Problemen aan de orde rond agrarisch ondernemersklimaat Geen groei te verwachten, van het aantal leerlingen voor de Zierikzeese scholen Amerikaanse inmenging in Angola verontrust het Congres BANKSTEL MEUBELRAMA DE ZIERIKZEESCHE COURANT STAAT DER NEDERLANDEN Maan op 16.47, onder 8.15 S1496 15-JARIGE LENING -1375* Op een vraag van een der aanwe zigen hoe het komt dat er zoveel ondernemingen op de' fles gaan, gaf de staatssecretaris een ontwijkend antwoord. Wat de totale wereldvocdselsitua- tie betreft was er een Nederlands lichtpuntje. Was er al enige jaren beweerd door deskundigen, meestal geen praktische boeren, dat we bin nen enkele decennia niet genoeg eten voor de wereldbevolking zou den kunnen produceren. Nu was het prof. dr. Linnema (dus ook geen praktische boer) die vorige maand te Amsterdam vaststelde dat de we reld 30 maal zoveel voedsel kan produceren. Op dit moment is de produktie maar 3,2 procent van wat het zou kunnen zijn. Kunstmestindustrie Volgpns inzien van de heer De Vrieze zou een aanpak zoals de Ne derlandse boer dat doet met zijn kunstmestindustrie de wereld bin nen de kortste tijd uit de nood hel pen. Gezien de nog steeds achterlijke landbouwmethoden in grote delen van de wereld en de nog vele braak liggende gronden moet men zich dit wel voor kunnen stellen. Zaak zal ztfn dat men dc land bouw dan niet gaat nationaliseren, Advertentie Heelt u nog een goed maar wilt u graag veranderen? Ruil het dan in bij Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Te.cfoon (01114) 1268 - 1265 ZIERIKZEE. Dit is de selêktie~lurn- groep vun Delta Sport, geleid door mej. R. Kosters, die na de jongste wedstrijden, hartelijk werd gehul digd door de ouders der pupillen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 12 pagina'* Gedachten zijn dieper, dan alle spraak. a Pearse Cranch f REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255, Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave 8.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 19,90; per jaar 76.50. Losse nummers 45 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 29 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,50. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W In dit nummer: Unicef-kaartenaktie Schouiven-Duiveland De „C et C'-vergadering „GOUDEN" RASSENLIJST ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) inschrijving 18 december 1975 van 9 tot 15 uur FUERTH. De Amerikaanse minis- door tussenkomst van bank of commissionair in ter van buitenlandse zaken, Henry effecten, onder opgave van het bedrag en van de (Heinz) Kissinger, heeft maandag in koers waartegen men wil deelnemen zijn geboortestad Fuerth „gouden burgermedaille" in ontvangst geno- men die de stad hem tweeëneenhalf jaar geleden had verleend Dinsdag 16 december 1975 132ste jaargang Nr. 21812 RENESSE, 12-12. Op de gehouden vergadering van de Iandbouwvereniging „C. et C."', zijn niet alleen eigen huishoudelijke zaken aan de orde gekomen, maar een breder skala van eigentijdse problemen, vooral die betrekking hebben op bet agrarisch ondernemerskli maat. Naar de staatssecretaris van financiën, de KVPer drs. M. J. van Rooijen, in de jongste ZLM-vergadering te Bergen op Zoom gehoord te hebben blijkt er voor wat de belastingdruk voor de zelfstandigen en ondernemers per 1 januari 1976 werkelijk geen vuiltje aan de lucht te zijn en „oh ironie" de regering schijnt dan ook met alles aan de zijde van de boeren te willen staan; al met al een geweldig ondernemersklimaat, tenminste aldus^dc staatssecre taris. Istel van beslissingen, dat de miljoe nen extra besteed aan onderzoek en aan dijkverzwaring voornamelijk in Nederland aan lonen werden uitbe taald. Zolang zich geen tweede stormvloed voordoet zullen wij dit grote spel met dijken dan ook maal ais werkloosheids objekt beschou wen en daarbij denken dat men in Den Haag niet beter weet. Hoewel dijkvallen en oevervallen zoals vo rige week weer aan de zuidkust van Tholen toch ook dooi* de milieumen sen als waarschuwingsbewijs en alarmteken begrepen moeten wor den. „Voor ons is het duidelijk, de Oosterschelde moet dicht" en liefst zo gauw mogelijk". Haringvlietwater Advertentie ZON- EN MAANSTANDEN 17 dcc. Zon op 8.43, onder 16.29 Maan op 15.53, onder 7.20 18 dec. Zon op 8.44, onder 16.29 Volle maan: 18 dec. (15.40) HOOG- EN LAAG WATER Hoogwater Laagwater 17 dec. 2.11 14.28 7.59 20.12 18 dec. 2.55 15.11 8.36 20.50 Springtij: 20 dec. want dan blijkt er naar het voor beeld van de Oostbloklanden wei nig van (ereehfc te komen. Men zal integendeel de landbouw blyvend moeten waarderen en de animo voor de boeren levend houden om zoveel mogelijk te produceren. Het blijkt dat dit in de socialis- tisch geregeerde landen niet altijd meevalt en dit dus eigenlijk indirekt een groot gevaar voor de voedsel voorziening is. In de Engelse land bouw is reeds een tendens van on verschilligheid waar te nemen die nieuwe investeringen tegenhouden. Iets geheel anders en voor de le den van C. et C. van belang is het Oosterschclde-projckt. „Als binnen kort zal blijken dat de Oosterschelde oniwillv^Art* - l.ol financiële budget toch dicht zal gaan volgens het oor spronkelijke plan zitten we in Zee land wel met kilometers lange uit iedere proporties gehaalde dijkli- chamen met een landschappelijk voorgoed kapot gemaakt aanzien. We kunnen ons troosten, door uit- Ook het tracé voor Haringvlietwa- terinfiltratie vroeg onze aandacht. Toen bleek dat er in de zomer van 1974 de belanghebbenden geen ge noegen namen met doorsnijden van hun kavels met de transportleiding moest een voorlichtingsavond in het gemeentehuis van Westerschouwen worden belegd. „Op een 4 december j.l. te Zierikzee gehouden pgrskon- ferentie verklaarde de heer W. Goe man, distmkts seci*etaris van het Landbouwschap, dat zonder pi*otest er toch een voorlichtingsavond ge geven zou zijn, iets wat wij zeer be twijfelen. Overigens had deze voor lichtingsavond vooraf moeten gaan aan het benaderen van de mensen van de WMZ, en niet als mosterd na de maaltijd. Verworpen wordt ook hel argument dat om technische rè- denen het—tracé in de beun vó'fc** de Lokkershofweg en de Boumans- weg niet gekozen kon worden. De konklusie was, hoe spijtig om het te zeggen, dat er van inspraak niet veel sprake is geweest." (vervolg pagina 3) WASHINGTON, 15-12. Het Arne- "Vikaansc congres, de herinnering aan het debacle in Vietnam nog vers in het geheugen, begint zich steeds openlijker te verzetten tegen de Amerikaanse inmenging in Angola. Ook binnen de Amerikaanse rege ring Is het beleid van militaire en financiële steun aan de anticommu- Nieuwbouw scholen zit er niet in ZIERIKZEE, 15-12. „Als Zierikzee blijft groeien in het huidige tempo en als het geboortecijfer dat even eens doet (groeien is daarbij eigenlijk: afnemen), dan zal het leerlingen tal eerder afnemen dan toenemen. Dat zal vooral in Malta het geval zjjn, zodat de „Theo Thyssenschool" nog best in staat zal zijn de overloop van het ,,'t Kofschip" op te vangen. Vandaar de verlegging van de schoolgrens, die deze week aan de schoolraad zal worden voorgelegd". Aldus beantwoordde wethouder M. C. Doelcman van onderwijs vrij dagavond een vraag van de P.v.d.A. enigszins gecombineerd met een vraag van de V.V.D., over het on derwijs. In dit verband zei de wethouder dat op korte termijn getracht zal worden verbetering te brengen in toilet- en wasgelegenheid schoolge bouw Nieuwe Boogerdstraat. Het schoolgebouw is voor de gemeente op dit moment geen onaantrekkelij ke zaak. Door de huurders mag dan ook worden verwacht dat het zo goed mogelijk funktioneerl', zeker wat de hygiëne betreft van de toi letten. In antwoord op een andere vraag van de P.v.d.A. deelde de wethouder mee dat binnenkort een behoefte onderzoek zal worden ingesteld naar een Avond-HAVO. Versnelde afschrijving in vijf jaar van de semi-permanente school ligt (Vervolg pag. 3) nistische bewegingen FNLA en Unita, zoals minister Kissinger dat voorstaat, een omstreden zaak. Naar de New York Times zondag meldde was een conflict over deze zaak de reden van het aftreden van de staatssecretaris voor Afrikaanse zaken, Nathaniel Day is, in augustus jl. Het congres is tot dusver vrijwel niet ingelicht over de Amerikaanse rol in de Angolese burgeroorlog. Slechts een klein aantal congresle den is door de regering min of meer ingelicht over de maatregelen die Washington treft om te verhinderen dat de MPLA in Angola de overhand krijgt. Maar deze congresleden zijn verplicht tot geheimhouding, en de overige volksvei*tegenwoordigers zijn voor hun informatie aangewezen op k ra n ten beri ch ten Aan die toestand wil het congres nu een eind maken. Deze week gaat de senaatscommissie voor buiten landse zaken zich beraden over een amendement dat de democraat Dick Clark beeft ingediend, waarin de re gering wordt gelast uitleg te geven aan het congres. Tevens wordt even tuele toekomstige interventie in An gola onderworpen aan de goedkeu ring van het congres. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 16-12. Het KNMI deelt mede: Een boven Skandinavië gele gen depressie trok dinsdag naar het oosten, terwijl zich boven het zeege bied nabij IJsland een rug van hoge luchtdruk opbouwde. Tussen beide systemen staat een noordelijke stro ming, die iets minder koude lucht naar onze omgeving voert. Het front van de depressie lag dinsdagmorgen boven het noordelijk deel van de Noordzee en trok snel naar ons land. Ook achter het front komen enkele buitjes voor, zodat plaatselijk neer slag kan voorkomen. In de nacht en ochtend kan hier en daar nog lichte vorst voorkomen. Bij heldere hemel en weinig wind kon in de afgelopen nacht de temperatuur flink dalen. Het koudst werd het op de vliegbasis Soesterberg, waar de temperatuur tot 12 graden onder nul daalde. Na de vijftigste „gouden" Rassenlijst verschijnt dezer clagen de éénen- vijjtigste Beschrijvende Rassenlijst voor Landbouwgewassen als gids voor allen, die belang hebben bij de rassenkeuze. Hel is in de afgelopen jaren steeds duidelijker gebleken dat rassenspreiding, d.w.z. het verbou wen van meer dan één ras van een gewas per bedrijf, om diverse rede nen aanbeveling verdient. Ook hier om is hel kopen- van -de nieuwste Rassenlijst verstandig. Bovendien wordt het ten gevolge van de invoe ring van de Gemeenschappelijke rassenlijst van de EEG, waarbij in principe 2000 rassen in het verkeer kunnen komen, steeds belangrijker tot een goed overwogen rassenkeuze te komen. Verwachting tot woensdagavond: Vannacht lichte vorst Tijdelijk veel bewolking met plaatse lijk neerslag; matige tot krachtige wind, ruimend naar noordwest tot noord; minimumtemperaturen van 4 graden aan zee tot min 5 graden in het zuidoosten van het land, maxima omstreeks 3 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 1 tot 5. Min.-temperaturen: omstreeks 1 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 3 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: .90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag eep marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 1