GIEPS GOUDEN VIJFJE BEHEERSKOMMISSIE HUISHOUDSCHOOL ZIERIKZEE INGESTELD DE CEBECO-VERGADERING IN „DE ARK" TE RENESSE Israël gaat noodgedwongen de Palestijnen anders zien 4 Landbouw- vereniging „C et C" STREEKNIEUWS BLIK DOOR HET WERELD LAATSTE NIEUWS In 1976 weer Inasopleiding ZIERIKZEE - Kou enige tijd geleden gemeld worden dat de huishoudschool „Prinses Juliana" een ouder- kommissie rijk geworden was, met ingang van 9 de cember jl. is officieel een beheerskommissie ingesteld. De installatie geschiedde door de voorzitter van de Onderwijskommis- sie der Z.L.M., de heer A. J. Doele- man, in tegenwoordigheid van de direktie van de school. De kommissie bestaat uit: de da mes J. v. d. Hoek-Moermond, C. v. Gastel-v. Schelven, A. Lievense- Klompe, W. E. Slaager-de vries en de heven: M. C. Doelman (vertegen woordiger van de gemeente Zierik- zee), A. H. Koster en A. Schieman. De voorzitter van de Beheerskom missie is tevens lid van de Centrale Onderwijskomissie van de Z.L.M.. Hiermee wordt bereikt dat er een nauwer kontakt ontstaat tussen de Z.L.M.-scholen en direkties en leer krachten. Dezer dagen is ook bekend gewor den, dat met ingang van de nieuwe kursus in augustus 1976, de opleiding voor Inrichtingsassistente (ïnas) weer van start gaat. (Vervolg van pag. 1) Wat de economische en politieke aspekten van 1975 betreft kunnen worden genoemd: de iets hogere graanprijzen, die echter hoger be loofd waren, de hogere bietenprij- zen die ongeveer afwegen tegen de gestegen kosten. Krantekoppen spraken verwarrend van een record suikeroogst, natuurlijk niet per ha gerekend, daar dit 3 lager ligt dan in 1974. Hierbij zij nog vermeld dat er boeren uit de grensstreken zijn die suikerbieten leveren aan Belgische fabrieken tegen hogere prijzen per ton en suikergehalte be paling. De hoge aardappel- en uienprij- Deze is één jaar onderbroken ge weest door het vier-jarig worden van het L.H.N.O., zodat er geen in stroom van leerlingen was. De Inas-opleiding krijgt een enigs zins andere vorm, waarvoor de richtlijnen binnenkort bekend ge maakt zullen worden. Wel is reeds bekend dat toelaat baar zijn leerlingen met L.B.O.- diploma (met twee vakken op C-ni- veau), mavo-3, en mavo-4 diploma alsmede een overgangsbewijs naar de vierde klas V.W.O. of H.A.V.O. Met deze mededeling kan ook het gerucht, als zou er in Zierikzee geen Inas-opleiding meer zijn of komen, worden ontzenuwd. zen waren voor vele welkom na de lage financiële resultaten van vorig jaar. Jammer genoeg profiteerde maar een derde gedeelte van de aardappeltelers van de hoge prijzen. Met de uien ligt het percentage wel gunstiger. De pootgoed voorziening voor 1976 zal waarschijnlijk in ge vaar komen en konsekwenties heb ben voor de teelt van volgend jaar. Na het. boerenprotest tijdens de Vlaketunnel-opening werd er niet meer gedemonstreerd. In verband met de enorme kostenstijgingen, voor 1976T977 vraagt het Copa in Brussel 10 °/o verhoging en wil Lar- dinois niet meer dan 7,5 n/u geven. Dit hoewel er in Nederland wel 3 o loonsverhoging in het verschiet ligt en het b.t.w.-tarief op 18 komt. „Papieren verhogingen" Bovendien zijn papieren verho gingen nog geen boerenprijsverho ging. De manipulaties met de tarwe- prijs c.q. bak waarde zijn in dit ver band belachelijk te noemen. Het streven van de Nederlandse regering lijkt te zijn gericht op een klasseloze maatschappij waarin de nieuwe mens beloond zal worden naar zijn behoeften, en waarin geld verdienen niet meer nodig zal zijn en de vakbondsleden het voor het zeggen hebben. Het ontbreken van zelf inkomsten belasting betalen door Ioontrekken- den en de kosteloze verstrekking van allerhande voorzieningen als onderwijs, doktershulp, tandarts enz. maakt dat de genivelleerde maat schappij,. een gevoel krijgt van niet meer verantwoordelijk te zijn. Zonder materiële prikkels maakt de mens zich niet meer druk; de kantjes worden er afgelopen, ar beidsverzuim neemt toe en de pro- duktie daalt met sprongen. Zo was de situatie ook in Cuba tussen 1967 en 1970, de tijd voordat Castro zag dat het zo niet verder kon gaan. Het lijkt veel op de huidige toestand in Nederland. Kerstexpositie Zeeuwse Kunstkring Op vrijdag 19 december vindt in de Vleeshal te Middelburg, de ope ning plaats van de Kerstexpositie van de Zeeuwse Kunstkring. De ex positie is te zien tot en met 11 janu ari 1976. Van Schouwen-Duiveland- se kunstenaars is werk aanwezig van Miems van Citters, Ad en -Tessa- Braal en Mar ja de Lange. De ten toonstelling is dagelijks geopend, maar op le kerstdag ij 1 januari ge sloten. ZIERIKZEE Bejaardenmiddag Op woensdag 17 december wordt in het Hervormd Verenigingsge bouw een bejaardenmiddag georga niseerd door de NCVB-afdeling. Het kerstfeest zal dan worden gevierd. N.C.V.B.-afdeling Op woensdag 17 december wordt RENESSE, 12-12. Op de jongste vergadering van Ccbcco-Zuidwest zijn nog verschillende belangrijke zaken aan de orde gekomen. De periodiek aftredende leden van de raad van toezicht de heren P. M. Biemond te Stellendam en K. C. Lageweg te Hellevoetsluis werden herbe noemd. Eveneens herkozen werden de periodiek aftredende leden van het bestuur de heren H. van Beek te Heenvliet en mr. H. Westerhout te Reewijk. Inplaats van de heren J. Dicleman te Terneuzen en B. C. Janse te Arnemui- den, die zich niet meer beschikbaar stelden, werden benoemd de heren A. Decs te Zaamslag en D. Vos te Vlissingen. De heer Van Iwaarden bracht bei de scheidende bestuursleden dank voor wat zij in de meer dan 25 jaar (beide zijn drager van de gouden speld) voor de organisatie hebben ge daan. Zij waren bijzonder goede ver tegenwoordigers, die zich steeds met -volledige overgave hebben ingezet. Onveranderd werd overgegaan tot vaststelling van de balans per 30 juni 1975 en de bijbehorende winst en verliesrekening over het boekjaar 1974/1975, sluitende met een voorde lig saldo van f 797.000, Bestemming saldo De vergadering ging akkoord met het voorstel van het bestuur om het voordelig saldo van het boekjaar 1974/1975 als volgt te bestemmen: al gemene reserve f 200.000,partici patie-reserve f 300.000,dotatie aan De algemeen direktenr de heer S. Silvis aan het xooord. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) voorzieningen: debiteuren f 75.000, pensioenen f 100.000,reserve al gemene voorzieningen f 122.000, Bekrachtigd werd het besluit van het bestuur om het seizoencrediet bij de Centrale Rabobank te verhogen met een bedrag van f 10.000.000,en alzo te brengen op f 20.000.000, Aan het bestuur werd machtiging verleend tot het aangaan van hoof delijke medeschuld verbintenissen jegens diverse banken wegens de resterende bedragen van de door hen aan een aantal leden-verenigingen verstrekte geldleningen. Machtiging kreeg het bestuur ook om in het boekjaar 1975/1976 het in artikel 3 van het huishoudelijk re glement onder lid 1 d genoemde be drag voor investeringen met een miljoen gulden te overschrijden. De algemeen directeur van de Ce- beco-Zuidwest, de heer S. Silvis, gaf nog een kort resumé over de nieuwe struktuur, die positief is ontvangen bij de leden. Op de vergaderingen van de vere nigingen zijn goede diskussies ge voerd waarbij duidelijk naar voren kwam dat in principe niemand tegen de vernieuwde struktuur was. Om het geheel te kunnen verwe- zelijken zal er in het komende half jaar zowel door de leden als door de mensen van Cebeco-Zuidwest hard gewerkt moeten worden. „Een ieder zal de joker in moeten zetten", zei de heer Silvis. Ontwikkeling De president-direkteur van Cebe-. co-Handelsraad drs. G. van den Berg wierp een blik op de ontwikkeling van de Cebeco-Zuidwest in haar vijfjarig bestaan. De omzet steeg van 80 miljoen in 1970 -tot 130 miljoen, in procenten uitgedrukt 60 procent. Het volume in tonnen nam toe van 250.000 ton tot 320.000 ton en het ei gen vermogen steeg van 3.6 tot 4 miljoen gulden. Terwijl de omzetten stegen daalde door koncentratie het aantal leden verenigingen. De totale omzet van de Cebeco-Handelsraad was in het af gelopen jaar 3,5 miljard gulden. Cebeco-Handelsraad is heirmee de 11e onderneming in ons land en de 62e in Europa. „Als boeren is het belangrijk om zo'n onderneming te hebben", aldus de heer v. d. Berg. Voor de landbouw is het van groot belang dat er een groeiende econo mie is waarbij bet wel van belang is dat de loonkosten in de hand worden gehouden. De groei is de laatste ja ren in West-Europa achtergebleven en zelfs negatief geworden. De Nederlandse economie is voor het grootste gedeelte aangewezen op de EEG en voor een klein gedeelte van derde landen. De landbouw is voor wat de uit voer betreft voor het grootste ge deelte aangewezen op de EEG en de inkopen van buiten de EEG landen. Zo worden de prijzen van de mest stoffen bepaald buiten de EEG (fos faat Marokko). Als prognose voor 1975/1976 dacht de heer v. d. Berg te verwachten dat de prijzen van de meststoffen matig (6 procent) zullen stijgen, wat als gunstig mag worden ervaren. De inflatie zal. ongeveer ge lijk aan het vorige jaar. zo rond de 10 procent liggen. in het verenigingsgebouw de Kerst avond gehouden van de N.C.V.B.-af deling. HAAMSTEDE Kerstfeest Bejaardensociëteit Op donderdag 18 december vindt de Kerstviering plaats van de Be jaardensociëteit in het rusthuis „Duinoord". ELLEMEET Kerstavond Op dinsdag 16 december wordt in het Dorpshuis te Ellemeet de Kerst avond gehouden door de Nederland se Bond van Plattelandsvrouwen af deling Noordwelle e.o. De avond wordt door eigen leden verzorgd, o.a. met de opvoering van het kerstspel „Eei\heel kleine kalkoen". NIEUWERKERK Staatkundig Ger. Studievereniging Op vrijdag 19 december wordt in de zaal van de Ger. Gemeente aan de Molenstraat, een bijeenkomst ge houden van de Staatkundig Ger. Studievereniging „Schouwen-Duive- land". Als spreker treedt op de heer W. F. Sprengelmeijer met het onder werp: „Leven en werk van Willem Teelinck". OOSTERLAND Auto ontvreemd In de nacht van zaterdag op zon dag werd een Ford-personenauto ontvreemd. De wagen was gehuurd door R. B. van gax-age A. te Den Haag. De auto werd later terugge vonden. aVn de daders ontbreekt elk spoor. BRUINISSE Duivententoonstelling Op vrijdag 19 december wordt in het Dorpshuis te Bruinisse, een dui vententoonstelling geopend. Ook za terdag wordt deze tentoonstelling gehouden. Voor tijden: zie agenda. Dode bij steekpartij RIDDERKERK, 14-12. Een uit de hand gelopen huiselijke twist in een woonhuis aan de Jonkheer van Kar- nebeekweg te Ridderkerk, heeft zon dagavond twee slachtoffers geëist. In een vlaag van woede heeft de zoon des huizes, de 24-jarige H. van V., in wilde weg op twee mannen in gestoken. De 20-jarige T. Weber ver loor daarbij het leven. Een huisge noot werd ernstig gewond in het zie kenhuis opgenomen. De dader is door de politie aangèhouden. Over het motief van zijn daad is niets na ders bekend. Bose Zeeuwse vissers VLISSINGEN, 13-12. De Zeeuwse kottervissers aangesloten bij Zevibel, hebben zaterdag in Vlissingen tij dens een emotionele vergadering een telegram aan de stichting Neder landse visserij gestuurd waarin ze zeggen voor 1976 niet mee te zullen werken aan de quoteringsmaatrege len van de regering. Explosieven in consulaat DEN HAAG, 14-12. Ds. Metiary, die eerder te kennen gaf niet meer te willen bemiddelen tussen de over vallers van het Indonesische consu laat in Amsterdam en de autoritei- Israël komt tot het onaangename besef, dat het met oude en verouder de methoden ie werk gaat in een nieuwe situatie, waardoor het effect anders uitpakt dan was gehoopt. Zo werd als vanouds een aantal lucht aanvallen uitgevoerd op Palestijnse kampen in Libanon - waarbij voor alle zekerheid wel gewacht was tot vaststond dat de VN-macht voorlo pig nog de Israëlische en Syrische troepen zou scheiden in het Golang- gebied. Over het algemeen werd voorheen over zulke aanvallen korte tijd foei geroepen, vooral in de Ara bische wereld, waarna ieder overging tol de orde van de dag. Nuttig was dan het effect dat de positie van de Palestijnen in Libanon weer even tjes ivat moeilijker was en dat mis schien ook een aantal PLO-slrijders de lust werd beiiomen de eerste tijd terreurdaden in Israël te gaan be drijven. Dit keer echter pakte het zo uit, dat. de Veiligheidsraad, volgens gewoonte, bijeenkwam maar niet al leen om machteloos foei te zeggen. Besloten werd dat de Palestijnse Be vrijdingsorganisatie PLO gehoord zou worden. Daartegen kon de VS wel protesteren, omdat zo een vormloze terroristische organisatie le behandelen, alsof hel de regering van een staat was, maar dat veran dert weinig verder. Het is een soort sluipende erkenning van de PLO als de voorhanden vertegenwoordiger ten, lieeftb evestigd dat er explosie ven zijn in het consulaat. In een in terview dat zaterdag is uitgezonden in de KRO-actualiteitenrubriek „Brandpunt", zei hij dat de overval lers de springstoffen zullen gebrui ken als de Nederlandse regering pro beert een einde aan de gijzelings actie te maken. De C.H.U en het CDA UTRECHT. 13-12. De unieraad van de CHU ondersteunt de verdere .verwezenlijking van het CDA van harte. „De unieraad heef tde politie ke wil te bereiken dat bij de volgen de tweedekamer-vërkiezingen één CDA-lijst wordt ingediend. Dat is van het grootste belang", aldus staat in een resolutie, welke de unieraad (partijraad van de CHU) die zater dag op een vergadering in Utrecht met algemene stemmen aannamen. Ds Metiary komt AMSTERDAM,' 15-12. Ds." Metiary heèft het beleidscentrum in het hoofdbureau van politie in Amster dam toegezegd, dat hij vandaag (maandag) naar het beleidscentrum zal komen. De Zuidmolukse bemid delaar heeft het beleidscentrum op gebeld. Volgens een woordvoerder zal deze mededeling worden doorgegeven aan de bezetters van het consulaat. Advertentie Gerrit en Catrien Geugies waren nu wezen, maar Piet en Brechtje Zwaan wilden niet, dat de kinderen van hun overleden broer en zwager Jn eeri weeshuis terecht zouden ko- niëhrïn overleg met de kerkcraad en voogdijraad werd bepaald, dat het echtpaar Zwaan in Hoogerbroek zich verder zou belasten met de opvoe ding der kinderen. En vanaf die tijd wist Gerrit zich nog veel te herinne ren. Onder andere de kerkgang. Want Piel Zwaan was ouderling en dus ging het hele gezin twee keer op een zondag naar de kerk. Dat hoorde zo. Van die tijd af - de overgang van het tuindersbedrijf in de Beemster naar het mooie huis van oom Piet en lante Brechtje in Hoogerbroek op de Veluwe - wist Gerrit zich alles nog te herinneren. Hij ging nu naar de christelijke school, waar het onder wijzend personeel op de hoogte ge bracht was van de positie, waarin de beide kinderen verkeerden, zodat ze daar vol liefde opgevangen werden, zowel de jongen als het meisje. Zo begon voor beide kinderen de pretti ge periode van hun jeugd. Tante Brechtje, zelf kinderloos, was als een moeder vpor hen en al was oom Piet wel eens ongemakkelijk, door gaans hadden of Gerrit of zijn zusje het er naar gemaakt. In het huis hingen do portretten van zijn over leden ouders en er ging geen dag voorbij of Gerrit keek er naar. Die schooljaren in Hoogerbroek gingen zonder schokken of bijzon derheden voorbij. En op school noemden de jongens, waarmee hij in de vrije uren speelde, hem niet Ger rit. maar Giep, zoals dat hier en daar op de Veluwe verbasterd werd. De jongen vond dit interessant en hoewel oom en lante hem Gerrit bleven noemen, aksepteerde hij ver der van iedereen de naam Giep, want de jongen had in elk geval en kele goede eigenschappen van zijn ouders geërfd een gelijkmatig hu meur en zich nergens bepaald druk over_maken. Over wat naar zijn. in zicht niet belangrijk was, haalde hij de schouders op. Als een vriendje een bepaalde hobby had, die hij zelf niet kon waarderen, betoonde hij een zekere belangstelling uit een anageboren beleefdheid jegens ande ren, maar was het een dag later ver geten. Omdat ze dicht bij een meer tje woonden, werd er druk gevist. Ook door de jeugd. Maar Giep vond vissen met een angel wreed en be greep niet, wat iemand daar nu aan kon vinden. Evenwel sprak hij daar nooit over als een van zijn kame raadjes na schooltijd ging vissen. Dan bleef hij een poosje kijken. Maar zijn vrije tijd besteedde hij op geheel andere wijz. Natuurlijk had Giep ook zijn hob by's. Daar waren in de eerste plaats zijn postzegels, want die fascineer den hem. Hij mocht van oom Piet lid worden van een internationale kórrespondentieklub. en had in een mum van tijd relaties van ongeveer gelijke leeftijd in verschillende lan den. Daardoor ontstond een pro bleem: de taal. Want in de zes klas van de lagere school begon men in die tijd zo'n' beetje met Frans, maar Engels was er niet bij. Oom Piot, die een verstandige man was en elke zinvolle liefhebberij belangrijk en nuttig vond. animeerde een gemeen- telid. dat perfekt Engels sprak en hem kreeg de twaalfjarige Giep pri- véles Engels. Na de lagere school ging Giep naar de Mulo in een naburig stadje: 's zomers op de fiets, 's winters met de trein. Dat kostte voor Giep niet veel, want Piet Zwaan was stations ambtenaar bij de Spoorwegen, zo dat de gezinsleden tegen behoorlijk ■van de Palestijnse staat die nu weer een stap verder is gekomen tot groot ongerief van Israël. En van Israël niet allen. Ook voor de VS is het een ontwik keling die ongaarne wordt ge zien. Door de PLO meer en meer een plaats te geven binnen de VN wordt het streven verstrekt de Vei ligheidsraad een besluit le laten ne men, waardoor Israël dwingend een regeling van alle problemen van het Nabije Oosten wordt opgelegd. Na tuurlijk is daar wel de remmende mogelijkheid van een Amerikaans veto, maar dat is niet iets waartoe de VS met plezier overgaan. Zoiets wekt altijd de schijn alsof de meer derheid er wel voor was en de op dracht dus in feite zeer legitiem was, maar dat alleen het machtswoord van de Amerikanen dit tegenhoudt. Nog daargelaten dat zo'n veto direct uitgelegd zou worden als een poging om Kissingers bemiddelingspogingen geen concurrentie aan te doen, waar door deze missie zeker in Arabische ogen het stempel krijgt opgedrukt vooringenomen le zijn ten gunste van Israël. Iets wat Kissinger het werk niet vergemakkelijkt. Dit nu is precies wat Arafats PLO graag ivil en het is dus wel terecht dat zowel PLO als Israël, zij het met verschil lende gevoelens, reppen van een triomf voor Arafats beweging, wat voor Israël bovendien het ongunstige resultaat heeft, dat diens stem in de Arabische wereld weer meer gezag krijgt. Steriele theorie Het zijn overwegingen van deze aard die toch langzaam in Israël het gevoel laten heersen, dat men er niet komt met het oude standpunt dat die hele PLO in het stuk niet vborkoml, omdat het geen staat is. Het is een kwestie over een stel burgers van Jordanië's koning Hoessein en Ara fat moet het met deze maar zien op op te lossen. Dit is een steriele theo rie al sinds een Arabische topkonfe- rentie in dit opzicht Hoessein aan de kant schoof: die erkende de PLO als de enige vertegenwoordiger der Pa lestijnen. En dat dit de realiteit is dringt nu wel tot Israël door, waar men er alleen moeite mee heeft een zo lang gevolgd beleid om te buigen. Het heeft geen zin in deze realiteit vast te houden aan een weigering met welke Palestijnen ook te praten. Trouwens, een man als Chaim Her zog heeft al voor hij ambassadeur bij de VN werd, jaren geleden, gepro pageerd te praten met elke Pales tijnse groep die bereid is het be staan van niet de, maar een staat Is raël te erkennen. De kans dat zo'n groep gevonden wordt is echter sindsdien alleen maar kleiner geworden. Immers, als Arafats PLO in steeds meer opzich ten erkend wordt alsof het een staat is, waarom zou ze dan nog moeite doen om door 'n soort erkenning van Israël met die staat te mogen praten - de noodzaak wordt hoe langer hoe kleiner. Iets wat Israël vele malen van bevriende landen te horen heeft gekregen, maar waar het nooit naar heeft willen luisteren. Meer dan een waarschuwing was het, dat de VS bij de behandeling van het mandaat der VN-troepen op de Golanvlakte geen verzet aantekende toen niet uitdrukkelijk in de resolutie vermeld maar wel bindend afgesproken werd, dat de Veiligheidsraad in januari al- de aspecten van het Nabije Oosten nog eens aan een beschouwing on derwerpt. Israël voelde zich in de steek gelaten - dat is niet zozeer het geval: hel kreeg een stevige por in het aangezicht van de realiteit tian de PLO af te zien van struisvogelpo litiek. Familieroman door HENK VAN HEESWIJK gereduceerde prijs konden reizen. Op de Mulo kreeg hij weer andere vrienden en als veertienjarige werd hij verliefd op de zuster van een zij ner kameraden: een mollig, vrolijk kind, één jaar ouder dan Giep. Dat duurde enkele weken, waarin beiden elkaar na schooltijd opzochten, hand in hand fietsten en in verborgen hoekjes elkander kusten. Tot oom Piet er de lucht van kreeg, want als pleegzoon van een ouderling zit. je nu eenmaal in een glazen kastje: iedereen let op je en dan zijn er al tijd van die gedienstige mensen, die zich geroepen voelen op hun manier mee te gaan opvoeden via het geijk te: „Broeder Zwaan, niet dat ik er wat mee te maken heb, hoor, maar ik heb Giep al een keer of wat sa men gezien met een meisje enne is-ie niet redelijk jong voor zoiets?" Broeder Zwaan, op zij'n beurt, er gerde zich blauw aan de klikspaan, maar dankte op diplomatieke wijze de aanbrenger of -brengster en ging over tot de orde van de dag. Gerrit is een verstandige jongen, wist hij. En als hij inderdaad een meisje heeftrustig laten belijden. Ik was zelf op die leeftijd geen haai* beter. Dat gaat vanzelf weer over. Net als de griep. Het ging ditmaal, evenwel niet over. En daarom nam Piet Zwaan zijn pleegzoon even onder vier ogen, zei dat hij op de hoogte was van zijn omgang met Liesbeth van Dijke, dat hij hem zijn pretjes gunde, van zelfsprekend, maar dat hij er wel voor moest zorgen, dat hij zijn stu die niet verwaarloosde. Met als slot: „Je kenl me; ik ga niets verbieden. Je bertt nu vijftien jaar en ik ver wacht een zeker verantwoordelijk heidsgevoel van ja". (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 4