Geslaagde donateursuitvoering Muziekvereniging „Witte van Haemstede" Instruktieve vergadering van V.V.D. Westerschouwen Burgemeester Th. de Meester over begroting 1975 Mededeling Two-Women- Show z11:rikzkesgn; miiiwsir ie Maandag 15 december 1975 Nr. 21811 3 Huldiging jubilaris WESTENSCHOUWEN, 13-12. In de rekreatiezaal van de camping „Duinrand" aan de Hogeweg te Westen- schouwen, heeft de Kon. muziekvereniging „Witte van Haemstede" vrijdagavond haar jaarlijkse donateurs- uitvoering gepresenteerd. De vice-voorzitter, de heer K. v, d. Klooster, die in zyn openingswoord een speciaal woord van welkom richtte tot de beschermheer burgemeester H. P. Everwün en de .vertegenwoordigers van de zusterverenigingen, wees op het grote verlies dat het muziekkorps in de afgelopen week met het overlijden van haar voorzitter de heer E. R. Behrend heeft geleden. In de afgelopen jaren heeft de heer Behrend, die de vereniging met hart en ziel was toegedaan, bijzon der veel in hetb elang hiervoor ge daan. In overleg met de familie was besloten de uitvoering toch door te laten gaan, deelde de heer v. d. Klooster mee. De vice-voorzitter maakt 'gewag van een zeer goede verstandhouding met het fanfarekorps „Luctor et Emergo" te Renesse. Dank bracht hij aan cle burgerij voor de steun welke aan de oud-papieraktie wordt ver leend. Voor de vereniging betekent dit een belangrijke bron van inkomen. Het programma werd hierna ge opend met het optreden van het tam boerkorps onder leiding van de heer M. Post. Door het tamboerkorps werd ten gehore gebracht „Toermalijn", „Sim ple Woodbloeks" en „Amerikaanse Marsen". Eenvoudige muziek Onder leiding van de dirigent de heer L. Horseling werd door het mu ziekkorps hierna een zestal muziek nummers ten gehore gebracht. Voor het optreden dat men deze maal, mede omdat er een zestal nieuwe muzikanten tot het korps zijn toegetreden, er meende goed aan te hebben gedaan om een programma met eenvoudige muziek te presente ren. Het gebodene viel bij de aanwezi gen goed in de smaak en aan het slot (Vervolg van pag. 1) Op de camping Kaaskcnswater kunnen 110 personen terecht; in hel hoogseizoen wordt dit aantal wel eens overschreden. Uitbreiding is diskutabel, daar het terrein t.z.t. verdwijnt. Indien de camping verdwijnt is Zierikzee niet de aangewezen ge meente om elders in het buitenge bied een terrein te doen aanleggen. Bevolkiugs verloop Een prognose van het bevolkings verloop is niet wel mogelijk. De aanbesteding van de brandweerga rage heeft plaats gehad; de gunning nog niet. Tussen gemeente en wa terschap wordt gesproken over de plaats van een nieuwe zuiverings installatie. Na Venkelstraal komt de renova tie van de Molenstraat, afhankelijk overigens van de goedkeuring van G.S. Een dergelijke renovatie gaat ook spelen t.a.v. de „open plekken" in de binnenstad. De ambtelijke werkgroep voor de gemeentelijke herindeling Schou- wen-Duiveland. is niet officieel op geheven, maar „is ingeslapen"'. Een Een verslag van de reaklies van de heren wethouders C. Bij de Vaate en M. C. Doeleman op de algemene beschouwingen tijdens de eerste bc- grotingsvergadering van de gemeen te Zierikzee, gelieve men aan te tref fen in het dinsdagnummer. In de duplieken wordt daar een enkele maal op teruggegrepen, maar zij kunnen ook als zelfstandige „items" worden gelezen. De wat gecompli ceerde verslaggeving, vindt zijn oor zaak in de niet al le overvloedige ruimte in het maandag-nummer. (Red.). rapport is niet verschenen. Zinvol is tussentijdse rapportage inzake ge meenschappelijke regelingen. Nau welijks is een oplossing te vinden voor de ontstane situatie na ophef fing Melkmarkt als loopstraat. Be voorrading van winkels en bedrijven vanuit een bodehuis buiten het stadscentrum, zou veel geld kosten. Restauraties Vóórfinanciering van restaura lies is vaak een probleem; met „Middel- burg"' is een regeling ter zake ge troffen. Bij herbouw in de binnen stad wordt alleen de premie voor de vrije sektorbouw veleend. De ge meente is m.b.t. Kaaskenswater niet met een ontwikkelingsmij in zee ge gaan. Gememoreerd werden verder nog door de burgemeester; de ver dwenen kinderkopjes, het gewoel in de straten door de Nutsbediajven en een op stapel staande Algemene Po litieverordening voor geheel Schou- wen-Duiveland. Replieken Bij de replieken gaf de heer Groen toe dat er nog al wat kommissies be staan, maar destijds is besloten tot in stelling en het is dus redelijk dat deze kommissies er zijn. De gemeentelijke camping bv. is een zaak van de com missie voor toerisme en rekreatie. De financiën (presentiegelden) mogen feitelijk geen rol spelen. Een meerjarenplan impliceert planning, maar dal houdt in de prak tijk altijd aanpassen in. Posten moe ien soms opgeschoven worden. Bij zo'n planning moeten ook alle zaken van en rond de welzijnszorg worden betrokken. Ten aanzien van een zaak rond het ontslag van een onderwijzeres, had de heer Groen geen indiskretie willen plegen. Het gaat er alleen om dat ook in dit op zicht de raad een kontrolerende taak heet. Een openluehlbad en ligweide zijn zaken die leven bij het bestuur van „Onderdak". Vooral ouders met kleine kinderen zouden er mee ge diend zijn. Links de jubilaris de heer Zijla, rechts de heer K. v. d. Klooster. (Foto; Zierikzeeschi Nieuwsbode) werden zij met een spontaan applaus beloond. Burgemeester H. P. Everwijn van 'Westerschouwen was er ook van overtuigd dat de vereniging met het heengaan van haar voorzitter een gevoelig verlies heeft geleden. Hij sprak de hoop uit dat men er in zou slagen weer een voorzitter te vinden die er met evenveel enthou siasme in zal slagen voor de nodige binding in de vereniging zoi'g te dra gen. De burgemeester deed een beroep op de eventuele kandidaten dat' wanneer zij zullen worden gevraagd geen neen te zeggen. De vereniging feliciteerde hij met het toededen van zes nieuwe leden. Hij 'sprak deihoop uit dat het muziekkorps nog enige jaren door zou gaan met het presen teren van eenvoudige muziek op haar uitvoeringen. Dit zou er op wij zen dat er weer een aantal nieuwe leden zouden zijn toegetreden, daar verjonging nog altijd nodig blijft. De heer v. d. Klooster sprak woor den van dank tot de dirigent de heer L. Horseling, de wn. dirigent de heer A. M. v. d. Weel en de instrukteur van het tamboerkorps, de heer M. Post wat hij gepaard liet gaan met. het aanbieden van een presentje en een bloemetje aan de dames. Bloemen kregen ook aangeboden mevrouw M. v. d. Weel-Fondse die in één week dertien nieuwe dona teurs wist te werven en mevrouw Vredenbracht-Sinke die bijzonder veel werk voor de op deze avond te houden verloting had verricht. Huldiging jubilaris Hierna ging de vice-voorzitter over tot het huldigen van de heer J. Zijta die 25 jaar lid van het muziek korps is. De heer Zijta kreeg de zilveren KNF spelt, een oorkonde en bloe men aangeboden. Burgemeester Everwijn feliciteerde de heer Zijta met zijn jubileum waarbij hij hem ten voorbeeld stelde aan de jonge ren. Hij sprak de hoop uit dat het de jubilaris nog lang gegeven zal mogen zijn om zijn beste krachten aan de vereniging te geven. Na een uitstekend geslaagde ver loting in d epauze trad hierna de heer Simon Berrevoets uit Goes op met een aantal vrolijke Zeeuwse verhalen welke bij de aanwezigen bijzonder in de smaak vielen. Voor de muzikale omlijsting hier bij werd zorg gedragen door een groep samengesteld uit leden van de muziekvereniging, die met het bren gen van populaire muziek de stem ming nog verhoogde. Deze geslaagde uitvoering werd afgesloten met een bal waaraan door het duo „Jaap en Kees" medewerking aan werd ver leend. Voor de fraktie van de P.v.d.A. blijft een goede bewaking van de R.T.M.-fietsenstalling een belangrijk punt. Voor de camping Kaaskens water zou een toiletwagen bij grote drukte soulaas kunnen bieden, want een gemeentecamping moet een voor beeld zijn. Dankbaar toonde spreker zich voor optrekking van de jeugdsportsubsi- die, het uittillen van de rioolrechten uit de onroerendgoedbelasting en het in te stellen onderzoek naar een fietsroute. „Gepikeerd" De heer Groen zei gepikeerd te zijn door de opmerkingen van wethouder Bij de Vaate. bij het onderdeel jeugd zorg. Bij die jeugdzorg wil de fraktie jongeren ook betrekken en hen in staat stellen mee te denken en te pra len. Dat is typisch voor een demo- kralie: meedenken en praten. Dc P.v. d.A. wil niet meer macht dan ver leend op grond van de verkiezings uitslag, maar de kiezer (openbaar heid) heeft recht op informatie en de raadsleden moeten ook naar die kie zer luisteren. „Wij willen alleen in oprechtheid werken voor Zierikzee, maar daarbij de burger wel meer zeggenschap geven", aldus de heer Groen. „Promoting" Zierikzee De heer Becu vond dat het kollege er zich met betrekking tot een meer jaren-beleidsplan wat goedkoop van had afgemaakt. Het kan niet zonder zo'n plan; bedrijven werken er ook mee; Spreker vond het geschikt dat er iets veranderen gaat aan de routes voor zwaar verkeer. Hij bleef voelen voor „promoting" van Zierikzee voor adspirant-bewoners en wilde zelfs op de luxe toer om mensen te informe ren. De wethouder had gesproken van een „waslijst" van plannen en moge lijkheden. Hij hoopte dat er iets in uitvoering komt en betrok hierbij ook met name de school in de Nieuwe Boogerdstraat. W euseupakkel De heer Den Boer wilde het aantal kommissies wel handhaven, zij het met mogelijk enkele wijzigingen in de toekomst. Aan een vijfjarenplan had hij niet zozeer behoefte, maar wel aan een wensenpakket. De kwes tie van de herklassifikatie kan aan de orde komen na de vergadering van het Georganiseerd Overleg. Als er al wijzigingen komen in de routes voor het zwaar verkeer en wordt er rekening gehouden hier mede in de bestekken, dan wilde spreker bierbij ook de Scheepstim- merdijk betrokken zien. De „open plekken" - zo vernam de heer Den Boer - zyn op het punt van bouwen niet gereserveerd voor „Be ter Wonen". Ook partikuliercn 'kun nen van deze mogelijkheden gebruik maken. In verband met plannen rond het Havenplein wilde hij een nieuw C.I. M.K.-rapport afwachten (midden stand). De fraktie gaat akkoord met de korting op het eigen belastingge bied en stelt voor een vrije gemeente avond in het schema te claimen voor een slotavond voor de Ierse jeugd. De woordvoerder - inhakend op het sermoen van de wethouder - vond wel dat bepaalde maatschappelijke tendensen wijzen in de richting van een machtsdruk door minderheden. Hij pleitte warm voor behoud en opknappen van de school aan de Nieuwe Boogerdstraat. Zeventien huizen Bij de duplieken wees de voorzit ter er op dat in feite door het kollege aan meerjarenplanning wordt ge daan, b.v op het punt van de ruim telijke ordening. H(j deelde mee dat de definitieve toestemming voor de zeventien in de Venkel te bouwen woningen, thans binnen is, zodat het werk kan wor den aangevat. Formeèl gesproken heeft de heer Groen met betrekking tot de onder wijzers-affaire niet uit de school ge klapt, maar de zaak is thans sub ju- dice, zodat de voorzitter er niets over wilde zeggen. 1 Een openluchtzwembad achtte de voorzitter niet rendabel te maken. „De Val" heeft dat destijds aange toond. Een toiletwa&en voor de cam ping zou hoge kosten met zich bren gen; de camping is trouwens een af lopende zaak. Wel kreeg de heer Groen de toezegging dat de beheer der wat strenger de bepaling van het maximum-aantal zal gaan toepassen. Informatie Voor wat betreft de woningbouw gebeurt al het nodige op het punt van de aquisitie. De mensen worden be hoorlijk ingelicht over de mogelijk heden. De heer Becu; „andere ge meenten hebben gedrukte informa tie". De voorzitter meende dat de zaak alleen interessant is voor men sen die hier werk kunnen vinden. Zierikzee mag niet louter woon- en slaapstad worden. Over herklassifi katie wordt nog gesproken. Bij routewijzigingen bestaat altijd het gevaar dat andere delen van de stad een vergelijkbare overlast krij gen. De loopstraten, het Havenplcin en een nieuw C.I.M.K.-rapport vond de voorzitter wel iets voor een „hea ring". Meer informatie over de gemeen schappelijke regelingen en openbare dienstbedrijven kan via de gemeen telijke vertegenwoordiger worden ge geven door middel van een bij de stukken te overleggen nota De gemeente is met betrekking tot het plan-Kaaskenswater wel bena- d' rd door een ontwikkelingsmaat schappij, maar „is er niet mee in zee gegaan". Wel zijn inlichtingen ver- sirekt. Uitgifte van grond vindt al leen plaats in het oostelijk deel. De vooriztter zal er naar streven de Nieuwe Boo.gerdstraal-sehool op de monumentenlijst geplaatst te krij gen. ..Er mag daar bij nader inzien geen open plek komen". Jongereninspraak Wat betreft jongereninspraak merkte de wethouder p.w. op dat in. voorko mende gevallen ook wel verenigingen zijn uitgenodigd. Bovendien komen zaken in de kommissie jeugd- en jon gerenwerk. Opgepast dient ook de Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland niet voor de voeten te lopen. De kwestie „Brogum" wordt besproken in de kommissie. Met zijn politiek ge tint verhaal had de wethouder niet op het oog de P.v.d.A. van politieke visie te doen veranderen. Wethouder Doeleman geloofde ook niet erg in een openluchtbad, mede gelet op de talrijke mogelijkheden in de regio. Hij zal de zaak echter aan kaarten in het stichtingsbestuur van „Onderdak". School „Nieuwstraat" De wethouder had eveneens geheel andere gedachten gekregen over de Nieuwe Boogerdstraat-school. Dit ge bouw moet t.z.t. uitgebroken en her ingericht en kan dan uitstekend die nen voor allerlei verenigingsaktivi- teiten, zoals feitelijk thans al gebeurt. Hierna ging dc raad over tot hoofd- stuksgewijze behandeling, die uit mondde in een aanvaarding van dit financiële stuk, met algemene stem men. Op een cn ander komen wij nog terug. Z.V.IJ. ZIERIKZEE, 13-12. Onder auspi- 1 ciën van de Z.V.U. traden zaterdag avond voor een matig gevulde Con certzaal Sylvia Alberts en Marjol Flore op met een „two-women- show". De titel van het programma „Door dik en dun" bleek goed geko zen bij het zien van de slanke Sylvia en de goed geproportioneerde Mar jol. De dames brachten een show die geen diepe indruk achter heeft ge laten en die het beste omschreven kan worden met het versleten woordje „leuk". Het begon allemaal erg hoopvol met een goed in het ge hoor liggend openingsliedje en de sketch „Door dik en dun". In de solo-nummers bereikten de dames echter nauwelijks een middelmatig niveau. Een uitzondering daarop vormde Marjoi Flore met twee Fran se chansons, waarin zij zeer sterk bleek te zijn. Echte verrassingen had het programma niet in petto. Marjol en Sylvia brachten het wel met veel enthousiasme maar hadden te veel teruggegrepen op oude songs. Met haar prachtige stem wist Mar jol het lied „Amsterdam" heel goed te brengen, maar ook hier gold weer dat gebrek aan eigen vinding. Voor ,de pauze bereikte de show nog een hoogtepunt in de „Medley 60er ja ren". Een reeks bekende hits was zeer kunstig in elkaar geweven cn werd door de dames de zaal inge zongen. Bijzonder jammer was dat het volume door de veel te hard af gestelde versterker, te hoog was op geschroefd. „Boem, boem, boem" was de titel van een sketch die van opzet goed was, maar net weer iels aan humor miste.. Het nummer „Mad about the boy" of zoals Sylvia het zong „Stapel op die knul" maakte veel goed. Ter wijl Marjol zich zingend over haar liefde voor „the boy" op de knieën van pianist Mario Eduardo vlijde, speelde deze lakoniek door op de pia no. Verder bood liet programma nog een reeks liedjes, die aardig klonken, maar eigenlijk alleen bedoeld waren om het geheel wat op te vullen en geen hoogtepunten vormden. Overi gens droegen naast de twee dames de drie heren, die het begeleiding.s- trio vormden, een flink steentje bij aan de show. Harry ten Siethofï (slagwerk), Ger Dijkshoorn (basgi taar) en Mario Eduardo (piano) zorg den voor een pittig stuk begelei- dingsmuziek. Sylvia Alberts en Marjol Flore zijn twee talentvolle vrouwen, die een show weten te brengen die het zien wel waard is, maar toch nog niet rijp zijn om met een avondvullend programma doorlopend te boeien. Tot slot brachten Sylvia en Marjol het lied „Artieste te wezen", dat een aardige afsluiter bleek te zijn. De dames mochten een warm applaus van het publiek in ontvangst nemen. A. P. Studeren op begroting HAAMSTEDE, 13-12, Door de afdeling Westerschouwen van dc V.V.D. werd in het afgelopen weekend in hotel R.T.M. station te Haamstede een ledenvergadering belegd waarbij aandacht werd geschonken aan de gemeen tebegroting van Westerschouwen. Door dc heer M. J. Steur, zelf niet op dc vergadering aanwezig, werd een aantal punten aangestipt, die voor door mevrouw A. G. J. Friderichs-Landc- gent werden voorgelezen. De aandacht werd hierbij gevestigd op het rekrea- tie-struktuurplan waarbij wordt gedacht aan ccn afronding met 65.000 plaatsen. Er is een stroming welke er voor voelt de oude terreinen uit te dun nen en voor de exploitanten nieuwe terreinen beschikbaar te stellen. De fraktie van de VVD is van mening dat men ten aanzien hiervan voor zichtig moet zijn. Voor de kleine woonkernen zal er op bescheiden schaal woningbouw gaan plaats vin den, terwijl Renesse als daar grond besschikbaar komt ook aan de beurt is voor woningbouw. Aktueel is de wegenstruktuur (rekreatie verkeers weg) die in januari in de raad aan de orde komt. De kom van de kern Renesse moet van het verkeer wor den ontlast. Totaal stijgt Op gewezen werd er dat het totaal van de begroting met het jaar stijgt. Het verschil met vorig jaar is 4 mil joen. 30 procent meer uitgaven en verhoging van de kapitaalslasten met 60 procent, dit voornamelijk door het groot rioleringsplan. Het komende jaar -/.al er geen verhoging van de rekreatie-belasting plaats vinden. Verandering in 1977 is het invoeren van de onroerendgocd be lasting en het invoeren van het rioolretributierecht. De verstand houding tussen de frakties in de raad werd goed genoemd. Vanuit dc vergadering werd dc vrees geuit dat vooral voor dc rekre- antcn op de campings de lasten te zwaar gaan worden. Van enige tem poriseren is nog geen sprake en juist dc mensen met dc laagste inkomens zullen hier de dupe van worden. Men zag hierin een sociale on rechtvaardigheid waarvan de kleine man uiteindelijk slachtoffer woi'dt. Medeschuldig hieraan worden de „milieumensen" geacht. Uitgeven vergunningen Bepaald niet eens was men hel ook met het uitgeven van vergun ningen waarin de plaatsen op 200 in door de gemeente worden bepaald per éénheid, terwijl dit 150 m- kan zijn, volgens de vastgestelde normen. Door de plaatsen nog groter te ma ken moeten er nog meer terreinen ten offer vallen waardoor men juist het tegenovergestelde doet wat men wil nl. zoveel mogelijk natuur be houden. Vóór wat de onroerendgoed belas ting betreft werden er bezwaren kenbaar gemaakt tegen het rioolre tributierecht. Met het invoeren van de onroerendgoedbelasting is de rioolbelasting komen te vervallen, maar door een handig gegoochel met woorden heeft men hier nu voor in de plaats het rioolretributierecht ge kregen, wat onlogisch werd ge noemd. Oneens was men hel er ook mee. dat hiervoor niet een ieder werd aangeslagen. Voor wat de rekreatie- ve verkeersweg betreft was men van oordeel dat deze moet uitge voerd door het verbreden van be staande wegen (Iielleweg. Lagezoom, Bonmansweg) en niet door het ver snipperen van landbouwgronden. Door de vergadering werd de raadsleden gevraagd om wanneer men in de raad een standpunt in neemt dit dan ook duidelijk te moti veren daar het bij de mensen wel eens vreemd overkomt waarom men ergens voor of tegen stemt. Men wees er hierbij op dat dit niet alleen een euvel is dat bij dc VVD kan worden gevonden. Om een gedegen oordcel te kun nen vellen over dc begroting te kun nen vellen zouden de leden het op prijs stellen als men in het vervolg voordien de beschikking kon krijgen op een uittreksel. Van gedachten werd nog gewis seld over het uitbreidingsplan ten noodrden van de Hogezoom en hel streekvervoer. H.H. ADVERTEERDERS Door de voortdurende kostenstijging zien wij ons helaas genood zaakt onze advertentietarieven per 1 januari 1976 aan te passen. De verhoging is ingevolge de prijsbeschikking, bij de minister van economische zaken gemeld en door deze goedgekeurd. Wij zullen gaarne op aanvraag een overzicht van de nieuwe tarieven toezenden. DE DIRECTIE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 3