Kollege reageert op de algemene beschouwingen BQndig overzicht van de agrarische ontwikkeling in '75 GLIMPJE HOOP IN BEIROET DE ZIERIKZEESCHE COURANT MEUBELRAMA KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING Landbouwvereniging „C et C" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 15 december 1975 132ste jaargang Nr. 21811 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889; REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Jannewekken 11. Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 19.90. per jaar 76,50 Losse nummers 45 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag Advertentieprijs 29 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 3.50 Vraagt onze contractprijzen) De advertentieprijzen zijn exclusief 4% BTW In dit nummer: Doden bij ongeval op Grevelingendam Begrotingsvergadering Zierikzee ZIERIKZEE, 12-12. Op de vrijdag gehouden vergade ring van de gemeenteraad, onder voorzitterschap van burgemeester Th. II. de Meester, heeft liet kollege van h. en w. gereageerd op de eerder die week gehouden algemene beschouwingen over de begroting 1976, door de respektievelijke fraktievoorzitters. Het werden drie uitvoerige betogen, waarin een breed skala van gemeen telijke zaken werden aangesneden. De voorzitter toonde zich dankbaar voor de loffelijke woorden over de monumentenrestauratie. De verschillende raadskommissies hebben zich uitgesproken tegen openbare vergaderingen, gelet op ervaringen elders. Inderdaad hebben enkele kommissies te weinig vergaderd, maar Zierikzee heeft ook wel een onevenredig groot aantal kom missies. Tenslotte kunnen de kommissiele den ook om een vergadering verzoe ken en elke vergadering kost f 250. Een kommissie voor toerisme zal geen belangrijke bijdrage kunnen le veren, daar V.V.V. en andere kom missies zich ook al op dit terrein bewegen. Hetzelfde geldt voor de kommissie voor de industrie. Gege ven de omstandigheden, kan zo'n kommissie niet leiden tot vestiging van industrieën. Zo'n kommissie heeft alleen zin als er konkrete pun ten aan de orde zijn. Onzekere faktoren Van een 5-jarenplan komt door gaans niets terecht, omdat er teveel onzekere faktoren zijn. Voorbeeld; de ontwikkeling van de financiële positie van de gemeente in drie jaar tijds. Onzeker zijn ook de investe ringen t.b.v. DACW-projekten en bestemmingsplan-procedures duren doorgaans aanmerkelijk langer dan verwacht. In de praktijk verder wordt feitelijk toch al mei. meerja renplannen gewerkt. De motieven van vertrekkend personeel zijn ge noegzaam bekend en het praktisch nut van een achteraf-enquéte werd door de voorzitter derhalve ontkend. Brand weergarage De Cebeco toonde begrip voor de moeilijkheden rond het onderkomen van de brandweer, tot het moment van de ingebruikneming van de nieuwe garage. De Cebeco zal de kantoorruimte tijdelijk uitbreiden, zodat de brandweer kan blijven zit ten. Aanleg van fietspaden in de binnenstad achtte het kollege niet wel realiseerbaar en buiten de kom behoort het niet tot de kompetentie van de gemeente. De P.v.d.A. wil het Havenplein Heeft u nog een teak bergmeubel en will u graag over op eiken? Ruil het dan in bij Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1268 - 1265 autovry; de SV.V.D. niet (helemaal) om derwille van de zakelijke belan gen. De zaak dient doorgesproken met de verkcers- en middenstands kommissie. Waar mogelijk zullen in toekom stige bestekken bepalingen worden opgenomen inzake de route van zandtransporten. In studie is een definitieve voorziening via de Arge- lohaven. Een veiliger fietsroute van de Lapn van St. Hilaire wordt be studeerd, in ovei-Ieg met de provin cie.'Tussen de toekomstige scholen gemeenschap en de l.t.s. in plan- West wordt rekening gehouden met een fiets- en wandelpad. Er komt ook een fietsverbinding tussen plan West en Boerenweg. Over de rijwielstalling bij het station is met de RTM-direktie ge sproken. Een dag- en nachlbcwaking is onbetaalbaar. De gemeente koopt reeds leegstaande panden en knapt die op. Cijfers van woningzoekenden geven geen reeël beeld. Doorstro ming zou plaats hebben bij aanwe zigheid van een vei-pleegtehuis. Met „Beter Woeien'' wordt verbetering besproken van enkele huizen aan het Kerkhof (noordzijde). Bestemmingsplannen Aan de orde komen de ontwerpbe- stemmingsplannen stad „Zuid-West" „Noord-Oost'' en „Noord-West". Over een eventueel in te stellen Kulturele Raad zal gesproken wor den met een vertegenwoordiger van de Stichting Zeeland. Jammer dat het woonwagenterrein „De Val" niet gehandhaafd kan worden. Een nieuw terrein wacht op begin van ifitvoering bestemmingsplan „Bui tengebied". (vervolg pagina 3) DEN HAAG. In zijn woning in Den Haag is zaterdagavond plotseling overleden generaal buiten dienst mr. H. J. Kruis (73). ii-:;:0 BEIROET, 15-12. Linkse strijders in Libanon zijn er voorwaardelijk mee akkoord gegaan dat veiligheids troepen de posities overnemen die de elkaar bestrijdende groeperingen bezetten, waardoor de mogelijkheid dat de spanning na een week van bloedige gevechten in Beiroet en el ders zal verminderen, groter is ge worden. Het nieuws van het akkoord dat bereikt werd op een ontmoeting met de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO zondagavond, kwam na een dag van strijd waarbij zeker 45 men sen omkwamen - 29 in de haven stad Tripoli en andere delen- in het noorden. De linkse leiders die met de PLO bijeenkwamen, stemden ermee in dat de veiligheidstroepen posities van strijders zouden bezetten op voorwaarde dat er een „werkelijk" bestand zou zijn. Ook gingen zij er mee akkoord dat de 300 man sterke commandomacht, die vorige maand in Beiroet werd gevormd, op dezelf de voorwaarde, zou worden gebruikt cm in de straten van de hoofdstad te patrouilleren. Men vraagt zich echter af of een werkelijk bestand vaste vorm kan aannemen nadat er zoveel haat is ontstaan tijdens maanden van steeds fellere gevechten. De bijeenkomst van zondagavond kwam tot stand na besprekingen tussen PLO-leider Yasser Arafat en de Libanese premier, Rasjid Karami die in de afgelopen week twee keer een bestand aankondigde dat echter geen resultaat opleverde. WESTENSCHOUWEN, 12-12. Vrijdagavond hield de Coöperatieve landbouwvereniging „Concordia et Con fidentie" te Burgh-Haamstede, in café-restaurant „Zeelust" te Westenscliouweii de algemene najaars vergadering. De voorzitter, de heer W. P. de Vrieze, gaf in zijn openingswoord een bondig overzicht over de ontwikkelingen in het nu büna afgelopen jaar. Was er vorig jaar om deze tijd sprake van een extreem nat najaar, nu kan worden vastgesteld dat dit najaar de werkzaamheden vry vlot en gemakke lijk konden worden verricht. Een eerder was er een dergelijk groot verschil in neerslag in opeenvolgende jaren. VLISS1NGEN. In „Brittania" te Vlissingen voncl de jaarlijkse centrale jubi leumviering plaats ion P.Z.E.M.-werkers. Onder degenen die uit handen van Zeelands commissaris dr. C. Boertien, een koninklijke onderscheiding ont vingen, bevond zich de heer C. I. Jumelet te Zierikzee, distriktsopzichter van het Energiebedrijf. Hij ontving de zilveren ere-medaille behorend bij de Orde ran Oranje Nassau, op grond van zijn veertigjarig jubileum. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit was in het droge 1959 en hel natte 1960 met resp. 535 mm en 905 mm neerslag. Alleen de volgoi"de was anders: 1974 met 880 mm en 1975 met plus minus 750 mm. Het verschil had nog groter geweest als januari 1975 niet zo bijzonder nal was geweest. Jammer genoeg kwam er weer geen winter. De tijd van het voorjaarsweide leek normaal te beginnen maar de 5e maart zette een natte periode van ongekende lengte in (maart 93 mm neerslag; viermaal zoveel als in februari) waardoor men pas in de laatste week van april een aanvang kon maken met de zaai- en poot- werkzaamheden. „Droog jaar" Het gezegde „de zon heeft nog nooit veel bedorven en een droog jaar is beter dan een nat jaar", ging ook nu weer op. Hoewel de kg opbrengsten .van alle produkten aanmerkelijk lager lagen dan vorig jaar, was de kwaliteit van o.a. de granen goed, terwijl na zo'n korte groeiperiode de opbrengsten redelijk waren, mede gezien de enorme droogte in juli en augustus. Vooral Engeland, Nederland en de Scandinavische landen leden onder de droogte. Voor wat betreft de ver wachtingen van de opbrengsten van de aardappels en de uien begonnen reeds in.begin augustus de prijzen door te werken. Aan onze abonnees Tengevolge van de voortgezette kostenstijging zijn wij - in overeen stemming met de Nederlandse Pers - helaas genoodzaakt onze abonnementsprijzen aan te passen. De verhoging is ingevolge de Prijsbeschikking, bij de minister van economische zaken gemeld en door deze goedgekeurd. Met ingang van 1 januari 1976 zullen voor ons blad de volgende abonnementsprijzen gelden: per kwartaal21,20 per jaar f 81, Losse nummers 0,50 Van de abonnees, die een machtiging hebben verstrekt tot automa tische afschrijving van hun bank- of girorekening, zullen wij gaarne aannemen dat zij er mee akkoord gaan dat bij de eerstvolgende afschrijving de nieuwe abonnementsprijs wordt aangehouden. DE DIRECTIE. De graanoogst verliep vlot en zon der bijzonderheden, als men de pri meur van de geweldige afvoer in containers naar de vrije handel bui ten Schouwen-Duiveland niet als zodanig wil aanmerken. In septem ber lieten velen hun aardappels ex tra lang groeien om van meer kilo's te kunnen profiteren. Het rooien, oktober de droogste maand, gaf geen problemen. De bietenkampagne be gon met hoge vroege rooipremies, wat achterhaald werd door een forse groei in de maand oktober. Aaiigeiiaani jaar Voor 1 december was het meren deel gereed met het op wintervoor ploegen waardoor 1975 de geschie denis, voor wat het weer betreft kan ingaan, als een aangenaam jaar. (Vervolg pag. 4) ZIERIKZEE. Vrijdagavond werd in ,,'t Lange Uus" een tentoonstelling van kralerijen wandkledengeopend door de Australische kunstenares Yvonne Duance-van den Boog. Zie ook elders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Het gebed voert halverwege J j tot het paradijs. j Rückert J W47 2EQT Di BILT Verwachting tot dinsdagavond: Rustig weer Droog weer met voornamelijk in het noorden van het land wolkenvelden; minimumtemperaturen van plus één graad in het noorden tot min acht graden in het zuidoosten van het land, maxima van zes graden op de Wadden tot om het vriespunt in het zuiden van het land; zwakke tot ma tige wind in hoofdzaak tussen zuid en west. Voor woensdag: Aantal uren zon: 1 tot 5. Min.-temp'eraturen: omstreeks 2 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 5 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 16 dcc. Zon op 8.42, onder 16.29 Maan op 15.08, onder 6.19 Volle maan: 18 dec. (15.40) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 16 dec. 1.27 13.43 7.22 19.35 Springtij: 20 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 15-12. Het K.N.M.I. deelt mede: In de algemene weerssituatie komt maar weinig verandering. Een hogedrukgebied ten westen van Ier land handhaaft zich en verandert nauwelijks van plaats. Een uitloper van dit hogedrukgebied strekt zich via onze omgeving naar midden- Duitsland uit. Omdat de as hiervan mara uiterst langzaam naar het zui den beweegt, kan de wat vochtiger en warmere lucht, die door een wes telijke stroming langs de noordkant van het hogedrukgebied naar zuid- Scandinavië en de Noordzee wordt gevoerd, voorlopig ons land niet be reiken. Wel kunnen wolkenvelden vooral de noordelijke provincies bin nendrijven. Doordat de rug van hogeluchtdruk voor weinig wind en vrijwel geen be wolking zorgde, kon het in de nacht van zondag op maandag flink koud worden. De vliegbasis Volkel, in oost- Brabant. meldde een minimumtem peratuur van 10 graden bnder het vriespunt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 1