Vandaag dag van rouw voor Nederlandse Spoorwegen „Einde van gijzelingsakties zal onverwacht komen" Wervelstorm in Australië Links offensief in Beiroet KOOPJES HALEN „WICO" Aktiecomité Zieke gijzelaar vrijgelaten Vreedzame betoging bij Nederlandse ambassade Jakarta Spaanse politie neemt paspoorten N.V.V.-leiders in beslag Anti-T er r oristen wet TRAGIEK LAATSTE NIEUWS AGENDA OVERWEGINGEN 2 De gijzelingen UTRECHT, 9-12. De Nederlandse Spoorwegen rouwen vandaag (dinsdag) in verband niet de begrafenis of crematie van de slachtoffers van de treinkaping bij Reilen, die vandaag precies een week geleden begon. Van alle kantoren van de Nederlandse Spoorwegen in Utrecht en de overige N.S.-vestigingen in liet land, is het nationale dundoek halfstok gehesen. Even na half tien dinsdagmorgen, heer Van Leeuwen, geen enkel kon- een half uur voordat de gijzeling in ,akt geweest Er is niet geSproken de trein bij Wijster de tweede week ingaat, heeft woordvoerder Van over een kontaktpersoon. Op de Leeuwen 'gezegd dat de kapers rond vraag of ir. Manusuma, de president acht uur via de veldtelefoon kontakt ballingschap van de Zuidmolukse hebben gezocht met de hulppost en om eten hebben gevraagd. Zij gaven republiek, vandaag nog als kontakt- geen uitgebreide boodschappenlijst persoon zal worden ingeschakeld, zei de heer Van Leeuwen dat dit Weinig uitzicht niet helemaal uitgesloten is. Maar concrete plannen daartoe zijn ei- De afgelopen nacht is er, aldus de volgens hem op dit moment niet. Ir. Manusama: De hele affaire rond de gyzeling druipt van de tragiek. In de eerste plaats ten aanzien van de gegijzel den. Zij moeten maar wachten, ón der omstandigheden, die dan wel „redelijk goed" worden genoemd, maar in feite natuurlijk verschrik kelijk zijn, gelet op de durende onze kerheid van hun toekomstig lot. Bij de (een) gijzeling zyn in eerste instantie twee partijen betrokken en het staat hu al vast dat de „andere partij" aan het kortste eind zal trek ken. Er is geen oplossing voor de Zuid-Molukkers in dit land dan zich - hoe moeilijk ook - te voegen in de Nederlandse samenleving, of naar Indonesië terug te keren, maar dan wel als Indonesische staatsburger, altijd dan nog in de hoop dat Jakar ta bereid is de al begonnen terug keer in de toekomst blijvend moge lijk te maken. Het militante optreden van een groep R.M.S.-leden zal die bereid heid bepaald niet stimuleren. Tra gisch dus zo'n keus, maar dat vloeit voort uit de realiteit en uit het feit dat de klok van de historie geen kwart eeuw terug kan gedraaid. Nederland heeft misschien niet al te intelligent gehandeld door de Ambonezen haar hier te halen, maar het heeft het mede gedaan op grond van menselijke overwegingen. Al weer tragisch dus: het goed bedoelen en daar later fél voor gestraft wor den. Intussen heeft dr. W. Drees - één van de mensen rond de Indonesische onafhankelijkheidsverklaring - er nog eens op gewezen, dat het niet louter menslievendheid is geweest. De Ambonnezen kwamen hier op grond van een rechterlijke uitspraak en die heeft de Nederlandse regering ge-eerbiedigd. Er is voor de Ambon nezen in die kwart eeuw nadien echt wel veel gedaan, maar wat de Mo- lukkers persé wilden, kon Nederland niet geven. De souvereine staat Indonesië was een feit en gedachten aan een fede ratieve staat Indonesië, hebben het hu eenmaal niet gehaald, al zou het misschien beter zijn geweest. Die zelfstandigheid is de Ambonnezen dus ooit wel beloofd, c.q. het is reëel tot de mogelijkheden gerekend, maar de historie nam een keer en daar zijn de Molukkers de dupe van ge worden. Dit harde feit heeft de Mo lukkers in Nederland feitelijk bij ziend gemaakt voor andere moge lijkheden, die hen nog wél waren ge laten. Ze bleven maar doorhameren op dat ene aambeeld, min of meer de Nederlandse regering verantwoorde lijk stellend, dat het zo gelopen is. Niet juist; alleen de Indonesische re gering had een marge kunnen schep pen, voor een min of meer onafhan kelijke R.M.S.-staat, maar na een kwart eeuw zelfstandigheid als sou vereine staat, is daar gewoon geen kijk meer op. Uit dit alles is de afschuwelijke toestand ontstaan, die thans land en volk bezig houdt, met weinig hoop volle perspektieven op dit punt. Ook als de gijzeling verder nog goed af loopt, blijft het probleem bestaan. MELBOURNE, 8-12. De tropische wervelstorm „Joan" heeft maandag in Port Hedland, een havenstad van 13.000 inwoners aan de Westkust van Australië, driekwart van de hui zen vewoest. Zelfs stalen masten zijn afgebroken onder het geweld van de storm. Doden zijn er niet gevallen door dat de bevolking tijdig gewaar schuwd was en beschutting had ge zocht in stormbestendige gebouwen. BEIROET, 9-12. In het centrum van Beiroet is dc burgeroorlog maandag weer in alle hevigheid ontbrand, waarbij linkse Mohamme danen proberen stellingen van recht se christenen onder de voet te lo pen. Aan een oproep van premier Rasjid Karami om „in de naam van God, de mensheid en het volk aan deze afschuwelijke strijd een eind te maken", werd geen gehoor gegeven. Over en weer werd gebruik gemaakt van raketten, mortieren en automa tische wapens, waardoor zeker 26 mensen de dood vonden. Advertentie BIJ HILVERSUM, 8-12. Ir. Manusama gelooft dat het einde van de gijze lingsakties onverwacht zal komen, net zoals verschillende gebeurtenis sen rond de kaping van de trein in Wjjster. Hij vermoedt verder dat de akties in Amsterdam en Drenthe niet geljjktydig zullen worden be ëindigd. Eerst zal de aktie in Dx-enthe tot een einde komen en daarna zal het niet veel moeite kosten om ook een punt achter de gijzeling in het con sulaat in Amsterdam te zetten. Dit zei ir. Manusama maandagavond voor de televisie. ROTTERDAM, 8-12. Het aktieco mité „Anti-terroristenwet" heeft af gelopen zaterdag bij een hand teke- ningenaktie op de Lijnbaan in Rot terdam ongeveer 1500 adhesiebetui gingen ontvangen. De aktie werd van 12 uur tot half vijf gehouden in dit dinak bezochte winkelcentrum van de Maasstad. Het aktiecomité deelde maandag mee zeer tevreden te zijn over dit aantal. Men wil nu landelijk aktie gaan voei'en, met name in de andere grote steden. Het .comité werd afgelopen don- „Veel zal bij het oplossen van de akties van onze woorden afhangen, van grote betekenis is welke üitwer- king ons praten met hen zal heb ben", aldus ir. Manusama. Hij twijfelt er wel eens aan of hij voldoende gezag heeft.'Maar ir. Ma nusama vindt dat hij toch door moet gaan met leiding geven. In verband met zijn gesprekken met de kapers in de trein merkte ir. Manusama nog op „men denkt dat ik optreed als dienstknecht van de Nedei-landse regering. Maar dat is beslist niet waar. Ik doe dit omdat ik daar in- nei'lijk toe gedrongen wordt. Omdat ik voel dat dit niet kan". dei-dag opgericht naar aanleiding van de gebeurtenissen in Beilen en Amsterdam. Secretaxds is Leo van Laak, de man die in augustus op- trad als woordvoerder van de aktie- voerende binnenschippei's. Het co mité wil een stringente wetgeving tegen teiTorisme en naleving van uitgedeelde staffen, internationale afspx-aken over terroristische aktivi- teiten en een verschei'ping van de wapenwet en een beter toezicht op de wapenhandel. Als er „genoeg" handtekeningen zijn vezameld wil men minister Van Agt een petitie aanbieden. Laatste kinderen vrij BEILEN - AMSTERDAM - DEN HAAG, 9-12. De Zuidmolukse domi nee Metiari heeft de vrijlating kun nen bewerkstelligen van de vier laatste kinderen die nog in het In donesische consulaat-generaal in Amsterdam werden gegijzeld. Na bijna de hele dag met de Zuid molukse ovex-vallei-s te hebben on derhandeld kwam de Zuidmolukse px-edikant 's-avonds om kwart over zeven naar buiten met de vier kin deren. De vrijlating was de belang rijkste ontwikkeling in het Amster damse gijzelingsdrama. In Wijster liepen ondex*handelingspogingen met de ti-einkapers op niets uit. Dominee Metiari kwam maandag tegen het middaguur aan op het be leidscentrum in het Amsterdamse hoofdbureau van politie. Hij bleef daar vijftig minuten en vertrok toen naar het consulaat-generaal met een brief die een leidraad bevatte voor het gesprek, dat hij ging voeren. Om drie uur verliet Metiari het geboüw weex\ met de brief. De be- zettei*s wilden een toelichting heb ben. op een voor hen onduidelijk punt in de leidraad, zo maakte het beleidscentrum bekend. Om kwart voor zes ging Metiari weer naar het consulaat om er anderhalf uur latei- met de kinderen weer uit te komen. Uit raam gevluchte Indonesiër overleden AMSTERDAM, 9-12. De heer E. Abedy, die vorige week donderdag uit het raam van de tweede verdie ping van het consulaat-generaal in Amsterdam sprong óm aan de gij zeling te ontsnappen is in de nacht van maandag op dinsdag in het zie kenhuis te Amsterdam overleden. De heer Abedy (52) is bezweken aan de vei-wondingen opgelopen bij zijn vlucht uit het consulaat kort na de bezetting. In een wanhopige po ging om aan de gijzeling te ontko men klom hij voi-ige week donder dag kort na het binnendringen van de Zuidmolukse bezetters op het ko zijn in het open tuimelraam. Daar bleef hij enige tijd zitten. Op dat moment wei-d er beneden hem dwars door de ruiten gevuui-d. Uit een belendend pei-ceel wei-den drie matrassen op het trottoir geworpen. Na enig aai-zelen springt hij plotse ling maar kwam niet op de m'atras- sen terecht. Hij bleef op de hai'de straat liggen. Een x-echei-cheur ziet later kans de man een touw toe te werpen, die deze grijpt en zo wordt hij in veiligheid getrokken. Zwaar gewond wordt hij vervolgens naar een ziekenhuis in Amsterdam ge bracht. De heer Abedy maakte deel uit van de administratieve staf van hét consulaat. Hij was gehuwd en had één (gehuwde) zoon. JAKARTA, 9-12. Een afvaardiging van 50 man van het Indonesische nationale jongeren comité, een rijks- organisatie, heeft (heden) dinsdag morgen een vreedzame betoging op het terrein van de Nederlandse am bassade gehouden en gedreigd met haar bezetting als dc gijzeling in het Indonesische consulaat in Amster dam niet snel wordt beëindigd. Acht man werden in het ambassa degebouw toegelaten om een verkla ring te overhandigen aan ambassa deur mr. P. W. Jalink. De gijzelingsaktie door dc Moluk se jongei-en vex-ooi-delend, drong de delegatie er bij de Nederlandse re- gering op aan alles te doen in het be lang van de veiligheid der Indonesi sche gijzelaars en de - Indonesische burgers in Nederland. MADRID, 8-12. Dc Spaanse ge heime politic in Madrid heeft maan dagmiddag de paspoorten in beslag genomen van N.V.V.-voorzitter Wim Kok, Siem Barendregt, voorzitter van de Vervoersbond N.V.V., cn Lino Callc, hoofd van het secretariaat buitenlandse werknemers van het N.V.V. Samen met B;-am Buijs (voorzitter Bouwbond N.V.V.) en Henne Pauli (voorlichting N.V.V.) vormen zij de N.V.V.-delegatie, die zondag op uit nodiging van de illegale Spaanse vakbond U.G.T. een vierdaags be zoek aan Spanje is begonnen. AMSTERDAM, 9-12. Maandag middag hebben broeders van de GGD een zieke gijzelaar uit het con sulaat gehaald. Het is de 35-jarige Ihdonesischc onderwijzer Saka Da- tuk van het consulaatséhooltjc. Vol gens de GGD heeft de vrijgelaten onderwijzer een zware kou gevat en is hij opgenomen in het Wilhclmina Gasthuis. Datuk is de man die vrij dag door de terroristen in zijn over hemd op het balkon van het consu laat werd gezet. Rampenfolder voor Spijkenisse SPIJKENISSE, 8-12. In de Rijn- mondgemeente Spijkenisse (meer dan 31.000 inwonei's) wordt vrijdag a.s. een geplastificeerde rampenfol der verspi'eid, waarin voor de bevol king op een zo eenvoudig mogelijke wijze richtlijnen worden gegeven hoe men bij een calamiteit moet handelen. Spijkenisse .is een van de gemeen ten in het Rijnmondgebied die (bij voorbeeld door een giftige gaswolk) bedi'eigd kan worden in verband met de ligging nabij de industrieën in het Botlek-Europoortgebied. In de rampenfolder staan richtlijnen over de alarmering en wat men bij een alarmering wel en niet moet doen. Tonnen buit bij inbraak DEN HAAG, 8-12. In Den Haag is in gebroken in een woning aan de Bezuidenhoutseweg. De daders zijn vermoedelijk binnengekomen door het openbreken van een deur op de derde etage, waarna zij in de vloer een gat hakten en op deze wijze bij de tweede etage ktvamen. Volgens de bewoner mist hij een aantal schilderijen, en een groot aantal zil veren- en poi'seleinen voorwerpen waarvan de totale waarde ongeveer 300.000,'gulden bedraagt. Bijtende honden in Eindhoven EINHOVEN, 9-12. Het aantal klachten over bijtende honden neemt de laatste tijd in Eindhoven toe. Dit heeft de wooi-dvoerder van de ge meentepolitie te Eindhoven maan dagavond gezegd. In alle gevallen betreft het loslopende honden die zich agressief gedragen ten aanzien van aangelijnde honden en passan ten. Een aantal mensen, waaronder een zwangere vrouw, heeft zich de afgelopen weken onder doktersbe handeling moeten stellen. De onlangs gewijzigde algemene politieverorde ning maakt het nu mpgelijk dat de gemeentepolitie in Eindhoven op treedt tegen eigenaren van loslopen de honden. Dienstplichtige na een ongeval overleden OLDEBROEK, 8-12. Op het terrein van het artillerie-schietkamp te Ol- debroek is de 21-jai'ige dienstplich tige J. C. P. Vervenne uit Nijmegen na een ongeval overleden. Kanno- nier der eerste klasse Vervenne diende als motorordonnace bij een uit Grave afkomstige batterij artil lerie, die voor schietoefeningen in Oldebroek was. Op zijn motorrijwiel kwam hij om 15.00 uur maandag middag in botsing met een kanon. De koninklijke mai'echaussee stelt een onderzoek in naar de toedracht van het ongeval. Op de Indonesische regering werd een beroep gedaan dc diplomatieke betrekkingen met Ncdeland te ver breken, als de regering in Den Haag de affaire niet naar bevrediging zou afhandelen en de Molukse onafhan kelijkheidsbeweging niet zou ontbin den. Wooidvoerder Freddie Latumahina geboi-en op de Molukken, zei tegen ambassadeur Jalink dat de Neder landse regering voor de Indonesi sche gijzelaars in Amsterdam plaats vervangers had moeten aanbieden. Als ze dit niet alsnog doen, voegde hij eraan toe, zijn Indonesische jon geren bei-eid zich beschikbaar tc stellen. Het incident speelde zich af tij dens een door de Madrileense poli tie uit elkaar geslagen demonstratie van de U.G.T. en de P.S.O.E., dc so cialistische partij van Spanje, die maandag met een landelijke demon- sti-atie de 50e sterfdag van haar vooi-man Pablo Iglesias wilde her denken. Volgens N.V.V.-voorlichter Henne Pauli zijn bij de demonstratie 16 ar restaties verricht. De N.V.V.-leiders kunnen hun paspoorten vandaag dinsdag terughalen bij de Spaanse veiligheidspolitic. Ouwerkerk. „Brouette", Ring 45, expositie schil derijen, op werkdagen en zaterdagen van 9.00-12.00 en van 13.00-17.00 uur. Dinsdag 9 december Zierikzee „Huis van Nassau". Ver. van Oud- leejTingen, 20.00 uur. Renesse Hotel „Het Wapen van Renesse", 20.00 uur, alg. najaarsvei'gadering V.V.V. „Renesse Vooruit". Brouwershaven Graaf Floris V, Streekfederatie P.v.d.A., 20.00 uur. Drcischor ,,De Drie Schapen". Nutsavond. 20.00 uur. Woensdag 10 december Zierikzee Stadhuis, 20.00 uur, vergadering ge meente i*aad Donderdag 11 december Zierikzee Herv. verenigingsgebouw. Vrouwen vereniging „Wees een Zegen", 20.00 uur. Renesse De Ark, 14.00 uur, alg. ledenverga dering Cebeco-Zuidwest. Dreischor De Di'ie Schapen, 19.30 uui\ alg. le- denvei-gadering landbouwvereniging Dreischor. Bruinisse Kerk Ger. Gem. Vergadering G.B.S. 19.30 uur. Vrijdag 12 december Zierikzee Stadhuis, 20.00 uur, vergadering ge meenteraad ,,'t Lange Uus". Opening tentoonstel ling, 20.00 uur. Jeugdsoos „Brogum", 20.00 uur, film voorstelling (Goudkoorts in Alaska). Westenschouwen Camping „Duinrand", 19.30 uui% uit voering „Witte van Haamstede". Burgh-Haamstede „Zeelust". Vergadering „C. et C.", 18.15 uur. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na hall zes Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J.'P Jongschaap (01110)2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 Nu is de wereld nooit om je voort durend op de knieën te slaan van het lachen, maar de lol is er nu echt akuut een beetje af, want - u zult dat ook wel hebben - ik zit zelf een beetje in die trein in Wijster. Iedere keer denk je, hoe zou ik daar nu uil rrweten komen, wat zou ik doen, hoe zou ik me voelen? Dergelijke over wegingen zijn toch vreemd in een land, waar geen oorlog heerst. Er is een soort machteloosheid, die ook over je kwam in de oorlogsjaren als ónze toenmalige beschermers door de luidsprekers gilden dat alle man nen met hun rugzakje op de stoep vioesten gaan staan in een straat, die aan weerszijden icas afgegrendeld met machinegeweren. Er steken- de vrije nieuwsgaring staat daar borg voor - ook vreemde anti-kliviaxen in de sinistere situa tie. Ik weet niet goed welk gezicht te moeten trekken, als Jan Gerritsen in de kille Valermsstraat via de buis komt mededelen, dat tandenborstels in het konsulaatsgebouw zijn bin nengebracht. Een andere nieuwsman wist zelfs dat dameslipjes in de trein bij Beilen behoorden lot het wensen pakket van de terroristen. Misschien zijn er wel teveel details, teveel bij zonderheden en moet het volk be schermd worden tegen alweer een man met een broodmand en fris dranken, die de spulletjes op de stoep gaal zetten of op de spoor berm. Gaat dut allemaal niet tever, denk je dan. Komt toch die trein weer in ge dachten. Onlangs op weg naar Am sterdam, ging de trein opeens zo maar stilstaan. De intercom meldde dat er storing was en een uur bleef het rustig. Toen al begonnen de mensen een beetje echt naar elkaar te kijken en zelfs iets te zeggen en dal is heel wat voor een coupé met gemelijke Nederlanders. Mijn voor stel maar gezamenlijk een versje te zingen, viel echter slecht. Maar gut, wat is een uur zonder terroristen, in vergelijking met een weck mét zul ke gewapende lieden. Het spreekt allemaal mateloos tot de verbeelding en er wordt van wakker gelegen en gedroomd. Een toch vreedzaam heer belt: „waarom ze er niet opspringen". Ja meneer, waarom niet hé?" Denk maar dat je er zelf in zit, dan bekoelt die neiging tot springen wel. Deze - en andere - overwegingen spelen de mensen door het hoofd. Dit is weliswaar de feestmaand van het jaar. maar het is een intrieste maand aan het morden F,r zijn. heel wat ge- luksvonkjes m de wereld, maar het is tóch een tranendal. SCH1EREIL ANDMAN LONDEN. Alles lijkt vergeten en vergeren voor oorlogsvliegers Bob Stan- ford-Tuck en Adolf Galland, uit West-Dnitsland. als zij elkaar met model vliegtuigen van de Hurricane en Messrrschmitt bestrijden. Beiden mannen, die in de Ticeede Wereldoorlog respektieueluk 29 en 104 tegenstanders neer haalden, ontmoetten elkaar in het RAF-museum te Hendon voor dc opening van een tentoonstelling.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 2