IN EEN LAGERE VERSNELLING Russen pogen tevergeefs weer leiders van communistische wereldbeweging te worden A.N.W.B. ontevreden over de f ietsvoorzieningen BLIK DOOR HET WERELD Wal biedt de BEELDBUIS? Z1EHIKZEESCIIE NIEUWSBODE Diasda^ 2 december 1975 Nr. 21804 9 Een van de redenen waarom het voor de VS en anderen de laatste tijd moeilijker dan ooit is om tot za ken te komen zou zijn, dat in het Kremlin al ijverig gemorreld wordt aan de opvolging van Leonid Brezj- neio. Diens ziekte is amper meer ie camoufleren en het heeft er de schijn van dat alles op haren en snaren wordt gezet om hem in ieder geval in functie te houden tot februari vol gend jaar. Dan zou hij op het partij congres kunnen aftreden, wat de ele gantste manier zou zijn, waarna het presidium een opvolger kan voor dragen die dan naar goed gebruik ook met algemene stemmen gekozen wordt. Zo demonstreert men dan dat de topleiding van de Sowjet-Unie een solide, goedgeolied apparaat is, waarin niet het minste teken van wrijving valt te ontwaren. Maar om in februari uitgeroepen te worden, moeten nu wel heel wat gegadigden naarstig aan de gang zijn getogen met nette of minder .nette methoden r>an beïnvloeding. Wat door deze ontwikkeling ook in de lucht komt te hangen, dat is het grote congres van alle commu nistische partijen van Europa, een bijeenkomst die vooral door Brezj- new vurig gewenst werd. Dat was ook omdat hij door een triomf daat zijn eigen positie binnen de Sowjet- Unie steviger wilde maken, maar dat is niet meer nodig. Toch hebben ook anderen in het Kremlin interesse voor zo'n congres, maar dan natuur lijk alleen als dit iets besluit waar mee de Russen blij kunnen zijn. En die kans is uiterst gering. Misschien is het een tactische fout geweest van Brezjnew en de zijnen om de voor bereiding voor dit congres toe ie vertrouwen aan de Oostduitse par tij, die bij de Russen zeer gezien is omdat ze het keurigst in de door Moskou aangegeven pas blijft lopen en het ouderwetst marxistisch werkt. Na een jaar Oostduitse ijver blijkt dit toch niet zo'n goed idee te zijn geweest. Er zijn ontwerpen vervaar digd van een slotverklaring die der mate slaafs volgen van de Russische lijn inhielden, dat verscheidene par tijen voor de eer bedankten, waar van de voornaamsten zijn die van Italië en Frankrijk in het westen, die van Roemenië in het oosten en die van Joegoslavië daartussenin. Vier partijen die indeze club iets bete kenen, Als bij wijze van spreken de Nederlandse CPN dwars wil liggen, zal dat iedereen een zorg zijn, maar de Italiaanse is de grootste buiten de USSR, de Franse is eveneens zeer groot en de Roemeense en Joego slavische hebben vooral een grote reputatie in de derde wereld, waar Moskou het nietgraag verkorven wil hebben. Angst in buitenland De opzet van de partijenstop is, dat opnieuw een structuur wordt ge schapen, waarbij het communisme zich presenteert als een internatio nale, in onderlinge solidariteit sa menwerkende beweging die zich ba seert op één enkele duidelijke ideo logie. En die beweging erkent als grote voorganger de partij van de Sowjet-Unie dat toch het vaderland van het socialisme is. En alle com munistische partijen die anders den ken deugen niet, waarmee Moskou dan de aanvoerder zou worden van de hele communistische wereld-opi nie tegenover de Chinezen met hun. dwaalleer. Zoiets zou Brezjnew graag gedemonstreerd willen zien om zowel de internationale positie van Moskou versterkt te zien als zijn eigen aanzien binnen de Russische partij te verstevigen. De Roemenen vooral binnen het Oosteuropese blok zijn hier fel te gen - bevreesd als ze zijn dat zo in direct ook allerlei opvattingen als de „Brezjnewdoctrinè" vaste wetten De nieuwe vestiging van de PZEM aan het Groene weegje te Zierikzee. Na eerst de wegen te hebben aange legd is men thans begonnen met het heien voor de funderingen van de gebouwen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) zouden kunnen worden. Dat is de leer die de Russen het recht zou ge ven „om het socialisme veilig te stel len" in te grijpen in andere landen. De golf van misprijzen die in de bui tenlandse, vooral Westeuropese com munistische partijen zou opsteken als de Russen nu orde op zaken gin gen stellen in Roemenië, is een van de effectiefste verdedigingsstellingen van de Roemenen: Moskou durft de Westeuropese partijen niet tegen zich in het harnas te jagen uit vrees, dat de Chinezen dan kansen krijgen de rol van grote bezielende leiders te gaan spelen. De Joegolslaven heb ben dergelijke angsten. Vergeefse poging De Franse en Italiaanse partijen daarenboven hebben zich in de loop der laatste paar tientallen jaren ont wikkeld tot inderdaad communisti sche, maar zoel zeer nationaal-den- kende partijen. De Italiaan Berlin- guer is hierin het verst gegaan, zo zeer b.v. dat hij niet zoveel voelt voor nationalisaties, iets wat welis waar niet tegen Marx ingaat zozeer maar wel tegen het Russische lich tende voorbeeld. Maar in Italiaanse sfeer is het uitstekend te begrijpen' - ook de niet-communistische rege ringen tot dusver hebben op allerlei manieren maar zonder nationalisa ties invloed gekregen op de econo mische structuur en het is meer vol gens het idee van de bevolking, wat voor Berlinguer zwaarder weegt en niet alleen om redenen van tactiek om stemmen te winnen. Zo heeft ook de Franse partij in menig opzicht een eigen gedragslijn uitgestippeldwaarbij uitsluitend ge dacht wordt aan methoden om uit gaand van de huidige Franse rea liteit tot een verdere ontwikkeling te komen die niet hoeft te lijken op die in de Sowjet-Unie. Het is dan ook tekenend, dat deze partijen - en trouwens ook de Roemeense - in het geval Portugal hun sympathie heb ben betuigd aan de socialisten van Soares en niet aan de door de in Moskou gevormde Cunhal en zijn communistische partij. Nu heeft het voor de Russen geen zin dit soort bestaande verschillen in opvatting uitgekrakeeld te zien op een congres dat dus alleen bij een geroepen wordt als uiteindelijk een slotdocument geredigeerd kan worden, waarmee allen instemmen.. Maar zoals het nu ligt kan dat al leen maar een stuk zijn waaraan de Russen minder dan iets hebben - ze zouden er niet meer in voorkomen als een leidende partij, maar dood eenvoudig als een CP in een ander land dat door zijn historie en struc tuur een wat eigen vorm van com munisme heeft gekregen waarvoor anderen respect kunnen hebben zon der het direct als voorbeeld te wil len kiezen. Zo'n stuk is inderdaad erger voor Brezjnew en de zijnen dan hélemaal geen congres. In janu ari gaat men het nog eens proberen, maar veel hoop is er niet dat het dan beter lukt dan tot dusver. Want de Russen zullen geen concessies wil len doen. Inmiddels hebben ze er wel de smoor in, dat ze ooit aan de idee zijn begonnen. Alleen als dat niet lukt met deze conferentie is al gratis aan de Chinese ideologische vijand geleverde ammunitie voor de oorlog der ideeën die vooral in de derde wereld wordt gevoerd. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De Nederlandse aardoliemaatschappij (NAM) heeft door de aanleg van twee nieuwe gro te groepen produktieputten de pro- duktie-capaciteit van de Groningse aardgasbel vergroot. De nieuwe,kort geleden gereedgekomen puttengroe- pen, zullen deze winter volledig op capaciteit (elk 25 miljoen kubieke meter aardgas per dag) kunnen mee draaien. WINTERSWIJK. De marechaussee heeft in samenwerking met de ge meentepolitie van Winterswijk en de douane beslag gelegd op ruim drieëneenhalve kg hasjiesj. Twee Duitsers, A. R. uit Berlijn en E. E. L. uit Gastrop-Rauzel alsmede de Winterswijker Willem T. zijn gear resteerd. UTRECHT, De spoorwegrecherche heeft twee mannen aangehouden van wie een 64 gram heroïne bij zich bleek te hebben ter waarde van f 11.000. Dit heeft de Utrechtse po litie zondag meegedeeld. ARNHEM. In samenwerking met de Arnhemse recherche heeft de Oosterbeekse politie (gemeente Ren- kum) in Arnhem drie jongemannen aangehouden, die donderdagmiddag het postkantoor in het plaatsje Wolf- heze overvielen en ruim f 31.000 buitmaakten. ROTTERDAM. De stichting hulp aan buitenlandse werknemers heeft het college van b. en w. van Rotter dam verzocht zo spoedig mogelijk een beslissing te nemen 'over het ter beschikking stellen van een kerk aan de Turken. Men heeft het oog op een kerk aan de Schoonderloo- straat die reeds het eigendom is van de gemeente. OOSTKAPELLE. Het CNV zal het kabinet-Den Uyl blijven steunen, ook al zal dit kabinet enkele impo pulaire maatregelen moeten nemen die wij eigenlijk niet willen. Dit zei CNV-vooi-zitter J. Lanser in Oost- kapeile tijdens het afscheid van Cor Pinxteren als CNV-districtsbestuur- der. EDE. De familie van de zes opva renden van het sinds 14 oktober ver miste Nederlandse zeilschip „Quest" heeft weinig hoop meer op een be houden terugkeer van het zestal. De laatste aanwijzing was het volgboot- je dat door een Amerikaans marine schip op de Middellandse Zee werd gevonden. Daarna is geen,enkel be richt meer uit welke bron ook ont-., vangen. AMSTERDAM. In de .Titusbar aan de Zeedijk van Amsterdam ,die da gelijks om vijf uur in de ochtend wordt geopend en dan late feestgan gers van andere gelegenheden op vangt, is een massale vechtpartij ontstaan tussen de Marokkaanse en de Nederlandse bezoekers, in totaal bijna 50 man. UTRECHT. In een kledingmagazijn aan de Vondellaan in Utrecht zijn dit weekeinde naar schatting 275 le ren, suède en imitatieleren jasjes ontvreemd. De waarde ligt tussen de f 50.000 en f 60.000. Om binnen te ko men werd een glazen deur gefor ceerd. DEN HAAG, 1-12. De ANWB heeft de leden van de vaste commis sie laten weten de voor het komend jaar ter beschikking gestelde geld middelen ter verbetering van de voorzieningen voor fiets en brom fiets uitermate gering en zeer onvol doende te vinden. Weliswaar heeft de minister ver beteringen aangebracht in de bijdra gen voor fietspaden, binnen als bui ten de bebouwde kom, door de per centages van de rijksbijdragen te verhogen. Wanneer dit echter niet gepaard gaat met het beschikbaar stellen van de nodige financiële mid delen, waaruit deze hogere subsidies moeten worden betaald, dan is deze verbetering paktisch inhoudsloos. De minister heeft voor 1976 voor de aanleg van fiets voorzieningen f 25 miljoen uitgetrokken. De ANWB noemt dit welistvaar, een noemenswaardige verhoging, maar aldus de bond in wezen blij let van een verhoging geen sprake te zijn, omdat alles immers naar één project gaat. Naar verwachting zal nl. het demonstratieproject, stedelijke fiets routen (in Tilburg en Den Haag) vol gend jaar minstens 20 miljoen kos ten. Voor de rest zal in een aantal andere voorzieningen moeten wor den bijgedragen. WOENSDAG 3 DECEMBER NED. I: Van middag heeft de NC RV het voor het zeggen. Allereerst een vrolijke aflevering van de serie Doris Day. Daarna opent fee Judith Bosch voor het jonge volkje De Kijkdoos en wat men te zien krijgt is o.a. een wonderlijk avontuur uit Sprookjesland. Willem Nijholt is een van de medewerkers aan het derde deel van De trom van Pandora. De vraag die daarin gesteld wordt, is of Sinterklaasvieren in je eentje ook. leuk is. De rubriek Van gewest tot gewest met informatie uit de regio, staat aan het begin van de NOS- avond. Klokke acht wordt het Duit se tv-spel Een jongeman uit Pas sou, gescshreven door Georg Stefan Troller, op de buis geprojekteerd in de periode 1903-1914, dus over diens jeugdjaren. Met tientallen mensen die Hitier hebben gekend, is gespro ken over deze anderhalf uur durende dokumentaire. Het NOS-journaal wordt gevolgd door de parlemen taire rubriek Den Haag Vandaag. Daarna wordt het sportgebeuren be licht in Studio Sport. Resteert ten slotte nog de rubriek Panoramiek, met achtergrondinformatie over ak- tuele gebeurtenissen in binnen- en buitenland. NED. II: In de vooravond zit het IKOR op het scherm. Op de eerste plaats met een nieuwe aflevering van Heeft de regen een vader? voor ouders en kinderen over eigentijdse situaties. Daarna heeft de informa tierubriek Kenmerk dertig minuten tot haar beschikking. De NCRV legt na het journaal allereefèt verant woording af voor hetgeen er ge beurd is met het geld dat ingezameld werd tijdens de aktie Geven voor Leven eind vorig jaar. In de volgen de zestig minuten ivordt deel drie uitgezonden van de serie Omzien naar morgen. Deze serie gaat over momenten uit de geschiedenis van Europa die bepalend zijn geweest voor het gezicht van de wereld van vandaag. Omzien naar morgen be handelt ditmaal de relatie heer knecht, de verhouding dus tussen werkgever en de werknemer. Een relatie waarin het nog steeds niet klikt, getuige het feit dat de vak bonden nog altijd op vijandige voet leven met de werknemersorganisa ties. Na dit informatieve programma brengt de NCRV iets van luchtige aard. Een klein half uur is inge ruimd voor Russische melodieën, uitgevoerd door de Stranovsky Zan gers. Met een programma over boe ken, onder de titel Open Boek, be sluit de NCRV haar uitzending. WOENSDAG 3 DECEMBER NED. I: 9.30 Schooltelevisie; 15.30 Doris Day; 16.00 Kijkdoos; 16.40 De trom van Pandoera; 17.05 De reizen van Kim; 18.00 Schooltelevisie; 18.15 Teleac18.45 Verkeers(p)licht; 18.55 Nieuws19.05 Van gewest tot ge west; 19:50 Politieke partijen; 20.00 Een jongeman; uit Passau; 21.35 Journaal; 21.50 Den Haag vandaag; 22.05 Studio Sport; 22.30 Panora miek; 23.15 Journaal. NED. II: 18.45 Brigadier Dog; 18.55 Nieuws; 19.05 Heeft de regen een vader?; 19.30 Kenmerk20.00 Jour naal; 20.25 Socutera; 20.30 Het geld van „Geven voor leven": 20.55 Om zien naar morgen; 21.55 De Stra novsky zangeres; 22.20 Open boek; 22.55 Journaal; 23.00 Teleac. DONDERDAG 4 DECEMBER NED. I: De EO is vanmiddag op de buis met een aflevering van de serie Het klein huis op de prairie, waarin met het oog op Kerstmis ca deautjes gekocht worden. Aan het begin van de avonduitzendïng staat De Kinderkrant, waarin o.m. een puzzelntbriek en een bijbelverhaal. In de rubriek windkracht 16 wordt een film vertoond over een zeeschip dat een reis van vijf jaar achter de rug heeft. Vervolgens wordt onder de titel Waar water is, is leven een dokumentaire getoond, waarin, aldus de EO, de eigenschappen van het gewone water en het Levende Wa ter zoals dat in de Bijbel wordt be schreven, worden vergeleken. Tot kwart over negen hierna een afleve ring van De Waltons. Olivia doet de ontdekking dat ze in blijde verwach ting is. Vijftien minuten duurt het tweede deel van een reportage van de reis die het koor The Burning Candles door Israël maakte. Voor dat de EO moet wijken voor het journaal is er een uitzending van de Advertentie DAMESTASSEN /f~\ Elegant, r 1) toonaangevend f en ruime keus /jl\ DAM 9 LENGKEEK LEDERWAREN ZIERIKZEE Zondag 7 december, 20.55 uur, Ne derland I: Pleisterkade 17. Vader Gerard (links, Jan Blaaser) in ge sprek met zijn vriend Willem (Kees Brusse). aktualiteitenrubriek Nader Bekeken. De VPRO schenkt aandacht aan het Amerika van president Gerald Ford. In de eerste van vier afleveringen wordt de schijnwerper gericht op de president en het presidentschap en Amerika's ingenomenheid met beide fenomenen. Onder meer ziet men president Ford op een verkiezings tournee. NED. II: In de vooravond biedt de VARA in Guyana Waterland een kleurige show van de sierlijke rots haan. Vervolgens het tiende deel van Oorlogswinter. Bij de beschieting van haar huis is de barones Weddik Wansfeld om het leven gekomen. Een verrader had de Duitsers inge licht over haar misleiding van de bewakers van het Koppelse Veer. Voordal de Pallisers aan de beurt zijn eerst een aflevering van Achter het nieuws. Drie feiten bij De Palli sers zijn het vermelden waard: Plantagenet mag zich minister van financiën noemen, zijn vrouw orga niseert politieke bijeenkomsten en Finn bereidt zich voor op zijn eerste speech in het Lagerhuis. Kon sum en tenvoorlichting wordt de kijker ge presenteerd in Koning Klant, met als presentatoren Letty Kosterman, Wim Bosboom en Gerrit Eerenberg. Britse vrolijkheid zit verpakt in Man over de vloer. Robin is onvoldoende muzikaal ontwikkeld, vindt Chrissy en ze besluit hem pianoles te geven. De vraag is hoe men een piano op de kamer van Robin krijgt. Na de tweede editie van Achter het nieuws wordt de V AR A-avond besloten met de gebruikelijke voordracht door Bram van der Vlugt. DONDERDAG 4 DECEMBER NED. I: 10.45 en 14.00 Schooltele visie; 15.00 Het kleine huis op de prairie18.15 Teleac; 18.45 Toeristi sche tips; 18.55 Nieuws; 19.05 Kin derkrant; 19.20 Windkracht 16; 19.30 Waar water isis leven; 19.55 De Waltons; 20.45 The Burning Candles in Israël; 21.00 Nader bekeken; 21.35 Journaal; 21.50 Machiavelli23.10 Journaal. NED. II: 18.45 Brigadier Dog: 18.55 Nieuws; 19.05 Guyana, waterland; 19.30 Oorlogswinter; 20.00 Journaal; 20.25 Achter het nieuws; 20.40 De Pallisers; 21.35 Koning klant; 22.00 Man over de vloer22.25 Achter het nieuws; 23.00 Gedicht; 23.01 De vrije gedachte23.16 Den Haag van daag; 23.31 Journaal. 65 Ze zei nooit waarheen ze ging éh voor hoe lang ze wegbleef. „Hij zuchtte. „Ja, en HansDie trok zich van mij nauwelijks iets aan; hij hing helemaal aan zijn moeder. Bij al haar egoïsme was Hans altijd een soort lieveling van haar. Hans kon immers geen kwaad bij haar doen? Die kreeg meermalen in de maand een briefje toegestopt of mocht haar wagen gebruiken in de weekeinden. Ik weet het immers? Blijft tenslotte Hannelies over. Daar weet ik nu geen raad mee, he? Hoe is dit kind opeens aan die kriminele inslag gekomen? Door verkeerde vriendinnen? Of door het feit, dat ze geld tekort kwam? Maar waar om wendde ze zich dan niet tot haar vader? Ik zou haar immers finan cieel geholpen hebben, zoveel als in mijn vermogen ligt „Verwijt jezelf alsjeblieft niets, Ben. Jij droeg er geen verantwoor delijkheid meer voor; de rechter wees immers de beide minderjarige kinderen aan de moeder toe?" „Maar ik werd toeziend voogd", weerlegde hij. Ze glimlachte. „Dat is een forma liteit, die weinig betekent, Ben. Dat weet jij ook." Hij knikte enkele malen. „Goed. wettelijk ga ik dan wel geheel vrij uit, maar moreel? Als ik terugzie op deze achttien maanden.... wat heb ik dan gedaan voor mijn kinderen? Voor Hans? En Hannelies?" „Ze wilden niet door jou geholpen worden. Anders hadden ze na de scheiding wel kontakt met je opge nomen. Waarschijnlijk hebben ze gedacht: vader is zonder werk, dus daar hoeven we ook niet bij aan te kloppen". Reina wist, dat ik weer werk had Ze wist veel meer. Dat jij hier re gelmatig komt en dat Yolanda een paar keer bij me is geweest „Bespioneerde ze je?" vroeg Gra- da geschokt. Hij haalde zijn schouders op. „Ik weet het niet. Van Alingen vertel de het me. Ze wilde alimentatie, maar ik wees de advokaat er op, dat ze geen rente betaalde. Ze wil de tweehonderd in de maand. Dat was ze mij ook aan rente per maand schuldig, dus in feite ble ven we quitte." „Je zult nu wel verplicht worden tot betaling van alimentatie. Heb je hierover nog geen mededeling ge had?'. „Nee. Maar ze kan het krijgen. Al zal ze nu, na de verkoop van het huis, vast geen genoegen nemen met tweehonderd." „Ik denk het ook niet. Maar over de hoogte van de alimentatie beslist de rechter. Je hoort dat tezijner tijd wel." Ze dronken koffie en rookten een sigaret. „Ergens zit het me toch dwars, Grada, dat ik er zelfs geen moeite voor heb gedaan om bij voorbeeld met mijn jongste doch ter in kontakt te komen. Had ik dit we] gedaanik had haar bijvoor beeld bij de school kunnen op wachten, nietwaar?dan zou ze misschien niet ontspoord zijn. Ik kom niet los van de gedachte, dal ik medeschuldig ben aan haar mis stap". „Je ziet het allemaal te zwaar moedig. Het is en blijft erg. Weet je bel es Utrecht, de Raad voor Kin derbescherming, of je haar mag be zoeken. Als je haar ziet en spreekt. Overigens, wat haar betreft maak ik me geen zorgenhet zal voor Hannelies nog wel meevallen. Denk in ieder geval wel aan je gezond heid. Ben". Ze boog zich naar hem door HENK VAN HEESWIJK toe. „Ik ga wat beter op je Ietten, Ben, want je bent me in al die maanden lief geworden, dat weet je nu wel. Ze kuste hem, even over zijn grijzend hoofd strijkend. „Wanneer moet Reina eigenlijk uit haar huis?" Grada keek verwonderd op. „Ze is er al meer dan een week uit. Van meneer Bloon hoorde ik, dat ze het na haar vertrek hebben uitgemest. Het zag er uit! Meer dan erg!" „Ze was vroeger zo precies; ik snap er niets van. Waar verblijft ze nu?" „Geen idee. Ze is op een morgen weggereden, haar wagen vol ge stouwd. De rest van haar meubels en zo zijn opgeslagen in een gemeente- schuur. Daar heeft de makelaar voor gezorgd." De man dacht na. „Best mogelijk, dat ze alsnog naar Spanje is ver trokken. Daar wilde ze vroeger al in de winter heen. Liefst een paar maanden, maar dat kon natuurlijk niet." Grada ging naar de keuken om nog een kop koffie klaar te maken. Even later kwam ze ermee terug en ging weer zitten. „De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat ze voorlopig haar intrek in het Spaans-Franse gi-ensgebied heeft genomen. Om in de nabijheid van Hans te zijn, als hij wordt berecht." Hij knikte enkel, maar antwoordde niet meer. De man zat zo met zijn eigen gedachten. Na tien. minuten kwam ze overeind: „Sorry, dat ik vanavond niet langer kan blijven; ik moet nog even naar Hannie en Jan. Pieker niet te veel, lieve jongen laat alles rustig betijen." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 9