STREEKNIEL1WS IN ZEELAND GËEN STABILISATIE MAAR EEN GROEI VAN DE PLEZIERVAART De Boesmans vertelden over ballonervaringen Suriname lid van de V.N.? ERIC DE NOORMAN de""s ZIERIKZEE, 1-12. „In Nederland werd 1974 een jaar waarin, na een lange reeks van onstuimige groei van de plezlervaart, een stabilisatie is ingetreden. Zo niet in Zeeland. Hier is de tendens uit het verleden vrijwel in dezelfde lijn doorgegaan", aldus wordt opgemerkt in het deze week verschenen jaarverslag 1974 van de Provinciale Zeeuwse V.V.V. Het totaal resultaat van. vijf be langrijke sluizen in Zeeland levert een groeicijfer opvan bijna 9 procent over 1974, in vergelijking met 1973. In 1973 was dat ten opzichte van 1972 11 procent. Het aantal aankomsten van ple ziervaartuigen in 26 havens nam in 1974 echter toe met 15 procent. Het aantal overnachtingen van plezier vaartuigen in deze havens groeide in 1974 daarentegen met meer dan 30 procent, tegen 25 procent in 1973 en eveneens 30 procent in 1972. Aangekomen pleziervaartuigen Wat betreft de aantallen aangekomen jachten staat Zierilczee bovenaan, ge volgd door Kortgene, Brouwersha ven en Veere (stadshaven). Gelet op het aantal overnachtingen was Bres- kens in 1974 de drukst bezochte ha ven, gevolgd door Zierikzee, de stads haven te Veere, Kortgene en Brou wershaven. De havens van Zierikzee, Kortgene, Brouwershaven en Veere vormden de vier belangrijkste havens voor de pleziervaért in Zeeland. De groep van middelgrote havens voor de pleziervaart wordt aangevoerd door de beide havens van Bruinisse. (De jachthaven van Aqua-Delta is daarbij dan nog niet begrepen). VOORNAAM EN STIJLVOL Clipperfassea Attachékoffers LEHGKEEK LEOLRW A.RE.N DAM 9 ZIERIKZEE Voor 40 jaar NIEUW ERKERK. Onder leiding van mevrouw V. S. S. zal alhier in één van de lokalen der Openbare School een cursus „Eerste Hulp bij Ongelukken" worden gegeven. Een 25<-tal cursisten hebben zich reeds opgegeven. BROUWERSHAVEN. Deze week werd een spoedeisende vergadering van de gemeenteraad gehouden. Be handeld wérd een Ingekomen ver zoek van G. d. M. om verlaging van de p"*sonele belasting op de biljar ten. Na enige discussie werd m.a.st. besloten afwijzend op het verzoek te beschikken. ZIERIKZEE (Adv.) Druiven-Re clame: Prachtige blauwe druiven, heerlijk zoet, 2S cent per kg. HAAMSTEDE. De Dir. der N.V. PZEM hield in hotel Bom een de monstratiemiddag van verschillende moderne electrische apparaten. De heer J. d. W. uit Middelburg hield daarbij een causerie. ZIERIKZEE. Bij het verbouwen van het perceel C91, in de Post- straat, heeft men tussen de zolder en het gestucadoorde plafond prachtig beschilderde - dunne eiken platen - ontdekt, in totaal negen stuks, ivaar- van er twee bij het uitbreken be schadigd zijn. Op alle paneelen ko men engelenfiguren voor. Een pa neel, vertoont de wapens van naar men meent van twee hier gewoond hebbende aristocratische geslach ten. De andere bevatten zinnebeel dige voorstellingen van de Vergan kelijkheid, de Zomer, de Lente, Koophandel, Oorlog en waarschijn lijk een mytologische voorstelling. HAAMSTEDE. Als een bijzonder heid kan gemeld worden dat op het ogenblik bij de heer J. B. aan de Sluispad een pereboom. in vollen bloei staat. Een schadepost-je voor de bezitter, daar deze boom zijn kruit voor het volgend jaar ver schiet en dus dan niet of zeer wei nig zal bloeien en bijgevolg geen vruchten voortbrengen. ZONNEMAIRE. De laatste tijden zijn hier pogingen aangewend om te komen tot oprichting van een kerke-, li/k 2angkoor. Wegens te weinig deelname heeft men dot doel nog niet kunnen bereiken. Wat jammer is, omdat een goed kerkkoor veel kan bijdragen tot verbetering van het zingen in de kerk. NIEUWERKERK. Vermoedeliik door het omvallen van een petro leumlampje. is brand ontslaan bij de heer I. B. Hel woonhuis iras, toen rle brandspuit ter plaatse kwam, ge heel uitgebrarid. Een daaraan vast staande schuur bleef gespaard. De brandspuit kon wegens gebrek aan bluswater geen dienst doen. Verze kering dekt gedeeltelijk de schade. Havens Te Zierikzee vonden ih 1974 circa 7.000 aankomsten van pleziervaartui gen plaats; in 1973 was dat aantal cir ca 6.500. Het aantal overnachtingen van pleziervaartuigen te Zierikzee was in 1974: 7.804, in 1973: 6.908, in 1972: 6.992 en in 1971: 5627. In 1974 kwamen te Scharendijke 258 pleziervaartuigen aan; in 1973 waren dat er 279. Het aantal over nachtingen van pleziervaartuigen te Scharendijke in 1974 was 481, in 1973 was dat 1.163, in 1972: 468. In de gemeentehaven Burghsluis kwamen in 1974 totaal 520 plezier vaartuigen aan, in 1973: 568. Over nachtingen in 1974: 869, in 1973: 1.078, in 1972: 783. Te Bruinisse (gemeentehaven) arri veerden in 1974: 1.294 pleziervaartui gen, in 1973 circa 1.000. Het aantal overnachtingen in 1974 van plezier vaartuigen in de Bruse gemeenteha ven was circa 2.600, in 1973: 1.600, in 1972: 1.456. ZIERIKZEE Jubileumconcert Kamerkoor Het Zierikzees Kamerkoor geeft in verband met de viering van het eer ste lustrum, een jubileumconcert op 13 maart 1976. Voor de muzikale be geleiding zorgt het Kamerorkest „In- tertexta" uit. Rotterdam. Werken worden uitgevoerd van o.m. Monte verdi, Hassler, Brahms, Distier en H. Andriessen. Het geheel staat on der leiding van de vaste dirigent mevr., R. v. d. Dungen. Wegens ver trek van enkele leden' is men nog op zoek naar een tenor en een bas. HAAMSTEDE Frontale botsing op kruising OP de kruising Stolpweg-Seroos- kerkseweg te Haamstede deed zich zondagmiddag een frontale botsing voor waarbij twee auto's vrij ernstig werden beschadigd. De oorzaak van de botsing was het gevolg van het feit dat mej. M. v. d. S üit Zierikzee de Serooskerkseweg opreed op het moment dat juist twee auto's, die met een inhaalmanoeuvre bezig waren, naderden. Mej, v. d. S. reed hierbij fontaal in op de bestel auto bestuurd door mej. V. A. V. uit Alkmaar. De bestelauto kwam hier bij in de naast de weg gelegen sloot terecht waar hij met een kraanwa gen moest worden uitgetakeld. De beide auto's werden aan de voorzijde zwaar beschadigd, er .werd niemand gewond. BROUWERSHAVEN Overdracht weggedeelten Na de voltooiing van de werken tot aanleg van de rondweg Noord- gouwe heeft de gemeente Brouwers haven zich in principe bereid ver klaard een tweetal in de kom van Noordgouwe gelegen en voor het doorgaande verkeer niet meer van belang zijnde wegvakjes van de pro vincie in eigendom, beheer en onder houd over te nemen, onder voor waarde dat de verharding van deze wegvakjes in goede staat verkeert. Hei betreft een 58 m lang gedeelte van de Heereweg en een 176 m lang gedeelte van de Brouwerijstraat. De beide wegvakjes zijn in 1974 geheel bestraat,zulks in overleg met de dienst gemeentewerKen van Brou- wrshaven. Aldus delen Ged. Staten van Zeeland mee in een toelichting aan prov. staten, op een voorstel tot overdracht eigendom, beheer en on derhoud van de genoemde wegge deelten aan de gemeente Brouwers haven. G.S. stellen de staten als volgt te besluiten: Mei ingang van 1 juli 1975 in be heer en onderhoud van de gemeente Brouwershaven te brengen een binnen de bebouwde kom van Noordgouwe gelegen 58 m lang ge deelte van de Heereweg; een binnen de bebouwde kojjt van Noordgouwe gelegen 176 m lang gedeelte van de Brouwerijstraat. In verband met deze ovedracht aan de gem. Brou wershaven een btarag intens uit te keren groot l 23.470,—' en het ver hardingsmateriaal, de alwaierings- middeien en at hetgeen verder als tot de over te dragen weggedeelten be horende kan worden aangemerkt, kosteloos aan de gemeente ai' te slaan. HELSINKI. President Urho Kek konen van Finland heeft een „crisis kabinet" benoemd dat onder leiding Staat van de centrumpoliticus Mart- ti Miettunen. Grootste aantal pleziervaartuigen arriveerde in de haven van Zierikzee In de Bruse jachthaven kwamen in 1974 1.150 pleziervaartuigen aan, in 1973: 1950. Het aantal overnachtingen van pleziervaartuigen in de Bruse jachthaven in 1974: circa 2.500, in 1973: 1.950, in 1972: circa 2.400 en in 1971: 2.484. Te Brouwershaven arriveerden in 1974 totaal 3.448 pleziervaartuigen, in 1973: 2.909. Het aantal overnachtin gen van pleziervaartuigen was in Brouwershaven in 1974 6.422, in 1973: 5.746, in 1972: 1.587 en in 1971: 676. Tenslotte kwamen in 1974 in de vluchthaven Zijpe 632 pleziervaartui gen aan. Overnachtingen pleziervaar tuigen te Zjjpe in 1974: 1.250, in 1973: 1.335, in 1972: 2.194. 28. Uit de verte kunnen de drie mannen gadeslaan hoe de gestalte zwemmend de Dra- kar poogt te bereiken, terwijl inmiddels op de rotsige oever van het eiland verscheidene figuren, met pijl en boog gewapend, verschij nen. „Ze schieten, de lafaards", zegt Axe ademloos. „Nee ze schieten niet.... Durven ze niet. of Het is inderdaad een raadselachtig geval, want de mannen op de rots hadden de zwem mer gemakkelijk kunnen treffen. Om de een of andere reden echter hebben zij dit voor nemen nu opgegeven. De Drakar draait bij om de vluchteling aan boord te nemen, waarna het schip de steven wendt en terugkoerst in de richting waaruit het gekomen is. Als de boot verdwenen is, blijft het rustig en voorzichtig gluurt Eric om de rots. De ha rige mannen staan er nog steeds. Waarschijn lijk zijn zij even benieuwd naar wat er verder gaat gebeuren, als Eric en zijn vrienden. Ze behoeven niet lang te wachten, want nu komt het vreemde roeischip weer tevoorschijn. Het zet koers in dezelfde richting als Erwin's Drakar. Verontrust schudt Eric het hoofd en balt vol ergernis de vuisten over zijn machteloos heid. „Dat gaat verkeerd", zegt hij, wijzende op de rookspiraal, welke van een ander eiland oprijst. „Onze mannen zijn daar". „Ja en wij kunnen niets doen", vult Svein grommend aan. „Dat die vermaledijde kerels daar maar op die rotsen staan, terwijl ik zo gezegd voor mijn ogen moet zien gebeuren dat onze mannen over de kling gejaagd worden". DEN HELDER De Helderse vis sers zullen in navolging van hun Urker kollega's deze wegek niet ter visvangst gaan. Doel is het krijgen van een betere onderhandelingspo sitie om de quoteringsmaatregelen voor de rest van dit jaar en voor het jaar 1976 te verbeteren. SCHIPHOL. De direkteur be drijfsvoering van de N.V. Luchtha ven Schiphol, ir.' D. R. A. Stapel, r>cht de aanleg van een tweede na tional e luchthaven, die Schiphol zou moeien gaan vervangen, voorlopig niet nodig. AMSTERDAM. Het meerjarenplan personenvervoer van minister Wes terterp komt in feite neer op een op roep aan alle Nederlanders om maar zoveel mogelijk thuis te blijven, al dus de RAI in een eerste reaktie dinsdag. DEN. HAAG. De Tweede Kamer is er lang niet zeker van dat het strukt uurschema drink- en indu striewatervoorziening ons straks een goed lopende waterhuishouding zal opleveren, DEN HAAG. De VVD-fraktie in de Tweede Kamer vindt, het on aanvaardbaar. dat het kabinet er kent, dat zijn beleid voor 1976 slechts leidt tot een stabilisatie van de werkloosheid. Fraktievoorzitter Wiegel en ekonomisch specialist van Aardenne zeggen dit in een reaktie op de inkomensbrief van het kabi net.. DEN HAAG. Minister Van Keme- nade van onderwijs is van memng. dat zijn onderwijsbeleid niet alleen onderwijskundige aspekten behoeft te hebben. „Onderwijsbeleid is ook politiek", aldus de bewindsman maandag tot de onderwijskommissie uit de Tweede Kamer. DEN HAAG. Er >'s een schrille te genstelling tussen het niveau van de pensioenen van ambtenaren en dat van de werknemers in het bedrijfs leven. Dit heeft de plaatsvervangen de algemene sekretaris van het Ne derlands Christelijk Werkgeversver bond. drs. D. Cnossen. maandagmid dag gezegd op de maandelijkse in formatieve perskonférentie van dit verbond. UTRECHT. Op de hoek Boerhaa- velaan-Vlierboomstraat in Utrecht is maandagmiddag een postagent schap in een s'garen winkel overval len. Volgens de politie is er voor en kele duizenden guldens buitgemaakt. ..Flit sen''' uil hot hiiitPiilaiul CAIRO. Egypte beschouwt de be slissing van de veiligheidsraad van de Vei-enigde Naties de Palestijnse kwestie te gaan bespreken en het mandaat van de V.N.-vredesmacht in de Hoogvlakte van Golan te -ver lengen als een stap voorwaarts bij het vredesstreven in het Midden oosten, aldus maandag de presiden tiële woordvoerder. ZIERIKZEE. Tijdens de vorige week gehouden tentoonstelling van de vo gelvereniging „Zang en Kleur" werd A. P. van den Burg jeugdkampioen met een oranje rood isabel kanarie eigen kweek van 88 punten. Hier mag hij de felicitatie van de voor zitter de heer J. Pipping, in ont vangst nemen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) MADRID. Ruim 200 advocaten in Madrid hebben gepleit voor een vol ledige amnestie voor alle politieke gevangenen. Hun pleidooi volgt op demonstraties in Madrid, Barcelona en San Sebastian waarbij donderdag werd geprotesteerd tegen het be perkte karakter van de amnestie, die kening Juan Carlos bij zijn troons bestijging zes dagen geleden heeft afgekondigd. KERKNIEUWS Ger. Kerk - Zierikzee De één-week-aktie onder de leden van de Gereformeerde Kerk te Zie rikzee, be-ogend gelden bijeen te brengen voor het opknappen van het kerkgebouw, bracht ruim f 26.000 op. SCHEEPVAART Abida, 29-11 Pernis Acila, *25-11 Balboa naar Yokohama Acmaea, 28-11 Teesport verwacht Ameland, 30-11 Callao Area, 2-12 Yokohama verwacht Atys, 29-11 Dubai Diloma, 29-11 80 m N. Palermo Dione, 1-12 Sydney Kara, 30-11 Avonmotuh Moordrecht, 29-11 80 m N. Cape Breton t t Klipper naar Sydney SYDNEY, 29-11. De enige t J Nederlandse deelnemer aan de j grote klipper zeilrace van f J Londen naar Sydney en terug, f f de 52-voets klipper „The t Great Escape", wordt vrijdag (f 5 december in de .haven van i J Sydney verwacht. Schipper jf J Henk Huisman uit het Friese t J Uitivellingerga heeft via de ra- t f dio meegedeeld dat zijn schip j f zich op ruim 900 kilometer teu 1 zuiden van de Australische t f kustplaats Esperence bevindt, d f Het schip heeft twee spinakers f f verloren en moet in Sydney t f gerepareerd worden, maar de f r stemming aan boord is uitste- v kend. De terugreis naar Lon- f den begint op 21 december, i f Het eerste gedeelte van de ra- r ce werd op 6" november ge- f f wonnen door het Britse jacht t r voor het Franse schip „Kriter t f „Great Britain II", zes uur t f Two". t t BRUINISSE, 28-11. Het in de bal lonvaart bekende echtpaar Boesman was vrijdagavond in ,,'t Durps'uus" om een lezing te houden over zijn er varingen en belevenissen tijdens de ballonvaarten. „De ballonvaart heeft vele aan trekkelijkheden, aldus Boesman o.a. de volkomen rust en stilte. Van de wind heeft men ook helemaal geen last want de ballon en het mandje wordt met de wind meegedreven, zelfs niet als het hard waait, de bal lon met h,et mandje is als het ware een wolk geworden", aldus mevr. Boesman. Een tweetal kleurenfilms vertoonde de nationale vossenjacht die in Engeland werd gehouden en waaraan ook Nini Boesman heeft deelgenomen. De langste tocht d!e het echtpaar Boesman heeft ge maakt ging over een afstand van 1000 km en duurde 20 uur. Verder vertelde het echtpaar Boesman over tochten die zijn gemaakt in Surina me, Engeland, Marokko, het Dra kengebergte en Zuid-Afrika. Vooral Zui-Afrika is. een geliefd land voor ballonvaarders. Men be schikt er over voldoende'ruimte, net klimaat is er aangenaam en men heeft er minder vergunningen nodig. Tijdens deze avond waren ver schillende schriftelijke vragen bin nengekomen, die door de heer Boes man werden beantwoord. Voor de meest originele vragen waren enke le prijzen beschikbaar gesteld. Die werdén gewonnen door: Ie prijs me vrouw Niéuwenhuizen, 2e prijs de heer Van Weelen, en de derde prijs voor de heer M. Jumelet. Er was echter maar een matige belangstelling voor deze toch wel zeer interessante avond. De heer G. van Roon, voorzitter van de evene mentencommissie die deze avond or ganiseerde, meende dat de oorzaak van deze matige belangstelling me de te wijten was aan het zeer slech te weer. dat vooral ouderen binnens huis hield en een jubileum viering van een plaatselijke vereniging. Hij hoopte op een beter gecoördineerd samenwerken tussen de verenigin gen die 's avonds evenementen or ganiseren. Het volgende programma dat de evenementencommissie gaat oi-ganiseren is een kindermiddag op 3 januari a.s. Met Tonnie en Alice Bakkenes zal er dan een kinderfes tival worden gepresenteerd. NEW YORK, 1-12. De veiligheids raad heeft maandag met algemene stemmen besloten Suriname aan te bevelen voor het V.N.-lidmaatschap. Verwacht wordt dat de algemene vergadering van de V.N. woensdag het Surinaamse verzoek om lid te mogen worden zal goedkeuren. Suriname wordt het 144ste lid van de wereldorganisatie. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNF.N1.ANI» DEN HAAG. In Italië is sinds 1 januari 1973 de 90ste Nederlandse vrachtauto gestolen. Deze vrachtwagen is verdwenen in de buurt van Salerno, maar werd later met nog een kwart van de la ding aan boord teruggevonden, aldus de NOB-wegtransport maandag. ZEEVANG. In de nacht is een boerderij aan de Zomerdijk in hel Noordhollandse Zeevang in vlam men opgegaan. Het vuur is vermoe delijk ontstaan door het onzorgvul dig' omgaan met een open haard. De schade bedraagt volgens de rijkspo litie enkele tonnen. Persoonlijke on gelukken hebben zich niet voorge daan. AMSTERDAM. De Amsterdam- sche Drcogdok-Maatschappij NV verwacht dit jaar een verlies te ly- den van f 6 a f 7 min. (vorig jaar nettowinst f 2.2 min,). In de indirec te sector zullen 150 mensen moeten worden ontslagen, zo heeft de maat schappij bekendgemaakt. LEIDEN. Het congi'es (algemene ledenvergadering) van D'66 heeft te Leiden met overgrote meerderheid van stemmen besloten alle mogelijk heden open te houden voor zelfstan dige deelneming aan de komende Twee-Kamerverkiezing. Dit besluit staat in tegenstelling tot dat van het congres 1974, waarbij meer dan de helft van de stemgerechtigden riep om opheffing van de partij. AMSTERDAM. NV Heidemaat schappij Beheer is niet ontevreden over de gang van zaken tot nu toe in het lopende jaar. De omzet in 1975 zal zeker f 800 miljoen bedragen te gen f 745 miljoen in het voorgaande jaar. Het nettoresultaat (v.j. f 0,6 miljoen) zal redelijk zijn. AMSTERDAM. Woensdagmiddag zullen de gebrs. A. en W. Boogaard uit Nieuw-Vennep in de ambassade van Israël in Den Haag de Yad Vashem onderscheiding ontvangen wegens het verlenen van hulp aan Joden in de Tweede Wereldoorlog. UTRECHT. Ongeveer 200 studen ten hebben maandagavond in het Utrechtse jongerencentrum Kreatum een manifestatie voor betere studen- ten.bkomens bezocht. Zij eisten on der meer een uitkering ineens van f 600.Deze uitkering is volgens hen nodig om de prijsstijgingen en de inflatie te kunnen opvangen. DEN HAAG. De manier waarop het kabinet zijn doelstellingen voor het loon- en prijsbeleid wil waarma ken blijft volgens fraktievoorzitter Andriessen teveel in het onzekere.'

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 5