DUIVENTENTOONSTELLING BRU SLAAT DRIEJAARS-,BETER'-REKORD GAAT DE HELFT VAN DE ZEEUWSE FRUITTEELTBEDRIJVEN VERDWIJNEN? NOG MEER AARDGASVELDEN IN NEDERLAND NIEUWE IS VOOR VELE BEJAARDEN TE DUUR KOOPJES HALEN WICO STREEKNIEUWS 4 Alvanaf 48 gulden per maandbentuinl976 uitgebreid verzekerd tegen ziektekosten. Zonder misleidend eigen risiko, zonder andere adders onder het gras. Bel voor all$ inlichtingen 0171919331, of stuur een enveloppe met uw naam en adres, zonder postzegel, naar antwoordnummer 1 inNoordwijk. NUTSSPAARBANK BRUINISSE. Op de gehouden duivenlentoonstelling werd een duif van de heer J. W. Steketee.winnaar. De heer Steketee hier met de voorzitter van de tentoonstcllingskommissie de heer J. J. de Jonge. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) BRUINISSE, 29-11. Bijzonder gezellig druk en goed verlopen is de duivententoonstelling, die vrijdag en zaterdag werd gehouden in café ,,'t Centrum". Deze tentoonstelling, georganiseerd door de postduivenver eniging „De Bruse Trekker", is de meest geslaagde sinds de laatste drie jaar. Er waren ruim tweehonderd duiven samengebracht in café ,,'t Centrum" die zyn gekeurd door de lieer H. Slagboom uit Zierikzee. die hiermee waar schijnlijk één van zijn laatste keuringen heeft verricht in verband met zijn hoge leeftijd n.I. 72 jaar. Het slagen van deze tentoonstel ling is zeker te danken aan de goede koórdinatie tussen het nieuwe be stuur van ,.De Bruse Trekker" en de werkkommissie tentoonstelling. De tentoonstellingskooitjes werden door de leden zelf vervaardigd van geplastificeerd materiaal en van dit prachtige materiaal is de Bruse ver eniging de tweede in Nederland die dit heeft gebruikt. De vereniging stelt deze kooitjes voor eventueel verhuur beschikbaar. Het bestuur van „De Bruse Trekker" is zeer kon tent over de goede verzorging van de duiven tijdens de tentoonstelling door het echtpaar Hoek van café ,,'t CentrumVoor het algehéel suc ces heeft zeker de voorzitter van de tentoonstellingscommissie, de heer J. J. de Jonge uit Dreischor zijn beste beentje voorgezet. Omdat mevrouw De Jonge haar echtgenoot vele avon den heeft moeten afstaan aan „De Bruse Trekker" werd haar namens het bestuur een fraai bloemstuk aan geboden. vendijk-Schults; 3 W. Wiltenburg; 4. Ph. Steketee; 5. Ph. Steketee; 6. la. C. Hage. Klasse 2: Oude duiven: 1. J.. W. Steketee; 2. L. C. Hage; 3. Gebr. de Jonge; 4. J. J. de Jonge; 5. Gebr. de Jonge. De uitslagen Klasse 1: Oude doffers: 1. J. W. Steketee, 92 punten; 2. Comb. Dui- BIJ t! 11 Klasse 3: Jarige doffers: 1. Gebr. de Jonge; 2. J. J. de Jonge; 3. Comb. Duivendijk-Schults; 4. W. Wilten burg; 5. J. W. Steketee; 6. L. C. Hage. Klasse 4: Jarige duiven: 1. J. W. Steketee; 2. W. Wiltenburg; 3. L. C. Hage; 4. Gebr. de Jonge. Klasse 5: Jonge doffers: 1, 9, 10 en 11. Gebr. de Jonge; 2 en 4. J. W. Ste ketee; 3 en 8. L. C. Hage; 5. Ph. Ste ketee; 6. J. J. de Jonge; 7. Joh. v. d. Welle. Klasse 6: Jonge duiven: 1. Comb. Duivendijk-Schults; 2 en 8. H., Schuit*: 3 en 11. Ph. Steketee; 4. J. J. M. Steketee; 5 en 7. Mevr. Hage; 6. Gebr. de Jonge; 9. J. J. de Jonge; 10. J. Fluijt. Schoonste der tentoonstelling: J. W. Steketee. Winnaars ereprijzen: J. W. Steke tee; Gebr. de Jonge; Comb. Duiven dijk-Schults. De prijzen werden ge schonken door: Fa. Rustwat te Rot terdam; café ,,'t Centrum", Bruinis- se, fam. v. d. Welle, Bruinisse, van de Monument en wacht worden geinstalleerd door de Commissaris der Koningin. Kringraad B.B. Op 12 december a.s. zal in de com mandopost, Kloetingseweg 40 te Goes, een openbare vergadering wor den gehouden van de Kringraad van de Bescherming Bevolking, A-kring Zeeland. Afsluiting monumentenjaar voor Zeeland te Middelburg Op woensdag 17 december aan staande wordt in de Statenzaal te Middelburg een afsluitingsbijeeu- kcmst gehouden van bet Monumen tenjaar 1975 in Zeeland. In deze bij eenkomst zullen de door het natio nale comité Monumenten jaar 1975 aan Zeeuwse personen en instellin gen toegekende onderscheidingen werden uitgereikt. Verder zal de in stallatie plaatsvinden van de afde ling Zeeland van de Monumenten- wacht. Na inleidend carillonspel vanaf de Lange Jan door de heer P. H. Broer- se, zal de bijeenkomst worden ger opend door de Commissaris der Ko ningin dr. C. Boertien. De uitreiking van de onderscheidingen zal ge schieden door de voorzitter van het nut. comité Monumentenjaar 1975, de heer dr. F. H. M. Grapperhaus. Op het programma slaat verder een inleiding door de voorzitter van de Stichting Monumentenwacht Neder land over de „Monumentenwacht", de heer V/. Kramer, Vervolgens zal het bestuur van de afdeling Zeeland Vergadering A-kring Zeeland Bescherming Bevolking Op vrijdag 12 december aanstaan de wordt in de commandopost te Goes een vergadering gehouden van de A-kring Zeeland Bescherming Bevolking. In deze kringraadsverga dering zal o.a. de begroting 1976 aan de orde worden gesteld. Evenals die van 1975, staat de begroting voor 1976, aldus wordt in een toelichting opgemerkt, in het teken van krappe financiële middelen. In belangrijke mate wordt dit veroorzaakt door het achterblijven van de rijksbijdragen. In dit verband wordt het betreurd dat het enkele jaren geleden opge zette meerjarenplan voor de aan schaf van aanvullende uitrusting ge heel uitgevoerd kan worden door ge brek aan middelen. Financiën Provinciale V.V.V. De jaarrekening 1974 van de Prov. Zeeuwse V.V.V. sluit met een werk kapitaal van f41.199,22 en een voor- delig saldo van f 17.181,84. Na verre kening van dit saldo met de provin cie Zeeland bedraagt het werkkapi taal derhalve f 24.017,38, aldus blijkt uit het deze week verschenen jaar verslag over 1974. De subsidie van de provincie Zee land bedraagt f 133.878,62, de be stemmingssubsidie van het Nat. Buvo voor Toerisme f 14.701,32. De kontri- butie van de gewone leden omvat een bedrag van f 36.618,50; van de bijzondere leden f 5.000,Voor pro paganda en informatie werd een be drag uitgegeven^ van f44.270,04. Per soneelsvoorzieningen, huisvesting en algemeen beheer vergden een bedrag van f 200.817,93. LKIKZEE Bestuursvergadering Beatrixschool Vrijdagmiddag vergaderde in het gebouw der school aan de Gracht- weg te Zierikzee het bestuur van de Beatrixschool. In deze vergadering werden de re kening 1974 en de begroting 1976 vastgesteld. De exploitatierekening 1974 sluit zonder saldo, nadat in de exploitatie rekening de voorlopige berekende bijdrage van de gemeente Zierikzee wegens uitkering uit het Gemeente fonds ingevolge de financiële Ver houdingswet 1960 ad f 252.615,37 is verantwoord. De netto-kosten be droegen over 1974 f488.443,44 (in 1973 f434.167,87). De hogere exploitatiekosten over 1974 ad f54.275,37 vloeien voort uit hogere personeelslasten en hogere beheerskosten. Deze laatste betref fen voornamelijk leermiddelen. De begroting 1976 -sluit in ont vangsten en uitgaven op 1' 601.650.28. Het hoofd der school de heer W. B. van Leeuwen gaf de nodige toelich ting en besprak de gang van zaken op school, die als zeer goed kan wor den gekenschetst. De vergadering stond onder lei ding van wnd. burgemeester S. A. Jumelet te Bruinisse, wegens ver hindering van burgemeester De Meester van Zierikzee. BURGHHAAMSTEDE Vergadering „Concordia el Confidentie" Op vrijdag 12 december a.s. zal de coöperatieve landbouw vereniging „Concordia et Confidentie" in café restaurant „Zeelust" te Wester- schouwen haar najaarsvergadering beleggen. Naast het huishoudelijke gedeelte zal door drs. J. Dijkgraaf te Goes een inleiding worden gehouden over het onderwerp „Landbouwaktualiteiten". Na de inleiding zal hierover een dis- kussie worden gehouden. Verder zal op deze vergadering nog eventuele vraagpunten der ZLM ter tafel worden gebracht. MEUWERKERK Basisopleiding Jeugdbegeleiders In de kantine van de sportvereni ging SKNWK te Nieuwerkerk zal begin volgend jaar een aanvang wor den gemaakt, met de kursus Algeme ne Basis Opleiding voor jeugdbege leiders en D-trainers. Momenteel hebben zich voor deze kursus reeds veertien personen aan gemeld, een voldoende aantal om de kursus doorgang te laten vinden. Het is evenwel mogelijk dit aantal uit te breiden tot vijfentwintig per sonen. De kursus, welke tot doel heeft de deelnemers een theoretische basis te geven, bestaat uit twaalf lessen welke op vrijdag zullen wor den gegeven. Opgaven voor deze kursus kunnen gericht worden aan de heer IT. de Valk, Brouwerstraat 8 te Nieuwer kerk, telefoon (01114) 1846. De kosten aan deze kursus verbonden bedragen f 35,—. Advertentie GOES, 29-11. Binnen tien jaar /.al <ie liell't van de 377 gespecialiseerde Zeeuwse fruitteellbedrijven verdwe nen zijn als gevolg van liet feit dat de opbrengsten in de fruitteelt gemiddeld nog steeds onvoldoende zijn. Deze voorspelling doet de heer A. van Oosten, economisch voorlichter voor dc tuinbouw van de Zeeuws- Noordbrabantse Landbouwmaat- schappü ZLM, in een structuurrap port. De onvoldoende gcldopbreng- sten worden naar zijn mening ver oorzaakt door ovcrproduklic in de EEG. In de gemeenschap, aldus dc heer Van Oosten, worden jaarlijks lussen de vijf en zeven miljard kilo appe len geproduceerd. Een produktie van zes miljard kilo zou een evenwicht tussen vraag en aanbod betekenen. De wisselvalligheid in de produktie, die volgens de heer Van Oosten voor veel Nederlandse fruittelers noodlot tig zal zijn. wordt voornamelijk ver oorzaakt door de Duitse boeren- boomgaarden. die het ene jaar een overvloedige appelproduktie leveren het andere jaar bijna niets. In Zeeland hebben 600 mensen een volledige dagtaak in de fruit- Stichting Het Zilveren Kruis Ziektekostenverzekering Uw financiële pijnstiller Houfilkantour Gooweg öl te Nourdwijk ile ideale gezinsbank! Reis- ver zekeringen NOORDWEIXE t.o. Dorpshuis - woensdag 11.00-12.00 uur. DEN HAAG, 1-12. Er zal nog een aantal gasvelden van beperkte om vang in Nederland dan wel het Ne derlandse deel van het continentaal plat worden gevonden. Ir. J. M. H. van Engelshoven, di- rekteur van de Nederlandse ardolie Maatschappij (NAM) heeft dit ge zegd in de onlangs gehouden alge mene ledenvergadering van de Ko ninklijke Vereniging van Gasfabri- kanten in Nederland. Hierdoor cn door vaststelling van de omvang van de reeds gevonden velden zal de voorraad aardgas in ons land nog kunnen groeien. Er zijn in Neder land, zowel te land als op zee, nog mogelijkheden om te exploreren naar voorkomens in lagen, waarvan bekend is, dat zij gas kunnen bevat ten, aldus Van Engelshoven. Moeilijk zoeken Het zoeken naar reserves in Ne derland zelf is zeer moeilijk gewor den door de werking van de wet op de ruimtelijke ordening. Daardooi heeft de booraktiviteit en dus het vinden van nieuwe reserves in 1974 een dieptepunt bereikt. In 1975 is et- weer een klein beetje schot geko men in de exploratie. Het zoeken richt zich in eerste in stantie op gasvelden van betrekke lijk geringe omvang in lagen uit dezelfde geologische periode, als het Groningenveld. De mogelijkheid van het vinden van nog een veld van de grootte van het Groningenveld is uitgesloten, aldus de direkteur van de NAM. De minimumlonen DEN HAAG, 1-12. Er zijn, naar dc mening van drs. C. C. M. Geerkens een der algemene secretarissen van het Nederlands Christelijk Werk geversverbond. zelfstandige argu menten voor een getemporiseerde verhoging van het minimumloon per 1 januari a.s. De heer Geerkens heeft daarover maandagmiddag medede lingen gedaan in de maandelijkse in formatieve persconferentie van dit verbond. Hij vindt hel jamer dat het ka binet is teruggekomen op het aan vankelijke voornemen om dat mi nimumloon met ingang van 1 januari a.s. niet met ruim zeven procent maar met ongeveer vijf procent te verhogen. KOPENHAGEN. Het kabeljauw7> koni'likt tussen Groot-Brittannië en' IJsland zou mensenlevens kunnen gaan kosten, verklaarde de IJsland se premier Geir ITallgrimsson in een interview met de Deense krant Ak- tuelt. Twee mannen verdronken Kijken door slechte'bril DEN HAAG, 1-12. Duizenden bril- dragendc bejaarde Nederlanders hebben een sterk verouderde of voor hun doel ongeschikte bril, omdat hun eenvoudig het geld ontbreekt om een nieuwe aan te schaffen. Het ziekenfonds laat brildragend Nederland lelijk in de kou staan. Ondanks het feit dat dezieken fondspremies de laatste dertig jaar sterk gestegen zijn, werden de ver goedingen voor brillen in die dertig jaar noói't verhoogd. De prijzen van de monturen en de glazen stegen in die tijd wel schrikbarend. De opti- ciëns in Nederland hebben zich in de afgelopen jaren al menigmaal tot de Ziekenfondsraad gewend om ver andering in deze situatie te brengen. Ook de NVWO, de Nederlandse Vereniging Werknemers Opticiens, is het beslist niet eens met de ver goedingen die het ziekenfonds aan brildragers, met name aan de be jaarden en de kinderen, verstrekt. Prijzen De secretaris van NVWO, de heer J. Duijclcers, zegt dat een heel grote groep bejaarden met een slechte bril blijft lopen, omdat ze geen nieuwe kunnen betalen. Voor een beetje ste vig montuur betaalt men al gauw tussen de f 80 en f 150. De daarbij behorende focus-glazen, glazen met een ingeslepen leesbril, komen af hankelijk van de sterkte op f 50 tot f 250 per glas. Zo'n doodgewone bril gaat een bejaarde tussen de f 250 en f 350 kosten. Het ziekenfonds geeft alleen voor de glazen een vergoe ding die varieert van f 2,75 voor een licht tot f 28 voor een zeer sterk glas. Een normale brildragende be jaarde kan hoogstens op een paar tientjes rekenen. 'SMILDE. 1-12. De 29-jarige loon werker J. Dijksterhuis. uit Oranje (gem. Smilde) en de 32-jarige fa brieksarbeider H. van Nieuwenlio- ven uit Vledder zijn in de nacht van indag op maandag verdronken na dat hun auto in de Witterwijk bij Smilde in het writer raakte. Maan- dagmidag omstreeks twee uur zagen -^'voorbijgangers het stoffelijk over schot van Van Nieuwenhoven in het water drijven. De oorzaak is onbe kend. Handen afgerukt bij spel met buskruit ARNHEM. 30-11. Zondagmorgen is een 15-jarige jongen uit Zevenaar tijdens spelen met zelfgemaakt bus kruit aan beide handen gewond ge raakt. Een gedeelte van zijn handen werd weggerukt. Na een schoolfeestje in Arnhem begon hij het zelfgemaakte buskruit met een hamer in een ijzeren buis te slaan. Daarbij explodeerde de buis. De politie heeft nog twee uur tevergeefs gezocht naar overblijfse- len van de handen. LEIDEN. Het kolxgres van D'66 in de Leidse Stadsgehoorzaal: hier'een ón deronsje van de heren Ten Brink, Glastra van Loon, Brinkhorst en Terlouw tijdens het kongres, icaar- op werd besloten door te gaan met Dm. teelt. Enkele honderden werken een deel van hun tijd in het. fruit en verder' wordt er flink gebruik ge maakt van seizoenarbeiders. Omzet De Zeeuwse fruitomzet bedraagt jaarlijks tussen de 30 en 40 miljoen gulden. De Zeeuwse fruitproduktie kan volgens de heer Van Oosten gelijkblijven als er een concentratie van bedrijven komt. Maar de op brengst van die gelijkgeblevcn pro duktie zal dan wel lot rond dc 50 miljoen gulden moeten stijgen. Dan pas, zo meent de heer Van Oosten, zal er voor de overblijvende fruittelers in Zeeland een behoor lijke boterham in het fruit te verdie nen zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 4