Aparte paragraaf in begeleidingsnota landbouw Uitgebreide rapportage van de begrotingscommissie Sint te Bruinisse trof het niet met het weer „WICO" „Brogum" was op bezoek bij jeugdsoos „Tioli" in Haarlem RONDRIT SINTERKLAAS OP TROUWE SCHIMMEL DOOR BURGH EN HAAMSTEDE Cebeco-Zuidwesl KOOPJES HALEN STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 2 december 1975 Nr. 21801 3 Begroting' Bruinisse 1976 BRUINISSE, 1-12. „Moesten wij vorig jaar bij liet aanbieden van de begroting voor hel jaar 1975 vast stellen dat de landbouwer bel bizonder moeilijk bad bij hel binnenhalen van de oogst i.v.in. de langdurige regenval in 1974, thans kunnen wij dankbaar konsta- teren dal hel weer bizonder gunstig beel'l gewerkt voor de op en in hel land werkende mens". Aldus hot kollege van b. en w. van ISriiinissc in dc bcgcleidingsnota bü de gemeentebegroting 1976. „De mooie zomer en bel gunstige weer in het najaar beeft het dc land bouwer gemakkelijk gemaakt om zijn landerijen te bewerken en de produk- ten te oogsten. Het is een verheugend iets dat er voor sommigr produktcn goede prijzen worden betaald". In deze tijd van mcehnnisalie. in dustrialisatie. automatisering en '-en ver doorgevoerde labrikage van' elf meest uiteenlopende produktcn. is er de boei die hol ..nutuurprodukt'' aan de markt brengt. waar ook de mens van 197(5. niet buiten kan. Het is juist om dit nog eens te on der kennen, aangezien hei niet denkbeeldig is dat de moderne mens steeds verder afstand neemt van al les wal leeft en groeit. Veor een gezonde maatschappij is het noodzakelijk dat de boer onder goede omstandigheden zijn werk kan verrichten. Bij dit alles zijn de land- bouwtechnische hutpbedrijven. dit de produktcn verwerken en v erhan delen. onmisbaar. Dergelijke Indrij ven zijn niet meer weg le denken uit het ekoriomiseh handelsverkeer cn verschaffen bovendien aan diver se personen uit onze gemeente werk. Gehoopt wordt dal hel jaar 1976 ook- voor de landbouwer, dc veehou der en alle andere personen die met deze .werkzaamheden nauw zijn ver bonden in alle opzichten een voor spoedig jaar zal zijn. V i.ss ci i j De visserijsektor in onze samen leving vormt nog steeds een groep die krachtig bijdraagt tot hel geven van financiële injektios in en het gezond houden van dc Bruinisser ekonomie. Mei 25 schepen in de mossel visserij en een zevental die dc pa- li ngvisscrij of dc kok hanen visserij uitoefenen, kan nu wel worden ge zegd dat de sanering tot staan is ge komen en cr voorshands geen ver mindering van het vlootbestand meer zal plaats vinden. De mosselkwekers, zoals die nu zijn overgebleven, verdienen name lijk allen de laatste jaren een goede boterham en het ziet er naar uit dat dit zeker de eerstkomende jaren wel zal blijven, al vallen daarover be slist geen voorspellingen te doen. Er is maar weinig nodig of de ge hele mossel kwekerij heeft een slecht jaar: het plotseling optreden van dc mosselparasiet of een zeer strenge winter hebben de mosselkweker er in het verleden al aan herinnerd, dal men eigenlijk ieder jaar weer ..ner gens op kan rekenen". Het uitblijven van zaadval of zaadval op de kon- sumptiemosselpercelen kan even eens desastreus werken. Mocht dc Oostcrschcldc open blij ven of gesloten worden door een storstuwcaissondam, wat zou beteke nen dat dc bestaande vcrwaterper- eclen bij Ycrsekc optimaal kunnen blijven funktioncrcn. of dal nieuwe percelen voor verwatering kunnen worden aangelegd, dan is bet ook vi'ijwel uitgesloten dat nog kwekers naar bet noorden zullen verhuizen. Ailvprt pjiHp BIJ Gemeente Zierikzee ZIERIKZEE, 1-12. De commissie tol nazien van de ge meentebegroting en gemeenterekening, lieefl - mei hel oog op de komende begrotingsbehandeling door de raad - gerapporteerd over de begroting 1976. Gekon- kludeerd worclt dat de opbrengst op grond van de ver schillende verfijningsregelingen voor de gemeente Zierikzee onmisbaar is. Andere zaken De commissie vraagt zich af waar om in de begroting onder uit to voe ren kapitaalswerken, geen bedrag is opgenomen voor vervanging van de jeugdsoos „Brogum". Dc commissie merkt op dal in de regio grote behoefte bestaal aan een regionaal verpleegtehuis, eventueel als onderdeel van het Rode Kiuis- ziekenhuis. De commissie wil infor matie over eventuele plannen. De commissie wil verder weten of de akkomodalie van het kampeerterrein Kaaskensvvater is afgestemd op de nog steeds groeiende belangstelling. De verfijningsregelingr goJd in de begroting 1974 een oppervlakte van -11 ha, hetgeen thans is uitgebreid tot 16 ha, waardoor een meeropbrengst uit hel gemeentefonds wordt verkregen van f 200.000 per jaar. Erkentelijkheid past aan het kollege cn dc ambtenaren, die aan deze verhoging hebben mede gewerkt. Op de bouw- en grondkosten van de openbare kleuterschool ..De Woel waters" moet. nog. een bedrag van f 92.260 worden afgeschreven. De commissie adviseert de bouwkosten van deze semi-permanente school in 5 of 10 jaar af te schrijven; bij de grondkosten evenwel kunnen cle 40 jaarlijkse afschrijvingstermijnen worden gehandhaafd. De commissie vraagt of het juist is de gehele op brengst van het rioolrecht in de on- roérendgoèdbelasting op te nemen. Alle personeels- en kapitaalslastcn van de rioolzuiveringsinstallatie im mers zullen ten laste komen van het Waterschap Schouwen-Duiveland. De commissie gaat akkoord met het voornemen de hondenbelasting Reigers plunderen vijvers Wie ia Renesse en omgeving een privé-vijver in zijn tuin wil aanleggen moet er wel re kening mee houden dat dc (goud)vissen in zijn „plas" wpl een bijzondere bescherming behoeven willen zij niet door reigers ivorden verslonden. Op die manier zijn. er de laatste tijd in Renesse zeker drie vij vers van hun goudvissen ont daan. Reden waarom verschil lende vijverbezitters hun vij vers zijn gaan beschermen te gen de reigers, die zich niet beperken tol eenzame plaat sen. Vanaf de daken oriënte ren deze vogels zich en o wee de vijver die onbeschermd is! Zo iverden op een bepaald mo ment in de Capelweg twee rei gers waargenomen in een vij vertje van ongeveer VU m-. Om dit alles waar te nemen moet men echter wel vroeg uit de veren, want de vogels ope reren vooral heel vroeg in de morgen. niet te verhogen, maar live ft moeite met de motivatie (rust aan het be- lastingfronl). Gesuggereerd wordt in dc wintermaanden dc parkeerwach ter de kontrole op de hondenbelas ting te laten uitvoeren. De commis sie wil verder weten, wannéér de aanslagen onroerendgoedbelasting kunnen worden verzonden. Kaaskenswaler Bij hel onderdeel' ruimtelijke ol dening. is het bestemmingsplan Kaaskenswater niet aan de orde ge steld. Wel zijn onderhandelingen met partikulieren bezig omtrent het eventueel aankopen van een kavel grond in dit bouwterrein. De com missie wil verder de afschrijving van herbestratingsweikzaamheden, ver nieuwing besiralingsmatériaal, re- konstruktie van wegen enz. - bij kleine bedragen - in 10-jaarlijkse termijnen ten laste van de gewone dienst af te schrijven. Een voorge stelde afschrijvingstermijn van 25 jaar, komt de commissie wat te hoog voor. De commissie kan zich vereni gen met de verdeling van de post ..onvoorzien", daar nog voldoende ruimte overblijft in het becijferde in vesteringsbedrag van f 3.370.000. Industrieel bedrijf? Verder wil men weten of en wel ke onderhandelingen gaande zijn over de vestiging van een industrieel bedrijf te Zierikzee. De commissie wil een raadscommissie aangevuld met derden ter bestudering van de uitbreiding van de. jachthaven. Be hoefte bestaat verder aan een boten- hclling, te financieren bij begro tingswijziging. Er is een lerugloop van kinderen, die gebruik maken van de school- tandverzorging. Bij het waarborgen van geldleningen dient geheimhou ding te worden toegepast Tot slot adviseert de commissie - na verkre gen gunstige antwoorden - tot vast stelling van dc begroting over te gaan. ZIERIKZEE Kampleiderskursus Op woensdag 28 januari en op 4, 11 en 18 februari wordt een kamp leiderskursus georganiseerd -in de benedenzaal van de Ger. Kerk aan St. Domusslraal. De leiding berust bij de regionale jeugdwerkleider Gabri de Groot. Vóór 15 december kan men zich als deelnemer/'ster op geven bij de Stichting Jeugd Schou- wen-Duiveland, Meelstraat 10, Zie rikzee. ZIERIKZEE, 1-12. Zaterdag bracht de Jeugdsociëteit „Brogum" een be zoek aan de zustersoos „Tioli" in Haarlem. Een 35-tal jongeren maak ten de reis voor de eerste kennisma kingsbezoek aan de Haarlemse .jon geren mee. De Zierikzeese jeugd wachne een goede ontvangst: gezamenlijk met de „Tioii"-leden werd een brood maaitijd genuttigd. Daana vond een voetbalwedstrijd plaats, die door de v.v. „Brogum" met 3-2 in winst op f.c. ..Tioli'' werd omgezet. De avond werd gevuld met een disco-avond in soos ..Tioli''. De bedoeling" van dit uitstapje naar Haarlem was de on derlinge contacten te verstevigen, el kaar beter te leren kennen en ideeën uit te wisselen. Op 20 december vindt de return plaats: dan komt voor twee dagen een groep van „Tioli' naar Zierik zee. BURGH-HAAMSTEDE, 29-11. De schimmel van Sint Nicolaas bleek zaterdagmiddag weer gebec] her steld te zijn. Moest de Sint veertien- dagen geleden bij zijn aankomst ge zeten in een boot een rondrit door Burgh-Haamstcde maken, zaterdag was hij weer gezeten op zijn oude vertrouwde rijdier. Vanaf het rusthuis Duinoord ging de Sint, vergezeld door zijn Pieten, door Haamstede naar Burgh waar hij in het café „Het Grote Zwijn" vanaf drie uur van de kinderen de formulieren van de etalagewedstrijd in ontvangst nam. Voor deze etalagewedstrijd be stond een bijzonder grote belang stelling, reden waarom zich vele kinderen bij hel Grote Zwijn hadden verzameld. Al de aanwezige kinderen kregen een speculaaspop aangeboden door een van de Pieten, terwijl de Sint een praatje met hen maakte. Jammer genoeg deed zich een be treurenswaardig incident voor toen de kinderen, die naar de zin van de uitbaatster van „Het Grote Zwijn" wat te veel leven maakten, naar bui ten de regen in werden gestuurd en de deur op slot werd gedaan. Daal de jeugd dit niet zonder meer nam sneuvelde er een ruit wat het nodi ge trammelant veroorzaakte. Prijswinnaars Door het bestuur van de midden standsvereniging Burgh-'Haamstede werden in 'n versneld tempo de for mulieren nagezien waardoor de Sint nog voor 17.00 uur de prijswinnaars bekend kon maken. De 38 vragen welke op het formulier sfunden ble ken allerminst gemakkelijk te zijn, reden waarom het gros van de in zenders maar net aan 5U".« goede antwoorden kwam. De eerste prijs was voor Marcel Hanse uit Haamstede met 10 foute antwoorden; 2e prijs: Marco v. d. Weel, Haamstede; 3e prijs Maf ja Jonker. Haamstede; 4e prijs: Marij ke Jonker, Haamslede; 5e prijs: In geborg Jonker. Haamstede. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) evenals het splitsen van de leeftijds groep, is bijzonder geslaagd. Traktaties De traktatie, die de kinderen ieder jaar wordt aangeboden namens de middenstand, is dit jaar vrijdagmor gen op de scholen verzorgd, om de chaos van voorgaande jaren te voor komen. Het onderwijzend personeel van de scholen te Bruinisse heeft op voortreffelijke wijze meegewerkt aan de organisatie en begeleiding van de ze Sint Nicolaas-middag. Helaas kon dc muziekvereniging „Nu met Hope" wegens het slechte weer dc belofte niet nakomen om Sint Nicolaas muzikaal te begeleiden tij dens zijn rit door de gemeente. Maar zij maakte dit echter goed door en kele versjes in het dorpshuis ten ge hore te brengen. (Vervolg van pag. 1) Het prijsverloop van de inlandse tarwe gedurende hel afgelopen sei zoen, wordt zeer teleurstellend ge noemd. Noch de drempel prijs, noch dc richtprijs werd gehaald. Het groot ste deel van het jaar bewoog de prijs zieh rond het interventieniveau. Dc belangstelling voor de teelt van brouwgerstrassen neemt in het zuid westen steeds verdei- af. Tot decem ber kon van een redelijk gunstige ontwikkeling van de brouwgerstprij- zen worden gesproken: nadien volgde een vrij scherpe prijsdaling. Omzet Drie afgevaardigden van de Bruse middenstandsvereniging, te weten de heren J. D. de Korte. M. Haeck en J. Mol, waren op de kade aanwezig om Sinterklaas welkom te heten na mens de Bruse middenstanders. Sint Nicolaas besteeg vervolgens zijn schimmel en ging daarna - in stromende regen, maar omringd door vele kinderen - het dorp in naar de muziektent. Daar werd dc goede kin dervriend hartelijk verwelkomd door ïoco-burgemecslcr S. A. Jumelet. Dc grote wens van de Bruse kinderen is een nieuwe school. Dc heer Jumelet vroeg Sint Nicolaas of hij deze wens zou kunnen vervullen. Sint Nicolaas sprak ook nog enkele woorden tot de kinderen en andere aanwezigen, maar dit kwam helaas niet goed door we gens minder goed funktioneren van de geluidsinstallatie. Naar dorpshuis Nadat de kinderen.nog enkele versjes hadden gezongen, begaf de Sint zich te paard naar ,,'t Durps'uus". waar hij zich nog een poosje bezig hield met de jongste groep kinderen. Daar na was er voor deze kinderen van de peuterschool, kleuterschool en de twee laagste twee klassen van de basis school een poppenkastvoorstelling van het poppentheater „Jakkus" uil Middelburg, waarmee de kleintjes zich uitstekend - hebben geamuseerd. De grotere kinderen t/m 12 jaar werden vanaf de muziektent uitge nodigd naar het verenigingsgebouw te gaan, waar, voor hen een film ge draaid werd van het bekende duo „De dikke en de dunne". Ook deze groep heeft zich uitstekend vermaakt, want het was lachen, brullen en gie ren geblazen. De beide programma's, Totaal omzet, inclusief aardappe len. in 1974-75: 318.039 ton, bedrag f 132.013.000; totaal omzet inclusief aardappelen in 1973-74: 355.G08 ton, bedrag f 135.584.000. De omzetdaling in de tonnen wordt geweten aan de verminderde omzet van consumptie-aardappelen, uien en zaaigranen. Deze omzetdaling wordt niet van structurele aard genoemd. BERGEN OP ZOOM. Staatssecre taris drs. M. J. van Rooijen van fi nanciën ziet niet zoveel in het belas tingvrij sparen voor jonge agrariërs. Hij liet dat maandag blijken in Ber gen op Zoom, waar hij sprak voor de Zecuws-Noordbrabantsc Land- bouwmaatschappij ZLM. BRUINISSE. Dit kostelijke ^jongetje ontmoette St. Nikoluus bij zijn bezoek aan 'het dorpshuis te Bruinisse. Een verrukkelijke mengeling van angst, ge loof en een licht wantrouwen ligt op zijn gezichtje. Pikzwart kijkt Pieterman toe eh gelukkig is „de meester" in de buurt voor de morele assistentie. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) BRUINISSE, 29-11. Zaterdagmiddag om precies drie uur arriveerde Sin t Nicolaas met vier zwarte Pieten Op de haven van Bruinisse. Met de opgepoetste en mooi ge- pavoiseerde kotter Bru 20 voer de goedheilig man de liaven binnen, 0111 vervolgens de Bruse kade te be treden. De omzetcijfers over 1974-75 waren als volgt: Consumptiegranen, -zaden en -peulvruchten 99.343 ton (exclu sief 20.000 ton B-interventietarwe), bedrag f 49.569.000; zaaizaden 6.014 ton, bedrag f 7.259.000; pootaardap- pelen 7.814 ton, bedrag f 3.599.000; gewasbeschermingsmiddelen, bedrag f 10.054.000; meststoffen 64.284, be drag f 22.241.000; uien 7.566 ton, be drag f 553.000; veevoeders 23.426 ton, bedrag f 10.836.000; ruwvoeders 1.566 ton, bedrag f 174.000; vaste en vloei bare brandstoffen 11.722 ton, bedrag f 5.233.000; diverse artikelen bedrag f 4.024.000; en diensten voor een be drag van f 6.425.000. Totaal aantal tonnen 221.734, totaal voor een be drag van f 119.967.000. Verder werd door Cebeco-Zuidwest de verantwoordelijkheid gedragen voor de omzet van 96.305 ton aard appelen, met een geldswaarde van f 12.046.000 (vorig jaar 102.563 ton met een geldswaarde van f 14.138.5(16).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 3