Kabinet over vrije inkomens, topinkomens en de prijzen Anna Roosevelt overleden Europese financiële commissaris TffiOMP KABINET: BELEID KOMENDE JAREN OVER BREED TERREIN Minister over ,de maatregelen' VLIEGVELD MIDDEN-ZEELAND ZAL 1 JANUARI 1976 WORDEN GESLOTEN Ford bij Mao Weermannetje gouden- of zilveren sieraad Borgstelligsfonds Midden- en kleinbedrijf AGENDA VLIEGEN 2 Het Oosterscheldevraagstuk is net het weermannètje; de ene keer denkt men; „dat komt allemaal goed" en vlak daarop: „dat gaat le lijk verkeerd". Beide partyen - vóór cn tegenstanders van sluiting - kun nen met dit beeld van liet mannetje uit de voeten. Het is allemaal het ge volg van de in het verleden gevoerde polariserende politiek rond de Schel - dekvvestic, terwijl een zee-arm zich in feite helemaal voor politiek niet leent. Toch heeft de tijd wel het een en ander tot stand gebracht. De technici hebben gerapporteerd dat de aanleg van een stormstuw-caissondam zeer wel mogelijk is. Bovendien is het proces van de dijkverzwaring met verrassend resultaat in uitvoering gekomen. Destijds was voor de „all-over"- dijkverzwaring gerekend in een tijd vak van enkele tientallen jaren. Vol gens insiders is dat niet juist en kan de zaak in vier a vijf jaar gepiept zijn. Rest dus nog de destyds gestelde voorwaarde dat het projekt binnen de gestelde financiële grenzen blijft. De minister wordt daar driftig aan herinnerd. „Minister u denkt toch nog wel aan de ontbindende voor waarden?" of vertaald: „als het duurder uitvalt, gaat het toch niet door?" De hemel geve dat de minister zich niet op stang laat jagen, want het zou een ongehoorde zaak zjjn, als méérgelden niet op tafel kwamen bij een zo fngrübend projekt, waarbij iedere financiële planning over een tijdvak van zeg rond tien jaar, per definitie een slag in de lucht is. Willendie méérgelden trouwens gaan „spreken", dan moet er wel te genover geplaatst worden, wat fi nancieel allemaal kapot gaat bp een volledige afsluiting van de Ooster- schelde. Nederland kan zo'n stunt zich nogal permitteren; het gaat toch al zo wonderbaarlijk goed met de vaderlandse visserij. Het is ontzettend spijtig, dat de héle Oosterschelde-trammelant op nieuw gaat beginnen. Er zullen weer wel reeksen verouderde argumenten worden aangevoerd, maar het beeld van 1975/1976 is echt anders dan b.v. van 1970. Slechts onwelwillendheid kan het ontkennen. In het recente verleden tekenden wij uit de mond van een fervente voorstander van sluiting de veel zeggende zin op: „een broedende kip moet men niet storen". Daar konden we het volmondig mee eens zijn. Laat het allemaal nog eens leven betijen. Maak eens een herziene prognose van de dijkver zwaring, met overigens alle konse- kwenties. Maak ook nog eens een billijke finahciële kalkulatie, met in achtneming van faktoren, die in elke scktor Van de maatschappij cn ten aanzien van elk projekt financiëel spelen. Ohtdoe de kiveStie van iedere krampachtigheid en laat niemand z\jdc willenspinnen bij het „eigen gelijk". Als de Schelde „onverkort" dicht gaat, lijdt het hele Nederlandse volk een niet te becijferen verlies. Het past gewoon niet meer in de kontext van milieu-vriendelijk den ken, van het streven naar behoud van onvervangbare natuurgebieden cn in de strijd om een ekonomisch zo pluriform en zo sterk mogelijk ckopomisch bestel. NEW YORK. 1-12. De dochter van president Franklin D. Roosevelt, mevrouw Anna Roosevelt-Halsted, is maandag in New York op 69-jarige leeftijd overleden. Als sekretaresse van haar vader tijdens de Tweede Wereldoorlog, maakte Anna Roosevelt deel uit van de Amerikaanse delegatie naar de konferentie van Yalta in 1945. Zij was voorvechtster van gelijke rech ten voor de vrouwen in de Verenig de Staten. ROME. 1-12. üc Europese raad van regeringsleiders en een staats hoofd hebben maandag in Rome overeenstemming bereikt over de benoeming van een speciale kom- missaris voor financiën. Tot nu toe heeft een kommissaris twee porte feuilles, waaronder financiën. Nu wil men dat de Europese Commissie in Brussel, het dagelijks bestuur van de Europese gemeenschappen, een man speciaal vrij maakt voor dc fi nanciën van de EEG. DEN HAAG. Dij de Russische am bassade vond ren demonstratie plaats ten gunste van de Russische Joden. Onderdeel van de betoging was het ontsteken van een negen- armige kandelaar. Reeks maatregelen DEN HAAG, 1-12. In samenhang mei maatregelen in zake de arbeidsinkomens, heeft het kabinet maandag nadere maatregelen getroffen ten aanzien van de in komens uit vrije beroepen, de topinkomens en de prijzen. Dit is van dc kant van bet kabinet maandag aan de Tweede Kamer mee gedeeld en op een persconferentie in Den Haag nader toegelicht. Enkele punten uit het pakket maatregelen,: De lopende collectieve arbeidscontracten worden met een half jaar verlengd - met dispensatie voor de in die con tracten opgenomen clausules over prijscompensatie. Die tijdruimte opent de mogelijkheid voor hernieuwd overleg tussen werknemers en werkgevers over het te voeren mecrjarcnbeleid. Het kabinet acht een regeling ten aanzien van arbeidsvoorwaarden na 1 januari a.s. ook gewenst om te voorkomen dat daar waar geen col lectieve arbeidsovereenkomsten be staan ongecontroleerde loonsverho gingen optederi. Wel kunnen daar waar prijscompensatieafspraken be staan ook deze op overeenkomstige wijze toepassing vinden als ten. aan zien van werknemers die onder een c.a.o. vallen. Dat geldt ook voor de hoger gesalarieerden die niet onder een c.a.o. vallen, ook voor hen dient eenzelfde regime van toepassing te zijn. De toe te passen bevriezing van de feitelijke geldende arbeidsvoor waarden diént „uiteraard" gepaard te gaan met maatregelen die alle in komens betreffen „waar dit doelma tig kan worden geacht''. Loonsomstijging Enkele punten: 1. Een loonsomstijging over ge heel 1976 van 8,5 a 9 procent. 2. Het gelijk blijven (inclusief in- cidentieel) van het vrij beschikbare inkomen van de werknemer die on geveer twintigduizend gulden ver- Advertentie ;>i»iD§öê>p§ög>ip§Dê>^^ Voor een blijvende verrassing een ringen armbanden s colliers plaatbanden enz. GROOTSE KEUZE (MOURER) Havenplein 1 naast 's Gravensteen ZIERIKZEE Teletoon (01110) 2443 dient, daarbeneden zal een beperkte verhoging mogelijk zijn. Daarboven zal. al naarmate het inkomen hoger is, een groter effect worden ge vraagd. 3.' Een zo groot mogelijke waar borg dat de beoogde verbetering van de bedrijfsuitkomsten zal worden toegepast voor behoud van bestaan de en het scheppen van nieuwe ar beidsplaatsen. In hun brief aan de Tweede Ka mer delen de mniisters van sociale zaken, van economische zaken en van financiën namens het kabinet verder ender meer mee, dat het ka binet nader zal overwegen hoe het mogelijk zal zijn zowel het inkomens als het investeringsbeleid mede af te stemmen op vergroting van de werkgelegenheid. Het kabinet beschouwt 1976 als een overgangsjaar naar aanzienlijk geringere nominale stijgingen van prijzen en lonen dan de afgelopen jaren zijn opgetreden. Het heeft zijn doelstellingen voor het gehele jaar 1976 nader gepreciseerd. DEN HAAG, 1-12. Naar het oordeel van het kabinet zal het beleid voor 1976 en volgende jaren een breed terrein moeten bestrijken. Zowel vraag stukken van materiële aard als van immateriële aard vallen hieronder, zo hebben de minsiters Boérsma, Lubbers en Duiscnberg maandagmorgen op een persconferentie ter toelichting van het pakket maatregelen meegedeeld. Het kabinet zal met kracht zijn beleidsvoornemens ter zake van de vermogensaanwasdeling alsmede de herziening van de wet op de onder nemingsraden blijven nastreven. Het acht aanvaarding van die ontwerpen van wezenlijk belang voor het wel slagen van zijn beleid. Met de daling in de bedrijfsinves teringen is niet alleen het behoud van bestaande, maar ook het schep pen van nieuwe arbeidsplaatsen in gevaar gekomen. Stimulering van de investeringen en met name van de uitbreidingsin vesteringen diept eep zeer hoge prio riteit te hebben. In de binnenkort te -publiceren economische structuurnota zal het kabinet daartoe een samenstel van maatregelen in het economische en financiële vlak uiteenzetten dat tot het door het kabinet gewenste re sultaat moet leiden. In het overleg met de Stichting van de Arbeid heeft de kabinetsde legatie opgemerkt dat het zijns in ziens noodzakelijk is te komen tot een meer principiële benadering van de herstruktureringsproblematiek waarvoor de nijverheid en andere sectoren van het economische leven zich zien gesteld. In feite wordt van het kabinet gevraagd ter zake de lijnen aan te geven en de voor waarden te scheppen om toteen goede hérstrukturering te komen. SITTARD, 1-12. Het ingrijpen van de regering in de vrije inkomensvor ming is- een nae zaak. Dit zei minis ter Duisenberg van financiën maan dagavond op een ledenvergadering van de Partij van de Arbeid in'Sit- tard. Minister Duisenberg zei begrip te hebben voqr de bezwaren tegen het bevriezen van de lonen, maar, aldus de bewindsman, de solidariteit, met hen die geen werk hébben of werkloos zullen worden, moet zwaarder wegen. Hij zei dat de ma tiging van de kostenstijging ook na 1976 door zal moeten gaan, wil de huidige loonwet inderdaad effect hebben. In januari 1977 zal weer enige loonsverhoging mogelijk zijn, aldus de minister. Maar, zo zei hij, het minimumloon zal dan niet om hoog gaan. Bewoners Alitjere ALMEREHAVEN, 1-12. De eerste zeven inwoners van Almerehaven hebben maan dag de sleutels ontvangen van hun tijdelijke onderko mens. Het ministerie van ver keer en waterstaat heeft mee gedeeld dat deze pioniers uit hoofde van hun functie nu al op de bouwplaats moeten wo nen. De eerste burgers van Al merehaven zijn drie wacht meesters van de rijkspolitie, een monteur, twee verpleeg kundigen en een medewerker van de rijksdienst voor de IJsselmeerpolders. Zij gaan met hun gezinnen voorlopig wonen in de verplaatsbare huizen die desondanks zijn voorzien van centrale verwar ming. (Vervolg van pag. 1) Verder: het uitbrengen aan bur gemeester en wethouders der ge meenten van rapporten over op hun verzoek ingestelde onderzoeken in het kader van de Rijksgroepregeling Zelfstandigen en het in voorkomen de gevallen uitvoeren van regelin gen voor het kleinbedrijf. De staatssecretaris is van mening dat de regionale dienstverlenings- cenlra voor de kleine ondernemer, die veelal slecht weg weet in Het labyrint van de regelingen, die ge richt zijn op het verlenen van hulp en bijstand, van zeer grote betekenis zullen zijn. Hogere kosten Natuurlijk zullen de Regionale Dienstencentra nieuwe stijl, veel meer gaan kosten, dan de heden nog geldende regeling met het Borgstel lingsfonds. Gelukkig was het Rijk bereid 90 procent van de kosten van het nieuwe bureau op zich te nemen zodat in de begroting 1976 slechts f 5475,voor rekening van de ge meente komt. Dit komt vrijwel over een met de in de begroting 1975 ge raamde kosten. Voorlopig zal het Borgstellings fonds (oude stijl) de werkzaamheden nieuwe stijl uitvoeren. Er zijn name lijk nog geen statuten, er is nog geen eigen kantoor enz. Over het jaar 1974 hebben de kos ten" per inwoner voor het Borgstel lingsfonds 2,093 cent per inwoner bedragen. Naast de gemeenten wordt het Borgstellingsfonds oude stijl 'ook ge subsidieerd door het Rijk maar daar naast door de Kamer van Koophan del en de Provincie. Het nieuwe kantoor blijft evenals de oude dienst in Goes, het werkge bied is Walcheren, Zuid- en Noord- Beveland! Schouwen-Duiveland, Tholen en St. Philipsland, met per 31 december 1974 216.176 inwoners. ROME. De Nederlandse minister president, drs. j. "den Uyi, heeft maandag in Rome geconstateerd dat er een „verrassende eensgezindheid" onder dé negen E.E.G.-lidstatcn is over de speciale commissie uit het Europese parlement te laten waken over de Europese begroting. ARNEMUIDEN, 1-12. Het ziet er naar uil dal liet vliegveld Midden-Zeeland per 1 januari 1976 defini tief gesloten zal worden. Hel arbeidsbureau in Middel burg heeft de ontslagaanvrage voor de havenmeester en zijn adjunkt goedgekeurd. Ouwerkerk. „Brouette", Ring 45, expositie schil derijen, op werkdagen en zaterdagen van 9.00-12.00 en van 13.00-17.00 uur. Dinsdag 2 december Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, ZVU toneel groep Centrum (De Babyloon). Burgh Dé Koebel. Ned. Ver. v. Huisvrou wen. St. Nicolaasavond, 19.30 uur. Middenschouwen Scharendijke, gemeentehuis, 19.30 uur, vergadering gemeenteraad. Kerkwerve Ver.-gebouw. St. Nikolaassoos. 14.30. Woensdag 3 december Zierikzee kerv. Ver.-gebouw, 19.30 uur, UVV- onlspanningsbijeenkomst bejaarden. Huis van Nassau. Fraktievergade- ring P.v.d.A., 17.00 en 19.30 uur. Dinsdag 9 december Brouwershaven Graaf Floris V, Streekfederatie P.v.d.A., 20.00 uur. Dreischor ,,De Drie Schapen". Nutsavond. 20.00 Woensdag 10 december Zierikzee Stadhuis, 20.00 uur, vergadering meenteraad ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 ol 4188 Bezorging: (01110) 4188 De ontslagen gaan per 1 januari 1976 in. Vanaf die tijd kunnen vlie gers vanuit de lucht aan het sein- vierkant op de landingsbaan zien dat het vliegveld tiuiten gebruik is. Maandag heeft de afdeling motor vliegers van dé Koninklijke Neder landse Vereniging voor Luchtvaart in een telegram aan de commissaris van de koningin in Zeeland, haar •teleurstelling uitgesproken over „het feit, dat de Zeeuwse gemeenschap niet voldoende waarde blijkt te hechten aan de instandhouding van het voor de luchtvaartrecreatie zo belangrijke vliegveld Midden-Zee land". „Onbegrijpelijk" De vereniging vindt het onbegrij pelijk dat in een provincie als Zee land, waar zoveel geld in recreatieve voorzieningen wordt gestoken, geen geld kan worden gevonden om het vliegveld in stand te houden. Zoals bekend kampt de Stichting Vlieg veld Midden-Zeeland met een jaar lijks exploitatietekort van rond de f 25.000. De gemeenten in Zeeland hebben de een na de ander laten weten niets meer te voelen voor voortzetting van de subsidiëring. Ook provinciale staten heeft voor de eer bedankt. Het bedrijfsleven wuift de financiële verantwoordelijkheid weg, door te stellen, dat het hier een infra-strukturele voorziening betreft die door rijk en provincie moet worden betaald. LAATSTE NIEUWS PEKING, 2-12. President Ford van de Verenigde Staten is dinsdag in dc Chinese hoofdstad Peking ontvan gen door partijleider Mao Tse-Tung, zo is door zijn perschef bekendge maakt. Het vliegveld Midden-Zeeland mordt opgeheven. Met de komst van het nieuwe jaar is het zover. Een egoïstische overweging: nooit zal ik meer met een reklame-vliegtuig in het hart van Zeeland opstijgen en dat is wel jammer, want in zo'n vliegtuigje zie je pas goed hoe won derlijk mooi de Zeeuwse wereld zich beneden ontrolt. Gerieflijk zit men niet in zo'n vliegtuigje. Er is een soort disfunk- lionele sluurknuppel tussen de be nen. Boven is het mini-rompje afge dekt met zeildoek en latjes en dat ziet er dus allemaal hoogst onbe trouwbaar uit. Iedereen is voor de eerste keer) gegarandeerd bang in zo'n bromvlieg je, maar hel uitzicht is zo adembenemènd dat men de angst vergeet. De Zeeuwse wateren liggen te flonkeren als zilveren rivie ren tussen de landmassa's en in de zomer zijn de weliswaar niet over vloedige, maar toch aanwezige bos sen, als groene tapijten in een kleu- renmozaïek van een vrijwel einde loze variatie van pasteltinten. De zeekust is vanaf die hoogte heel indrukwekend. De aflopende diepte in de Noordzee tekent zich kleursgewijze af, tot donkerblauw; daar is het echt al diep. Om kerkto rens cirkelt de piloot heen en hij gaat wat lager vliegen boven een bïnnenwatertje, een mooie oude poort, een stuif ketel in de duinen. Als rake flitsen op een film schiet het allemaal voorbij; verkleind door de hoogte, maar samenhangend om dat het geheel valt te overzien. Alleen bij huisje-boompje-beestje vliegen is dat panorama-gevoel nog mogelijk. Even is het er ook als men opstijgt met een groot verkeersvlieg tuig, maar in zo'n toestel is de rest altijd boven-de-wolkenwerk. Dal geeft een meer kosmisch gevoel, ook alweer maar tenvolle te genieten door de mensen, die zo gemakkelijk in de stoelen zitten als in een auto bus. Die! ieden zijn er. Of niet? Het vliegveld Miden-Zeelund gaat dicht en de onvergteelijke 200-meter-hoog- te-schoonheid kan straks alleen maar meer genoten in een zweef vliegtuig „vanaf" ons aller vliegveld „Haamstede". Daar zit de luchtreiziger echter met de „vrije val" ua ontkabeling van het toestel. Het gevoel is een eindeloze, diepe put te vallen, is zo realistisch dat men alle vurige wen sen en gebeden, in één samengebal de schreeuw zou willen uitdragen, maar de piloot blijft altijd rustig en zal niet begrepen hebben hoezeer te moede try. destijds waren het - b\j wijze van spreken - in de broek tc doen. Hij zal zo iets nooit begrijpen, zo'n hemelbestormer. Maar er wordt toch stiekem weg heel wat afgcle- aen. Met het weekeinde las ik nog over Ina van Faassen. die volstrekt panisch is in een vliegtuig. Ze kwam op het toneel altijd zo zelfverzekerd over, met haar bravourstem, maar bang hoor en goed ook. In een Fok- ker-Friendship heb ik eens een arm tierige landgenoot zien staren naar zijn door een charmante stewardess aangedragen warme middagprak, maar hij roerde het voedsel niet aan. De man had vliegangst en zelf be hoor ik tot het uitstervend ras, dat dc belonbaan-kust na een veilige landing, één keer tot groot vermaak van dc piloot, die. riep: „verrekt, dat deden ze vroeger". Ach. voor Midden-Zeeland gaai hel :;trules ullctnaal niet meer op. .Sinilo" zo gezegd en dat is toch eigenlijk best jammer. SC 111EREILANÜMA N

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 2