Borgstellingsfonds voor Midden- en Noord-Zeeland ondergaat herstrukturering Afgesloten boekjaar Cebeco in teken vernieuwing struktuur Stakingen in Frankrijk NAVO-druk op Engeland SCHEPEN OP DE NOORDZEE IN NOOD ROSHURhNT Ford in China DE ZIERIKZEESCHE COURANT BANKSTEL MEUBELRAMA alsu wild op wild bent... ZIERIKZ Dinsdag 2 december 1975 132ste jaargang Nr. 21804 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE. ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M J. Bij de Vaate Uitgave B V Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Jannewekken 11. Zierikzee. Postbus 1 ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 19.90. per jaar I 76,50 Losse nummers 45 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag Advertentieprijs 29 cent per losse mm; ..Succesjes(max. 4 regels) 3.50 Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 °/o B T W In dit nummer: Rapport begrotingscommissie Zierikzee Kans voor de middenstand ZIERIKZEE, 1-12. Het Borgstelliiigsfonds voor Mid den- en Noord-Zeeland, de instelling die ongeveer veer tig jaar geleden (1936) werd opgericht, en die van 1937 af in zijn werkgebied tot en met 1954 in totaal 874 kredieten verleende, tot een bedrag van bijna bijna f 2.293.000, zal een herstrukturering onder gaan. Er komt namelijk met ingang van 1 januari 1976 een z.g. Regionaal Diens tencentrum voor in de plaats. Dat betekent dat de nauwe samenwerking die tot dusver bestond tussen het Borgstelliiigsfonds en het Accountantsbedrjjf De Roo en Possen wordt opgeheven. PARIJS, 1-12. Om kracht bij te zetten aan loon en andere eisen be gint dinsdag in Frankrijk een week van korte stakingen. De twee groot ste vakbonden, de CGT en de CFDT hebben de spoormannen tot een sta king van 36 uur opgeroepen, die tot woensdagmiddag zal duren. Tot een werkonderbreking van 24 uur beslo ten de mijnwerkers in Noord- en Oost-Frankrijk. Bij diverse openbare diensten en bedrijven wil men ploegsgewijs of voor enkele uren het werk neerleggen. LONDEN, 12-1. De Britse regering staat onder toenemende ,druk van haar NAVO-bondgenoten, hoofdza kelijk de Verenigde Staten, in het visserijgeschil met IJsland tot een regeling te komen. IJsland is, naar militaire deskundigen met nadruk verklaren, voor de NAVO als basis voor luchtverkenningen zeer waar devol. Van de luchthaven Keflavik starten Amerikaanse en in normale omstandigheden ook Britse marine- verkenningstoestellen, die met ge heime navigatie-apparatuur de be wegingen van Russische onderzeeërs op hun vaart in andere delen van de Atlantische Oceaan volgen. Direkteur van het Regionale Dien stencentrum wordt de heer J. Ver- beemen, die ook nu al nauw bij het werk van de kredietverlening aan de Middenstand betrokken is. Deze zal de beschikking krijgen over een eveneens te benoemen typiste. Oor spronkelijk was gedacht over een bureau met drie of vier werkkrach ten, maar dit zit er voorlopig niet in. In diskussie De positie van de Borgstellings fondsen is reeds geruime tijd in dis kussie. Zeeland wordt nu wel een soort- proefkonijn. Staatssecretaris Hazenkamp, die vorig jaar de plaat sen Wemeldinge en Hansweert be zocht en toen gekonfronteerd werd, met de middenstanders die een stuk van hun boterham dreigden te ver liezen, bij de achteruitgang van de vaart door het Kanaal van Zuid-Be veland, achtte toen de instelling \'an de op stapel staande herstruktuering voor geheel Nederland, de instelling in Zeeland uiterst urgent. Er wordt nu veel meer dan voor heen de nadruk gelegd op de hulp verlening in het Midden- en Klein bedrijf zoals die tendeert in de rich ting van een algemeen sociaal eko- nomische opvang en begeleiding van de ondernemers. Overleg is gepleegd met de Vere niging van Borgstellingsfondsen, de Vereniging van Nederlandse Ge meenten, het interprovinciaal over leg, de Centrale Middenstandsorga nisaties, de vereniging van Kamers van Koophandel en Fabrieken, de ministeries van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, van finan ciën. van binnenlandse zaken en van volkshuisvesting en ruimtelijke or dening. Er komt een Centraal Or gaan, waaronder alle regionale cen tra ressorteren. De taak van het Regionale Dien stencentrum bestaat uit de hierbo ven reeds geschetste bemiddeling en begeleiding van individuele onder nemers die in moeilijkheden verke ren of dreigen te komen, met name door het geven van een eerste op vang aan deze ondernemers en hen zo nodig verwijzen naar een andere instantie. (Vervolg pag. 2) Heeft u nog een goed maar wilt u graag veranderen? Ruil het dan in bij Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Te.efoon (01114) 1268 - 1265 DEN HAAG, LONDEN, 2-12. Ty- dens de zware storm die in de nacht van maandag op dinsdag over de Noordzee raasde, zijn verscheidene schepen, waaronder de Nederlandse kustvaarder Proton, in moeilijkhe den gekomen. De Proton zond noodsignalen uit ter hoogte van- Gorleston. De pom pen konden het water niet aan. De reddingboot van Gorleston begeleid het schip nu naar Great Yarmouth. Een Deense kunstvaarder is door de storm op de kust van Cornwal gezet. Aan de Britse zuidoostkust is een kleine vissersboot vergaan, waarbij vermoedelijk twee opvarenden zijn verdronken. Ter hoogte van Wales is een Fran se treiler in moeilijkheden, twee schepen proberen het onbestuurbare schip naar een haven te slepen. Drie Franse veerschepen die op weg waren naar Dover zijn er niet in geslaagd de haven binnen te ko men; zij blijven op zee. Positief resultaat 1974-1975 Zaterdagmorgen icerclen er door de zwemvereniging Onderdak in het sportcentrum Onderdak te Zierikzee openwedstrijden georganiseerd waaraan ook door een aantal met- leden van de vereniging werd deel genomen. Op de foto gaan een paar deelnemers van start op het nummer schoolslag. (Foto; Zierikzeesehe Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 1-12. Het winstsaldo over het boekjaar juli 1974-juli 1975 van de Coöp. Ver. Verenigde Land- en Tuiiibouwcoöperaties G.A. Cebeco-Zuidwest, bedraagt f 797.000; de omzet van consumptie-aard appelen is bij de bepaling van dit cijfer buiten beschou wing gelaten. Het ledental van Cebeco-Zuidwest be staat uit twaalf leden-verenigingen. In het jaarverslag wordt o.a. her innerd aan de vernieuwing van de structuur, inhoudende de openstel ling van een rechtstreeks lidmaat schap, een beperking van de aan sprakelijkheid en een beloning van het ondernemerschap als rechtstreeks lid van Cebeco-Zuidwest. In de gehouden algemene ledenver gadering van de ledenverenigingen, werden de plannen hiervoor medege deeld en toegelicht. Niettegenstaande vele kanttekeningen, vragen en op merkingen, werd positief gereageerd op de grote lijn van de plannen, al dus wordt medegedeeld. In het voor jaar spraken de bestuurscolleges van de aangesloten coöperaties zich posi tief uit over een aangepast struktuur- ontwerp. Klimaat In het jaarverslag van de direktie aan de algemene vergadering wordt o.a. gezegd dat van veel ondernemin gen het jaarverslag in het teken staat van een verslechterend ondernemers klimaat. Aan deze invloed - van bui tenaf - kon ook Cebeco-Zuidwest niet geheel ontkomen. Als afnemer en le verancier van de agrarische onder nemingen, stond Cebeco in het ver slagjaar tevens voor de gevolgen van een ander klimaat: het weer, dat een belemmerende invloed had op de oogst van aardappelen en ui$n, op de uitzaai van wintertarwe en het strooien van kunstmest. „Deze om standigheden hebben ook in onze be drijven tot grote zorg geleid en gaven veelal aanleiding tot extra kosten. Het effect ervan laat zich ook terug vinden in de omzetten", aldus wordt opgemerkt. Gecontateerd wordt dat Cebeco er niettemin in geslaagd is om het boek jaar met een positief resultaat af te sluiten. Hot resultaat van het boek jaar 1974-75 biedt de mogelijkheid aandacht te schenken aan de zo nood zakelijke versterking van het eigen vermogen en het geeft opnieuw ge legenheid om een bedrag aan de par ticipatiereserve toe te voegen. (Vervolg pag. 3) Het jaarlijkse wildseizoen is losgebroken. Kom nu naar Avenue.U hebt er9wild- menu'svoor 't kiezen. Eend, fazant, patrijs, haas en ree, voor elckwat wilds. P.S.Voorniet- wildliefhebbers is er ook genoeg om wild op te zijn. Laone32, Renesse. Tel. (01116) 1637 BRUINISSE. Op uitnodiging van de plaatselijke Middenstand, bracht St. Nikolaas een bezoek aan Bruinisse. Op de kleuterschool liet hij zakken vol lekkers achter, waarin (gedach tig aan het gevaar voor de tandjes) het nodige fruit. Drie kindertjes in hun nopjes met deze smakelijke sur prises. (Foto: Zierikzeesehe Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 12 pagina'» Wie vol is van zichelf, is erg leeg. PEKING, 2-12. President Ford van de Verenigde Staten heeft dins dag over een aantal politieke we reldproblemen gesproken met een Chinese delegatie onder leiding van vice-premier Teng Hsiao-Ping. Het gesprek duurde tweeëneenhalf uur en na afloop verklaarde Ford's pers chef dat het „opbouwend en nuttig" was geweest. Perschef Nessen had eerder ge zegd dat ook de Amerikaans-Russi sche ontspanningspolitiek ter sprake zou komen. Die „detente" is het voornaamste knelpunt in de betrek kingen tussen Washington en Peking Urker vishandel koopt niet URK, 2-12, De Urker vishandel zal geen vis kopen van kot tervissers die, ondanks de maandag begonnen stilligactie, toch vis aanvoeren. In een vergadering van de vereniging van vishandel op Urk is dit maan dagavond besloten. Andere groepen die in de vergadering vertegenwoor digd waren, sloten zich bij de boy cotdreiging aan. De lossers zullen niet lossen, de sorteerders niet sor teren. Handelaren van builen Urk, aangesloten bij de Urker handels vereniging, zullen evenmin kopen als hun Urker collega's. Ch. Régismanset Verwachting tot woensdagavond: Wisselvallig Opklaringen plaatselijk afgewisseld door een bui; matige tot krachtige wind, ruimend naar noord en aan de kust tijdelijk toenemend tot hard of stormachtigminimumtemperaturen van 4 graden aan de kust tot om het vriespunt eldex^s, maximumtempera turen circa 6 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 1 tot 5. Min.-temperaturen: omstreeks 2 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 6 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur; 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 3 dec. Zon op 8.27, onder 16.32 Maan op 8.43, onder 17.11 4 dec. Zon op 8.29, onder 16.31 Maan op 9.39, onder 18.13 Eerste kwartier: 10 dec. (15.39). HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 3 dec. 3.03 15.27 8.35 20.54 4 dec. 3.50 16.15 9.26 21.39 Springtij: 5 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 2-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven de Atlantische Oceaan bouwt zich een rug van hoge lucht druk in de richting van IJsland op. Langs de oostflank ervan stroomt met noordelijke winden koude - van de Poolstreken afkomstig - lucht naar het zuiden. Op haar weg over het warmere zeewater wordt deze lucht in de onderste lagen nog wat aangewarmd. Hierin kunnen zich gemakkelijk buien ontwikkeien. Voor woensdag moet dan ook op vrij koud weer met buien gerekend wor den. De aktieve depressie, die ons maandagavond en nacht storm en regen bracht, trok dinsdag over het noordon van de Noordzee naar Zuid- Skandinavië. Een gebied met hoge barometerstanden brengt vooral in het zuiden van het Iberisch-schier- eiland vrij zonnig weer. De middag- temperaturen lopen daar tot om streeks 16 graden op. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 1