Zeeland's commissaris dr. C. Boertien bezoekt dinsdag gemeente Duiveland Veiligheidsraad verlengt mandaat voor Golan Spaanse politieke gevangenen vrij hemo special Gasvondsten in Noordzee Schip gezonken op Oosterschelde Tong visser ij beperkt in Ooster- en Wester schelde Belgische hulp voor Tanzania Ford in Peking aangekomen Onvoordelig omdeDAF46 uit te sluiten Dusïis onvoordelig om geen proefrit temaken AGENDA 2 Rondrit door gemeente DUIVELAND, 29-11. De commissaris der koningin in Zeeland, dr. C. Boertien, zal - vergezeld van zijn echt genote mevrouw J. B. Boertien-Velema, op dinsdag 2 december a.s. een bezoek brengen aan de gemeente Duiveland. Voor dit bezoek is het volgende programma opgesteld: 14.15-14.45 uur: Aankomst op het gemeentehuis te Nieuwerkerk. Aan wezig zullen hierbij zijn - behalve de Advertentie u weet nog steeds niets! geef dan toch 'n fiets van uw speciaalzaak zierikzee - weststraat 5-7 DEN HAAG, 29-11. In goed een maand tijds heeft de Nederlandse aardolie maatschappij in de Noord zee drie maal gas aangetoond. Woensdag vheeft de maatschappij medegedeeld in blok L 13 (30 a 40 km ten westen Texel-Vlieland) op nieuw gas te hebben gevonden. In 1970 had de maatschappij voor het eerst in dit blok gas aangetoond, beide vondsten zijn van bescheiden omvang. De NAM zegt, dat de nieuwe vondst enkele miljarden kubieke meters groot is. Verder on derzoek moet aantonen, of dit gas- veld lonend te exploiteren is. Dit geldt ook voor de eerste gasvondst in hetzelfde blok. De Nederlander en de prijskompensatie DEN HAAG. 29-11. Van de ge middelde Nederlander is 56 procent voor gedeeltelijke, onvolledige prijscompensatie in het komend jaar 36 procent is er tegen en zeven pro cent heeft geen oordeel. Dit heeft het Nederlands instituut voor de publieke opinie en het marktonder zoek B.V. te Amsterdam geconclu deerd uit een enquete die het eind oktober heeft gehouden onder 944 Nederlanders over de diverse voor stellen over loon- en salarisverho ging. Het voorstel om helemaal geen loon of salarisverhoging te geven valt volgens het NIPO bij de mees te mensen niet in goede aarde: 62 procent is er tegen, 32 voor en zes procent heeft geen mening. Het idee om geen loonsverhoging te geven maar wel compensatie voor prijs stijgingen heeft de instemming van 65 procent, 28 procent is er tegen en zeven procent heeft geen oordeel. MADRID. Koning Juan Carlos en koningin Sophia van Spanje, staan met hun kinderen in de Los Jereone- moskerk te Madrid, tijdens de mis t.g.v. het nieuwe koningschap. commissaris der koningin - de heer H. F. M. van der Heijden, chef ka binet, burgemeester J. D. de Kam en echtgenote, de wethouders S. Over- beeke en A. L. Bakker, gemeentese cretaris Jac. van der Maas, allen met. hun echtgenotes. Van 14.45-15.39 uur zal een rondrit door de gemeente plaatsvinden, waar bij de volgende route zal worden ge volgd: Vertrek gemeentehuis, Kerk- ring, Weststraat, Stolpweg, Midden weg, Oostweg naar Ouwerkerk, Ring, Laan der Wereldveteranen, Slelweg, Zeedijk, langs de caissons via Viane naar Oosterland, Kerkstraat, Sint Joostdijk naar sportzaal, vandaar via Dokter Schutterstraat, Oud Heilige- weg, Bredeweg naar Sirjansland. Hier rijden tot aan het bedrijf van de fir ma Van Dijk (daar keren) en vervol gens via Zandweg, Kempensweg, Schoolstraat, Kerkring, Weststraat, Loensweg, met een bezoek aan de boerenkaasmakerij van de heer M. Flikweert aldaar. Van 16.05 tot 16.20 uur een bezoek aan het instructiezwembad te Nieu werkerk, waar een demonstratie bal- letzwemmen zal gegeven worden. VaVi 16.25 tot 17.25 uur een informatieve bijeenkomst met de leden van de raad van de gemeente^Duiveland en om 17.35 uur aperatief in het restau rant „De Blauwe Keet", met aan sluitend diner. mevrouw W. Overbeeke-Folmer; me vrouw A. Bakker-Bal; mevrouw A. L. van der Maas-Bal; mevrouw S, P. op 't Hof-De Rijke, presidente bejaar- densoos te Sirjansland; mevrouw J. J. Heule-Kip, echtgenote van de open bare lagere school te Sirjansland; mevrouw W. van der Maas-Van 't Hoff, welfarewerkster Rode Kruis te Oosterland; mevrouw T. C. Stout- jesdijk-Wilbrink, Rode Kruis-mede- werkster en leidster van de zondags schoolvereniging te Ouwerkerk en mevrouw J. Zoeter-De Bruine, presi dente bejaardensoos te Ouwerkerk. Advertentie MADRID, 30-11. De Spaanse re gering is in de nacht van zaterdag op zondag begonnen met de vrijla ting van politieke gevangenen onder het partiële amnestiedecreet van Honing Juan Carlos. Onder meer zijn vrijgelaten de communistische vakbondsleider Marcelino Camacho, de dichter Car los Alvarez, een priester eri een stu dent. Camacho verklaarde na zijn vrij lating dat. „de amnestiepiaatregelen niet toereikend zijn. Hij voegde er aan toe gereed te zijn voor de her vatting van de strijd voor de demo cratische vrijheid, ondanks het ri sico weer naar de gevangenis te worden gestuurd. De gevangenen werden begroet door een groep familieleden en vrienden. Drie doden DORDRECHT, 30-11. Dc ondergang van een Zwitsers binnenvaartschip in de nacht van vrijdag op zaterdag in de Oosterschelde heeft drie mensen het leven gekost. Omgekomen zijn de 42-jarige schipper G. Kammin uit Wcst- Duitsland, dc 25-jarige matroos J. Kortsmit uit Zevenbergen en de 66-jarige loods B. Dammen uit Dordrecht. U wilt zuinigheid. Economisch in energieverbruik en onderhoud. U wilt veiligheid. In deze tijd hoort een auto allereerst veilig te zijn. U wilt comfort. Makkelijk te besturen en aangenaam om in te rijden. Behoorlijk wat ruimte. Terecht verwacht u heel wat van uw auto. Er is een DAF dealer bij u in de buurt DAF-VOLVO Personenauto Nederland B VBeesd i Ontvangst Van 16.25 tot 17.25 uur zal mevrouw L. M. de Kam-van Willegen-mevrouw J. B, Boertien-Velema in de ambts woning ontvangen, waar tevens de volgende dames aanwezig zullen zijn: WASHINGTON. De Verenigde Staten hebben de republiek Surina me officieel erkend. President Ford deed het in een brief aan president Johan Henri Eliza Ferrier. DEN HAAG, 29-11. Minister mr. A. van der Stee van landbouw en visserij heeft aan schepen, groter dan vijftig bruto-registerton of met een groter motorvermogen dan 300 pk, de trawlvisserij op schol en tong in de Wester- en de Oosterschelde verboden. Kleinere schepen mogen de schol vangst en de in de Noordzee verbo den tongvangst in deze wateren nog wel voortzetten, aldus een medede ling van het ministerie. Bij de visafslagen in Zeeland is vrijdag al de verzuchting gehoord dat er nog nooit zoveel tong is aan geboden als uit de Westerschelde af komstig. De 500 ton metende tanker „Utli- berg" uit Bazel was met 280 ton na- triumlcog onderweg naar Vlissingen. Om nog niet opgéhelderde oorzaak zonk het kort na middernacht in de Oosterschelde bij Tholen. Er stond een hevige storm. Alleen de stuur man, de 24-jarige H. P. Luthart uit Delft, overleefde de ramp. Hij spoel de op een dekluik aan op Sint Phi- lipsland en sloeg alarm. Na een langdurige zoekaktie van drie reddingsboten en een vaartuig van de Rijkspolitie te water kon men vaststellen waar het schip pre cies ligt, in de scheiding tussen het Engels en Brabant's vaarwater. Het lijk van de schipper is zaterdagmor gen geborgen. Rijkswaterstaat heeft een baken boven het wrak gelegd. Flitsen uit het buitenland CAIRO. Volgens het dagblad Al G9mhouria in Cairo streeft de Sy rische baaspartij naar de vervan ging van Yasser Arafat als voorzit ter van de Palestijnse bevrijdings organisatie PLO door een radicaler guerrillaleider. BRUSSEL- Het onafhankelijk ge worden Suriname, kan de hulp en steun van de Europese gemeenschap blijven rekenen. Suriname kan, zo heeft de EEG bepaald, als het dat wenst, toetreden tot het zogeheten „Verdrag van Rome". PARAMARIBO. De Sowjet-Unie en de republiek Suriname hebben besloten „tezqnertijd diplomatieke betrekkingen met elkaar aan te gaan". Dit staat in een verklaring van Surinamcs regerings publici- teitsdienst. ROME. De voedsel en landbouw organisatie (FAO) van de Verenigde Naties heeft unaniem haar goed keuring gehecht aan het besluit om de begroting voor het jaar 1976-1977 uit te breiden met 50 procent. Het bestuur heeft de begroting voor de komende twee jaar donderdag vast gesteld op 167 miljoen dollar. NEW YORK, 1-12. De Veiligheidsraad heeft maan dagochtend vroeg besloten het mandaat voor de V.N.- troepen in de heuvels van Golan, zes maanden te ver lengen tot 30 mei 1976. Het huidige mandaat zou heden-maandagochtend om 06.00 uur aflopen. Volgens de politie levert de lading natriumloog geen gevaar op. De betrokken resolutie werd aan genomen met de stemmen van 13 van de 15 leden voor. China en Irak namen niet aan de stemming deel. De Veiligheidsraad besloot tevens op 12 januari weer bijeen te komen ter bespreking van de kwestie het Midden-Oosten, inclusief het Pales tijnse vraagstuk. De Russische am bassadeur Jacob Malik zei na de stemming dat de meeste leden ervan uitgaan dat de Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO zal worden uitgenodigd aan die besprekingen deel te nemen. Onenigheid over de wijze waarop in de resolutie naar de PLO zou worden verwezen (aanvan kelijk verzet van Amerika) hield het besluit om het mandaat te verlengen zo lang op. Bc raad begon vrijdag reeds privc- besprekingen over dc mandaatkwes tie na terugkeer van VN-seeretaris- ger.eraal Kurt Waldheim uit het Midden-Oosten. Waldheim meldde dat Syrjc als voorwaarde voor ver lenging van het mandaat stelde dat een nieuwe bespreking aan het Midden-Oosten zou worden gewijd, waaraan dc PLO zou moeten deel- Helft van werknemers heeft last van lawaaidoofheid UTRECHT, 29-11. Bp de helft van de mannelijke Nederlandse beroeps bevolking in dc industrie bestaat een vorm van „lawaaidoofheid". Dit staal in de brochure „Een op de twee" van de werkgroep lawaai- invloeden van de TNO-commissie voor arbeidsgeneeskundig onderzoek die inmiddels aan een groot aantal bedrijven js toegezonden. In hel boekje wordt op eenvoudige "'i.izr verslag gedaan van onderzoekingen naar lawaaidoofheid, een speciale gehoorafwijking die wordt veroor zaakt doordat iemand wordt bloot gesteld aan onveilig lmvnni BRUSSEL, 29-11. Ter gelegenheid van het officiële bezoek van de pre sident van Tanzania, Nyerere, aan België, heeft België besloten Tan zania financiële steun tot een be drag van 3,5 miljoen gulden te ver lenen. De hulp wordt gegeven in de vorm van een krediet dat een loop tijd heeft van 30 jaar en dat een rente draagt van 2 pet. België heeft ook studiebeurzen ter beschikking gesteld voor tien afgestudeerden in Tanzania, die hun studies in België willen voortzetten. Geen afvloeiing bij Philips EINDHOVEN, 29-11. Philips heeft thans in Nederland geen plannen voor collectieve afvloeiingsregelin gen. Naar de president van de raad van bestuur, jhr. H. A. C. van Riemsdijk, in de centrale onderne mingsraad heeft meegedeeld ligt het ook niet in de bedoeling om daar over een paar weken wel mee aan te komen. Woordenboek in braille JSRMELO, 29-11. Het „Nederlands woordenboek" van prof. dr. A. Wen nen, een Prisma-uitgave van het Spectrum, wordt volgend jaar in braille uitgegeven door de Christe lijke Blindenbibliotheek in Ermelo. Het is voor het eerst dat zo'n uitga ve in braille gaat verschijnen. Het werk wordt in twaalf delen uitgegeven. Het gehele werk zal ongeveer een meter boekenplank in beslag nemen. Ofschoon braille- drukwerk in verhouding met ander drukwerk uitermate kostbaar is zal het woordenboek f 35 kosten voor visueel gehandicapten, aldus de Christelijke Blindenbibliotheek. Vossen geven overlast ARNHEM. 30-11. Het aantal vos sen op de Veluwe neemt ijterk toe. Boeren in de omgeving van Voort huizen bij Barneveld hebben bij voorbeeld de laatste maanden 129 vossen moeten doden. Het bestuur van de Gelderse chris telijke boeren- en tuindersbond heeft de verontrustend genoemde toeneming van het aantal vossen en ander schadelijk wild inmiddels aan de autoriteiten gemeld. De C.B.T.B. zegt dat de vossen, die hondsdolheid kunnen verspreiden, ook gevaar op leveren voor de gezondheid van de landbouwhuisdieren. Jager door zijn geweer gedood BERGEN, 29-11. De 28-jarige Jo hannes Jansen uit het Noordhol landse Dirkshorn is zaterdagmorgen omstreeks half elf gedood door een schot uit zijn eigen jachtgeweer. Jansen was met twee collega-jagers door drassig grasland op weg naar zijn jachtterrein toen hij uitgleed. Het geweer ging daardoor af. Schipper in schip verdronken ROTTERDAM. 29-11. De 24-jarige schipper B. Buurkcs uit Apeldoorn is dit weekeinde in zijn schip ver dronken. De man, B. Buurkes, was bezig water te pompen uit een ruim van de Jan B„ die afgemeerd lag in de Waalhaven te Rolterdam. Waar schijnlijk bedwelmd door de uitlaat gassen van dc pomp, viel hij voor over in het 25 centimeter diepe wa ter en raakte daar bekneld. Drama te Grijpskerke GRIJPSKERKE. 27-11. De 54-ju- rige mevrouw A. M. P. B. uit Grijps kerke, die in de nacht van zondag op maandag tijdens een echtelijke ruzie dcor haar man zo werd toege takeld, dat ze bewusteloos raakte, is woensdag in een ziekenhuis in Mid delburg aan haar verwondingen be zweken. Dc ruzie ontstond om een zoekgeraakt voorwerp, waarov er de man zo kwaad werd, dat hij zijn vrouw tc lijf ging. De man. dc 46- jarige M. B.. die maandug op zijn werk kon worden aangehouden is in potlot op Otfi-vdrkerk. „Brouette", Ring 45, expositie schil derijen, op werkdagen en zaterdagen van 9.00-12.00 en van 13.00-17.00 uur. Maandag 1 december Qutycrkerk Dorpshuis, 20.00 uur, praatje over gymnastiek, voor ouderen. Dinsdag 1 december Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, ZVU toneel groep Centrum (De Babyfoon). Burgh De Koebel. Ned. Ver. v. Huisvrou wen. St. Nicolaasavond, 19.30 uur. Middenschouwen Scharendijke, gemeentehuis, 19.30 uur, vergadering gemeenteraad. Kcrkwervc Ver.-gebouw. St. Nikolaassoos. 14.30. Woensdag 3 december Zierikzee Herv. Ver.-gebouw, 19.30 uur, UVV- ontspanningsbijeenkomst bejaarden. Hüis van Nassau. Fraktievergade- Vifig P.v.d.A., 17.00 en 19.30 uur. Dinsdag 9 december Brouwershaven Graaf Floris V, Streekfederalie P.v.d.A., 20.00 uur. Dreischor .,De Drie Schapen". Nutsavond. 20.00 uur. Woensdag 10 december Zierikzee Stadhuis, 20.00 uur, vergadering ge meenteraad Donderdag 11 december Rcnesse De Ark, 14.00 uur, alg. ledenverga dering Cebeco-Zuidwest. Dreischor De Drie Schapen, 19.30 uur, alg. le denvergadering landbouwvereniging Dreischor. Vrijdag 12 december Zierikzee Stadhuis, 20.00 uur, vergadering ge meenteraad Zaterdag 13 december Zierikzee De Concertzaal, ZVU, 20.t)0 uur, Two women show (Marjol Flore/Sylvia Alberts). Dinsdag 16 december Burgh De Koebel. Ned. Ver. v. Huisvrou wen; 19.30 uur. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na hall zes Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 LAATSTE NIEUWS PEKING, 1-12. President Gerald Ford van de Verenigde Staten is heden (maandag) in gezelschap van vrouw en dochter aangekomen in Peking voor z|jn officiële bezoek van vjgf dagen aan de Chinese volksre publiek. Op het vliegveld van dc Chinese hoofdstad werd Ford ver welkomd door ecrstc-vicc-prcmicr Teng Hsiaoping. Van het bezoek worden geen spec taculaire resultaten verwacht. Het is meer bedoeld de Amerikaans- Chinese betrekkingen te verbeteren sinds zij tijdens het historische be zoek van president Richard M. Nixon in februari 1972 werden aan geknoopt. Eerste-vice-premier Teng heeft de meeste taken op zich genomen van de zieke premier Tsjoc En-Lai, met wie Ford waarschijnlijk geen contact zal hebben. Hij zal wel worden ont vangen door voorzitter Mao Tse- Toeng. Op het vliegveld was een erewacht van 400 soldaten. Er waren maar 200 Chinese burgers toegelaten, voorna melijk studenten en atleten die de Verenigde Staten hebben bezocht. t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 2