Geen sterke verhoging van de motorrijtuigenbelasting „WINST" H.B.O. dag plat Het C.D.A. Zes Franse kinderen bestaan niet De visvangst beperkingen Jonge Zweedse vermoord In 1976: 12.000 onderwijzers nascholen voor schoolwerkplan 2 C.R.M. helpt rotganzen tnfiikkin in wegwezen AGENDA MOEILIJK HINDE VERLIEST SCHUWHEID B.T.W.-verhogïng zwaar punt DEN HAAG, 26-11. De Tweede Kamer lieefl zich in de deze week gehouden zitting bezig gehouden met de auto, of liever de autorijder, waarbij uit de bus kwam dat de door het kabinet voor 1976 voorgestelde sterke verboging van de motorrijtuigenbelasting niet door gaat. De polariserende verhouding aan het „arbeidsfront" neemt in scherp te toe, onder indruk uiteraard van de nog alt(jd verre van gezonde eko- nomische situatie. Heel duidelijk blijkt dit uit een artikel in „Pam flet", het orgaan van het Ncd. Ka tholiek Vakverbond, dat men toch a priori niet mag verdenken van scherpslijperij. „Pamflet" schrijft echter dat overleg inzake een cen traal akkoord maar beter achterwe ge kan blijven. Van een centraal overleg - aldus het N.K.V. - hoevci} de werknemers geen enkel heil te verwachten (van de werkgevers) als het gaat om verbetering van hun po sitie. Er zou - alles volgens „Pam flet" - maar één ding voor de werk gevers belangrijk zijn: het maken van winst. Dus ook in dit geval is „winst" toch weer een vies woord. Dat het nu uitsluitend deze kant op moet gaan? Het vloeit voort uit het onbeha gen, dat brede groepen van werk nemers heeft besprongen, bezorgd als z\j zijn voor hun positie. Die af standelijkheid ten opzichte van winst echter is nog nauwelijks te be grijpen, als men weet dat juist door het uitblijven van winst, vele be drijven gewoon kapot gaan. Winst alleen is uit den boze, maar het kan een zegen zijn, omdat op basis ervan allerlei maatregelen in de bedrijven kunnen worden getroffen, die zijde lings of rechtstreeks de werknemers ten goede komen. Regering en Stichting van de Ar beid hebben er samen over gepraat, maar men is het niet eens gewor den. De werknemers willen konso- lidatie van hun positie en verbete ring daarvan; dat is hun goed recht. De werkgevers zeggen dat de wins ten omhoog moeten, willen deze ver langens kunnen worden gehono reerd. Zo zit het loonoverleg wel mooi in een vicieuze cirkel. De vakbeweging intussen ver wacht alleen nog heil in bedrijfs- taksgewijze onderhandelingen en vindt deze weg zelfs beter dan die van het centraal overleg. Ondernemingsgewijze onderhande lingen zijn een middel, maar of het beter is, is zeer de vraag. Wat Im mers in de ene bedrijfstak lukt, mis lukt in een andere en daardoor ont staan tegengestelde situatie, die weer ontevredenheid in de hand werken. Heel dit komplex van vraagstuk ken hangt nauw samen met het po litieke bestel in dit land en de toe komst daarvan. Het zal duidelijk zijn, dat deze politieke situatie moet worden heen gelaveerd door zeer wankele gebieden en dat komt de „politieke rust" niet tengoede. Wat dit betreft zal 1976 in verhe- vigder mate een reprise te zien ge ven van het thans naar zijn einde lopende jaar. De spanningen zullen toenemen en aan het binnenlandse politieke front zal het aan schermut selingen niet ontbreken. Er is een glijdende schaal voor de verschillende gewichtsklassen inge steld, waarbij de verhogingen voor de lichtere klassen-wagens zullen worden teruggeschroefd. Wel gaat de benzine-accijns om hoog met twee cent per liter en stijgt de belasting op de aanschaf, van nieuwe auto's Een ander - blijk baar gevaarlijker breekpunt - deed zich donderdag voor. Het geldt de verhoging van de BTW. De minister wil vasthouden aan zijn voornemen de BTW per 1 juli te verhogen tot 18 j>ct. Ook onder druk van de ka mer bleek de minister (Duisenberg) niet bereid deze belastingverhoging uit te stellen. De A,R. wilde de ver hoging een half jaar uitstellen, maar uitstel zou het kabinet op een ver- DEN HAAG, 27-11. In het gehele land zijn donderdag de lessen aan tal van scholen voor hoger beroeps onderwijs opgeschort zoals het offi cieel heet. De studenten, direktics, docenten, besturen en het nict-on- derwijzend personeel zijn boos om de „budgettaire aanpassingen", die de bewindslieden zich hebben voor genomen. Hun grief geldt vooral het feit, dat de bezuinigingen on evenredig zwaar op het hoger be roepsonderwijs (HBO) met zjjn on geveer 100.000 leerlingen drukken. TEXEL, 27-11. Het ministerie van CRM is van. plan de 122 ha grote boerderij Zeeburg,gelegen in de pol der Eendracht aan de Waddenzee aan te kopenmet het doel het ge bied tot een voederplaats te maken voor de vogels die hier tijdens hoog water heentrekken. Het zijn voornamelijk de duizen den rotganzen die zich onder andere tegoed doen aan ingezaaide gewassen, waardoor elk jaar enorme schade aan de oogst ontstaat. In de polder en omgeving houden zich thans acht tot tienduizend rotganzen op. Deskundigen verwachten dat door genoemde maatregel een eind zal komen aan de overlast die de vogels ook op andere boerderijen op noor delijk Texel veroorzaken. mindering van inkomsten ad f 1/2 miljard komen te staan.. ARNHEM, 27-11. In vyf a zes jaar kunnen alle onderwijzers en onder wijzeressen hebben deelgenomen aan een nascholingscursus voor de ont wikkeling van schoolwerkplannen. Volgend jaar kan de eerste lichting van 12.000 leerkrachten er aan be ginnen. Voor het schooljaar '76-77 worden de totale kosten voor programme ring, uitwerking en verwezenlijking van de cursus geschat op f 4,8 mil joen. Minister Van Kemenade heeft dit meegedeeld op de jaarvergadering van de sectie basisonderwijs van de protestants christelijke onderwijs vakorganisaties in Arnhem. Hij zei er wat over de plannen voor nascholing die rond de jaarwisseling zijn te verwachten. Hij belichtte de huidige situatie, ging in op de noodzaak van een andere aanpak en vertelde van de plannen op korte termijn. Tot de laatste behoort ook een, die zich richt .op 'n zeer beperkte kring Daarbij gaat het om her- en bijscho lingsactiviteiten in de samenwer- kingsexperimenten lager en kleuter onderwijs. Binnen die experimenten LEEUWADRDEN, 27-11. De Friese statenleden van het CDA hebben de partijtop in Den Haag laten weten dat de stagnatie van de CDA-ont- wikkeling op landelijk niveau an derzijds en de voortgang van de sa menwerking op regionaal en lokaal niveau anderzijds tegen elkaar in werkende krachten zijn. Het Friese CDA zegt dit in een open brief aan de partijbesturen en fracties van ARP, CHU en KVP in Eerste en Tweede Kamer en aan het CDA-be- bestuur. De statenleden spreken hun bezorgdheid over de ontwikke ling met betrekking tot het CDA en wijzen erop dat Friesland kop loper is geweest, waarbij de drie christelijke partijen elkaar vonden, zowel in uitgangspunt, het functione ren daarvan, als in het programma. Operatie „Deel III" VEENDAM, 27-11. De rijksdienst voor het wegverkeer (RDW) heeft thans alle 3.790.000 girokaarten (uit gezonderd de handelsvoorraad van de circa 300.000 niet verkochte ge bruikte auto's aan de eigenaars van de vier miljoen voertuigen in ons land toegestuurd, teneinde in het be zit te kunnen komen van het vereis te deel III voor 1976. Circa drie mil joen Nederlanders hebben inmiddels via postkantoor en giro de f 17,50 be taald. Desondanks wordt de huidige achterstand in de girobetalingen ge schat op ongeveer 500.000 stuks. Kosten nieuwe provincies DEN HAAG, 27-11. De blijvende kosten, verbonden aan de invoering van vijftien nieuwe provincies wor den geraamd op f 30 miljoen of op 450 miljoen gulden per jaar in totaal Prof. drs. E. L. Berg, directeur- Nederlandse Gemeenten (VNG) gaf deze cijfers in een inleiding, donder dag gehouden in een bijeenkomst van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid on Handel. QUIMPER. 27-11. Zes van de twaalf kinderen van de in Bretagne wonënde familie Le Goarnic bestaart voor de Franse autoriteiten niet, al thans niet wettig. Hun vader heeft hun bij de geboorte namelijk Bre tonse namen gegeven en die werden toen niet wettelijk erkend. Om die namen, Adraboran, Maiwenn, Gwen- dal, Diwenza, Sklerijenn en Brann, wordt al jarenlang een juridische strijd geleverd. Aangezien deze nog steeds niet is uitgevochten weigert de overheid voor de kinderen kin dertoeslag te betalen. Bij wijze van tegenmaatregel gaat bij de familie Le Goarnic elke aan slag van de grondbelasting in de prullenbak. Aangezien de vordering van de belastingdienst inmiddels aanzienlijk is opgelopen heeft zij de rechtbank in Quimper verzocht be slag op de bezitting van Le Goarnic le laten leggen. Verbetering? Tussentijds vond minister Duisen berg gelegenheid zijn verwachting te spuien, dat de ekonomie in 1976 wat zal aantrekken. Herstel van de recessie vindt in sommige landen plaats, als de V.S., West-Duitsland en Japan. Ter vergadering diende de VVD een motie in, waarin wordt ge pleit de vennootschapsbelasting te handhaven op 47 procent. Gelijk be kend is de regering voornemens ook deze belasting te verhogen tot 48 procent. zal de innovatiecommissie basison derwijs een vorm van bijscholing verzorgen voor de kleuterleidsters onderwijzers en onderwijzeressen, en bij de experimenten zijn betrokken. Wel melk na de kerst DEN HAAG, 27-11. Op zaterdag na kerst zal overal in Nederland verse melk verkrijgbaar zijn. De melkdetailhandelaren zullen die dag leveren als op een „gewone" zater dag. De Nederlandse melkhandela ren organisatie (N.M.O.) heeft zich achter het advies van. de grote melk fabrieken gesteld om juist op deze voor de huisvrouw moeilijkste 27ste december de dienstverlening niet te onderbreken. Vrijwel unaniem heb ben de - zelfstandige Nederlandse melkhandelaren positief op dit ad- viës gereageerd. P.v.d.A.-fraktie Ruurlo stapt op RUURLO, 27-11. De vijf-man tel lende PvdA-fractie in de gemeen teraad van het Oost-Gelderse Ruurlo is donderdagavond tijdens de raads vergadering opgestapt. Men eist van de burgemeester Jkh. Mr. J. W. De Beaufort, veront schuldigingen over zijn houding tij dens de vorige vergadering eind sep tember, waarin hij een motie van de PvdA-fractie over de Spaanse dood vonnissen afkeurde. „Onrecht" bij examens ekonomie DEN HAAG, 27-11. De 101 kandi- daten die op 28 augustus al dan niet opnieuw examen hebben gedaan in het vak economie-2 is onrecht aan gedaan. Hun zal alsnog ter compen satie twee punten extra moetqji wor den toegekend voor dit examenvak. Dit heeft het bestuur van de ver eniging ter bevordering van modern onderwijs in sociale wetenschappen (VSW) staatssecretaris De Jong Ozn van onderwijs en wetenschappen bericht. De vereniging is de vakor ganisatie van onder andere de eco nomie-docenten. Aanvoer van verboden tong DEN HAAG, 27-11. De liefhebbers van tong behoeven zich (weer) niet ongerust te maken dat zij hun visje zullen moeten missen, hoewel er sinds 27 november in ons land een aanvoerverbod van tong geldt, brachten vissersschepen toch tong naar de afslag. In Scheveningen werd 1346 kilo aangevoerd, in Den Helder 2011 kilo. Drk verwacht he den (vrijdag) aanvoer van de fel be geerde en omstreden soort vis. De directeur van de Urker afslag, de heer Hoekstra, heeft gezegd dat de rijkspolitie proces-verbaal zal opmaken tegen de vissers die vrij dag tong zullen aanvoeren. „Buitensporig gebruik" van bestrijdingsmiddelen DEN HAAG, 27-11. Omdat vruch ten die aan de buitenkant ook maar dc geringste beschadigingen verto nen niet in aanmerking komen voor uitvoer, wordt „buitensporig" ge bruik gemaakt van bestrijdingsmid delen. De Europese commissie, het „da gelijks bestuur' van de gemeen schappen. zou daarom de commu nautaire kwaliteitsnormen voor groenten en fruit moeten herzien, aldus een Gaullistisch lid van het Europese parlement. Zeiler, in vra gen aan de commissie. DEN HAAG, 27-11. De Tweede-Ka mercommissie voor de visserij heeft donderdagmiddag gepleit voor een strikte handhaving van de visvangst- voorschriften en voor een consequent opsporings- en vervolgingsbeleid wat betreft dc vangstverboden. Dit beleid is noodzakelijk om de vissers, die zich aan de verboden houden, niet in een nadelige positie te brengen tegenover degenen die overtredingen begaan, aldus de com missie. Advertentie BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE A.s. vrijdag-, zaterdag- en zondagavond Cone 64 seconds Marion Busia DE GROOTSTE AUTOVERNIELING EN ACHTERVOLGING OOIT VERFILMD CORONA FILM Aanvang 8.00 uur Toegang 14 jaar STOCKHOLM, 27-11. De jonge Zweedse vrouw, die sinds dinsdag was ontvoerd en van wie de ouders woensdag een afgesneden vinger kregen thuisgestuurd, is vermoord. De politie van de stad Motala in het midden van Zweden verklaard- de donderdag dat zij een 20-jarige man heeft gearressteerd die heeft bekend de vrouwA' hebben ver moord en de ouders door middel van de afgesneden langer te hebben willen afpersen. De 27-jarige Louise Maarstad was dinsdag voor het laatst gezien ze woonde en werkte in de plaats Hel- singborg. Twee doden bij botsing SCHERMERHORN, 26-11. Twee mensen zijn woensdagmorgen bij een verkeersongeluk onder Scher- merhorn om het leven gekomen. Zij zaten in een auto, die tijdens het in halen begon te slippen, via het fiets pad een talud afscsoot en tegen een boom belandde. Een derde inzittende is zwaar gewond naar een zieken huis in Alkmaar gebracht. De slachtoffers zijn de bestuurd- ster van de auto," de 57-jarige me vrouw J. E. Timmerman uit Bad hoevedorp, en haar zus, mevrouw J. Diependal uit Heemstede. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 29 en zondag 30 november Dokter Lodiers, Noordgouwc, tel. (01112)-480, neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Van Geer en dokter Visser. Spreekuur uitsluitend voor dringende gevallen zaterdag morgen 11.00 uur. Dokter H. J. Simons; Renesse tel. '.01116) 1280; neemt waar voor dokter Stenger en dokter Bruel Op zaterdag en zondag spreek uur, uitsluitend voor dringen de gevallen van 11.30 tot 12.00 uur en van 16.30 tot 17.00 uur. De weekeinddienst gaat in op vrijdagavond 20.00 uur en duurt tot maandagmorgen 8.00 uur. Dokter H. Speelman, Oosterland, tel. (01114) 1280, neemt waar voor dokter Richard en dokter Bui tendijk. Zuster Waasdorp, Oosterland, telef. (01114) 1707, heeft dienst te Oosterland en Sirjansland, Zuster A. K. Werkman. Kerkwcrve, tel. (011101-2309, neemt waar voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts Butli, tel. (01115)-2254 neemt waar voor dierenarts Bergsma Spreekuur vrijdagavond 19.00- 20.00 uur; zaterdag 13.00-14.0C uur. APOTHEEK Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie- rikzee, Dam 18, is op zater dagen geopend van 9.00-12.31 uur en va" 16.30-17.30 uur. Of zondagen van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Ouwerkerk. „Brouette", Ring 45, expositie schil derijen,, op werkdagen en zaterdagen van 9.00-12.00 en van 13.00-17.00 uur. Vrijdag 28 november Zierikzee „Huis van Nassau". Buurtver. „De Hoofdpoort". 20.00 uur. Burgh Kantine sportpark Van Zuijen. Kla- verjasavond sportvereniging D.F.S. Aanvang 20.00 uur. Café De Westhoek. 20.00 uur, verga dering h-s.v. „De Krabbe". Kerkwerve Ver.-gebouw, 19.30 uur, St. Nikolaas- avond O.B.S. „Prinses Irene". Ouwerkerk Dorpshuis, 19.15 uur, uitvoering SVOWK. Oosterland Cafetaria „Neffen d' Eule", S.V. Dui- veland. Bingo-avond, 19.30 uur. Bruinisse Verenigingsgebouw, gouden jubile um M.V. „Rhode", 19.15 uur. Dorpshuis, 20.00 uur, optreden echt paar Boesman (ballonvaarders). Zaterdag 29 november Renesse 13.30 uur, rondgang Luclor et Emer- go, 14.00 uur opening feestmarkt. Dorpshuis. Toneelstuk „Op Drift", 19.30 uur. Dreischor Plaatsenhuis, 10-15.00 uur, verkoop Welfare-goederen. Noordgouwe Café v. d. Weyde, vanaf 19.00 uur, inschrijving oriënteringsrit P.J.Z. af deling Schouwen. Nieuwerkerk Dorpsplein, 13.30 uur, inhalen Sint Nicolaas. Bruinisse Havenplateau, 15.00 uur, intocht St. Nicolaas. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na halt zes Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 We (ik) worden (word) te dom voor deze maatschappij. Gesteld nu eens dat ik eens zou willen filmen. Niet zo gek, want het is best lollig tante Mien in ons tuintje te zien rondstappen, of de poes in zijn eeuwig begeren naar een vogeltje (maar het lukt haar zelden meer ge- lukkig) te snappen. Of een vriendin in een ontspannen pose. Maar hoe moet dat allemaal? Natuurlijk moet er een lichtsterke zoeker zijn, want laten we niet blij vend in de u>ar zijn door die mooie, voorbije zomer. Soms is er bijna geen licht en schaars is dit artikel zeker in de beruchte „donkere zes weken" voor kerstmis. Eenjkennis zegt dat ik een digitaal geregelde diafragma-aanduiding zal moeten hebben. „Dat is handig", maar ook een deelbeeldafstandmeter en (natuurlijk) een filmloopkoniróle. Tante Mien loopt dus nog niet over hei witte doektoant het apparaat moet toch eigenlijk voorzien van een overvloei-automaateen uil- en in- vloeïereen motorische diufragma- insteller, gevarieerde snelheden, een enkelbeeld, een tegenlichlkorreküe, eerf. batterijkontróle. een filteraftas- ting, een gevoeligheid sa f tasting, een drgad- en afstand-ontspanner, een jlitskontakt, een iitelaulomaat, een zelfontspanner, een opname-koutró- lelamp en een automatische „timer". Vaag (heel vaag hoor), had ik in het kader van deze technische op eenstapeling aan St. Nicolaas ge dacht, maar dan zou er toch mins- tejis een tienvoudige macro-zoomlens bij moeien met twee. instelbereiken en (natuurlijk) twee power-zoom- snel Heden. Mensen, de wereld wordt te inge wikkeld. Wim Sonnevell zei het al: vroeger gaf je een meisje een pop en een jongen een blokkendoos, pu een stropdas en ma een banketstaul en daarmee was de kous af. Gesteld nu eens dat ik met de hardnekkig heid van het jongetje: „ik wil Bol letje'aan zo'n 5-decemberse film kamera vast hield, dan zou men technisch toch totaal de mist in gaan? Laten we eerlijk zijn; iedere keer maar twijfelen aan de digitaal geregelde diafragma-aanduiding en maar aanrommelen met dc uit- en invloeier en tante maar schimmig op het doek verschijnen en de poes nauwelijks herkenbaar zijn. Ach, dat kan toch niet. Nee, geef ons natuur en waarheid weer, zong de dichter en misschien moeten we terug naar de eenvoud van het kiekkastje van de zeepbon- 7ien. „Allemaal stil staan en knip" Goed, goed het klopt niet met de tegenlichlkorrektie, maar over tien jaar is dat toch nog zo'n schattig kiekje. En kijk Jan er eeTis raar op staan en Tiny trekt een pruime- mondje. Zc is ook niet dipnitaal ge regeld. Ach. ik houdt het maar op een stropdas, 't Leven wordt gewoon le moeilijk. SCI II Eli EI LA NOMA N GLENDALE (Gal.). De vrees voor het vuur is voor deze hinde groter dan de vrees voor de mens: op haar vlucht voor een grote bosbrand vlucht het pchu- wc diertje dwars door de blussende brandweerlieden en journalisten naar veiliger oorden. Tengevolge van deze bosbranden, dc ernstigste sinds vijf jaar. zijn duizenden ha bos en talrijke huizen in vlammen opgegaan. Hei vuur werd nog aangewakkerd door windstoten, die een snelheid van 90 km In bereikten,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 2