Elke maand de f500.000,- in de Staatsloterij Het zal je lot maar wezen. Noordelijke troepen zijn op weg naar Lissabon Opknappen abris - Onroerend goedbelasting Salarisherziening arts - Aanschaf wapenschild - En de kwart miljoen en zo'n 20 keer de ton. Daarom zit 't 6e nu zonder tegenstanders. Feestelijk tintje jaarvergadering C.V. „Martha" Samenwerking tussen Suriname en Guyana KOOPJES HALEN „WICO" Kenia dreigl 'n woestijn le worden IN 1976 EERSTE LUSTRUM L.R.V. „WESTELIJK SCHOUWEN" 4 Wanneer kunt u loten kopen? Hoe gaat het per postgiro? Energiebedrijf als „melk-koe" Op water en benzine Raad Duiveland DUIVELAND, 24-11. Op dc gemeenteraadsvergadering van 24 november van dc gemeente Duiveland kwam verder nog het volgende ter sprake: Van de gemeente-arts. de heer L. J. van der Zande te Nieuwerkerk werd een verzoek ontvangen om zijn bezoldiging welke sedert jaren staat op een basisbedrag van f 500,te herzien. In vergelijking met de bezoldiging van de gemeente-artsen in dc regio, wordt de heer Van der Zande minimaal be loond, terwijl de werkzaamheden die hy verricht hiervoor meerder zijn geworden (keuringen, huiscontrole by ziekte van het personeel enz.). Advertentie Dat waren dc spelers van F.C. Schuttershock. Die speelden samen In dc Staatsloterij. En wonnen een prijs. Zitten daarom nu een weekje in Parijs. Dat kan u ook gebeuren. Tenslotte zijn in de Staatsloterij gemiddeld 4 op de 10 loten prijs. Da's 'u kans van gemiddeld 1 op 21/2 op een van die honderdduizenden prijzen. Dc loten kunt u kopen bij een van de plaatselijke loterij- kantoren. De adressen staan in de beroepen- - gids. Een heel lot kost f 25,- en een „vijfje" 1' 5,-. Zo'n vijfje geeft recht op een 5c deel van een gewonnen prijs. Met elk lot speelt u maar liefst drie trekkingen mee. De trekkingen vinden plaats halverwege dc maand op woensdag, de maandag daarna en twee dagen later wéér op woensdag. De uitslagen komen op de t.v. (via Ned. I om 18.45 uur) en in de kranten. De trekkingen zijn openbaar: Rolzaal, Binnenhof 8, Den Haag. Alle prijzen worden na de derde trekking uitbetaald. Dc verkoop begint elke eerste maandag van de maand en duurt anderhalve weck. In juli wordt geen loterij gehouden. Als ia een postgiro-rekening hebt, kunt u hele loten per giro bestellen. Dan maakt u zoveel maal i' 25,- over als u loten hebben wilt. Wanneer uw overschrijving vóór 't eind van de maand binnen is, speelt u de daarop volgende maand al mee. Een paar dagen voor de eerste trekking krijgt u dan uw lotnummer(s) thuisgestuurd. Noleer het gironummer: 5151 l.n.v. Collecteur Directie Staatsloterij, Dén Haag. U kunt dc Staatsloterij ook machtigen voor automatische afschrijving (1.1 keer per jaar of 6 keer per jaar). Incassomachtigingcn kunt u telefonisch aanvragen: 070 - 653955. Dc per giro gewonnen prijzen worden na dc derde trekking automatisch op uw rekening gestort. U kunt ook bij dc meeste verkoop kantoren loten per bank of giro bestellen. Alle informatie: 070 - 653955, Opstand lijkt snel te verlopen LISSABON, 27-11. Regeringsgezinde Portugese troe pen uit het noordelijke district rond Porto, naderden woensdagavond de hoofdstad Lissabon, waar in de och tenduren, hij een vuurgevecht lussen linkse rebelle rende soldaten en lovale commando's tenminste vier Besloten werd de bezoldiging, te rekenen met ingang van 1 januari 1975, vast te stellen op dc som van f 2000,per jaar, waarby uiteraard dc trend-verhogingen van toepassing blyven. De beglazing van de abri's in de gemeente dienen vaak wegens opzettelijke vernieling, vervangen te worden, doch in de abri staande in de Oud Heilige weg te Oosterland viert deze vernielzucht hoogtij. Er is geen ruit meer van heel. Men wil nu trachten dit vandalisme, waarvoor de voorzitter en alle leden geen woorden hebben, te beteugelen en experimenteel het hokje bij de Blauwe Keet te bezetten met door zichtig en onbreekbare kunststof- ruiten. Wanneer het euvel hiermee verholpen is, zal men al de hokjes in de gemeente hiervan voorzien, hoewel het een dure zaak is. (f 1600 per hokje). Een bedrag van f 1600 werd door de raad. beschikbaar ge steld voor de eerste abri. De voor zitter wees er op dat dit gelden zijn van de gemeenschap. De heer Meerman (SGP) infor- meerdde nog of misschien de gaten in de abri's niet beter met hout kun nen worden toegemaakt. Wethouder Bakker (PvdA) antwoordde dat dit op verschillende bezwaren stuit. Wapenschild In de raadsvergadering van 7 april van dit jaar werd een krediet door de raad verleend voor vernieu wing van een klok aan het gemeen tehuis te Nieuwerkerk, die echter nog steeds niet is aangebracht. Hel kollege van b. en w. achtte het fei telijk overbodig omdat binnenkort in de nieuwe toren een uurwerk met drie wijzerplaten wordt aange bracht. IVIen zou in plaats van deze klok nu boven dc ingang van het raad huis een wapenschild willen laten aanbrengen, in reliëf gemaakt, in brons gegoten, met een afmeting van 0,40 x 0,68,5 m waarvan de kos ten ongeveer f 2500 zullen bedragen. Met aftrek van de f 850 voor de klók, wordt verzocht het resterende bedrag groot f 1650,hiervoor te voteren, dat werd goedgekeurd. Ver der werd een krediet groot f 2100, verleend ora, de bejaardenwoningen in de Burgm. Boumanstraat te Nieu werkerk te voorzien van een alarm installatie (de even nummers 18-32). Op een vraag antwoordde de voor zitter dat hiermee dan alle bejaar denwoningen in de gemeente van een dergelijke installatie zijn voor zien. Duurder welstandstoezicht Door het Instituut „Stad en Land schap" te Rotterdam belast met het welstandstoezicht werd meegedeeld dat het zijn advieskosten per 1 ja nuari a.s. zal herzien in verband met de stijging van zowel lonen, sociale premies en bijkomende kosten. De herziening houdt in dat alle tarieven met f 10,zullen worden verhoogd. De huidige berekeningswijze zal verder niet worden gewijzigd. Dien tengevolge worden de tarieven be horende bij de legesverordening van de gemeente Duiveland met 10 °'o verhoogd: bouwkosten lager dan f 2000,bedrag van de leges f 20, Bouwkosten vanaf f 2000,— tot f 7000,—, bedrag f 30,—. Van f 7.000 tot f 50.000, bedrag f 30,plus 2 °/o van de bouwkosten. Bouwkosten van van f 50.00 tot f 200.000 bedrag te betalen f 80,plus 1 der bouw kosten. Van f 200.000 itot de som van f 60.000 te betalen f 180,plus 0,5 °/o van de bouwkosten en vanaf f 600.000 en hoger: f 420,en 0,1 °/o der bouwkosten. Deze nieuwe ver ordening treedt in werking op 1 ja nuari 1976, indien voor deze datum de koninklijke goedkeuring is ver kregen. Is dit niet het geval dan met ingang van de eerste dag van de maand,volgende op die waarin de koninklijke goedkeuring ter ken nis van b. en w. is gekomen. Vervol gens kwam aan de orde de vaststel ling verordening onroerendgoedbe- lasting, waarvoor de raad in de vergadering van 28 augustus 1974 besloot bij de invoering van deze belasting als heffingsgrondslag de ekonomische waarde te kiezen. Taxatiekosten Voor dc taxatiekosten, nodig voor deze onroerendgoed-belasting werd een krediet groot f 50.600 beschik baar gesteld. De taxateurs zijn reeds enige tijd bezig en verwacht wordt dat deze werkzaamheden binnen enige maanden hun beslag zullen krijgen. In een bijlage werd het fi nancieel overzicht én de tariefs vaststelling van deze nieuwe belas ting uit de doeken gedaan. De heer J. van der Maas (CHU) was het gro te verschil in de tarief bepalingen opgevallen tussen gebruikers en ei genaars, en deelde m,ee dat deze z.i. grote verschillen vreemd op hem afgekomen waren. De voorzitter antwoordde dat het in feite een voortzetting is van de tegenwoordi ge sitiiatie, waarbij de gebruiker ook alleen maar personele belasting be taalt, en de eigenaars ook nog met andere belastingen worden be zwaard. Kamperterrcinen Mevr. A. F. van der Zande-Vleu- Dc Chr. Vrouwenvereniging: „Martha" alhier hield woensdag avond 26 november dc 29-ste jaar vergadering, waarvoor goede be langstelling bestond, zulks onder leiding van dc presidente, mevr. J. Stoutjesdyk-Borst in het Ned. Hcrv. Verenigingsgebouw aan de St. Joost- dük. DEN HAAG, 26-11. De Consumen tenbond oefent in zijn jongste kon- sumentengids kritiek Uit op het feit, dat de gemeenten dikwijls de tarie ven van hun gas- en elektriciteits bedrijven gebruiken om aan extra inkomen te komen. Bewust worden te hoge tarieven geheven om tekor ten op de gemeentebegroting te dek ken. De bond vindt dat een beden kelijke zaak en ivijst erop, dat de meeste energiebedrijven winst jna- ken. Daarbij gaat het soms om mil joenen guldens per jaar en om gro te percentages. Zo maakt alleen al het elektrici teitsbedrijf van Rotterdam een winst van 19,5 miljoen gulden (in 1974). Het gasbedrijf van Eindhoven weet een winst te behalen van 7,2 mil joen gulden of 14 procent van de omzet. Hilversum maakt een winst, die eveneens 14 procent van de om zet uitmaakt, maar Kampen, de pro vincie Limburg en de gemeente Vriezenveen maken het nog veel er ger met respektievelijk 22 procent, 26,6 procent en 24 procent winst. Een en ander maakt, dat de tarie ven van.plaats tot plaats soms aan zienlijke verschillen. Dat kan per jaar honderden guldens per huis houden uitmaken. De Consumentenbond vindt ver der, dat de voorwaarden voor de le vering van gas en elektriciteit vaak eenzijdig in het voordeel van de dis tributiebedrijven zijn. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Nederland zal Jamai ca volgend jaar f 15 miljoen ontwik kelingshulp geven. Het geld zal in hoofdzaak worden besteed aan agra rische en onderwijsprojekten. zo heeft minister Pronk (ontwikkelings samenwerking) in Paramaribo mee gedeeld. DEN HAAG. Kolonel Henk Elstak is woensdag toch beëdigd als com mandant van de Surinaamse krijgs macht. Het is tot op het laatste mo ment onzeker geweest of de kolonel die evenals zijn ouders in Suriname is geboren, zijn benoeming zou aan vaarden. DEN HAAG. De tekorten op het openbaar vervoer in negen steden met een eigen vervoerbedrijf komen in 1976 voor rijksrekening. Over de voorwaarden heeft overleg plaats. gels Schutter (VVD) kan zich moei lijk verenigen met de lasten voor de kampeerterreinen. Ze vindt "het be treurenswaardig dat juist de cara- vanbezitters hierdoor weer getroffen zullen worden want het ligt er dik op dat de campinghouders het zullen doorberekenen. De heer Van der Maas krec>r van dc voorzitter de toezegging dat dc leden van de raad op de hoogte zul len worden gehouden van de taxa ties van de onroerendgoed-belasting, mede in verband met een vraag van deze afgevaardigde hoe de schatting van dc campings worden gereali seerd. De heer Van Klinken (SGP) in formeerde hoe ver men al is met de taxaties voor deze belasting, waar op de voorzitter antwoordde dat hel werk binnen enkele maanden wel geklaard zal zijn. De heer Stouten (SGP) informeerde of er ook enig toezicht is op deze taxaties, waarop de voorzitter antwoordde dat zij verricht worden door onpartijdige personen en dat er geen toezicht is op taxateurs. Verder is men het er over eens dat er momenteel nog geen exacte gegevens kunnen wor den verstrekt, doch dat het nog een voorlopig karakter draagt. De presidente heette de aanwezi gen welkom op deze jaarvergade ring, waarna het bekende „Martha- licd" gezongen werd, gevolgd door gebed. Na het zingen van Gezang 289 werd een slaatje geserveerd, waarna gezongen werd Gezang 430. Hierna orgel- en fluitspel door twee be stuursleden. De presidente hield een inleiding over het bekende bijbel- ve2'haal van Maidha en Maria met als thema „Dienende liefde". De se- kretaresse, mevrouw J. Cappelle- Beije, bracht vervolgens het jaarver slag, waarin de lotgevallen van de vereniging in het afgelopen jaar werden gememoreerd. De veertien daagse vergaderingen werden vrij goed bezocht. Zo af en toe kwam een spreker of spreekster. Momenteel telt de vereniging 26 leden. Mevrouw J. Ista-Boogel't, pen- ningmeesteresse, bracht het finan cieel verslag, waaruit bleek dat de kas sloot met een batig saldo. De presidente dankte beide dames voor hun werkzaamheden. Na dat soep was gegeten kwam een broodmaaltijd, waarna verschil lende dames bijdragen leverden in proza of poëzie, die niet weinig tot de gezelligheid bedroegen. Tot slot was er nog koffie en ge bak en enkele andere konsumpties. Mevrouw Capelle-Beije, die het or gel bepeelde, dankte de presidente voor haar arbeid voor de vereniging en bood haar een boeket bloemen aan. Flitsen uit het buitenland TOKIO. De Japanse premier. Tu- keo Miki, heeft drie Russische lei ders uitgenodigd voor een bezoek aan Japan. PARAMARIBO. Nederland en Suriname hebben voor de plechtige soevereiniteitsoverdracht geen af spraak gemaakt over de vaststelling van de grenzen van Suriname. WASHINGTON. President Ford heeft besloten tot opschorting van de Amerikaanse invoerrechten op 2724 produkten uit 137 ontwikke lingslanden en ontwikkelingsgebie den voor tien jaar. TOKIO. In Japan hebben negen vakbonden die het overheidsperso neel vertegenwoordigen een staking afgekondigd die tien dagen gaat du ren. MÜNCHEN. De Westduitse justi tie en politie hebben een groot scheepse actie tegen de uitgeverij ..Trikont" in München ondernomen. Bij deze uitgeverij verscheen onlangs het boek van de anarchist Michael Baumann onder de titel ..Wie es An ting". MOSKOU. Een van de actiefste, eich niet erg aan het Sowjetrealis- me houdende kunstenaars van Le ningrad, Igor Sinyavin, heeft dins dag bekendgemaakt dat hij maan dag onverwacht bij de overheid werd ontboden om een uitreisvisum voor Israël aangeboden te krijgen zonder daar ooit om te hebben gevraagd. Sinyavin is evenmin Jood. PARAMARIBO. Dc ekonomische problemen van Suriname en Guyana hebben een zekere gelijkenis. Daar om hopen wij op samenwerking. Dit zegt de Guyanese minister van bui tenlandse zaken Frank Wills, Hij was de/c weck in Paramaribo i.v.m. dc onafhankelijkheid van zijn buur land. doden vielen. Dat gebeurde vlakbij het Belem- paleis van president Francisco da Costa Gomes, die dinsdag na de door iinkse parachutisten ontketen de opstand in Lissabon de noodtoe stand uitriep en de Portugese strijd krachten rechtstreeks ónder zi.in be vel bracht. NEWPORT, eiland Wight. Het fa- brieksschip van een Russische vis sersvloot in het Kanaal is woensdag ochtend vroeg gezonken na een aan varing met een Frans schip, zo heeft de kustwacht van het eiland Wight bekendgemaakt. MOSKOU. Het persbureau Tass heeft dinsdag bericht dat Odessa en omstreken aan de Zwarte Zee aan zienlijke schade hebben geleden door een wervelwind en zware sneeuwval. Wanneer dit gebeurde en of er slachtoffers zijn heeft Tass niet mee gedeeld. ALGIERS. De Algerijnse presi dent Houart. Boumediene heeft zich in een interview met een Spaans weekblad met felle bewoordingen gekant tegen de handelswijze van Spanje inzake de overdracht van de „Spaanse" Sahara. De voorzitter, de heer II. Bremer, stond in zijn openingswoord lang durig st'l by de nkliviieilen die door liet bestuur worden ontwiUdlke om te komen tot een eigen terrein waar op door de leden geoefend kan wor den. Alleenheerser Straaljagers gierden laag over de hoofdstad, waar het overigens vrij rustig was. De president, die het smeulende geschil tussen linkse en gematigde legereenheden wekenlang met compromissen had trachten in TOKIKO. 24-11. De Japanse za kenman en amateur-uilvinder Takc- sjige Soegimoto (38) in de stad Koi- sji op het eiland Sjikokoe, zegt een automotor te hebben geconstrueerd die loopt op een mengsel van gelijke delen benzine en water. De beide elementen van de brand stof worden op hoge temperatuur gebracht en hel mengsel van stoom en gas zou de motor uitstekend doen functioneren. Soegimoto heeft zijn vinding in zijn eigen wagen aangebracht en zegt daarmee al 5.000 km te hebben gereden, waarbij hij de helft minder benzine gebruikte. Schadelijke uit laatgassen zonden er zo goed als met geproduceerd worden. Door de penningmeester, de heer E. M dc Veer werd een voorstel In gediend om le komen lot een kon tributicverhoging. Dc rcaktics die hierop uit de vergadering zullen in de volgende bestuursvergadering nader worden besproken, waarna te dammen, is nu militair en politiek praktisch alleenheerser, aangezien zowel de regering als de wetgevende vergadering hun aktiviteiten hebben opgeschort. Beide lichamen vinden dat er in de huidige verwarde toe stand niet te werken valt. Nu Da Costa Gomes eindelijk heeft ingegrepen lijkt hy ook rigo- reus een einde te Willen maken aan dc linkse agitatie tegen de regering Azevedo, en dat met behulp van troepen uit het loyale noorden. Het hoofdkwartier in Porto deelde mee dat infanlerietroepen en pant sereenheden op weg zijn naar Lissa bon, zowel over land als met vlieg tuigen. Een woordvoerder wilde niet zeggen om hoeveel soldaten het. gaat. maar vertelde wel dat de eenheden zich zullen hergroeperen bij de plaats Mafra. 30 kilometer ten noor den van Lissabon. In de hoofdstad zijn inmiddels wel acht pansterwagens van een loyaal noordelijk regiment gearriveerd. Dankzij dit machtsvertoon lykt dc opstand, ontketend door dc Linkse parachutisten van Tancos die dins dag vier vliegbases bezetten, snel te verlopen. Advertentie BIJ Eerste lustrum Uitvoerig werd van gedachten ge wisseld over de wijze waarop vol gend jaar het 5-jarig bestaan van dc vereniging zal worden gevierd. Uit de vergadering kwamen enkele sug gesties welke in de eerst volgende bestuursvergadering nader zullen worden bekeken, en dc wijze waarop zij kunnen worden uitgevoerd. Do vergadering werd afgesloten mei het verinnen van ecu aantal dia - door de lieer J. C. Prince van een aantal concoursen etc. waaraan door de leden in de afgelopen jaren werd deelgenomen. NAIROBI. 26-11. Dc Keniasc afdeling van het „World Life Fund" i heeft onlangs een rapport doen verschenen waarin wordt gewezen f op dc mogelijkheid dat Kenia binnen niet al te lange tyd zal zyn veranderd in een uitgestrekte wocstyn. Dc enorme kudden in het wild lc\'endc olifanten, leeuwen, gi raffen, zebra's en antilopen, daarvan zal binnen een jaar of tien geen spoor meer tc vinden zyn als gevolg van de grootscheepse stropersen die door dc enorme winsten worden uitgelokt en aan gemoedigd. Dc rigorcuzc ontbossing zal naar dc mening van World Life Fund de erosie tot een woestjjn bespoedigen en de perioden van grote droogte doen toenemen. Het rapport is een van de velen die. de laatste tyd zyn vcrachc- J nen in dit verband. 77 hoeveel dc verhoging zal bedragen. RENESSE, 24-11. In hel afgelopen weekend hield de L. R. en Ponnycluh ..Westelijk Schouwen'' in hotel-pension ,,'t Klokje" te Renesse haar algemene najaarsvergadering.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 4