f KAOO-IDEE Een bovendakse meevaller voor sporthal „Onderdak" I TMÜMP Haven en Hoofdpoortstraat opnieuw in diskussie KORTE TERMIJN gouden en zilveren sieraden Wekkers en keukenklokken Stijlklokken Klokkenspel voor Suriname „Jaar van de trekvogel" AGENDA Raad Zierikzee ZIERIKZEE, 26-11. Blijkens mededeling van wet houder Doeleman op de woensdagavond gehouden ver gadering van de gemeenteraad, onder voorzitterschap van burgemeester Th. H. de Meester, komt er een sub sidie van f 9.000 voor een op het dak van „Onderdak" aan te brengen installatie ter verwarming van het ge bouw. Een bovendakse meevaller voor „Onderdak" dus. B. en \v. zond de raad een schryvcn inzake het instellen van een redak- tiekommissic voor „Stadberigtcn". De heer Koopman had op een vorige vergadering hierop geattendeerd. Het kollege stelt prys op adviezen, maai de heer Koopman wilde dat ook enkele raadsleden in de redaktiekommissic zitting zouden krygen. De voorzitter wees er op dat het een blad van het kollege is. Alle artikelen en suggesties van derden kunnen ook niet worden opgenomen. Op de aanvullende ontwerplijst van beschermde monumenten, ver kregen van het ministerie van CRM is op deze lijst geplaatst het pand Venkelstraat 45. Kollege en raad kenden zich met de lijst verenigin gen. In grote dank werd aanvaard een jubileumgeschenk van de Kon. Zeelandia B.V. te Zierikzee, be staande uit twaalf antieke lantaarn palen. De voorzitter lichtte toe dat de twaalf een aanzet zijn voor een grote „antieke verlichtingsplan", dat vele facetten (w.o. financiële) heeft. Keus uit paleu Het aantal palen moet uitgebeid Op dit punt is er keus; er zijn zelfs Advertentie x Geef een blijvend kado <2 voor haar, hem of uw kinderen Grote sortering in I Horloges of voor een heel bijzonder kado b.v. gouden ring met brillanten zilveren brood- of fruitschaal bloedkoraal of granaatcollier c-td (MOURER) Naast 's Gravensteen ZIERIKZEE Havenplein 1 - Telefoon (01110) 2443 Raad Duiveland ZIERIKZEE, 26-11. De kwestie van zandlransporlen en zwaar vrachtverkeer op de Nieuwe Haven en in de lioofdpoortstraat is - tijdens de rondvraag hi de woens dagavond gehouden vergadering van de gemeenteraad - opnieuw aangekaart door de lieer Verschelling, die voor tie toekomst mogelijkheden zag VQor hel gebruik van de zgu. Argelo-haven builen de keersluis. De voorzitter - burgemeester Tit. II. de Meester - ging diep in op deze zaak. Het kollege heeft die mogelijkheid eveneens in het oog; het zou iets kunnen zijn. Momenteel zyn er kontakten tussen Gemeentewerken en de chef tech nische dienst van liet Waterschap Schouwcn-Duiveland, om mogelijkheden op korte termijn te onderzoeken. De gedachten gaan daarbij uit naar een per manente loswal. Het is een goede zaak dat op de woensdag gehouden raadsvergade ring te Zierikzee het zware verkeer in het algemeen en het „brandend zand" - op Nieuwe Haven en in de Hoofdpoortstraat opnieuw - en se rieus - aan de orde is gesteld. De gedachten gaan uit naar een oplos sing via de z.g.n. Argclohaven, die het karakter zou dienen te krijgen van een permanente loshaven. Aan sluitende wegen zouden dan het ma- terialenvervoer en het zwaar verkeer moeten gaan verwerken. Dit alles is echter nog in studie en er is gewoon geen kijk op, dat uit voering op korte termijn mogelijk is. Naast deze hoopgevende lange- tcrmijn-oplossing, dient er derhalve een voorlopige korte-termijn-oplos- sing te komen, want er is geen spra ke van dat de betreffende buurten nog eens jaren gaan wachten, voor dat het bulkverkeer verdwijnt. De vergelijking dringt zich op met een zwaar gekneusde patiënt, die een ziekenhuis wordt binnengebracht. De chirurgen gaan eerst het allernood zakelijkste doen, een eerste lijnszorg en later komen dan de operaties en de verfijning in de behandeling. Toe gegeven, het is maar een voorbeeld, maar toch wel zinnig. Die buurten immers worden tot verkeerspatiën- ten gemaakt. Er kan te Zierikzee niets worden ondernomen of het puin, de grond, de afvallen, de materialen worden langs deze route geleid. Voorbeelden: destijds de uitkomende grond van de „Mosselboomgaard", de straatstenen uit het Havenkwartier en vandaag het puin van de afgebroken school op de hoek Manhuisstraat-Pieterse- liestraat. Dat kan zo geen jaren meer door blijven gaan, temeer niet - er is al uit den treure op gewezen - daar alle woon- en werkverkeer al het zware verkeer, het toeristisch verkeer (notabene: de ANWB-toeris- tenroute leidt door Hoofdpoortstraat en over Nieuwe Haven), ook deze route moet kiezen. Dankbaarheid derhalve over het peinzen en studeren op mogelijkhe den op lange termijn, maar ook sou laas biedende maatregelen op korte termijn (omleggingen, verkeersop- splitsingen, selektie verkeersaanbod, snelheidsbeperkingsdwang op basis van uitzonderlijke omstandigheden, stoplichtensysteem, éénrichtingsver keer en dat soort zaken). Het een mag het ander niet -uitsluiten. Mensen in het donker zyn al bly met een luci fer, al is het fyn te horen dat er la ter een mooie elektrische lamp wordt aangebracht. Vaarwel Suriname... DEN HAAG, 25-11. „Vaarwel Su riname, onze vriendschap vergezelt u". Deze door applaus begroete woor den sprak minister Van Agt, in zijn hoedanigheid als vice-premier, dins dagmiddag in de Tweede Kamer. Minister Van Agt voegde zijn ge lukwensen aan volk, parlement en regering van de nieuwe republiek toe aan de toespraak die waarne mend kamervoorzitter Weijters voor hem had gehouden. DEN HAAG26-11. Een vertegen woordiging uit de Eerste en Tweede Kamer heeft dinsdag in Paramaribo aan de statenvoorzitter van Surina me een klokkenspel aangeboden. Dit gebeurde symbolisch in de vorm van een maquette. Waarnemend kamervoorzitter Weijters deelde dit dinsdagmiddag mee tijdens een toespraak in de Tweede Kamer ter gelegenheid van de onafhankelijkheid van Suriname. Namens de Kamer sprak hij zijn ge lukwensen uit jegens de Surinaam se regering, het Surinaamse parle ment en het Surinaamse volk. Hel carillon is samengesteld uit 25 klok ken. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Dc Nederlandse am bassadeur in Senegal E. E. S. cle Jongh, heeft in Nouakchott, de hoofdstad van Maurelanic, verno men dat de verdwenen TNO-geofy- sikus Nico Arends in goede welstand verkeert en mogelijk wordt vastge houden door leden van het Polisa- rio, het bevrijdingsfront van de Spaanse Sahara on Rio Oro. AMSTERDAM. De Amsterdamse recherche heeft in de Bijlmermeer acht uit Suriname afkomstige jonge lui aangehouden, die ervan worden verdacht op gestolen cheques in to taal f 60.000 te hebben geïnd. DEN HAAG. Dc Surinaamse rege ring zal waarschijnlijk dc/.e weck nog een verzoek richten tot dc Ver enigde Naties als lid te worden toe gelaten en op 5 december, Sint Ni- colaas, zal mogelijk dc vlag van 's werelds jongste slaat voor het V.N. hoofdkwartier in New York worden gehesen. AMSTERDAM. Een donderdag ochtend nog onbekende insluiper is om kwart voor acht met een buit aan zegels en geld van ongeveer een ton aan de haal gegaan uit het post kantoor aan de Zaanstraat in Am sterdam. De voorzitter was van mening dat de buitenstaander zo'n mogelijke op lossing simplificeert, maar zo sim pel ligt het niet. Een permanente voorziening op die plaats zal duur en moeilijk zijn. Er moet een goede overgang -over dc dijk komen, die zelf op Deltahoogte moet blijven. Verder moeten aanvullend wegen worden aangelegd, bestemd voor zwoarverkeer. Het waterschap ziel in dat by zwaar verkeer dc bestaande wegge tjes in korte tijd „aan flarden wor den gereden" „Zware" wegen moe ten derhalve aangelegd tot aan de Laan van St. Hilairc. Zowel waterschap als R.W.S. heb ben er mee te maken. Ten aanzien van voldoende beveiliging van de zeewering ter plaatse worden zware kunststoffen palen, die niet. van gietijzeren te onderscheiden zijn. Teneinde een inzicht te krijgen in de verlichtingsmogelykheden en de kapacitciten is een ociënteringsstrip- je gemaakt naar Heusden en Delfs- haven. Het kollege voelt zich aangespro ken door de in Delfshaven toegepas te methode, waardoor meer licht van de lantaarns uitstraalt, middels een vernuftig ingebouwd systeem pje. Dat brengt echter veel werk en onderhoud meer. Dit laatste is niet in te passen in het gebruikelijke on- derhoudsschema van de PZEM en mitsdien duurder. WaiHlarinaluren Zodoende worden de financiële konsekwenties voor een groter plan zwaar. In Heusden trof het kollege verschillende wandarmaturen. De wethouder van P. W. wees op spot lights op de gevels in kombinatie met oude lantaarns, die echter inde buurt van neonverlichting hun waarde- verliezen. De voorzitter vond ook nog gelegenheid te wijzen op de zware beperkende bepalingen in Heusden wat betreft de ontsierende buuitenreklame. „Dan kennen we hier nog niets". Visstraat en Dam De wethouder P. W. sprak over een kontakt met betrokkenen in Visstraat en aan de Dam. De daar bestaande verlichting is versleten en er moet een verantwoord plan voor in de plaats komen. De wethouder zei ook dat vóór de winter 1976 in verschillende straten de omschake ling van hieuw naar oud moet heb ben plaats gehad. De voorzitter was beducht voor armaturen i.v.m. vrachtwagens. De heer Asma klom onmiddellijk op zijn stokpaard, en noemde in dit kader de noodzaak van loopstraten. In grote dank werd verder aan vaard een schenking van de heer en mevr. C. O. J. Hendrikse-Goemans, bestaande uit kerkboeken met be slag, antiek aardewerk en een antiek gegraveerde fles. „Praatpunt" Een „bar praatpunt" werd het voorstel tot afwijzing van een door mevr. W. J. Weltevreden ingediend beroepsschrift tegen de beslissing ,va,n het ko(llege tot weigering van vrijstelling van een artikel v. d. Bouwverordening. Plan van mevr. Weltevreden is naast haar zaak aan de Appelmarkt, een dancing te openen. Ter zake heeft een kommissie ad hoc betrokkene gehoord en werd door de kommissie bedoelde bouw verordening in aanmerking geno men. Unaniem kwam men tot de konklusie het beroepsschrift onge grond te verklaren. De heer Asma vond dit advies ner gens op gebaseerd; er is volgens hem geen bestemmingsplan. „Als me vrouw hier geen genoegen mee neemt, gaat het toch door''. De voor zitter bestreed dit heftig. De heer Asma herinnerde aan de verbouw van een oude garage, die tot keurig pand werd. Voor een dancing zou de straat te smal zijn, maar de Appel markt dient ook loopstraat te zijn. Volgens de heer Asma is er be hoefte aan een dancing, want in dc zomer gaan de jongelui elders dan sen. Wat eventuele geluidsoverlast betreft is het enc geval het andere niet. eisen gesteld. Er zal ook iets ge daan moeten worden aan de funde ring van de dijk, want het zand in dc Argelohaven mag niet gaan „wer ken". Een voorlopige schatting van het werk loopt in dc tonnen, al kan overwogen worden het werk in D.A.C.W.-verband te doen uitvoe ren. Niet op korte termijn De wethouder P.W. geloofde niet dat de plannen op korte termijn zijn uit te voeren. Een voorbereidings krediet zou nodig zijn. Er zijn trou wens nog meer knelpunten; de be- tonmortelcentrale aan de Scheeps- timmerdijk is er één van. Mogelijk heden zouden moeten worden be studeerd in het totaalpakket ook dc jachthavenakkomodatie in te voe gen. De voorzitter zei nog dat om leggingen hinder kan opleveren voor de bewoners in andere stads delen. Hy noteerde de inbreng van een bezwaarschrift van Nieuwe Haven bewoners, maar geloofde ook niet in een oplossing op korte termyn. „Dc beroepsvaart in de feitelijk antieke haven wordt alsmaar groter en dat past steeds minder". Advertentie BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE A.s. vrijdag-, zaterdag- en zondagavond husihLot* en mf wezen Gone in 60 seconds 60 seconden: rff genoeg tijd om een auto te stelen^Br TobyHalicki Marion Busia DE GROOTSTE AUTOVERNIELING EN ACHTERVOLGING OOIT VERFILMD CORONA FILM Aanvang 8.00 uur Toegang 14 jaar De heer A vond het ook vreemd dat het oordeel van de buurtbewo ners niet is gevraagd. Hij wilde geen beslissing genomen zien, maar eerst de buurt polsen. Bezwaren De voorzitter lichtte toe dat de raad heeft geweigerd (en dus niet het kollege) om van de Appelmarkt permanent een loopstraat te maken. Punt voor de voorzitter is dat de wijziging in strijd zou zijn met het huidige bestemmingsplan. Volgens, hem „wordt een stuk gevelwand doodgeslagen en komt er in de toe komst mogelijk wel een zwarte ruit", gesteld eens dat mevr. W zou verr trekken". De voorzitterzei dSt een .veran dering in de bestemming nooit meer terug gedraaid kan ivorden. Uit gangspunt is niet betrokkene uit breiding van haar bedrijf te belem meren, maar het belang van Zierik zee in deze typische winkelstraat. De heer Verschelling vond de argu mentatie van het kollege formeel. Hij dacht dat het voox-ontwerp Be stemmingsplan geen rechtskracht heeft. Het gaat er om: „willen we of willen we niet?" Op het punt van geluidsisolatie is trouwens - met de verordening in de hand - een water dichte garantie te geven. Voorstel aangenomen Dit laatste bestreed de voorzitter, die in de. praktijk had geleerd dat waterdichte garanties niet zijn te geven. Er kan niet altijd kontrole zijn op de naleving van de verorde ning en vooral 's zomers worden ra men en deuren open gezet. Dat is niet te voorkomen. Belangrijke over weging is dat de Bestemmingsver ordening is afgestemd op zaken en niet op personen. De heer Den Boer wilde zich konformeren aan het ver slag van de kommissie. De heer As ma vond de zwarte ruitschildering van de voorzitter wat gechargeerd. De heer Roskam wilde zich wat zijn mening betreft beperken tot de be paling van de Bouwverordening, waarop ook de kommissie attendeer de. In stemming gebracht werd het kollegevoorstel tenslotte aangeno men met de stemmen van de heren Asma, Koopman en Verschelling te gen. AMSTERDAM, 26-11. Dc stichting mondiaal alternatief te Zandvoort heeft deze week bij de raad van Europa in Straatsburg een request ingediend om het jaar 1976 uit te roepen tot „jaar van de trekvogels". Het request wordt per schriftelj- ke volmacht gesteund door 22 orga nisaties in negen landen in Europa en Amerika. Deze organisaties verdedigen het standpunt dat. een dergelijke verkla ring een belangrijke ruggesteun zal betekenen voor liet trekvogelprojekt, waarmee de Europese commissie be zig is. Naar bekend worden - vooral in Italië - in herfst, winter en lente miljoenen trekvogels, die het land passeren, door jagers omgebracht. Flitsen uit het buitenland WASHINGTON. Ex-president Ri- chard Nixon van de Verenigde Sta ten heeft er onder bepaalde voor waarden mee ingestemd in San Cle mente in Colifornië over de CIA Ie worden gehoord door dc voorzitter oil vice-voorzilter van de senaats commissie voor de inlichtingendiens- I en. Ouwcrkerk. „Brouette", Ring 45, expositie schil derijen, op werkdagen en zaterdagen van 9.00-12.00 en van 13.00-17.00 uur. Donderdag 27 november Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw. Herv. Vrouwengroep „Wees een Zegen". 20.00 uur. Haamstede Hotel R.T.M.-station Haamstede, vergadering V.O.L. „Pomona", aan vang 19.30 uur. Kerkwerve Ver.-gebouw, 19.30 uur A.R.-Kies vereniging „Middenschouwen". Bruipisse Verenigingsgebouw, opfrissingskur- sus Veilig Verkeer, 19.30 uur. Vrijdag 28 november Burgh Kantine sportpark Van Zuijen. Kla- verjasavond sportvereniging D.F.S- Aanvang 20.00 uur. Café De Westhoek, 20.00 uur, verga dering h.s.v. „De Krabbe". Kerkwerve Ver.-gebouw, 19.30 uur, St. Nikolaas- avond O.B.S. „Prinses Irene". Ouwerkerk Dorpshuis, 19.15 uur, uitvoering SVOWK. Oostcrland Cafetaria „Neffen d' Eule", S.V. Dui veland. Bingo-avond, 19.30 uur. Bruinisse Verenigingsgebouw, gouden jubile um M.V. „Rhode", 19.15 uur. Dorpshuis, 20.00 uur, optreden echt paar Boesman (ballonvaarders). Zaterdag 29 november Renesse 13.30 uur, rondgang Luctor et. Emer- go, 14.00 uur opening feestmarkt. Dorpshuis. Toneelstuk „Op Drift", 19.30 uur. Dreischor Plaatsenhuis, 10-15.00 uur, verkoop Welfare-goederen. Noordgouwc Café v. d. Weyde, vanaf 19.00 uur, inschrijving oriënteringsrit P.J.Z. af deling Schouwen. Nieuwerkerk Dorpsplein, 13.30 uur, inhalen Sint Nicolaas. Bruinisse Havenplateau, 15.00 uur, intocht St. Nicolaas. Ver.gebouw, 16.00 uur, films oudere jeugd. Maandag 1 december Ouwerkerk Dorpshuis, 20.00 uur, praatjeover gymnastiek voor ouderen. Dinsdag 2 december Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, ZVU toneel groep Centrum (De Babyfoon). Burgh De Koebel. Ned. Ver. v. Huisvrou wen. St. Nicolaasavond, 19.30 uur. Middenschouwen Scharendijke, gemeentehuis, 19.30 uur, vergadering gemeenteraad. Woensdag 3 december Zierikzee Herv. Ver.-gebouw, 19.30 uur, UVV- ontspanningsbijeenkomst bejaarden. Donderdag 11 december Dreischor De Drie Schapen, 19.30 uur, alg. le denvergadering landbouwvereniging Dreischor. Zaterdag 13 december Zierikzee De Concertzaal, ZVU, 20.00 uur, Two women show (Marjol Florc/Sylvia Alberts). Dinsdag 16 december Burgh Dc" Koebel. Ned. Ver. v. Huisvrou wen', 19.30 uur. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telcfoonnrs. na half zes Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: J(01110) 2118 of 4188 Bezorging: ,</- (01110) 4188 CALCUTTA. Op de Indiase hoge commissaris van Bangla Desj zijn woensdag drie schoten afgevuurd. Hij is in kritieke toestand in een ziekenhuis in Dacca opgenomen, zo is in officiële kringen in Calcutta vernomen. DUSSELDORF. In Düsscldorf is woensdag het proces begonnen tegen 16 voormalige SS-ers, onder wie vyf vrouwen, die behoorden tot dc staf van het concentratiekamp Lublin- Ma.jdanck. Zij moeten zich verant woorden wegens moord op minstens 250.000. meest Joodse gevangenen van 1.941 lot 1.944. t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 2