Voortzetting Smit Bolnes is niet onmogelijk C0PC0N ONTBONDEN Heel moeilijke spoorweg NIET MEER NODIG INFILTRATIE VAN HARINGVLIETWATER „OVERHAAST" UIT TE VOEREN DRIETAL DADERS VAN KLEDINGDIEFSTAL ZIERIKZEE AANGEHOUDEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT SURINAME ONAFHANKELIJK teak bergmeubel MEUBELRAMA ZIERIKZEESCHE ra NIEUWSBODE lal Donderdag 27 november 1975 132ste jaargang Nr. 21801 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE. ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 19,90; per jaar 76,50. Losse nummers 45 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 29 cent per losse mm. „Succesjes" (max. 4 regels) 3,50 Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W In dit nummer: Bovendakse meevaller voor „Onderdak Gemeenteraad Zierikzee Dit nummer bestaat uit 12 pagina'* ZIERIKZEE, 26-11. Op de woensdagavond gehouden vergadering van de gemeenteraad, onder voorzitter schap van burgemeester Th. H. de Meester, heeft de P.v.d.A. - bij monde van verschillende sprekers - nogal wat kritiek geventileerd en bedenkingen ge-opperd, waardoor vrij lange diskussies ontstonden, die echter niet tot spektakulaire resultaten leidden. Een zaak was b.v. de verdere ontwikkeling rond Smit Bolnes N.V. De heer Groen had deze moeilijke zaak graag in de Kommissie voor de Indu strie behandeld gezien. „Die kommissie is er nu eenmaal en nu er zo iets belangrijks aan de orde is, wordt de kommissie er buiten gehouden". De voorzitter verwees naar de betrekkelijk kleine kring van mensen, die zich met het probleem bezig houden. „Dat zijn echte diepdelvers" en wat zou het nu zijn als ook de kommissie zich hiermee ging bemoeien. Echt, hard nieuws over Smit Bolnes bleek er niet te zijn, al is niet alles somber. Voortzetting van het bedrijf is niet onmogelijk, al heeft de publiciteit rond de sluiting een gevoelige klap toegediend. „Toch is er neg vertrouwen in de S B- motoren", aldus de voorzitter, die ook doelde op de inbreng van ande re goederen in de produktielijn. „Vertrouwen in de motor" Be heer Koopman was het eens met de heer Groen. Hij vond dat de ze, zaak wel degelijk in de kommissie ter sprake had moéten komen.. De heer Deurioo vond „het vertrouwen in de motor belangrijker dan een diskussie in de kommissie''. De voorzitter wees. op het gevaar dat sommige delikate zaken voortij dig in de publiciteit zouden komen. „In de werkgroep zitten mensen, die er geen behoefte aan hebben dat anderen hen voor de voeten lopen. Het voornaamste is thans dat de LISSABON, 26-11. President Fran cisco Da Costa Gomes heeft woens dag de binnenlandse militaire vei ligheidspolitie ontbonden, nadat le den van dit onderdeel, beter bekend als Copcon, by het presidentiële pa leis het vuur hadden geopend op loyale militairen, zo deelde een woordvoerder van Copcon mee. Het tweeduizend man sterke regi ment militaire politie was een van de meest radicale eenheden onder bevel van het Copcon-hoofdkwar- tier, geleid door de linkse generaal Oteio Saraiva de Carvalho. BELGRADO, 26-11. De laatste rail is aangebracht in. de nieuwe spoorweg tussen de Joegoslavische hoofdstad Belgrado en de in de buurt van de Albaanse grens gele gen havenstad Bar, een van de moeilijkst- aan te leggen spoorweg verbindingen van Europa die via meer dan 200 tunnels en bijna even veel bruggen en viadukten dwars door de Balkan voert. Dit heeft de Joegoslavische pers dinsdag gemeld. Aan dit bouwprojekt, het grootste van Joegoslavië, is twintig jaar ge werkt. Jongen dood in bad DEN HAAG, 26-11. In Den Haag is de 14-jarige Jago Kranenburg tij dens het baden om het leven geko men. De politie vermoedt dat de jongen onwel is geworden door een overvloed van koolmonoxyde in de badkamer en vervolgens is verdron ken. Het slachtoffer werd voorover in het bad liggend aangetroffen door zijn moeder. werkgroep het bedrijf in zijn ge heel nog levensvatbaar acht". De heer Groen gaf in tweede in stantie zijn mening niet prijs. De voorzitter wees er op dat de raad ook niet gevraagd heeft om een bij eenkomst van de kommissie. Kollekten De heer Verschelling had kritiek op de inhoud van een schrijven van het Centraal Archief en Inlichtin genbureau inzake het. Inzamelings wezen. Enerzijds wordt in de brief advies gegeven en toch ook weer niet, waar bij de kwestie draait om ,4e gehanteerde begrippen „politiek doel" en „ten algemene nutte". In dit kader dacht de heer Verschelling aan b.v. zendingskollekten ,de PIT- kollekte en dat soort inzamelingen. Als die toegestaan worden, moeten er ook geen bedenkingen zijn tégen b.v. een inzameling voor de socia listische partij van Portugal. „We moeten zo liberaal zijn om alles op één lijn te zetten en de bevolking te laten beslissen". De voorzitter wees er op dat het Centraal Archief een advies geeft, waarna de gemeenten kunnen be slissen. In de praktijk zijn de scheidslijnen wel eens moeilijk te definiëren. Het schrijven van het Archief wordt ter hand gesteld van de Kollektekommissie. Infiltratieprojekt Inhakend op een schrijven van de Watermij Zuid-West-Nederland, was de heer Verschelling ook niet zo ent housiast o* er het infr+r t: 'projekt. Op dit punt is bezinning nodig, daar „droesem" In de duinpannen kan leiden tot schade aan flora en fauna. Bovendien zijn de prognoses voor het watergebruik te hoog ,en het kan zuiniger, b.v. door minder de auto te wassen. De heer Den Boer wees op de komende vergadering van aan deelhouders in december. Gesproken werd ook van vóórreiniging van het infiltratiewater. PZEM-verslag De heer Groen had bedenkingen tegen het jaarverslag van de PZEM, waarin de bouw van een tweede kerncentrale te Borsele wordt aan gekondigd. Hij zag de urgentie van zo'n centrale niet in, ook al niet om dat het energieverbruik minder snel blijkt te stijgen. Bovendien zijn er nog niet te schatten nieuwe voorra den aardgas.. „Het kan allemaal best enkele jaren wachten". Verder maakt de PZEM winst (f 2,6 mil joen) en de heer Groen wilde geen winst. Fout is ook dat de industriële tarieven niet bekend zijn. Het wordt steeds onkontroleerbaarder en dat wordt nog erger als bepaalde fusie plannen (met Brabant en Limburg) zouden doorgaan. Het PZEM-p.erso- neel intussen heeft zich al uitge sproken tegen fusie. „Ik hoop maar dat onze vertegenwoordiger op de PZEM-vergadering onze bezwaren zal kenbaar maken". Pro's en kontra's De voorzitter zag het allemaal niet zo zwaar. Er zijn ten aanzien van de tweede kerncentrale- ve)e pro's C7 kontra's en het woord „winst'' is- sterk overtrokken. Het is een zeer kleine winst, nodig voor investerin gen, Ook over een fusie zijn de me ningen sterk verdeeld. Waar is wel: hoe groter, hoe onkontroleerbaarder. De heer Becu vond. het allemaal veel te moeilijk, om daar in een raad zin nig over te kunnen diskussiëren. In de praktijk komt het er op neer dat bij belangrijke zaken, de verte genwoordiger van de gemeente kon- takt zoekt met de raadsleden. De voorzitter onderlijnde nog dat tenslotte het provinciaal bestuur de doorslag geeft. Wethouder Bij de Vaate vond het moeilijk een omlijnd standpunt in te nemen. De voorzit ter herinnerde aan de energienota van minister Lubbers. De heer Den Boer (vertegenwoordiger) vond het vóór of tegen op een PZEM-verga dering toch wel belangrijk „omdat je er op aan gekeken kunt worden". ZIERIKZEE, 27-11. Naar wy zo juist vernemen is de groep van de Rijkspolitie te Zierikzee in samen werking met de recherche van Mid- ZIERIKZEE, 25-11. De infiltratie van Haringvliet- water in de duinen te Haamstede hoeft - in tegenstel ling tot eerdere verwachingen - niet daadwerkelijk in 1976 te beginnen. Nieuwe ontwikkelingen en gegevens hebben voorkomen dat de N.V. Watermaatseliappij Zuid-West-Nederland (W.M.Z.) de plannen voor aan vulling van de watervoorziening van Schouwen-Duive- land in een geforceerd tempo moet uitvoeren. Naar bet zich laat aanzien zal de infiltratie eerst medio 1979 een feit moeten zijn, aldus een mededeling van de W.M.Z. De belangrijkste ontwikkelingen die tot verschuiving van de infiltra tieplannen hebben geleid zijn: het verlenen van een (nieuwe) onttrek kingsvergunning door de minister van volksgezondheid en milieuhy giëne voor tenminste 2,1 miljoen m3 grondwater per jaar tot 1 juli 1979; het achterblijven van de feitelijke ontwikkeling van het waterverbruik bij de prognose; het uitgebreide overleg over de meest geschikte plaats voor de infiltratie van het Haringvlietwater. Eind 1975 besliste de minister van volksgezondheid en milieuhygiëne positief op het uit 1970 daterende verzoek van W.M.Z. tot verhoging van de wateronttrekking uit de Schouwse duinen. Vergunning werd verleend voor ten hoogste 2,5 mil joen m3 grondwater per jaar. Voor waarden daarbij zijn wel dat W.M.Z. zoveel mogelijk probeert om de ont trekking beneden de 2,1 miljoen m3 per jaar te houden, terwijl verder de infiltratie van Haringvlietwater ui terlijk 1 juli 1979 een aanvang moet kunnen nemen. Tegen het verlenen van dc ver gunning is door enkele partikuliercn en de stichting het Zeeuwse land schap beroep aangetekend, zodat de vergunning niet officieel van kracht is. De Raad van State zal deze be roepen op donderdag 27 november (heden) behandelen. Ontoereikend Omdat de hoeveelheid grondwater op de duur ontoereikend zal zijn voor de behoefte op Schouwen-Dui- veland, werden studies verricht naar de beste wijze van aanvulling. Op grond daarvan besliste de algemene vergadering van aandeelhouders van W.Z.M. in juni 1972 dat aanvul ling in beginsel gezocht diende te worden in infiltratie van Haring- vlietwater in de duinen. Om diver se redenen was deze oplossing (vei ligheid, betrouwbaarheid .kwaliteit, minste kosten) het meest geschikt. Het tijdstip van uitvoering van de plannen is afhankelijk gesteld van het vergunningenbeleid en de ver- bruiksontwikkeling. Rond 1970 leek het verbruik een Start van de infil tratie medio 1976 noodzakelijk .te maken. Volgens de W.M.Z. wijzen de cijfers tot nu toe echter uit dat voorshands nog gebruik kan worden gemaakt van het aanwezige grond water: het verbruik in 1974 was 1,8 miljoen m3 (prognose: 2,0 miljoen m3) en de verwachting voor 1975 is 1,9 miljoen m3 (prognose: 2,1 miljoen m3). Op basis van deze ontwikkeling wordt aanvulling van de grondwa- tervoorraad niet nodig geacht vóór 1.978 1979. Eer voert zelden tot rijkdom. t Saurin Verwachting tot vrydagavond: Regen en veel wind Veel bewolking en perioden met re gen; vrij krachtige tot harde zuid westelijke wind, aan de kust tijdelijk zuidwesterstormminimumtempera turen rond 4 graden, maxima onge veer 9 graden. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min.-temperaturen: omstreeks 6 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 9 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 28 nov. Zon op 8.20, onder 16.35 Maan op 2.22, onder 13.57 Nieuwe maan: 3 dec. (1.50). HOOG- EN LAAGWATER DEN HAAG. Koningin Juliana ondertekent in paleis Huis ten Bosch in Den Haag de akte, waarbij de republiek Suriname als een onafhankelijke en soe vereine staat wordt erkend. Hoogwater 28 nov. 10.06 23.02 Doodtij: 28 nov. Laagwater 3.44 16.14 Werkgroep Op initiatief van W.M.Z. werd in 1972 een werkgroep ingeschakeld waarin vertegenwoordigers van ver schillende instanties zitting hebben. delburg er in geslaagd een drietal „goede bekenden" van de politie aan te houden in verband "met de kle- dingdiefstal bij de firmb Deurioo te Zierikzee, welke heeft plaatsgevon den in de nacht van 8 op 9 novem ber jl„ waarby voor een waarde van f 15.000,aan leren jasjes werd ge stolen. Als vèrdacht van deze inbraak - in totaal werden 80 leren jasjes ge stolen - werden te Leérdam aange houden de SurinamerS'P. T. Q. uit Rotterdam, H. E. C. uit :Den Haag en de Duitser M. F., zondef vaste woon- of verblijfplaats. Het drietal werd aangehouden wegens verboden wa penbezit, Bij het verhoor kreeg de politie aanwijzingen die er op' wezen dat Q, C. en F. ook bij een aantal inbraken, waaronder de „kraak" te Zierikzee, betrokken is geweest. Overigens, aldus de politie, verloopt het onderzoek traag en kunnen nog geen verdere mededelingen worden gedaan. De Duitser werd ingesloten te Haarlem, de Surinamers in het buro van de Rijkspolitie Bruinisse. Vrij dag a.s. zullen de mannen worden voorgeleid aan de officier van justi tie te Middelburg. REIJKJAVIK. IJsland heeft op het Britse besluit marineschepen naar de wateren ter hoogte van IJsland te sturen, gereageerd met sluiting van zijn luchtruim en vliegvelden voor toestellen van de Britse Koninklijke Luchtmacht. In deze werkgroep - en los daarvan ook met vertegenwoordigers van Staatsbosbeheer en het ministerie van CRM - wordt overleg gevoerd over de wijze waarop de infiltratie plaats ingepast kan worden in het landschap. Dit blijkt een tijdrovende bezig heid te zijn, temeer daar de belan gen van enerzijds natuur-mllieu en anderzijds de waterwinning niet ge lijk lopen. Het overleg hierover is dan ook nog niet afgerond, aldus deelt de W.M.Z. mee. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 27-11. Het KNMI deelt mede: Langs de noordflank van een krachtig hogedrukgebied nabij de Azoren, trekken fronten in snel tem po naar West-Europa. Langs deze fronten ontwikkelen zich gemakke lijk storingen, die tot aktieve de pressies uitdiepen. Vrijdag zal het frontensysteem van een nieuwe sto ring dicht bij ons land liggen. Het zal opnieuw perioden met regen en veel wind brengen. In het tempera- tuurverloop komt weinig verande ring. Het hogedrukgebied boven de Azoren heeft een uitloper in de rich ting van Spanje en Portugal, en brengt daar rustig weer met maxi mumtemperaturen tussen 15 en 20 graden. In Polen en Tsjechoslowa- kije komt in de nacht matige vorst voor en overdag vriest het er licht. Heeft u nog een en wilt u graag over op eiken? Ruil het dan in bij Rijksweg 26 - Nleuwerkerk Telefoon (01114) 1268 - 1265 Plattelandsvrouwen tegen verhoging posttarieven DEN HAAG. 26-11. De Nefler- landse Bond van Plattelandsvrou wen heeft by de minister van CRM en by staatssecretaris Van Hulten van verkeer en waterstaat geprotes teerd tegen de voorgenomen verho ging van de posttarieven voor pe riodieken. De bond dringt er bij genoemde bewindslieden met klem op aan de verhoging van de tarieven aan te passen aan de trendmatige verhoging van de kosten van levensonderhoud, zoals deze door het Centraal Bureau voor de Statistiek worden berekend. Gezien de onvervangbare waarde van de verenigingsbladen als com municatiemiddel zou de voorgeno men maatregel niet alleen de ver schijning van de verenigingsbladen bedreigen maar tevens het bestaan van de verenigingen, aldus de argu mentering van de bond.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 1