GEEN HEKJE ROND TRANS VAN NIEUWE TOREN TE NIEUWERKERK VERGADERING TE UTRECHT NED. BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN BELGEN DOEN GEVAARLIJK OP DE SCHELDES Wim Kok over ingrijpen van regering MINISTER DUISENBERG: 1976 KAN BRUGJAAR NAAR NIEUWE WELVAART ZIJN STAAL VAN HONDENTROUW STREEKNIEÜWS 4 Veel garanties woningbouw DUIVELAND, 24-11. De voorzitter,burgemeester J. D. rle Kam, beel't op de maandagavond gehouden raads vergadering van Duiveland medegedeeld, dat de moge lijkheid 0111 een hekje rond de torentrans te maken, niet mogelijk is. Op een eerdere vergadering had de heer v. Klinken naar deze mogelijkheid geïnformeerd. Vraagsteller was van mening dat vele mensen de toren wel eens zullen willen beklimmen, maar de voorzitter merkte op dat een hek als bedoeld niet mogelijk is binnen het kader van de subsidïetoclagen voor de herbouw Eveneens op een vorige vergade ring had de heer Meerman ge-infor- meerd naar verbetering van de Bre- deweg (weg naar Sirjansland). Dit werk blijkt inmiddels gerealiseerd. Onder de ingekomen stukken bevon den zich de nodige door G.S. goed gekeurde raadsbesluiten. In behan deling kwam hierna een groot aantal verzoeken om garantie van rente en aflossing van leningen t b.v. woning bouw aan de Korenbloemslraat, via het Bemiddelend Orgaan Rohyp, plus een dergelijke garantie i.v.m. bouw van een woonhuis aan de Dokter Schutterstraat te Oosterland en idem aan de Deltastraat te Nieuwerkerk. Voorwaarden Voor alle genoemde verzoeken werd door de raad besloten; 1) On der voorwaarde van deelneming uit 's Rijks kas, rente en aflossng te ga randeren van de leningen van de kosten tol verkrijging van een eigen woning, 'zulks onder voorwaarden en bepalingen voor het garanderen van rente en aflossing van een lening, vervat in de 2de bijlage van de Be schikking Geldelijke steun woningen 1975. 2) Aan de minister van volks huisvesting en ruimtelijke ordening te verzoeken om deelneming uit 's Rijks kas voor vijftig procent in het eventuele verlies, voortvloeiende uit de onder 1 bedoelde garantie. Via het bemiddelend orgaan Stichting Eigen Woningen, was vervolgens een verzoek om garantie van rente en af lossing ingediend door een partiku- lier te Bruinisse, ingevolge de be schikking deelneming van het Rijk in garanties van de gemeente voor bestaande eigen woningen. Deze aan vraag is voor de aankoop van de wo ning Magnoliastraat te Nieuwerkerk. Aangezien echter volgens het over gelegde taxatie-rapport de verkeers- waarde van het bedoelde pand f 16.500 lager ligt, werd besloten de aangevraagde garantie te beperken tot dit bedrag. Het betreft hier een houten bungalow. Ingevolge dezelfde beschikking is een verzoek om ga rantie van rente en aflossing, inge diend door een partikulier te Rot terdam, voor de aankoop van de wo ning Korte Poststraat te Sirjansland, eveneens ingewilligd. Door de Stichting Bemiddelend Orgaan Rohyp is gevraagd het besluit tot ga rantieverlening aan een partikulier te Vierpolders te wijzigen, omdat de aanvrager de voorkeur heeft gege ven een hypotheek te ontvangen waarvan de condities voor hem wat gunstiger zijn. Besloten werd hier aan gevolg te geven. School Nieuwerkerk Medewerkig zal verder worden verleend aan het bestuur van de vereniging „School met de Bijbel" te Nieuwerkerk voor de aanschaffing van meubilair en een schooltelefoon. De heer Van Klinken informeerde of de gevraagde telefoonaansluiting niet 'évenals de gevraagde schoolmeubc- len, van het krediet kan worden be taald. waarop de wethouder van on derwijs. de heer Overbeeke, mee deelde dat deze uitgaaf valt onder het uit te betalen bedrag per leer ling, zodat deze kosten toch ook door het rijk worden vergoed. Vervolgens werd besloten de instandhouding van de openbare lagere scholen te Ouwerkèrk en Ie Sirjansland - inge volge artikel 19 der Lager Onder wijswet 1920 - te vorderen. Dit be sluit heeft een geldigheidsduur van drie jaar. dus in dit geval tot en met 1978. Artikel 19 van de bovenge noemde onderwijswet 1920 bepaalt o.m. dat een school in stand moet blijven zolang nog acht of meer kin deren deze bezoeken. Het aantal leerlingen bedraagt naar de maatstaf van artikel 28 over het jaar 1975 respectievelijk 351 voor Ouwerkerk en 18'-':: voor Sir jansland. Verder kwam ter tafel de vergoe dingen vakonderwijs voor de bijzon dere lagere scholen le Nieuwerkerk en te Oosterland. De school te Nieu werkerk verkreeg reeds een voor schot, groot f 7.600,en moet nog ontvangen f 323,99. De school te Oos terland ontving reeds een voorschot, groot f 7.500,en krijgt nog uitge keerd van de gemeente f 282,06. Dit werd aldus door de raad vastgesteld. Brandweer Ingediend was verder een nieuwe verordening betreffende de beloning van hel personeel van de Vrijwillige brandweer van de gemeente. In na der overleg met de gemeentebestu ren van Schouwen-Duiveland is een nieuwe vergoedingsregeling vun de rang van Brandwacht tot en met Brandmeester ontworpen, gebaseerd op de normen van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Het perso neel van de vrijwillige brandweer zal de volgende vergoedingen ont vangen voor het zich beschikbaar stellen voor de brandweer: 1. hoofd brandmeester (commandant) f 1.750,- per jaar; 2. adj. hoofdbrandmeester i' 1250,- per jaar; 3. brandmeester 1' 765,- per jaar; 4. onderbrandmees ter f 335.- per jaar: 5. hool'dbrand- wachl f 265.- per jaar; 6 brandwacht lc klasse I 195.- per jaar; 7. brand wacht 2e klasse f 180.- per jaar; 8. brandwacht 1' 165.- per jaar; 9. lid, beiast met onderhoud materiaal f 50,- per jaar. Besloten werd dit goed te keuren. De heer Van dei- Maas (CHU) vondt het verschil tus sen het hogere personeel en de ge wone brandwachten wel wat groot, en informeerde waarom de Iaatsten niet een evenredige verhoging van hun salaris hebben gekregen. De voorzitter antwoordde dat de nieuwe regeling gebaseerd is op dc normen van de Vereniging voor Ne derlandse Gemeenten. In dit ver band roemde de burgemeester de aktiviteit van het brandweerkorps dat altijd bij branden direkt paraat en vlug ter plaatsje is. De Belgische sportvissers gaan nog met gemak de Ooster- of Wester- schelde op als hun Nederlandse col lega's thuis blijven in verband met de slechte weerberichten of weers omstandigheden. Het lijkt wel of dc Belgen het gevaar niet zien. Er gaat bijna geen week voorbij zo weet de centrale meldkamer van de Rijkspolitie te Middelburg te mel den zonder dat de politie in aktie moet komen voor in moeilijkheden geraakte sportvissers. Reddingsboten, politievaartuigen, loodsboten en helikopters in Zeeland en België moesten het afgelopen weekeinde tot twee keer toe in ak tie komen voor het redden van Bel- f gische sportvissers, die met hun piepkleine sportbootj es op de Wes- terschelde in moeilijkheden waren geraakt. Afgelopen donderdag heeft de Rijkspolitie te water en te land de Óosterschelde afgezocht naar Belgische sportvissers die als ver mist waren opgegeven. GELEEN. Maandagochtend is de 28-jarige Michael E. Verette, een Amerikaanse militair van het 267e squadron die bij Afcent in Bruns- sum was gedetacheerd, met zijn bromfiets onder een goederentrein gereden en om het leven gekomen. Verslag' te Renesse RENESSE, 22-11. Een dezer dagen bezocht mevrouw Doornekamp-Roniinerts uit Renesse de algemene ver gadering van de Nederlandse Bond van Plattelands- I? Ï5 vrouwen, in <le congreszaal van het Jaarbeursgebouw te Utrecht. Deze vergadering werd geopend door mevrouw R. T. Tcrpstra-Wicrs- ma, die er aan herinnerde dat in dit Jaar van dc Vrouw en Europees Mo numentenjaar, dc Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen 45 jaar be staat. Begonnen als een boerinnen- bond, is dc bond uitgegroeid tot een vereniging met veel wijdere doelstel ling dan voorheen vermoed kon wor den. In deze 45 jaar is er in de wereld veel veranderd. Veel dat voorheen taboe was. wordt nu volmaakt geac cepteerd, dan wel getolereerd. Het gezicht dat de bond nu toont, is door alle ontwikkelingen wel anders dan in de lijd van dc oprichting. Vorming en ontwikkeling nemen een steeds grotere plaats in en zijn er op gericht de vrouw zich steeds bewuster te maken van haar verantwoordelijkheid in de maat schappij en meer begrip lc kweken voor het standpunt van anderen. Het wereldcongres in Mexico heeft naast teleurstellingen ook positieve zaken opgeleverd. Aan dc Neder landse Vrouwenraad dc opdracht hieraan gestalte te gi ven. Na dc mededelingen bracht de al gemeen sekretaresse mevrouw G. Idenburg-Mcertens verslag uit. Zij deelde mee dat een notaris het vak kundig formuleren van de sl a Uil en in handen heeft. De kontribuüe verhoging is een moeilijk punt en is dit jaar op f 1.— gesteld, hoewel de trendmatige verhoging van de kosten meer zou verlangen. De kom missies verrichtten weer veel werk. Het spreekt bijna van zelf dat de aktiviteiten voor dc meer dan 70.000 leden grotendeels in dc bijna 700 af delingen plaatsvinden. Speciale pén- dacht werd gevestigd op de cursus voor alleenstaanden. De redaktrice van ..De Plat te- landsvrouw", mevr. N. Koster-Con- standse, deelde in haar jaarverslag mee dat er een aanslag op het blad gepleegd gaat worden door de por toverhoging van 30 op periodie ken per 13 januari 1976. Zij stelde voor hiertegen te protesteren door het zenden van een telegram aan de minister van c.r.m. Financiële zaken Dc Kascommissie verklaarde dat de financiën in orde waren, waarna mevr. H. van Itcrson financieel ver lag uitbracht Zij b« nadrukt» dat dc kontributie verhoging van f l.wel inhield dat de reserve gebruikt zou moeten worden. De begroting voor 1976 alsmede de definitieve verho ging voor 1975 werd goedgekeurd. Tussen alle serieuze onderwerpen door werden de aanwezigen verrast op enkele emancipatienummers. Tij dens de bestuursverkiezing gaf mevr. Terpstra een kort verslag over de CWW (Wereldbond van Plat telandsvrouwen). Het 15de ACWW- congres zal in 1977 in Nairobi wor den gehouden. Het thema zal dan zijn „Building for to-morrow". Na de lunch enrondvraag kwam Mariken Troostheidc aan het woord met ..Andere kijk, anders bekeken" waarin zij het leven in een woonge meenschap onder de loep nam Con nie van Nieuwkerk en Evelyne Don ker belichtten het onderwerp ..Vrou wen die van vrouwen houden". Hun advies was; ..geef uw lesbische dochter de warmte en vanzelfspre kendheid die u ieder ander geven zou en doe hel zelfde mei uw zoon en medemensen en doe niet mee aan diskriminatie". Coby Schreyer' om lijstte de spreekster met toepasselij ke liedjes. Na dc lunch en rondvraag kwam vraag naar voren of in het maand blad per 1 januari a.s. weer rekla- me komt. De redaktrice antwoord de hierop: bent u zo positief gericht dat u op de volgende jaarvergade ring een flinke contributieverhoging wilt voorstellen ten bate van de Plattelandsvrouw? Op de vraag of het zo was dal de presidente vond dat provinciale vrouwenraden moeten worden inge steld. antwoordde zij dal zij dal niel vond maar wel dal zij hel uilmaie wenselijk achtte. Met een hartelijk dank en wel thuis sloot mevr. Terpstra deze j aa rvergadering. De sportvisserij VLISSINGEN, 24-11. De Belgische en Brabantse sport vissers brengen de toch al overbelaste rijkspolitiekorp sen tot wanhoop. „Het is ongelooflijk'' - aldus opper wachtmeester Brouwer van de rijkspolitie le water in Wenieldinge, die belast is met de supervisie van de Óosterschelde - „boe slecht toegerust en geïnformeerd de sportvissers in bun bootje stappen. NIEUWERKERK De komst van Sint Als eerder gemeld komt Sint Ni co la as zaterdag 29 november naar Nieuwerkerk op uitnodiging van dc Verenigingsraad en de Midden standsvereniging. De Expressie- groep Nieuwerkerk treedt op als soigneur van Sint tijdens zijn ver blijf hier. De Sint wordt ingehaald door de muziekvereniging „Oefening en Uit spanning" en „Nu met Hope" plus drumband „De Vier Bannen". Ver trokken wordt om 14.30 uur vanaf het Dorpshuisplein. Na een korte rondgang wordt de Sint welkom ge heten door burgemeester J. D. dc Kam. De muziekvereniging speelt St. Nicolaasliedjes op het podium en er wordt volop getrakteerd. Na dien wordt voor de jeugd een film gedraaid. OOSTERLAND Bingo-avond S.V. Duiveland Op vrijdagavond 28 november e.k. organiseert de plaatselijke sportver eniging „Duiveland" alhier, in de vergaderzaal van het cafétaria „Nef- fen d'Eule" van de heer Adriaan Dorst een gezellige Bingo-avond. Deze feestelijke bijéénkomst is uit sluitend toegankelijk voor leden dei- sportvereniging vanaf 15 jaar en ouder, met hun echtgenoten en/of verloofdes. Muzikale medewerking hieraan zal worden verleend door dc Boerenkapel, onderdeel van de mu ziekvereniging „Oósterlands Fanfa re". onder leiding van de heer Jaap Capelle. Er zijn voor deze avond zeer mooie prijzen beschikbaar gesteld, terwijl de toegang uiteraard gratis is. De jeugdleden beneden 15 jaar komen 's middags aan hun trekken met een Bingo-middag, eveneens in „Neffen d'Eule". De aanvang hier van is half drie. BRUINISSE Echtpaar Boesman in dorpshuis Op vrijdagavond 28 november a.s. organiseert de Evenementenkommis sie van de Stichting Dorpshuis Brui nisse in hel dorpshuis aan de Gre- velingenstraat een avond met de wereldberoemde ballonvaarders Nini en Jan Boesman. Zij zullen deze avond over hun ballonavonturen vertellen en er zal een kleurenfilm over hun luchtreizen worden ver toond. Er wordt tevens een wed strijd gehouden over wie de meest originele vraag weet te stellen aan de familie Boesman. De Evenemen tenkommissie hoopt een groot aan tal mensen te mogen verwelkomen. Kijken naar oude toto's De opdracht van de eerste atlrak- tic verbonden aan de winkelweek- aktie is het proberen thuis te bren gen van personen die staan afge beeld op foto's die bij de deelnemen de winkeliers zijn geplaatst. Aan deze attraktie waarvan de inzend termijn vrijdagavond 28 november sluit is een prijzenpot verbonden van f 300 in natura. De uitslag van de winkelweek zal bekend worden gemaakt op dinsdagavond 9 decem ber in „'l Durps'uusHel prijzen pakket voor de winkelweek omvat 120 prachtige prijzen met een totale waarde van tien duizend gulden. SINT PHILIPSUAND Winkelweek Het bestuur van de Ondernemers vereniging te St. Philipsland/Anna Jacobapolder is er weer in geslaagd een winkelweek te organiseren. De ze zal gehouden worden van 29 no vember tot en met 5 december. Er zijn 24 hoofdprijzen bestaande uit onder andere: gasfornuis, dames- of herenrijweil, radio- of t.v.-tafel, friteuse, tafelkleed, kapstok, elektri sche grill, slaapkamerstoel, bureau, lektuurbak enz. Tevens zullen er 119 dagprijzen beschikbaar worden gesteld. Het bestuur hoopt dat het publiek het vele werk dat hieraan vooraf ging zal waarderen. NUTSSPAARBAM.. <lc ideale sezinsbank Ver zekeringen o|) elk gebied BROUWERSHAVEN: Markt - Donderdag 9.00-10.30 KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De Shell heeft me degedeeld, dat zij gaat deelnemen in een Saoedisch-Arabische tanker- rederij. CHICAGO. Drie dagen hield deze Duitse herder de wacht bij zijn do de vriend, die aan hel verkeer ten offer u-as gevallen. Omwonenden - getroffen door dit blijk van vriendschap - brachten eten en wa ter naar de honddie evenwel wei gerde iets tot zich te nemen. Toen eindelijk de politie en een auto van de stedelijke dierendiensl versche nen, rende de herder weg. DEN HAAG. Op 27 januari a.s. zal in Utrecht tijdens de beurs „Vakan tie '76'' een symposium toerisme worden gehouden met als onder werp „het onderdak van de toerist". Het za] worden georganiseerd doof de ANWB in samenwerking met de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs. DEN HAAG. De achttienjarige stuurman M. C. T. uil Wasenaar is in de nacht van zondag op maan dag gearresteerd nadat hij zou heb ben geprobeerd een politieman met zijn auto aan te rijden. De agent op wie hij het had gemunt is ongedeerd gebleven: hij sprong tijdig opzij. BAARN. Op het station van Baarn hebben koningin Juliana en prins Bernhard dinsdagmorgen even na half negen afscheid genomen van president Nyerere van Tanza nia. AMSTERDAM. 25-11 NVV-voor zitter Wim Kok begrijpt niet op grond van welke overwegingen dc regering meent te moeien ingrijpen in het sociaal-economische beleid voor het komende jaar nu hel over leg tussen werkgevers en werkne mers is stukgelopen. Op de driejaarlijkse bondsvergade ring van het NVV in Amsterdam, die wordt bijgewoond dooi o.a. mi nister Boersmu van sociale zaken, zei de heer Kok dinsdagochtend dat het op zijn minst merkwaardig is dat men alleen al in het niet tot stand komen van afspraken op cen traal niveau aanleiding ziet om in te grijpen. Als de regering toch doorzet, dan kan dat volgens Kok tot gevolg Hebben dat de komende jaren zelfs geen pogingen meer worden ondernomen om centraal tot afspraken te komen, maar dat de vakbeweging zich bij voorbaat zal beperken tot een arbeidsvoorwaar denbeleid in de bedrijfstakken op basis van intern vastgestelde uit gangspunten. DEN HAAG. 24-11. Minisli-r Duiscnburg bucll in t-en rede voor dc Limburgse Werkgevers Vereniging gezegd (bil de regering hoopt dal er begin 1976 overleg zal komen, waarin afspraken lol stand komen tussen werknemers, werkgevers en overheid, die voor meer dere jaren de sociaal-economische verhoudingen be palen. Dil was de eerste nadere reactie van de kant van hel kabinet nadut het loonoverleg was mislukt en de regering lot ingrijpen had besloten. Van dit laatste feil ging de minister van financiën uil. „Ook nu dc rege ring heeft besloten maatregelen ie treffen die de inkomensvorming in 1976 aan banden zullen leggen, is voortgezet overleg dringend gebo den". zei hij. Volgens Duiscnberg kan I!)7lj „een brugjaar naar nieuwe welvaart" /.ijn. „Maar cr kan alleen een blijvende verbetering komen als men meer dan tot dusver bereid is over dc brug te komen op punten waar wij, werkge vers. werknemers, overheid een ge meenschappelijke verantwoordelijk heid hebben". In zijn rede pleitte de bewindsman herhaaldelijk voor overleg van de drie partijen, die ge zamenlijk verantwoordelijk zijn. „Het aanvaarden van deze gedeel de maatschappelijke verantwoorde lijkheid betekent dal de bereidheid moet beslaan meer dan lof dus*vr is .gebleken met elkaar le pralen over de uitoefening van ieders taak. macht en functie in hel prbduktic- proces", zei Duiscnberg. Dit bete kent voor wal hel aandeel der werk gevers betreft, dal zij bereid moeten zijn le praten over kwesties als over winstdeling en dc besluitvorming over de vraag ..wal. waar en hoe" wordt geproduceerd. Ook van dc werknemers wordt, zo zei minister Duiscnberg, een bijdrage gevraagd. Zij moeten bereid zijn een matiging le accepteren van dc loon kostenstijging. Hol koTnl mij daarbij dan leven - gewenst, logisch en gerechtvaardigd voor. dat zij een stem in het kapi taal krijgen bij het inzetten van ver beterende rendementen len gun.-Ie van de werkgelegenheid, aldus de minister. Dit hoeft niet te betekenen dut verantwoordelijkheden zouden moeten worden overgedragen. Wel. dal informatie wordt verschaft, dat regelmatige doorlichting van onder nemingen en bedrijfstakken met in schakeling van werknemersorgani saties geschiedt. Zonder aan dc in dividuele verantwoordelijkheid af breuk te willen doen. acht ik het wenselijk, aldus minister Duiscn berg. dat op korte termijn deze maatschappelijke verant.woordclijl - heid door de ondernemersorganisa ties wordt erkend en aanvaard.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 4