STICHTING ALGEMENE BIBLIOTHEEK VOORZIENING SCHOUWEN-DUIVELAND Bij het gouden jubileum van de meisjesclub „Rhodé" Vergadering „Beter Wonen" PROFITEREN Logopediste sprak over haar werk voor N.C.V.B.-afdeling Zierikzee BRUSE MACHINEFABRIEKEN VAN MOSSEL-HAUSSE STREEKNIEUWS KOOPJES KALEN „WICO" SINT IN STOEL ZIERIKZEF.SCHE NIEUWSBODE 25 novtmbir 1975 Nr. 2lio0 Rond kerstdagen opening- tijdelijke behuizing- ZIERIKZEE, 24-11. Rond de kerstdagen zal de Stich ting Algemene Bibliotheekvoorziening Schouwen-Dni- veland de poorten van baar tijdelijke behuizing, het noodgebouw gelegen op het terrein naast „Onderdak", voor de lezers kunnen openstellen. r> ti ZIERIKZEE. Zo prachtig zag Sint er uit toen hij bij zijn bezoek aan Zierik zee, had plaats genomen in de stoel op het Havenplein-platform, uitrustend van de reis en de vermoeienissen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) BRUINISSE. 24-11. Dit jaar is het vijftig jaar geleden dat meisjesclub „Rhodé" werd opgericht. De oprichtster, mej. B. Waardenburg startte de eerste avond met 13 meisjes en kwam zondagavond om de veertien dagen bijeen. Het eerste gedeelte van de avond stond in het teken van de Bijbel, waarna door een der meisjes een opstel werd voorgelezen. Na de pauze werden enkele liederen gezongen en voorgelezen uït een boek. Dank zij de moeite die de Stich ting Algemene Bibliotheekvoorzie ning Schouwen-Duiveland zich in sa menwerking met ryk, provincie en bijna alle gemeenten heeft getroost, kan dit doel nog dit jaar bereikt wor den. Aan de plaats: het terrein naast „Onderdak" m.a.w. buiten de poor ten kan - ondanks in deze krant ge dane suggesties - niets veranderd worden, aangezien het wettelijk vastgestelde minimumoppervlak van 260 m2 binnen de wallen van Zierik- zee op korte termijn niet haalbaar is. Eerst de nieuwbouw van L.T.S. en Rijksscholengemeenschap zal hierin verandering kunnen brengen, aange zien dan panden beschikbaar komen. Om de „a-centrale" ligging van de bibliotheek wat aanvaardbaarder te maken stelt de Stichting voor oudere en zieke lezers de volgende regeling voor: 1. In eerste aanleg verdient het aanbeveling, gezins- of familieleden bij het halen en terugbrengen van boeken in te schakelen. Ook buren kunnen dit doen. 2. Als het bovenstaande niet mo gelijk is kan men zich wenden tot de Algemene Bibliotheekvoorziening in de persoon van mevrouw P. Schot- Bakker. Hoofdpoortstraat 4, Zierik- zée, (telefoon 2154) die zal nagaan of er lezers in de buurt wonen die kun nen en willen inspringen. Als dit niet het geval is kan via haar voor de boekenvoorziening zorg worden gedragen. Deze unieke service aan de oudere en zieke lezers, is tot stand gekomen door een initiatief, ontwikkeld door de C.J.V. „Samen Verder" te Zierik- zee (dus niet de C.J.V.-bibliotheek) en de Stichting is hiervoor zeer er kentelijk. Bijzonder verheugd is zij ook over de ontwikkelingen rond de bibliobus. Uitleencijfers De uitleencijfers van de maanden Advertentie Deze zijn meestal éénzijdig ver lamd, waardoor ook de spraak is gestoord. Het is nodig met eindeloos geduld deze mensen weer het pra ten en het lezen te leren en soms zelfs het schrijven. Bij de methodiek worden tekeningetjes gebruikt, waaronder later het woord wordt geschreven. De handeling wordt tel kens herhaald. Meestal spreken deze patiënten niet, maar door het zingen van oude bekende versjes, komen de woorden vaak weer naar boven. Het gesproken woord werd door de logo pediste toegelicht met bandopna men. F.en ander onderdeel gold het stotteren, vooral bij kinderen, het lispelen, het slissen en het gesplc- september en oktober - de eerste maanden van het bestaan van deze voorziening - gaan alle verwachtin gen verre te boven. In september 11.048 boeken en in oktober 12.521 boeken, waarvan iets meer dan de hell't jeugd- en jeugdstudieboeken. (Het feit, dat volgens de nieuwe bi bliotheekwet. lezers tot 18 jaar gra tis meedoen zou hier niet geheel vreemd aan kunnen zijn.) „Koplo pers" in oktober waren: Oosterland (1799), Nieuwerkerk (1569), Haamste de (1481) en Renesse (917); verhou dingsgewijs doen de kleinere dorpen echter bepaald niet voor de grotere onder. Openingstijden In totaal zullen bibliotheek en leeszaal voorlopig 20 uur per week open zijn, en wel; op maandag 13.30- 17.00 en 18.30-20.15 uur; woensdag 13.30-17.00 uur; donderdag 13.30- 17.00 en 18.30-20.15 uur; vrijdag 13.30 -17.00 uur; zaterdag 10.00-12.15 uur. Op dinsdag zal de bibliotheek om administratieve redenen gesloten zijn. Met de opening van deze biblio theekvoorziening zal de tijdelijke (Vervolg van pag. 1) Het maandelijks huurbedrag be draagt f 725.060,De zg. leegstand van woningen van „Beter Wonen" is niet noemenswaard: slechts 4 wonin gen staan leeg. Het aantal nog toe te wijzen wo- ningen-nieuwbouw bedraagt 15, nl. 4 eengezinswoningen te Zierikzee en 11 eengezinswoningen Haamstede. In de periode van. 28 oktober 1974 tot heden kwam de volgende nieuw bouw gereed: 26 eengezinswoningen te Brouwershaven, 18 bejaardenwo ningen te Zierikzee, winkel en kan toor te Zierikzee, 62 eengezinswo ningen te Zierikzee, 34 bejaarden- woningen te Haamstede en 46 een gezinswoningen te Haamstede. To taal: 186 woningen, een winkel en een kantoor. De boekwaarde van. het woning bestand bedraagt f 90.000.000,de economische waarde van het wo-. ningbestand is f 155.000.000,het woningbestand is verzekerd voor f 135.000.000,Het: aantal com plexen woningen, die afzonderlijk en per gemeente worden geadmi nistreerd, bedraagt 87. In zijn openingswoord sprak de heer Coumou een woord van dank tot het personeel dat thans bestaat uit elf personen, voor de geleverde inspanningen. Een speciaal bedank je kreeg de heer A. v. d. Schelde voor de vele extra werkzaamheden verricht in verband met het vertrek van de administrateur de heer P. J. Posdijk. Dank bracht de voorzit ter ook aan de ledenraad, de com missarissen en het bestuur voor de goede samenwerking. Als direkteur van „Beter Wonen'' werd benoemd de heer Ph. H. van Doorne, de vertrokken administra teur de heer Posdijk werd opgevolgd door de heer Th. A. van Mourik. De nieuuwe funktionarissen werden aan de vergadering voorgesteld en door de voorzitter welkom geheten. De heer Van Doorne is afkomstig van de Nat. Woning Raad en was in zijn vroegere funktie betrokken bij de begeleiding van de woningbouw op Schouwen-Duiveland. Huurclassificatie De heer Van Doorne gaf een koi"- te toelichting op de nieuwe huur classificatie die zich heeft aange diend in samenhang met een harmo nisatieplan van de rijksoverheid. De invoering van het nieuwe systeem ten gehemelte. Ook hiervan waren bandopnamen te beluisteren. Menselijke aspekten Mevr. Van Donk merkte op dal logopedie een vak is met diep men selijke aspekten. Uit de vergadering werden nadien talrijke vragen ge steld. Tot slot werd Ps. 146 3 ge zongen. De vergadering stond onder lei ding van de presidente mevr. Van Opijnen-Brouwer, die de vergade ring opende op de gebruikelijke wijze en mediteerde over de be zorgdheid, n.a.v. het Mattheus- evangelie. bibliobushalte bij Borrendamme om wettelijke redenen moeten worden •opgeheven: volgens de dit jaar aan genomen Bibliotheekwet mag geba seerd op het inwonertal van de ge meente geen bibliobus naast een permanente bibliotheek bestaan. Bestuur De bestuurlijke samenstelling van de Stichting is als volgt: Dagelijks bestuur: burgemeester J. D. de Kam, voorzitter; ing. G. Vel- ders, vice-voorzitter; mevrouw H. W. F. Blindenbach-Korteweg, sekreta- resse; drs. J. Chr. Erbrink, alg. ad junct. Leden: de dames mevrouw S. C. J. B. Loschacoff-de Kanter; me vrouw C. van Sloten-Boekel; me vrouw J. W. Thedinga-Vennink. De heren: burgemeester E. Baerends, A. P. Provoost, A. M. P. van der Schel de, B.W. Schot, drs. P. Vis. De bijzondere dank van de Stich ting gaat uit naar alle instanties, or ganisaties en personen, die tot de totstandkoming van deze voorzie ning zoveel hebben bijgedragen. Van de organisat'es met name de Provinciale Bibliotheekcentrale Zee land voor het vele technische (ook financieel-technische) werk en de' steun door hen geleverd en de CJV- bibliotheek te Zierikzee, die haar boekenbestand in de nieuwe voorzie ning heeft willen inbrengen. Met de Nutsbibliotheek te Zierik zee zijn nog onderhandelingen gaan de, waarvan de Stichting hoopt dat ze naar bevrediging afgerond mogen worden. betekent heel wat extra werk, want elke woning moet „door de vingers" omdat de huurclassificatie zal wor den gerealiseerd via een bepaald puntensysteem. Met de aanpak van het zg. objectieve gedeelte is reeds een begin gemaakt. De bedoeling is dat het nieuwe systeem per 1 april a.s. wordt ingevoerd. Volgens de huurclassificatie die zal worden toegepast kan in vele gevallen een huurverhoging worden verwacht van acht tot twaalf procent. In dit verband wees de heer Cou mou op de bestaande mogelijkheden om in aanmerking te komen voor individuele huursubsidie. Sommige mensen voelen hier niet zo veel voor maar zij vergeten dat in de bouw kosten van elke woning toch al flin ke subsidies zijn verwerkt. Daarom wilde de voorzitter ieder een die de komende verhoging te „gortig" vindt adviseren niet te schromen, maar naar de gemeente te stappen om te informeren naar de mogelijkheid van een individuele huursubsidie. Huurachterstand Uit het financieel verslag bleek dat de huurachterstand niet langer een „peuleschilletje'' kan worden genoemd. Een volgens de voorzitter betrekkelijk kleine groep van 30 a 40 huurders heeft thans een huur achterstand van ongeveer f 42.000, In de maand mei jl. beliep die ach terstand zelfs f 60.000,Juist om dat het gaat om een betrekkelijk kleine groep vond de heer Coumou dat langzamerhand van een „spek- takulair bedrag" kan worden ge sproken. De penningmeester, de heer J. Pomper zei in dit verband o.a. dat „Beter Wonen" er niet lan ger onderuit kan deze achterstallige huur binnen te krijgen. „In het ui terste geval via de deurwaarder". De voorzitter vond het niet nodig dat huurschuld zo hoog oploopt, omdat in deze tijd op vele manieren hulp kan worden geboden. Verkiezingen Bij de in deze vergadering gehou den verkiezingen (ledenraad, com missarissen en bestuuur) werd af scheid genomen van de heer L. A. Schouls, die sinds 1948 als bestuurs lid is werkzaam geweest. Hij gaat echter „Beter Wonen'' niet verlaten. Bij deze verkiezing kon van een funktieverwisseling worden gespro ken want de heer Schouls werd be noemd als commissaris, in dè plaats van de heer L. Becu, die „overstap te'' naar het bestuur. Als tweede commissaris (vacature dr. J. C. Röhner) werd benoemd de heer M. C. Verheijen. In de vaka- ture A. v. d. Hoeven, werd als be stuurslid gekozen de heer B. A. Kie- vith te Ellemeet. De volgende aftre dende leden van de Ledenraad wer den allen herbenoemd: J. v. Urk, J. van Hakken, L. Berrevoets, F. J. M. van Hooijdonk, M. C. v. d. Schelde, J. W. Dieleman, H. Ringelberg, G. A. van Wagtendonk, P. v. d. Blom, H. Coomans en J. de Weerdt. Nieuw gekozen ledenraadsleden zijn: de heren L. Meerman, A. Timmer en H. Bolkenbaas. De heer Coumou bedankte de heer Schouls voor het vele werk als be stuurslid gedurende een lange pe riode voor „Beter Wonen" gedaan. „U weet als commissaris straks in elk geval waar het over gaat", aldus de voorzitter. Havenkwartier De voorzitter gaf verder nog een toelichting op de bouwplannen in voorbereiding voor het Havenkwar tier te Zierikzee en herinnerde in dit verband aan de aktiviteiten van het gemeentebestuur om deze plan nen van de grond te krijgen. Op „alle fronten" zijn de goed keuringen voor de aan de Venkel straat te bouwen zeventien wonin gen thans verkregen. De heer Cou mou sprak zijn vreugde uit over de verkregen rijksbijdrage in het kader van de stadssanering en verwacht te dat zeer binnenkort met de bouw aan de „Venkel" zal kunnen worden begonnen. ZIERIKZEE Brandalarm Heden (dinsdag)morgen vroeg werd brandalarm gegeven voor een vuurhaard in een keuken van het pand Scheeptimmersdijk 21, dat voor bewoning wordt ingericht door T. v. D. Buren ontdekten de brand, die ontstaan schijnt door een geyser. Aangetast door vuur en rook werden de wand en het plafond van de keu ken. De brandweer was er snel en wist met één hogedrukstraal het vuur te bedwingen. WESTERSCHOUWEN Oliebollenaktie t.b.v. lene kinderen Als eerste aanzet zal zaterdag 29 november a.s. in bet kader van de eilandelijke aktie om het mogelijk te maken ook volgend jaar weer een aantal Ierse kinderen, ver van elk strijdgewoel, op Schouwen-Duive land een vakantie aan te bieden, door de Chr. Nat. school voor basis onderwijs „Onder de Wieken" in Westerschouwen een oliebollenaktie worden gehouden. Met behulp van de ouderkommis sie, die voor het vervoer zorg zal dragen, zal van 10.00 tot 12.00 uur door de leerlingen van de school in alle kernen van de gemeente Wester schouwen met de oliebollen worden gevent. Een lofwaardige poging, welke ho pelijk met sukses wordt bekroond. KERKWERVE Ledenvergadering A.R.-Kiesvereniging Op donderdag 27 november houdt de A.R.-kiesvereniging „Midden- schouwen" de ledenvergadering in het Verenigingsgebouw te Kerkwer- ve. Het is voor de eerste maal dat de kiesverenigingen onder één be stuur en onder de. naam „Midden- schouwen" bijeen komen. Als spreker treedt op burgemees ter E. Baerends van Middenschou- wen, die een „Politieke rondblik" houdt. Voor tijd: zie agenda. OUWERKERK Uitvoering S.V.O.W.K. SVOWK houdt a.s. vrijdagavond in het Dorpshuis de jaar-uitvoering. De vereniging, die met 3 teams in de voetbalkompetitie, 2 teams in de veldkorfbalkompetitie en 4 teams in de mikrokorfbalkompetitie meedoet, organiseert: wandeltocht, spelmid- dag, feestavond, enz. Het programma van deze uitvoe ring vermeldt jeugdtoneel: „Rover Jan" en groot toneel „Mijn man is weer naar zee". In de pauze is er een verloting en na het toneelstuk bal na. NIEUWERKERK Torenspits Maandagmiddag kwam de leibe dekking gereed van de spits van de nieuwe toren. De spits werd tevens voorzien van een windvaan, waarop het wapen van Nieuwerkerk prijkt. De algehele voltooiing van het bouwwerk valt nog dit jaar te ver wachten. Raden naar lint(en) Woensdag zal de eerste dag-at- traktie geboden worden in het ka der van de winkelweek te Nieuwer kerk. Op die dag wordt gevraagd de lengte van het lint te raden, dat in iedere etalage van de deelnemende winkelier ligt. Tenslotte is de vraag hoelang de totale lengte is van alle linten in de 17 etalages. Geslaagd Onze vroegere dorpsgenoot de heer J. H. Overbeeke, slaagde voor het examen van catecheet (opleiding ca- Beide firma's hielden zich de laat ste jaren voornamelijk bezig met het uitrusten van nieuwe viskotters en bh het uitbreken van de oliecrisis had men een goed gevulde orderporte feuille, waarmee men wel ongeveer twee jaar voort kon. Nu -de bouw van nieuwe kotters is weggevallen, moest naar nieuwe mogelijkheden worden gezocht en deze werden voornamelijk gevonden in het inbouwen van nieuwe moto ren in mosselschepen, de werkzaam heden waarmee men zo'n 30 jaar geleden was begonnen c.q. waarmee De kontributie die de meisjes vijftig jaar geleden betaalden was 5 cent per veertien dagen. Na twee jaar werd de leiding overgenomen door mej. De Korte wegens huwelijk van mej. Waardenburg. Mej. De Korte was zeventien jaar lang leid- techetencursus te Goes). Sedert augustus van dit jaar is de heer Overbeeke werkzaam als leraar godsdienstonderwijs en maatschap pijleer aan de chr. M.A.V.O.-school te Ede. OOSTERLAND Sint kwam per auto Op de avond van maandag 24 no vember kreeg Oosterland bezoek van Sinterklaas zulks in het kader van het begin van de winkelactie geor ganiseerd door de plaatselijke mid denstanders. De goedheiligman kwam niet op de traditionele ma nier ditmaal (per schimmel) doch ge zeten op een auto. Voorafgegaan door de plaatselijke muziekvereni ging kon worden geraden wie ..Sin terklaas" was. Eén en .ander bracht veel volks op de been. Dinsdagavond 7 uur moeten de goede oplossingen bij kapper Stouten binnen zijn waarvoor een radio-cassetterecorder en nog enige prijzen worden be schikbaar gesteld. Dit is van een reeks evenementen de eerste. Woensdag 26 november volgt een filmmiddag voor de kleuters en de leerlingen van de basisscholen in de „Conferentiekamer". Gratis toegang. men toen het jaar rond maakte. Na de oorlog was de mosselvis- sersvloot gedecimeerd; vele schepen waren weggevoerd door de Duitsers, terwijl de vooroorlogse motoren aan vervanging toe waren. Natuurlijk werden de toen ge plaatste motoren wel al enkele ma len door nieuwe en sterkere vervan gen, maar de hausse die men in dit seizoen in de mosselbranche mee maakt, (er worden voor de mosselen behoorlijke prijzen betaald) komt toch wel goed gelegen voor een wat meer massale vernieuwing van de motoren. ster van de meisjesklub, waarna zij werd opgevolgd door Adri de Jonge (nu mevr. Banninga) voor een pe riode van twee jaar. Twintig jaar Daarna kwam de leiding jn han den van Maatje de Korte (nu mevr. v. d. Maas) die na acht jaar werd opgevolgd door Jannekee Padmos (mevr. Jumelet) die na ruim twintig jaar nog steeds in funktie is. Daar naast zijn er verschillende hulpleid sters geweest. Het programma is tot na de oorlog steeds ongewijzigd ge bleven. In 1948 is er verandering in gekomen. De vergaderavond werd verschoven naar de woensdag en het tweede gedeelte werd gevuld met verschillende spelen, en in 1950 werd begonnen met handen' arbeid. Ook werd de leeftijdsgrens dat de meisjes de klub moesten verlaten teruggebracht van 16 jaar naar 14 jaar. Het enige wat nog ongewijzigd is, is het eerste gedeelte van de avond dat nog steeds in het teken van de bijbel staat. Bij gelegenheid van dit jubilieum wordt op vrijdag 28 november een feestavond gehouden. Advertentie BIJ Profiteren Door de investeringen over bijna •de gehele lijn, die op deze manier door de mosselkwekers wordt ge daan profiteren nu meteen de fa brieken. die vanouds zich speciali seerden in de inbouw van deze soort motoren in deze soort schepen. De firma Maaskant heeft daar naast nog enkele nieuwe schepen (Noordzeekotters) visklaar te ma ken voor buitenlandse rekening. Zo ziet de toekomst van beide onder nemingen er voor het jaar 1976 er niet somber uit. Ook de visfilecrfabriek Gomavi B.V. zit goed in zijn orders, hier kampt men nog steeds niet met werkloosheid, maar met het voor deze tijd merkwaardige feit van te weinig werkkrachten, al gaat het de laatste weken iets beter. Maar een 20-tal werkneem(st)rs kunnen dlrekt nog worden geplaatst. En na die 20 zullen in 1976 nog andere werk plaatsen worden gesticht. ZIERIKZEE. 22-11. Op de jongste vergadering van de N.C.V.B.-afdeling sprak de logopediste mevrouw E. van Donk^Geschiere, over haar werk. In feite is een logopediste een spraaklerarcs. Zij vertelde over ervaringen met patiënten, die een hersenbloeding hebben gehad. Perspektief minder somber BRULNISSE, 24-11. Het ziet er voor de plaatselijke machinefabrieken te Brninisse: Maaskant Zonen en L. Padmos B.V.„ voor het jaar 1976 minder somber uit dan enkele maanden geleden werd gevreesd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 3