Belangrijke uitbreiding röntgen-afdeling van Zweedse Rode Kruis-ziekenhuis Verschuiving in de bouw van „nieuwbouw" naar „renovatie" DE ZIERIKZEESCHE COURANT BANKSTEL MEUBELRAMA Aanwinst voor regio ZOEKT U EEN KAD0? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 25 november 1975 132ste jaargang Nr. 21800 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE. ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255 Voor telefoonnummers na half zes. zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M J Bii de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v'h Lakenman Ochtman. Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 19.90, per jaar 76,50. Losse nummers 45 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 29 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3.50 Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 °/0 B T W In dit nummer: De regio-bibliotheekvoorziening Heeft u nog een goed maar wilt u graag veranderen? Ruil het dan in bij Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Teiefoon (01114) 1268 - 1265 Geen „barakkenidee" ZIERIKZEE, 24-11. Terwijl de dag verstierf in de stille novembertuin, was het maandag volop feestelijk heid in het Zweedse Rode Kruisziekenhuis, dat een kruisje zette in de langzamerhand al gevarieerde ge schiedenis van een instituut, dat tot de onmisbaarste en kostbaarste na-rampse verworvenheden voor de re gio Scliouwen-Duiveland is geworden. Gevierd werd de officiële ingebruikstelling van de uitgebreide rönt- genafdeling. Ditmaal bleven de röntgenlampen gedoofd en (uiteraard) de hemdjes aan, maar was er de mélange van geurtjes ontsproten aan drankjes en hapjes en nikotine-arme sigaretten, want daar let men op in deze specifieke me dische ambiance. Autoriteiten verder uit Zierikzee en omringende gemeenten vertegenwoordigers van het Ziekenfonds, doktoren, personeel en oud-perso neel van de röntgenkamer. Bij elkaar heel wat mensen, die werden toegesproken door de voor zitter van het bestuur, de heer Th. H. de Meester, die feestelijk met de deur in huis viel en zei: „blij dat het zover is", een zinvolle opmerking vooral aan het adres van de Inspek- teur van de Volksgezondheid dr. S. Lely. Uiteraard is de uitbreiding al even in gebruik, want dat alvast dienst doen en het officiële openen plegen niet synchroon te lopen. „Bovendien moet het in een zie kenhuis altijd 24 uur per etmaal doorgaan", aldus de burgemeester, die het röntgenkamerpersoneel komplimenteerde met het nieuwe uniform (wit/groen). paalde apparatuur is nu eenmaal nodig". Polikliniek De voorzitter deelde mede dat de plannen tot het vergroten van de polikliniek bijna rond zijn, terwijl op de komende begroting een belangrijk pakket voor de chirurgie is inge ruimd. Predikaat „goed" Op de begroting drukt ook sterk de post salarissen en sociale lasten, maar „de gezondheidszorg moet ten minste het predikaat goed kunnen krijgen", aldus de heer De Meester, die memoi*eerde dat de gemeenten rond f 5,per hpofd der bevolking voor het ziekenhuis opbrengen. Dat is heel erg nodig en mogelijk moet het voor 1976 nog wel iets meer wor den. „Voor ons eigen ziekenhuis moeten we dat gewoon over hebben. Door de verbouwing heeft nu ook het personeel voldoende werkruimte gekregen en is er plaats voor de no dige apparatuur. Ik hoop dat het voor hen hier goed en prettig wer ken zal zijn", zo besloot de voorzit ter. Grenzen Tot de mensen op deze „blijde maandag" behoorde ook de internist drs A. J. van den Hoorn, die vond dat het allemaal wel vrij lang had geduurd, maar hij had daar toch be grip voor. Hij schetste de grenzen van een klein ziekenhuis: „je moet weten waar op te houden en dat slaat ook op de investeringen". Toen echter een professoraal ad vies werd ingewonnen met betrek- Advertentie king tot de röntgenafdeling, was het hooggeleerd kommentaar: ,.hoe is het mogelijk dat u zoveel onderzoe kingen hier kunt verrichten". De omzet was dan ook van drie Röntgenkamers en de uitbreiding van nu is geworden tot iets funktio- neeys, zonder statussymbolen. Het totaal (oude röntgen kamer en uit breiding) kreeg een moderne equip ment, w.o. een verborgen generator met 12 ventielen", de eerste in Ne derland". Uiteraard is dit aan een fietsband herinnerend uitrustings stuk veel gekompliceerder en wij dus maar hopen, dat niemand ooit de ventielen er zal uittrekken. Andere pluspunten Dit ter zijde echter; feit is ook de aanwezigheid van een monitor in Kamer I, waardoor het binnengebeu- ren in 's mensen maag en ingewand kan worden gevisualiseerd en punt is ook de stralingsprotektie, waardoor de te onderzoeken patiënt een lager stralingsdosis krijgt toegediend. Ook de doka werd gemoderniseerd en - aldus de internist - „wij blijven het houden op handontwikkelen al zijn er mechanische ontwikkelaars. Handwerk echter is beter". Dankwoorden Bijna tot patiënten werden de Röntgenmensen als in de oude toe stand een apparaat uitviel. „Ik ben erg dankbaar dat het allemaal is ge realiseerd en voorzieningen voor de toekomst konden worden gereali seerd. Die dank gaat in het bijzonder uit naar het bestuur; het vormt een stimulans, ten goede van onze eigen regio-bevolking", aldus drs Van den Hoorn. ZIERIKZEE. Iets heel bijzonders is de „foto-administratie" in de vernieuwde en uitgebreide Röntgenafdeling. Deze administratie bestaat uit een geme chaniseerd kaartsysteem, afgestemd op en korresponder end met het foto archief, waarin de menselijke interieurplaatjes zijn opgeborgen. Mej. H. W. Jonker (foto) geeft uitleg aan een aantal genodigden. herstel van de woningen aan de ge noemde straten zullen f 142.000, gaan bedragen. In zijn openingsrede toonde de voorzitter met vele sprekende cij fers de grote groei van de vereniging van de laatste jaren duidelijk aan. Het aantal leden bedraagt thans 2.884, de verenigingsmiddelen zijn groot f 65.000.Het woningbestand van „Beter Wonen" bedraagt: 2.496 eengezinswoningen, 351 bejaarden woningen, terwijl nog 68 woningen in exploitatie zijn voor derden. To tale woningbestand: 2.915. Het to taal aantal garages bedraagt 122. Er zijn 49 installaties voor gemeen schappelijke antennes waarop aan gesloten 1.907 woningen en daar naast nog 36 „derden". Totaal aan tal: 1.943. Aanbouw In aanbouw heeft „Beter Wonen" 29 eengezinswoningen in Brouwers haven, 8 eengezinswoningen in Zonnemaire en 12 bejaardenwonin- gen ('s Heer Lauwendorp) te Zierik zee; totaal 4.9. Meer dan de helft van hei woningbezit is thans voorzien van centrale verwarming, in de pe riode 1974-1975 werden 49 installa ties aangelegd. In voorbereiding is de bouw van de volgende aantallen woningen: 17 eengezinswoningen in Zierikzee (Havenkwartier), 11 een gezinswoningen te Scharendijke, 40 eengezinswoningen in Zierikzee West VI en 26 eengezinswoningen verspreid in Zierikzee-centrum. To taal in voorbereiding: 94 woningen. (Vervolg pag. 3) Advertentie Geef een Perzisch kleed of lopertje! Een kado dat gewaardeerd wordt! Prachtige Bokhara kleedjes reeds vanaf f 35,— I TAPIJTSERVICE CENTER f mi lintiN win milium „Wü zijn benieuwd hoe het wel zou zyn gegaan wanneer de ge meenten zelf nog eigenaar zouden z|jn. Natuurlijk kunnen wjj niet in één jaar opknappen wat door die gemeenten gedurende tien jaar werd verwaarloosd, aldus de heer Cou- mou. De voorzitter zei verder: „We kunnen ons niet in een avontuur storten maar zullen dit werk gron dig moeten voorbereiden". Uit een toelichting van de heer Ph. H. v. Doorne, de nieuw benoemde di- rekteur van de Woningbouwvereni ging, bleek o.a. dat een volledige re novatie van een aantal woningen in Bruinisse zou betekenen dat een huurverhoging van f 100.zou moeten worden toegepast, wat in vele gevallen een verdubbeling van de huur zou betekenen. Er dient dan ook een grondige afweging van de mogelijkheden en beschikbare mid delen plaats te vinden. Vast staat intussen dat de wonin gen aan de Wilhelminastraat, de Beatrixstraat en de Irenestraat in Bruinisse zullen worden opgeknapt zonder dat huurverhoging moet wor den toegepast. De totale kosten van Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Eenzaamheid temidden van i velen, is de pijnlijkste. i A. D'Houdetot f Verwachting tot woensdagavond: Minder koud Veel bewolking met in de nacht en ochtend plaatselijk enige tijd regen; matige tot krachtige zuidwestelijke wind; minimumtemperaturen van 5 graden in het westen tot 1 graad in het oosten van het land, maxima om streeks 7 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min.-temperaturen: omstreeks 3 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 7 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 26 nov. Zon op 8.17, onder 16.37 Maan op onder 13.08 27 nov. Zon op 8.19, onder 16.36 Maan op 1.02, onder 13.32 Laatste kwartier: 26 nov. (7.52). HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 26 nov. 7.49 20.29 1.29 13.56 27 nov. 8.47 21.37 2.36 15.00 Doodtij: 28 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 25-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Aan de periode niet lichte vorst in de nacht en ochtend is voor lopig een einde gekomen. Een depres sie, die dinsdagmorgen boven het zee gebied tussen Groenland en IJsland lag, trekt naar het oosten, terwijl de luchtdruk boven het vasteland van Europa daalt. Door deze ontwikke ling kan een bij de depressie beho rend front tot onze omgeving door dringen. Met zuidwestelijke winden zal oceaanlucht de koude en droge continentale lucht terugdringen. Lof was er verder voor de archi- tekt J. v. d. Linden en het aanne mersbedrijf Hodes Systeembouw BV te Delden, die de steentjes funktio- neel blijkt te hebben gestapeld en daarmee het „barakkenidee" blijkt te hebben kunnen vermijden. De heer De Meester had een wij ziging in de meningen over het zie kenhuis gekonstateerd, dat eerder wel te klein werd bevonden, waarna het woord samenvoegen soms wilde vallen. „Gelukkig is deze teneur er volledig uit. Stilstand in de gezondheidszorg zou ook achteruitgang betekenen, maar juist door de ingebruikneming van de uitgebreide röntgenkamer is het aantal handeling dusdanig ver groot. dat van een verdubbeling en zelfs verdrievoudiging kan worden gespi-oken. Die groei op zich noopte ook tot de uitbreiding en een be- BURGH. Het bekende zangkoor „Nu met Hope" gaf onlangs een geslaag de uitvoering. Zie elders in dit num mer voor een verslag van deze zangavond die in het teken stond van het zeventigjarig jubileum var, de vereniging. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De schuttingen zullen gaan verdwijnen ZIERIKZEE, 24-11. Al inoet worden vastgesteld dat de woningbouw thans wat stagneert, dan staat daar tegenover dat er een verschuiving plaatsvindt van nieuwbouw naar renovatie. Zeker in de toekomst zal de woningbouw min of meer een verzadiging bereiken, maar op renovatiegebied kan volop werk worden ver wacht, niet alleen in Zierikzee, maar ook in Brouwers haven en in Dreisclior. Op deze wijze zal de woningbouw vereniging „Beter Wonen" ongetwij feld een belangrijke bijdrage kunnen leveren aan bijvoorbeeld het beter bewoonbaar maken van Zierikzee binnen de wallen. Wat Zierikzee betreft is het on der meer de bedoeling dat verspreid in de stad 26 eensgezinswoningen zullen worden gebouwd om allerlei „gaten" weer te vullen, zoals o.a. zal gaan gebeuren in de Bagijnestraat, de Krepelstraat, in de Schuttershof straat en in de Hoofdpoortstraat. Dat betekent dat dus eindelijk het einde in zicht gaat komen van de langja rige periode dat op allerlei plaatsen in de stad schuttingen de „wonden'' in de gevelrijen moesten verhullen. Een en ander bleek uit mededelin gen van de voorzitter, de heer J. Coumou. in de gisteren (maandag)- avond gehouden algemene ledenver gadering van de Woningbouwvere niging, die slechts matig was bezocht in de foyer van „Mondragon". Druk is men overigens ook met belangrijke opknapplannen voor overgenomen woningen van enkele gemeenten op Schouwen-Duiveland, o.a. woningen in Haamstede en Bruinisse. Het moest de voorzitter in dit verband van het hart dat het hem verwonderde dat door de ge meenten nogal „druk'' wordt uitge oefend op „Beter Wonen" om be paalde complexen woningen een op knapbeurt te geven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 1