IN EEN LAGERE VERSNELLING Fanfares over Rarnbouiilet niet geheel ten onrechte Let op! d e u r I o o Regeling steun aan huurders bij woningverbetering verruimd 4 BLIK DOOR HET WERELD winkelweek- aktie Al vanaf 48guldenper maandbentuinl976 intgëbreidverzekerdtegensaektekosten. Zonder nüsleidendeigen risiko, zonder andere adders onder het gras. Bel voor aü$ inlichtingen0171919331, of stuur eenenveloppe metuwnaam en adres, zonder postzegel, naar antwoordnummer 1 inNoordwyk. Stichting Het Zilveren Kruis Ziektekostenverzekering Uw financiële pijnstiller België kleinwinkel-land Stoere fanfares klonken vanuit Rarnbouiilet, nadat daar de indus triële top van zes was uitvergaderd. Niet dat er nu echt belangrijke be sluiten te melden vielen, maar al leen al het demonstreren van eens gezindheid mocht blijdschap reek- ken. En dat is ook wel zo, helaas, in een wereld waar het haast regel is dat de meningsverschillen onover brugbaar zijn en overeenstemming slechts zelden tot stand komt. zoals b.v. de EEG kan getuigen. En zoals ze ook prompt na Rarnbouiilet de monstreerde toen in Brussel een zeer uitgebreide conferentie tuerd gehouden, waarop vertegenwoordi gers van werknemers en werkgevers met de Europese commissie praat ten. Het voornaamste waartoe men. daar kwam was op te roepen tot eenheid en zulks maakt een beetje zielige indruk als men bedenkt, dat men toch al sinds 194S bezig is die eenheid tc bouwen. Als de premiers der negen begin december in Rome bijeenkomen om vooral de economische malaise tc bespreken, kunnen ze alleen maar met spijt bedenken, dat in af die tijd wel veel gesproken is over een mo netaire unie en andere instrumenten waardoor de EEG gemakkelijker als geheel front kon maken tegen dn problemen van nu, maar dat er niet veel van terecht is gekomen. Dal waren voornemens en van Rgm- bouïllet is bok niet veel meer ver nomen dan voornemens - Europea nen zullen derhalve geneigd zijn de fanfares voorlopig sceptisch te be luisteren. Ook al weer heel toeval lig verscheen een dag na Rarnbouii let een rapport van de OESO, de or ganisatie voor economische samen werking en ontwikkeling, die zo'n beetje becijferde hoe de kansen op opleving van handel en industrie er voor staan. Weliswaar komen ook de OESO-experts tot de slotsom, dat volgend jaar weer een stijging ver wacht mag worden van de diverse bruto nationale produkten, maar de cijfers van deze nuchterlingen zijn wel een flink stuk lager dan b.v. die van de regeringen in West-Duitsland en de Verenigde Staten. Naar opleving van handel In beide landen kan men licht de verdenking koesteren, dat de rege ringen er geen belang bij hebben om aan de vooravond van verkiezin gen het pessimisme bij de bevolking aan te wakkeren, maar hoe begrij pelijk dit ook zou zijn, het verhoogt natuurlijk niet het vertrouwen dat over Rarnbouiilet zoveel reden tol gejuich bestaat. Die conferentie van de voornaamste industrielanden (plus Italië, waarschijnlijk uit be leefdheid) van de Westerse wereld had als belangrijk doel het zelfver trouwen van de inwoners wat op te vijzelen, maar dit zou beter zijn ge lukt als er inderdaad ook iets beslo- ien was. In dit opzicht doet de prin cipiële overeenkomst tussen de VS en Frankrijk om de wisselkoers niet al te sterk meer te laten schomrne- len wel een beetje kaal aan. Over dit laatste kan men overi gens ook positiever oordelen. Al zou het onzin zijn om alle misère te wij ten aan de nogal tegenovergestelde inzichten van Parijs en Washington over economische zaken, toch is het een belangrijke vooruitgang dat deze bepaald niet onbelangrijke twee dracht is bijgelegd in het kamp van de industrielanden. Het wekt de hoop, dat de regeringsleiders van deze zes elkaar niet in de wielen zullen rijden als andere belangrijke confrontaties plaatsvinden zoals be raadslagingen met de olielanden, de energieconferentie, de ontmoeting met de arme grondstoffenleveran- ciers. En als men optimistisch op Rarnbouiilet wil terugzien, dan moet dat zijn om hei verschijnsel dal de regeringen door hun overeenstem ming om in harmonie te werken aan een opleving van zowel handel als industriële bedrijvigheid sterker zijn komen te staan tegenover die pres* siegroepen thuis die schreeuwen om beschermende maatregelen: hogere invoerheffingen, invoerquota's en desnoods - verboden. Men mag dan icel niet precies weten hoe men uit de huidige merkwaardige crisis moet komen, maar dergelijk protectionis me is in ieder geval funest: het is in dc jaren dertig geprobeerd en men heeft toen mogen ervaren dal alles er eerder slechter dan beter door werd. Die fout ivil dc industriële wereld zeker niet herhalen. deelnemer meelstraat 31 zierikzee Man bekende tien verkrachtingen GRONINGEN, 22-11. De 40-jarige werkloze W. A. uit Groningen heeft bekend in Groningen acht verkrach tingen en in Amsterdam twee ver krachtingen te hebben gepleegd. Dat deelde de' Groninger gemeentepolitie mee. De man werd in de nacht van 11 op 12 november j.l. aangehouden in Groningen nadat hij in de wijk Vinkhuizen een jonge vrouw had verkracht en bestolen. W. A. werd al eerder voor het zelfde veroordeeld. Hij verbleef vanaf 1971 in de S. van Mesdagkli niek in Groningen. Tijdens, een on begeleid verlof begon hij in oktober 1973 met zijn eerste verkrachting in Groningen. Het betrof een 12-jarig meisje. DEN HAAG, 22-11. De op 1 juli in werking getreden regelingen voor verhuis- en herinrichtingskostcn en huurgevvenningsbydragen, kunnen ook worden gegeven aan bewoners, die niet in een ingrijpend verbeterde woning terugkeren. De huurprijs van dc elders betrok ken woning moet dan wel minstens dertig gulden per maand moer be dragen dan die van de ontruimde woning voor de verbetering. Staatssekretaris Schaefer van volkshuisvesting en ruimtelijke or dening heeft dit de gemeentebestu ren geschreven, aldus een medede ling van zijn ministerie. Het verlenen van bedoelde bijdra gen bij ingrijpende woningverbete ring was slechts mogelijk als de be woners in de woningen blijven wo nen of daarin na verbetering terug keren. In de praktijk kunnen zich echter omstandigheden voordoen, waardoor niet alle bewoners (kunnen) terugke ren. In die gevallen is het voor hel verwezenlijken van een verbete ringsplan en uit overwegingen van billijkheid wenselijk om ook aan laatstbedoelde bewoners dezelfde tegemoetkomingen te verstrekken, Beide regelingen kunnen zowel bij voor-oorlogse als bij na-oorlogse woningen toepassing vinden. Bij na oorlogse woningen dient echter altijd sprake te zijn van ingrijpende ver betering. Bij partikuliere huurwo ningen dient tevens sprake te zijn van woningen die met rijkssteun zijn verbeterd. Hoo/dkautoor Goowegal teNoordwijk KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND SCHIPHOL. Een vermoeid uit ziende premier Den Uyl is zaterdag morgen vroeg van Schiphol naar Pa ramaribo vertrokken om in dc Su rinaamse hoofdstad dinsdag de plechtigheden rond dc onafhanke lijkheid van Suriname by tc wonen. DEVENTER. Carbonia b.v. (car bonpapier en inktlinten) in Deven ter, een onderdeel van de Britse Lamson Industries, gaat reorganise ren, waardoor het huidige perso neelsbestand (140 werknemers) mét ca. 20 moet worden verminderd. DEN HAAG. De belangstelling voor dc nota met ideeën over een nieuw onderwijssysteem voor Ne derland in het jaar 2000 is zo groot dat het ministerie van onderwijs en wetenschappen het door de staats drukkerij in pocketvorm heeft laten uitgeven. Minister Van Kemenade heeft het eerste gedrukte exemplaar op de staatsdrukkerij in ontvangst genomen. De titel van het boekje: ..Meer mensen mondig.maken". ZUNDERT. Uit een bontzaak in Zundert is voor circa 300.000 gulden aan bontjassen, suède en leren kle ding gestolen. De rijkspolitie ter plaatse vermoedt, dat de daders ge bruik hebben gemaakt van een in de buurt gestolen aanhangwagen. De dieven zijn de zaak binnengekomen door een ruit uit de voordeur te snij den. DEN HAAG. De landbouw wil graag een van dc begunstigden zyn bij dc ophanden zijnde verdeling van 650 miljoen gulden voor bestrij ding op korte termyn va n de werk loosheid in de bouw. Voor de werk gelegenheid, niet alleen in de bouw maar ook in andere aan land- en tuinbouw toeleverende sectoren, zou dat goed zijn. GELDROP. De onderhandelaars van de drie confessionele partijen hebben blijk gegeven het contact met de achterban te hebben verlo ren. Dat staat in een briéf van het CDA afdeling Geldrop. MAASTRICHT. De onlangs inge stelde computer bij de naftakraker 2 op het terrein van D.S.M. in Lim burg had ten tijde van de ontplof fing op 7 november een zuiver re gistrerende functie en geen bestu rende. De officier van justitie in Maastricht heeft dit meegedeeld. SCHIJNDEL. De directie van ko ninklijke kousen- en sokkenfabriek Jansen de Wit in Schijndel wil hon derd part-time medewerksters van de vestiging Danlon in Eininen ont slaan. HILVERSUM. Prins Bernhard heeft op paleis Soestdijk uit handen van de Australische zanger Kamahl een tweede cheque ter waarde van f 25.000,voor het wereld natuur- fonds (WNF) ontvangen. DEN HAAG. Staatssecretaris Ha- zekamp van economische zaken heeft de gemeente Den Haag toe stemming gegeven een casino in de residentie te vestigen. De speelzaal zal komen in het Kurhaus in Sche- veningen. DEN IIAAG. De Ierse regering heeft dr. Tiede Herema en zijn vrouw het Ierse ere-staatsburger- schap aangeboden „voor de belang rijke dienst die zij het land hebben bewezen''. Dit heeft de Ierse ambas sade in Den Haag zaterdagmiddag meegedeeld. UTRECHT. Het bouwbedrijf „Ba sis Elementen Bouw (B.E.B.)" in Middenmeer gaat dicht. Behoudens wat lopende orders konten de ruim 50 werknemers daardoor zonder werk te zitten. UTRECHT. Volgens de industrie bond N.K.V. heeft de industriebond N.V.V. besloten om toch te praten met Akzo over de sociale maatrege len die bij Enka-Glanzstoff genomen moeten worden in verband met de eenzijdig door de raad van bestuur doorgezette sanering van hel con cern. DEN HAAG. Zo spoedig als moge lijk is zal gestreefd worden naar een erkende opleiding van intensive-care verpleegkundigen, die als specialisa tie op de opleiding van verpleegkun dige A. moet worden gezien. AMSTERDAM. De politierechter m Amsterdam heeft het 54-jarige P.P.R. Eerste Kamerlid L. H. uit de hoofdstad wegens het bekrassen van drie foutief geparkeerde auto's een boete van f 200,of acht dagen hechtenis opgelegd. De officier van justitie, mr. J. Wolfs, had f 250.- of tien dagen geëist. DEN HAAG. Dc verdeling en de toewijzing van de totale grondwa- tervoorraad in Nederland dient een wettelijke grondslag te krijgen. Daartoe is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend. Dc nieuwe wet moet de naam „grond waterwet" krijgen. DEN HAAG. Het Landbouwschap voelt weinig voor een belangrijke verschuiving van planologische ta ken en bevoegdheden van gemeente naar provincie, zoals het kabinet blijkens zijn plannen voor reorgani satie van het binnenlands bestuur beoogt. APELDOORN. Personeelsleden van de Sparta-rijwielen en motoren- fabriek hebben vrijdag bericht ont vangen dat zij zullen worden ontsla gen. Volgens de directie zijn struc turele moeilijkheden in de brom fietssector de oorzaak van dit ont slag. SCHIPHOL. Uitgeleide gedaan door hun ronrn prins Willem- Alexander. .Inlian.-I-'riso cn Con- stantijn z\j n prinses Bealrlx en prins Claus zondaginorgeu vroeg van Schiphol naar Paramaribo vertrok ken. DRIEBERGEN. De part-timë-pre- dikant heeft thans officieel zijn in trede gedaan in de Nederlandse Hervormde Kerk. De wijzigingen, die daarvoor nodig waren in de or- dinatiés 3 en 13 van de kerkorde, kunnen worden aangebracht. Dc hervormde synode heeft in haar no- vembervergadering een groot aantal voorstellen daartoe in tweede lezing aanvaard. URK. Dc vissersvereniging Urk heeft zaterdagavond besloten dc tongvissery voort te zetten. Dc vis sers vinden het vandaag ingegane tengvisserijverbod niet acceptabel omdat er geen compensatieregeling tegenover staat. Ziekenfondspremie voor 1977 DEN HAAG, 22-U, Dl> CHU- Tweede-Kamerleden Tilanus en Kruisinga vinden dat staatssecreta ris Hendriks van volksgezondheid al het mogelijke moet doen om de zie kenfondspremie voor 1977 te houden op het peil van 1976, althans, onder de tien procent. Dat blijkt uit schrif telijke vragen, die zij de bewinds man vrijdag hebben gesteld. BRUSSEL, 22*11. België beschikt per' 151 inwoners over één winkel waar levensmiddelen te verkrijgen zijn. Dat heeft een recente studie aan het licht gebracht. In geheel België zijn er over de 130.000 detail zaken waarvan er bijna 69.000 le vensmiddelen verkopen. De rest verkoopt andere artikelen dan voe dingswaren. In de stad Brussel u-ordt het ab solute rekord bereikt. Daar vindt men niet minder dan 2.330 detail- ha ndelszaken. Wat biedt de BEELDBUIS DINSDAG 25 NOVEMBER NED. I: Om zeven, uur wordt de spits afgebeten door de O-Shoie, het nieuwe maandelijkse magazine op popgebied. De O-Show beperkt zich niet tot 'n aaneenrijging van arties tenoptredens, maar geeft ook boei ende informatie. Vervolgens het 3e deel van Father Brown, de serie die gebaseerd is op de verhalen van G. K. Chesterton. Priesterspeurder Fa ther Brown bindt de strijd aan met een zekere Kalon, die vermoedelijk de leider is van een religieuze sekte waar een luchtje aan zit. Filmjockey Bob Bouma berijdt hierna tot half tien zijn stokpaard. De filmkwis Voor een briefkaart op dé eerste rang. Fragmenten van pas uitgeko men speelfilms worden afgewisseld met een vraag- en antwoordspel waarin de twee kandidaten worden terzijde gestaan door Willem Nijholt, Yoka Berrety en Rinus Ferdinan- dusse. Na het journaal schakelt de KRO over op de informatieve toer. Dat gebeurt met het derde deel van de serie De Katholieken tussen 1925 en 1975. In deze aflevering grepen uit het dagelijks leven van gewone katholieken, waarvooronder meer gebruik wordt gemaakt van histori sch film- en geluidsmateriaal. NED. II: Na een periode van drie eeuwen koloniaal beivind geeft Ne derland vandaag Suriname zijn on- Advertehtie VINKEVEEN. Liesbeth List cn Rob de Nijs ontmoetten elkaar in Vinke- veen, waar de zangeres een gouden plaat voor het dubbel LP „Liesbeth's beste" ontving en haar kollega zijn nieuwe LP: „Kijken hoe het morgen wordt" presenteerde. afhankelijkheid. De NOS gaal niet zonder meer aan deze historische dag voorbij. Onder de titel Suriname onafhankelijk worden tussen zeven en half acht reportages, kommenta- ren en gesprekken gebracht rond de viering van Surinames onafhanke lijkheid. Later op de avond, volgt nog eens een programma van zestig minuten over ditzelfde onderwerp, dat de afgelopen maanden het no dige geharrewar in ons land en in Suriname zelf heeft veroorzaakt. Tweekamp is een van de drie pro gramma's die de NCRV vanaf half acht op deze zender te bieden heeft. Het NOS-journaal wordt gevolgd door het derde deel van De Koperen tuin. Hoofdfiguur Nol Rieske moet vanavond toezien hoe zijn held, Hen ri Cupetus, steeds verder aftakelt. De dood lijkt onvermijdelijk. Ook ivordt de kijker gekonfronteerd met de moeilijkheden die tussen Nol en Trix ontstaan. Hierna is het tijd voor een uitzending van de Mini-voetbal show. In het Rotterdamse sportpa leis Ahoy verschijnen vanavond de Rest van Nederland en. een Rotter dams team binnen de lijnen. DINSDAG 25 NOVEMBER NED. I: 10.45 en 14.00 Schooltele visie: 13.15 Teleac; 1S.45 Informatie Spanjaarden; 13.55 Nieuws: 19.05 De O-show: 19.45 Father Broion; 20.40 Filmquiz21.35 Journaal; 21.50 De katholieken .tussen 1925 en 1975: 22.40 Muzikale dagsluiting: 22.45 Dén Haag vandaag; 23.00 Journaal. NED. II: 18.45 Brigadier Dog; IS.55 Nieuws; 19.05 Suriname onajhanke- lijk: 19.30 Tweekamp: 20.00 Jour naal: 20.25 De koperen tuin; 21.40 Mini-voetbalsho.w; 22.30 Suriname onafhankelijk: 23.30 Journaal. 60 „Ik had ook 't plan, maar ik voelde de me niet sterk, genoeg. Als Yo- landa had blijven aanhouden, zou ik misschien uiteindelijk toch ja gezegd hebben. Ik heb ook mijn zwakheden en ze is een aantrekkelijke vrouw. Probeer dan maar eens slaande te blijven." De vrouw had bijna ademloos ge luisterd. Ze legde de uitgewronge'n vaatdoek neer en droogde haar han den af. Zonder zich verder te be kommeren over de nog altijd niet afgewassen vaat, voor zover die niet aan diggelen was gevallen, liep ze naar de man en greep hem bij de arm. „Kom op. dit gaan we verder met. elkaar uitpraten, jij en ik. In de kamer. Met een sigaret cn een kop koffie. En daarna een borrel. Kom. we hoeven er hiér geen staan de receptie van te maken." In de gang draaide de man zich om. want hij wilde de keukendeur sluiten, maar Grada wilde gelijk tijdig hetzelfde doen. Daarom greep geen van beiden dc deurkruk, maar elkaar. Even was er iets van schrik op zijn gezicht, maar het volgende ogenblik, vonden hun lippen elkaar en sloeg Grada haar armen om zijn hals, zijn gezicht dicht naar zich toe trekkend. „Idioot, ik houd van je dat moet je toch al lang begrepen hebben!" Een protégé v an advokaut Van den Dungen was bereid de belangen van Van den Ogenaller voor wat be treft het verkopen van hot huis aan dc Kapitein Ncmolaan te behartigen Nog niet zo lang celedén afgestu deerd en nu op bet kantoor van deze. tamelijk bekende rechtsgeleerde een soort stage lopend. „Meester" Bloon kwam een avond bij Ben op bezoek, nadat hij kontakt had opgenomen met de advokaat van mevrouw Co- lippe: In 't Veld. Al heel gauw tij dens het gesprek begreep Ben. dat deze jonge advokaat er serieus werk van had gemaakt. Op kalme toon vertelde de bezoeker: „Uw gewezen echtgenote heeft nogal wat schulden gemaakt: Bij leveranciers, nering doenden in het dorp, een garage, een kledingmagazijn in de.stad, noemt u maar op. Men is nu aan het becijfe ren. hoe groot dit deficit zal zijn. De gemeente geeft haar sinds een paar weken financiële steun. Tot ze haar woning verkocht zal hebben. In ieder geval behoeft u geen vrees te hebben, dat u de hypotheeksom plus de achterstallige rente niet zult krijgen, als het huis wordt ver kocht. Daar wordt dus onzerzijds voor gezorgd. Overigens zal er dan niet veel meer voor mevrouw Co- lippe" overblijven." Van den Ogenaller keek de bezöc- ker verstomd van schrik aan. „Maar meneer, dat huis is wel een ton waard, als het niet meer is onder de huidige omstandigheden." De advokaat knikte. „De make laar vraagt inderdaad honderddui zend gulden. Met alle kosten cn zo er af. zal ze er zo'n zestigduizend van overhouden. Men neemt aan. dat ze een halve ton schuld heeft." „Wat zegt u? Een halve ton?" Van den Ogenaller keek de advokaat wit van schrik aan. De man knikte. „Ja. Volgens mijn confrater In 't Veld, die haar zaken behartigt." „Maar hoe heeft ze dat dan voor elkaar gekregen? In nog geen ander half jaar? Vijftigduizend1 Wie is er dan ook zo gek om zoveel krediet te geven?" De man bekeek zijn aantekenin gen. „Het huwelijk van haar dochter heeft nogal wat gekoot en door HENK VAN HEESWIJK „Het huwelijk vanTs-Hillié'ge trouwd'?" De advokaat keek op zijn beurt verwonderd op. „Ja. Wist u dat niet? Met dokter Poorthuis, een hart- en vaatziektenspecialist." „Daar werkte ze als zijn assisten te „Klopt. Meneer Poorthuis is dit voorjaar van zijn vrouw gescheiden en is begin juni in het huwelijk ge treden met Hillegonda van den Ogenaller." De vader zat geschrokken voor zich uit te kijken. Zijn oudste doch ter was dus al maanden geleden ge trouwd, maar niemand had de moei te genomen hem ervan op de hoog te te stellen. Volgens de wet was Hillic meerderjarig, dus toestem ming van dc ouders was niét meer nodig en daarom had men hem ook maar niet verwittigd. Zo. zo. dachl hij. naar alle waarschijnlijkheid heeft ze het huwelijk van haar werkgever ook nog kapot gemaakt, omdat ze zelf met hem wilde trou wen. Vrouw van een bekende hart en vaatziektenspecialist dat klinkt immers? Had die vent kinderen? Hij wist het niet eens. Dus mijn schoon zoon is dokter. En dot huwelijk zal Reina wel grotendeels bekostigd hebben. Met alle pracht en praal van dien. Gek, dat hij er nooit iets over in de kranten had gelezen, want het zal best een socicty-gebcurtenis ge weest zijn. Ben had zichzelf weer onder kon- trole. „Inderdaad heeft men mij er builen gelaten. Waarschijnlijk uit vrees, flat ik op do huwelijksdag ook mijn opwachting zou maken. Ten slotte is de vader van dc bruid een mislukkeling, nietwaar? (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 4