Zierikzee bereidde St. Nicolaas hartelijk welkom Prachtige verscheidenheid aan vogels in de Graanbeurs Gevechten in Beiroet Aanslag in Israël SPAANSE DEM0KRATEN MISSEN TOEZEGGINGEN Begrafenis van Franco DE ZIERIKZEESCHE COURANT teak bergmeubel MEUBELRAMA ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 24 november 1975 132ste jaargang Nr. 21799 DAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE. ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes. zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave BV. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 19,90; per jaar 76.50 Losse nummers 45 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 29 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,50 Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 BTW In dit nummer: Waterivinning en natuurbescherming 5 december nadert ZIERIKZEE, 22-11. Niet te vroeg en niet te laat; net op tijd dus, kwam ondanks de stroom afwijkend nieuws uit het Iberisch schiereiland de goede Sint te Zierikzee. Zaterdag was de dag. Het sclioongepoetste schip „De Valk" van de visserijpoHtie zette Sint Nico laas in gezelschap van een viertal Pieten feilloos af aan het Luitje. Ter begroeting was aanwezig burgemeester Th. II. de Meester: („ik ben bijzonder blij dat u gekomen bent en met dit mooie weer") en de heren H. Vorwerk, R. Saman en D. v. d. Doel van de Onderncmerscentrale, het „zakelijk lichaam" achter de figuur van Sint, die - dat moet wel - eerder in Zierikzee is geweest. Aan het Luitje het bekende tu mult: kinderen alleen, kinderen met pa's en ma's, eenzaam wachtend de witte schimmel en stram en vrolijk de K.H. „Kunst en Eer", die dirigent E. A. de Looff instrumentaal uiter aard richting peperbollen en mane schijn liet gaan. Voor het dreunend staccato zorgde de drumband. Wat een feestelijke stoet zette zich in be weging, toen Sint - kennelijk nog behept met zeebenen - de schimmel had beklommen. Helemaal vooraan natuurlijk de harmonie en daar ging het via Nieuwe en Oude Haven naar het Havenplein. Hartelijk welkom In de paars-kerkelijke kleur was daar een verhoging gebouwd, met centraal de stoel voor Sint. De jeugd drong op; de burgemeester greep de mikrofoon en maakte nog eens pu bliekelijk bekend hoe welkom St. Nicolaas was. „Wekenlang is naar u uitgekeken; u was eerder in Vlissin- gen. Weliswaar kwam al eens een Piet poolshoogte nemen, maar nu bent u er toch zelf. Welkom en een fijne dag!" Woorden en presentje Sint had - naar zijn zeggen - het weer moeilijk met de frekwentie van zijn bezoeken en het klimmen der jaren, maar Zierikzee als Monumen- tenstad wilde hij niet overslaan. Hij dankte voor de ontvangst, on derstreepte het karakter van het St. Nicolaasfeest (vooralles een kinder feest), vond Zierikzee toch beter dan Vlissingen en overhandigde de bur gemeester een presentje. Volgens insiders moet hierin een letter van banket gestoken hebben, hetgeen - gelet op de tekst van een korresponderend lied - tot de moge lijkheden behoort. Vokale instelling De vokale instelling van Sint was Met een eigen kweek tropenvogel, werd de heer A. de Spirt algemeen kampioen. Een felicitatie van de voorzitter de heer J. Pipping. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) trouwens toch evident, want de jeugd moest zingen. Een jongetje gooide zich met lijf en ziel tegen het: „Zie gindsaan en - op verzoek van Sint - kreeg deze 5 december-hit een instrumentale reprise door „Kunst en Eer" gevolgd door het ze ker ook niet onvermaarde „Zie de maan...." weer zing- en speelbaar na de voorbije totale verduistering van vorige week. Gul gestrooid Angst voor de zak van Zwarte Piet (ook kettingwerk ontbrak) viel niet te bespeuren. Wel werd gul ge strooid met lekkers en pepernoten, waarvan wij er verschillende vrij krachtig tegen het hoofd kregen. Uiterst vermoeid verliet Sint het operatieterrein, om tenslotte met een pittig drankje wat op verhaal te ko men in het „Huis van Nassau". Op elegante wijze werd het schim melprobleem opgelost; het dier werd gewoon overgenomen door één der Pieten, die er weliswaar niet spoor slags, maar toch vandoor gingr BEIROET, 22-11. Rechtse Falan- gisterj en linkse Moslims in Libanon blijven.'elkaar te .vuur en te zwaard bestrijden. In de nacht van zaterdag op zondag vond, met name in de oostel'jke wijken van de hoofdstad Beiroet, een voortdurende wisseling plaats1 van raket, mortier- en gra- naatvuur, terwijl de machinegewe ren onophoudelijk ratelden. LONDEN, 22-11. Palestijnse guer rillastrijders hebben de verantwoor delijkheid opgeëist voor de aanslag op een slaapzaal van de religieuze school in de Israëlische vestiging Ramat Hamagshimim in bezet Syrië. By de aanslag kwamen drie Israëli sche studenten om het leven. Vol gens het Israëlische leger werden twee Israëliërs gewond. Rede Juan Carlos MADRID, 22-11. De Spaanse de mocraten waren zaterdag teleurge- Expositie „Zang en Kleur" Z'EIUKZEE, 22-11. In het tweede jaar van haar be staan kan de vogelvereniging „Zang en Kleur" terug zien op een zeer geslaagde tentoonstelling, welke ge houden werd in de Graanbetirs van het „Huis van Nas- De grote verscheidenheid in soor ten bijeengebracht door 32 inzenders waarvan vijf jeugdleden, werden door het publiek zeer op prijs ge steld. De veel eigen gekweekte vo gels hadden vooral de bewondering van de kenners onder de bezoekers. De dag vóór de tentoonstelling hebben zes keurmeesters de inge brachte vogels naar punten gewaar deerd. Algemeen kampioen van de ten toonstelling werd F. de Spirt met een eigen kweek tropenvogel van 90 punten en het Bondskruis. Jeugdkampioen werd A. P. van Burg met een oranje rood isabel ka narie eigen kweek van 88 punten en de Bondsmedaille. Op de twee dagen van de tentoon stelling was er weer die gezellige drukte eigen aan de Graanbeurs. Evenals voorgaande jaren werden verlotingen gehouden en ook het rad van avontuur gaf het publiek de ge legenheid een prijsje te winnen. De tentoonsteliing werd ook be zocht door een vijftigtal bejaarden uit Boremdamme. De heer P. Bakker sprak een dankwoord namens de bejaarden voor de geboden gelegenheid tot be zoek aan de tentoonstelling en zin speelde op de toekomstige volière- bouw bij Borrendamme. De volledige uitslagen zijn als volgt: Pigmentkanaries: kampioen pig ment E.K. R. Poèlman, 89 pnt B.M.; le prijs E.K. N- van Burg, 88 pnt.; 2e pr. E.K. M. Braber, 88 pnt.; 2e pr. E.K. R. Poelman, 88 pnt.; 2e pr. E.K. M. Braber, 88 pnt.; 3e prijs E.K. J. Janse, 88 pnt.; 3e pr. E.K. N. v. Burg, 88 pnt.; 3e pr. E.K. M. Bra ber, 88 pnt,; 4e pr. E.K. M. Braber, 88 pnt.; 4e pr. E.K. J, Germing, 87 pnt.; 4e pr. E.K. M. Braber, 87 pnt. le pr. O.E.K. N. v. Burg, 89 pnt.; 2e pr. O.E.K. A- Kik, 88 pnt. le pr. O.K. N. v. Burg, 89 pnt.; 2e pr O.K. R. Poelman, 88 pnt.; 3e pr. O.K. J. Schultz, 88 pnt.; 3e pr. O.K. N. v. Burg, 88 pnt. Vetstof kanaries: Kampioen vet stof E.K. N. v. Burg, 88 pnt. B.M.; Je pr. E.K. R. Poelman, 87 pnt.; 2e pr. E.K. A. P. v. Burg, 87 pnt. le pr. O.E.K. N. v. Burg, 88 pnt. le pr. O.K. J. Janse, 89 pnt.; 2e prijs O.K. R. Poelman, 88 pnt.; 2e pr. O.K. J. C. Renters, 87 pnt. Grasparkieten: Kampioen E.K. P. Verwest ,89 pnt. L B.M.; le pr. E.K. P. Verwest, 88 pnt.; 2e pr. E.K. P. Verwest, 87 u pnt. le pr. O.E.K. A. J. Schiettekatle, 88 pnt. le pr. O.K. Lievense en Nuyens. 89 pnt.; 2e pr. O.K. P. Verwest, 88 pnt. Grote parkieten: le pr. O.E.K. Me vrouw Den Haan, 89 pnt. 2e pr. O.K. C. Bolle, 88 pnt.; 3e pr. O.K. H. J. Bevelander, 88 pnt. Kwartels: le pr. O.K. E. J. v. Strien. 89 pnt. Bastaarden: Kampioen E.K. F. de Spirt, 88 pnt. B.M. Zebravinken: Kampioen E.K. C. v. d. Jagt, 86 pnt. B.M.; le pr. E.K. C. v. d. Jagt, 85 pnl. le pr. O E.K. C. v. d. Jagt, 87 pnt. Japanse meeuwen en zebravinken: le pr. O.K. M. G. de Jonge, 86 pnt.: 2e pr. O.K. B. J. Verkaart, 86 pnt. Tropen: Kampioen E.K. F. de Spirt. 90 pnt. B.K.; Derbyprijs F. de Spirt, 89 pnt. le pr. O.K. L. A. Vis. 89+ pnt.; 3e pr. O.K. M. G. de Jonge, 89 pnt. Kampioen v. d. Jeugd E.K. A. P. v. Burg, 88 pnt. B.M.; le pr. E.K. M. M. de Spirt. 86 pnt. le pr. O.K. M. v. d. Sterren, 89 pnt.; 2e pr. O.K. M. Pipping, 89 pnt.; 2e pr. O.K. M. C- Braber, 87 pnt. Heeft u nog een en wilt u graag over op eiken? Ruil het dan in bij Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1268 - 1265 ZIERIKZEE. Sint Nicolaas hartelijk begroet door burqemeester Th. H. de Meester en de heren van de Onder nemerscentrale Saman en Van den Doel. Sint heeft het grote „gedrag- boek" bij zich. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaal uit 6 pagina's steld dat koning Juan Carlos in zijn toespraak geen concrete stappen in de richting van liberaiisatie heeft aangekondigd. Volgens professor Joaquin Ruiz Gimenez, leider van de linkse chris ten-democraten zou er amnestie voor politieke tegenstanders moeten zijn geweest. „De koning was niet expli ciet over politieke liberalisaties en democratie", zei hij. Hij voegde er echter aan toe zich te realiseren dat de koning sprak voor een conserva tief parlement, waarvan de meeste leden ongewijzigde voortzetting van Franco's regiem wilden. De graaf van Motrico, Jose Maria Areilza, een vertrouweling van de nieuwe koning en vertegenwoordi ger van de liberale monarchisten zei dat de toespraak een „air van re novatie" had Hij wees erop dat Juan Carlos belangrijke zaken als regionalisme en de wens om tot Eu ropa te horen had aangeroerd. MADRID, 23-11. Zondagmiddag is het stoffelijk overschot van Franco begraven in de basiliek van de Val lei der Gevallenen, 60 km ten noord westen van Madrid. Tienduizenden leden van' de orga nisaties van de officiële staatspartij waren hierbij aanwezig. Tevoren had in Madrid ongeveer een miljoen Spanjaarden afscheid genomen van de caudillo. Koning Prins Juan Carlos de Borbon y Borbon is zaterdagmiddag beëdigd als koning en staatshoofd van Span je. Koning Juan Carlos de Eerste is de eerste koning van Spanje sedert 44 jaar en de achttiende monarch sedert Ferdinand. De beëdiging geschiedde in het gebouw van de Cortes (parlement) ten overstaan van de 550 afgevaar digden in de Cortes en van de 17 leden tellende kroonraad. Eerst het hemd, dan de kant; eerst de rechtvaardigheid, dan de edelmoedigheid. j Chamfort tn i Verwachting tot dinsdagavond: Vorst in de nacht en ochtend Droog weer en weinig bewolking; in de nacht en ochtend lichte tot ma tige vorst, met minima van min 1 tot min 6 graden; zwakke tot matige zuidoostelijke wind; maxima rond 2 graden. Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min.-temperaturen: omstreeks 2 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 6 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 25 nov. Zon op 8.15, onder 16.38 Maan op 23.45, onder 12.43 Laatste kwartier: 26 nov. (7.25). HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 25 nov. 6.53 19.28 0.31 12.57 Doodtij; 28 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 24-11. Het KNMI deelt mede: Boven Midden- en Oost-Eu ropa handhaaft zich ook het komen de efmaal een hogedrukgebied. Een gebied met lage barometerstanden trok maandag in betekenis afnemend van de Golf van Biscaje naar het zuidoosten. Tussen beide systemen staat een zuidoostelijke stroming, die vrij droge en vrij koude kontinen- tale lucht naar onze omgeving voert. In deze lucht zal het in de nacht van maandag op dinsdag licht tot matig kunnen vriezen. Een boven de Britse eilanden en de Noordzee gelegen front trok maandag in oostelijke richting en nam daarbij in aktiviteit •af. Dinsdag mogen we dan ook op nieuw op droog weer rekenen. In grote delen van Duitsland, Po len en Tsjechoslowakije komt de temperatuur overdag niet boven nul alleen in het zuiden van Spanje en in Grieknland lopen de maxima tot boven 15 graden op. t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 1