ERIC DE NOORMAN Anonieme brieven Geen Belgenmop CITROEN A2CV Garage G. Wandel Zn. KERKDIENSTEN Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Gasthuiskerk: 9.30 uur ds. Schaap; 19.00 uur ds. C. Baas, Fijnaart, jeugddienst; 11.00 uur ds. Assendarp, gezinsdienst. Kerkwerve: 11.00 uur ds. Delhat\s. Serooskerke: 10.00 uur mevr. De Boon-Tol, Spij- lcennisse; 11.30 uur zondagsschool. Burgh: 10.00 uur da. Van Leeuwen. Haamstede: 10.00 uur kand. Dèe; 7.00 uur ds. Eikelboom, gez. d. in Herv. kerk. Renesse: 9.45 uur ds. De Wit. Noordwelle: 11.00 uur ds. De Wit. Scharendijke: 9.30 uur ds. Del- haas. Brouwershaven: 11.00 uur ds. Kroon, H. Doop. Zonnemaire: 9.30 uur ds. Kroon; 11.00 uur zondags school. Noordgouwe: 9.30 uur ds. Geers; 11.00 uur zondagsschool. Dreischor: 11.00 uur ds. Geers; 9.30 uur zondagsschool kleinen. Omver- kerk: 10.00 uur ds. De Jonge, Brui- nisse. Nieuwerkerk: 10.00 uur ds. IColkert. Oosterland: 10.00 uur ds. Van der Meer, H. Doop; 6.00 uur kand. J. J. Dée, Oegstgeest. Sirjans- land: 10.00 en 6.30 uur ds. A. Muil wijk, Ouderkerk a/d IJssel. Bruinisse 10.00 uur ds. H. W. v. d. Brink, Den' Haag; 5.00 uur ds. De Jor.ge. II. Doop Lutherse Kerk Zierikzee: 10.00 uur da. A. H. A. Bakker, Middelburg. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10.00 en 6.30 uur kand. P. J. Moe!. Haamstede: 10.00 uur ds. Paulus; 7.00 uur ds. J. Eikelboom (gez. d. in Herv. kerk). Scharendijke: 10.00 uur ds .Eikelboom; 15.00 uur ds. Paulus (m.m.v. jeugdkoor). Brou wershaven: 10.00 uur dhr. v. d. Zwan, Driebruggen. Zonnemaire: 3.00 uur dhr. v. d. Zwan, Driebrug gen. Nieuwerkerk: 10.00 en 5.00 uur kand. C. Schakel, Amsterdam. Brui nisse: 10.00 en 5.00 uur dhr. J. Ver heul, Spijkenisse. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Brouwershaven: 9.30 en 6.30 uur ds. Urban. Christelijke Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10.00 en 6.00 uur ds. Op den Velde. Kerkwerve: 10.00 en 6.00 uur ds. Buys. Haamstede: 10.00 en 3.00 uur kand. A. G. v. ,d. Heijden. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10.00 en 14.30 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 10.00 en 3.00 uur .leesdienst. Oosterland: 10.00, 2.30 en 6.30 uur ds. W. Ilage ('s avonds afscheidsdienst ds. Hage), Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10.00 en 6.00 uur lees- dienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 3.30 uur leesdienst. Bruinisse: 10.00 en 5.00 uur ds. A. v. d. Berg. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 2.00 en 6.00 uur ds. OVERDENKING „En Jezus zeide: Tot een oor~ deel ben Ik in deze wereld, gekomen, opdat wie niet zien. zien mogen, en wie, zien, blind, ■worden". Joh. 9 39 Op zijn eerste zendingsreis landt de apostel Paulus op het eiland Cy prus. Spoedig komt hij daar in kon- takt met de proconsul Sergius Pau lus, het hoofd van het Romeinse be stuur. Deze Romein heeft zich af gekeerd van zijn voorvaderlijke godsdienst en is op zoek naar een beter geestelijk kompas. Daarbij is hij echter in de ban gekomen van een tovenaar, een zekere Bar-Jezus. Deze magiër ging er prat op dat hij een diep inzicht had in de verbor gen krachten die volgens hem de wereld en het mensenleven beheer sen. Hij noemde zichzelf dan ook „Elymas", wat waarschijnlijk zo veel betekent als „wijze". Jammer voor Paulus, maar er is weinig aan te doen. De landvoogd zal zijn nieuw-verworven inzicht echt niet inruilen voor de boodschap van een profeet uit Palestina die stierf aan een Romeins kruis! Maar - de ge schiedenis heeft een ander verloop. Paulus moet op het stadhouderlijk paleis komen. Hij mag zijn bood schap brengen. Sergius Paulus luis tert welwillend toe. Het is bij hem kennelijk méér dan nieuwsgierig heid. Calvijn zegt: „Het valt niet fe betwijfelen, of God verontrustte zijn ziel, zodat hij geen volkomen vrede vond in deze ij delheid, hoewel hij zich voor een tijd liet misleiden". Paulus is blij dat hij juist hier van Christus mag vertellen, de Messias van Israël die gegeven is de macht over hemel en aarde-en die eenmaal, zal komen om de wereld te oorde len. Sergius Paulus voelt hoe hier het licht opgaat en dat in dit licht de wijsheid van Elymas maar een duistere en verwarde zaak is. Zo gaat het woord van Jezus in vervul ling: de geestelijk blinde wordt ziende.' Dat gaat evenwel niet zon der slag of sloot: de tovenaar komt in verzet, fel gaat hij tekeer. Maar dan komt de Heilige Geest over Pau lus. Hij hoeft niet naar woorden te zoeken. De tovenaar noemt zich Bar-Jezus d.i. Zoon van de Vorlo'sr ser. Maar Paulus noemt hem een duivelskind, een bedrieger en een kwakzalver, een vijand van alles wat góed is en hij zegt: „Zult ge niet op houden de rechte wegen des Heren te verdraaien? En nu, zie, de hand des Heren keert zich tegen u. en 'gij zult een tijd lang blind zijn en de zon niet zien!" Het wonder gebeurt: de man die zich zozeer beroemd had op zijn diepe inzicht, op zijn geestes ogen, die meer konden zien dan e.\' gewoon mens, deze helderziende wankelt, want hij kan niets meer zien. Het Woord van Jezus maakt de mens die méént te zien, blind. Hij is tot eon „oordeel" in deze wereld gekomen. Een krisis, slaat er in het Grieks. Jezus is het kritieke punt, waar de mensheid in twee groepen uiteengaat. De blinden en de zien den. Sommigen zijn blind voor hun blindheid en vinden Jezus nooit. Waar ontdekking is van de ellende, is de verlossing nabij K. SCHAAP. VOOR ZONDAG A. v. d. Meer. Bruinisse: 10.00 en 5.00 uur leesdienst. Remonstrants Ger. Gemeente Sommelsdyk: 10.30 uur ds. "W. H. Stenfert Kroese, Bilthoven. Leger des Heils Zierikzee: 10.00 uur dienst; zondags school van 11.45-12.30 uur. Rooras-Katholieke Kerk Zierikzee: zaterdag 19.00 uur, zon dag 10.15 uur. Haamstede: alleen dienst op zondag om 10.00 uur. Pinkstergemeente Zierikzee: De diensten zijn op zon dagen om 10.00 uur en op woensdag avonden om 20.00 uur. Jehova's Getuigen Zierikzee: Zondag: 17.00 uur open bare lezing; 13.00 uur Wachttoren bespreking. Donderdag: Theokrati- sche school19.30-20.30 uur; dienst- vergadering 20.30-2,1.30 uur. 5 NI l{ KM El W - Hervormde Gemeente Bruinisse In de Nederlands Hervormde kerk heel't de najaarszendingskollekte t 934,37 opgebracht. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Haren (Gr.) voor de stichting Beatrixoord aldaar T. H. L. Beernink te Hengelo (O.). Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Heemse (3e predi kantsplaats): C. van Ginkel, voor heen predikant Gereformeerde Kerk te Helnenoord. Geref ormeerdè Gemeenten Beroepen te Hellevoetsluis/Oost- voorne; N. W, Schreuder, Goes; te Benthuizen: Chr. van der Poel, Yer- seke. Nederlandse Protestanten Bond Beroepen te Heerde-Wapenveld en Hattem (part-time): M. J. de Jongh, emeritus predikant te Veendam. Chr. Geref. Kerk Zierikzee Ds. P. Op den Velde neemt beroep aan naar Apeldoorn Ds. P. Op den Velde, predikant van de Chr. Gereformeerde Kerk te Zierikzee, heeft het op hem uitge brachte beroep naar Apeldoorn- centrum, aangenomen. Ds. Op den. Velde werd in decem ber 1965 als predikant van de .Chr. Geref. Kerk te- Zierikzee bevestigd en hoopt dus na z.ijn vertrek naar Apeldoorn de Zierikzeese gemeente ruim 'tien jaar als predikant te hebben gedieftd. Verwacht wordt dat het vertrek van ds. Op den Vel de niet plaats -kal vinden voor maart 1976. Voor zijn komst naar Zierikzee diende ds. Op den Velde de Chr. Gereformeerde Kerk van Mijdrecht. De thans 53-jarige predikant is on der meer ook werkzaam in het Cu ratorium, van de Hogeschool van de Chr. Geref. Kerken en vervuld ver schillende deputaatschappen. Vorig jaar herdacht hij zijn 25- jarig jubileum ais predikant. Bij die gelegenheid werd hem door de ge meente eën reis naar Israël aange boden. KORTE BERICHTEN l'ÏT HET BINNENLAND DEN HAAG, In Nederland zal vanwege de dood van Franco de vlag niet halfstok worden gehesen, en het hof zal geen rouw in acht nemen, aldus heeft de woordvoer der van het ministerie van buiten landse zaken desgevraagd meege deeld. MAASTRICHT. Een baggerma chine van de ENCI in Maastricht is door een brand vrijwel geheel ver nield. De schade aan de machine, die gebruikt werd voor mergelafgraving in de Sint Pietersberg, wordt ge raamd op 1,6 miljoen gulden. AMSTERDAM. Zeven Nederlan ders zijn in de Mozes en Aaronskerk in Amsterdam in hongerstaking ge gaan ter ondersteuning van de „strijd voor gelijke rechtên" van de ongeveer 100 Marokkaanse illegale arbeiders, die zich al wekenlang in deze kerk bevinden. DEN HAAG. Prins Bernhard heeft op de jubileumvergadering van het vijftigjarige NIVE (Nederlandse Vereniging voor Management) de prijzen uitgereikt aan de winnaars van een door het NIVE uitgeschre ven internationale prijsvraag, dat. als onderwerp had „mens,, management en toekomst". ARNHEM, 20-11. Het anoniem versturen van brieven gebeurt op vrij grote schaal en lang niet meer alleen door militairen. Deze indruk heeft de koninklijke marechaussee, die cleel neemt aan het onderzoek naar het versturen van brieven, waarin de geadresseerde wordt op geroepen zich te melden bij het cre matorium te Velsen. De postale re cherche doet ook mee aan het onder zoek. De zaak moet al enige jaren aan de gang zijn, maar kwam deze week weer in het nieuws toen der gelijke brieven ook bleken te worden gestuurd aan invaliden. Een invalide man uit Eist ging er mee naar de po litie. i Oudste tekengenootschap i DORDRECHT, 20-11. Het ll J oudste nog bestaande tekenge- d nootschap in ons land, het i1 Dordtse „Teekengenootschap Pictura" is tweehonderd jaar j J geworden. Het Dordrechts t museum heeft een expositie J georganiseerd, waarop van 13 f J december tot 16 februari prijspenningen, prijstekenin- gen, portretten en andere ar- (I J chivalia, schilderijen uit de beginperiode, en een seleküe j schilderijen, tekeningengra- j fiek en beelden van latere da- tum zijn te zien, i „Uil sen" OOST-BERLIJN. De betrekkingen tussen de Afrikaanse republiek Zai re en Oost-Duitsland zijn, klaarblij kelijk over de kwestie Angola, dui delijk verkoeld. De Zairese gezant in de D.D.R. is door zijn regering te ruggeroepen en dinsdag vertrokken. JAKARTA. Tijdens een popcon cert in Tsjirebon op West-Java zijn drie bezoekers gedood en vijf ge wond toen een deel van een stadion muur het begaf, zo heeft de Indone sische politie meegedeeld. JERUZALEM. De Israëlische mi nister van defensie, Shimon Peres, is van mening dat de Verenigde Sta ten hun wapenhulp aan zijn land moeten maximaliseren, aangezien een massale herbewapening van de Arabische landen het militaire even wicht in het Midden-Oosten dreigt te verstoren. KORTGENE, 20-11. Enkele Belgi sche sportvissers hebben donderdag middag als besluit van een boot tochtje op de Oosterschelde naar hun auto kunnen vissen. Toen zij naar hun uitgangspunt, de voormalige veerdani bij Katseveer, terugkeer den kwam de trouwe vierwieler hun tegemoet drijven. De grond was hem met het wassende water te diep ge zonken. MARKTBERICHTEN De cierveilïngen BARNEVELD, 20-11. Coöp. Veluwse Eierveiling. Aan voer: 3.213.270 stuks (volgens vei- linglijst 2.042.820 stuks). Stemming: vlot. Prijzen in guldens per 100 stuks: Eieren van 50 gram 11,31-12,04; 55 gram 12,77-13,24; 60 gram 14,18- 14,65; 65 gram 14,34-15,59. Onderstaand gelieve ti naam, en in een envelop naar onder 2 Eierveiling. Aanvoer 1.336.410 stuks. Stemming: vlot'. Prijzen >n guldens per 100 stuks. Eieren van 53 tot 54 gram 12,22; 56 tot 57 gram 13,26: 61 tot 62 gram 14,26-14,62; 66 lot 67 gram 13,84-15,35. Eiermarkt. Aanvoer ca. 1.500.000 stuks, handel vlug. Eieren van 50 tot 54 gram 12,00- 13,10 per 100 stuks, kg-prijs 2,40- 2,43; e'eren van 57 tot 61 gram 14,15 -14,75 per 100 stuks, kg-prijs 2,48- 2,42; eieren van 64 tot 67 gram 15,10 -15,60 per 100 stuks, kg-prijs 2,36- 2.33. LAND- ÉN TUINBOUW Begroting" van Landbouwschap DEN HAAG, 20-11. Het bestuur van het Landbouwschap heeft woensdag de begroting 1976 van het schap aanvaard. De gewone leden- dienst sluit in ontvangsten en uitga ven op 18.175.050. De algemene hef fingen zullen zodanig worden ver hoogd dat ze dooreengenomen 15.5 procent meer gaan opleveren. Het bedrag van deze heffingen komt dan op ruim f 17 miljoen. Het voordelige verschil tussen de inkomsten en uitgaven van 1974, groot bijna f723.000. zal aan de al gemene reserve worden toegevoegd. RECHTSZAKEN De gijzelingszaak van de Zuidmolukkers ARNHEM,- 20-11. „De Zuidmoluk kers die plannen gemaakt hebben om de koningin te gyzelen wilden niet de Nederlandse staatsorde om verwerpen. Het ontbreken van dit oogmerk houdt in dat deze in de ar tikelen 92 en 96 van het Wetboek van Strafrecht beschermde orde niei in gevaar geweest is. De tenlasteleggingen in deze zaak zijn dan ook te vaag geweest. Be langrijke onderdelen van deze ten lasteleggingen kunnen door de ééns luidende redactie niet bewezen wor den. De tenlasteleggingen verande-, ren hierdoor van betekenis en daar- s en de tekst te vermelden Q dcor dient vrijspraak 4e volgen". Tot deze conclusie kwamen dinsdag mr. J. Huver en mr. W. M. Poelman in hun algemene pleidooien in de zaak tegen de voor het geechtshof in hoge beroep terechtstaande groep van twaalf hoofdverdachten van het gijzelingsplan. Dinsdag 11 november 'had de pro cureur-generaal bij het gerechtshof in Arnhem, mr. F. A. Vrij landt, te gen de twaalf Zuidmolukkers vier maal vijf jaar, vier maal vier jaa.r, twee maal twee jaar en twee maal andehalf jaar gevangenisstraf ge- eist. Adverrentie Oe officiële Citroën-agent van Schouwen-Duiveland: Nieuwerkerk - Tel. (01114) 1487 De prooi ran de Rode rots 23. Hoewel ze nu aan de greep van de vreemde mannen zijn ontkomen, bevinden ze zich toch in een hachelijke toestand, want in feite zitten ze daar onder die rots gevangen. Onder de klip is een kleine diepe grot en daar kunnen zij het zich op de gladde stenen ten minste nog enigszins gemakkelijk maken. Tot dusver hebben hun belagers, die van weerskanten op het strand verschenen zijn, hen nog niet. opgemerkt. „Als we ons koest houden", fluistert Eric, „zullen ze misschien denken dat we verdronken zijn en weggaan". Maar de vijand schijnt niet van zins te ver dwijnen. Blijkbaar vertrouwen zij het zaakje niet helemaal, hetgeen Svein, die sinds hij zijn helm kwijt is steeds pessimistischer is gewor den, de somberste voorspellingen doet uiten. Eric is ook door hem aangestoken en aan neerslachtigheid ten prooi. Het lot van zijn vrouw en zoon baart hem grote zorg. Boven dien kost de vraag hoe hier heelhuids vandaan te komen, hem al hoofdbrekens genoeg. Pas tegen de avond schijnen de krijgers dan toch verdwenen te zijn en dan wagen Eric, Axe en Svein het - na nog een .tijdje, beducht voor een krijgslist, te hebben gewacht - zich geluidloos in het water te laten zakken. Zo veel mogelijk in de schaduw van de klip blij vend, zwemmen zij op het ogenschijnlijk ver laten strand toe. Advertentie Geachte abonnee! v Om u in de gelegenheid te stellen gebruik te maken van uw medium, de Zierikzeesche Nieuwsbode, om vrienden en beken- den het allerbeste voor het nieuwe jaar toe te wensen, doen f* wij u de volgende suggestie. Plaats een G.N.-advertentie in onze grootse oudejaars- editie, die zal verschijnen dinsdag 30 december 1975, voor slechts f 8,00 (abonnees nog 10% korting). LJw opgave, waarvan hier een voorbeeld, dient uiterlijk vrij dag 5 december 1975, in ons bezit te zijn. Voorbeeld a it liet buitenland MADRID. In Madrid is vrijdag morgen het défilé van duizenden Spanjaarden langs de baar van ge neraal Francisco Franco begonnen. ISLAMABAD. Guerrillastrijders hebben de afgelopen maand 18 Pa kistaanse soldaten in een hinderlaag in de Westpakistaanse provincie Baloetsjistan gedood, zo hebben be trouwbare zegslieden gemeld. ATHENE. Mevrouw Despina Pa- padopoulos, de echtgenote van de voormalige president van Grieken land is gedagvaard in verband met de verduistering van 750.000 drach men waarvoor zij eind vorig jaar werd aangehouden". LISSABON. De staf-chef van de Portugese luchtmacht, generaal Mo- rais da Silva, heeft woensdag alle manschappen van het korps para chutisten met verlof gestuurd. Dit meldt radio Clube Portugues. Een dergelijke verlofmaatregel gaat nor maal gesproken vooraf aan een de mobilisatie. BRUSSEL. De negen lidstaten van de Eui-opese Gemeenschappen, zullen op de begrafenis van het overleden Spaanse staatshoofd, Franco, slechts vertegenwoordigd zijn door hun ambassadeurs. MOSKOU. President Giovanni Leone is in Moskou aangekomen voor een officieel bezoek van zes da gen aan de Sowj et-Unie. Volgens ambtenaren in het gezelschap van het Italiaanse staatshoofd zal dit be zoek waarschijnlijk resulteren in een gemeenschappelijke politieke verklaring en enkele ekonomische akkoorden. NEW YORK. Algerije verwerpt als van nu! en generlei waarde de beginselverklaring inzake een rege ling voor de Spaanse Sahara die vo rige week vrijdag door Spanje, Ma rokko en Mauretanië werd gepubli ceerd. BONN. Ergens in West-Duitsland begint deze wpek een proces tegen, vier mannen die beschuldigd wor den van klandestiene wapenuitvoer. De plaats van het poces, de precieze tenlastelegging, de omvang van de verboden handel en de landen waar heen is vei-kocht worden geheim gehouden. WASHINGTON. President Gerald Ford is een goed mens, maai- een slechte president, vindt 65 procent van de Amerikanen volgens een opiniepeiling onder leiding van uni versiteiten in het midden-westen. WASHINGTON. Volgens Henry Kissinger worden momenteel een reeks diplomatieke stappen onderno men om de impasse in de onder handelingen tussen Syrië en Israël over de Golan te doorbreken. LONDEN. Tijdens een gezamen lijke zitting van Hoger- en Lager huis heeft koningin Elizabeth II na mens de Labourregering Han-old Wilson het nieuwe parlementaire jaar geopend met een troonrede waain, overigens zonder details te geven, een grote autonomie voor Schotland en Wales in het vooruit zicht wordt gesteld. De Belgen konden de auto op het droge krijgen maar rijden lukte niet meer, het zoute water had zijn tol geëist. Boeken en brochures Monumentennuinmer Zeeuws Tijdschrift In dit „Monumentenjaar 1975" is het Zeeuws Tijdschrift uitgekomen met een extra-dik nummer over mo numenten in Zeeland. Ir. H. Klaren - beek, architect en voorzitter van de werkgroep Binnenstad Middelburg, schreef voor dit moiiumeuteimum- mer een bijdrage over „Het monu mentenjaar en de wederopbouw", waarin teruggekeken wordt op de wederopbouw na de tweede wereld oorlog. 1 „Haven, werk- en wijkruimte, monument in de samenleving" luidt de titel van een artikel van de heer A. C. W. van der Vet, publicist te Renesse, met enige fraaie foto's, o.a. van de Oude Haven van Zierikzee zomer 1972. Bij gelegenheid van de reünie platbodem jachten lag de Ou de Haven die zomer sinds heel lang weer eens vol schepen. „De boerderij in het landschap" vormt onderwerp van een bijdrage van ir. P. J. 't Hooft, Schouwen-Duiveland komt niet alleen in foto's maar ook :n tekst in beeld in een overpeinzing van de historicus M. P. de Bruin. De heer De Bruin, beschrijft met name de „drie ringen": namelijk de ringen van Dreischor, Noordwelle en Nieu werkerk. De schrijver herinnert zell's aan het liedje dat op de ronde vorm van Dreischor werd gemaakt: „Rond is Dreischor, Dreister dat is rond. En as je 't niet gloaye wil, dan gae je ma is rond.'' Verder komt in dit nummer aan de orde de zesde toren van de St. Willibrorduskerk te Hulst, (dr. C. A. van Swighem). Aangekondigd wordt .dat in de binnenkort te verschijnen nummers 5 en 6 van het Zeeuws 'Tijdschrift van deze jaargang, nog aandacht zal worden besteed aan dé geschiedenis van de Grote 'Kerk te Veere.. Andere maatschappij DEN HAAG, 19-11. De Eli te i re Competitiemaalschappij is bezig over te gaan in een egalitaire participatie maat schappij, aldus dr. R. van Maan en, algemeen voorzitter van het NIV (Nederlands In stituut voor Management), dinsdag tijdens de viering van het management tot nu toe het vijftigjarig bestaan van zijn vereniging. Hij vindt dat 3jiet adequaat heeft gereageerd op deze ontwikkeling, die zich met horten en stoten voltrekt. Hij noemt dit onvoldoende reageren een verbazend te kort, ontstaan door het ont breken van een management op professionele basis. Wij wensen familie, vrienden en bekenden een gelukkig en voorspoedig nieuwjaar. Familie PIETERSE Pieterstraat 10 - Zierikzee Betaling uitsluitend contant aan ons loket of door bijsluiting van giro- of bankcheque bij óp tekst. I ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, fi? Jannewekken II, Zierikzee. Telefoon (01110) 2255.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 5