TROMP Franco's lijk naar het Pardo-paleis Portoricaanse „Miss Wereld" BELEIDSPLAN VERSCHENEN VOOR DE VERKEERSVEILIGHEID Kinderhulp Nederland-Tanzania KADO-IDEE Waterprijzen in 1976 DE WERKGEVERS EN DE VOORNEMENS VAN HET KABINET Belangstelling Zes projekten Korte vreugd Heide kopen gouden en zilveren sieraden Horloges Wekkers en keukenklokken Stijlklokken Militairen redden collecte AGENDA OPSTELLEN 2 Advertentie Heel opvallend is de enorme pu bliciteit en de ook niet geringe pu blieke belangstelling over en rond het overladen van de Spaanse dik- tator Franco. Zonder tvvyfcl zijn deze verschijnselen gerelateerd aan enkele aansprekende overwegingen, n.l. tirannen sterven ook en de (me dische) wetenschap kan veel, niaar verliest soms zeer spektakulair. Tevens wordt de zaak van de pas sieve euthanasie door de gerekte doodstrijd van de caudillo fel in het daglicht gesteld. Vooral dit laatste spreekt tot de verbeelding, ook of juist in Neder land, waar dergelijke principiële vragen altijd luid worden gesteld. Het Nederlandse volk is nog altijd „in" voor principiële kwesties en vooral na zo'n breed uitgemeten voorbeeld, „speelt" dit. Vooral de lce'ftjjdmatige midden moot van óns volkv is op een of an dere manter altijd een beetje ge- cngagccrd met Spanje. Dat komt niet door de 80-jarigè oorlog, St. Nicolaas of het liadleven aan de Costa Bïava, maar door' het diepgewortelde ivetcn dat in Spanje feitelijk de Tweede Wereldoorlog begón. Deze traumatische ervaring is in bredé kringen hog niet vergeten en daaruit valt Ook de belangstelling te verklaren rond het terscheïden van de man, die een geprononceerde rol heeft gespeeld in dit drama; Zijn dood troilwchs laat tóch allerlei mysterieuze vragen opèn. Wie zijn geestelijk festahient uit de mond van preniier Carlos Arias Navarro ver nam, zou'bijna een traan wegpinken, maar krijgt toch een steek te horen hoe blqkbaair een gefundeerd ge loofsleven kan gekoppeld aan een serie bloedige wandaden. Onbegrij pelijk. Als gezegd prikt de door allerlei kunstgrepen lang uitgestelde dood van Franco, ieder mens óp het kern probleem Van leven en sterven. Zelden is een opwindender inblik gegund in een tot een medisch cirkus geworden bcgeléidingspakket, dat de diktator moest redden. Het vöcdt eigen, persoonlijke gedachten over deze absolute kernvraag, die in deze tijd van ontmytologisering, ook stil aan onder het taboe vandaan wordt gehaald. Voor Spanje is het straks allemaal niet zo belangrijk meer; veeleer wat de toekomst gaat brengen. Een voortzetting van het falangisme, met alle wrede trekken van dien of een langzame evolutie naar iets, wat dc- mokratic zou mogen heten? Ook de beste Spanjekenncrs zijn het er niet óver eens. MADRID, 20-11. Het gebalsemde stoffelijk overschot van generaal Franco is in de loop van donderdag ochtend van het Madrileense zie kenhuis La Paz overgebacht naar het Pardo-paleis, zijn officiële ambtswoning tien kilometer buiten de hoofdstad. Het transport van de bruine lijk kist vond plaats in een zwarte lijk wagen. De kist werd naar de wagen gebracht door vier verpleegkundi gen van het ziekenhuis, in uniform met groene blouse. Een aantal leden van Franco's lijfwacht, met rode baret bracht een eresaluut. Sommige gardisten kon den hun tranen nauwelijks bedwin- LONDEN, 20-11. De 18-jarige miss Porto Rico, Wilnellia Merced, is don derdag in Londen tot miss wereld gekozen. Tweede werd de Westberlijnse Marina Langner (22). De derde plaats was voor de Britse Vicki Har- ris. Miss Cuba werd vierde en miss Joego-Slavië vijfde. SYDNEY, 20-11. Een 12-jarige jongen in Sydney heeft zich korte tijd rijk kunnen voelen. Hij vond ergens een biljet' van 25.000 Griekse drachmen, dat hij bij een bank in wisselde tegen ruTm 450 Australische dollars (cirka 1.600). Toen men op de bank' hel biljet later nog eens goedbekeek ontdekte men dat hel een verlogen biljet was uit 1943, toen Griekenland door de Duitsers bezet was, en dat het hoogstens twee gulden waard was voor een verza melaar. Overleg met de vader van de jon gen leidde er toe, dat de bank het ten onrechte uitbetaalde wisselgeld terugkreeg. Als tegenprestatie gaf de bank de jongen twee studieboeken. DEN HAAG, 21-11. Voor de bestrijding van de on veiligheid in hel verkeer heeft miuister NVeslerlerp van verkeer en waterstaat donderdag hel parlement zijn „Beleidsplan voor de verkeersveiligheid" aange boden. In de slrijd legen de verkeersonveiligheid zal aan zes projecten de voorkeur worden gegeven. Deze zijn: dc vcrkecrsleefbaarheid binnen de bebouwde kom, de aanleg van fietspaden en fietsroutes, een duidelijke categorie-indeling van de wegen, een regionaal verkeersonder- zoek naar dc verkeersveiligheid in Noord-Brabant, het aanbrengen van een* vcrkeerssignaleringssysteem en maatregelen om in het verkeer dui delijker te kunnen zien en beter ge zien te worden. Dit beleidsplan is bedoeld als een eerste aanzet tot een meer nationale en intensieve aanpak van de strijd tegen de verkeersonveiligheid. Het is een resultaat van de coördinatie die er nu bestaat tussen alle bij de ver keersveiligheid betrokken departe menten. Het plan gaat allereerst in op de vraag hoe de verkeersonvei ligheid is ontstaan en hoe de strijd hiertegen zal worden gevoerd. Ver der beschrijft het welke maatrege len er zullen worden genomen. Het is een „voortschrijdend" beleidsplan dat periodiek zal worden aangepast aan nieuwe situaties. Het absolute aantal verkeersslacht offers in Nederland is volgens minis ter Westerterp altijd nog onaan vaardbaar hoog. De ontwikkeling van het verkeer in de laatste tien jaar ging gepaard met 30.000 verkeersdoden. Per dag vallen er gemjddeld zeven doden en honderdtachtig gewonden. Deze aan tallen zijn vooral daarom niet aan vaardbaar omdat die mate van on veiligheid zeker te vermijden is. 1 i v. I wC 'pi DEN BOSCH, 20-11. De Stichting het Brabantse Landschap en de NV Heide Maatschappij zijn het eens geworden over de overdracht van het natuurgebied de Roverste Heide in de gemeente Hilvarenbeek. Hel Brabantse Landschap heeft het ministerie van c.r.m. en dé provin ciale staten van Brabant verzocht om subsidie voor dé aankoop Ro- verlse Heide (460 ha) is een belang rijke schakel in de keten vanna tuurgebieden ten zpiden van Til burg. DEN HAAG, 20-11. Tijdens het staatsbezoek dat de president van Tanzania, dr. Julius Nyerere, van 23 tot 25 november aan Nederland brengt, zal maandag op paleis Huis ten Bosch een „Tanzania-Nederland kinderhulp plan" worden getekend. Krachtens dit verdrag zal de „Stichting Nederlands Kinderhulp Plan" in Tanzania een project op zetten dat beoogt kinderen in een bepaalde streek een betere totale ontwikkeling te verzekeren. De stichting werd in 1966, op irlitiatièf van koningin Juliana opgericht door de NOVIB, het Unesco Centrum Ne derland en het Nederlandse comité Unicef. Zij ontving 4,5' miljoen gul den van de'opbrengst van het na tionaal geschenk ter gelegenheid van het zilveren regeringjubileum in 1973. Advertentie 5o§<#c®esorC). Geef een blijvend kado voor haar, hem of uw kinderen Grote sortering in of voor een heel bijzonder kado b.v. gouden ring met brillanten zilveren brood- of fruitschaal bloedkoraal of granaatcollier (MOURER) i®0ScKSeS0H®<S<)H«0Satc8®cï<seS<ScSeS0Ha0S<S303cwg<ï;-«b krachten bundelen Daarom zegt het beleidsplan dat de krachten moeten worden gebun deld om de kans voor de burger om in het verkeer gedood of gewond te worden drastisch le verminderen. Aardgasvoorraad krimpt niet DEN HAAG, 20-11. De tptale hoe veelheid' aardgas, waarover Neder land kan beschikken, is momenteel niet inkrimpend. Dit heeft minister Lubbers van economische zaken gezegd tijdens het voortgezette debat over zijn begroting. Door dc recente aardgasvondsten zal het mogelijk zijn langer van het gas in eigen land te profiteren. Minister Lubbers beloofde de Tweede Kamer een overzicht te verstrekken van de omvang van de gasvelden onder land en in de zee. pollart érnstig verontreinigd EMDEN, 20-11. In een groot deel van de Dollart heeft het afvalwater dat door Nederland bij Nieuw Sta- tenzijl wordt geloosd al elk leven vernietigd, aldus een analyse die in opdracht van de stad Emden is uit gevoerd door het bureau voor che misch onderzoek Emden en die don derdag is gepubliceerd. Het rapport zegt dat de „diep zwarte 'modder" tot schuimvorming en het ontstaan van methaan en zwavelwaterstof leidt in het Wad dengebied bij de Nederlandse kust. Vijftig schapen verdronken FERWERD, 20-11. Onder Ferwerd aan de zeedijk zijn woensdag vijftig schapen van veehouder J. H. Dijk stra uit Marrum verdronken. De die ren liepen aan de zeekant van de dijk. De dieren werden bij spring vloed verrast door het snel opko mende water De eigenaar is niet verzekerd. NIJMEGEN, 20-11. 150 dienstplich tige militairen van de luchtmacht instructie- en militaire opleidings school, zijn donderdag tijdens de koopavond in de Nijmeegse binnen- d de stradf op gegaan om te col lecteren voorgehandicapten De militairen waren die dag te- mggekeerd van een meerdaagse oefening en gingen in burger de stad in met collectebussen. De inzameling ten behoeve van de gehandicapten zou al in september gehouden zijn, maar hij was uitgesteld wegens ge brek aan collectanten. Doordat de soldaten zich aanmeldden kon gis teren de collecte toch nog worden gehouden. (Vervblg van pag. 1) DEN HAAG, 20-11. De Raad van Bestuur in Arbeids zaken heeft meegedeeld dat.in bet Catshuis kennis is genomen van de overwegingen en sug'gesties van de meest betrokken ministers, 0111 te komen tot een in grijpende ombuiging van loonkosten en inflatie in bet kader van een meerjarenaanpak. De zorgelijke econo mische situatie geeft biertoe alle aanleiding. ..De werkgevers stellen mei in stemming vast, dal inflatiebestrij- ding ert werkgelegenheid, met name ook in de arbeidsintensieve sectoren in <lc overwegingen van het kabinet sterk centraal slaan. Zij hopen dat dit beleid in tripartite overleg kan worden geconcretiseerd en dat dit kan leiden tot het dragen van geza menlijke verantwoordelijkheid door overheid, werkgevers en werkne mers. Dc werkgevers blijven bereid bij dit overleg geen onderwerpen bij voorbaat uit le sluiten. Zij zullen zich in eigen kring nader beraden op de verschillende onderdelen van de voorstellen van de kabinetsdele gatie. De werkgevers betreuren overi gens dat tot dusverre niet is geble ken dat het kabinet mogelijkheid ziet alsnog te komen tot verdere verlichting van de losten in de col lectieve sector. BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE A.s. vrijdag-, zaterdag-, zondag en dinsdagavond De bruller van de eeuw: PETER SELLERS CHRISTOPHER PLUMMER CATHERINE SCHEll HERBERT LOM Toegang alle leeftijden Aanvang 8.00 uur naar de industrie gevoerd; als de Biesbosleiding geheel gereed is, komt de leiding in gebruik voor het trans port van oppervlaktewater uit de Biesbosch. Duurdere toekomst Ook de komende jaren valt aan nieuwe tariefsverhogingen niet te ontkomen, nog afgezien van de stij ging van de algemene kosten en de geldontwaarding. Voor de veiligstel ling van de watervoorziening moet W.M.Z. namelijk dure projekten uit voeren (Biesbosch, Haringvliet, in- namewerken België). Om een gezond bedrijf te kunnen houden, wordt ver wacht dat de tariefsverhoging de eerstvolgende jaren tussen de 12 xk en 15 procent per jaar zal liggen, althans wanrteer dc huidige geldontwaarding zicht voortzet. Met ingang van 1976 zal W.M.Z. ook 'n nieuw model stortings-accept- girokaart gaan versturen. Dat. is mo gelijk omdat W.M.Z., samen met vijf andere waterleidingbedrijven, de be schikking heeft gekregen over een nieuwe computer met meer moge lijkheden. Ouwcrkerk. „Brouètte", Ring 45, expositie schil derijen, op werkdagen en zaterdagen van 9.00-12.00 en van 13.00-17.00 uur. Vrijdag 21 november Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, C.J.V.- jaarfeest, 19.30 uur. Graanbeurs. Vogelvereniging „Zang en Kleur", 20.00 uur. Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling. Aula R.S.G. „Prof. Zeeman", 20.00 uur, „Ziejook"-film. „De Poorter" (RTM-stalion), 20.00 uur, Zeeuws Landschap. Burgh Recreatiezaal camping „Duinrand". 19.30 uur uitvoering zangvereniging „Nu met Hope". Renessc „Het Klokje", 2Q.00 uur, vergadering L.R.V. „Westelijk Schouwen". Middenschouwen Kerkwerve, Verenigingsgebouw, 19.30 uur, SGP-bijeenkomst over „Indus trie en werkgelegenheid". Nieuwerkerk Lokaal Ger. Gem., 19.30 uur, st. Ger Studievereniging. Zaterdag 22 november Zierikzee Graanbeurs. Vogelvereniging „Zang en Kleur". Gehele dag. Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling. Burgh Korstmossenexcursie Vogelwacht vertrek kerk Burgh, 14.00. Hoge kosten voor zuivering DEN HAAG, 20-11. Minister Lub bers van economische zaken is met enige zorg vervuld, over de ontwik keling van de kosten van het afval- waterzuiveringsbeleid. De kosten, zoals deze in de heffing tot uitdruk king komen blijken in een aantal ge vallen sneller te stijgen dan bij de inwerkingtreding van de wet ver ontreiniging oppervlaktewateren werd verwacht, aldus de bewinds man tijdens.het Tweede-Kamerde bat over zijn begroting-1976. Belangstelling voor ekonomie ROTTERDAM, .20-11. Meer dan duizend scholieren hebben zich aan gemeld voor de voorlichtingsdagen van de Erasmusuniversiteit in Rot terdam. De meeste aspirant-studen ten (500) tonen belangstelling voor de studierichting ekonomie. Onge veer 270 jongeren interesséren zich voor medicijnen, een kléine 200 voor rechten, ongeveer 50 voor sociologie en 15 voor wijsbegeerte. Vreernde weddenschap UTRECHT, 20-11. De Utrechtse politie heeft vijf autodieven, o.w. twee 17-jarige meisjes, aangehouden die vorige week in een tijdsbestek van zes dagen in diverse plaatsen in ons land 25 auto's ontvreemden. Ze hadden het vooral voorzien op Fiats 127 en 128 omdat die het snelst te openen waren. Een weddenschap tussen twee van de autodieven had dat aangetoond: een Fiat werd in 20 seconden geopend en een Simca, de „specialiteit" van een ander, kostte meer tijd. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 22 en zondag 23 november Dokter A. W. van Geer, Zierikzee tel. (01110) 2080, neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Visser en dokter Lodiers. Spreekuur uitsluitend voor dringende gevallen zaterdag morgen 11.00 uur. Dokter J. Stengcr, Haamstede, tele foon (01115)-1861, neemt waar voor dokter Bruel en dokter Simons. Op zaterdag en zondag spreek uur, uitsluitend voor dringen de gevallen van 11.30 tot 12.00 uur en van 16.30 tot 17.00 uur. De weekeinddienst gaat in op vrijdagavond 20.00 uur en duurt tot maandagmorgen 8.00 uur. Dokter F. Buitendijk, Bruinisse, tel. (01113) 1280, neemt waar voor dokter Richard en dok ter Speelman. Zuster Nikerk, tel. (01114) 1938 heeft dienst voor Oosterland/'Sir- jansland. Zr W. C. Steutcl, Haamstede, telef. (01115)-1226, neemt waar voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts Buth, tel. (01115)-2254 neemt waar voor dierenarts Bergsma Spreekuur vrijdagavond 19.00- 20.00 uur; zaterdag 13.00-14.00 uur. APOTHEEK Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18, is op zater dagen geopend van 9.00-12.31 uur en va»> 16.30-17.30 uur. Op zondagen van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Teleloonnrs. na half zes Redaktle: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 Dit merkwaardig verhaal in een Zierïkzees schoolblad: „er was eens een mannetje „die" krom was. Het kronime mannetje ging zwemmen. In het zwembaddat dichtbij was. Toen hij er uit kwam, was hij erg moe. Hij kleedde zich weer aan en toen hij weer thuis kwam probeerde hij recht te gaan liggen in zijn bed, maar dat lukte hem ook nu niet". Een merkwaardig kinderverhaal tje, tevens ijzersterk bewijs hoe liet dressaat - zeg maar van opvoeding omgeving en tijd - van invloed is op de kinderzieltjes. Toch is er een an tiek relikt in het spel: n.l. het man netje is krom. Kromme mannetjes zijn van vroeger, maar de omschrij ving klopt dus nog altijd. Krom wa ren vroeger de mannen, die zoveel en zo diep naar moeder aarde had den gebukt, dat hun rug er naar was gestaan. Hier „dns'' toch. ook nog geen tram mannetje, of een kreupel mannetje of een stijf mannetje of ongelukkig, nee „krom" en dat is best een goed woord. Staaltje aanvullend van kinder lijke „onlogika". Kromme mannetjes zwemmen niet. Tenminste door de historische bank genomen niet. Ze scharrelen wat rond met een stokje in de hand, maar zwemmen nee. On ze scribent echter moet vaag iets ge hoord hebben van revalidatie of van de sonuplesse die spastische kinder tjes soms opdoen bij baden in water van rond de dertig graden. Trouwens de kromme man zwemt ook niet in zee. Vroeger zou hij altijd in zee ge zwommen hebben. Nee, hij ging naar het zwembad. Was het dan niet moeilijk om het zwembad te berei ken? Alweer nee, het was dichtbij. Die idee van herstel - we zijn nu toch op de psychologische ontle- dingstoer - zet zich door met dit es say over de kromme man. Natuur lijk krom zijn en zwemmen: daar wordt je mooi moe van. De „krom me" hijst zich uit het water, kleedt zich aan en gaat verwachtingsvol naar huis. Nou maar eens kijken of ik recht in mijn bed kan liggen", moet hij hebben gedacht. Maar niks hoor: „het lukte hem ook nu niet". Het gaat veel te ver om er Adler of Wexberg bij te halen, maar dit is toch een heel typisch verhaaltje. Er staan er meer in dit en andere schoolkrantjes, die daarom zo boeiend zijn. Soms lach je je ge woon krom, om in stijl te blijven. Zo schreef Petra D. (ongecensureerd en voor haar verantwoordelijkheid): „Jantje wilde bij Pietje gaan spe len. Pietje vond het goed, want zijn moeder was niet thuis (sic). Ze had krentjes gebakken dus (sic). Even later zaten ze te smullen. Maar Piet jes papegaai zei steeds: „Krentjes gegeten". Toen gaf Pietje hem er ook een paar. Maar als hij ze nu uit- poept? Nou dan naaien we zijn poe pertje dicht. Toen moeder thuis kwam zei de papegaai: „Krentjes gegeten, poepertje dichtgenaaid, krentjes gegeten, poepertje dichtge naaid". Wie lust heeft mag ook dit pittig verhaal op de ontleedtafel leg gen. Overigens met een klas optrek ken en „opstellen laten maken" is toch een apart vak. Merkwaardig wal cr uitkomt, heel merkymordig! SCIIIEREILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 2