FEESTELIJK GEBEUREN ROND EERSTE STEENLEGGING NIEUWE OPENBARE KLEUTERSCHOOL WEST I V erkeers-„opf rissingskursus" te Bruinisse „COÖRDINATIE ORGAAN" ZOU NAAR KROON WIULEN „ONTWIKKELINGSSYSTEMATIEK VAN KIND IS DE ENIG JUISTE METHODE" STREEKNIEUWS 1NUTSSPAARBANK ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 20 november 1975 Nr. 21797 3 Nieuwe „ambtsketen" voor burgemeester Tb. H. de Meester... Eén van de kleuters bood burgemeester De Meester tijdens een feestelijk buit eng eb eur en een fleurige sjerp aan in de vorm van een „ambtskelen". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 19-11. Terwijl een groot aantal kleu ters een speciaal feestlied zong - ,,'t Is feest tralala metselde de vierjarige Johau Scliiettekatte woensdag morgen om elf uur de „eerste steen" van de op het ter rein naast de openbare basisschool ,,'t Kofschip" in aanbouw zijnde nieuwe openbare kleuterschool. Met het heien van de eerste paal enige tijd geleden was het niet zo vlot gegaan - de heipaal was niet tijdig op het bouwterrein aanwezig - maar het metselen van de eerste steen leverde geen enkel probleem op. Integendeel het was een, ondanks het miezerige weer bijzonder opgewekte bijeenkomst cn de kleine Johan, bijgestaan door een behulpzame medewerker van het aannemingsbedrijf Boogert, ging in alle rust te werk. Advertentie Geachte abounee! 5 Om u in de gelegenheid te stellen gebruik te maken van uw medium, de Zierikzeesche Nieuwsbode, om vrienden en beken den het allerbeste voor het nieuwe jaar toe te wensen, doen wij u de volgende suggestie. Plaats een G.N.-advertentie in onze grootse oudejaars- editie, die zal verschijnen dinsdag 30 december 1975, voor slechts f 8,00 (abonnees nog 10% korting). Uw opgave, waarvan hier een voorbeeld, dient uiterlijk vrij dag 5 december 1975, in ons bezit te zijn. Voorbeeld Wij wensen familie, vrienden en bekenden een gelukkig en voorspoedig nieuwjaar. Familie PIETERSE Pieterstraat 10 - Zierikzee Onderstaand gelieve u naam, adres en de tekst te vermelden en in een envelop naar onderstaand adres te sturen. Betaling uitsluitend contant aan ons loket of door bijsluiting van giro- of bankcheque bij de tekst. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, «f Janncwekken 11, Zierikzee. Telefoon (01110) 2255. Het leek voor hem wel een „alle daags klusje" met die eerste steen, maar dat gaf de vele aanwezigen, waaronder burgemeester Th. H. de Meester, wethouder vaiu onderwas de heer M. C. Doeleman, enige raadsleden, gemeentesecretaris R. van Ommeren, hoofd publieke wer ken de heer J. Louwerse en het hoofd van ,,'t Kofschip" de heer Vaarzon Morel, alle gelegenheid om Advertentie rustig van dit opgewekte metsclkar- wcitje te genieten. Er was trouwens veel aandacht besteed aan het gebeuren rond hel bereiken van deze mijlpaal in de bouw van de kleuterschool. Onder leiding van de hoofdleidster, me vrouw J. van Anraad-Goosen, tra den de kleuters aan voorzien van trommeltjes en feestmutsen. Een af vaardiging van de kleuters bood burgemeester -De Meester, wethou der Doeleman, gemeentesecretaris Van Ommeren en architect J. Jobse zelfgemaakte feestlinten in de vorm van sjerpen aan. Burgemeester De Meester was in genomen met zijn kleurrijke ambts keten: „Ik vind dit lint eigenlijk heel wat mooier dan mijn ambtske ten", zei hij tijdens een korte bijeen komst die plaatsvond na de eerste steenlegging in het semi-perm. ne gende lokaal van de basisschool. De burgemeester complimenteerde me vrouw Van Anraad met het door haar gearrangeerde buitengebeuren. waaraan de kleuters een flink aan deel leverden. Exlra duwtje De burgemeester zei verder ver heugd te zijn over het feit dat het werk aan de nieuwe kleuterschool tot nu toe bijzonder vlot is gegaan, zodat het er naar uitziet dat de school op I april aanstaande kant en klaar zal kunnen worden opgele verd. Denkend aan de nieuwe „ambtsketen" hem aangeboden dooi de kleuters zei de heer De Meester goede herinneringen te zullen bewa ren aan deze eerste steenlegging. „Een plechtigheid als deze berust uiteraard wel wat op uiterlijk ver toon, maar niettemin kan het weer een extra duwtje betekenen in de goede richting van de voltooiing van de bouw". Dank bracht de burgemeester aan de heer Vaarzon Morel, die zich nu al als een goede buur heeft Ieren kennen. Hij vond het een goede zaak dat beide scholen buren wor den: voor de aanvoer van leerlingen kan dat alleen maar gunstig zijn. Ar chitect Jobse en aannemer Boogert succes wensend met de voortzetting van het Werk besloot de heer De Meester met een dankwoord voor de goede organisatie van deze fees telijke morgen. School van papier Op verzoek van mevr. Van An raad onthulde de -burgemeester hierna nog een maquette: een bord papieren in bonte kleuren geschil derde „kleuterschool'', door de kleu ters gemaakt. Een school dus, die met echte inspraak totstandgeko men is, aldus mevr. Van Anraad. „Een school zoals de kinderen zich voorstellen''. Ondanks alle „inspraak®' zou het in de papieren „school" maar moei lijk werken zijn.... bij de „bouw" had niemand aan de ramen gedacht. De inspraak had in dit geval een onbruikbare „school" opgeleverd maar niettemin, zo zei hierna archi- tekt Jobse in een dankwoord, wijst alles er op dat de nieuwe kleu terschool een bijzondere school gaat worden. „Dat kan haast niet anders, na al het bijzondere werk dat deze morgen in feestelijke sfeer rond de eerste steenlegging te zien is gegeven". Als aandenken hieraan bood de architect de leiding een fraai stukje speelgoed aan bestemd voor de speelzaal van de nieuwe school. Hij constateerde verder dat de aanne mer en de bouwers van goede wil zijn zodat het met de bouw zeker wel zal gaan. Nadat wethouder Doeleman nog een algemeen dankwoord had ge sproken, werd hierna een toast uit gebracht verzorgd door slijterü Van der Valk. Het ontsnapte gas Aanvullend op ons bericht inzake de lek in de aardgasleiding te Schuddebeurs, deelt de PZEM mede dat als gevolg van het lek 10.000 m3 aardgas is ontsnapt. Bij verkoop zou dit f 1600 hebben opgeleverd; 3 ge zinnen hadden er een maand van kunnen stoken. "vERIKZEE Oosterscheldeproblematiek B. en w. van Zierikzee herinneren in de aanbiedingsnota bij de ge meentebegroting 1976 aan de voor lopige uitspraak van de regering in zake de Oosterschelde. Het college is van mening dat daarop thans niet moet worden teruggekomen. „Daar om betreuren wij het dat op gi*ond van een tussentijds door de minister van verkeer en waterstaat uitge bracht rapport nu reeds weer akties worden ontketend", aldus b. en w. Het college is daarentegen wel van oordeel, dat de voortdurende onze kerheid omtrent de afsluiting de ge meente Zierikzee nog voor grote problemen stelt, ten aanzien van de aanpassingswerken in de gemeente lijke haven. Hierbij wordt gedacht aan de buitenbrug bij de Zuidhaven poort, de jachthavenacceomodatie, de kademuren en andere werken. De brandweer in 1975 In 1975 is de Zierikzeese Vrijwil lige Brandweer 13 maal wegens ge geven alarm uitgerukt, waaronder één maal wegens brand in een tank schip aan Dc Val. Zeer lot ontstem ming van de brandweer werd twee maal voor vals alarm uitgerukt, al dus delen b. en w. mee in de aan biedingsnota bij de gemeentebegro ting voor 1976. In de nota getuigen b. en w. van hun tevredenheid over de aktivitei- ten van en de sfeer in het brand weerkorps. Stichting Zeeuws Landschap Op vrijdag 21 november wordt een vergadering gehouden van het Zeeuws Landschap in „De Poorter" voor donateurs. Een overzicht wordt gegeven van de aktivileiten van het Zeeuws Landschap. Een diaserie over natuurreservaten in Zeeland zal worden vertoond. Er wordt een film vertoond over Saeftinge. Aan de bijeenkomst zijn geen kosten ver bonden en ook belangstellenden zijn welkom. P.i.Z. naar Zwitserland! Een organisatie is op louw gezel door de P.J.Z.-afdeling Schouwen- Duiveland, te komen tol een uitwis- selingsreis naar Zwitserland. Per bus wordt de reis gemaakt - als voldoen de leden zich aanmelden - op vrijdag 19 december. Doel van de reis is de plaats Lagnau, uit welke stad eerder een afdeling van de Zwitserse Platte landsjongeren bij de P.J.Z.-afdeling o"p bezoek was. Rustig zwemuurtje De leiding van „Onderdak" heeft deze maand weer een rustig zwem uurtje in het schema van het bad kunnen opnemen en wel elke dins dag van 21.00 tot 22.20 uur. Het uur tje is bestemd voor zwemmers van dertig jaar en ouder, maar „klan ten" van 21 jaar en ouder worden evenmin geweerd. Direkteur „Beter Wonen" Met ingang van 15 november 1975 is benoemd tot direkteur van de wo ningbouwvereniging „Beter Wonen" te Zierikzee de heer ing. Ph. H. van Doorne te Prinsenbeek, tot voor kort werkzaam bij de Nationale Woning raad. Per 1 februari 1976 is tot admini strateur van „Beter Wonen" be noemd de heer Th. A. van Mourik te Oud Alblas, thans nog verbonden aan de Nationale Woningraad. Jeugddienst Hervormde Kerk Zondag 23 november wordt in de Gasthuiskerk weer een jeugddienst gehouden, waarin voorgaat ds. A. Baas, te Fijnaart. Thema van de preek is: „Zorg dat je er bij komt". Medewerking wordt verleend door het gereformeerd kerkkoor met kombo, onder leiding van de heer P. van Donk. Voor tijd: zie predik- beurtenlijst van vrijdag. Zeeuwse kolfekfe De Zeeuwse Vrouwenraad afde ling Zierikzee heeft op haar verga dering besloten om de 18 °/o, welke würdt toegekend van de plaatselijke opbrengst van de Zeeuwse kollekle als volgt te besteden: f 150,- voor de padvinders (voor het nieuwe tehuis) en f 250,- voor de aktie „Hulp Noordierse kinderen". HAAMSTEDE Vergadering N.C.V.B. De N.C.V.B.-afdeling hield de Tot deze conclusie kwam dinsdag avond mevrouw Huisman van het Pedagogisch Centrum voor Zeeland, na een leerzaam praatje over het onderwerp „overgang en integratie van kleuterschool naar basisschool", -tijdens de in hotel Van Oppen ge houden goed bezochte ouderavond van de openbare basisschool ,,'t Kof schip". De vraag „hoe doe je dat", dus hoe moet er gewerkt worden vol gens de systematiek van de ontwik keling van het kind, is niet eenvou dig te beantwoorden. Om een chaos op de scholen te voorkomen zal er stap voor stap moeten worden ge werkt. De scholen zijn voor de ge wenste veranderingen nog niet geschikt; leerkrachten en kinderen zijn nog niet toe aan „werkelijke in tegratie''. waarbij aan alle aspekten van het kind evenveel tijd en aan dacht zal moeten Worden gegeven. Geen breekpunten Dat cr op veel scholen al wordt gewerkt aan zg. projekten - op drachten in groepjes - vond mevr. Huisman een slap in dc goede rich ting. Er zal echter nooit van echte integratie kunnen worden gesproken wanneer er aan het eind van een BRUINISSE, 17-11. Er bestoud veel belangstelling voor' de opfris- rings kursus voor alle weggebrui kers die werd gehouden in het ver enigingsgebouw en was georgani seerd door dè Veilig Verkeer afde ling Bruinisse. Een vijftigtal bezoe kers haalde hun kennis op wat wel maandelijkse vergadering in de re- kreatiezaal van de Ger. Kerk. Na opening van de vergadering door de presidente op de gebruikelijke wijze, sprak mej. Gidionsè te Middelburg, over haar ervaringen met de „Youth for Christ", waarin vele jongeren uit alle lagen van de maatschappij, hun geloof gaan beleven. De avond werd gesloten met dankgebed en het zingen van Gez. 108.. leerjaar gesteld zou worden„die en die boekjes moeten „uit" zijn". By integratie gaat het er om van kleuter- en lagere school één door lopende zaak te maken, zonder breekpunten in dc ontwikkeling van kinderen van 4 t'm 12 jaar. Het zal zeker nog wel tien jaar kunnen du ren, voordat die nieuwe „doorlopen de" basisschool er zal kunnen zijn. In het begin van haar inleiding gaf mevr. Huisman een typering van de traditionele kleuter- en la gere scholen, die resp. speel- cn leerschool zouden kunnen worden genoemd. Zij schetste vooral ook de bezwaren van de heersende syste matiek van de methode van de ba sisschool. Er werd een toepasselijk filmpje vertoond met als onderwerp het onderwijs aan één van de twaalf „experimenteer"-scholen in het land. Bij de aanvang van de avond sprak de voorzitter van de ouder commissie, de heer J. Groen, een woord van welkom tot de aanwezi gen op deze avond, waarvoor ook ouders van de kleuterschool waren uitgenodigd. Wat later kon de voor zitter de wethouder van onderwijs, de heer M. C. Doeleman, welkom heten. Melding werd gemaakt van het ingebruiknemen van het semi- permanente negende lokaal, dat on getwijfeld in een behoefte voorziet, en aan de verwachtingen A'oldoet. en niet toelaatbaar is in het verkeer zowel voor voetganger, fietser, bromfietser en automobilist. Alles werd zeer duidelijk en uit voerig naar voren gebracht dóór de postkommandant van de Rijkspolitie te Bruinisse de heer Chr. Tol. Het was niert alleen oude- kennis die werd opgehaald, maar ook wijzigin gen in het verkeersreglement wer den dooi* de heer Tol ioegelicht. Verschillende onderwerpen gaven aanleiding tot het stellen van vra gen, die alle door de heer Tol wer den beantwoord. Zowel bestuur als bezoekers wa ren enthousiast over deze eerste les van de opfrissingscursüs, die volle dig geslaagd is. De tweede tevens laatste cursusavond zal gehouden worden heden (donderdag 27 no vember) eveneens in het vereni gingsgebouw. Iedereen is welkom, ook degenen die op de eerste avond niet; aanwezig waren. De voorzitter gaf een toelichting op het vertrek van één der leer krachten van de school. Hij vond het niet juist dat een aantal ouders een handtekeningaktie was begon nen buiten de oudercommisie om. „Er 'had toch eerst wel een ge sprek met de leerkrachten en de commissie kunnen plaatsvinden", aldus de heer Groen. Als nieuwe leerkrachten van dc school werden voorgesteld mevr. M. Hendrikx-Kole en de heer J. van As. Stijgend aantal leerlingen Omdat de secretaresse mevrouw L. van Valderen-v. d. Water ver hinderd was zelf aanwezig te zijn werd het jaarverslag voorgelezen door de voorzitter. Uit het verslag bleek o.a. dat in een brief aan hel college van b. en w. gewezen werd op het stijgende aantal leerlingen aan de school. In verband met hel verwijderen van het oude speelschip bij de school, dat gevaar ging ople veren voor de kinderen, wor^t thans gedacht - zo bleek uit het verslag - aan een nieuw speelobjekt. De penningmeestcresse mevrouw H. J. Ensing-Kooistra werd gede chargeerd voor het gevoerde beheer. Zij was tevens aftredend en niet- herkiesbaar, evenals de voorzitter de heer Groen, die wel herkiesbaar was. In de plaats van mevrouw En- sing werd gekozen mevrouw Beek man, dc voorzitter werd met alge mene stemmen herkozen. Mevrouw Ensing mocht een dank woord en een geschenkbon in ont vangst nemen voor het vele werk dat ztf als penningmee«tercsse tol volle tevredenheid voor de school heeft gedaan. de ideale gezinshauk hypotheken ZIEIifKZKË: Havenpark 16, dagelijks van 9.00-16.00 uur. Malta: Dc Cranestraat, woens dag 15.30-16.30 uur. West: Scheldestraat, dinsdag 9.00-10.30 uur. Rekreatieplan Bruinisse BRUINISSE, 19-11. Dc Stichting Zeeuws Coördinatie Orgaan voor Natuur, Landschap en Milieubescherming zal bü de Kroon beroep aantekenen tegen het rekreatieplan van Bruinisse. Tegen het plan heeft het Coördinatieorgaan al eerder beroep aangetekend bij de gemeenteraad van Bruinisse en Gede puteerde Staten, maar dat werd van de hand gewezen. B. en vv. van Bruinisse hebben een dringend beroep op de stichting ge daan niet naai* de kroon te stappen. „Het rekreatieplan is voor Bruinisse vanz eer grote betekenis", aldus b. en w. in een schrijven aan de Stich ting. Ook het Koninklijk Verbond van Ondernemers, afdeling Bruinis se heeft in een schrijven de stjehting verzocht niet naar de Kroon te stap pen omdat vertraagde uitvoering van het rekreatieplan een ramp kan betekenen voor de werkgelegenheid en de middenstand van Bruinisse. 145 ha Het rekreatieplan waar het hier om gaat omvat een gebied van 145 hectare gelegen langs de Grcvelin- gcn. Op een deel wordt door pro- jektontwikkeling maatschappij „Wil ma" te Weert een rekreatieterrein ingericht met 1400 zomerwoningen. 250 a pa riemen len in hoogbouw, campings voor honderde caravans, een kinderboerderij, manege en sportvelden. De bedoeling is dat het rekreatieprojekt in drie fase wordt uitgevoerd. Het coördinatieorgaan wil dat deze drie fasen als aparte v plannen worden behandeld, zodat bij iedere fase hernieuwde afwegin gen van de rekreatieve notwikkeling rond de revel in gen mogelijk is. Dc wil van het Coördinatie Orgaan is dat er rond het plan een dichtere beplanting wordt aangebracht. Voorts is dc stichting van mening dat het huidige wegennet de te ver nachten drukte van vijfhonderd tol (luizend auto's per uur in dc spits uren niet zal kunnen verwerken. Buitenlandse kontakten In de nota van aanbieding bij de gemeentebegroting voor 1976 herin neren b. en w. aan de jeugduitwis selingen die in 1975 hebben plaats gevonden van Zierikzee naar St. Hi- laire en van Hatfield naar Zierikzee. Bij gelegenheid van het feit dat de jumelage tussen St. Hilaire du Har- couet en Zierikzee twintig jaar be slaat, was tijdens de Pinksterdagen een groep van niet minder dan 125 personen uit Zierikzee te gast in St. Hilaire. Het college deelt mee dat er in de relatie met Hatfield een kleine stag natie is opgetreden. De gemeente Hatfield is nl. opgegaan in een nieu we gemeente Welwyn-Hatfield. Het is de bedoeling van het nieuwe ge meentebestuur, dat er geen twee- lipgschap met de nieuwe gemeente tot stand komt. doch wel met dc Parish Council Hatfield, een soort wijkraad voor de voormalige ge meente Hatfield. „Het belangrijkste achten wij, dat de contacten met de bevolking van Hatfield blijven be staan", aldus het college. „Ziejook" Op vrijdag 21 november organi seert „Ziejook" weer een filmvoor stelling in dc aula van dc R.S.G. „Prof. Zeeman". Vertoond wordt de film ,.Uatch-22'naai* het gelijkna mige boek van Joseph Heller. Mevrouw Huisman in praatje op ouderavond van ,,'t Kofschip" ZIERIKZEE, 19-11. „Integratie van kleuterschool en basisschool is noodzakelijk voor de kinderen. Immers: de sytematiek van de ontwikkeling van hel kind en niet de systematiek van de leerstof, is de enig juiste methode. En dat wil zeggen: het kind de leerstof geven welke hel aan kan, niet meer en niet minder".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 3