Geen tweede woningen in „kernen" van de gemeente Tafelr margarine Ooster scheldef au na-tableau straks naar museum? UW DISCOBAR Grondwet Zware sneeuwval in Duitsland Vechten' om vis KABINET BEPLEIT NOODZAAK TOT MATIGING voor Suriname een feit teak bergmeubel zierikzeesche onieüwsbode REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes. zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11. Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 19,90; per jaar 76,50. Losse nummers 45 cent Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 29 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 3,50 Vraagt onze contractprijzen I De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W Donderdag 20 november 1975 132ste jaargang Nr. 21797 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT (1797 - 1889) In dit nummer: Europese commissie over laudbouivprijzen WELTEVREDEN Telefoon (01110) 2805 Korte St. Janstraat 12 Zierikzee Heeft u nog een en wilt u graag over op eiken? Ruil het dan in bij MEUBELRAM A Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1268 - 1265 Raad Westerseliouwen WESTERSCHOUWEN, 17-11. Op de deze week ge houden vergadering ging de raad van Westerseliouwen akkoord met het in leven roepen van een gebruiksver- ordening gehouwen, waarmee kan worden voorkomen dat woningen in de kernen als tweede woning worden verkocht. In het voorstel werd door het kollege aangevoerd dat het toenemende aantal tweede woningen het leeglopen van de dorpskommen versnelt, zeker wanneer er binnen de kern geen vervangende wooriruimte aanwezig is. Een zeer vervelend effekt van het verschijnsel tweede woning is ook dat scholen, verenigingen en kerken in hun bestaan worden bedreigd. Verder geven dicht bij elkaar staande tweede woningen een straatgedeelte een doods aanzien, terwijl het ontbreken van bewoners tot gevolg heeft dat de voor een dorpskom karakteristieke gezellige bedrijvigheid dreigt te verdwijnen. De twee woningen staan gedurende een groot gedeelte van het jaar, veelal onbeheerd, leeg. De heer L. Tieleman bracht naar voren, dat men in zijn fraktie niet eensgezind is over de aangegeven grenzen waar een woning wel of niet als tweede woning zal mogen wor den verkocht. Een zekere angst legde hij aan de dag voor wat betreft de naleving van de verordening. De heer J. v. d. Berge had wel moeite met de aangegeven begren zing, „is dit niet een zekere discri minatie tegenover de mensen die bij eventuele verkoop hun woning niet als t weede woning kunnen verko pen?" Hij gaf toe dat het niet gemakke lijk was en zag zelf ook niet zo di- rekt een oplossing. Dil nummer bestaat uit J0 pagina's i Een dwerg wordt -niet groter J als hij zit op reuzenschouders. J 4 i Verwachting tot vrijdagavond: Perioden met zon Opklaringen maar vooral aanvanke lijk ook plaatselijk buien; tot over wegend matig afnemende wind uit noordwest tot noord; minimumtem peraturen van 5 graden aan de kust tot ongeveer 2 graden in het oosten van het land, maximumtemperatu ren circa 8 graden. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 tot 4. Min'.-temperaturen: omstreeks 1 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 6 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 21 nov. Zon op 8.09, onder 16.42 Maan op 18.58, onder 10.22 Laatste kwartier: 26 nov. (7.52). HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 21 nov. 4.34 16.44 10.06 22.20 Springtij: 21 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 20-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Een drepressie die donderdag boven de Noordzee een noordwester storm veroorzaakte trekt langzaam van zuid-Zweden naar het oosten. Een zich ten westen van Ierland be vindende rug van hogeluChtdruk breidt zijn invloed verder over de Britse eilanden uit. Tussen beide systemen zal eerst nog met een noordwestelijke wind vrij koude en onstabiele lucht naar Nederland worden gevoerd. Later zal de nade rende rug van hogeluchtdruk de buiigheid onderdrukken en de kans op opklaringen vergroten. Koele melk DEN HAAG, 19-11. Koelpatronen kunnen de melkman, die met een be stelwagen of een winkelwagen langs zijn klanten gaat, helpen de melk koud genoeg af te leveren. Vanaf 1 april 1976 is het niet meer toege staan de melk warmer dan 15 gra den af te leveren. Wie de patronen goed gebruikt en nog een paar aan vullende maatregelen neemt hoeft aan dat voorschrift zijn vingers niet te branden. STUTTGART, 18-11. Zware sneeuwval heeft in grote delen van de Westduitse deelstaat Badcn- Württcmbcrg een verkeerschaos ver oorzaakt. Aan de noordkant van de Beierse Alpen waren nagenoeg alle wegen geruime tjjd onbegaanbaar. Ook in het zuiden en in het Zwar te Woud had het verkeer veel last van sneeuw en gladheid. REYKJAVIK, 18-11. Het overleg over een nieuwe visserij-overeen komst tussen Groot-Brittannië en IJsland in de IJslandse hoofdstad Reykjavik is afgebroken. De IJs landse en Britse afgevaardigden naar de besprekingen verklaarden na afloop dat zij geen akkoord had den kunnen bereiken en dat geen nieuwe besprekingen waren afge sproken. DEN HAAG, 19-11. De rijksvoor lichtingsdienst heeft woensdagavond om acht uur onderstaand communi que uitgegeven: „Een delegatie uit het kabinet heeft op maandagavond en woens dagmorgen een tweetal gesprekken de kademuren en andere werken, gevoerd met respectievelijk verte- UTRECHT. Een kijkje bij hel traditionele koekv er gulden, dat men deze dagen voor St. Nikolaas weer kan beoefenen in het Utrechtse Centraal Mu seum. Gelieel in oude stijl wórden daar spekalaas- en taaipoppen en harten beschilderd. De verf, die gebruikt wordt is onschadelijk, zodat men het fraais later nog'met smaak, kan opeten. Sociaal-ekonomische situatie genwoordigers van de vakbeweging en van de werkgevers. In deze ge sprekken heeft zij een aantal hoofd lijnen aangegeven van de door de regering wenselijk geachte ontwik keling zowel ten aanzien van de ar beidsvoorwaarden als van andere belangrijke sociaal-economische vraagstukken, die daarmee samen hangen. Centrale doelstelling in het rege ringsbeleid is het realiseren van een fundamentele verbetering van de werkgelegenheid. Daartoe zal onder meer op korte termijn tot een we zenlijke ombuiging van de inflatie spiraal moeten worden gekomen. Om hiertoe te geraken is een zeer duidelijke matiging zowel in de ont wikkeling van de arbeidsinkomens als van de prijzen dwingend. Dit is temeer noodzakelijk nü uit recente economische gegevens gebleken is dat een herstel niet dan op wat lan gere termijn te verwachten is en, anderzijds een land als Duitsland, onze belangrijkste handelspartner maar ook grote concurrent op de we reldmarkt, er, naar alle tekenen uit wijzen, opnieuw in lijkt te slagen de Joon- en prijsontwikkeling te ma tigen." Advertentie Zeefauna Dat de kans op inbraak en diefstal hierdoor wordt vergroot, is in de af gelopen maanden wel komen vast te staan. De heer M. Krijnse Lokker bracht naar voren dat hij de verordening nog graag uitgebreid zou zien met de bedrijfsgebouwen daar hierop nog geen enkele kontrole mogelijk is, en voor allerlei doeleinden kunnen worden gebruikt. De heer J. Hendrikëe stelde zich de vraag, of het niet beter zou zijn dat de normen voor ontheffing, wel ke de verordening nog biedt, door de raad zouden worden vastgesteld- in- plaats van door het kollege, zoals nu in de bedoeling ligt. „Ik vraag dit om het kollege te beschermen, en om later juridische moeilijkheden te voorkomen". De voorzitter deelde de raad mee, dat het wel in de bedoeling ligt om de vast te stellen normen met de raad door te spreken, maar het vast stellen hiervan aan het kollege over te laten. Hij voorzag moeilijkheden als de normen door de raad worden vast gesteld, waarvan men dan niet meer kan afwijken. Voor wethouder M. Steur was dit een punt waar hij moeite mee heeft De raad „Men zal nooit alle normen kun nen vastleggen, en als er dan vanaf moet worden geweken zal dit nooit kunnen zonder een beslissing van de raad." De voorzitter zegde toe een en an der nog eens nader te bezien om de juiste weg te kunnen bewandelen. PARAMARIBO, 19-11. Dc staten van Suriname hebben woensdag avond na drie dagen debatteren met algemene stemmen de grondwet van het na 25 november onafhankelijke Suriname aangenomen. Direkt na de stemming in de statenzaal ontplofte buiten het gebouw vuurwerk en zongen de aanwezigen binnen hel Surinaamse volkslied ten teken van de verbroedering, die naar ieders mening tijdens het soms felle debat was ontstaan. Premier Arron en op positieleider Lachmon stonden el kaar moe, maar duidelijk voldaan de hand te schudden met beiden een bloemenkrans om de schouders. Zij verklaarden deze dag als het hoogtepunt in hun leven te beschou wen. Nog zes vluchten uit Paramaribo DEN" HAAG, 19-11. Voor 25 no- vember, de dag waarop Suriname onafhankelijk wordt, zullen de KLM en de Surinaamse luchtvaartmaat schappij nog zes vluchten Parama ribo-Amsterdam maken, te weten drie lijnvluchten en drie extra- vluchten. Aldus heeft minister Wes terterp van verkeer en waterstaat dinsdagmiddag in de Tweede Kamer meegedeeld tijdens een ingelast mondeling vragenuurtje. Uiteraard wordt het voor „de kleintjes" allemaal wat eenvoudiger gehouden, maar vooral het werk van de hogere klassen mocht gezien wor den. De visserij is vertegenwoordigd met talrijke attributen, showtafels en een gevarieerd sortiment informatie materiaal, waaruit een zeker engage ment met het onderwerp spreekt. Eén der tentoongestelde scheepsmodellen in een maritiem sfeertje. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Een plateau is gewijd aan hetgeen al lemaal in de zee - zeg maar Ooster- schelde - is te vinden. Het gevonden materiaal (waaronder talrijke vis soorten) is op de juiste wijze gepre pareerd. Een greep uit de kollektie: zcetiaald, rode poon, zeebaarsje, wij ting, tong, tarbot en nog specima van allerlei schaaldieren en ander grut in de Schelde 1c vinden. Advertentie pakjeC50gram nu Expositie op school ZIERIKZEE, 19-11. Zeer velen namen woensdagavond de gelegenheid van de kontaktavond van «Ie „J. L. de Jongesehool" te baat de tentoonstelling te bezichtigen waarop het eintlresultaat was te zien van het school- projekt, dat in twee delen uiteenvalt: de visserij en de boerderij. In het kader van nieuwe school- - methodieken zijn projektcn „niets nieuws" meer, maar vaak - en ook in dit geval - frappeert het toch wat dc leerlingen, onder leiding van het personeel, voor elkaar weten te krij gen. Om in de stijl van de visserij te blijven: burgemeester Th. H. de Meester „hengelde" - na het bezich tigen - van het plateau naar plaat sing in het Maritiem museum. Scheepsmodellen Veel hulp voor het projekt kwam ook opdagen van derden, o.w. de heer P. de Rijke te Zierikzee, die zijn fraaie kollektie scheepsmodellen hier ten toon stelde. In die kollektie -om enkele voorbeelden te noemen: een garnalenboot, de KW 117, de VL 17, de TX 41, de UK 11. De modellen waren geplaatst in een door de leer lingen aangebracht maritiem kader. Advertentie zóóó'n idee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 1