Raad van Zierikzee vergadert op woensdag 26 november St.Nicolaas feestelijk ingehaald in Burgh-Haamstede Links demonstreert in Lissabon Spanje volgend jaar uit Spaanse Sahara Surinaamse regering wil nieuwe vlag Russische bergbeklimmers omgekomen DE ZIERIKZEESCHE COURANT teak bergmeubel MEUBELRAMA EESCHE NIEUWSBODE Maandag 17 november 1975 132ste jaargans Nr. 21795 WAARIN OPGENOMEN (1797 1889) REDAKTIE. ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes. zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkeri| v/h Lakenman Ochtman.' Jannewekken 11. Zierikzee. Postbus 1 ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 19,90; per jaar I 76,50, Losse nummers 45 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 29 cent per losse mm; ..Succesjes" (max. 4 re gets) f 3.50. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 °/o BTW In dit nummer: Optreden Hoofdstad Operette Initiatiefvoorstel tot instellen van spreekrecht voor publiek ZIERIKZEE, 17-11. De gemeenteraad van Zierikzee komt woensdagavond 26 november a.s. in openbare vergadering bijeen in de raadzaal van liet stadhuis. De raad wordt voorgesteld te besluiten tot het aanvaar den van een schenking van de Kon. Zeelandia H. J. Doelenian B.V., ter gelegenheid van het 75-jarig be staan en van voorwerpen t.h.v. het gemeentemuseum, geschonken door de heer en mevrouw Hendrikse-Goe- mans te Zierikzee. Onderwijs Zoals eerder gemeld bestaat de schenking van de Kon. Zeelandia uit twaalf antieke straatlantaarns die op het Havenpark zouden kunnen worden geplaatst. LISSABON. 16-11. Tienduizenden mensen hebben zondag gehoor gege ven aan de oproep van communisti sche organisaties en extreem-linkse bewegingen, in Lissabon te gaan de monstreren voor de verdediging van de revolutie en tegen de „rechtse re gering". De betogers hadden - zoals ge vraagd - vrachtwagens, tractors, be tonmolens, rijdende kranen en zelfs bulldozers meegenomen- MADRID. 15-11. Spanje trekt zich begin volgend jaar terug uit de Spaanse Sahara en geeft het gebied dan over aan een voorlopig bestuur, gevormd door Marokko en Maure- tanië. Dit hebben regeringsfunctio narissen in Madrid meegedeeld. De zegslieden voegden eraan toe dat Spanje deel uit zal maken van het voorlopig bestuur tot alle Spaanse burgers en militairen het gebied hadden verlaten. Burgemeester Everwijn begroet Sint Nikolaas, na zijn aankomst bij het postkantoor in Haamstede. (Foto Zierikzeesche Nieuwsbode) De raad zal verder een beslissing moeten nemen op een beroepschrift van mevrouw W. J. Weltevreden n.a.v. een besluit van b. en w. tot het weigeren van een vrijstelling inge volge art. 352 van de bouwverorde ning. De door de raad aangewezen adhoc commissie heeft het beroep schrift behandeld en een advies op gemaakt. Het college stelt voor overeenkomstig dit advies te beslui ten. B. en w, delen de raad mee de instelling van een redaktiecommis- sie voor „Stadsberigten" niet nood zakelijk en zelfs overbodig te vin den. Het college heeft een aantal an dere gemeenten over deze kwestie aan de órde gesteld door het raads lid de heer Koopman, hierover be naderd en gebleken is dat in geen enkele gemeente een zgn. redaktie- commissie, als bedoeld door het raadslid werkzaam is. Andere voorstellen die in de ko mende raadsvergadering aan de or de komen betreffen onder andere: vaststelling l.o.-vergoedingen bijz. lager onderwijs, vaststelling bedrag per leerling openbaar 1. onderwijs, aanwijzen lid beheerscommissie ZLM-huishoudschool, verlenen machtiging aan b. en w. tot het aan gaan van kasgeldleningen in 1976. vaststellen max.-krediet in rek.- courant voor 1976, garanderen geld lening ingevolge de beschikking gel delijke steun eigen woningen' en enige begrotingswijzigingen. Als punt twaalf staat op de agen da verder een initiatiefvoorstel van de raadsfraktie van de P.v.d.A. be treffende het bij wjjze van experi ment instellen van een spreekrecht voor het publiek voor de aanvang van iedere raadszitting. Nadere uit werking van dit voorstel met be trekking tot tijdstip van ingang, duur van het experiment, organisa tie enz. is in handen van het college. DEN HAAG. De aangekondigde verhoging van de motorrijtuigenbe lasting zal vooral de kleine man gaan treffen. De zware personen auto's (gewichtsklasse boven 1000 kg) zijn voor 41 procent eigendom van de mensen uit de middengroe pen, voor 39 procent in het bezit van de minder en minst welgestelden en voor 20 procent in handen van de welgestelden. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's .Stoomboot" arriveerde in Burghsluis BURGH-HAAMSTEDE, 15-11. Zaterdagmiddag zette Sint Nicolaas, vergezeld door een korps Zwarte Pieten, op het havenplatean van Burghsluis voet aan wal op Schouwse bodem. Reeds lang voor het vastgestelde tijdstip van aankomst -15.00 uur - hadden velen zich - ondanks de minder gunstige weersomstandigheden - op het havenplateau verzameld, om de aankomst bij te wonen. De jeugd, die in ruime mate was vertegenwoordigd, mocht al voor de aankomst van de Sint een door de middenstandsvereiging Burgh- Haamstede beschikbaar gestelde ver rassing in ontvangst nemen. Vol spanning tuurde de jeugd over de Oosterschelde in de richting Zierik zee, uit welke richting de Sint moest arriveren. Plotseling kwam de salonboot „Hollands Diep" van de R.T.M. uit de over de Oosterschelde hangende mist tevoorschijn, wat met een luid hoera op de haven werd begroet. De Sint werd op deze laatste etap pe van zijn reis vergezeld door het Koninklijk muziekgezelschap „Witte van Haemstede", die toen de boot de haven binnenliep, staande op 't dek een aantal bekende Sint Nicolaas- liedjes ten gehore bracht. Stipt te 15.00 uur werd de „Hol lands Diep" afgemeerd en werd de Sint toen hij voet aan wal zette ver welkomt door havenmeester Over- beeke, en een deputatie van het be stuur van de Middenstandsvereni ging Burgh-Haamstede. Terwijl de Pieten een grote akti- viteit aan de dag legden met het strooien van pepernoten begaf Sint Nicolaas zich onder de jeugd om handjes te schudden en het wisse len van enkele woorden. Naar Burgh Na een kwartiertje op het haven plateau te hebben vertoefd begaf de Sint, vergezeld van zijn knechten zich in een op een carrier geplaatste boot van de fam. Blom te Burgh, waarmee het gezelschap uit Spanje zich naar Burgh begaf. Bij cafetaria „De Westhoek" te Burgh aangekomen had inmiddels het koninklijk muziekgezelschap „Witte van Haemstede" zich opge steld, waarachter de Sint zijn tocht verder naar Haamstede vervolgde. Aangekomen op het parkeerterrein Van het postkantoor te Haamstede werd Sint Nicolaas begroet door burgemeester H. P. Everwijn van Westerschouwen, waarbij ook wet houder L. C. Hoogerhuis aanwezig was. De burgemeester riep de Sint en zijn pieten een hartelijk welkom toe in de kernen Burgh-Haamstede van zijn gemeente. De burgemeester zei het bijzonder te waarderen dat de Sint al zo snel na zijn aankomst te Vlissingen naar de Schouwse Westhoek was geko men. om zich daar van de stand van zaken op de hoogte te stellen. Burgemeestèr Everwijn: „over po litiek zullen wij het dit jaar maar niet hebben", en zei de Sint goede berichten te kunnen overbrengen. „Zowel de jeugd als de ouderen hebben zich te Burgh-Haamstede vrij behoorlijk gedragen, terwijl er Er zou minder dwaasheid zijn, als men haar niet zo ernstig opnam. Weber sV N1EUWERKERK. De spits bekroont Nieuwerkerk's nieuwe dorpstoren Vrijdagmorgen werd de spits, zoals gemeld, met behulp van een grote kraan op de toren geplaatst. Neiuwerkerk is met de naderende voltooiing van de toren weer een kompleet dorp geworden. Foto: de nieuwe toren met spits gezien vanuit de Weststraat. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) van een goede samenwerking tussen de andere kernen mag worden ge sproken". Er is inmiddels een nieuwe wijk, Haamstede Zuid verrezen wel ke eigenlijk op Burghs grondgebied ligt, naar de burgemeester zei te hebben vernomen. Wel had hij een verzoek aan Sint, nl. om de twee Johannen uit te wij zen -uit Spanje, „die behoren niet Barcelona toe, maar ons". Nu het dit jaar het jaar van de vrouw is was de burgemeester wel benieuwd of de vrouwen hun man nen met het Sint Nicolaasfeest ook flinke cadeau's zulle geven. Sint Nicolaas dankte de burge meester hartelijk voor zijn spontane welkomst-woorden. Dankzij de be kwame kapitein op de Hollands Diep was het ondanks de mist toch gelukt op tijd in de haven van Burghsluis te arriveren, waarvoor hij hem dank bracht. Bezoek aan rusthuis Doordat zijn paard zich aan één van de poten heeft geblesseerd maakte hij deze keer zijn rondgang door Burgh-Haamstede gezeten in een boot. Nadat door het kon. muziekgezel schap „Witte van Haemstede" nog een aantal bekende Sint Nicolaas- liedjes ten gehore waren gebracht, waarbij burgemeester Everwijn dap per mee blies, werd de tocht ver volgd naar het rusthuis Duinoord, waar de bejaarden een presentje van de Sint in ontvagst mochten nemen. Op de Ring le Haamstede was een aantal sherry-vaten opgestapeld waarin de jeugd mocht grabbelen. AI met al was het een geslaagde intocht van de Sint en zyn onaf- scheldelüke Piet en waarmee tevens de winkelweekaktie werd gestart. PARAMARIBO. 16-11. Een recht hoekig veld met vijf horizontale bal ken en een vijfpuntige ster. Twee balken de bovenste en de onderste zijn groen,, twee zijn wit en één, de middelste, is rood van kleur, terwijl de ster geel is. Zo stelt de Surinaam se regering zich de vlag voor van de na 25 november ontstane republiek Suriname. Verwachting tot dinsdagavond: Veel bewolking' Veel bewolking met plaatselijk regen; matige tot krachtige wind uit noord tot noordoost; minimumtemperaturen omstreeks 4 graden, maxima circa 7 graden. Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min.-temperaturen: omstreeks 0 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 5 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 18 nov. Zon op '8.04, onder 16.46 Maan op 16.33, onder 7.29 Volle maan: 18 nov. (23.28). Totale maansverduistering 18/19 no vember - in Nederland zichtbaar. 18 nov.: Maan treedt de halfschaduw binnen 20.26, maan treedt de kern- schaduw binnen 21.29, begin totale verduistering 23.03, midden van dé verduistering 23.23, einde totale ver duistering 23.44. 19 nov.: Maan treedt uit de kern- schaduw 01.08, maan treedt uit de halfschaduw 02.21. HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 18 nov. 2.47 15.00 8.23 20.42 Springtij: 21 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 17-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Dinsdag zal het vrij koud zijn, omdat Nederland onder invloed komt van een noordelijke stroming. Een depressie, die boven het westelijk deel van de Noordzee een noorder- storm veroorzaakte, trekt namelijk al opvullend naar het zuiden weg. De luchtdruk boven het oostelijk deel van de Atlantische oceaan is vrij hoog en boven midden-Europa ont wikkelt zich een gordel van lage- druk, die zich uitstrekt van de Oost zee tot Italië. Tussen beide systemen zal een noordelijke stroming vrij koude en onstabiele lucht naar ons land voeren. In deze lucht kunnen zich gemakkelijk buien ontwikkelen, maar er komen ook opklaringen in voor. Op vorst in de nacht hoeft nog niet gerekend te worden. MOSKOU, 15-11. Op een bergtocht door de Kaukasus zijn 28 Russische bergbeklimmers tijdens een plotse ling opgekomen sneeuwstorm om het leven gekomen. Volgens de krant „Sowietskava Kultura" zijn de alpi nisten waarschijnlijk doodgevroren. Het blad beschuldigde in verband hiermee reisfunktionarissen uit de omgeving van grove onachtzaam heid. Advertentie Heeft u nog een en wil! u graag over op eiken? Ruil het dan in bij Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1268 - 1265 '1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 1