IN EEN LAGERE VERSNELLING r slaapkamershow deurloo KOOPJES HALEN Juan Carlos wint duel van Hassan BLIK DOOR HET WERELD VENSTER Garage G. Wandel Zn. ZIEI5IKZEESC1IE NIEUWSBODE Vrijdag 11 november 1975 Nr. 21794 7 doorlopende gratis advies toegang vrij meelstraat 31 zierikzee „F Hts en" uit het buitenland COLORADO SPRINGS. Navo- opperbevelhebber generaal Alexan der Haig is van mening dat de stabi liteit van de verdragsorganisatie in gevaar komt door de economische crisis waarmee de aangesloten lan den kampen. Hij zei dat in een toe spraak totde Amerikaanse lucht macht-academie in Colorado Springs BRUSSEL. België betreurt de „on rechtvaardige aanbeveling" in de Verenigde Naties volgens welke het van nu af aan „geoorloofd is het zio nisme te beschouwen als een racis tisch optreden". De Marokkaanse koning Hassan heeft plotseling de 350.000 wande laars in de Sahara voor hun moeite bedankt: men kan naar huis gaan en de actie is een succes geweest waarmee meer is bereikt dan de vorst voor mogelijk had gehouden. Dit laatste moet moeilijk te begrij pen zijn voor de Marokkanen die een hele tijd op alle mogelijke manieren grootscheeps zijn bewerkt. In een campagne waarvan het hele land daverde vuurde de koning zijn on derdanen aan om dóódsimpel de Spaanse Sahara toe te voegen aan het koninkrijk Marokko. Maar waar op ze waren uitgestuurd hebben de 350.000 niet bereikt en ze moeten dus wel vreemd aankijken tegen dit succes dat er precies uitziet als een grandioos falen. Temeer, omdat ko'- ning Hassan onverbiddelijk was ge bleven in zijn afwijzing van alle be roepen die op hem werden gedaan om af te zien van deze merkwaar - dige „vreedzame annexatie". De secretaris-generaal van de VN had hem dit gevraagd om een bloedbad te voorkomen - de koning zei nee. De Spaanse overheid had gewaar schuwd dat geschoten zou worden - de koning bleef onvermurwbaar. En nu toch een afgelasting. Vermoede lijk zullen de Spanjaarden het be stuur overdragen aan de VN die dan een volksstemming mag organiseren. Maar als de koning dan zo overtuigd was dat die het voor hem gunstige resultaat zou opleveren, waarom zou dit dan ook niet zijn gevolgd als de Spanjaarden dit referendum hadden georganiseerd? En was dan de hele idee van de mars niet overbodig ge weest? Het vermoeden ligt voor de hand, dat koning Hassan meer heeft be oogd dan alleen toevoeging van het Spaanse stuk Sahara aan zijn rijk - iets waarvoor hij alleen aan kan voeren dat zijn voorouders altijd al Zeggenschap hadden gehad in dit gebied uit hoofde van hun min of Advertentie meer op religieuze basis stoelende ambt van rechters. Marokko is een laatste monarchie in dit stuk van de islamitische wereld temidden van buren die weliswaar hun islamie- tisch karakter niet verloochenen, maar die verder moderne socialis tisch getinte republieken zijn, waar in de religie een ondergeschikte rol slechts speelt in de politieke sfeer. Winst en verlies In Marokko is wat dit betreft de tijd stil blijven staan - of liever: kunstmatig stilgelegd. Niet tot al te grote tevredenheid van iedereen. Maar Hassan en zijn vader hebben met harde hand ervoor gezorgd,' dat de politieke oppositie weinig kans kreeg. Er is er een, de Istiqlal, die echter weinig te betekenen heeft. Maar dit is geen garantie dat aller lei moderne opvattingen toch niet overwaaien uit die Arabische lan den, waaraan menige Marokkaan graag een voorbeeld neemt: Algerië, Tunis, Lib ye, en verderweg Irak, Sy rië en zelfs Egypte. De grote tamtam over de Saha.ramars was dan ook vooral bedoeld om een golf van na tionaal gevoel op te wekken, waar door het koningschap, als uitdruk king van die nationale eenheid, ver sterkt zou worden. Dat is ook wel gelukt: zelfs de Istiqlal had lust noch moed om zich te keren tegen het an nexatieplan. Maar nu de actie zo als een nachtkaars is uitgegaan is de vraag of de weerslag nu niet precies teniet doet wat Hassan had willen bereiken en of hij niet juist de anti- monarchale ideeën heeft bevorderd. Merkwaardig is, dat tegenover het prestigeverlies van deze vorst een even grote winst aan aanzien staat voor de toekomstige Spaanse koning Juan Carlos, die nog als prins, nu optreedt als staatshoofd en wel degelijk zijn persoonlijk stempel heeft gedrukt op de hele kwestie. De Spanjaarden willen van hun kolonie af - ze beseffen, dat de tijd van kolonies voorbij is, onher roepelijk. Maar ze hebben geen zin zich te laten vernederen door de ko ning van Marokko. Dat Juan Carlos dit duel heeft gewonnen is voor de Spanjaarden iets dat hen direct sympathie voor de prins doet voe len. Gevoelens van nationale trots willen in dit soort zaken nog al eens winnen van puur politieke overwegingen. En Juan Carlos heeft cr gewiekst zijn voordeel mee ge daan. Advertentie VATICAANSTAD. Paus Paulus de Zesde heeft een nieuwe sociale for mule voorgesteld, naast het kapita lisme en het marxisme en in de vorm van de christelijke naasten liefde. NEW YORK. De Comoren, een groep Afrikaanse eilanden tussen Madagascar en Mozambique, zijn als het 143ste lid toegelaten tot de Vere nigde Naties. PITTSBURG. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger heeft laten door- schemeren dat de Verenigde Staten maatregelen overwegen tegen lan den die in de Verenigde Naties heb ben gestemd voor een resolutie waarin het zionisme op een lijn wordt gesteld met racisme. Beslui- ten daarover zijn nog niet genomen, aldus Kissinger op een perskonfe- rentie in Pittsburgh. DUISBURG. De recherche in de Westduitse stad Duisburg heeft een op 15 mei in Milaan gestolen doek van Paul Gauguin achterhaald. Het schilderij heeft een taxatiewaarde van 1,2 miljoen mark. BERLIJN. De Westberlijnse poli tie heeft twee vrouwen gearresteerd die werden gezocht wegens hulpver lening aan de anarchistische „bewe ging van de 2e juni". Het zijn de 36- jarige Waltraud Siepert en de 19- jarige Christina Doemeland. MONTGOMERY. Gouverneur Ge orge C. Wallace van Alabama heeft zich officieel gevoegd bij de gega digden voor de democratische kan didatuur voor het presidentschap bij de verkiezingen van november 1976. BEIROET. In Beiroet en in het noorden van Libanon zijn ongeveer 200 mensen ontvoerd, zo is van wel ingelichte zijde vern'omen. De slacht offers die op grond van hun gods dienst - deze staat vermeld op hun identiteitsbewijs werden aangehou den bij wegcontroles, werden voor een deel na korte tijd vrijgelaten. ANKARA. Turkije heeft een ont- werp-resolutie van de Verenigde Naties afgewezen waarin wordt ge pleit voor het vertrek van vreemde troepen uit Cyprus. Turkije houdt vast aan vertegenwoordiging van de Turkse Cyprioten in de Verenigde Naties. THERAN. Dertien mensen zijn verdronken en veertien personen worden vermist nadat een boot is gekapseisd bij Shatt-el-Arab in het zuiden van Perzië. Dit is door offi ciële autoriteiten bekendgemaakt. Er waren veertig passagiers aan boord. CATANIA. Honderd vijftig ge straften in de gevangenis van Cata nia hebben barricaden opgericht in de gangen van het gebouw. Zij pro testeren tegen de overbrenging van een aantal hunner naar andere ge vangenissen op last van het Italiaan se ministerie van justitie. NAIROBI. President Idi Amin van Oeganda heeft de Sowjet-Unie ge vraagd haar internationale ver plichtingen uit te voeren en Oeganda het burger- en militair materiaal te leveren waarvoor betaald is, met na me 27 tanks. Dit heeft radio-Oegan- da meegedeeld. MOSKOU. De Sowjet-Unie be schuldigt donderdag de westelijke pers in een ongewoon scherpe aan val van het voeren van een vijandi ge kampagne tegen de ontspanning en zegt dat daarmee de besluiten' van de Europese veiligheidskonfe- rentie van Helsinki worden geschon den. Wal biedt de BEELDBUIS ZATERDAG 15 NOVEMBER NED. I: Niet Mies Bouwman, die dit jarenlang gedaan heeft, maar ar tiest Rob de Nijs geniet de eer van dag St. Nikolaas als eerste te mogen begroeten. Om één uur arriveert de stoomboot en vanzelfsprekend laat de NOS het jeugdige kijkersvolk daarvan getuige zijn. Na de intocht van St. Nikolaas komt de NCRV met haar middagprogramma. De Kijk doos gaat vanmiddag weer open. Er wordt geknutseld met luciferdoosjes. De nieuwe kijkdoosfee is Judith Bosch. In de aflevering van Kim be leven de jonge hoofdfiguur en zijn drie vriendjes spannende belevenis sen in Europa. Tussen zeven uur en half t waalf 's avonds regeert de TROS over deze zender. Om te be ginnen het sportprogramma De bal is rond met een wedstrijd tussen De Graafschap uit Doetinchem en NAC uit Breda. In de aflevering van De man van zes miljoen is sprake van een oude liefde. Superman Steve Austin herstelt zijn relatie met een vroegere vriendin. Tussen half ne gen en half tien is de buis voor de komiek André van Duin. In dit pro gramma vol dijenkletsers wordt Van Duin terzijde gestaan door Frans van Dusschoten, Corrie van Gorp en Donald Jones. Na het journaal een aflevering van Pepper. Via een rij dend casino houdt de blonde ser geant kontakt met de onderwereld en de bedoeling is een bende valse munters in de kraag te grijpen. Een half uur Britse humor biedt een af levering van Wordt u al geholpen? Het personeel van het warenhuis drinkt te lang koffie vindt de be drijfsleider, en daarom wordt een koffie-boek ingesteld waarin ieder een moet bijhouden hoelang hij over zijn bakkie-leutdoet. NED. II: De jeugd is het eerst aan de beurt. De avontuurlijke Wickie de Viking krijgt te maken met negen tien wolven. Daarna deel zeven van Afrikaans Dagboek, samengesteld door Aadvan den Heuvel. Na het journaal gaat het doek op voor de film The 39 Steps, waarin de hoofd rollen gespeeld worden door Made leine Carroll en Lucie Mannheim. Een adembenemende rolprent, geba seerd op een klassieke spionagero man van John Buchan, die in de Eerste Wereldoorlog leider was van de Britse geheime dienst. Vervolgens worden aktualiteiten opgediend door Brandpunt. Voordat de KRO eruit gaat met de Muzikale Dagsluiting, is er een ontspannende show {net Wil- lem Nijholt. Met medewerking van het ballet van Paddy Stone brengt Willem Nijholt een aantal luister liedjes. Een decor uit de twintiger jaren en fraaie plekjes buiten vor men de achtergrond van zijn optre den. ZATERDAG 15 NOVEMBER NED. I: 10.00 Teleac; 13.00 Intocht St. Nicolaas; 14.30 Schooltelevisie; 15.30 Nieuws; 15.32 Showconcours 1975; 16.00 Kijkdoos16.40 De trom van Pandoera; 17.05 De reizen van Kim; 17.30 Sport Ahoy; 18.15 Teleac; 18.45 Informatie Matokkanen; 18.55 Nieuws; 19.05 De bal is rond; 19.35 De man van zes miljoen; 20.25 André van Duin; 21.35 Journaal; 21.50 Pep per; 22.40 Wordt u al geholpen?; 23.10 TROS Sport; 23.30 Journaal; 23.35 Het lied van de week. NED. II: 18.45 Brigadier Dog; 18.55 Nieuws; 19.05 Wickie de Viking; 19.30 Afrikaans dagboek; 19.50 't Zand 33; 20,00 Journaal; 20.25 Het geheim van de 39 stappen; 21.45 Brandpunt; 22.25 De Willem Nijholt show; 23.10 Muzikale dagsluiting; 23.15 Journaal. ZONDAG 16 NOVEMBER NED. I: 's Middags laat de NOS de jeugd kijken naar Het pro gramma met de muis, waarna voor kunstliefhebbers onder de kijkers een programma wordt gebracht over OTTAWA. De Canadese minister van buitenlandse zaken, Allan Ma- ceachen, heeft VN-sekretaris-gene- raal mr. J. Luns verweten, onheuse woorden te hebben gesproken over het militaire beleid van Canada in Europa. BRUSSEL. Alleen al in de maand oktober van dit jaar zijn er in Bel gië 262 bedrijven failliet gegaan. In de eerste drie kwartalen van dit jaar konden in totaal 1566 bedrijven het niet op de been houden, zodat het aantal faillissementen van I januari tot eind oktober was opgelopen tot 1828. Óm het burgemeestersambt GOES, 12-11. Burgemeester mr. F. Huber van Goes is voor afschaffing van het burgc- neesterschap wanneer men in Nederland af zou willen van een benoemde burgemeester. „Vooral in grotere gemeenten f waar het wethouderschap een volledige dagtaak is zou hei voorzitterschap van hel kolle- ge van b. en w. en gemeente raad kunnen rouleren of door een van de wethouders voor de tijd van vier jaar kunnen worden waargenomen zoals dat in Zwitserland al gebeurt", aldus de burgemeester van Goes in hel jongste nummer van het Goese voorlichtings blad Samenspel ARNHEM. Twaalf- tot vijftien honderd stroomverbruikers betalen noch de Kalkarhoffing, noch do bij drage aan het „alternatieve" fonds dat minister Lubbers van economi sche zaken voor mensen met prin cipiële bezwaren heeft gesticht. Aan het eind van de laan zette hij de wagen aan de kant en stak een sigaret op. Hij presenteerde haar het pakje, maar het meisje schudde 't hoofd. „Ik heb de laatste weken te veel gerookt." „Gek eigenlijkna mijn vertrek ben ik nooit meer hier in 't dorp geweest. Nu zag ik mijn huis terug, maar het doet me niets meer. Ei genaardig. Onwillekeurig dacht ik aan mijn huisje aan de Feldman- laan, waar ik nu woon. Ik geloof niet, dat ik nog enig verlangen heb terug te keren. Afgezien nog van Reina. Nee, ik heb die periode blijk baar definitief afgesloten. Ik houd er tenminste geen hartkloppingen van over." Ze drukte even zijn arm. „Zoveel te beter. Leef bij het heden, dat kan, vooral bij het klimmen der jaren be ter zijn, denk ik." Ze lachte even. „Ik heb in dit opzicht overigens geen ervaring, maar ik voel dat zo aan." „Er zit wel wat in. Soms lijkt, als ik terugkijk op mijn huwelijksjaren - dat doe je onwillekeurig wel eens - die periode op een nachtmerrie. Alles bij elkaar genomen zat er op de duur een zee van narigheden, een aaneenschakeling van liefde loosheid en egoïsme in. zelfzuchtig heid, vooral dc laatste jaren. Om nog maar te zwijgen van de laatste weken voor ik daar verdween." „Denk niet te veel aan terug. Ik waardeer nu ook meer, wat ik aan jou heb: twee fijne avonden in de week. En als ik er"gelegenheid voor heb: een zaterdagmorgen. Dot wil ik nu niet meer missen. Kijk, dat,is nu al een deel van mijn leven gewor den." De man knikte. „Ik vind het even eens fijn, dat weet je. We zijn van een gelijk niveau, kunnen goede ge sprekken hebben met elkaar, hou den beide van goede muziek Dorodat je ruim acht jaar mijn se- kretaresse was, leerde ik je tamelijk goed kennen en omgekeerd zal dit ook wel het geval geweest zijn." Hij reed opnieuw weg, maar ging een andere richting in. Toen ze merkte, dat hij stadwaarts reed, vroeg ze: „Wil je een eindje toeren?" Ben antwoordde: „Het is nog ta melijk vroeg. We gaan naar de stad en kijken of daar nog ergens een ge legenheid is, waar we ons een paar uurtjes kunnen vermaken. Je theo rie moeten we de rest van deze avond dan maar eens in praktijk brengen." „Reuze idee," zei ze enthousiast. „Doen we." Ze kwamen in een soort kabaret, waar tussen de nummers door gele genheid was om te dansen. Het was er niet druk. Op de dansvloer zei hij, wat schuchter beginnend: „Het is zeker een jaar of vijf geleden, dat ik voor het laatst danste. Hopelijk ben ik het niet verleerd." Ze drukte zich dicht tegen hem aan. ,,'t Gaat fijn," zei ze zacht, hem even aankijkend. En op dit moment realiseerde Ben van den Ogenaller zich, dat deze jongevrouw nog alle aantrekkelijkheden bezat, welke een man kan waarderen en bewonderen. Het was bijna middernacht, toen ze in snelle vaart terugreden. „Ik kan met weinig slaap toe," zei hij- Morgen ben ik zo fris als een hoen tje. En jij?" „Ik leerde toekomen met weinig slaap. Het werd soms twee. drie uur, voor ik in mijn eigen bed kwam. Hij had een grote zitslaapkamer aan de door HENK VAN HEESWIJK rand van de stad. Je begrijpt na tuurlijk wel: hij ging al gauw tot het uiterste, zo zijn die lui. Ik was stom verliefd, vond alles goedKalf, dat ik was." „Als je nu in verwachting was ge raakt? Wat dan?" Hij keek haar van terzijde aan. „Ik dacht," antwoordde ze schou derophalend, „dan trouwen we. Ik hoopte 't zelfs, want op die manier kon ik hem dan voor goed aan me binden. Zo dacht ik tenminste." „Zet hem maar zo gauw mogelijk uit je hoofd. Zo, we zijri er bijna." Hij draaide de Feldmanlaan in, ge leidelijk aan afremmend. „Hé! Kijk nu eens!" riep hij uit; „er staat een grote wagen in de oprit." Beiden keken zc. De man remde bij de woning geheel af, want de ge parkeerd auto blokkeerde de inrit. De woning stond een meter of tien van de weg met een smalle oprij laan, net groot genoeg voor één wa gen. Ze stapten uit. Grada deed enkele passen en uitte een kreet „Het is de wagen van Yolanda!" riep ze uit. „Maar hoe komt die hier verzeild?" Ben van den Ogenaller was al verder gelopen en zag iemand op de stoep zitten: een vrouw. Ze had een fles in de hand, maar verroerde zich nauwelijks. Ook Grada kwam nader bij. Ze boog zich over de vrouw, pakte de fles en hield die omhoog. „Zie je dat?" vroeg ze. „Whiskey. Ze is stomdronken. Moet je wal? Komt ze hier doen?" Maar Ben van den Ogenaller had het al begrepen: die is hierheen ge komen, omdat ik „nee" heb gezegd. En zich een stuk in de kraag gedron ken. (wordt vervolgd) AMSTERDAM. Md dc verkoop van het eerste vel Kinderzegcis door zange res Tante Leen aan burgemeester Samkaldcn van Amsterdam, ging deze week de Kinderpostzegelaktic officieel van start. Het gebeurde op de Am sterdamse Dam ivaar vier Heemskinderen op hun wonderpaard zaten, als uitbeelding van één der zegels vijftig cent). Vrijdag 21 november, 19.55 uur, Nederland I: De van Speyk-show. Met o.a. Frans Halsema en Gerard Cox. in deze rolprent een schatrijke we duwe die de hulp inroept van een grijze advocaat, nadat een avontu rier haar beschuldigd heeft van het verbreken van een trouwbelofte. Vervolgens doen zich komplikaties voor van romantische aard. Zo blijkt dat de advocaat al jarenlang ver liefd is op de vrouw. Het laatste wat de NCRV te bieden heeft, is de ru briek Ander Nieuws. NED. 11: De NOS-avond wordt ge opend door deel zeven van de jeugd serie De zwarte pijl. De gemaskerde zonderling valt bijna in handen van Sir Williams en zijn trawanten, evenals Peterkin, de bediende op het kasteel. Een kwartier achtergrondin formatie in Panoramiek, wordt ge volgd door 75 minuten sport, waar voor de mannen van Studio Sport verantwoordelijk zijn. Daarna volgt de rubriek Horizon, een programma van een half uur tussen wetenschap en avontuur. Van luchtige aard is het Carnaval in Baranja. Baranja is een landstreek in Joegslavië, dat het karnaval viert volgens eeuwenoude tradities. Fleurige stoeten feestgan gers trekken door de straten. Ver volgens is de beurt aan de rubriek Markant, dat een portret brengt van prof. dr. A. N. J. den Hollan der, hoogleraar in de sociologie en de amerikanistiek aan de Amster damse universiteit. Prof. Den Hol lander heeft onder meer een proef schrift geschreven over de arme blanken in het zuiden van Amerika. De resterende 25 minuten gaan op aan de rubriek Beeldspraak, daarin wordt het spotlicht gericht op de kunstenaar Jan Dibbets en zijn idee- en over visuele waarneming, die hij vastlegt op foto en film. ZONDAG 16 NOVEMBER NED. I: 11.00 Eucharistieviering; 14.00 Teleac; 16.00 Nieuws; 16.02 De TV-muis; 16.27 Openbaar kunstbe zit; 16.35 Toto; 17.00 Vesper18.15 Teleac; 18.55 Informatie Turken; 19.00 Nieuws; 19.05 Ruimte; 19.35 Licht klassiek met variaties; 20.30 Brokstukken van liefde; 22.10 Ander Nieuws; 22.45 Journaal. De officiële Citroën-agent van Schouwen-Duiveland: Nleuwerkerk - Tel. (01114) 1487 NED. 11: 18.25 Woord voor woord; 18.30 Brigadier Dog; 18.35 De zwarte pijl; 19.00 Panoramiek; 19.15 Studio Sport; 20.30 Horizon; 21.00 Carnaval in Baranja; 21.30 Nieuws; 21.35 Mar kant; 22.40 Beeldspraak23.05 Jour naal. negentiende eeuwse kuituur in Brussel. De NCRV begint haar avonduitzending met de rubriek Ruimte. Dat betekent dertig minuten geestelijke muziek-, gebracht door o.a. de Verenigde Koren van Schou wen-Duiveland. Daarna een pro gramma van licht klassieke muziek onder de titel Licht klassiek met variaties. Aan dit het oor strelend programma wordt meegewerkt door o.a. de sopraan Ingeborg Hallstein en de Zeeuwse Koorschool uit Goes. Zij worden begeleid door het Overijssels Philharmonisch Orkest. Vervolgens kan de kijker zich honderd minuten lang amuseren met de speelfilm Brokstukken van liefde, een film uil 1974 gemaakt onder regie van Geor ge Cukor. Katherine Hepburn speelt Advertentie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 7