Volvo 66 De Nieuwe Middenklasse OOSTERLAND LEGT BOONTJES IN DE WEEK VOOR SINT NICOLAAS Minister wil geen uitstel BTW-ver hoging ^Pinoccfuo Torenspits Nieuwerkerk De problemen bij AKZO Havenplein 6. Zieiikzee: Een Spaarzaam Adres. 4 Verton's Schoenen Fatale bomontploffing in Jeruzalem Smakelijk gebruik STREEKNIEUWS Als u dóórdenkt Treiler „ving" duikboot Totale maansverduistering ONZE PUZZELRUBRIEK Vergadering Middenslandsvercniging OOSTERLAND, 13-11. Donderdag vergaderde de Mid denstandsvereniging „Oosterland" in de vergaderzaal van het cafetaria „Neffen d'Eule", waarvoor vrij goe de belangstelling bestond. De voorzitter, de heer J. P. Boogert pende de bijeenkomst met een welkomst woord tot de aanwezigen en deelde mee dat op deze vergadering de verschillende evenementen voor de te houden wihkelweekaktie worden vastgesteld. Er zijn 22 deelnemende winkeliers, en op maandag 24 november zal er met de aktie worden gestart. In de avonduren van deze dag zal „Oosterlands Fanfare" een rondgang maken over het dorp, voorafgegaan door Sinterklaas en enige Zwarte Pieten. Wie Sinterklaas is kan geraden worden (het is een dorpsgenoot), en de eerste prijs voor de goede oplossing is een radiocassette recorder (en nog enige prijzen). Oplossingen hiervoor in te leveren bij kapper Stouten op de volgende avond. Woensdagmiddag 26 novem ber zullen de leerlingen van alle basis- en kleuterscholen een film middag aangeboden worden in de Conferentiekamer, met een traktatie in de pauze. Op zaterdag 29 novem ber zullen bij een zestal winkeliers te kennen aan een roos aan het win kelraam, vreemde voorwerpen in de etalage liggen die niet behoren tot hun branche. Deze oplossingen kun nen voor de volgende dinsdagavond worden i ngeleverd bij bovenge noemd adres: eerste prijs een hor loge, en verder nog enige prijzen. De laatste attraktie is op woensdag avond 3 december. Dan ligt er bij elke deelnemende winkelier een banketstaaf in de etalage, waarvan de juiste lengte geraden moet wor den. Prijs hiervoor een fototoestel, en nog enige andere prijzen. Slotfase De slotfase komt op zaterdagavond 6 december met een bazar in de Conferentiekamer met verschillende attracties zoals het rad van avon tuur, grabbelton, spijkerblok etc. Op deze bazar zullen alle prijswinnaars bekend gemaakt worden en de ge wonnen prijzen uitgereikt. Vooral voor eerstgenoemde attraktie wor den mooie prijzen in het vooruitzicht gesteld. De hoofdprijzen voor de he le aktie zijn: eerste prijs, reis voor 2 Tweede Kamer DEN HAAG, 13-11. Minister Dui- senberg en staatssecretaris Van Rooijen Van financiën houden vast aan behandeling van de verhoging van de omzetbelasting van 16 naar 18 procent nog dit najaar. De ver hoging moet volgend jaar 1 juli in gaan. Advertentie In Juchlledcr.met Plantage Crêpe Rubber Zolen.voor Iedereen die zich jong voelt en de hécéècle winter gezond en prettig wil lopen'. Alleen èclit met hctCPinOCCfuOmeik! Havenplein 13 - Zierikzee Telefoon (01110) 2488 Deelnemer St. Nikolaasaktie (Vervolg van pag. 1) getild, amper vijf minuten later stond de spits precies op de gewen ste plaats, hoog boven de drukte aan de Ring uit, gevolgd in al zijn be wegingen door belangstellende oude ren en jeugd: het was gelukt en vooral de schooljeugd zorgde om precies tien minuten voor tien voor een spontaan applaus. Toen kwam de mist al dichter op zetten maar toch was het nog wel te zien: burgemeester De Kam be klom als eerste de toren via de op de bouwsteigers geplaatste ladders en even later woeien van de spits de nationale driekleur en de vlag van de bouwers: aannemingsbedrijf De Kok uit Bergen op Zoom. En intussen constateerde, een be langstellende Nieuwcrkerkse dame, wonend aan de Ring en dus met fraai uitzicht op de nieuwe toren: „We zijn cr erg verguld mee want een dorp zonder toren is eigenlijk geen dorp". In de raadzaal werd vervolgens nog wat nagepraat, een drankje ge dronken en zelfs nog letterlijk een terugblik geworpen op het gepas seerd buitengebeuren. De heer Nico Lievense vertoonde nl. een video reportage van het zo vlot verlopen karwei. Nieuwerkerk's nieuwe dorpstoren nadert vrijwel mot de dag de eind-^ fase: binnenkort zullen de klokken worden geplaatst, op do spits komt nog een kleinere spits met wind vaan, en in de toren rest nog de vol- looiing van de trap. Voor het eind van dit jaar zal dit alles nog kunnen worden voltooid, zodat het dorp bij dc jaarwisseling 1975-1976 na dertig jaar zal kunnen zeggen: wü hebben onze trouwe wachter terug het dorp is weer compleet". personen naar het buitenland, ter waarde van f 800,tweede heren rijwiel; 3de gemakkelijke stoel; 4e staande lamp en 5de uitgebreid le vensmiddelenpakket. Verder nog een twintig andere prijzen. Volledig heidshalve wordt nog meegedeeld, dat bij besteding van elke f 2,50 een zegel zal worden uitgereikt, en voor 10 zegels krijgt men een lot. Na de rondvraag volgde sluiting van de vergadering. HAARLEM. De politie te Haarlem heeft twee 17-jarige jongens uit het Bos en Vaarwaterkwartier aange houden omdat zij in het bezit waren van veel munitie en vuurwapens. UTRECHT. Het staatstoezicht op de volksgezondheid heeft alle artsen in Nederland meegedeeld, dat de in- entingswet 1939 is ingetrokken. Dit betekent, dat de vaccinatie van zui gelingen tegen pokken niet meer In bet landelijk entprogramma is opge nomen. AMERSFOORT. Met 13 tegen 4 stemmen heeft de Raad van Kerken zich geschaard achter de aanbeve ling dat de raad en de hierbij aan gesloten kerken 100.000 dollar stor ten in het zogenaamde „bijzondere fonds" van de Wereldraad van Ker ken ter bestrijding van hel racisme. In de memorie van antwoord aan de tweede kamer zeggen beide be windslieden dat deze verhoging deel uitmaakt van het dekkingsplan voor 1976 en daarover dient voor het ein de van dit jaar een beslissing te worden genomen. Ook voor een goe de besluitvorming in het arbeids voorwaardenbeleid is het wenselijk dat duidelijkheid bestaat over de lastenontwikkeling waarmee voor 1976 moet worden gerekend, zeggen de minister en staatssecretaris in antwoord op vragen uit de fracties van KVP, VVD, CHU en SGP, die de suggestie hadden gedaan de b.t.w.-verhoging pas volgend voor jaar te behandelen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND SCHIPHOL. Op uitnodiging van het pas opgerichte Ierland Comité Nederland arriveerde op Schiphol de 39-jarige Seamus Loughran lid van de politieke vleugel van de IRA. Tijdens een verblijf van achttien dagen in ons land1 zal hij in een vijf tiental steden in Nederland en Bel gië lezingen houden over de strijd, die de IRA in Noord-Ierland voert tegen de Engelsen. UTRECHT. In Brussel zal heden (vrijdagavond) - volgens het NVV voor het eerst in de geschiedenis - een internationale demonstratieve bijeenkomst worden gehouden tegen de werkloosheid. UTRECHT. Staatssecretaris Van Dam is in Utrecht begonnen aan een tournee langs een 25-tal plaatsen. Hij gaat daar praten over de huur- aanpassingen per 1 april '76, over de huisvesting van alleenstaanden en twee-persoonshuishoudens en van buitenlandse werknemers als mede over plannen voor de nieuw bouw en vernieuwbouw van wonin gen en wooneenheden voor die groe pen. AMERSFOORT. De politie in Amersfoort heeft de 27-jarige M. S. aangehouden wegens poging tot do den van zijn eenjarig dochtertje. De man zette het kindje vrijdag in het bad en draaide de heetwaterkraan open. S. verliet toen het vertrek om, zoals hij heeft verklaard, sigaretten te gaan roken. LEEUWARDEN. In hen flat te Leeuwarden heeft de politie het li chaam van een man gevonden die al vier weken dood was. Het is de 56- jarige alleen wonende bouwvakker P. van der Schaaf. Volgens de politie van Leeuwarden leefde de man zeer teruggetrokken en is naar men aan neemt. een natuurlijke dood gestor- EINDHOVEN. Arie Groenevelt, voorzitter van de Industriebond NVV heeft ernstige kritiek geuit, op de open brief van de Akzo-leiding aari premier Den Uyl. Groenevelt sprak in Eindhoven op een bijeen komst van het. NVV. Hij noemde de inhoud van de brief niet alleen ken merkend voor Akzo maar ook voor alle andere multinationale onderne mingen. GRONINGEN. Zeven van de tien geweren die in de nacht van woens dag 5 november op dondei'dag 6 no vember zijn gestolen in een wapen handel in Groningen zijn donder dagochtend teruggevonden. De wa pens waren in een kanaal bij Em- mercompascum gegooid door de twee daders, een 25-jarige Joego slaaf Y. T. en een 17-jarige Turk G. T. Iets doen met heet water WENEN, 13-U. Het hete water van de koelinstallaties van kern- en energiecentrales, dat gewoonlijk als overlast of zelfs een bedreiging van het milieu wordt beschouwd, kan voor boeren en tuinders een weldaad worden. Het gaat nu verloren, maar kan goed gebruikt worden voor het scheppen van een broeikasatmosfeer op het open veld. Geleerden in Cadarache in Frankrijk hebben vastgesteld dat aardbeien, aardappelen en asperges verscheidene weken eerder volgroeid zijn met warm water, aldus de interna tionale commissie voor atoom energie in Wenen. Het hete water kan worden gebruikt om via buisleidingen de grond te verwarmen, of om de gewassen te besproeien. In Japan gebruiken viskwe- kers al warm water van een atoominstallatie ten noorden van Tokio voor het kweken van vis en garnaal. Flitsen uit het buitenland LUXEMBURG. Het Europese par lement betreurt de uitspraak van de Algemene Vergadering van de Vere nigde Naties, die zegt dat zionisme een vorm van racisme en rassendis criminatie is. Deze uitspraak doet „nog verdere" afbreuk aan het pres tige van een organisatie „die alle achting voor haar universele roeping in dienst van de wereldvrede dreigt te verliezen". BRUSSEL. Voor de Belgische kust bij Zeebrugge, op ongeveer vijf km van de wal, zijn in de nacht van donderdag op vrijdag, in een zeer dikke mist, twee schepen met elkaar in aanvaring gekomen. Eén ervan is onmiddellijk gezonken. Hoeveel mensen er zijn verdronken is onbe kend. BELFAST. De twee rivaliserende groeperingen van het Ierse Republi keinse Leger (IRA) hebben donder dag besloten een bestand te sluiten en hun meningsverschillen door onderhandelingen uit de weg te rui men. BRUSSEL. De Europese Commis- missie. „dagelüks bestuur" van de E.G., heeft de Europese ministerraad voorgesteld voor het jaar 1975/76 (afzondelijke akties van de E.G.-lid- staten niet meegerekend) 707.850 ton graan als voedselhulp beschikbaar te stellen. VVASIÏÏNGTON. Het gezamenlijk inkomen van de rijkste één procent van dc bevolking in de Verenigde Staten is acht keer zo hoog als dat van de armste vijftig procent teza men. Deze inkomensverdeling is de afgelopen veertig jaar onveranderd gebleven, zo blijkt uit een rapport van het Instituut voor Beleidsstudies. LONDEN. De eerste vrijdagedities van zeven van Groot-Brittannië's negen landelijke dagbladen zijn niet verschenen door een staking van technisch personeel naar aanleiding van een geschil bij de Daily Express. MADRID. Generaal Francisco Franco van Spanje is vrijdag de 28-ste dag van zijn strijd tegen de dood ingegaan. Wat hem alleen nog in leven houdt zijn medicijnen, ap paraten en plastic buisjes. JERUZALEM, 14-11. Artsen be ijveren zich vrijdag het dodental als gevolg van de bomaanslag die don derdag in Jeruzalem aan zes Israëli's het leven kostte en 42 personen ver wondde, zo laag mogeljjk te houden. De waarschijnlijk door Arabische terroristen geplaatste bom explo deerde temidden van winkelende mensen en bioscoopbezoekers op het drukste uur van de dag in de druk ste straat van de stad. De Israëli's s zijn er nog verontwaardigder door geworden dan ze al waren door de anti-zionismestemming in de Vere nigde Naties. ARNHEM, 13-11. Het Akzo-beleid inzake Enka-Glanzstoff is het topje van een ijsberg. Als deze reorgani satie lukt staat de volgende sane ring van het Enka-Glanzstoffcon- cern voor de deur. Wij beschikken over aanwijzingen dat binnen niet al te lange tijd grote groepen werk nemers van Altzo-chemie en Akzo- consumenten op de tocht komen te staan. Dit zei vrijdagmorgen in Arn hem vice-voorzitter Jan de Jong van de industriebond NVV op een kadervergadering. Een groot aantal leden en kaderleden uti alle Akzo- vestigingen in Nederland beraden zich daar over de Enka-problema- tiek en de rol van het moedercon cern Akzo daarin. ROTTERDAM, 13-U. De keurings dienst van xoaren voor het gebied Rotterdam heeft in 1974 weer tal van ontoelaatbare zaken aangetrof fen in levensmiddelen. Een 11-jarige jongen moest na het drinken van een fles bier in het ziekenhuis worden opgenomen. De inhoud van de fels had bestaan uit een mengsel van bier met natronloog. Tien dagen ia- ter werd een man met. dezelfde ver schijnselen in een zeikenhyis opge nomen. Dit staat te lezen in het jongste jaarverslag van de dienst. 1-Iet rapport vermeldt nog meer on smakelijke ontdekkingen, die aan de keuringsdienst werden doorgegeven: een gave muis in een fles melk, een batterij in een fles bier, een garen klosje in chocoladevla, glas in zuur kool, in druivensap en in een mocca- taart, een torrepoot in een blik soep, een spijker 4n een broodje, een kakkerlak in een Chinese maal tijd, een vlieg in gebak, een stuk touw in corned beef en een stuk verband in een rookioorst. Bestuursvergadering Provinciaal Opbouworgaan Op vrijdagmiddag 21 november wordt te Middelburg een openbare bestuursvergadering gehouden van het Prov. Opbouworgaan Stichting Zeeland. Op de agenda staat o.a. voortzetting van de bespreking van het rapport „Het beleid ten aanzien van het vraagstuk van de tweede woningen in de provincie Zeeland, en in het bijzonder in Midden-Zee land. Advertentie Advertentie Het is hoog tijd voor een nieuwe midden" klasse. Met een eigen gezicht, eigen hoge kwaliteit. Daarom introduceert^ Volvo de Volvo 66. VOLVO Sparen met briljant? Ik kan 't u aanbevelen. U begint met een gouden ring met een bescheiden briljant. Bij mij vanaf 96.50 (l).EIke keer als u de ring inruilt en de briljant laat "groeien",' betaal ik u de aktuele nieuw- les waarde ervoor terug. Daarbij verstrek ik u eert deskundig certificaat. Dat is ook uw.verzekerïngs-polis tegen verlies, diefstal of beschadiging. Dat is de zekerheid van de Edelsyndicaat-juwelier. Kom praten daarover. E.S.juwelier HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 14-11. Het KNMI deelt mede: In het afgelopen etmaal is de luchtdruk boven onze omgeving flink gestegen. Hierdoor is een rug van hoge luchtdruk ontstaan, die zich uitstrekt van Zuid-Dnitsland over Nederland naar Zuid-Engeland. Ook zaterdag zal deze rug het weer bij ons bepalen. Er zal veel bewol king zijn maar het blijft overwegend droog. Er kan zich in de avond en nacht opnieuw mist vormen en de minimum temperaturen zullen plaatselijk tot beneden het vriespunt dalen. Vrijdagmorgen daalde de temperatuur op het vliegveld Zuid- Limburg in de mist tot 5 graden be neden het vriespunt. Een hoge druk- gebied boven Spanje en Midden- Frankrijk brengt daar overdag vrij zonnig weer met maxima tussen 15 en 20 graden. Een frontale storing veroorzaakte donderdag veel bewol king en regen in Midden- en Noord- Italië, met maximum temperaturen tussen 10 en 15 graden. ATHENE, 13-U. Een Griekse trei ler die in internationaal water ter hoogte van het eiland Lesbos in de Egeïsche Zee aan het vissen was, heeft een opzienbarende vangst ge daan. In de netten kwam een Turk se onderzeeër terecht De onderzeeër nam deel aan ma noeuvres. Hij heeft zijn reis kunnen vervolgen. De Griek bleef met de brokken zitten: voor ruim een half miljoen gulden schade. UTRECHT, 13-11. een „magnifiek natuurgebeuren" noemt de volks- sterrewaclit Simon Stevin de volle dige maansverduistering die zich dinsdagavond 18 november om. acht minuten over half tien zal gaan voordoen als de volle maan in de slagschaduw van de aarde verdwijnt. Als er geen wolken zijn, wordt dit de eerste totale maansverduistering sinds 19 december 1964 die in de Benelux in haar geheel kan worden gevolgd (van 21.39 uur op 18 novem ber tot ruim een uur na midder nacht). Het is namelijk een vrij zeld zaam natuurverschijnsel, dat de door de zon veroorzaakte slagschaduw van de aarde precies in de riclïtlnQ van de volle maan wijst. Of de maan helemaal niet meer te zien zal zijn,valt niet te voor spellen, soms blijft de maan zicht baar als een bloedrode bol doordat er, na breking door de dampkring, toch nog een klein beetje zonlicht op valt. Vaak is er vólgens de volks- sterrewacht sprake van een „fantas tisch kleurenspel". Bijna, twee uur nadat de maan de slagschaduw van de aarde binnenkomt, om 23.23 uur, is de verduistering maximaal. SCHEEPVAART Abida, 11-11 Hamburg. Acila, 12-11 Guayaquil. Acmaea, 13-11 Rotterdam. Calamares, 12-11 480 m. z.z.o. Madras Diloma, 11-11 Triest. Dione, 1-12 Sydney verwacht. Bij mistig novemberweer komt de mens blijkbaar gemakkelijk tot be zinning en in ons geval openbaart zich dat met een flinke stapel puz zel oplossingen, reakties op de op gave van vorige week. De eerste prijs is bestemd voor: De heer P. van Leersum Pauwstraat 25 NOORDGOUWE De tweede prijs gaat naar: Mevr. II. J. van Ast-v. d. Oever Van der Bijlstraat 14 ZONNEMAIRE De oplossing van de puzzel is de volgende: HORZIONTAAL: 1. putter; 7. ven kel; 13. uniek; 14. rob; 16. garde; 17. Tiel; 18. tenor; 20. raak; 21. en; 22, Hongaar; 24. n.m.; 26. doel; 28. mars 31. as; 33. O.L.; 34. mak; 36. si; 37. Po; 38. klam; 40. kolom; 42. fort; 44. hal; 45. dor; 46. kin; 47. dia; 48. anti; 50. leven; 52. veer; 53. L.K.; .54. oh; 56. Let; 57. dij; 58. mi; 59. snek; 61. valk; 63. T.T.; 64. goedzak; 67. os; 69. kaap; 71. merel; 72. Belg; 74. opaal; 76. rat; 77. Korea; 78. gerust; 79. mossel. VERTIKAAL: 1. put; 2. unie; 3. tiend; 4. tel; 5. e.k.; 6. tongval; 8. eg; 9. nar; 10. krans; 11. Edam; 12. lek; 14. ren; 15. boa; 18. tol; 19. ram; 22. hel; 23. ras; 25. jakhals; 27. oom; 29. rif; 30. notaris; 32. slank; 34. mo rel; 35. koket; 37. priem; 39. alt; 40. kol; 41. min; 43. ode; 49. ion; 51. ver drag; 52. vijl; 55. heg; 57. dak; 59. staar; 60. kom; 61. val; 62. koers; 63. tape; 65. eer; 66. zet; 68. slee; 69. kog 70. Pau; 72. bos; 73. gal; 75. L.S.; 77. K.O. De nieuwe puzzel zHORIZONTAAL1. Ned. munt; 6. muskietennet; 11. verouderd kle dingstuk; 12. persoonlijk voornaam woord; 13. grappenmaker; 14. vogel; 15. bekend sportevenement (afk.); 17. de oudere (afk. Latijn); 19. voorzet sel; 21. schreeuw,gil; 24. afgemat; 26. melaatsheid; 29. echtgenoot; 30. bijzonder groot; 32. pleisterkalk; 33. korte tijdsduur; 34. type zeilvaartuig 35. verfrissende lekkernij; 37. boom- loot; 38. gelijkmatig, effen; 39. meu belstuk; 40. schijfvormige stop in een vat; 42. muzieknoot; 44. eminentie (afk.); 45. onderricht; 48. stad die de toegang tot de Rode Zee beheerst; 50. grote klier; 53. altijd groene heester; 54. jaargelijde; 56. dwaas; 57. riviertje in de Betuwe; 58. mili taire rang (afk.); 60. chemisch sym bool; 61. voorzetsel; 62. tijding; 64. grondsoort; 65. was getekend (afk.); 67. pauselijk gezant bij een regering; 69. ingrijpend; 70. luchtverschijnsel. VERTICAAL: 1. klein deurtje in een schuurdeur; 2. klaar, gereed; 3. onenigheid; 4. tijdruimte van twaalf maanden; 5. stad in Duitsland; 6. uiting van genegenheid; 7. smal, handvormig weefsel; 8. toevluchts oord; 9. insekt; 10. door indamping verkregen aftreksel; 16. geheel van bepalingen van b.v. een vereniging; 18. wensende verwachting; 20. re kenkundige opgave; 22. sierlijk dier; 23. en andere (afk.); 24. met name (afk.); 25. bijwoord; 27. boom; 28. punt bij het cricketspel; 30. glazuur op de tanden; 31. liturgisch hoofd deksel; 34. zangslem; 36. rekenkun dige opgave; 40. hij wie verboden is binnen een bepaald gebied te ver blijven; 41. lofdicht; 43. toegewijde vlijt; 46. vreselijk; 47. tijdelijk opge richte stellage; 49. bijbeldeel (afk.); 51. landbouwwerktuig; 52. eerstko mende (afk.); 53. muzieknoot; 55, grootste soort hert; 57. vorm waar over de schoenen worden gevormd; 59. kledingstuk; 60. zwaarmoedig liédje; 63. griezelig; 64. gezichtsein der; 66. bóksterm (afk.); 68. op deze wijze.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 4