Volgt - na schorsing - ontslag voor sekretaris van Smalstad? Boerh- Rookworst Opvang van Surinamers wordt uitermate moeilijk UW DISCOBAR Genoeg gas tot jaar 2005 WESTERSCHOUWEN KRIJGT GROEN LICHT' VOOR DE OOSTENRIJKSE WONINGEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT COMPLEX BOERDERIJEN teak bergmeubel MEUBELRAMA ^iri)jl^7rrcrUF ^l£JÜML£otll£ NIEUWSBODE Donderdag 13 november 1975 132ste jaargang Nr. 21793 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Jannewekken 11. Zierikzee Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 19.90; per jaar 76,50. Losse nummers 45 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag Advertentieprijs 29 cent per losse mm; „Succesjes" (max, 4 regels) 3.50 Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusief 4% BTW In dit nummer: „Toeii,"- boekje over Nieuwerkerk Beslissing op 17 november BROUWERSHAVEN, 12-11. De vraag die leeft in de Smalstad Brouwershaven - en feitelijk ver daarbuiten - is of de gemeenteraad, op de maandag 17 november a.s. te houden vergadering, zal besluiten de schorsing van de gemeentesekretaris, de heer A. Witte, te laten volgen door ontslag. Omdat het hier een zaak over een persoon betreft, zal de raadsvergadering een besloten karakter dragen. Nu de affaire door de tijd wat reliëf heeft gekregen (de schorsing dateert van 23 september) is een karakteristiek van het gehe'el wat eenvoudiger, waarbij opvalt dat het zakelijke argument van de gemeente - een huurkwes- tie over de ambtswoning van de sekretaris - feitelijk is weggevallen. Dit blijkt uit een restitutie van huurpenningen door de gemeente tot een bedrag van f 814, minus de nieuwe huur. Vanaf zijn komst naar Brouwers haven. betaalde de sekretaris voor het door hem bewoonde huis in het Slingerbos een percentage van 12 van het jaarinkomen. Hij was ech ter de mening toegedaan, dat ten onrechte lid 1 van de betreffende Bezoldigingsverordening werd toe gepast, waaruit deze 12 resul teerde maar dat wettelijk lid 2 van Advertentie vacuüm verpakt rw-vQ= ca. 225 gram "Zva deze verordening diende te worden toegepast, als basis hebbende de huurwaarde voor de personele be lasting. De gemeente heeft inderdaad dc juistheid van deze opvatting inge zien en er naar gehandeld, gelet op het feit van de huurrestitutie. Officieel is zulks echter niet aan do heer Witte medegedeeld en het feit schijnt ook niet vermeld op de vergadering van de gemeenteraad, waarop het voorstel tot schorsing van de sekretaris werd behandeld. Punten Inmiddels zijn er enkele punten, die tot nadenken stemmen: 1) na een ziekteperiode van de sekretaris ontdekt hij zelf in de gemeentestuk ken de nodige „faits et gestes" rond zijn persoon; 2) èr ontstaat een lijvig dossier over de „affaire Witte"; 3) een verzoeningspoging op verzoek van de sekretaris, door Zeelands commissaris dr. C. Boertien mislukt; 4) de overtuiging wint veld dat de huurkwestie werd aangegrepen als argument voor de thans ontstane moeilijkheden; 5) de sekretaris trekt zich de schorsing uiteraard zeer ern stig aan. Hoe voorheen? Relevante vraag is verder: liep het voorheen allemaal goed tussen de betrokken funktionaris en het D.B. der gemeente? De vertegenwoordiger van de N.C.B.O. (Ned. Chr. Bestuursbond Overheidspersoneel), de heer P. Nieuwenhuysen houdt staande, dat die verhouding helemaal niet zo slecht was, maar dat de gemeente „boos is geworden" over die huur kwestie. Daarbjj dient dan toch aangete kend, dat blijkens - de restitutie van huurpenningen - dc gemeente de sekretaris feitelijk geljjk heeft gegeven, „Hoe kan hij dan gestraft worden met ontslag", aldus deze funktiona ris. Een huurkwestie zonder wortels? Hoe kan dit tot een zo enstig inci dent leiden. Hoe kan od grond hier van de raad (schorsing van betrok kene) de besluitvormende stoel ver laten en op de strafrechterlijke gaan zitten? Ook de N.C.B.O. kan daar geen antwoord op geven. Tijd dringt Als men vakbondsbestuurlijke ak- tiviteiten, voor de vorm even een juridisch stempel zou willen opdruk ken, is deze zaak dus feitelijk „sub judice'', waardoor hij zich niet wel leent voor analysering en diskussie. De tijd echter dringt en het zou een zaak zijn, als de raad van Brou wershaven zelf zou besluiten tot verder gaande analysering, waarbij elke emotionele benadering wordt uitgesloten, maar men zich opnieuw de vraag stelt of Brouwershaven wel persé zo'n wonderlijke landelij ke juridische primeur voor de ge meente moet claimen. „Primeur" Een „primeur" intussen, die han den vol geld gaat kosten, want na eventueel ontslag komt uiteraard de gerechtelijke molen eerst goed op gang en dan kunnen zaken gaan spelen, die financiële konsekwenties hebben voor de gemeente. De heer Witte is op de hoogte van het komende voor hem belangrijke debat op 17 november; volgens bur gemeester Schouwenaar is hij van dit debat op de hoogte gesteld. Het hoofdbestuurslid van de N.C.B.O., de heer J. C. Borgdorff heeft recentelijk - in een eveneens besloten vergadering van de ge meenteraad - gewezen op de on juistheid en de onrechtvaardigheid van. het eventueel ontslag van de sekretaris. Mocht dit ontslagbesluit toch val len, dan staat wel vast dat de N.C.B.O. zich tot de Ambtenaren rechter zal wenden om het ontslag alsnog ongedaan te maken. „Onderzoek en straf" Bij elkaar een onverkwikkelijke affaire in de Smalstad. waar de schuitjes roerloos in de haven liggen op een mistige novemberdag en de TWEEDE KAMER DEN HAAG, 12-11. Ten aanzien van de opvang van Surinaamse r^ksgenoten in ons land is een uiter mate moeilijke situatie ontstaan. De overheid is nagenoeg niet meer in staat opvangcentra te vinden die aan redelijke eisen voldoen. Minister Van Doorn van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk heeft dit woensdagochtend meege deeld tijdens een bespreking met de bijzondere kamercommissie voor de opvang en begeleiding van rijksge noten. Kwamen in 1974 ca. 20.000 Suri namers naar Nederland, voor 1975 zal volgens de jongste schattingen het aantal tegen de 40.000 "liggen. Op het ogenblik ligt het cijfer voor 1975 op rond 35.000 binnengekomen rijksgenoten. Steeds meer doen de binnenko menden een beroep op het centraal bureau voor de opvang van rijksge noten. Aanvankelijk lag het percen tage op 20 procent maar op het ogenblik vindt 50 procent de weg naar dit bureau. In opvangcentra bevinden zich op het ogenblik 6500 Surinaamse rijks genoten, tegen het eind van dit jaar zal dit aantal tussen 9.000 en 10.000 bedragen. WELTEVREDEN Telefoon (01110) 2805 Korte St. Janstraat 12 Zierikzee (Vervolg pag. 3) GRONINGEN, 12-11. Dc Neder landse gasvoorziening voor huishou delijk gebruik is tot het jaar 2005 gewaarborgd. De Nederlandse Gas unie zegt dit in een publikatie, geti teld „Gasafzetplan 1975". Haar ver wachting, dat er in ieder geval tot 2005 genoeg gas voor huishoudelijk gebruik zal zijn, is gebaseerd op dc nu bekende aardgasvoorraad in ons land en de nu gesloten contracten voor de levering van aardgas uit de Noordzee. Komt daar niet meer bij dan zal de aardgaslevcring voor huishoudelijk gebruik na 2005 gelei delijk moeten worden afgebouwd. Brief van minister HAAMSTEDE, 12-11. In verband met de zaak van de Oostenrijkse woningen, heeft dc minister van volkshuisvesting cn ruimtelijke ordening, zich met onderstaand schrijven gericht tot het college van b. en w. van de gemeente Westcrschouwen. De (oren stent gereed in afwachting van de spits.(Men zie ook elders m dit nummer.) (Foto: Zierikzeesché Nieuwsbode) „Op 29 oktober jl. vond met uw kollege alsmede met vertegenwoor digers van de Vereniging van per manente bewoners der Oostenrijkse woningen te „Nieuw Haamstede" en „De Kure" overleg plaats over de toekomstige bestemming van deze na de watersnoodramp in 1953 door de österreichische Gewerkschafts- bund aan de Nederlandse regering geschonken woningen. Ter bevesti ging van mijn toezeggingen tijdens dit overleg deel ik u thans het vol gende mee. Het Voorschrift van mijn ambts voorganger dat de genoemde wonin gen niet voor permanente huisves ting bestemd mogen worden, zoals vervat in zijn brieven aan de kolle ges van burgemeester en wethouders van de toenmalige gemeenten Burgh, Haamstede en Renesse van 13 ja nuari 1955, nr. 0113168, kan met in gang van heden als ingetrokken worden beschouwd. Aan verhuur of verkoop van deze woningen voor permanente bewoning staan mits dien niet langer voorschriften van rijkswege in de weg. De beslissing omtrent de toekomstige bestemming van de genoemde woningen acht ik evenwel een zaak van gemeentelijk beleid, waarin ik niet vermag te treden. Woningverbetering Nu mij is gebleken, dat verbete ring van de onderwerpelijke wonin gen wordt overwogen, zeg ik u gaar ne toe. dat de betreffende plannen bij dc direktie van dc volkshuisves ting in de provincie Zeeland zoveel mogelijk met voorrang zullen wor den behandeld. Heeft u nog een en wilt u graag over op eiken? Ruil het dan In bl| Rijksweg 26 - Nleuwerkerk Telefoon (01114) 1268 - 1265 NOORDGOUWE. Dit complex van boerderijen en opstallen staat nog als fraai voorbeeld van vroegere streek-eigenbouw onder Noordgou- we, om precies te zijn aan de Groe- neweg. Het geheel is een oogje" waard. (Foto: Zierikzecsche Nieuwsbode) Dit nummer beslaat uit 10 pagina's Wanneer de duivel ziek wordt, t In verband met de bereidheid van de gemeente om in deze reeds lang slepende kwestie, bij voorkeur in overleg met de Vereniging van per manente bewoners, een bevredigen de oplossing te zoeken, zullen dezer zijds aan de verstrekking van gelde lijke steun voor woningbouw in uw gemeente geen nadere voorwaarden meer worden verbonden." Verwachting tot vrijdagavond: Veel bewolking Veel bewolking met plaatselijk regen of sneeuw; eerst weinig wind, mor gen zwakke tot matige wind, draaiend naar zuid tot zuidwest; minimum temperaturen rond het vriespunt, ma xima van 7 graden vlak aan zee tot 2 graden in het oosten, van het land. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min.-temperaturen: omstreeks 3 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 7 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 14 nov. on op 7.57, onder 16.51 Maan op 14.49, onder 3.09 Volle maan: 18 nov. (23.28). HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 14 nov. 12.01 5.45 18.09 Doodtij: 13 nov. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 13-11. Het KNMI deelt mede: Het hogedrukgebied boven West-Rusland, dat ons dagenlang oostelijke winden bracht, verplaatst zich in zuidelijke richting naar de Zwarte Zee. Een zwak lagedrukge bied ten zuidwesten van Ierland vult snel op. Het bijbehorende fron tensysteem, dat donderdagmorgen boven Zuidwest-Engeland en Frank rijk lag, zal ons land het komende etmaal passeren. Alhoewel de akti- viteit ervan afneemt, zal er vrijdag veel bewolking zijn waaruit tijdelijk wat regen valt. De wind blijft zwak tot matig en zal uit richtingen tussen zuid en west gaan waaien. Een sto ring in de bovenlucht bracht don derdag vooral in het noordoosten van het land wat regen en sneeuw.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 1