IN EEN LAGERE VERSNELLING Bangla Desh had een staatsgreep in stilte Israëlische leger doodt Palestijnse guerrillastrijders 7 VENSTER BLIK DOOR HET WERELD DAMESTASSEN Een marihuana-long Z1EHIKZEESC!IE NIEUWSBODE Dinsdag 11 november 1!)75 Nr. 21792 Bangladesh is sinds de staatsgreep van deze zomer, toen sjeik Moeji- boer Rachman werd vermoord, pot dicht gebleven. Er is dan ook ivei- nig bekend over wat nu precies kortgeleden gebeurd is bij een twee de, dit keer bloedloze 'staatsgreep. Naar verluidt uit de buurlanden van Bangladesh hebben de hogere officieren die beleefd gadesloegen hoe wat jongere majoors in augus tus het door corruptie plus pech plus armoe verziekte regime ucm Rach man aan de kant zetten, nu zelf hun macht hernomen. Weliswaar heet officieel de president nog steeds sinds augustus Khondakar Moesta- que Ahmed, maar iets te vertellen zou hij niet meer hebben. Hoewel ook hiervoor geldt, dat de buitenwereld er maar minimaal over werd ingelicht, heeft het bewind van Moestaque vrij wat tot stand gebracht dat beschouwd kan worden als het voorbereidende werk voor een groot herstel. Veel van de narig heid in Bangladesh is althans ver ergerd, doordat allerlei benden in het land opereerden die maar namen wat ze wilden hebben. De bestrij ding van de honger liep ook daar door al in het honderd, doordat op deze manier nooit was te zeggen of transportenivcl aankwamen op de plekken waarheen ze gestuurd wa ren. Daarenboven tierde de corrup tie welig, waardoor ook al het effect van de hardnodige buitenlandse hulpverlening werd tenietgedaan. Tegen de benden en in hel algemeen het onwettig wapenbezit traden de jonge officieren streng op en Bang ladesh kende een interne veiligheid als er in jaren niet was geweest. De straf op corruptie werd ook danig opgeschroefd, waardoor het menig een te riskant werd nog steekpen ningen aan te pakken. Dit zijn za ken die ook de legerleiding niet on gaarne zag. Jong cn oud Deze voornamelijk oude opperof- ficieren werkten mei de jonge lage re officieren vol revolutionair, elan samen in de Militaire Raad, die in feite het bestuur in handen had. De jonge officieren hadden echter min der waardering voor een ander as pect van Moestaques beleid - hij had geen behoefte in het toch al niet rijk aan mannen met bestuurserva ring bedeelde land zonder meer links en rechts lieden de laan uit te stu ren. Militaire commandanten en sjeiks die serieus hun oude fouten afzwoeren werden gehandhaafd - een beetje het Chinese geloof aan de „heropvoeding", wat niet zo merkwaardig is, want in tegenstel ling tol Rachman oriënteerde Moes taque zich'niét óp India, maar meer op China en zelfs de oude vijand Pakistan. Advertentie Elegant, j) toonaangevend en ruime keus jj.1 DAM 9 LENGKEÊK LEDERWAREN ZIERIKZEE DUISBURG. - Weslduitse politie agenten toonden tijdens een pers- konferentie in Duisburg, elf van de in totaal 24 meesterwerken, die on onlangs uit het museum voor mo derne kunsten in Milaan werden ge stolen. De buit bevatte o m. werken van Gauguin en Corol. In Italië werden de dertien andere doeken te ruggevonden. De totale waarde van de schilderijen wordt geschal op f 11 miljoen. De oude officieren, allen gediend hebbende onder Rachmans bewind en de ministers die Moestaque van zijn voorganger overnam, konden deze opvatting wel waarderen: die gaf hun nieuwe kansen. De jongere officieren meenden, dat hun staats greep alleen zin had als al de verte genwoordigers van het oude bewind verdwenen, ook b.v. stafchef Moesja- ref. Vooral van deze laatste schijnt het tegenoffensief te zijn uitgegaan dat erop neerkwam dat de jonge of ficieren - vele waren niet naar hun kazernes teruggekeerd, omdat ze paraat wilden blijven om de revolu tie verder voort te zetten - op hun beurt aan de kant werden gezet. Wal nu. de vraag is is of Moesjaref, die wordt aangezien voor de nieuwe sterke man, de klok al te ver terug wil draaien. Het zal niet goed mo gelijk blijken .Maar dat het niet zo best is voor een land, dat door na tuurrampen van allerlei soort, struc turele armoe en nog eens de gevol gen van een oorlog en twee staats grepen geteisterd is, om nu nog een machtsstrijd aan de top te hebben, kan men veilig stellen. Kappers boos over de b.t.w. DEN HAAG, 10-11. Ruim twee duizend kappers uit heel Nederland hebben maandag in Den Haag ge demonstreerd om verlaging van het b.t.w.-tarief te krijgen. De kappers - verenigd in de algemene Neder landse kappersorganisatie (ANKO) - vinden dat de b.t.w. van 16 pro cent hun bedrijfstak kapot maakt. De demonstranten trokken gewa pend met tientallen spandoeken van het centraal station door de Haag se binnenstad naar het Binnenhof. Hier boden zij de voorzitter van de vaste kamercommissie voor midden- en kleinbedrijf, mr. Portheine (VVD) een petitie aan. „Flitsen" uit het buitenland MOSKOU. China heeft een beroep op de Sowjet-Unie gedaan in te stemmen met „praktische stappen" tot hervatting van betrekkingen van vriendschap en goede nabuurschap. Dit gebeurde in een korte bood schap van Peking aan het presi dium van de opperste Sow jet (parle ment) en de raad van ministers t.g. v. de 58ste verjaardag van de Rus sische revolutie. LISSABON. Een toespraak van de Portugese premier José Pinheiro de Azevedo op een openluchtbijeen komst van circa 40.000 aanhangers van zijn regering is zondag gepaard gegaan met schoten in de lucht en traangasgranaten. BEIROET. In Beiroet heeft zich in het district Kantari in het stads centrum een schietpartij voorge daan waarbij een vrouw werd ge dood en drie mensen werden ge wond. PALERMO. Twee Siciliaanse krui meldieven zijn dood aangetroffen in de kofferruimte van een auto, die aan de rand van Palermo stond ge parkeerd. Volgens de politie zijn de 19-jarige Calogero Pisciottta en de 17-jarige Natale Gambino ongetwij feld door leden van de Maffia ver moord na ,te zijn gemarteld. Zij zou den zijn „gestraft" omdat zij voor eigen rekening werkten. LISSABON. Op de links georiën teerde Portugese vice-admiraal An tonio Rosa Coutinho, die als verte genwoordiger van de marine lid is van de revolutionaire raad, is een mislukte aanslag gepleegd. LUGO. De naehlexpress „Rias Bajas" van Madrid naar La Coru- na is lussen de stations van Cerce- delo en Villar del Barro in de pro vincie Lugo verongelukt. DÜSSELDORF. Bij een brand in een tehuis voor lichamelijk en geestelijk gehandicapte kiilderen te Nordkirchen bij Munster in de West- duitse deelstaat Noordrijnland-West- falen zijn vier kinderen om het le ven gekomen. De overige bewoners konden worden gered. LONDEN. Amnesty International heeft de Braziliaanse regering tele grafisch verzocht te beletten dat een jonge politieke gevangene bij zijn vrijlating wordt vermoord door de beruchte „Brigade des doods". PRETORIA. De in het Afrikaans schrijvende dichter Breyten Brey- tenbach verscheen voor een recht bank in Pretoria. Breytenbach wordt een overtreding van de Zuidafri- kaanse anti-terreurwetten ten laste gelegd. MELILLA. De politie van Melilla heeft 156 ilcilo hasjiesj in beslag ge nomen, die zich bevond in een auto met drie Nederlandse inzittenden. De hasjiesj was afkomstig uit Ma rokko. NIEUW DELHI. Het vliegveld van Dacca, in Bangla Desj, is zondag voor het internationale luchtverkeer heropend nadat het gedurende zes dagen gesloten is geweest, meldt ra dio-Dacca. MADRID. De deelnemers aan de Marokkaanse „Vredesmars" in de Spaanse Sahara zijn maandag om 9.30 (onze tijd) begonnen zich terug te trekken naar Marokkaans gebied. Dit meldt het Spaanse persbureau Eurapa Press uit El Ajoen, de hoofdstad van de Sahara. LONDEN. Een Sowjet-danser die een bezoek aan Engeland bracht, heeft de autoriteiten) daar gevraagd in dat land te mogen blijven. Dit heeft een woordvoerder van het mi nisterie van binnenlandse zaken in Londen maandag meegedeeld. Verdacht van doodslag DEN HAAG. 10-11. Do Haagse po- litie heeft de 19-jax-ige scholier R. P. uit Den Haag aangehouden, die ervan verdacht wordt zondagavond met een personenauto te zijn ingere den op de 28-jarige politieagent H. B. De jongeman, wie poging tot doodslag en diefstal van de bewuste auto ten laste wordt gelegd, werd zaterdagavond tegen het midder nachtelijk uur in de ouderlijke wo ning aangehouden. Dood door drugs EINDHOVEN, De 26-jarige J. Thomassen uit Eindhoven is in de nacht van zondag op maandag in zijn woonplaats overleden, vermoe delijk tengevolge van een overma tig gebruik van verdovende midde len. Het slachtoffer dat op kamers woonde had zich volgens de woord voerder van de gemeentepolitie eerst ingespoten met een dosis he roine en daarna nog een groot aan tal peppillen en valiumtabletten ge slikt. LOS ANGELES, 10-11. Artsen in een ziekenhuis in Los Angeles heb ben een plastic-zakje met marihua na verwijderd uit: de long van een 17-jarige jongen, die getracht had het in te slikken toen hij met zijn auto werd aangehouden door een politie-patrouille. Naar de politie meedeelde, wilde de jongen het 'zakje bij zijn aanhou ding inslikken maar inhaleerde hij het in plaats daarvan. Wal biedt de BEELDBUIS? Ik was die eerste weken ook op standig, vooral ook omdat niemand in huis naar mijn raad wilde luiste ren en gewoon doorging met potver teren, alsof er geen werkloze kost winner was. Ik had ook graag mijn mooie wagen gehouden. En niet te vergeten mijn huis, waarvoor ik heb gespaard en dat voor negentig pro cent met mijn geld is gekocht. Want wat bracht Reina eigenlijk mee in haar huwelijk? Terwijl haar vader toch directeur was van een groot bankbedrijf! Nu ja, toen kon het me weinig schelen, want ik hield van Reina. Maar nuals ik al die ja ren ong eens de revue laat passeren kan het niet anders of je komt tot de conclusie, dat er maar bitter wei nig liefde van Reina's kant kwam. Die concentreerde haar liefdes, als je ze zo mocht noemen, op haar bridgeclubje, haar thcavriendinnen, mooie kleren, haar autootje en de abonnementsconcerten in de stad. Niet omdat ze zo musicmindend was, maar om te kunnen schitteren in weer een nieuwe japon, trots rond kijkend cn genietend van de bewon derende blikken. Voor Reina waren de veertig minuten pauze op zo'n avond de belangrijkste, want dan paradeerde ze door de gangen of in de koffiekamer. Jarenlang was ik ziende blind, omdat ik niet door had getrouwd te zijn met een vrouw, die nauwelijks wist, wat echte lief de inhield. Bij haar waren de wei nige hartstochtelijke uurtjes even zovele strovuren, hevig oplaaiend maar snel uitgebrand. En ik had dat niet door. Wat ken ik de vrouwen eigenlijk? Nee. dit alles wil ik niet opnieuw meer doorleven. Geen herhaling met misschien als finale een tweede mis lukking. Yolanda komt. met geld. dat ik niet heb. Goed, aanvankelijk zal ze dat niet als een bezwaar be schouwen, want ze zal het vrijwel helmaal voor zichzelf houden. Wat ik kan billijken. Maar daarna? Als alles op is? En ze niet meer kan ko pen, wat ze graag wil hebben? Ze weet zo ongeveer, wat ik per maand verdien. Daar kun je met z'n twee- en van leven .zonder dat je jezelf iets tekort doet, maar luxe is er vanzelfsprekend niet meer bij. Dan loopt het uit op schulden. Wellicht krijgen we dan een herhaling. Een paar avonden leefde hij in een soort vrees, dat Yolanda alsnog zou komen om te proberen hem tot an dere gedachten te brengen. Maar hij hoorde niets meer van de weduwe en was er wel zo blij om. Op een maandag, tijdens de mid dagpauze, zei Hannie: „Je oude huis staat te koop.. Jan is er zaterdag langs gereden en heeft een bord in de tuin zien staan. Jan zei. dat ik u moest waarschuwen, want het is toch nog voor een derde uw eigen dom, nietwaar? En kunnen ze zon der toestemming van de hypotheek houder een huis verkopen? Dat is toch niet mogelijk?" Hij was geschrokken. „Inderdaad is het voor één derde nog mijn ei gendom. En als zc dat niet aan de makelaar vertelt, is ze strafbaar. Heeft Jan de naam van die make laar genoteerd? „Nee." Ze haalde haar schouders op. „Denk je niet zo gauw aan, he? Als het moet, kan ik het wel te we ten komen." ..Och ncc. looi maar. Elke make laar zal het figendomsbewijs moe ten zien en komt dan toch te we ten. dat ik mede-eigenaar ben Die neemt dan heus wel kontakt met me op. Een voorlopig koopkontrakt is door HENK VAN HEESWIJK nietig, als men mij niet tevoren op de hoogde heeft gesteld." Dinsdagsavonds, toen Grada er weer was, vertelde hij het tijdens de maaltijd. De vrouw keek hem verwonderd aan. „Dat is onmogelijk, want ze is niet alleen eigenares". „Inderdaad. Op papier heb ik ook nog wat in de melk te brokken, maar of het in de praktijk veel zal geven?" „Je moet het natuurlijk zelf weten, maar ik liet er geen gras over groei en. Hoe ben je het te weten geko men?" „Jan reed er zaterdag langs en zag een bord in de tuin". „Van een makelaar zeker." „Ik neem aan van wel, maar ik weet geen naam, want Jan heeft die niet opgenomen." De vrouw dacht enige tijd na. „Ik kan er vanavond wel een langs rij den. Of eh.... waarom ga je niet mee? Het is toch donker". Hij rookte en knikte. „Niet gek. Ik wil er wel weer eens een keer langs. Doen we". Ze dronken eerst nog koffie. Inde gang gaf Grada hem de autosleutels „Rijd jij maar." Ze keek hem lachend aan. „Ik zat wel vaker naast je in de Vauxhall". Hij knikte. „Ja, die Vauxhall..*' En slaakte een diepe zucht. Terwijl zc naar buiten liepen, zei de vrouw: „Waarom koop je geen goede occaisson? Mij dunkt, zo gek duur zullen die niet zijn." De man haalde de schouders op. „Ach, wat moet ik er mee? Wordt het een statussymbool in de oprij laan hier. Als ik denk aan de we genbelasting en de verzekering.... Je bent zo weer een schep geld kwijt". (wordt vervolgd) WOENSDAG 12 NOVEMBER NED. I: De jeugd kan zich uitste kend vermaken voor de beeldbuis. De VARA heeft een aantrekkelijk programma in petto: De avonturen van Klaartje Tip en Balthasar en vervolgens de Amerikaanse jeugd film Kettle op reis, over een moeder die met haar kinderen op een boer derij gaat logeren. De stadsmuis en de veldmuis is de titel van een vro lijke Japanse tekenfilm. Rond vier uur een reportage van de in Coe- vorden gehouden ganzenmarkt, een jaarlijks terugkerend feest. Tenslotte is het de beurt aan De film van Ome Willem. In de vooravond komt de NOS met de rubriek Van gewest tot gewest met o.m. de bouw van de to ren in Nieuwerkerk, op Schouwen- Duiveland. Na de politieke zendtijd, begint hel vierde deel van Boeren, bonzen en bommen. Max Tredup, een prachtige rol van Ernst Jacobi, wordt lid van de SPD en wil trachten de burge meester bepaalde papieren van de Chroniek in handen te spelen, en Gareis slaagt niet in zijn poging te voorkomen dat de regering Frerksen van zijn post ontheft. Tussen tien over negen en kwart over elf volgt de ene rubriek de andere op: achter eenvolgens Werkwinkel, Den Haag Vandaag, Studio Sport, en Panora- miek, waarna nog slechts het laatste nieuws resteert. TEL AVIV, 10-11. Vier Palestijnse guerrillastrijders zijn maandagoch tend door een Israëlische legerpat rouille gedood nadat ze zondagnacht vanuit Libanon de Israëlische grens waren overgekomen. Aan Israëlische zijde vielen geen slachtoffers. Het incident deed zich voor in de buurt van de Noord - Israëlische stad Mctulla, Dit is offi cieel in Tel Aviv meegedeeld. Tij dens de speurtocht naar de Palc- stjjnen en het daaropvolgende korte vuurgevecht was het gebied rond Meaulla gesloten voor het verkeer en bleven de scholen op last van hogerhand voorlopig dicht. DONDERDAG 13 NOVEMBER NED. I: 10.45 en 14.25 Schooltele visie; 15.00 Van hart tot hart; 18.15 Teleac; 18.45 Toeristische tips18.55 Nieuws; 19.05 Kinderkrant; 19.20 Windkracht 16; 19.55 De Waltons; 20.45 Muziek-motief; 21.25 Tenslot te; 21.35 Journaal; 21.50 Machiavelli; 23.10 Journaal. NED. II: 18.45 Brigadier Dog18.55 Nieuws; 19.05 Guyana, waterland; 19.30 Oorlogswinter; 20.00 Journaal; 20.25 Achter het Nieuws; 20.40 De Pallisers; 21.35 De ombudsman; 22.00 Man over de vloer; 22.25 Achter het Nieuws; 23.00 Gedicht; 23.01 Den Haag Vandaag; 23.15 Journaal. NED. II: Tussen zeven en acht is de buis voor het 1KOR, dat een tweetal programma's heeft. Op de eerste plaats het eerste-deel van een nieuwe reeks Heeft de regen een va der? Onderwerp vanavond is de blindheid. Daarna komt de rubriek Kenmerk met informatie over kerk en samenleving. Na achten is de buis voor de KRO beschikbaar en deze omroep begint met de kijkers een portie aktualiteiten op te dienen. Dat gebeurt in Brandpunt. Daarna is het tijd voor Studio Vrij, dat erg afwis selend belooft te worden. Zo wordt er aandacht geschonken aan de bij enkorf, het gips gieten, de merklap, de kliederkleur en het manden vlechten. De KRO bestaat vijftig jaar en dat gouden jubileum wordt op verschillende wijze gevierd. Van avond gebeurt dat met de dokumen- tdire Schoolklas 1925. Op de eerste september van het jaar ivaarin de KRO werd opgericht, gingen in Amersfoort 46 jongetjes voor het eerst naar de St. Jorisschool in de keistad. Wat er van die jongetjes is geworden wil men in deze dokumen- taire laten zien. Daarmee wordt het tijdstip van kwart voor elf bereikt. Dat is het moment waarop St. Cae- cilia uit Schalkwijk de KRO-avond muzikaal gaat besluiten met de kompositie Zauberklang. WOENSDAG 12 NOVEMBER NED. 1: .9.30 Schooltelevisie; 15.30 Klaartje Tip en Balthasar; 15.35 De familie Kettle op reis; 16.45 De stadsmuis en de veldmuis; 16.55 Ganzenmarkt in Coevorden; 17.05 De film van Ome Willem; 17.30 Hans met de hoed; 18.15 Teleac; 18.45 Staatsloterij; 18.55 Nieuws; 19.05 Van gewest tol gewest; 19.50 Politie ke partijen; 20.00 Boeren, bonzen en bommen; 21.10 Werkwinkel; 21.35 Journaal; 21.50 Den Haag vandaag; 22.05 Studio Sport22.30 Panora- miek; 23.15 Journaal. NED. II: 18.45 Brigadier Dog; 18.55 Nieuws; 19.05 Heeft de regen een va der; 19.30 Kenmerk; 20.00 Journaal; 20.25 Socutera; 20.30 Brandpunt; 20.50 Studio Vrij; 21.55 Schoolklas 1925; 22.45 Muzikale dagsluiting; 22.50 Journaal. DONDERDAG 13 NOVEMBER NED. I: Tachtig minuten zendtijd voor de VPRO vanavond vanaf tien voor tien. De gehele tijd worclt be steed aan het programma Machia velli, dat als thema draagt: hoe het in de wereld toegaat. Met als ge sprekspartners o.a. enige politieke kommentatoren uit het buitenland. Voordat de VPRO op de buis komt, ontwikkelt zich eerst een E.O.-pro gramma. Om zeven uur wordt de Kinderkrant opengeslagen. Daarin staat o.m. een bijbelverhaal. Daarna volgt Windkracht 16, het programma voor jongeren waarin God centraal wordt gesteld. Tot kwart voor negen een aflevering van De Waltons. John Boy heeft een probleem: hij gaat naar het kollege in Westham? maar hoe moet hij daar komen? Een bus rijdt er niet en geld om cën auto te kopen heeft hij niet. De E.O. vergeet niet om aandacht te schenken aan de muziek. Muziek-Motief bevat het optreden van de gospelgroep The Downings uit Nashville en de Ne derlandse zangeres Esther Tims. Ds. W. Glashouwer heeft het laatste woord in de rubriek Tenslotte. De E.O. is ook vanmiddag tussen drie en vier op de buis met de rubriek Van hart lot hart. NED. II: Met een aflevering van Guyana Waterland komt de VARA in de lucht. Aandacht ditmaal voor het Rupununi-distrikt, dat zeer droge en zeer natte seizoenen kent. Een half uur later volgt deel zeven van de jeugdserie Oorlogswinter. De Duitsers hebben tien dorpsbewoners weggevoerd, nadat in het bos een Duitse soldaat vermoord is gevon den. De Duitsers dreigen de mensen dood te schieten als de moordenaar zich niet aangeeft. Het journaal van acht uur wordt gevolgd door de eer ste editie van Achter het Nieuws en daarna kan het tweede deel van De Pallisers beginnen. Plantagenet en Glencora Palliser ontmoeten tijdens hun huwelijksreis in Zwitserland Alice Vavasor met haar vader en haar nicht Kate en neef George. Vervolgens gaat Ombudsman Johan van Minnen oplossingen aandragen voor problemen die hij van kijkers ontvangen heeft. In de serie Man over de vloer heeft de moeder van Chrissy te kampen met een pro bleem. Zij vindt dat haar dochter maar eens moet trouwen, de vraag is alleen hoe helpt ze haar dochter aan de man. Robin is bereid haar een handje te helpen. Tot slot tot elf uur aktualiteiten verzorgd door de redaktie van Achter het Nieuws. Zondag 16 november, 19.35 uur, Nederland I: Licht klassiek mei variaties. Ingeborg Hallstein in de operette Der Bettelstudent.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 7