WATERZUIVERINGSTAAK MOEILIJK ONDERDEEL VAN TAKENPAKKET V.V.V. ZIERIKZEE GROTE BELANGSTELLING VOOR DE BAZAR VAN ,,'T STAEPEL'OF" Palestina- resoluties goedgekeurd NIET ZO N SLECHTE „PAS 65" BELANGSTELLING BRUINISSE Bevredigend resultaat van turnsters Delta Sport Nederlandse kampioenschappen Ringweg rond Amsterdam 4 Waterschap Schouwen-Duiveland ZIERIKZEE, 7-11. Op de jongste vergadering van het waterschap Schouwen-Duiveland, heeft de voorzitter, dijkgraaf A. M. Geluk medegedeeld dat hestortipgen zullen worden uitgevoerd langs Flaauwers (Wever- sluis ten oosten van het dijkmagazijn). Het plan is klaar, maar de moeilijkheid is het verkrijgen van Hocchst- slakkcn, die voor de Deltawerken worden gereserveerd. Gezocht wordt naar een eventuele alternatieve mogelijkheid. Aandacht werd besteed aan de verontreiniging oppervlaktewateren en de maatregelen hiertegen van het Avaterschap. In augustus is begonnen met de bouw van de zuiveringsinstal latie te Bruinisse. Belangrijk is dat Wilma - waardoor de ingebouwde ruimte nog niet geheel wordt benut - toch al meebetaalt in de onkosten. De hcffingsverordening is intussen nog niet goedgekeurd. Zodra deze verordening de goed keuring wel heeft, kunnen de aan slagbiljetten worden verzonden. Te gen het eind van het jaar kunnen deze (over 1975) worden verwacht. Het kohier beloopt een bedrag van f 1,5 miljoen, een bedrag dal dus voor de zuivering uit de streek moet komen. Van start is gegaan de Technolo gische Dienst Zeeland, met. een be grotingsbedrag voor 1975 van f 753.000, op dezelfde grondslagen tegen een aanslag van f 2,50, inhou dend f 1,60 per inwoner-equivalent, hetgeen voor Schouw en-Duiveland „een ton" gaat vergen. Vijf en twin tig procent van de bestuurskosten komen vrij voor de zuiveringstaak- Daarnaast zijn er de exploitatielasten die afhankelijk van de installaties, per gebiedsdeel verschillen. Reëel percentage Feitelijk is van '71 tot '74 al veel aandacht aan de zuiveringstaak be sleed. Er is een geleidelijk overgang van kosten geweest en nu is er sprake van een uitbreiding, waarbij de voorzitter een percentage van 25 reeël noemde. „Er is veel werk aan deze zaak, die hef takenpakket heeft verzwaard". De heer Doeleman vroeg naar andere deelgebieden als Brouwershaven. Daarvóór bestaat eveneens een regeling, evenals voor W es terschou we n Slechtere konkurreutiepOsitie De heer M. P. Moelker attendeer de op de tariefverdeling (14, 4,6 en 10,7'Vo (rekreatie) en zag een ver slechterende konkurentiepositie ten opzichte van zuidelijke landen. Hij wilde voor de gepousseerde lasten wel sunbsidies. De voorzitter erkende dat op dit gebied Zeeland kampt met struktu- rele moeilijkheden; „het gaat er thans om hiervoor bij de overheid begTip te kweken". De heer Moelker vroeg ook naar kontrole op de opgave van de hef fingsbedragen. Volgens de griffier zijn die heffingsbedragen bereken baar Advertentie Export Jonge Jenever Kalamiteuze polders Een herschatting heeft plaats ge had van de pacht waarde van de ka lamiteuze polders Bruinisse en Burgh en Westland; voor Bruinisse van f 2,30 tot f 3,50 per ha voor Burgh/Westland van f 2,30 naar f 2,40, waarbij 63 ha in de le klas is ingedeeld. Men kan in beroep gaan bij G.S. De helft van de op brengst komt in de kas van de wa terkering. Voor betrokkenen betekent het een aanzienlijke lastenverzwa ring. Overigens is de intrekking van de wet op de Calamiteuze polders te verwachten. Gemaal Den Osse Per 1 januari krijgt de heer C. J. v. d. Bijl eervol ontslag als machi nist van het gemaal Den Osse. Dil gemaal zal worden ge-automati- seerd, waardoor het bij behorend woonhuis overbodig wordt. De ver gadering ging akkoord met het be sluit lot verkoop van dit huis. Een gedeelte van een gedempte sloot le Dreischor (85 ca) wordt verkocht aan de heer R. J. T. Smid te Rot terdam, voor f 2,50 per ca. Verder werd aangenomen het voorstel tol overname van beheer en onderhoud van de gedeelten Schclpweg en Weehveg, zijnde de opritten naar het viadukt over Rijksweg 57 (Dam- menweg) van hel Rijk. Later wordt ook de eigendom overgedragen. Heffiiigsverordeiiing Het gehele betreffende perceel voor het gas-ontv'angststation te Zonnemairc gaat in erfpacht over aan de PZEM voor 1' 75.- per jaar. Ter plaatse komt de gasleiding Schouwen-Duiveland binnen. Bij machtiging wordt de administratie verontreinigingsheffing oppervlakte wateren, gedelegeerd aan de Water mij „Zuid-West-Nederland' De heffingsverordening verontrei niging oppervlaktewateren wordt in dier voege gewijzigd, dat per wo ning, de heffing wordt teruggebracht van 3V2 naar 3 I.E. 's (Inwoner equivalent); voor alleenstaanden wordt dit 1 I-E.; voor bedrijven 14 I.E. (is 14 maal f 28,-). Voor '76 is Schouwen-Duiveland aangeslagen voor 61.000 I.E. (9000 woningen maal 3 is 27.000); 2000 zomerwoningen (maal 3 is 6.000) en bedrijven 10.000 I.E. Rekreatie tenslotte 9000x2 is 18.000 I.E. Samen 61.000 I.E. Het be drag per I E. bedraagt f 28,- Begroting 1976 Namens de Financiële kommissie bracht de heer F. Vos een gunstig rapport uit over de begroting 1976. wijzend op de inflatoire tendensen, die zich ook in dit stuk openbaren. De begroting gewone dienst toont een onvoorzien van f 169.099,73. De kapitaalsdienst heeft een nadelig slot van f 1.338.786,89. Dc rondvraag Bij de rondvraag informeerde de lieer Steur naar de Lokkershofweg en Boumansweg, die met slechte ber men zitten. De heer Doeleman vroeg naar bewegwijzering door de ANWB (Nieuwerkerk/Dreisclior), dusdanig geregeld dat een waterschapsweg on evenredig zwaar belast wordt. Tot slot riep de voorzitter op de algeme ne vergadering te bezoeken van de Zeeuwse Waterschapsbond op 20 no vember te St. Philipsland. (Vervolg van pag. 1) noodzaak de financiering van de Toeristëndagen en van het kantoor gescheiden te houden. Vorig jaar kwam men op de Toeristendagen f 5000 tekort; dit jaar wordt dit glad gestreken. Op die basis kan men op nieuw beginnen, met vooropstelling van de eigen verantwoordelijkheid van de Evenementenkommissie. Gelet op de werkzaamheden kan de bezetting van het kantoor uit groeien naar een „full time"-kracht. Thans gebeurt dit op „fifty fifty"-ba- sis met het assurantie- en make laarskantoor Bij de Vaate, dat in hetzelfde pand huist. Nieuwe gids De voorzitter deed mededelingen over een te verwachten nieuwe gids, die een andere opzet krijgt dan de vorige en duidelijk streekgids gaat worden. „We kunnen niet langer wachten op een gids van de Streek- V.V.V., die ook in voorbereiding zou zijn, maar waarover - ook na her haald aandringen - niets meer is vernomen". Er komt in de gids een kaart van Zierikzee en een kaart van de regio, plus advertenties, plus een opsom ming van bezienswaardigheden. „Met uitzondering van Brouwers haven funktioneren de V.V.V.'s in de regio, buiten het seizoen nauwe lijks. Zierikzee neemt daarom die taken over en ontwikkelt zich op deze wijze naar de funktie van Streek V.V.V. De Streek-V.V.V. De bestaande Streek-V.V.V. noem de de voorzitter een „vogel zonder vleugels". Z.i. moet er maar één cen trale V.V.V. zijn, met een hoofdkan toor en kiosken op verschillende plaatsen. De Streek-V.V.V. echter is ingebouwd in het statuut van het V.V.V.-wezen en men moet lid zijn can die Streek-V.V.V. Nieuwe moei lijkheden voor de Streek-V.V.V. zul len ontstaan in verband met het ko mend vertrek van de voorzitter, de heer H. P. Everwijn. V.V.V.-Zierikzee heeft verder gro te moeilijkheden met dr. H. J. van Zuylen, Over problemen rond de Toeristendagen is een samenspre- king aangevraagd, maar zover is het nooit gekomen. Het zou - aldus de voorzitter - geen goede zaak zijn voor het V.V.V.-wezen als betrokke ne vóorzitter werd van de Streek- V.V.V. De Streek-V.V.V. intussen heeft wel een uitstekende evenementen - lijst samengesteld, maar met een dringend noodzakelijke akkomoda- tiegids is het weer niet voor elkaar gekomen. Uit de vergadering kreeg het bestuur steun voor het gevoerde beleid. De nieuwe gids krijgt een op laag van 7500. Dank werd gebracht Een kijk- en koopfeest RENESSE, 7-11. Op <lc gehouden ouderavond van de openbare basisschool ,,'t Staepel'of", nierkle bel hoofd der school, de heer J. II. Blom op perplex le staan van de grote hoeveelheid goede gaven, die ten hate van de bazar zijn geschonken. Wel een bewijs hoe het hele dorp achter de school staat. Wethouder Steur dankte namens hel gemeentebestuur de dames die uit de oudcrcommissie waren getreden. Verder had h(j van gcmccntczydc geen nieuws voor de school, maar wel wilde hij nog even zeggen dat hjj erg be nieuwd was hoc de bazar zou zijn en wenste hij veel succes ermee. Daarna was het zo ver, voorzitter Jausc vroeg alle werkers hun plaats in te nemen en dc bazar kon van start gaan. Het was een bazar die klonk als een klok. Niet alleen waren er on geveer 12 aantrekkelijke spelletjes, maar sommige van de spelen wa ren extra aantrekkelijk omdat men b.v. kon gooien op dc op foto vastge legde hoofden van het onderwijzend personeel of pijltjes schieten en bal letjes* rollen door de monden van leden van de oudcrcomnus -u- Er wat ecu rommelmarkt en stands met tweedehands boe kentextiel en handwerken. Men kon raden naai de naam van, een gruol knuffelko nijn en naar het aantal bonen in een fles en appels in een kist. Ver der was er een zeer druk bezocht restaurant, waar dc zitjes waren op gesteld onder fleurige tuinparasols en dat sfeervol met kaarsen was verlicht. In het restaurant kon men koffie en thee met door moeders ge bakken cake genieten. Er waren verschillende soorten limonade, maar «»r»k broodi»" ..Staepel'of" waren t".izonder »n h»*U. Gedurende dc gehele opening'-hui -<ii dc ba zar werd groot enthousiasme ge draaid aan het rad van avontuur, en ook dc waarzegster trok veel be- NEW YORK, 10-11. De algemene vergadering van de Verenigde Na ties heeft maandag met een over weldigende meerderheid van stem men twee ontwerp-resoluties goed gekeurd, waarin de „onvervreemd bare rechten" van de Palcstijnen worden bevestigd en een zetel wordt geëist voor de Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO in alle vredes onderhandelingen over het midden oosten. Flitsen uit het buitenland LOEANDA. De Portugese hoge commissaris in Locanda. schout-bij - nacht Leonel Cardosa, heeft maan dag dc onafhankelijkheid van Agola geproclameerd met ingang van 00.000 uur op dinsdag II november. NEW YORK. De Algemene verga dering van de Verenigde Naties heeft maandagavond met 72 stemmen voor, 35 tegen en 32 onthoudingen zijn goedkeuring gehecht aan de fel omstreden resolutie waarin het zio nisme wordt gekenschetst als „een vorm van racisme en rassendiscrimi natie". aan de N.M.B. voor een laag-rente- krediet. Gesclieiikbonnen V.V.V. haakt ook in op het initia tief van V.V.V.-Hengelo m.b.t. het lanceren van geschenkbonnen. Dit is een landelijke zaak, mét deelname van iedere V.V.V. Over het hoe en wat van de geschenkbonnen, kun nen de middenstanders brieven ver wachten. Via de geschenkbonnen wordt een korting van 4 op de goederen verleend, hetgeen alge meen aan de hoge kant werd bevon den. Bordjes Blijkens toelichting van burge meester Th. H. de Meester, die een gi'oot deel van de vergadering bij woonde. zullen in hel Havenpark lage bordjes met het woord ..V.V.V." worden geplaatst, tegenover het kantoor. Een „promotion"-commis- sie zal vooral de St. Lievensmonster- toren in de propaganda betrekken; de belangstelling hiervoor is wat te ruggelopen. Verder zullen mensen worden benaderd voor het lidmaat schap. De voorzitter van de Evencmen- tenkommissïe dc heer H. Schot gaf hierna een overzicht van de goed geslaagde Toeristendagen. Na zes jaar is met deze dagen echt iets be reikt, dat bekendheid kreeg in Ne derland. Het kon allemaal dankzij de steun van middenstand en ge meente. De heren Bij de Vaate en Polbaar treden uit de kommissie, daar zij ook zitting hebben in het "V.V.V.-be- stuur. Andere formule De formule voor de toeristenda gen evenwel zal gewijzigd moeten worden. Er dienen meer oude am bachten te komen en de gedachten gaan sterk uit naar een braderie in het stadscentrum. De inkomsten over 1975 bedroegen: f24.422.51. Het verdient aanbeveling wat later (10 juli) te beginnen in 1976 en het aan tal dagen tot 5 te beperken. Het programma beperkt zich lot de da gen; een uitloop van een braderie in de avonduren zou tot de moge lijkheden kunnen behoren. De idee van entree-heffen voor het Haven plein werd niet aantrekkelijk ge vonden. Beoefenaars van oude am bachten zouden ook voor overeen komstige bedrijven hun werk kun nen laten zien. Er komt ook weel een slotavond, met iets extra's. On der dankzegging voor de vruchtbare 'besprekingen, sloot de voorzitter de vergadering. BRUINISSE, 7-11. Op de jongste vergadering van de gemeenteraad, onder voorzitterschap van loco-burge meester S. A. Junielet, zijn nog verschillende belang rijke zaken aan de orde gekomen. Van de 580 personen die in de gemeente in aanmerking komen voor een „Pas 65 hebben hiervan 253 personen gebruik gemaakt, dat neerkomt op 43 De voorzitter noemde dit cijfer niet slecht wanneer men in aanmer king ncepit dat er onder de 65 plussers invaliden zijn die hiervan geen gebruik maken. Er zijn er ook verschillende niet op ingegaan omdat de RTM niet meewerkt. De loco-ubrgemeester deelde mede dat ingaande 1 decem ber aanstaande de RTM wel subsidie gaat geven. Degenen die spijt krij gen kunnen alsnog informeren op het gemeentehuis om in aanmerking te komen voor een pasje. De raad ging akkoord met de slotwijziging begroting 1974 die een nadelig dienstsaldo laat zien van f 7.030,55. Als nogrte betalen is opgenomen in- klusief vroegere dienstjaren, waar mee het theoretische overschot (sul- do onvoorziene uitgaven) komt op- f 30.947,73. Overeenkomst met schilder Met de heer G. E. Drubbel die als schilder werkzaam is bij de ge meente en de gemeente eigendom men schildert, zal werderom een arbeidsovereenkomst worden aange gaan voor het tijdvak 1 januari 1976 t m 2 april 1976. Dit in verband met het D.A.C.W. subidie die is toege- kend voor het objekt schilderen ge meenteeigendommen. De raad ging akkoord een krediet uit te trekken van f 4.000,- voor een door de vereniging van Nederland se gemeenten in te stellen onderzoek naar dc sportakkomodatie in dc ge- AMSTERDAM, W-U. De ringweg rond Amsterdam (rijksweg W) zal naar verwachting in 1985 gereed zijn. De aanleg heeft dan een kwart eeuw geduurd en zal dan volgens een -raming van de Amsterdamse dienst publieke werken 5 a 6 mil jard gulden (in guldens van 1980) hebben gekost. Dit is maandagmiddag medege deeld op een gemeentelijke persbij eenkomst, waarin wethouder "Lam- mers (publieke werken) een toelich ting gaf op de verdere aanleg van de rijksweg, die 32 km lang wordt. Op het ogenblik is ongeveer tien km aan de westkant van de stad aange legd en in gebruik. meen te. Het PCG-fraktie lid Meeuwsen wilde weten of iets resulteert in het plaatsen van een sporthal. De voor zitter merkte op wanneer blijkt dat hieraan behoefte is. dit tot de moge lijkheden behoort. Wanneer dil haalbaar is kan men gebruik maken van een Rijkssubsidie rege ling van f 75.000,- per zaal. Mét de geringe verhoging van de haven ka de, zate en overscheepsgelden ging de raad akkoord. De schippersvereniging „Schutte- vaer" had bezwaarlijk gereageerd. Aan het overkoepelend orgaan be- j aardenwerk Schou wen-Dui vel and gaat de gemeente een subsidie toe kennen van 10v cent per inwoner wat neerkomt op f 280.- ingaande 1 januari 1976. Aan de heer M. J. v. d. Woude in de Stelbergstraat zal de gemeente een stuk grond verko pen van 45 m2 tegen de prijs van f 10 per vierkante meter exclusief b.t.w.. Voor de verbreding van dé hoek Noorddijk-Deltastraat was het nodig van de heer J. Hoogerwerf een stukje grond aan te kopen. Dé prijs bedraagt f 1,- de massa, kosten koper. SPORT VOETBAL Cortgcne II—SVOYVK 1—1 In een wedstrijd waarin het spel peil bepaald aan de zeer matige kant was heeft SVOWK haar eerste ver- liespuntje in dit seizoen moeten in- kasseren. De Ouwerkerkers hadden wel een veldoverwicht maar slaag den er niet in dit met doelpunten tot uitdrukking te brengen. Het devies was bij de thuisklub weg is weg voetbal waardoor er van voetbal geen sprake was. Cortgene wist zelfs in de 20e min. door een misser in de SVOWK verdediging verrassend de leiding te nemen (1- 0). Vijf min. later bracht Urban Mannie de stand weer in evenwicht (1-1) waarmee al het kruit in deze wedstrijd was verschoten. Na de rust ging de gehelè ploeg van Cort gene voor de pot liggen, waarbij iede re bal welke voor hun voeten kwam buiten de lijnen werd geplaatst. GYMNASTIEK In de zondag jl. gehouden finale Nederlandse kampioenschappen, tur nen voor meisjes van 10-11 jaar. zijn de Delta Sport turnsters Amict Schouls en Jolanda Stoutjesdijk resp. als 9e en 16e geëindigd. Deze finale werd gehouden te Heerenveen. niet bepaald bij de deur, reden waarom de meisjes en hun leidster dan ook reeds zaterdag moesten vertrekken om zondagmor gen om 10 uur aangetreden te staan voor de wedstrijd. Deze finale be stond evenals de voorwedstrijden uil 6 onderdelen, terwijl de punten behaald in de voorwedstrijden ook in deze finale meetelden. Het uitein delijke resultaat van de twee jeug dige Delta Sport turnsters is dan ook zeer bevredigend te noemen. Om vandaag de dag in de jeugdige turnwereld te kunnen mee komen moet men beslist niet op de lauwe ren rusten. Zondag a.s. gaat Sjoukje Koster proberen in de Olympische 8-karnp jeugd turnsters, voor de Nederlandse kampioenschappen de finale te be reiken. Deze wedstrijden zullen worden gehouden in Ridderkerk. Op het eind van het zeer drukke seizoen zullen dan op 13 december a.s. in de sporthal Onderdak te Zie rikzee de Zeeuws-Brabantse kam pioenschappen worden gehouden waaraan door Delta Sport met de gehele selectie zal worden deel ge nomen. Jolanda Stoutjesdijk in aktie op-de balk. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) langstelling. Regelmatig werd de stand van de opbrengst bekend ge maakt cn bijgehouden op een dui delijk zichtbare plaats opgestelde, thermometer. Reeds na de eerste avond, die alleen toegankelijk was voor dc ouders, werd ccn omzet be reikt van ruim I' 1600.-. Veel publiek Zaterdagmiddag van 3 lot 5 en zaterdagavond van 7 tot 10 was de bazar voor iedereen attracties en de gezellige stemming. Voor de kinde ren was er bij ieder spelletje altijd een Iroostprijsje. wat veel gelukkige gezichtjes opleverde. Vrijdag cn zaterdagavond werden dc posten bij dc spelletjes en stand bemand door leerlingen van dc hoogste drie klassen van de school. Ook werd men in hel restaurant door lecrlingctjes van 't Staepel'of bediend. Zaterdagmiddag werden de kinderen vervangen door hoofdza kelijk oud-leeriingen, zodat zij de gelegenheid kregen ook zelf hun ge luk te beproeven. Mede dank zij de zeer vele goede gaven die de school van de dorpsgenoten had ontvangen konden er zeer veel fraie prijzen worden gewonnen. Hel bijzonder :;i'<ijucivan <i<- i"saar komt het duidcllll sl I'll tilling 111 rie sehitlf rende bruto opbrengst van maar llfst f 4526.98.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 4