Inspraakprocedure rond nieuwe inrichtingsschets Grevelingenbekken Er zal geen nieuw debat komen invasie van javanen over afsluiten Oosterschelde in nederland? KADO-IDEE TROMP Haringstand in de Noordzee uitgedund Vergiftigings poging van de K.G.B. Marian Coyle hongerstaking Alkoholisme in West-Duitsland Meerderheid van Tweede Kamer voor uitstel invoering V.A.D. KOOPJES HALEN WIC0" Angola onafhankelijk Gijzelingszaak in Tunis zilver goud uurwerken Een-vijfde van alle woningen is te vochtig AGENDA STRAAT 2 Medio januari hoorzitting- op Schouwen-Duiveland MIDDELBURG, 11-11. De Provinciale raad voor de recreatie in Zeeland en de gemeentebesturen van Scliouwen-Dniveland zullen gezamenlijk een korte in spraakprocedure verzorgen naar aanleiding van de nieuwe inrichtingsschets voor het Gevelingenhekken. Advertentie Kijk en kies NU reeds voor 5 december Nu is uw keus het grootst in JUWELIERS-HORLOGERS (Mourer) naast 's Gravensteen ZIERIKZEE Havenplein 1 - 01110-2443 §3 LONDEN, 11-11. Tien jaar gele den waren er in de Noordzee nog tien keer zoveel haringen als op het ogenblik. Als er geen beperkingen worden opgelegd aan de aktiviteiten van „fabrieksschepen die met fijn mazige netten vissen, zal de haring in de Noordzee binnenkort zijn uit geroeid, aldus een waarschuwing in een studie die wetenschapsmensen hebben opgesteld voor de Noordoost- atlantische Visscrijcommissie. UTRECHT, 10-11. Hei aantal pa tiënten met astma of bronchitis is in vochtige woningen bijna twee en een half keer zo hoog als in droge huizen. Dit is de conclusie van een onder zoek dat op verzoek van het Neder lands Astmafonds is uitgevoerd door de afdeling allergologie van het Academisch ziekenhuis in Leiden Nu die onderzoek bevestigt, hoe schadelijk vochtige woningen zijn voor de gezondheid, noemen de on derzoekers het van groot belang, dat daar iets tegen wordt gedaan. Af braak is geen oplossing, omdat vol gens een van de onderzoekers, de architect-woninghygiënist ir. M. J. Leupen van het instituut voor mi lieuhygiëne en gezondheidstechniek TNO, ongeveer 20 procent van alle woningen te vochtig is. Hij meent, dat eventuele „saneringswerkzaam heden" in principe deel moeten gaan uitmaken van het verzekeringspak ket van de ziektekostenverzekerin gen. Voor de preventie acht hij het van hel grootste belang, dat nieuwe wo ningen droog worden gebouwd en vooral, dat het opheffen van hel vochtprobleem bij het opknappen van oude woningen de grootste prio riteit krijgt. Met het geven van inspraak wordt voldaan aan de wens van staatssec retaris W. Meijer van cultuur, re creatie en maatschappelijk werk. De inspraak kan echter slechts gebrek kig zijn, omdat een op inspraak van de bevolking afgestemde brochure van CRM ontbreekt. De staatssecretaris heeft de colle ges van gedeputeerde staten van Zeeland en Zuid-Holland, alsmede de colleges van burgemeester en wethouders van de gemeenten op Schouwen-Duiveland en Goeree- Overflakkee verzocht hem hun vi sie voor 15 maart 1976 kenbaar te maken (de gemeentebesturen via de GS-colleges). Ter visie Verder kunnen geïnteresseerden .een exemplaar van de schets aan vragen bij de Consulentschap Open lucht recretatie te 's Gravenhage, Troelstrakade 65, telefoon 070- 642820). Hoorzitting Medio januari 1976 zal de in spraakprocedure worden afgerond met een op Schouwen-Duiveland te organiseren hoorzitting, die voor iedereen toegankelijk zal zijn. Da tum en plaats worden nader bekend gemaakt. Tenslotte zal de Provin ciale raad voor de .recreatie - die voor wat de provincie Zeeland be treft de inspraak op verzoek van GS verzorgt - de resultaten van de inspraak, inclusief de hoorzitting, meedelen aan de gemeentebesturen en het provinciaal bestuur. De onderwijs- struktuurnota Voor wat Zeeland betreft zal met ingang van maandag 17 november a.s. de inrichtingsschets ter visie liggen op het Provinciehuis te Mid delburg en op de secretarieën van de gemeenten Brouwershaven, Brui- nisse, Duiveland (gemeentehuis Nieuwerkerk), Middenschouwen (ge meentehuis Scharendijke), Wester- schouwen (gemeentehuis Haamstede) en Zierikzee. Ieder, die opmerkingen of bezwa ren heeft, kan deze vóór maandag 15 december a.s. indienen by één van de gemeentebesturen of by de Provinciale raad voor de recreatie, Sint Pieterstraat 42,. Middelburg. De gemeentebesturen zullen de daarvoor in aanmerking komende verenigingen en organisaties in hun gemeenten attent maken op de ter visielegging van de inrichtingsschets Door middel van advertenties in een aantal bladen zal eveneens op de mogelijkheid tot inspraak de aan dacht worden gevestigd. MOSKOU, 10-11. Zwaid Gamsa- khoerdia, een Georgische schrijver en lid van de Russische afdeling van „Amnesty International", heeft de Russische geheime dienst (K.G.B.) beschuldigd van een poging hem en zijn vrouw in hun woning met gas te vergiftigen. De 36-jarige schrijver meldde de poging in een brief aan het hoofd van de K.G.B. en de chef van de georgische afdeling er van. Een kopie van de brief bereik te maandag westerse journalisten in Moskou. Afgelopen mei maakte een andere dissidente schrijver, Wladimir Woi- nowitsj, bekend dat agenten van de K.G.B. gepoogd hadden hem te ver giftigen tijdens een gesprek in een hotel in Moskou. Rijkspolitie heeft gele kentekenplaten VOORBURG, 10-11. Met ingang van maandag is de rijkspolitie ertoe overgegaan bij de aanschaf van nieuwe voertuigen tevens de nieuwe gele kentekenplaten te bestellen. De hpidige voertuigen zullen gewoon met de oude platen blijven rijden. Dit, aldus een woordvoerder, omdat het een zeer omvangrijk karwei zou zijn, als alle rijkspolitievoertuigen naar de centrale onderhoudspunten moeten worden gedirigeerd en ten tweede omdat vanwege de grote doorstroming in het materieel, het niet langer dan een jaar of twee zal duren voordat alle rijkspolitievoer- luigen van gele platen zijn voorzien. DEN HAAG, 10-11. Minister van Kemenade van onderwijs heeft maandagmorgen, tijdens een open bare vergadering van de onderwijs commissie uit de Tweede Kamer, heel wat bezwaren moeten aanho ren over de inhoud van zijn in juni jongstleden gepubliceerde nota over de structuur voor de ontwikkeling en vernieuwing van het primair en secundair onderwijs. De bezwaren kwamen niet alleen van de kant van de oppositie, doch ook van de zijde van enkele regeringspartijen. Verdwenen meisje terug ROTTERDAM, 11-11. Maandag avond heeft de politie op het cen traal station in Rotterdam de 16-ja- rige Marjoke Boersma teruggevon den. Het meisje was op zondagmid dag uit de ouderlijke woning in Rot- terdam-IJsselmonde verdwenen. Marjoke was ongedeerd. Stuurman verdronken .1 DORDRECHT, 10-11. Zondag avond is tijdens het koppelen van vaartuigen van de Franse duwboot „Orage" op het Hollands Diep ten hoogte van Shell-Moerdijk d^*"* stuurman overboord gevallen en verdronken. De Rijkspolitie te water uit Willemstad was direkt ter plaat se en begon met andere binnenvaart schepen een zoekaktie. Om half ne gen is het lijk van de stuurman, L. Scholte (33) uit Schiedam, uit het water gehaald. DUBLIN, 10-11. Marian Coyle, de 19-jarige Ierse die samen met Eddie Cllagher de Nederlandse industrieel dr. Tiede Herrema gijzelde is in de gevangenis te Dublin in hongersta king gegaan, zo meldde haar vader maandagavond. „Mijn dochter is in hongerstaking om te protesteren tegen het isole ment waaraan men haar 23 van de 24 uur blootstelt", zo verklaarde John Coyle. DUSSELDORP, 10-11. Van dc 62 miljoen Westduitsers zyn er ruim 2 miljoen aan alcohol verslaafd, zo heeft het Noord-Rynwestfaalse mi nisterie van gezondheid maandag be kendgemaakt. Nog eens drie tot vier miljoen Westduitsers zijn volgens het minis terie op weg alcoholist te worden. Het alcoholverbruik in de Bonds republiek is in de laatste tien jaar ruim verdrievoudigd, waarbij vrou wen en jongeren de eerst plaatsen innemen. In 1969 bedroeg het aantal gevallen van aan alcohol verslaafde vrouwen in West-Duitsland 12 tot 15 procent, nu is het 18 procent. Het ministerie wijst erop dat de „stille drinkers" uiteraard buiten de statistieken vallen. Advertentie Nederlandse majorettes in het zonnetje SYDNEY, 10-11. Een plaat- selijk Australisch dagblad heeft een groep majorettes van Nederlandse afkomst in hel zonnetje gezet ter gelegen heid van het feit dat de „Dutch-Australian carnival marching girls" vijf jaar gele den in Wollongong, honderd kilometer ten zuiden van Sydney, werd opgericht. Het unieke is dat de gemid delde leeftijd van de „meisjes" in hun witte geplisseerde mi ni-rokjes en hoge witte kap laarzen 48 jaar is. Van de elf leden is het merendeel groot moeder en de marcherende leidster is de 69-jarige Sien Dekker, die 39 kleinkinderen heeft. Volgens de Australische krant heeft de groep aan vele voorstellingen deelgenomen en daarbij menig team van jonge meisjes in de schaduw gesteld. DEN HAAG, 10-11. De Tweede Ka mer wil in meerderheid de invoering van de Vermogens Aanwasdeling (V.A.D.) uitstellen. De fracties van dë V.V.D., A.R.P. en K.V.P. hebben zich maandag voor dit voorstel uitgespro ken. Aangenomen mag worden dat de C.H.U. zich op hetzelfde standpunt stelt. Dat bleek tijdens de vergadering van de bijzondere kamercommissie voor de interim-nota inkomensbeleid. Het kabinet streeft er nog steeds naar de V.A.D. nog over 1975 te la ten ingaan. Rond de jaarwisseling wil het kabinet met een wetsontwerp over de V.A.D. komen. Volgens A.R.-woordvoefder Rool- vink is de positie van het bedrijfsle ven sterk uitgehold. Als dat doorgaat, zal de V.A.D. niet veel houtsnijden en zullen we ons drukker moeten maken om de werkgelegenheid. BIJ Conducteur krijgt klappen van scholier DRIEBERGEN. De verkeersalarm- centrale van de Rijkspolitie in Drie bergen is dinsdagmorgen geconfron teerd met tal van kettingbotsingen op diverse rijkswegen waarvan in de meeste gevallen mist de oorzaak is. Hoog tempo Van der Gun (K.V.P.) vindt het tempo van invoering zoals de rege ring zich die voor de V.A.D. voorstelt wel erg hoog. Volgens hem maakt de regering zich er wat al te gemakke lijk van af, als het gaat óm dé gevol gen van de V.A.D. op de investerin gen en de werkgelegenheid. Van der Gun vroeg op dit punt meer duide lijkheid van de regering. Volledig tegen invoering van de V.A.D. zijn alleen de fracties van V.V.D., S.G.P. en G.P.V. De V.V.D.-er Joekes: een dergelijke wet kan op zijn vroegst in 1977 worden inge voerd, maar wat ons betreft helemaal niet. 1975 is konjunktureel het slechts denkbare jaar van invoering. Invoe ring in 1976 zou zelfs de binnenland se economie op het spel zetten, aldus Joekes. UTRECHT, 10-11. Een hoofdcon ducteur van de Nederlandse Spoor wegen heeft maandagochtend op het perron van Koog-Zaandyk enige klappen in zyn gezicht gekregen. De man liep een blauw oog op en een diepe snee boven zyn andere oog. De dader, een 15-jarige scholier uit Castricum, werd door de politie aangehouden. De strubbelingen begonnen tijdens de treinreis, toen de conducteur de scholier sommeerde zijn voeten van de bank te halen. De jongen gaf daaraan geen gevolg en de conduc teur besloot hem tijdens de stop in Koog-Zaandijk uit de trein te zet ten. Daarmee nam de scholier echter geen genoegen. Hij spuwde de con ducteur in het gezicht. Toen deze op zijn beurt in aktie wilde komen en de jongen in zijn kraag wilde grij pen, vielen de klappen. Vergiftigde spruitjes zoek DEN DUNGEN, 10-14. In Den Dungen zijn sinds vorige week woensdag tien kilo spruitjes zoek, die zijn bespoten met het giftige thiometol. De spruitjes zijn van een akker weggehaald. De politie van St. Michielsgestel heeft maandagmiddag een Waar schuwing doen uitgaan dat het eten van deze spruiten levensgevaarlijk is. LAATSTE NIEUWS LISSABON, lj-11. Portugal heeft te middernacht Angola onafhanke lijkheid verleend en de elkaar be strijdende onafhankelijkheidsbewe gingen hebben meteen twee aparte regeringen gevormd. In Loeanda riep MPLA-leider Agostintio Neto de „volksrepubliek" uit met zichzelf als president In Kinsjasa, de hoofdstad van het buurland Zaire, vormden de FNLA en de Unita samen een eigen rege ring met de basis Huambo, het voor malige Nova Lisboa. De vorming van twee regeringen, elk met buitenlandse steun, dreigt het conflict internationale afmetin gen te geven. Portugal verklaarde zich zonder schuldgevoel uit de kolonie terug te trekken en wilde geen van de drie bewegingen officieel erkennen. De hoge commissaris, admiraal Leonel Cardoso scheepte zich met de over gebleven militairen in. De gevechten duren intussen voort. TUNIS, 11-11. De Tunesiër die maandag in Tunis vier leden van de Belgische ambassade had gegijzeld, heeft zijn ultimatum verlengd nadat de Westduitse autoriteiten zijn vrouw hebben gevonden en een re geling hebben getroffen voor haar komst naar Tunis. De Tunesiër, Tijani Maherzi, had eerder gedreigd om 10 uur zijn slachtoffers te zullen doden als zijn weggelopen vrouw, een Belgische van Duitse afkomst, niet naar hem zou terugkeren met hun spaargeld. Ouwerkerk. „Brouette", Ring 45, expositie schil derijen, op werkdagen en zaterdagen van 9.00-12.00 en van 13.00-17.00 uur. Dinsdag 11 november Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling „Mc Kenna's Gold". Schoolgebouw. Ouderavond „De Woelwaters", 20.00 uur. Oosterland Herv. Ver.-gebouw, 14.30-17.00 en 19.00-21.00 uur, verkoping goederen zendingskrans „DORKAS" Woensdag 12 november Zierikzee Herv. Ver.-gebouw, 14.30 uur, be jaardenmiddag N.C.V.B. Kerkzaal Ger. Vrouwen ver. 20.00 uyr. Bruinissc Herv. kerk, 19.30 uur, optreden zang koren. Donderdag 13 november Zierikzee Herv. Ver.-gebouw, 20.00 uur, Herv. Vrouwengroep „Wees een Zegen". Schoolgebouw, 20.00 uur, Ouder avond C.K.S.V. „Rehoboth". Haamstede Geref. kerk, 14.00 uur, Ned. Ver. van Huisvrouwen. Minister voor aanleg vaste oeververbinding over Westerschelde SCHIPHOL, 10-11. Wanneer dc Nederlandse regering niet tegemoet komt aan dc wensen van de Surinaamse Javanen om hetzij in Suriname, hetzij in Nederland dc Nederlandse nationaliteit van deze bevolkingsgroep veilig te stellen, zal op 16 november een exodus beginnen van 6000 Javanen naar Ne derland. Dit heeft het Surinaamse statenlid Somohardjo maandagmiddag op Schiphol verklaard na zyn aankomst uit Paramaribo. Volgens het statenlid Somohardjo, dat zich van de regeringscoalitie heeft afgescheiden en zich naderhand aansloot bij mevrouw Liesdeck- Clarke. willen de Javanen de eerste tijd na Suriname's onafhankelijkheid do Nederlandse nationaliteit behou den. Daarvoor willen zij in grote ge tale naar Nederland komen. Dc pro blemen doen zich echter voor bij de verstrekking van dc paspoorten in Suriname. „Ik wil in Nederland de ze kwestie oplossen. Er worden al leen paspoorten verstrekt als de Ja vanen een ticket voor de reis naar Nederland kunnen overleggen. En daar wordt nu aan gewerkt," aldus de heer Somohardjo, die een vertra- gingspolitiek van de Surinaamse re gering uitsloot. gezien hel feil dat. .il vijfhonderd Javanen over een ticket beschikken, maar nog steeds geen paspoort hebben gekregen. HULST, 10-11. Minister Westerterp van verkeer en waterstaat heeft het kabinet geadviseerd om nog voor 1 december van dit jaar een beslissing te nemen over de bouw van de vaste oeververbinding over en onder dc Westerschelde. De minister zei dit maandagavond in Hulst tijdens zijn werkbezoek aan Zeeland. De minister was in gezel schap van de hele Tweede Kamer KVP-fractie. Nog deze week zal het plan voor de vaste oeververbinding besproken worden in de planologi sche commissie, een subcommissie van het ministerie van verkeer en waterstaat, minister Westerterp staat zelf positief tegenover dc bouw. Mi nister Westerterp zei dat de econo mische en sociale motieven zwaar hebben gewogen bij zijn beslissing. Bovendien zal het project waar 3500 manjaren mee gemoeid zijn een ge weldige impuls voor de werkgelegen heid in de bouw betekenen. Oosterschelde Dc minister zei maandag ook hel laatste advies ontvangen te hebben omtrent dc vakverdcling van dc Oos terschelde. Ondanks het feit dat dit advies van dc Rijksplanologische Commissie nog niet openbaar is, meent dc minister dat dit standpunt niet veel zal afwyken van het Zeeuwse standpunt. Dat. gaat uit vait dr aanleg van een oesterdam in hel oosten, een Philips- dam in het noorden en een verbre ding van het Kanaal door Zuid-Be veland. Minister Westerterp zei ook dat het volgend jaar een definitieve beslissing zal vallen over het al of niet volledig afsluiten van de Oos terschelde. In dc loop van dit jaar zal al wel de beslissing wordt geno men over de wijze waarop de com partimentering van de Oosterschelde zal plaatsvinden* na de afsluiting met de storm-stuw-caisson-dam. Minister Westerterp zei dat er geen nieuw de bat over het afsluiten van de Ooster schelde zal komen. Ook niet als blijkt dat een afsluitbare dam niet te ver wezenlijken is. Dan wordt er niet meer gepraat over het verhogen van dc dijken maar dan gaat dc Oosterschelde ge woon potdicht. We kunnen dr Zeeu wen niet langer in onzekerheid lafcn en bovendien zou ik zelf zo u debat fysiek niet meer aankunnen, zei mi nister Westerterp. Zaal „Rietnisse" afd. Noordwelle e.o. Plattelandsvrouwenbod, 20.00 uur. Kerkwervc Groene Kruisgebouw, 20.00 uur, ou deravond peuterspeelzaal. Oosterland Cafétaria „Neffen d'Eule", 20.00 uur, Middenstandsvereniging. Vrijdag 14 november Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur Der Bettel- student (Hoofdstad Operette/Z.V.U.). ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Teleloonnrs. na hall zes Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 Ook al zou men mooi genoeg krij gen van Amsterdam 700 jaar, dan nog blijft als puur wonder in dit ju bileumjaar overeind staan het zeld zaam fraai ingerichte nieuwe histo risch stadsmuseum, ingericht in het vroegere weeshuis. Dat weeshuis is een enorm complex, stond vele ja ren leeg, maar werd opgeknapt met een kundigheid, die verrast en het werd op sublime wijze ingericht. Na drie, vier uur slenteren langs de kollekties, krijgt men- ondanks alle moois en interessants - gewoon ordinair rugpijn. Er valt wat af te zien. Heel „gemeen" grapje is de uit de plattegrond van 1544 van Corne lls Anthonisz, „uitgelichte" War moesstraat en ivat er met huizen en mensen in die tijd aan de hand was. Jn één der huizen woonde toen Jan Perchijn, die Alva te logeren kreeg, hem voedde en drenkte en er heel wat aan ten koste legde. Alva zat kennelijk zonder centen en sloop op een morgen (4 uur) stiekum het huis uit, zonder te betalen. Houtkoper Perchijn heeft nooit meer iets van zijn geld gezien. In een ander huis woonde Grote Geus" (Hendrik van Brederode), die - heel stilletjes - werd bezocht door de leiders der hervormden, met het doel tekomen tot een machtsovername van het Spaanse bewind. Maar het ging niet door. In Amsterdam lag dat allemaal niet zo gemakkelijk. Toen eenmaal de prins vrij baan kreeg voor de hoofdstad, tverd hij rondgereden in de koels van Jacob Fich, ook een bewoner van de War moesstraat. Hij had de mooiste wa gen van de stad. Vandaar. In 1540 kreeg één der huizen in de straat enorme scheuren. De eigenaar Eg- bert Roelofsz maar roepen legen hel stadsbestuur, dat de toiletten van de buren (of wat daar voor doorging) er tegenaan gebouwd waren. De scheu ren werden groter en een inspektie leerde tenslotte dat Egbert enorme hoeveelheden hamstertarwe had op geslagen, die tegen de muur aan drukten. Korenhandelaar Arent Hudde kreeg een lading Russisch graan in zijn pakhuis aangevoerd, afkomstig uit Rcval. Het graan bleek vermengd met „stenen, as, zand cn modder In 1574 was het een treurige 1 oc- sland in dc straat. Veel boeren wa ren het platteland ontvlucht en huisden in de stad. Het vee werd meegebracht en de koeien liepen de fraaie koopmanshuizen in en uit. Dc dochter van notaris Weyn pleegde een mini-beeldenslormpje. Ze gooi de haar schoentje naar een Maria beeld in de kerk. Heel lelijk van dc notarisdochter. In een groot op dc Dam geplaatst vat werd zij ver dronken, als gruwelijke, buiten alle verhoudingen vallende straf. De uitgetilde 16e eeuwse Warmoes- straat, is maar een mini-mivi-decl- tje van het museum maar geeft al weer een berg met stof om te den ken. SCHIER EI LANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 2