V.V.V. Zierikzee duidelijk en definitief in de lift Stad en Lande over inzet van Zierikzee in Monumenten jaar Karen moet blijven leven dVJ€MU€ ROSHURNtT Deelnemers „vredesmars" landerig op terugtocht BANKSTEL MEUBELRAMA als u wild op wild bent*** DE ZIERIKZEESCHE COURANT Gijzeling in de Belgische ambassade in Tunis Advertentie Heelt u nog een goed maar wilt u graag veranderen? Ruil het dan in bij Rijksweg 26 - Nfeuwerkerk Tentoon (01114) 1268 - 1265 Dit nummer bestaat uit 10 pagina's f Het vanzelfsprekende moet J altijd weer tegen de mensen worden gezegd. Mohr Het jaarlijkse wildseizoen is losgebroken. Kom nü naar Avenue. U hebt er 9 wild- menu's voor't kiezen. Eend, fazant, patrijs, haas en ree, voor elck wat wilds. P.S.Voorniet- wildliefhebbers is er ook genoeg om wild op te zijn. Laone32, Renesse. Tel. (01116) 1637 RËDAKTIE. ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255, Voor telefoonnummers na halt zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 19.90; per jaar 76,50 Losse nummers 45 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vri|dag - Advertentieprijs 29 cent per losse mm, ..Succesjes" (max. 4 regels) t 3.50 Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% BTW In dit nummer: Waterzuivering in ivaterschaps-pakket Nieuw kantoor groot succes ZIERIKZEESCHE Dinsdag 11 november 1975 132ste jaargang Nr. 21792 NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) TAH, 11-11. Duizenden deelnemers aan de Marokkaanse „vredesmars" op het gebied van de Spaanse Sahara hebben maandag in een landerige stemming de terugtocht aanvaard, nadat koning Hassan hun daar de avond tevoren in een toespraak voor radio en televisie opdracht toe had gegeven. Evenals zondag probeerden enkele Marokkanen door de Spaanse linies te breken. Terwijl de dag tevorèn de Spanjaarden hen terugdreven door straaljagers laag over hen heen te laten vliegen, zorgden maandag ook Marokkaanse politiemannen met zachte drang er voor dat hun mili tante landgenoten rechtsomkeert maakten. Er is geep melding gemaakt van schietpartijen of slachtoffers van de Spaanse mijnenvelden. In Madrid wezen regeringskringen speculaties van de hand dat Spanje een geheim akkoord met koning Has san zou hebben gesloten over een overdracht van de Spaanse Sahara aan Marokko. Lof van minister voor dr. Herrema DEN HAAG, 10-11. „Het is fantas tisch hoe de heer Herrema zich ge houden heeft". Dit heeft minister Van der Stoel van buitenlandse za ken maandagavond gezegd in TROS- Aktua, het actualiteitenprogramma van de TROS televisie. De minister verklaarde dat hij tijdens de gijzeling drie maal daags contact had gehad met de Nederlandse ambassadeur in Dublin. Deze had hem geregeld op de hoogte gehouden van de toestand van de heer Herrema en van de manier waarop de Ierse regering de gijze lingsactie behandelde. Advertentie Kunstmarktstraks een braderie? (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 10-11. „Het nieuwe kantoor is een enorm succes gebleken. De medewerking van de zaken lieden is uitstekend te noemen, met uitzondering van de „top van de stedelijke horeca", die wel beloften deed voor giften en leningen, maar voor het overgrote deel verder niets van zich liet horen". heid informatie, die via het kantoor wordt doorgegeven, informatie waar van juist ook de horeca-bedrijven profiteren. Groot is ook het aandeel geweest van de aannemers, die bij de herbouw en irichting van het kan toor waren betrokken. Sommigen rekenden geen materiaalkosten, een enkeling zelfs geen arbeidsloon. Certificaten Aan het woord: de heer F. A. de Jager, voorzitter van V.V.V.-Zierikzee. De heer De Jager gaf een overzicht van de (gunstige) gang van zaken bjj V.V.V. op de maandagavond gehouden buitengewone algemene ledenverga dering in de benedenzaal van „Concordia". Uit zyn uitvoerige toelichting op het hoe en wat van V.V.V. viel te destilleren, dat de vereniging duidelijk in de lift zit en duizenden mensen informatief van dienst is en zal zijn. De giften voor het nieuwe kantoor „liepen" van f 100 tot f 1000; de le ningen van f 500 tot f 1500. Het kan toor - de praktijk wijst het uit - gaat steeds meer een centrumfunktie in de streek vervullen, zulks ook gelet op de aard van de verstrekte (regio)-informatie. MORRISTOWN, NEW YERSEY, 11-11. Een rechter in New Yersey heeft maandag gevonnist dat Karen Ann Quinlan, een 21-jarig meisje dat in coma ligt en kunstmatig in leven wordt gehouden, moet blijven leven en dat het ademhalingsappa raat waarop zij is aangesloten, niet mag worden losgemaakt. TUNIS, 10-11. Zwaaiend met een machinepistool houdt de 34-jarige Tunesiër Tijani Herzi sinds maan dagmorgen 11.30 uur onze tijd vier mensen gegijzeld in de Belgische am bassade in Tunis. De gijzelaar eist dat zijn van oor sprong Duitse vrouw Helga naar Tu nesië komt. Zij moet dan wel hun spaarcenten meenemen, ongeveer 3.000 dinar (ruim 18.000 gulden). BEEK. De ramp bij DSM-Polychem, die veertien mensenlevens kostte. De foto toont één van de uitgebran de opslagtanks. Het stalen gevaarte is als een pudding ineengezakt. Verwachting tot woensdagavond: Mist, later zon Droog weer met in de nacht en och tend op veel plaatsen mist; morgen overdag perioden met zon; zwakke tot matige wind uit zuidoost tot zuid; nachtvorst met minimumtemperatu ren van plus 2 tot min 3 graden; maxima morgen omstreeks 8 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 5. Min.-temperaluren: omstreeks 2 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 8 gr. Kans op een droge periode van mins tens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 12 nov. Zon op 7.53, onder 16.54 Maan op 14.10, onder 1.00 13 nov. Zon op 7.55, onder 16.53 Maan op 14.29, onder 2.05 Volle maan: 18 nov. (23.28). HOOG- EN LAAGWATER 12 nov. 13 nov. Hoogwater 9.30 22.20 10.47 23.38 Laagwater 3.23 15.48 4.34 17.03 Doodtij: 13 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 11-11. Het K.N.M.I. deelt mede: In het huidige weer beeld komt weinig verandering. Een omvangrijk hogedrukgebied dat zich uitstrekt van Skandinavië tot de Zwarte Zee zal zich ook het komen de etmaal handhaven, waardoor de zuidoostelijke wind zal voortduren. In de lucht die deze over het alge meen zwakke tot matige wind aan voert komen naast wolkenvelden ook opklaringen voor. Tijdens op klaringen en weinig wind kan 's nachts cn in de vroege ochtend de temperatuur tot onder het vriespunt dalen, waarbij zich tevens mist kan vormen. Dit gebeurde dinsdag in de vroege ochtend. Zo meldde het vliegveld Zestienhoven zelfs 4 gra den vorst. In Nederland vormde zich op uitgebreide schaal dichte mist, die plaatselijk hardnekkig was. Algemene vergadering Teneinde „fair play" te spelen gaf de voorzitter een overzicht van de horeca-bedrijven, die niet en die wèl hun steentje bijdroegen aan de tot standkoming van het eigen kantoor. De stof lijkt ons niet geschikt voor de krant, maar V.V.V. zal stellig elke belangstellende hierover willen in formeren. Betrokkenen zijn allen aange schreven, maar lieten verstek gaan. Vanuit de middenstand hebben allen betaald. De horeca is begroot voor een be drag van f 15.000, maar door de non-betaling moet men genoegen ne men met f 5000. Veel informatie Deheer De Jager onderstreepte de enorme uitbreiding van de hoeveel- Aan de gevers van giften en le nigen worden certificaten uitgereikt, die stemrecht geven. De voorzitter merkte op dat deze maatregel is ge troffen, om marchanderen met het kantoorgebouw te voorkomen. „Het is een ingebouwde zekerheid dat een eventueel toekomstig bestuur dit niet zonder meer kan doen". De kosten hebben rond f 47.000 bedragen, maar dit is inklusief het schilderwerk en er komt nog een restitutie van de b.t.w., zodat het al lemaal met rond f 40.000 is bekeken. Gunstige financiën In het algemeen zijn de financiën zeer gunstig. Volledige opening zal worden gegeven op de in januari te houden algemene vergadering, waarin ook de begroting wordt aan geboden. De inkomsten werden mede positief bepaald door de logiesbe- sprekingen en de verkoop van het propaganda-materiaal. In 80 °/o van de verleende schriftelijke informatie werd betaald; bovendien werden door de penningmeester met grote akkuratesse de kontributies geïnd. Alle kontributies werden verhoogd (20 met uitzondering van de hoogste kategorie. Het minimum is thans f 60, maar gaat f 75 worden. Evenementen- kommissie De voorzitter beklemtoonde de (Vervolg pag. 4) ZIERIKZEE, 10-11. In zijn openingswoord tot de le denvergadering van de Vereniging Stad en Lande van Scliouwen-Duiveland heeft de voorzitter de heer J. L. Braber zijn vreugde uitgesproken over de inzet van het gemeentebestuur van Zierikzee in het Monumenten- jaar 1975. Het ledental van Stad en Lande is sedert 1 januari 1975 toegenomen met 69, hetgeen een rekord kan wor den genoemd. De voorzitter atten deerde verder op de schriftelijke cursus „Levende Stenen" over bouw geschiedenis. Voor 1976 staat op het werkpro gramma van Stad en Lande in de eerste plaats een afronding van het schilderen van de namen op de hui zen te Zierikzee. Het bestuur wil de zonnewijzer op de kerk van Haam stede weer laten aanbrengen. Dege- net die een tegemoetkoming willen ontvangen voor het plaatsen van een stoephek kunnen zich melden bij het bestuur. Op het programma staat verder restauratie van enige graf zerken en het laten schilderen van enige wapentjes in een huis te Brui- nisse. Wat betreft het Historisch Jaar boek deelde de voorzitter mee dat de redaktiecommissie met het werk is gestart. Excursie 1976 In bespreking kwam vervolgens de zomerexcursie 1976. Dr. mr. H. P. Schaap suggereerde de excursie te maken nadr Gent in verband met het feit dat 400 jaar geleden de Pacifi catie van Gent werd gesloten. Ande ren kozen voor Delft, Amersfoort en Oudewater, maar de voorzitter sloot zich aan bij de suggestie van de heer Schaap en wees er op dat het lang zamerhand traditie is geworden de excursies om de beurt in Nederland of in België te houden. Besloten werd volgend jaar als excursie-stad Gent te kiezen. De heer Krul sugge reerde een warme maaltijd in het programma op te nemen, maar de voorzitter meende dat de hoge kos ten voor velen „remmend" zullen wérken. Rondvraag Bij de rondvraag bracht de heer- N. H. Lysen de kinderkopjes ter sprake die thans te Zierikzee wor den vervangen. Hij vroeg of er een onderzoek heeft plaatsgevonden naar het zware verkeer. De heer J. C. van der Voo en de voorzitter wezen op de praktische bezwaren. De heer Zondag deelde mee dat de stenen bewaard worden. De heer C. M. van Hoorn zei dat de klinkers gebruikt zullen worden-in de Venkel. De heer Schaap was van mening dat de nieuwe bestrating plezieriger is voor de toeristen. De heer F. Jansen vond dit niet ter zake doen. Mevr. Westendorp-Boerma-Schlos- ser informeerde naar de restauratie van het Tempelierenhuis. Men zou vei"geten zijn subsidie aan te vragen, maar de heer Zondag betwijfelde de juistheid van deze opmerking en zei dat deze zaak de nodige aandacht heeft van het gemeentebestuur. De heer F. Beekman vroeg of het be stuur bekend is met de exacte plan- (vervolg pagina 3) jt

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 1