IN EEN LAGERE VERSNELLING Geslaagde bazar en afscheid van tweetal bestuursleden Curieuze redepering in de VN Hulpverlening voor huurder tijdens de woningverbeteing 4 BLIK DOOR WERELD Advertentie In de Verenigde Naties begint het werk voor de grote assemblee at weer zo'n beetje te lopen - met nog al merkwaardige resoluties, die het ondanks hun merkwaardigheid waarschijnlijk nog best zullen halen in de algemene vergadering. Zo b.v. de resolutie, waarin het Zionisme wordt aangemerkt als een soort ra cisme en dus veroordeeld. De ach tergrond van dit kurieuze stuk is overigens in het geheel niet, dat het Zionisme zo nodig veroordeeld moet wordenmaar het gaat tegen Israël. Vorige pogingen van vooral Arabi sche en Afrikaanse zijde om Israël in de VN monddood te maken liepen niet al te best af. Meer kans zou men hebben als het Zionisme eerst aan de schandpaal wordt genageld waarna Israël het zeker zou moeten verloochenen en als het dit niet doet zichzelf het VN-Udmaatschap on waardig zou tonen. Nu de staat Is raël zal zich uiteraard niet tegen hei Zionisme uitspreken, enige bonje is voorshands al verzekerd. En in de Westerse landen groeit de aversie dat voor overigens volslagen onbe nullige doeleinden zoveel omhaal wordt gemaakt - trouwens ook in sommige Afrikaanse landen, die in middels een beetje zijn ontgoocheld dat hun steun voor diverse pro-Ara- bischc resoluties en andere uitingen niet zo rijkelijk met olie is beloond als ze wel hoopten. Aan de andere kant hebben ze, behalve voor oliekredieten de Ara bische landen ook nodig voor even tuele resoluties tegen Zuid-Afrika en de daar bedreven apartheid. Daar van is weer een nieuwe versie inge diend overigens, waarin tegen alle gebruiken in naast alle morele ver ontwaardiging ook een praktisch voorstel is vervat om het land te boycotten en geen kernreaklors meer te leveren en ook geen olie. Nu hebben dergelijke embargo's in de praktijk nooit iets van belang op geleverd - denk aan Rhodesië - zo- dal men rustig kan vaststellen, dat deze resolutie net als die over liet Zionisme voornamelijk is bedoeld om meer ammunitie aan te dragen voor felle diskussies. Tot dusver had niemand beseft dat de munitie daar voor schaars was geworden. Europese erkenning? Het vreemdste in de VN-kring is echter de rede van de voorman der Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO, Faroek Kdddoemi. Deze heeft enige beweringen van zich gegeven, die vooral bedoeld zijn om de Egyp tische president Sadat tijdens zijn bezoek aan de VS voor gek te zet ten. Kaddoemi stelde vast, dat de staat Palestina zo-u verrijzen op de rokende puinhopen van een vernie tigd Israël. In die strategie past ui teraard geen enkel deelakkoord, zo als Sadat met Amerikaanse hulp heeft gesloten met Israël, Sadat had kort tevoren in de VN nog braaf op gemerkt dat de Geneefse konferentie ter oplossing van alle problemen van het Nabije Oosten nu maar eens bijb een moest komen in Genève, met de PLO erbijNu, de PLO schijnt hier op in het geheel geen prijs te stel len, wat niemand kan verbazen. Im mers, de PLO stemt niet in met de Geneefse konferentie die uitgaat van de befaamde VN-resolutie 242 over terugtrekking uit alle bezet gebied. De PLO wil meer en steunt zich daarbij op een aantal resoluties die vorig jaar na het debuut van Jasser Arafat in de volkerenorganisatie zijn aangenomen en waarin gesproken werd van het recht de Palestijnen op nationale zelfbeschikking - een wat vage kreet die Arafat en de zijnen uitleggen als een vrijbrief om weer helemaal overnieuw te gaan delibere ren wat met het grondgebied van het vroegere Britse protectoraat Pa lestina moet gebeuren. Maar Sadat staat natuurlijk wel voor schut als iemand die zich voor de PLO inspant en dan door deze wordt gekapitteld, overigens met in stemming van Irak en Libye (geen wonder) maar ook Syrië. En Sadat had ook al uitspraken gedaan, dat hij bij de VS aandrong om nu te be vorderen dat Israël met Syrië tot net zo'n soort overeenkomst zou komen als met Egypte over de Sinai was Advertentie bereikt - nu Syrië wil zoiets kenne lijk ook nietZo staat Sadat dus na mens de Arabische wereld voor de Arabische zaak te oreren en andere Arabische landen plus de als zodanig te beschouwen PLO zetten hein in zijn hemd. Een nieuw vertoon van grote onenigheid binnen de Arabi sche wereld, die de vraag doet rijzen of nu juist op dit moment de minis ters van buitenlandse zaken van de negen EEG-landen in voorbereiden de vergadreing opeens de term „Pa lestijns .volk" gaan gebruiken, wat volkenrechtelijk'' een soort erkenning inhoudt, die in het tot dusver ge bruikte ,dëPalestijnen" niet vervat was. Deze negen verwachten kenne lijk meer eenheid dan er is. Flitsen uit het buitenland BRAZZAVILLE/NAIROBI. Onge veer 80 landen zullen naar verwach ting de „Volksrepubliek Angola", die 1.1 november onafhankelijk wordt, erkennen, zo heeft een woordvoer der van de bevrijdingsbeweging MPLA in Brazzaville (Kongo) ge zegd. SANTIAGO. Een bestuurslid van do links-revolutionaire beweging MIR in Chili heeft samen met een vrouw een toevlucht gezocht in de Apostolische Nuntiatuur in Santiago, zo heeft het officieuze persagent schap Orbé bekendgemaakt. SAN FRANCISCO. Chinese ge leerden hebben blijkbaar begin dit jaar een grote aardbeving voorspeld en daarmee veel mensenlevens kun nen redden, aldus Robert Hamilton, hoofd van de afdeling onderzoek aardbevingen van het Amerikaanse ministerie van binnenlandse zaken. WASHINGTON. President Ford heeft zondag gezegd dat een onfmoe ting tussen hem en de Russische partyieider Brezjnjev voor de on- tussen zyn voornaamste medewer kers hem hadden doen besluiten mi nister van defensie James Schlesin- ger vorige week te ontslaan. GENÊVE. De Deense sterrenkun dige Richard West heeft door toeval een nieuwe komeet ontdekt. Hij heeft vrijdag meegedeeld dat de komeet momenteel in het sterren beeld Schutter is en dat hij slechts zichtbaar is met middelgrote teles copen. Het is echter mogelijk dat hij in maart voor het blote oog zicht baar wordt. MOSKOU. De Russische natuur kundige Andrei Sacharov, winnaar van de Nobelprijs voor de vrede van dit jaar, heeft gezegd dat de haviken onder de Sowjet-leiders zich na de veiligheidskonferentie van Helsinki harder hebben opgesteld. KARLSRUHE. Een werknemer van West-Duitslands belangrijkste oppositiepartij, de christen-democra tische unie (C.D.U.), wordt verdacht van spionage voor Oost-Duitsland. Het openbaar ministerie in Karls ruhe maakte vrijdag bekend dat er een onderzoek is ingesteld. BONN. Niet-militaire supersoni sche vliegtuigen mogen voortaan niet meer over de Duitse Bondsre publiek vliegen, zo staat in een ver ordening die de bondsraad vrijdag heeft aanvaard. MOSKOU. De Russische leider Arvid Pelsje wil een verscherping van de ideologische strijd tussen de Sow jet-Unie en het westen. In een toespraak, vol ongebruikelijk harde bewoordingen, stelde hij zonder om wegen dat „onze partij ideologische verzoening niet erkent". ATHENE. Twaalf politiemannen zijn door een Atheense rechtbank veroordeeld tot gevangenisstraffen tot zes jaar en acht maanden. Het hof achtte hen schuldig aan het martelen van gevangenen gedurende het voormalige dictatoriale bewind. LONDEN. Het Brits museum, de Tate Gallery, de Tower of London cn bijna alle andere musea in de Britse hoofdstad waren vrijdag ge sloten door stakende rijksambtena ren. RANGOON. Volgens het officiële Birmaanse persbureau in een bericht op vrijdag hebben rebellen elf men sen om het leven gebracht toen zij zich moesten terugtrekken na een mislukte aanval op een dorp in het rijstgebicd Waingmaw in Noord-Bir- ma in oktober. DEN IIAAG, 7-11. In samenwer king met het departement van cul tuur, recreatie cn maatschappelijk werk gaat volkshuisvesting hulp ver lenen aan huurders van ingrijpend te verbeteren woningen. Staatssecretaris Schaefer (woning verbetering) vertelde in de kamer dat het overleg tussen beide depar tementen bijna klaar is. Binnenkort opent de staatssecretaris overleg met de landelijke en grootstedelijke woningbouwfederaties over de uit voering van deze hulpverlening. Voor ÏOTH wordt gedacht aan 50 tot 30 medewerkers, die de huurders gaan adviseren in zaken als uit plaatsing, het verstrekken van wis sel woningen. financiële tegemoetko mingen e.d In totaal wordt ge streeld naar ICO tot 150 medtwjci'- kers die elk jaarlijks zo'n 150 ge vallen voor hun rekening zullen kunnen nemen. Schaefer sprak de verwachting uit dat het verbouwprogramma van vooroorlogse en naoorlogse wonin gen dit jaar zal worden gehaald, of zelfs overschreden. Dit ondanks de teleurstellende resultaten in de sec tor particuliere woningen. Rotter dam loopt in de particuliere sector duidelijk voorop. Een onderhoud met de Rotterdamse wethouder van volkshuisvesting heeft er toe geleid rlat de Maasstad binnenkort met plannen voor de verbetering van woningwetwoningen zal komen overigens is Rotterdam, volgens Schaefer, op explosieve bezig de woningverbetering in elf rehabilita tie^ ij ken op gafig ki ngen. Zwaar vo Donkere tabak Met een soepele lange draad Lekkere a vare Dragon. Ouderavond ,,'t Staepel'of" RENESSE, 7-11. Vrijdag 7 november werd in de open bare basisschool ,,'t Staepel'of" te Renesse een ouder avond gehouden, met 11a het zakelijk gedeelte een grandioos geslaagde bazar. Zaterdagmiddag en -avond was de bazar toegankelijk voor iedereen die belang stelling bad. Dat die belangstelling by zeer velen aanwezig was blijkt uit de geweldige bruto opbrengst van f 4526,98. Hiermee had men ruim voldoende voor de elektronische stencilmachine die al geruime tyd op de verlanglijst van de school staat en waarvoor men deze bazar had opgezet. Vrijdagavond 7 no vember om acht uur werd in een zeer volle gemeenschapsruimte van de school de avond geopend met een optreden van het schoolkoor „De Duinpie pers" onder leiding van de heer J. II. Blom. De jeugdige, zeer enthousiaste zangers en zangeresjes zongen vier liedjes, waarvan het laatste een vro lijk kermisliedje was, om de aanwe zigen alvast in de stemming te bren gen voor de bazar. Na hun optreden werden zij bedankt door de voorzit ter van de oudercommissie de heer J. Janse, die vervolgens iedereen verwelkomde. Een bijzonder woord van welkom sprak hij aan het adres van wethouder M. J. Steur, mej. A. C. Houtman, mevr. D. S. Lysen-Bee- rens, die in het kader van de taak verlichting voor schoolhoofden een ochtend in de week de klas van de heer Blom overneemt en tenslotte ds. L. de Wit. Jaarverslagen De sekretaresse mevr. J. Staal- Bosma en de penningmeesteresse mevr. T. Kostense-de Vos brachten verslag uit. De kaskommissie be staande uit de dames De Feiter en Mol verklaarden dat zij bij hun kon- trole de financiën uitstekend in orde hadden bevonden. Voor de uit de kascommissie aftredende mevr. De Feiter werd mevr. Verberk benoemd. Van het bestuur waren mevr. Kos tense en mevr. Staal aftredend en niet herkiesbaar. Voor hen werden uit vijf kandidaten de dames Zeven bergen en Dalebout gekozen. Na de bestuursverkiezing werd het dan tijd om officieeL afscheid te nemen van mevr. Kostense, die haar funktie maar liefst 17 jaar had uitgeoefend cn van mevr. Staal die negen jaar in do oudercommissie heeft gezeten. De heer Blom zei dat het gebrui kelijk is de kinderen die de school verlaten een tegeltje aan te bieden als herinnering. En. al waren deze twee dan al wal grotere meisjes (och oen tegeltje voor meisje Toos en meisje Tiny. Vervolgens richtte de heer Blom zich in het bijzonder tot mevr. Kos tense. Hij merkte op dat zij zich in de 17 jaar dat ze deel uitmaakte van de oudercommissie bijzonder veel werk heeft gedaan. In de eerste plaats was er de zorg voor de pen ningen, maar ook daarnaast was er altijd volop te doen. Het was niet OOSTENDE. Belgische vissers hebben vijf ton vis in de haven van Oostende gegooid. Zij deden dit uit woede over de lage prijzen die voor hun vangst geboden werden. MEXICO-CITV Met het turen van Britse troepenversterking ter bescherming van de belangen van Belize, de voormalige kolome Brits- Honduras, is de strijd tussen Guatu- mala en Londen op een dmmntrteho manier toegespitst. altijd even gemakkelijk. Vooral in het begin moest iedere cent omge keerd worden voor hij werd uitgege ven. Mevr. Kostense draaide hem dan eerst wel twee keer om. Tegen woordig is de financiële positie wat gunstiger. ..Al het werk dat u gedaan hebt is niet te betalen en dat moet ook niet, maar natuurlijk wel een ka- dootje als herinnering aan 't Stae pel'of als waardering voor alles". Met deze woorden bood de heer Blom mevr. Kostense een zeer fraai kristallen bakje met verzilverde rand aan, waarin de naam van de school gegraveerd is. Een geschenk waarmee de penningmeesteresse dui delijk erg blij was. Nog een afscheid Vervolgens werd de scheidende sekretaresse. mevr. Staal in het zon netje gezet. De heer Blom herinner de er aan dat toen zij 9 jaar gele den in de oudercommissie werd ge kozen het in de bedoeling lag dat dat niet voor lang zou zijn. Toch heeft ze het 9 jaar volgehouden. Als sekretaresse heeft ze in die tijd heel wat werk verzet. Ook heeft zij sa men met anderen ontzettend veel werk verzet voor het documentatie centrum. Ook voor haar was er een atten tie. De heer Blom veronderstelde dat sommige van de aanwezigen het een raar kadootje zouden vinden, maar hij verzekerde zeker te weten dat mevr. Staal er erg blij mee zou zijn. En blij was zij met het oude lees- plankje compleet met een doosje lettertjes. Wat biedt de BEELDBUIS? DINSDAG U NOVEMBER NED. 1: De AVRO, die het eerste net bedient, komt.om zeven uur met een aflevering van de satirische se rie MASHwaarin Hawkeye en Trapper John er bi slagen een on gewenste nieuwe bevelhebber weg te krijgen. Vervolgens kan de kijker zich laten informeren over De Ge heimen van de zee. In cle serie van Jacques Yves Const eau worden de pihyubis bestudeerd. Vervolgens de tv-film De ochtend na de vorige avond. De film maakt op indringen de wijze duidelijk hoe moeilijk al- koholisme te genezen is. Dit 'wordt de kijker duidelijk gemaakt via het verhaal over een suksesvol journa list (gespeeld door Dick van Dyke) die ondanks de hulp, liefde en toe wijding van zijn omgeving vechtend ten o-nder dreigt te gaan aan de al- kohol. Is Dick van Dyke in deze tv- film een ander, in hei daarna vol gende gesprek met Dick Cavett is hij zichzelf, een ex-alkoholist. Bijna is Van Dyke aan het alkholisme ten onder gegaan. Na jaren vechten heeft hij de strijd tegen de fles uit eindelijk gewonnen. Hei laatste nieuws op deze zender kan men om kwart voor elf verwachten. NED. U: In vijf afleveringen brengt de NCRV de tv-serie De ko peren tuin, gebaseerd op de roman van Simon Vestdijk. Vanavond de eerste aflevering. Het verhaal speelt zich af in de Friese hoofdstad en de hoofdpersoon is Nol Rieske, de zoon van een rechter die in voortdurend konflikt tussen gevoel en verstand leeft. Vermeldenswaard is dat de nu achtjarige zoon van Simon Vestdijk, Dick, in de eerste twee afleveringen de rol speelt van de jeugdige hoofd persoon. Het eerste deel van deze tv- serie wordt voorafgegaan door een aflevering van Zij gingen de lucht in en de scholierenkwis Tweekamp. Om half tien klinkt het fluitsignaal voor de Mini-voetbal-sliow. Het voetbulgebeuren in het Rotterdamse sportpaleis Ahoy gaat vanavond tus sen de Rest van Nederland en de Domstad Utrecht. Een paar vroegere vedetten van de groene grasmat ver schijnen op het scherm, zoals Daan Schrijvers, Piet van der Kuil en Piet Legarde. Na de sport volgt de aktua- liteit en daar zorgen de mannen van Hier en Nu vooY. De rubriek Tot besluit wordt nog gevolgd door vijf tien minuten parlementair nieuws in de NOS-rubriek Den Haag Vandaag. DINSDAG 11 NOVEMBER NED. I: 14.00 Schooltelevisie; 18.15 Teleac; 18.45 Informatie Spanjaar den; 18.55 Nieuws; 19.05 MASH; 19.30 Geheimen der zee; 20.20 De ochtend na de vorige avond; 21.35 Journaal; 21.50 Dick Cavett show; 22.40 Journaal. NED. II: 1S.45 Brigadier Dog; 18.55 Niéuws; 19.05 Zij gingen dè lucht in; 19.30 Tweekamp; 20.00 Journaal; 20.25 De koperen tuin21.35 Mini voetbal-show; 22.25 Hier en Nu; 23.05 Tot besluit; 23.10 Den Haag vandaag; 23.25 Journaal. SCHIPHOL. Nederland zal Cuba voor 1976 een bedrag van f 15 mil joen aan ontwikkelingshulp ver strekken. Dit heeft minister Pronk van -ontwikkelingssamenwerking za terdagmiddag op Schiphol verklaard na zijn aankomst uit Havana. DELFT Ju zyn woning in Delft is zondag prof. dr. R. Tiniman (58) overleden. Hij was hoogleraar aan de technische hogeschool in Delft en lid van de clnb van Rome. Prof. Tipiman is de vader van de schaker Jan Timman. 52 Meid wat heb je een leuke jurk aan.... Uit Parijs, he? Kun je zo wel zien.... en zo voort." Met ge wone stem vervolgde ze: „Ik had 'm zelf een week of wat tevoren zien hangen bij C. en A. Enkele tientjes kostte dat ding. Dut geeft natuurlijk niet, maar schep, dan niet op met je Pa rij se couturiers. Is ze ooit wel eens in Parijs geweest?" Hij knikte, lachend. ..Enkele ma len. En ze heeft er ook wel eens een japon gekocht. Heus." „Nu ja, doet er ook niet toe. Zeg. Ben.... iets anders, want daar kwam ik eigenlijk voor. Jij en ik. he? Wij kennen elkaar al heel wat jaartjes. Ik was net vier en twin tig, toen ik met Jaap trouwde; ik loop nu tegen de veertig. Het. mooi raakt er af. Ik kan ook in de spie gel kijken. Jij cn ik.... we zijn in feite beiden gesjochten, is het niet. AL had jij geluk, omdat jc weer een baan kon bemachtigen. ,t Zal wel lang zoveel niet opbrengen als toen je nog adjunct was. Maar je woont hier leuk cn rustig en het is groot genoeg voor jezelf. Maar ooK voor twee mensen. Moet je eens luisteren. Ben, want nu ben ik doodserieus. Dat huis van mij, he? Dat verkoop ik. Wat dacht je? Ik krijg geen cent uitkering en de bijstand heeft ge zegd, dat ik een hypotheek moet ne men. Ja, aan me nooit niet. Zodra het protest van Jaaps kinderen is af gewezen, verkoop ik het. Twee ton wil ik er voor hebben en geen cent minder. Ik heb al kontakt met een makelaar opgenomen en hi.i zegt. dat '1 twee ton waard is. Als ik het verkocht heb. Ben waarom zal ik dan niet hier. bij jou intrekken? rij hebt een haan. ik heb dan geld Samen kunnen we nog iets leuks van liet leven maken. Ik mag je graag, want ik vond je altijd al een fiino vont. Allo respect voor oen do deJaap v. altijd geweldig.'dat is een feit, maar hij kon hardstikke lelijk doen, als het met de zaken te gen zat en dat was de laatste maan den immers het geval? Dan was er met de man niet te leven. Van de drie. was jij eigenlijk de beste. En dat die stomme Reina dat nou nooit heeft ingezien! Maar ik wel. Ik wil bij je komen, Ben. Ik kom dan niet met lege handen. Samenwonen of trouwen, net wat jij wilt. Voor mij maakt het niets uit; ik heb maling aan alle mensen." Ben van den Ogenaller dacht er drie dagen over na cn wist toen zijn beslissing. Het antwoord zou „nee" zyn. Ik ben een gescheiden man. dus met een mislukt huwelijk. Al was het niet mijn schuld: de on voorzien ontstane omstandigheden speelden de grootste rol in onze verwijdering. Nu ja^ wat doet het cr verder allemaal nog aan toe. Ik hoef niet meer zo nodig. Daarom. Op een vrijdagavond, waarop Grada afgebeld had omdat ze on verwacht weg moest, had hij het nog eens kalm overdacht. Bij de koffie en later een borrel. Alsof het een zakelijke transaktie gold, woog hij voor- en nadelen tegen elkaar af. Natuurlijk zou het goed kunnen zijn met Yolanda, zonder verliefdheid. Op deze leeftijd kon een bepaalde genegenheid ook een goede basis zijn voor het „samen verder gaan". Maar in welke vorm? Zo zonder meer gaan samenleven stuitte hem tegen de borst. Dit zou Reina een wapen in de hand kunnen geven, dat ze tc- grn hem kon gebruiken: zie je wel. dat hij niet deugt? Nu hokt hij met die meid die vroeger danseres was in twijfelachtige gelegenheden, en zo voort. Dat ze eens de vrouw was van directeur Bouman' Gruijters u vanzelfsprekend niet naar door HENK VAN HEESWiJK voren brengen. Reina was geraffi neerd. Nee, dat in geen geval. Als hij akkoord ging met het voorstel van Yolanda, dan een wettig huwe lijk. Tenslotte was hij nog geen vijf tig jaar oud. Op de debctzijde kon je schrijven: altijd een vrouw in huis, dus een geregelder leven. Weer een man van aanzien, want hij hertrouwde tenslotte met de we duwe van zijn vroegere baas, de fa brieksdirecteur. Ook dat zou een pluspunt zijn. Maar was Yolanda eigenlijk ook niet egoïstisch? Die enkel aan haar eigen belangen dacht? Bovendien, hoe zou Hanne- lies het opvatten? Als hij met Yolanda tróuwde had Reina zelfs een grond het kind definitief te ver bieden hem op tc zoeken. Aan het eind van de avond kwam hij tot de slotsom, dat dc nadelen zwaarder wogen dan de voordelen. Nog vóór hij ging slapen schreef hij een vaag, beleefd, briefje, haast op zakelijke toon, waarin hij zei, dat het antwoord negatief was. Heel summier. En een reden gaf hij niet op. Best mogelijk, dat ze zich be ledigd zal voelen door mijn afwij zing. maar dat risico moet ik maar incalculeren. Tegen middernacht postte hij dc brief in de bus van het hulppost- kantoortje van zijn woonwijk. En ging daarna thuis tevreden slapen. De volgende morgen had hij geen spijt van zijn beslissing. Ze kan best een lieve meid zijn. dacht hij. terwijl hij zat te ontbijten, maar achteraf bekeken bevalt me mijn vrijheid wel zo goed. Ik verdien een bescheiden maandloon, maar kan er rcdeliik goed van rondkomen, om dat ik weinig eisen aan het leven stel Waarom zou ik? Ik heb rustig, bewust teruggeschakeld in een la gere versnelling. Omdat het moest (wordt vervolgd) f

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 4