Over dreigende werkloosheid en bestuursreorganisatie Wegen en dijken (Borrendamme) punten van belangrijke agenda Eind oktober 212.580 werklozen Acht D.S.M.-doden konden worden geïdentificeerd Arrestatiegolf in Argentinië DE ZIERIKZEESCHE COURANT teak bergmeubel MEUBELRAMA WAT" 2EQT VI BILT V% 7, ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 10 november 1975 132ste jaargang Nr. 21791 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE. ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes. zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE; Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 19.90; per jaar 76,50 Losse nummers 45 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 29 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3.50 Vraagt onze contractprijzenI De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W In dit nummer: Waterzuivering en dijkverzwaring Gemeenteraad Bruinisse BRUINISSE, 7-11. Vrijdagavond kwam de voltallige gemeenteraad bijeen onder voorzittersehap van loco- bnrgemeester S. A. Jumelet. In zijn openingswoord sprak de voorzitter over enkele zaken die hetzij nu reeds of in de toekomst diep zullen ingrijpen in onze samenleving. Als eerste is dat de toenemende werkloosheid. „Hadden we gedacht dat deze in onze regio niet van betekenis zou zijn, de dreigende sluiting van Smit Bolnes heeft deze gedachte wreed verstoord". Uit onze eigen ge meente werken mensen bjj dat bedrqf, en daarnaast zijn er onze eigen ma chinefabrieken, die het misschien in de toekomst moeilgk gaan krijgen, nu de afbouw van kotters straks tot het verleden behoort. Een tweede punt is de op stapel staande wet reorganisatie binnenlandsbestuur dat ook al in di verse raden in de regio uitvoerig werd besproken. Wil men de afstand tussen be stuurders en bestuurden (nl. de be volking) niet onoverkomelijk maken, dan zal men de wet zoals die thans op stapel staat aanzienlijk moeten Heeft u nog een en wilt u graag over op eiken? Ruil het dan in bij Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1268 - 1265 DEN HAAG. 7-11. Het aantal werklozen is in oktober met 5.769 gestegen tot 212.580. Er waren eind oktober 160.624 werkloze mannen en 51.956 werkloze vrouwen geregi streerd bij de arbeidsbureaus. Eind september waren dat er resp. 157.056 en 49.755. Het ministerie van sociale zaken heeft deze cijfers meegedeeld, nadat premier Den Uyl deze week in Heer len had bekendgemaakt dat de voor seizoen gekorrigeerde werkloos heidscijfers een verbetering verto nen. Het voor seizoen gekorrigeerde aantal werklozen bedroeg eind ok tober 233.100 tegen 225.000 eind sep tember jl. Dit betekent, dat er in ok tober minder mensen werkloos zijn geworden dan in deze tijd van het jaar verwacht had kunnen worden. omvormen aldus de voorzitter. Het schijnt de lust te zijn de nodige wanorde te scheppen in de herinde ling van de gemeente. Kritiek had loco-burgemeester S. A. Jumelet op de nieuwste suggestie van het PPR kamerlid1 Henk Waltmans ,die van Bruinisse, Duiveland en Brouwers haven één gemeente wilde maken. Ik weet niet of deze suggestie hem uit Bru of van Schouwen-Duiveland uit is aangereikt, maar de inspraak die deze partij in haar vaandel schrijft kan men wel vergeten. Voor het argument dat alles goedkoper kan of beter als men samenvoegd verwijs ik n-^ar het groene kruis, dat op BruirüèüË -itijd perfect functio neerde voor eei} schappelijke kontri- butie, en dat nu het streeksgewijs is samengevoegd met een verdubbelde kontributie de financiële eindjes niet aan elkaar kan knopen. Het opne men van Goeree Overflakkee in de provincie Zeeland in de provincie nieuwe stijl zou de voorzitter graag zien." Subsidieaanvraag De subsidie aanvraag van de Evenementencommissie Stichting Dorpshuis kreeg nogal wat kritiek. Deze kommissie, die echter geheel los staat van het Dorpshuis, heeft een begroting opgemaakt voor de organisatie van vijf avonden waar onder een kinderprogramma. Voor het totale programma werd aan de gemeente een garantiesubsidie ge vraagd van f 1796,00. De rechtse frakties (SGP en PCG) hadden be zwaren tegen deze subsidie. De heer Bal (lijst v. d. Velde) was voor toe kenning van deze subsidieaanvraag, of anders voor gedeeltelijke subsi die voor het kinderprogramma en de lezing van fam. Boesman. Het SGP fraktielid v. d. Bos vroeg hoe veel van dergelijke kommissies er zijn en vond het nogal voorbarig direkt al cm subsidie te vragen. „Vroeger werd uit armoede om sub sidie gevraagd, nu uit weelde". De heer Meeuwsen PCG) had ernstige bedenkingen tegen diverse evenementen. Men sprak van cul turele avonden, maar hij vond dat een wijnfeest met kaarslicht niet tot de culturele avonden gerekend kon den worden. Bedenkingen De heer Meeuwsen was het met de heer Bal eens het kinderpro gramma en de lezing te steunen. Wethouder Van Gilst (SGP) stelde dat er verschillende programma's waren die tegen het SGP-principe indruisen. Het is erg gemakkelijk iets te or ganiseren en dan bij de gemeente aan te kloppen voor subsidie. Wan neer men de entree-prijzen wat ver hoogde kwam men al een heel eind. Hij was het wel eens dat de lezing van Boesmap meer op het culturele vlak lag. Hij stelde daarom voor dat het programma door B. en W. nog eens kritisch werd bekeken. Wet houder v. d. Velde (eigen lijst) wees op de begroting '75 waarop grote be dragen voorkomen die voor regio nale aktiviteiten op dit gebied zijn uitgetrokken. En nu komt er een initiatief uit eigen gemeente dat zonodig tegen gewerkt moet worden. Wethouder Van Gilst antwoordde hierop dat zijn fraktie ook bij de regionale bij dragen steeds tegen had gestemd. Tenslotte werd met vier tegen drie stemmen het subsidie verzoek van f 1796,00 verworpen. Door B. en W. zal het programma van de evene menten kommissie puntgewijs wor den bekeken of het voor subsidie in aanmerking komt. WASHINGTON. President Ford heeft zondag gezegd dat door me ningsverschillen gegroeide spanning tussen zij voornaamste medewerkers hem hadden doen besluiten minister van defensie James Schlesinger vo rige week te ontslaan. BEEK, 10-11. De bisschop van «Roermond,-mgr. J. M. Gijsen.zal dinsdagmorgen om half elf in de ka pel van het R.K. ziekenhuis „De Goddelijke Voorzienigheid" in Sit- tard een plechtige requiemmis op dragen voor de slachtoffers van de DSM-ramp in Beek. De requiemmis zal door alle nabestaanden van de slachtoffers worden bijgewoond. Volgens een woordvoerder van de DSM is de begrafenis van de slacht offers bepaald op woensdag. Van de veertien slachtoffers waren er zon dagavond acht geïdentificeerd. Voor deidentificatie van de zes. andere slachtoffers is op verzoek van de officier van justitie in Maastricht, mr. Vico, de hulp ingeroepen van een tandheelkundig-juridisch advi seur van het ministerie van justitie. Een paar van de zestien gewonden die in Limburgse ziekenhuizen wa ren opgenomen, konden zondag naar huis terugkeren. Het juiste aantal kon een DSM-woordvoerder- niet meedelen want, zo zei hij, maandag gaan er weer een paar naar huis. Waterschap Schouwen-Duiveland ZIERIKZEE, 7-11. In een werkelijk fantastisch tempo, heeft het bestuur van het Waterschap Schouwen-Dui veland zich heengewerkt door een vrij omvangrijke agenda op de vrijdagmiddag in 's Landskamer gehou den (45ste) algemene vergadering. De voorzitter, dijkgraaf A. M. Geluk toonde aan hoe de waterschapszaken omvangrijker, ingewikkelder en vaak ook duurder worden. Op proef was een geluidsinstallatie opgesteld, zodat de voorzitter de vergadering zittend kon toespreken. De (gunstige) ervaringen op deze vergadering zullen grond slag zijn voor de eventuele aanschaf van zo'n (eigen) installatie. De traditio neel aanwezige zeemeerman en -meermin, opgehangen aan het plafond, on dergingen de nieuwe akkoustische behandeling gelaten. Ook de hoofdinge landen waren op dit punt duidelijk tevreden. BRUINISSE. Een belangrijke wedstrijd in het zaterdagvoetbal was Bruse Boys-Wemeldinge. De Boys wisten hun tegenstander met 3-1 te kloppen. Foto: Wim Geluk zorgde voor de derde beslissende treffer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De vorige vergadering werd ge houden op 6 juni (zomervergadering). De notulen gaven geen aanleiding tot opmerkingen. G.S. van Zeeland keurden enkele besluiten goed van de algemene vergadering, n.l. inzake de gemeenschappelijke regeling technologische dienst Zeeuwse wa terschappen, een begrotingswijziging voor het dienstjaar 1974 en de vast gestelde rekening over het dienst jaar 1974. Geen G.S.-bedenkingen verder te gen het vaststellen van het Alge meen Ambtenarenreglement. Ver dere goedkeuringen (van P.Z.) gol den: de Waehtgeldverordening, de Spaarverordening, de Verplaatsings kostenverordening en de Overleg- verordening. Duidelijk bjj elkaar geen „klapstukken van de veiling". Ook niet trouwens de Verordening studiefaciliteiten en inzake de sala rismaatregelen. Bestekken Van meer gewicht waren de mede delingen over de bestekken w.o. het verbeteren van de Heuvelsweg en de Weel weg voor rekening van de ge meenten Middenschouwen en Zie rikzee. Dit werk is inmiddels opge leverd en werd naar genoegen uitge voerd. Kosten: f 527.849. Een ander belangrijk bestek is de verhoging en verzwaring van de dijk bij Borren damme. De voorzitter deelde mede dat een vergelijkbaar werk bij Le vensstrijd klaar is, op profiel ge bracht en het dijklichaam ingezaaid. Borrendamme ligt wat moeilijker en in het werk is een kleine achterstand ontstaan, zij het dat het verloop gunstig is. De Stuurgroep Dijkver sterking Zeeland heeft zeer recente lijk dit werk bezocht. Zand en klei moeten nog worden overgebracht. Delingsdijk Juni 1976 Het werk kan begin juni 1976 worden opgeleverd. Het aanbrengen van dek- en slijtlagen op diverse wegen in het waterschap heeft een bedrag geëist van f 187.000. In alle distrikten zijn ook de steenglooiïngen weer ingewassen. Het werk werd uitgevoerd door de Fa. de Rugter ad. f 35.500. Een ingewikkeld werk is het ver beteren van het kruispunt Zwaard- weg, Delingsdijk, Elkerzeeseweg, SCHIPHOL. Met een extra Jumbo jet van de K.L.M. zijn 400 Surina- mers van Javaanse afkomst op Schiphol aangekomen. Op de foto het Javaanse lid van Lachmon's op positiepartij Dassima (r.) in gesprek met de Javaanse leider, het Staten lid Somohardjo. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's t Een droom die werkelijkheid f f wordt, is een droom, die f sterft. f t De Vogüé f nodig geoordeeld ter bevordering van de verkeersveiligheid. Het komt er op neer dat de De lingsdijk iets meer rechtuit gaat lo pen, waartoe het verkeer uit het westen iets noordelijker op de dijk komt (afbuiging naar het noorden van de Zwaardweg). Grondaankopen zijn nodig voor dit werk, waartoe een Taxatiekommissie is ingesteld. Goedkeuring moet worden afge wacht op dit werk van G.S. Aan be trokken eigenaars zal - vooruitlo pend op de beslissing - gevraagd worden alvast met het werk te kunnen beginnen. Een vergelijkbare verbetering krijgt de Westerseweg, een projekt dat in voorbereiding is. Het geldt hier ech ter geen radikale verbreding, maar het aanbrengen van een nieuwe deklaag. De voorzitter zei te hopen dat het werk zal vallen onder de Subsidieregeling Verbetering Wegen. Van G.S. werd een schrijven ont vangen. dat de Delingsdijk nog niet is opgenomen in het tot 1977 vigeren- (Vervolg pag. 2) BUENOS AIRES, 8-11. Meer dan dertienhonderd mensen zijn zater dag in Argentinië gearresteerd tij dens operaties die verband houden met de opgevoerde militaire cam pagne tegen linkse guerillastrijders, zo wordt van officiële zijde in Bue nos Aires gemeld. Bij gevechten tussen legereenhe den en guerilla's zijn twee militai ren gesneuveld. De arrestaties vonden plaats in Mendoza, in het westen van het land. Verwachting tot dinsdagavond: Weinig verandering Droog weer met wolkenvelden; zwakke tot matige wind tussen oost en zuid; minimum-temperaturen om het vriespunt, maxima morgen onge veer 6 graden. Voor woensdag: Aantal uren zon: 1 tot 6. Min.-temperaturen: omstreeks 2 gr. Max.-temperaturenomstreeks 6 gr. Kans op een droge periode van mins tens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 11 nov. Zon op 7.52, onder 16.56 Maan op 13.50, onder Eerste kwartier: 10 nov. (19.21). HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater II nov. 8.25 21.10 0.40 13.09 Doodtij: 13 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 10-11. Het KNMI deelt mede: Een krachtig hogedrukgebied boven Zuid-Scandinavië, Polen en Rusland houdt bij ons een zuidoos telijke stroming in stand. Met deze stroming worden dinsdag wolken velden aangevoerd, maar het blijft overwegend droog. In het tempera tuur verloop komt weinig verande ring. Een kleine storing in de hogere luchtlagen trok zondag van Polen over Duitsland naar onze omgeving. De storing passeerde in de nacht van zondag op maandag ons land en bracht voornamelijk in de noordelij ke provincies wat regen. Frontale storingen van oceaandepressies kun nen door de aanwezigheid van het Europees hogedrukgebied niet tot Nederland doordringen. Boven het westelijk deel van de Middellandse Zee blijft de luchtdruk laag. Het la gedrukgebied veroorzaakt in grote delen van Zuid-Europa veel bewol king en regen en middagtemperatu- ren rond 15 graden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 1