IN EEN LAGERE VERSNELLING Libanon's laatste kans lijkt niet erg groot ouders! BLIK DOOR HET WERELD Wat biedt de BEELDBUIS? Fa van leveren a Libanon is bezig met zijn laatste kans overeind te blijven als staat. En al heeft het land een groot aan tal malen in de laatste jaren ge toond een zonderlinge soepelheid te hebben om crises te boven te ko men, dat dit nu weer zal lukken is haast ondenkbaar. Intussen zijn in de burgeroorlog teveel mensen ge dood en is zoveel haat nog ver scherpt dat een verzoening haast on mogelijk lijkt, temeer omdat de oor zaak van de strijd gaat om een aan tal tegenstellingen waarvan het ver dwijnen voor eeji der partijen vol- slagen onaanvaardbaar is. Tot voor kort - kan men wel zeggen - accep teerde de meerderheid der Lïbane- zen een toestand, die ze niet vol maakt achtten omdat er ook voor deel aan verbonden was. Dat ivas voornamelijk dat in een onrustige hoek van de wereld de Libanon wel rust had en behoorlijk kon verdie nen, terwijl om hen heen de wel vaart matigjes bleef. De strijd is zeker uitgebroken, doordat de aanwezigheid van steeds meer Palestijnen - vooral nadat ko ning Hoessein er massa's verjoeg wit Jordanië - op vele manieren de rust ging verstoren. In de eerste plaats ioerden de Palestijnen hoe langer hoe militanter wat al spanningen binnen Libanon gaf, maar boven dien leidde tot Israëlische vergel dingsacties. Deze twee onaange naamheden samen luidden nog weer een andere in: de toeristische ver diensten en de activiteit van de Li banese banken als beleggers steun den juist beide op het feit, dat er rust heerste en men vertrouwen kon hebben in de stabiliteit - zo ging de welvaart langzaam maar zeker ach teruit. Of welvaart - dat is ook maar betrekkelijk: een groep in Li banon is rijk, de rest is arm en on derscheidt zich daarin al lang niet meer zo gunstig van b.v. de Syrische buren. Deze tegenstelling rijkfarm looptook weer ongeveer parallel met de scheiding christenen/moslims. En al is wel een idioot verfijnd systeem uitgedokterd om alle groeperingen een aandeel in het landsbestuur te geven, dit werkt ook niet perfect. In het parlement b.v. vindt men dertig katholieke maronnieten, tiointig soe- nitische moslims, zes Grieks-katho lieken, 6 Druzen (een tak van de moslims die niet zo anti-Joods is), 19 sjnetische moslims (weer een tak die wel atiti-zionistisch is, maar met de orthodoxe moslims ook niet op kan schieten) en zo nog een paar vertegenwoordigers van andere groeperingen en tenslotte om de 99 vol te maken nog een man die alle niet-vertegenwoordigende groepen vertegenwoordigt. Veertigduizend vluchtelingen Dit lijkt aardig eerlijk, maar in de praktijk zijn het de chrisien- groep en de rijke moslims samen die de dienst uitmaken; overigens weer met een curieuze voordeelsleutel. Het resultaat is dan ook, dat vele Li- Advertenlie NOORDRIJN/WESTFALEN. Nu in de herfstperiode veel mistvorming optreedtworden de smog-waar schuwingsborden in de grote indu striegebieden van NoordrijnfWestfa- len regelmatig schoongemaakt. Als door een /concentratie wan mist- en rookgassen van de industrie gevaar lijke gifwolken ontstaan boven be- volkingskoncentraties moet het ver keer zich beperkingen opleggen banezen zich ondanks die geregle menteerde invloed op het bestuur, machteloos voelen. En naarmate het voordeel van rust en welvaart niet meer zo merkbaar was, gingen voor al armere moslims zich ook een beetje schamen, dat ze leefden als zich afzijdig houdende profiteurs die de andere moslims het werk lieten doen, het werk n.l. om de Palestij nen te helpen. De Palestijnen in Li banon waren uiteraard niet te ver legen om uit te spreken, dat dit gastland tegen wil en dank zich eigenlijk niet zo gedroeg als men van een moslimstaat mocht ver wachten: nooit vechten tegen Israël en wel lekker geld verdienen. En wie waren die verdieners? De rijken En wie waren rijk? De christenen. De falangistische legertjes vechten nu inderdaad om de voorrechten van de rijke christenen te verdedigen, hoewel intussen de grootste kapita len en hun bezitters wel gevlucht zijn. Maar hier leeft wel een inten se haat jegens de Palestijnen - en de Libanese moslims, die zij aan zij met hen staan - omdat deze een tamelijk paradijselijke toestand hebben ver stoord. Of deze boosheid terecht is, valt nog te bezien overigens. Een groot deel van het werk van de Li banese banken bestond uit het be legen van geld van oliesjeiks, wat ze dan overigens maar met mate in Li banon zelf deden, waar de industrie tamelijk onderontwikkeld is. Inmid dels echter hebben de olielanden hun eigen investeringsbanken met allerlei concrete politieke plannen - industrialisatie van eigen land, hulp aan ontwikkelingslanden enz. - zo dat de Libanese banken niet meer zo nodig zijn. En tekenend voor de situatie van nu is, dat Libanezen die gewend waren altijd neer te kij ken op de wat achterlijk geachte en te revolutionair knoeiende Syriërs, nu de wijk nemen naar dit land. Veertigduizend zijn er al - het be gint te lijken op een tweede groep van ontheemden in een stuk wereld dat al zo'n moeite heeft met de naar een vaderland zoekende Palestijnen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De werkgeversorga nisaties hebben op onverantwoorde wijze iedere kans op het tc*t stand komen van een centraal akkoord, dat gericht is op een matiging van inkomens en prijzen geblokkeerd. Dat is de reactie van de PvdA-frak- tie in de Tweede Kamer op het mislukken van het overleg over het centraal akkoord. BREDA. Dc.'stad Breda krijgt als- eerste de kans de Taptoe Delft over te nemen. "Wanneer de Bredase ge meenteraad „ja" zegt tegen de tap toe, zal minister Vredeling de mili taire muziekcorpsen toestemming geven mee te doen. Hij stelt wel als voorwaarde, dat er een aanzienlijk grotere inbreng van burgercorpsen Icomt. ASSEN. Het ministerie van defen sie heeft besloten alle voertuigoefe ningen in het militair oefengebicd „Balloerveld" in Rolde te staken. In dtt gebied met veel natuurschoon zullen in de toekomst alleen nog in- fanterieoefeningen worden gehouden hetgeen betekent, dat dit gebied nu veel aantrekkelijker voor recreatief gebruik zal worden. UTRECHT. Het overlegorgaan van de vakcentrales NVV, NKV en CNV heeft bij de Tweede Kamer met klem aangedrongen op een verho ging van het aantal te bouwen klei ne woningen. Het overlegorgaan rea geert hiermee op dé nota huisvesting van. alleenstaanden en tweeper soonshuishoudens, idle dezer dagen in het parlement wordt behandeld. EINDHOVEN. De gemeentepolitie heeft in Eindhoven drie illegaal in Nederland verblijvende Turken aan gehouden. In afwachting van hun uitwijzing zijn zij ingesloten. DEN HAAG. De president van Tanzania, Julius Nyerere, is van plan van 23 tot 25 november op uit nodiging van koningin Juliana en prins Bernhard een staatsbezoek aan Nederland te brengen. Het mi nisterie van buitenlandse zaken heeft dit donderdagochtend meege deeld. VELSEN. Stork-Duke, die deel uitmaakt van de divisie lichte pro ces-industrie van VMF-Stork, heeft van de Poolse staatshandelsorgani- satie Polimex-Cekop in Warschau opdracht ontvangen voor de levering van installaties voor het verwerken van slachtafval. ARNHEM. De Londse projectont wikkelingsmaatschappij Town and City Properties is niet meer in staat een honderden miljoenen guldens kostend project in Arnhem-Zuid van de grond te brengen. Het bedrijf komt met ernstige financiële moei lijkheden. UTRECHT. De uitbreiding van de groepsgrootte bij VWO, HAVO en MAVO zal naat schatting 600 lera ren overcompleet maken. Dit heeft prof. dr. Wieringa donderdag in Utrecht gezegd op de jaarvergade ring van de Bond van Verenigingen voor Protestants-Christelijk VWO- HAVO. Prof. Wieringa is voorzitter van deze bond. UTRECHT. De vakcentrales NVV en NKV willen meer zekerheid voor de positie van de werknemer in de sport. Er valt te denken aan collee- tiev arbeidsovereenkomsten en in spraak van de werknemersorgani saties bij het bepalen van het sport beleid in Nederland. AMSTERDAM. Kappers uit heel Nederland trekken maandag per trein, bus en auto naar Den Haag om op het Binnenhof te demonstre ren voor verlaging van het b.t.w.-ta rief. Zij zullen daar kort voor het middaguur een desbetreffende peti tie aanbieden aan de tweede voor zitter van de Tweede Kamer, mr. F. Portheine. AMSTERDAM. De torpedobootja- ger „Sheffield", de eerste van de Britse marine die uitsluitend door gasturbinemotoren wordt voortbe wogen, zal van 14 tot 19 november a«s. met die I,,Apollo." een bezoek brengen aan Amsterdam. Zij zullen afmei-en aan de Oostelijke Handels kade en zaterdag en zondagmiddag voor het publiek te bezichtigen zijn. EINDHOVEN. „Wij vrezen dat de drugpolitiek van Eindhoven door de diverse departementen niet vol doende onderkend wordt". Dit ant woordt het college van b. en w. van Eindhoven op schriftelijke vragen van het raadslid P. van den Baar (progressieve kombinatie). Enige maanden geleden heeft de gemeente Eindhoven het rijk subsidie ge vraagd voor de organisatie van een hulpverleningscircuit voor drugge bruikers. Iets gunstiger beeld van werkloosheid HEERLEN. 5-11. Premier Den Uyl heeft gezegd, dat het beeld van de werkloosheid aan het einde van ok tober „iets gunstiger" was. Van eind september tot eind oktober daalde het voor het seizoen gekorrigeerde werkloosheidscijfer met bijna 8.000. „De sterke groei van de werkloos heid in Nederland is aan het afplat ten. Maar de cijfers over één maand moeten met grote voorzichtigheid gehanteerd worden", aldus de pre mier op een in de stadsschouwburg te Heerlen gehouden PvdA-bijeen- komst. ZONDAG 9 NOVEMBER NED. I: Tussen vier en vijf is de NOS er met Het programma van de muis en het tweede gedeelte van Gouden gondel, een internationaal festival van lichte muziek in Vene tiëDe KRO denkt eerst aan de jeugd als zij om zeven uur op het scherm komt: een avontuur van het ondeugende vogeltje Twietie gaat er altijd ivel in bij het kijkersgrut. Daarna valt er van klassieke muziek te genieten. Onder leiding van Kirill Kondrasjon vertolkt het Amster dams Concertgebouworkest de Zesde Symfonie van Tsjaikowski. Voor een heel ander sfeertje zorgt vervolgens een aflevering van de westernserie Gunsmoke. Twee bergbewoners heb ben kwade bedoelingen. Ze slagen er in een oude man zijn mijn afhan dig te maken. In 1936 maakte de dichter Bertus Aafjes zijn bekende voettocht naar Rome. Een kleine tien jaar later beschreef Aafjes zijn belevenissen tijdens deze voetreis in een episch-lyrisch gedjeht. En dit gedicht op zijn beurt weer is de ba sis geweest voor de gefilmde im pressie. Een voetreis naar Rome, die om negen uur wordt uitgezonden. Aansluitend op dit programma komt Ad Langebents Heel de mens op het scherm. Hij heeft in dit programma een gesprek met een ex-drugge bruiker NED. II: De eerste minuten op het tweede net zijn uiteraard voor de jeugdIn deel zes van De zwarte Pijl proberen Hatch en Megs als nonnen verkleed de ontsnapping van Lawless te bewerkstelligen, terwijl de Zwarte Pijl wraak neemt op Sir Daniël. Panoramiek heeft vijftien minuten beschikbaar voor achter grondinformatie over aktuele ge beurtenissen. Studio Sport komt on getwijfeld met een reportage van de voetbalderby tussen Feyenoord en Sparta, die vanmiddag in de Rotter damse kuip is gespeeld. De rubriek Oten hoe zit het dan met Sien? biedt een portret van een Surinaam se vrouw in NederlandGesproken wordt o.m. over de vraag waarom het voor veel Nederlanders zo moei lijk, is een Surinaamse vrouw te aan vaarden. De volgende dertig minu ten leveren operette-klanken op. Die worden ten gehore gebracht door het Promenade Orkest o.l.v. Heinz Schroder. In de rubriek Informeel praat W. L. Brugsma vervolgens over maatschapelijke ontwikkelin-• gen met mensen die weten waarover zij praten. De rubriek Beeldspraak tenslotte is geheel gewijd aan de film Dieric Bouts en het zichtbaar maken van de tijd. ZONDAG 9 NOVEMBER NED. I: 11.02 Eucharistieviering; 14.00 Teleac; 16.00 Nieuws; 16.02 TV- muis; 16.27 Gouden gondel; 16.55 Toto; 17.00 Vesper; 18.15 Teleac; 18.55 Informatie turken; 19.00 Nieuws; 19.05 Twietie; 19.15 RAI- concert20.05 Gunsmoke; 20.55 Een voetreis naar Rome; 21.55 Heel de mens; 22.25 Muzikale dagsluiting; 22.30 Humanistisch Verbond; 22.50 Journaal. NED. II: 18.25 Woord voor woord; 18.30 Brigadier Dog; 18.35 De zwarte pijl; 19.00 Panoramiek; 19.15 Studio Sport; 20.30 Oten hoe zit het nou met Sien?; 21.00 Het promenade or kest; 21.30 Nieuws; 21.35 Informeel; 22.35 Beeldspraak; 23.05 Journaal. MAANDAG 10 NOVEMBER NED. I: The Flintstones openen om zeven uur deze KRO-avond. Dal betekent een half uurtje kijkgenot voor jong en oud. Het zelfde geldt voor Kareltjes kolderieke kapriolen, die daarna vertoond worden. Ver volgens brengt de KRO Frank Zi- chems film Een land om mee te le ven op het scherm. Deze film is ge wijd aan het onafhankelijk worden van Suriname op 25 november. Om half negen begint Een zekere Vin cent. In dit solo-optreden van de ak- leur Jules Croiset wordt een beeld gegeven van het leven van de be roemde schilder Vincent van Gogh. De voorstelling die Jules Croiset maakte, is gebaseerd op de brieven die kunstenaar schreef aan zijn broer Theo. Meer dan honderd keer heeft Croiset het stuk reeds opge voerd en telkens met groot sukses. Advertentie een verkeerde schoenmaat kan bij uw kind blijvend voetklachten veroorzaken Sluit dat risico uit. Laat ons medo-verantwoor- delijk zijn voor de go- zonde groei van Inndor- vooten. Dan'nziiBUNNIESGroei- vorm-moler steden wij mot driovoudige zekerheid de juislo schoenmaat vast. Ook voor u kontro- leerbaar moten vrij LENGTE, BREEO- TE en INHOUD. Sta op zekerheid, Sta op Bunnies- grooivorm-meter. w j^Bcniomin^dcaier^" 'v';- Visstraat 6, Zierikzee Tel. (01110) 2558 Vrijdag 14 november, 19.30 uur, Ne derland 1: De Pallisers. Glencora met haar man en eerste kind uit hun huwelijk. Na het NOS-journaal is het lijd o< het tweede deel van de serie Mens;, zonder grenzen, die een moderne vi sie wil geven op missie en ontwik kelingswerk. Vanaf kwart over tie nen zijn de kijkers te gast in de keu ken van Berend. In het kulinair' programma van Berend Boudewijv wordt vanavond brood gebakken door de Franse chansonmière Ju liette Greco. Terwijl Juliette het deeg kneedt, wisselt zij met haar gastheer van gedachten over haar barrière en andere zaken. NED. II: De eerste 25 minuien op het tweede net zijn gereservev l voor het tweede deel van wat doo de TROS genoemd wordt de jeugd- westernserie" The lone ranger. Di eenzame ruiter maakt vanavond jacht op een bandiet en hij wordt daarbij geassisteerd door zijn india- nenvriend Tonto. Vervolgens een nieuwe aflevering van In Londen staat een huis. Dat betekent komi sche verwikkelingen rond F'.d :>c Vereniging van Inwoners. Na net journaal vervolgt de TROS haar programma met een aflevering van de misdaadserie Baretta. Een knap pe fotografe is er verantwoordelijk voor, dat de reputatie en de eerlijk heid van Baretta op het spel komen te staa?i. Die fotografe wil Baretta 7il. gebruiken bij het stelen van 150.000 dollar. Onder de titel Als de tros wordt losgesmetên volgt een amusementsprogramma met de ma- sikus John Woodhouse. Engelse hu mor wordt vervolgens opgediend in de serie Wordt u al geholpen? Als het warenhuis Grace Brothers een ideeënbus krijgt, leidt dit tol aller lei merkwaardige gebeurtenissen. De bepaald niet sensatie-schuwe re dacteuren. van Aktua-TV besluit.m deze TROS-avond. MAANDAG 10 NOVEMBER NED. I: 10.45 Schooltelevisie; IS.iÖ Teleac; 18.45 Suriname deze week; 18.55 Nieuws; 19.05 The Flijitstones; 19.30 Kareltjes kolderieke kapriolen; 19.45 Ec?t land om mee te leven: 20.30 Een zekere Vincent; 21.35 Journaal; 21.50 Mensen zonder gren zen; 22.15 In de keuken van Berend; 22.50 Muzikale dagsluiting; 22.55 Symbiose; 23.00 Journaal. NED. II: 18.45 Brigadier Dog; 18.55 Nieuws19.05 The lone ranger; 19.30 In Londen staat een huis; 20.00 Journaal; 20.25 Baretta; 21.15 Als de tros wordt losgesmeten; 21.4 0 Wordt u al geholpen; 22.10 Aktua TV; 22.50 Nieuws. 51 „Nu wordt nagegaan of die papie ren privé-eigendommen waren of op naam stonden van het bedrijf. De hnadige Yolanda heeft 't intussen wel voor negen en negentig procent gewonnen." „Nu ja, goed: zij heef thet huis te rug. En daarna? Ze moet ook ergens van leven. Weduwepensioen krijgt ze niet, daarvoor is ze net nog te jong." „Maar goed ook," antwoordde Grada wraakzuchtig; „dat mankeer de er net nog aan. Gaat ze maar weer strippen in de stad. Daar was ze indertijd een expert in, zeggen de mannen." En toen besloot Ben, dat hij er be ter zijn mond over kon houden. Een poos later, op een stormachti ge herstavond in oktober, stond de weduwe opeens weer voor de deur. Ben hoorde de bel en liep naar de gang. Het was al bijna negen uur; zo laat verwachtte hij geen bezoek meer. Grada kon het niet zijn, want die bezat een sleutel. Des te grotér was zijn verwondering, toen hij Yo landa voor zich zag staan. „Hé, hallo! Dat is een poos gele den! Kom binnen." In de hal, nadat Ben de deur had gesloten, wipte ze op haar tenen en kuste hem op de wang. „Hai, ex-ad- junkt!" Ze lachte, toen hij haar uit dc mantel hielp. Daarna liepen ze naar de salon, waar Ben naar de te levisie had zitten kijken. Gelijk draaide hij de knop om, naar zijn bezoekster kijkend. „Ga ergens zit ten." Hij wees naar de tafel: „Daar liggen sigaretten. Koffie?" „Graag, ais het niet te lastig is." ..Ik moest toch nog voor mezelf klaarmaken. Een paar minuten." Tijdens het koffiedrinken zei hij op droge toon: „Proficiat. Met je huis." „Dank je. Het is nog niet helemaal officieel, want er loopt nog een pro test van mijn lieve schoonzoons, al geef ik die geen schijn van kans. Trouwens, ik ben al geïnstalleerd. Sinds vorige week dinsdag. Tot groot verdriet van de curator van het Ne- hafa-faillissement. Dat is nog niet eens helemaal afgelopen, he? Kan dat zo lang duren? Nu ja, mijn huis heeft er niets meer mee te maken. Ze kunnen me wat". „En je gaat er alleen wonen?" Ze legde haar knieën over elkaar en boog zich naar de man om vuur in haar sigaret te zuigen. „Dank je. Ja, allicht alleen. Of weet jij ie mand? Liefst van het mannelijke geslacht en nog liever met een hele boel geld, want ik ben gek op geld." „Dat weet ik," antwoordde hij la chend „Daar weet jij niks van, Ben," weerlegde ze met harde stem. „Pas in mijn huwelijk heb ik de werke lijke waarde van het geld leren ken nen. Je mag het nu wel weten. Jaap heeft me uit de goot gevist indertijd. Nou ja, zo erg was het niet. maar ik was hard op weg naar de bliksem te gaan. Ik was danseres en denk daar alsjeblieft niet zo min over, want .op vierjarige leeftijd was ik al op bal let. Ik heb in Amsterdam de ballet school doorlopen en later kwam ik bij de revue. Weet je, wat dat bete kent? Overdag repeteren cn 's avonds dansen. Hardstikke laat thuis, 's morgens uitslapen, hup-hup gauw eten en dan weer repetitie. Lijkt allemaal heel mooi,, maar de verdiensten waren niet navenant. De komieken verdienen scheppen geld en wij enkele tientjes per avond. Nou. op het laatst kreeg ik er balen van, hoorde, wat je kon verdienen met striptease, als je tenminste je figuur mee had had en probeerde op deze manire emplooi te vinden. En door HENK VAN HEESWIJK dat lukte. Toen heb ik Peet leren kennen. Aanvankelijk trok ik met hem op. Ja, we zijn een lang week eind smean op sjouw geweest, maar toen wist ik nog niet, dat-ie ge trouwd was. Dat moet je van me ge loven, Ben, want ik ben echt niet het type, dat om de ping-ping kontakt zoekt met getrouwde mannen. Dus kapte ik ermee. In die tijd dronk ik wat te veel; de baas van de tent, waar ik danste, waarschuwde me. In die dagen ontmoette ik Jaap. Na het strippen nodigde hij me uit bij hem aan tafel te komen zitten. We praat ten en dronken. Achteraf hoorde hij me uit. Op een van mijn vrije dagen haalde hij me op uit Amsterdam en nam me mee naar zijn buis. Hij liet alles zien, zei dat-ie weduwnaar was en dat-ie met me wilde trouwen, maar dat ik dan een geheel ander leven zou moeten leiden. En geen andere mannen meer. Hij was heel anders dan Peet. Nu ja, dat weet je zelf ook, nietwaar? Peet zou, bij wij ze van spreken nog geprobeerd heb ben zijn eigen schoonmoeder te ver leiden, als ze er apetijtelijk uitzag. Ik hoefde er niet lang over na te denken, dus zei: ja. Hij wilde, dat ik meteen ophield met strippen, maar ik had een kontrakt. Jaap kocht het de volgende dag af en installeerde me voorlopig in een hotel nabij de stad. En toen trouwden we al spoe dig. Jullie waren op de receptie, dat weet ik nog. Ik mocht Rei na meteen al niet, sorry, Ben, dat ik het nu zeg. Maar ja, ik was opeens de vrouw van de grote baas en dan leer je di plomaat te zijn." Ze imiteerde met een gemaakt lachje: „Leuk je weer te zien, Reina, dank je wel voor je gelukwensen." (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 9