X Plan West-bewoners vormden belangengroep Zierikzee-West de Stad Parijs FLINKE ZIERIKZEESE BELANGSTELLING VOOR CULINAIR FESTIJN IN 'BRITTANNIA' SCHIPPERSTRUIEN d e u r I o o Koopt U elke dag een slaapkamer Slaapkamer show STREEKNIEUWS NUTSSPAARBANK ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE v,«daS 7 november 1975 Nr. 21790 3 .Mondragon" adopteerde buitenlands diner ZIERIKZEE, 6-11. Voordal head-cliief J. Smits van het Cumherlandhotel in Londen en de andere vier En gelse chef-koks zich konden voegen bij de dansende paren uit geheel Zeeland, hadden deze keukenmeesters in hun geïmproviseerde keuken, in een der grote zalen van „Brittaimia", aan de Vlissingse boulevard, enige uren lang met uiterste zorg gewerkt aan de bereiding van een uitgebreid Engels diner. Vanuit de „veldkeuken" werd deze gevarieerde maaltijd, met veel zwier en vakkennis direkt uitgeserveerd voor de vele tientallen verzamelde Zeeuwen, waaronder een opvallend groot aantal „fijnproevers" uit Zic- rikzee en omgeving. Dat er zovelen helemaal naar Vlissingen" waren gereisd om aanwe zig te kunnen zijn bij dit groots opgezette culinaire festival is overi gens niet zo verwonderlijk als het misschien wel lijkt, want het Zierik- zeese specialiteitenrestaurant „Mon- dragon" leverde een belangrijk aan deel aan dit geslaagde typisch En gelse eetfestijn. De culinaire aktiviteiten in Vlis singen begonnen overigens al eerder deze week: dinsdag vond in „Brit- tannia" immers de jaarlijkse grote culinaire shows .plaats welke dit jaar niet minder dan 240 fraaie inzen dingen uit geheel Europa heeft op geleverd. Omdat deze week „dus toch" vele befaamde koks in Vlis singen aanwezig waren, werd beslo ten om aan de wedstrijden een culinair festival te verbinden. Dit festival werd met veel en thousiasme en inzet door een aantal Zeeuwse restaurants geadopteerd en dat betekende in de praktijk dat Advertentie vijf Duitse koks en evenveel Engelse meesters een origineel buitenlands diner op de Zeeuwse tafels toverden. Wijnproeverij en diner Het Zierikzeese „Mondragon" ge noot hierbij de eer het diner dat volgens Engelse maatstaven werd bereid, te accompagneren. En dat betekende dat er woensdagavond niet alleen veel „eters", maar ook een belangrijk deel van de staf van „Mondragon" in „Brittannia" aan wezig was om in goede samenwer king met de Engelse collega's een uitgebreide maaltijd te verzorgen. Het Zierikzeese restaurant had bovendien gezorgd voor een com fortabele bus voor het vervoer naar Vlissingen. Tijdens de reis werd al vast een aperitief aangeboden en verwelkomde assistent-bedrijfsleider N. v. d. Zwan namens „Mondragon' de gasten „aan boord". In „Brittannia" belandde men in een druk bezochte sfeervolle wijn proeverij, aangeboden door wijnko pers J. A. Verbunt b.v. Voor de op De Engelse koks, o.l.v. head-chief mr. J. Smits (geheel links) staan aangetreden voor het in Brittania gehouden culinaire festival, waar voor ook veel belangstelling bestond uit Zierikzee. Het Zierikzeese res taurant Mondragonadopteerde het aangerichte typisch Engelse diner. gevarieerde wijze door een huisor kestje opgeluisterde maaltijd wer den de vele gasten verwelkomd door de nestor en oprichter van de Ned. Ver. van Chef Koks, de heer Hee- ring, die later op de avond nog enige malen een toelichting op de samen- stelling van de geserveerde gerech ten gaf, zoals de gerookte Schotse zalm, de typische Engelse soep van lamsbouilion met veel gort en wei nig groenten, gevolgd door 'het lamsvlees, geroosterde aardappelen, gestoofde uien en een selektie „mixed vegetables". Een bijzonder heid was ongetwijfeld ook de zeer geslaagde „apple pie" en niet min der de originele Stilton-kaas. Na afloop van het rijkverzorgde Engelse „nationale maal" werd nog kwistig met dankwoorden gestrooid. Daarin deelden vooral ook de „Mon- dragon"-chef-kok de heer J. Verhoe ven en de direkteur de heer J. Ar kenbout, die voor de in „Brittannia" ondervonden gastvrijheid op zijn beurt de restaurant-direktie Zeeuw se manchetknopen aanbood. Zowel de Engelse koks als de Duitse, een tien man sterke keuken brigade. ontvingen allen uit handen van de heer Heering een fraaie her inneringsbeker. De heer Arkenbout voorzag verder de charmante Engel-, se bediening van een fraaie bloe menhulde. De Zierikzeese gasten zorgden daarbij voor een enorme response. Nee toch Laat U daarom eens goed voorlichten over alle mogelijkheden die er zijn Gratis advies Vrije toegang op onze Vergadering Coördinatie-orgaan Op dinsdag 11 november a.s. ver gadert de Deelnemersraad van de Stichting Zeeuws Coördinatie Or gaan voor Natuur-, landschaps- en Milieubescherming in de aula van het Goese Lyceum. In deze vergade ring zal o.a. het bestemmingsplan „'Recreatieplan Bruinisse" aan de or de worden gesteld. Zoals bekend heeft het Coördinatieorgaan zowel bij de gemeenteraad alsjrij ged. sta ten bezwaar gemaakt tegen dit plan. Beide bezwaren zijn echter verwor pen en nu is er nog een beroepsmo- gelijkheid bij de Kroon.' Het rekreatieplan voorziet in de aanleg van een groot aantal zomer woningen, camping en karavanter- reinen met in totaal rond de 14.000 slaapplaatsen. In, haar. bezwaar had het Coördinalieorgaan voorgesteld dc drie onderdelen van het plan, die na elkaar zullen worden aangelegd, ook als aparte bestemmingsplannen ter visie tc leggen. Daardoor zou het mogelijk zijn geweest, ieder onder deel aan de dan heersende noodzaak tot realisatie te kunnen toetsen. In de komende vergadering wil het da gelijks bestuur deze visie gaan be spreken met de Deelnemersraad. Openbare bijeenkomst NVV over energie en milieu Het Distrikt Zeeland van het NVV belegt op donderdagavond 20 no vember aanstaande in „De Brasse rie" tc Middelburg een openbare bij eenkomst over het onderwerp „Energie en natuur in relatie tot in dustrialisatie en ckonomisehc groei". Het onderwerp zal worden inge leid door flr heer II van Poelje, staf medewerker van het NVV. dr. ir .1 Nijmon, direkteur van Hoechst-Vlis- singen en de heer J. H. Scheurman, direkteur van Pechiney-Nederland. nancieel. als wat betreft het beschik baar stellen van een vergaderlokali teit, zulks als stimulans voor de toe komst van deze nieuwe vereniging. Kleuterschool „De Woelwaters" Op dinsdag 11 november a.s. wordt in het schoolgebouw, de jaarlijkse ouderavond gehouden van de open bare kleuterschool „De Woelwaters". RENESSE Aid. Noordwelle e.o. Plattelandsvrouwenbond Donderdagavond 13 november houdt de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Noord welle en omstreken een bijeenkomst in de zaal van restaurant Rietnisse aan de Oude Moolweg te Renesse. Deze avond zal notaris mr. D. van Eek uit Zierikzee een causerie hou den over „Enige aspekten van het erfrecht". Verder zal drs. F. C. Ver vloei, register-akkountant te Renes se, spreken over „Besloten ven nootschap in de landbouw". NIEUYVERKERK Luid-klok buiten gebruik In aanvulling op ons bericht don derdag betreffende de „klok uit de klokkestoel", het volgende: Gelijk bekend wordt voor elke kerkdienst, die wordt gehouden in de Ned. Herv. kerk alhier de klok tweemaal geluid. Om onnodige teleurstelling te voorkomen, zondag a.s. zal er in deze kerk twee keer dienst zijn en wel om 10 en 2 uur. Deze diensten zul len zijn de bevestigings- en 'intrede- diensten van de nieuwe predikant ds. W. J. Kolkert. Zondag behoeft men dus niet te wachten op de luidklok. „De macht van het kleine" Als leidster van de koliekte „De macht van het kleine", de landelijke organisatie tot steun aan het werk van de christelijke vereniging voor de verpleging van lijders aan epilep sie, afdeling Nieuwerkerk, heeft me vrouw Van de Vaate-De Bleijker dit werk neergelegd. Met dank voor het werk, vele jaren voor dit goede doel verricht, werd van haar afscheid ge nomen. Mevrouw Van Gameren, Zee asterstraat 14, heeft haar taak over genomen. Gesteund door vijf jeug dige kollektanten gaat ook dit werk weer verder. Spits op toren Bij gunstig weer zal op vrydag 14 november (tussen negen en tien uur) de spits op de toren in aanbouw ge plaatst worden. Degenen die bij dc realisering van de torenbouw zyn betrokken, komen om negen uur sa men in het gemeentehuis. BRUINISSE Samenzang-avond De C.J.V. organiseert zondagavond 9 november een samenzangavond in het Verenigingsgebouw, Deestraat. Aan deze avond werken mee de gos pelgroep „Ecclesia" uit Rotterdam en de eigen groep „Novem '73". De Her vormde predikant uit Bruinisse ds. R. H. M. de Jonge zal een meditatie houden. Haven-, kade- en andere gelden De tarieven van haven - kade - za te en overscheepsgelden zullen op voorstel van b. en w„ wanneer de raad daar vrijdagavond mee akkoord gaat een geringe verhoging onder gaan, met uitzondering van plezier jachten. De tarieven werden voor het laats in 1972 verhoogd, en uit exploitatie overzichten over de jaren 1973 en 74 blijkt dat er een fors tekort is. Deze tekorten kunnen niet weggewerkt worden, daar anders de tarieven veel te hoog zouden komen (e liggen Ondanks de gezonde financiële po sitie waarin de gerrteente Bruinisse verkeert, hebben wij gemeend een voorstel te moeten doen om de ta rieven te verhogen, aldus het kolle ge in een toelichting voor de ge meenteraad. Opfriiiingscurius weggebruikers De opfrissingskursus voor alle weggebruikers die wordt georgani seerd door de vereniging „Veilig Verkeer" afdeling Bruinisse en waarover we al eerder schreven in ons nummer van 3 oktober is be paald op donderdag 13 november en 27 november in het verenigingsge bouw aan de Deestraat. Deze beide cursusavonden zijn geheel gratis en. staan onderleiding van de postcom- mandant der Rijkspolitie te Bruinis se de heer Chr. Tol. Het bestuur van „Veilig Verkeer" hoopt dat. velen het nut van een dergelijke cursus inzien want het is zeer belangrijk hetgeen men al eens geleerd heeft terug op te halen, maar ook met de verande ringen in het verkeer wordt men op deze avonden gekonfronleerd. Voor tijd: zie agenda. Opbrengst koliekte De opbrengst van de koliekte voor het jeugdwerk die gehouden werd tijdens de jeugddienst van zondag 26 oktober beroeg f 337,—. Motorkruiser zonk De havenmeester van jachthaven „Aquadelta" werd dinsdagmorgen gewaarschuwd dat een in de haven afgemeerde motorkruiser in zin kende toestand was. Toen de eige naar de heer Van Loon uit Rolter- dag (gewaarschuwd door de haven meester) op de haven arriveerde was het schip nagenoeg onder water verdwenen. Het scheepje werd de zelfde dag nog door jachtwerf Fa. D. van Duivendijk gelicht. Nadat het woensdag op de helling was ge draaid Constateerde men dat de uit laat van de motor die op de water lijn was aangebracht was gaan lek ken waardoor het schip is gezonken. Keus nieuwe brandweerauto De keuze voor het chassis van de nieuw\ aan te schaffen brandweer auto qp Bruinisse is gevallen op Mercedes 1017F. Deze beslissing is genomen in nauw overleg tussen de kommandant van de vrijwillige brandweer Bruinisse en de Rijksin- spekteur voor het brand wezen te Breda. Öp voorstel van de komman dant stellen b. w. de raad voor bij een drietal firma's offerte te vra gen met betrekking tot de Mercedes 1017F aan de hand van bladen en het bestek van een autospuit. Moeilijk met Amsterdamse PvdA AMSTERDAM. 6-11. „Weinig vro- lijk". Zo typeert een rapportage- commisie van de PvdA-Amsterdam de situatie, die zij heeft aangetrof fen bij de hoofdstedelijke socialis ten. „De verharde en verzuurde re laties binnen raadsfraktie en gewest, het gebrek aan loyaliteit en solida riteit en de onbekwaamheid waar mee organen en personen in het spanningsveld opereren is onthut send", aldus de commissie in haar eindverslag. Flitsen uit het buitenland PEKING. De Franse minister van buitenlandse zaken, Jean Sauvag- nargues, wordt 19 november in Pe king verwacht voor een officieel be zoek van vijf dagen aan de Chinese Volksrepubliek. GENÉVE. De Verenigde Staten hebben de Internationale Arbeids organisatie (ILO) laten weten, dat zij zich uit dit gespecialiseerde orgaan van de Verenigde Naties willen te rugtrekken. BRUSSEL. De ongeveer 12.000 ambtenaren van alle Europese in stellingen (die gemiddeld twee tot drie maal zoveel verdienen als na tionale ambtenaren) krijgen voor een half jaar 5 procent salarisverhoging. WASHINGTON. President Ford heeft donderdag gezegd Egypte en andere landen van het Midden-Oos ten volgend jaar te willen bezoeken om zelf bij te dragen aan een vreed zame oplossing in dit gebied. ISTANBOEL. Bij een schietpartij tussen rechtse en linkse studenten aan de hogeschool voor ekonomie en handelswetenschappen in Istanboel zijn donderdag een student gedood en verscheidene anderen gewond, zo maakte de politie bekend. BRUSSEL. De Europese minister raad heeft in Brussel in hoofdlijnen het algemeen preferentieel systeem voor 1976 vastgesteld, d.w.z. dat hij de tariefpreferenties die aan ontwik kelingslanden worden gegeven, voor volgend jaar met 15 procent heeft verhoogd. ALGIERS. Van welingelichte zijde in Algiers is donderdag vernomen dat in het zuidwesten van Algerije „algehele mobilisatie" bestaat, naar aanleiding van het binnentrekken van 350.000 Marokkaanse vrijwilli gers in de Spaanse Sahara. Advertentie <le ideale geziilsbank Verhuur kluis- Joketten BURGH-U AAMSTEDE: Jul ianastraa l 'B ernhardstraat dinsdag 11.00-12.30 uur. Goed bezochte vergadering' in „Borrendamme"' Na de pauze krijgen de aanwezi gen de gelegenheid om te diskussië- ren met een forum. Tentoonstelling visuele poëzie In het Filmhuis Kuiperspoort Middelburg wordt van zaterdag 8 november, tot en met vrijdag 28 no vember de tentoonstelling Visuele Poëzie gehouden. De tentoonstelling wordt zaterdagmiddag ingeleid door Paul de Vree. Aan de totstandko ming hebben meegewerkt Jeugd en Muziek Zeeland, het Instituut voor Kunstzinnige Vorming en de Zeeuw se Muziekschool. De expositie werd samengesteld uil werk van Belgische en Nederlandse visuele dichters en omvat objecten, collages, foto's en grafiek van vijftien' kunstenaars. '1ERIKZEE Stichting Het Zeeuwse Kruis Dc algemene vergadering van de prov. Zeeuwse Vereniging „Het Groene Kruis", het Zeeuwse Oranje- Groene Kruis en aan de prov. Bond „Het Zeeüwsche Wit-Gcle Kruis", zal worden gehouden op zaterdag 13 december a:s. te Goes. Personeelsvereniging Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis Op een woensdag gehouden ver gadering is het gekomen tot oprich ting van een personeelsvereniging van het Zweedse Rode Kruis-zieken- huis, met als voorzitter de heer M. J. den Haan. die dc hoop uitsprak op het voortbestaan van deze vereni ging. daar er ook al vroegere pogin gen zijn gedaan, bet /.over te krijgen. Als motief word aangevoerd, dat door de vereniging het onderling kontakt lussen de personeelsleden wordt bevorderd, ovenals een goede samenwerking. Van direktiezijde is inmiddels steun toegezegd, zowel fi- ZIERIKZEE, 6-11. In de rekreatiezaal van „Borren- dannne" vond jl. donderdagavond een vergadering plaats, die de voorlopige werkgroep Plan-West had belegd voor de bewonrs van West. Ongeveer zestig buurtbewoners hadden gehoor gegeven aan de oproep van de werkgroep, zodat de heer J. Vroombout - als voorlopig voorzitter - een behoorlijk aantal belang stellenden kon verwelkomen. Na opening van de byeenkomst werd een overzicht gegeven wat tot nu toe door dc werkgroep werd na gestreefd en bereikt, zoals dc speel- terreintjes en het verkrijgen van een gemeentelijke startsubsidie. Al werd hier en daar een kritische kantteke ning geplaatst, over het algemeen bestond er een duidelijke waardering voor wat kon worden bereikt. Besproken werd ook de bestem ming van hel terreintje tussen kleu terschool en winkel in aanbouw en het bleek wel dat de buurt op die plaats hel liefst een gemeenschappe lijke voorziening in de bouwsector zou zien. Getracht zal ook worden om te komen tot de plaatsing van wat extra speeltoestellen ten zuiden van de Scheldestraat. Wensen voor wensen leven bij de bewoners van West bleek dat wensen in brede zin in ruime mate aanwezig zijn. Die wensen hebben vooral betrekking op erkccrsvoorzieningen. op mogelijk heden voor dc bewoners van Borren damme om zich wat gemakkelijker te kunnen verplaatsen, op htet schep pen van recreatiemogelijkheden voor in 't bijzonder ook de wat oudere jeugd, plaatsing van telefooncellen en brievenbussen en de inrichting van een consultatieburootje voor dc kleinsten. Omdat deze wenslijst om de leef baarheid zoveel mogelijk te vergro ten, groot genoeg was om verdere aktiviteiten te ontwikkelen werd be sloten tot opheffing van de werk groep en te komen tot de instelling twwintigvan een voorlopgi bestuur. Ruim twintig mensen bleken tjereid te zijn daadwerkelijk te gaan mee werken en daartoe werk in tc vor men commissies te gaan verrichten. De aktiviteiten zullen voorlopig voor een 1 aar plaatsvinden, tijdens die periode zal getracht worden regel matig voorlichting aan de buurtbe woners te geven over wat er zoal aan de orde is. De bedoeling is ook om te komen tot een definitief bestuur. Voorlopig voorzitter de heer Vroombout was van mening dat op deze wijze do fundamenten konden worden gelegd voor een goede vorm van meedenken door de bewoners van West. Het voorlopig bestuur bestaat uit dc ge hele al bestaande werkgroep, aange vuld met een aantal kandidaten ge steld in de vergadering. De nieuwe „formatie" gaal aan dc slap als de Belangengroep Zierikzee West". Binnenkort zal een eerste vergadering worden gehouden. Dan zal o.a. een dagelijks bestuur worden gekozen. Advertentie voor heren en jongens, in meerdere kleuren meelstraat 31 zierikzee midden in de poslslraat - zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 3