WERK STUURGROEP OOSTERSCHELDE NU NOG IN TEKEN VAN ONZEKERHEDEN NOTA i KADO-IDEE 1 TROMP Financiële problemen jonge landbouwers worden verlicht „De Maltarakkers" Ouderavond Chr. kleuterschool De moord te Rotterdam Aanpassing verkeers maatregelen CITROËNA2CV Garage G. Wandel Zn. Salarisverbetering onderwijzers AGENDA ETALAGE 2 Installatie te Middelburg MIDDELBURG, 6-11. Tijdens de installatie van de „Stuurgroep Natuur- en Reereatiebelangen Ooster- schelde", woensdag in het Provinciehuis te Middel burg, heeft gedeputeerde A. L. van Geesbergen er op gewezen dat de werkzaamheden van de stuurgroep in eerste aanleg duidelijk in het teken van onzekerheden zullen staan. Niet altijd kan men onverholen staan juichen bij hetgeen over een zo gevoelig gebied als de Schouwse Westhoek „van hogerhand" wordt besloten. Hoe anders ditmaal, nu G.S. besloten hebben te kiezen voor hel „middcnmodel" in de onderwer- pclijke nota voor dit gebied. In de praktijk betekent zulks dat men wil gaan tot een aantal slaapplaatsen van 58.000. Een veel verdergaand plan zou gaan tot 95.000 slaapplaat sen cn een plan van geringere opzet tot 45.000. Dat de middenweg is gekozen, lijkt voor de streek, voor de bewoners, voor de hoedanigheid van het gebied en het wensenpakket van de toeris ten zeer aanvaardbaar. Als men te klein denkt immers doet men on recht aart de derde bad plaats van Nederland. Zoekt men het in het ui terste, dan komen alle bedreigingen in volle zwaarte op het gebied te rusten, wat betreft het milieu, de leefbaraheid en dat soort zaken, waarover het tegenwoordig terecht gaat. De middenkeus is de verstan digste en garandeert een nog in de hand te houden ontwikkeling. Het dunkt ons hard nodig te zijn, want te verwachten valt - volgens recente prognoses - toch een toeneming van het binnenlands toerisme. De zomer van 1975 bewees, dat het in Neder land best nog kan met het weer en hoezeer „touroperators" ook in de weer zijn, het is duidelijk dat een buitenlandse vakantie, nog altijd fiks wat geld kost, boven de inschrij vingsprijs. Op dit punt behoeft de Westhoek, behoeft ook Schouwen-Duiveland zich geen zorgen te maken. De draagkracht van het gebied zal der halve in de toekomst maatstaf zijn voor de toeristische opvang en be geleiding. Het krijgt allemaal zijn beslag tijdens de behandeling van de desbetreffende nota in het vorojaar van 1976. Laat misschien indachtig de ontwikkelingen in het gebied tot nu toe, maar mogelijk niet te laat. Bijsturing komt er ten aanzien van het in het Streekplan aangestipte wegenplan. Ook dit kan gunstig zijn. De nota ademt een gest van enige terughoudendheid. De „wilde tijd" is een beetje voorbij en dat is al heel wat voor degenen, die het hoe en wat in de Westhoek niet zonder be zorgdheid hebben gadegeslagen. Gemakkelijke sterilisatie vrouwen AMSTELVEEN, 6-11. „Sterilisatie bij de vrouw is nu net zo gemakke lijk als bij de man. Want sterilisatie van de vrouw kan nu ook zonder al gehele narcose en daarom poli-kli nisch worden verricht". Dat zegt de Amstelveense vrou wenarts dr. H. Willemsen (51). Dr. Willemsen, die verbonden is aan het Andreas-ziekenhuis in Amsterdam, introduceert deze week na een studie in Miaihi (V.S:) een nieuwe sterili satie-techniek in Nederland. Volgens hem wordt van die methode nog nergens in West-Europa gebruik ge maakt. UTRECHT. Prinses Beatrix was in Utrecht aanwezig bij de viering van het 55-jarig bestaan van de YMCA- Nederland (Young Women's Chris tian Association). Het jongste be stuurslid mevrouw M. A. Garbutt- Fortgens (l.) bood bloemen aan. In het midden mevrouw H. C. Laman Trip-Nuboer, presidente YWCA-Ne- derland. Overigens vond de heer Van Geesbergen het een zeer goede be slissing de stuurgroep reeds thans in te stellen. Gezien de problematiek welke aan de orde zal komen bij beheer en in richting van de Oosterschelde wilde de gedeputeerde herinneren aan „de wijze les die we nog steeds krijgen met betrekking tot het Grevelingen- bekken." In dit verband wees hij op het feit dat er eerst jaren na afslui ting een inrichtingsschets is geko men. O verheids werken in het Gre- velingenbekken komen nagenoeg niet in uitvoering. Er worden alleen zgn. conserverende maatregelen ge troffen. Een beheerslichaam voor het Grevelingenbekken ontbreekt nog steeds. Wat betreft de Stuurgroep Ooster schelde betreurde de heer Van Geesbergen het dat het rijk nog niet is overgegaan tot het aanwijzen van een vertegenwoordiger. De Stuurgroep zal in de eerste plaats moeten komen tot een inven tarisatie van thans al bekend zijnde plannen en visies die er bij de ver schillende overheden zijn m.b.t. de funktie van de Oosterschelde voor natuurbehoud en openluchtrecreatie Deze eerste fase zou kunnen wor den beschouwd als het vaststellen van de nul-fase. Voorts zal binnen de stuurgroep kunnen worden be gonnen met beraad over de toekom stige bestuurlijke aanpak. Een ander belangrijke taak van de stuurgroep leek de gedeputeerde de begeleiding van de voorbereiding en uitvoering van de waterstaatkun dige werken. De stuurgroep zal daarbij zeer attent moeten zijn op de natuur- en reereatiebelangen. Gewaakt zal bijvoorbeeld moeten worden voor onnodige aantasting van natuurterreinen en voorts kan vanuit de stuurgroep worden bepleit dat bepaalde recreatieve voorzienin gen in waterstaatkundige werken worden meegenomen. Advertentie I? Kijk en kies NU 1 reeds voor 5 december 8 Nu is uw keus o het grootst in V zilver I goud g I uurwerken JUWELIERS-HORLOGERS I (Mourer) <j naast 's Gravensteen ZIERIKZEE I •jij Havenplein 1 - 01110-2443 ■iie!3cKSee<«^<ï<S<£-oKSX3Scwgem Werkplan Met deze opmerkingen over het funkitioneren van de stuurgroep liep spreker overigens vooruit op de di- ZIERIKZEE, 5-11. Deze week vond een goed bezochte ouderavond plaats van de Chr. Kleuterschool „De Mal tarakkers". De goed bezochte avond werd door de voorzitter van de ou dercommissie drs. J. C. Erbrink op de gebruikelijke wijze geopend. De C.D.A.-parfners in de Tweede Kamer GELDROP, 6-11. De leden van de KVP, CHU en AR in de Tweede Ka mer hebben in het verleden wel de gelijk getoond samen te willen wer ken. Dit zei prof. P. Steenkamp donderdagavond in Geldrop op een CDA-bijeenkomst. De heer Steen kamp onderstreepte zijn bewering met een aantal cijfers. „In de eerste zes maanden van dit jaar werden in de Tweede Kamer 136 wetsontwer pen in stemming gebracht. De drie CD A-partners stemden 135 keer ge lijk. In die zelfde periode werd over 123 moties gestemd, waarbij de CDA partners 104 maal gelijk gezind wa ren. De CHU had negen maal een andere mening, de KVP en de AR elk vijf maal", aldus prof. Steen kamp. Met auto in winkel verongelukt HAARLEM, 6-11. In de nacht van donderdag op vrijdag om vier uur is de 33-jarige H. Maas uit Haarlem met zijn auto een winkel van elek triciteitsartikelen aan de Gedempte Oude Gracht ingereden. Hij moet op slag dood geweest zijn. Hoe het ongeluk is ontstaan is niet bekend. De auto is zeven meter in de winkel gedrongen en de schade wordt voorlopig geschat op een ton. ROTTERDAM, 6-11. De politie in Rotterdam zoekt naar een man, die is gezien in het gezelschap van de graanhandelaar Anton Verschoor in de nacht waarin hij werd vermoord. De hoofdofficier van justitie heeft een beloning in het vooruitzicht ge steld voor diegene, die aanwijzingen kan geven die leiden tot de aanhou ding van de dader. De gezochte figuur is een buiten lander. Hij sprak Engels met een accent. Hij is ongeveer 25 jaar oud. reet na de installatie te houden eer ste vergadering van de stuurgroep. Een van de agendapunten betrof na melijk het opstellen van een werk plan, dat in eerste aanleg vanzelf sprekend een korte-termijn-plan- ning zal zijn. Andere agendapunten zullen zijn het vormen van een da gelijks bestuur en de instelling van een technische adviescommissie. De ze technische adviescommissie krijgt een bijzonder belangrijke funktie in het geheel. Juist ook met het oog op het functioneren van de* technische adviescommissie achtte de heer Van Geesbergen het van zo'n groot be lang, dat de rijksvertegenwoordigers zo spoedig mogelijk zullen worden aangewezen. Het jaarverslag van de school werd uitgebracht door het hoofd mevrouw De Jonge-van 't Hof. Daarna volgde het jaarverslag van de ouderkommissie, gegeven door de heer Erbrink. Hij bracht daarbij dank aan de leiding van de school, de beide leidsters, ook mevrouw Soesmaqn werd bedankt voor haar hulp. Wat leuke filmpjes over het leven op en rond de school, opgenomen door de familie v. d. Wekken, wer den vertoond. Mevrouw De Jonge vertoonde wat dia's over „Lego- land". Vervolgens sprak de hoofd leidster over de gang van zaken op school. Na de pauze hielde de ouders zich nog een uurtje bezig om met aller lei waardeloze materialen leuke werkstukjes te maken. Onafhankelijkheids karavaan PARAMARIBO, 7-11. Sinds drie weken rijdt door Suriname een on afhankelijkheidskaravaan die de .plattelandsbewoners in de distrikten moet voorbereiden op de onafhanke lijkheid. Anders dan de stedelingen in Paramaribo ontvangen deze men sen nauwelijks of geen informatie over de manier waarop hun land op 25 november aanstaande onafhanke lijk wordt. Voor hen is een vraag van belang: wat. zijn de gevolgen van de onafhankelijkheid voor mij persoonlijk. Boeren in „De Poel" GOES, 6-11. De Zeeuwse boeren in het ruilverkavelingsgebied De Poel-Heinekenszand krijgen als eer ste landgebruikers in Nederland de kans een beheersovereenkomst af te sluiten, waardoor zij financieel schadeloos gesteld worden voor de beperkingen die hen worden opge legd door het werken in landschap pelijk waardevolle gebieden. DEN IIAAG, 7-11. De K.N.A.C. zou het toejuichen wanneer de verkeers- wetgeving in ons land beter aan de feitelijke situatie zou worden aange past. De K.N.A.C. vindt het een goede zaak dat er in ons land binnenkort een verbod komt om kinderen bene den de twaalf jaar mee te laten rij den op de voorbank van een auto; een maatregel die ook in West-Duits- land per 1 januari van kracht wordt. De Koninklijke Nederlandse Auto mobiel Club noemt nog een aantal „Duitse" voorbeelden: taxi's, die van de vrije busbanen gebruik maken, moeten de richtingwijzer gebruiken als zij weer naar hun oorspronkelijke baan terugkeren. Evenals in West- Duitsland wordt hier de regel „houd je baan" al lang toegepast, maar ook in Nederland loopt de praktijk voor uit op de wet. Zo mag men ook in West-Duïtsland de extra rode mist- achterlamp in de stad gebruiken, maar misbruik wordt streng gestraft. EINDHOVEN, 6-11. Minister A. van der Stee (landbouw en visserij) heeft gcede hoop dat de financiële problemen van jonge landbouwers op korte termijn kunnen worden verlicht. Met name wordt gezocht naar op lossingen voor de problemen die zich voordoen als jonge landbouwers het bedrijf van hun ouders overnemen. Dit zei de minister woensdagavond m Midrtelboers waar hij sprak op een druk bezochte CDA-bijeenkomsl. Minister Van der Stee vertelde dal onlangs besprekingen zijn ge start met de Rabo-bank om te ko men tof een aangepaste nflossingsre- Advertentie De officiële Citroën-agent van Schouwen-Duiveland: Nieuwerkerk - Tel. (01114) 1487 DEN HAAG, 6-11. De belangrijke herziening van de salarisregelingen houdt ook in, dat hoofdleidsters en leidsters een verbetering krijgen, die vergelijkbaar is met dit van de leid sters met hoofdakte. Deze komen met hun salaris op het niveau van de niet-volledig bevoegde onderwijzer bij het lager onderwijs. De verbeteringen zijn in het alge meen vooral van betekenis vor het maximum-salaris. In het kleuteron derwijs worden de salarissen even wel al vanaf de 25-jarigé leeftijd aanzienlijk verbeterd. Steun aan bedrijfsleven DEN HAAG, 6-11. Het centraal orgaan voor de economische betrek kingen met het buitenland, waarin de centrale organisaties uit de ver schillende sectoren van het bedrijfs leven samenwerken, laat zich in zyn donderdag verschenen verslag over het tweede en derde kwartaal van dit jaar waarderend uit over de steun, die het Nederlandse bedrijfs leven van de regering en het bank wezen ondervindt bij het overwin nen van moeilijkheden, waarvoor de export zich gesteld ziet. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 8 en zondag 9 november Dokter J. B. Visser, Zierikzee, tel. (01110) 3965 neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Van Geer en dokter Lodiers. Dokter H. J. Simons; Renesse tel. '01116) 1280; neemt waar voor dokter Stenger en dokter Bruel Op zaterdag en zondag spreek uur, uitsluitend voor dringen de gevallen van 11.30 tot 12.00 uur en van 16.30 tot 17.00 uur. De weekeinddienst gaat in op vrijdagavond 20.00 uur en duurt tot maandagmorgen 8.00 uur. Dokter H. Speelman, Oosterland, tel. (01114) 1280, neemt waar voor dokter Richard en dokter Bui tendijk. Zuster Adriaanse, Dreischor, tele foon (01112) 341, heeft dienst voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts Buth, tel. (01115)-2254 neemt waar voor dierenarts Bergsma Spreekuur vrijdagavond 19.00- 20.00 uur; zaterdag 13.00-14.00 uur. APOTHEEK Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18, is op zater dagen geopend van 9.00-12.31 uur en va~ 16.30-17.30 uur. Of zondagen van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. geling voor jonge boeren. „Dit is volgens mij een belangrijke zaak, omdat zeker vlak na een bedrijfs overname de lasten van aflossing en rentes erg zwaar wegen voor een jonge landbouwer", aldus de minis ter. Fiscale maatregelen zullen met name voor deze groep niet zo veel soelaas bieden, omdat het belastbaar inkomen in vrijwel alle gevallen erg laag is. zo meent de minister. Hij kondigde verder aan, dal onderzocht zal worden op welke wijze dc grond bank meer dan nu het. geval is, in geschakeld kan worden, wanneer kinderen een bedrijf overnemen van hun ouders Ouwerkerk. „Brouetle", Ring 45, expositie schil derijen, op werkdagen en zaterdagen van 9.00-12.00 en van 13.00-17.00 uur. Vrijdag 7 november Zierikzee Hotel Van Oppen, 19.30 uur, verga dering Stad en Lande. Concertzaal. Concert Zeeuws Orkest, 20.00 uur. Huis van Nassau. Vogelhoudersver. „Zang en Kleur". 20.00 uur. Nutsspaarbank, 19.00 uur, prijsuit reiking stichting Nutstuingrondver- huring. 14.00 uur 's Landskamer vergadering waterschap Schouwen-Duiveland. Bruinissc Dorpshuis, 20.00 uur, filmavond „De Pul". Zaterdag 8 november Zierikzee De Zeeuwsche Herberghe, 20.00 uur, vergadering N.V.S.H. afdeling Schouwen-Duiveland. Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling „Mc Kenna's Gold". Zondag 9 november Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling „Mc Kenna's Gold". Bruinisse Verenigingsgebouw. Samenzang- avond, 19.30 uur. Maandag 10 november Zierikzee Concordia, 20.00 uur, V.V.V. Dinsdag 11 november Zierikzee Foyer Concertzaal, 14.00 uur, Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, af deling Schouwen. Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling „Mc Kenna's Gold". Schoolgebouw. Ouderavond „De Woelwaters", 20.00 uur. Oosterland Herv. Ver.-gebouw, 14.30-17.00 en 19.00-21.00 uur, verkoping goederen zendingskrans „DORKAS" Donderdag 13 november Zierikzee Herv. Ver.-gebouw, 20.00 uur, Herv. Vrouwengroep „Wees een Zegen". Haamstede Geref. kerk, 14.00 uur, Ned. Ver. van Huisvrouwen. Renesse Zaal „Rietnisse" afd. Noordwelle e.o. Plattelandsvrouwenbod, 20.00 uur. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na hall zes Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 Ue nieuwe maatregelen van het Amsterdamse gemeentebestuur om de sterk toenemend kriminaliteit in d Nieuwemarktbuurt en de Zeedijk tegen te gaan, gelden niet voor de Ferdinand Bol". Hel woord straat laat de Amsterdammer weg. Ge woon, de „Ferdinand Bol" niet eens zover uit de buurt van de Vijzel straat, met het parkje, ivaar de dankbaarheidsbank van in 1953 ge troffen Schouwen-Duiveland staat. Altijd daar even zitten op die bank natuurlijk. Maar de „Ferdinand Bol" dan. Die staat bol van een enorme etalageten toonstelling van (misschien) de merkwaardigste fotograaf, die Ne derland kent. De man maakt foto- kollages en behandelt de materie zo natuurlijk, dat een wat vluchtige passant denkt .met schilderijen te doen te hebben. De onderwerpen zijn absurdistisch, maar de sfeer, de „toon" en de kompositie zijn onver getelijk. Het is echt weer eens wal anders dan de stopflessen met zuur tjes in de laatst overgebleven dorps winkel van - zeg maar - 's Heer Jansdam of daarom trent. Een groot kleurig oog in een bos, behoort tot de kollektie en een dwars liggend gelaat in een omge ving met bomen en water. Heel snel de pas inhouden ook voor „de me neer". De meneer heeft het hoofd van een meneer, maar is verder kunstig verpakt in een vogellichaam. Zodoende zit hij op z?n vogels op een tuk in een alweer weelderig uitge dost boslandschap. Men kan ook niet heen om het zeer fraaie lichaam van een naakte vrouw in een soort duin landschap. Was het daar bij geble ven, het ware al heel wat geweest. Boven de blote tors echter is het hoofd van de vrouw verpakt in een vogelkooi en uit die kooi priemt een waarschuwenvinger omhoog. Zo alles bij elkaar is de verzame ling wel een spiegel van deze ver warde tijd, maar het gaat er om mooie dingen te isoleren uit de om standigheden. Misschien geldt dit niet alleen maar voor plaatjes (want dat zijn hef), maar voor het hele le ven. Behalve het oog, dl' VCertjcs- man cn de duinvrouw nog veel meer gezien in Amsterdam, maar er mort nog wal overblijven om te vertellen. SCHIER VA LAN DM AN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 2