IN EEN LAGERE VERSNELLING Europese eenwording ligt Chinezen na aan het hart Overzicht van knelpunten dijkversterking Oosterschelde Resolutie tegen apartheid KOOPJES HALEN „WIC0" BLIK DOOR HET WERELD VENSTER Wat biedt de BEELDBUIS MÊÊÊÈÊÊMBBBH ZIEItlK/IÜESClir; NIEUWSBODE n,,ui,ra,g c „«v.mim ,v. smo 7 Dat de Chinezen bondskanselier Schmidt juist nu hebben uitgenodigd is geen toevalHet past uitstekend in een vooral de laatste tijd weer ge- intensiveerde aktie van Peking om de V.S. (Kissinger kreeg het met koele nadruk onlangs te horen) en Europa te waarschuwen niet teveel op ontspanning tegenover de Sowjet- Unie te vertrouwen. In dit opzicht is de al lang zich voortslepende dis cussie over een wederzijdse even wichtige vermindering van strijd krachten MBFR in Europa de Chi nezen speciaal een doorn in het oog. Het doel van die gesprekken is le komen tot een verdunning van het militair potentieel aan de grens tus sen het westelijk en het oostelijk machtsbereik, waarbij dan verhoopt wordt dat de kans op strijd afneemt naarmate er minder middelen gereed liggen om hem te voeren. Een andere kant van de zaak is overigens niet minder belangrijk: troepen kosten geld en door de om vang te verminderen kan men be- lai\grijk besparen wat zowel in oost als west niet onwelkom is. De Chi nezen geloven hierin uitdrukkelijk niet. De kans op strijd neemt alleen maar af, volgens hun filosofie, als er minder reden voor is. Al het andere wat men doet kan slechts leiden tot enig uitstel op zijn best - vandaar dat Peking openlijk rekent op een oorlog met de Sowjet-Unie waarvan alleen het beginjaartal nog niet vaststaat. Vrede met de VS is voor de Chinezen om dezelfde reden ook nogal logisch omdat de twee landen niets van elkaar willen waarover de gemoederen hoog zouden kunnen lo pen, ook zijn ze het menig opzicht niet met elkaar eens. Nu zo'n toestand is er in Europa geenszins naar Chinees gevoelen en zolang die niet is ingetreden moet men op een conflict rekenen. Wie een conflict op komst weet en niet zijn best doet zo sterk mogelijk te zijn is dom. Intussen kan men na tuurlijk best werken aan een oplos sing van allerlei zaken die reden tot strijd kunnen zijn, maar als dit er slechts toe leidt dat men moet ge loven in het woord van de Sowjet- Unie kan men voor alle zekerheid de strijdvaardigheid nog niet opbergen. Chinese ministers hebben op rond reizen door Europa pleidooien ge voerd voor hun filosofie, nu zal on getwijfeld bondskanselier Schmidt er nog door voorzitter Mao Tse- toeng persoonlijk in worden onder wezen. Angst voor de Russen Hij is in deze natuurlijk een sleu- telfiguur, want West-Duitsland is een land aan de grens tussen oost en ivest. Op Westduits grondgebied zou de verdunning van de strijdkrachten voornamelijk in praktijk ivorden ge bracht en de bondsrepubliek is het eerste slachtoffer als deze manier om strijd te voorkomen mislukt. De Chinezen hebben altijd bezwaren ge had tegen de „Ostpolitik" van Willy Brandt en zijn ervan overtuigd dat Schmidt inmiddels al genoeg teleur- SCHIPHOL. Beeld van de drukte bij de passencontrole na de aankomst van vierhonderd Sxirinamers van Ja vaanse afkomst op Schiphol. stellingen te slikken heeft gekregen over wat zijn voorganger op dit ge bied deed, dat hij aanspreekbaar is geworden op dit stuk. In ieder geval kunnen de Chinezen hopen dat hij als direct betrokkene minder ge neigd is tot groot optimisme dan po litici uit landen die nog altijd een comfortabel aantal honderden kilo meters tussen hun grens en de dichtstbijzijnde divisie van het War- schaupa kt weten. Is deze Chinese bezorgdheid over een Europese zaak zuiver en alleen een strategische operatie om te voorkomen dat de Sowjet-Unie zich aan het Europese front zo veilig voelt dat ze China wel eens kan gaan aanpakken? Dat is een te sim pele verklaring. De Chinezen hebben er belang by dat naast henzelf de VS en de Sowjet-Unie ook een Euro pees blok is dat invloed uitoefent in de wereld, al was het maar om te voorkomen dat te makkelijk twee groten samsam gaan doen ten koste van de derde (USSR en VS tegen over China bijvoorbeeld). West-Eu ropa is economisch en industrieel al zeker een wereldmacht en zou het politiek ook kunnen zijn als het daarvoor maar de nodige eenheid kon opbrengen. Omdat politieke macht zonder mi litaire macht niet wel mogelijk is ziet China door beperking van de legers de kans nog kleiner worden dat Europa zich inderdaad ontpopt tot de macht die het kan zijn, temeer omdat wat er aan eenmakende orga nisatie is inderdaad voornamelijk militair is. Europese eenwording kan altijd rekenen op de groots mogelij ke Chinese steun en sympathie. H. A. de Boer voorzitter A.R.P. DEN HAAG, 5-V1. H. A. de Boei uit Santpoort is door de kiesvereni gingen van de Anti Revolutionaire Partij gekozen partijvoorzitter. Van de 1.174 uitgebrachte stemmen kreeg De Boer er 651 (55,6 procent). De eveneens door het partij door het partijbestuur op 27 september voor gedragen mevrouw J. G. Kraaije- veld-Woutérs kreeg 207 stemmen (17,7 pet.) en de door een aantal le den van de partijraad voorgedragen Sj. Jonker uit het Belgische Jezus-- Eik 312 stemmen (26,7 pet.). Als voorzitter, van de ARP volgt De Boer op dr. A. Veerman. Hij zal geïnstalleerd worden tijdens de na jaarspartijraad op 13 december in Hoogeveen. Rijksbijdrage fietspaden omhoog DEN HAAG, 5-11. De bijdrage die het rijk levert in de aanlegkosten van fietspaden in stedelijke gebie den wordt verhoogd van vijftig naar tachtig procent. De aanleg van fietspaden langs secundaire en ter- tiare wegen gaat het rijk voor de helft subsidieëren. Dit staat in een wetsontwerp van de ministers Wes terterp van verkeer en waterstaat en Duisenberg van financiën dat bij de tweede kamer is ingediend. Het geld hiervoor komt uit hel rijkswegenfonds. De bestemming van het. rijkswegenfonds wordt daar voor zo veranderd, dat mén er nu ook voor fietspaden uit kan putten. Tot nu tce kon dat alleen voor fietspaden langs rijkswegen. MIDDELBURG, 5-11. De Stuur groep Dijkversterking Oosterschel de zal een overzicht opstellen van de te verwachten knelpunten by de werken tot versterking van de dij ken rond de Oosterschelde. De stuurgroep is van mening dat deze werken voor alles bedoeld zijn om in afwachting van de definitieve beslissing over de wijze van afslui ting van de Oosterschelde, een zo groot mogelijke veiligheid te berei ken, maar ze vindt wel dat daarbij ook dient te worden gelet op andere waarden. Zoals bijvoorbeeld het be lang van de exploitatie van bedrij ven. De maatschappelijke ingreep die de dijkverhogingen met zich mee brengen zal waar mogelijk beperkt gehouden worden. De stuurgroep vergaderde in Middelburg onder voorzitterschap van de Zeeuwse ge deputeerde mr. J. Schlingemann. Schutsluis „Goese Sas" Uit een door ir. P. H. van der Weele, hoofd bouwbureau dijkver sterkingen Oosterschelde, verstrekt overzicht blijkt, dat als gevolg van de tot dusverre getroffen maatrege len aan de schutsluis Goese Sas het lek- en kwelbezwaar vanuit het ka naal zeer aanzienlijk is terugge bracht. Wat de tot heden uitgevoerde werkzaamheden betreft kon worden gemeld, dat op 24 september en 25 september jongstleden de oude bin nendeuren door nieuwe zijn vervan gen en dat in de tweede helft van oktober een begin is gemaakt met de bestrijding van de achterloopsheid door het aanbrengen van een „af- dichtingsscherm" achter de vleugel muren van het binnen- en buiten- hoofd aansluitend tegen het metsel werk door cementinjecties. In de gaten van de stortebedden in en bui ten de sluis is ongeveer 100 ton aan loodslakken gestort. Deze slakken zullen nog door middel van vloeibi- tumen worden vastgelegd. Voor het maken van een noodkering, die ook in het pakket maatregelen was opge nomen, zijn enkele alternatieven be keken. Een daarvan is het vernieu wen van de buitenvloeddeuren. NEW YORK, 5-11. De speciale po litieke commissie van dp V.N...heeft.-, met 83 stemmen tegen 15 en 13 ont houdingen een resolutie' goedge keurd die van de voornaamste han delspartners van Zuid-Afrika - "i'n het bijzónder het Verenigd Konink rijk, de V.S., Frankrijk-, West- Duitsland, Japan en Italië", eist on middellijk alle samenwerking met het rascistische regiem in Zuid- Afrika te staken en met de V.N. sa men te werken voor opheffing van de apartheid. Winst van C.S.M. in 1974-1975 ruim tien pet. hoger VIERVERLATEN, 5-11. NV Ceii- trale Suiker Maatschappij (CSM) verwacht dat de resultaten van hét op 1 oktober begonnen boekjaar 1975-76 niet zullen achterblijven bij die van het vorige boekjaar. De directie baseert dit op de te verwachten rekordproduktie' van suiker en het tot nu toe gunstige verloop van de huidige campagne ïn het op 30 september afgesloten boekjaar 1974-75 is de winst naar het zich laat aanzien met 10 a-15 pet gestegen. VRIJDAG 7 NOVEMBER NED. I: Aan de vooravond van het vrije weekeinde bedient de viCn\/ het 'eerste net. Om te beginnen het programma Van Nature, dat de re latie tussen de mens en de natuur belicht. In de programmaserie Luis ter van het orgel speelt vervolgens Jan Kleinbussink op het orgel van de Grote of Lebuïneskerk in Deven ter werken van 'o.a. Sweeling en Mendelsohn. Op humoristische wijze wordt de misdaad belicht in de se rie Briggs, de schrik van de geheime dienst. De chef van Briggs wordt op klaarlichte dag ontvoerd en Briggs smeedt een fantastisch plan om zijn baas te bevrijden. Anders gaai het toe in de aflevering van Kojak. De kaalhoofdige inspecteur moet een ondergeschikte van hem in bescher ming nemen. Deze medewerker na melijk denkt dank zij een tip van een verrader de slag van zijn leven te kunnen slaan. In deze Kojak-afle- vering wordt een van de rollen ver tolkt door Paxil Anka, de populaire zanger in de vijftiger en zestiger ja ren. Vervolgens dertig minuten voor het Farce-Majeure-team om te spot ten met allerhande aktuele gebeurte nissen. Daarna kan men kijken naar de film Gevallen, die gebaseerd is op een van de verhalen van de Duit se schrijver Thomas Mann. De film gaat over een jongeman die op een actrice verliefd wordt. Het succes van een romance is afhankelijk van de mening van de klassebewuste om geving van het tweetal. NED. II: Het gevarieerde pro gramma Een mens wil neemt anderhalf uur in beslag van de zendtijd die de AVRO op het tweede net tot haar beschikking heeft. Mies Bouwman is vrij succesvol vier we ken geleden haar tweede AVRO-sei- zoen begonnen. Wat zij_ vanavond in petto heeft, blijft een verrassing tot het laatste ogenblik. De AVRO brengt tussen zeven en acht de na tionale hitparade. Met Een mens wil wordt het tijdstip van tien uur be reikt. Het moment waarop een nieuwe aflevering van De gebroe ders Hammond begint. Edward Hammond begint zich nu echt pre- sident-direkteur van een groeiend bedrijf te voelen. Broer Brian voelt zich minder gelukkig, want er is een definitieve breuk met zijn echtgeno te Ann op komst. Op de informatie ve toer besluit.de AVRO haar pro- 50 Grada draaide zich even om. Een flauwe glimlach kwam over haar gezicht. „Dag", zei ze zacht. Daarna wijzend naar een pan op het vuur: „Ik heb verse andijvie". „Heerlijk. En hardstiklce fijn, dat je er weer bent. Kind, ik heb je ge mist." In de deuropening staande, nam hij een sigaret en stak die op. Ze antwoordde niet en keek evenmin op. De man rookte even. Het meisje reageerde helemaal niet meer op zijn aanwezigheid, zodat hij naar de kamer ging en het avondblad pakte. Pas toen ze aan tafel zaten en met de maaltijd bezig waren, zei ze op zachte, verontschuldigende toon: „Sorry, dat ik een paar keer niet kwam, meneer." „O, je bent bij voorbaat al gepar donneerd. Maar ik raak aan je ge wend, he?'Die dinsdag- en vrijdag avonden zijn voor mij hoogtepun ten." Enigszins verbaasd keek ze hem aan. „Werkelijk"? „Allicht. Ik mag je, dat kun je weten. Bovendien, omdat'ik door gaans alleen ben, zijn deze uurtjes voor mij een verademing." Ze antwoordde niet. maar legde mes en vork neer. Hij zag, dat ze maar weinig gegeten had. „Je moet meer eten," moedigde hij aan. „Je ziet er slecht uit." Schouderophalend zocht ze in haar tasje naar een sigaret en stak die op. „Ik heb een week niet gewerkt; het is allemaal zo ellendig." „Ik weet er natuurlijk van," ver volgde de man op kalme toon. „Ik g niet verwijten, daartoe heb ik het recht niet. Het is helemaal een aangelegenheid van jezelf. Alleen zou ik willen zeggen: probeer je er over heen te zetten. Voor het overige. als je er behoefte aan hebt, kom gramma. De laatste 45 minuten zijn voor Televizier Magazine met feiten en commentaren over gebeurtenissen in de ivereld van vandaag. VRIJDAG 7 NOVEMBER NED. I: 10.45 Schooltelevisie, 18.45 Kortweg; 18.55 Nieuws; 19.05 Van Nature; 19.55 Luister van het orgel; 20.15 Briggs; 20.40 Kojak; 21.35 Jour naal; 21.50 Farce Majeure22.20 Ge vallen; 22.50 Muzikale dagsluiting 22.55 Praten met de minister-presi dent; 23.05 Journaal. NED. II: 18.45 Brigadier Dog; 18.55 Nieuws; 19.05 Toppop; 20.00 Jour naal; 20.25 Een mens wil 22.00 De gebroeders Hammond; 22.50 Te levizier; 23.35 Journaal. ZATERDAG 8 NOVEMBER NED. I: 's Middags is de beeldbuis gereserveerd voor de TROS, die een afwisselend programma brengt. In het filmmagazine Simonskoop komt o.a. een portret van de acteur en re gisseur Mel Brooks. Vanmiddag ook het eerste deel van de reeds eerder uitgezonden serie Het geheim van de - Nijl. Het muzikale duo Spooky and Sue is de speciale gast in de spelsow Ren je rot. Tenslotte volgt het derde deel van de serie Heidi. Bij de fa milie Sesemann is men in eerste in stantie niet zo ingenomen met de komst van Heidi. Hxdshoudster juf frouw Rottenmeier vindt het meisje vies en ongeschikt. Over naar het avondprogramma van de AVRO, dat om zeveff uür van'start-gdüi met het vrolijke spelletje Wie van de drie? De AVRO heeft ook weer een afle vering van de satirische serie MASH Frank Burns en zijn liefje Hotlips krijgen laaiende ruzie met Hawkeye en Trapper John. Klokke acht begint de tweede film uit de Angelique-cy- clus. Dat betekent kijkgenot voor diegenen die van avontuur en ro mantiek houden. Angelique wordt na de terechtstelling van haar echt genoot door vijanden omringd. Maar zij vindt bescherming bij haar' vriend uit haar kinderjaren Nicolas. Een orgie, moordpartijen en nog wal andere pijnlijke zaken behoren tot de normale dingen in deze film. Na het journaal volgt een gesprek dat Son- ja Barends heeft met de Zangeres zonder Naam. Tot rond kwart over elf is tenslotte de buis voor AVRO's Sportpanorama. NED. II: De KRO opent met een dan vaker hierheen. Je bent altijd welkom, je hebt de sleutel, dus. „Dank je," antwoordde ze zacht, voor het eer&t hem tutoyerend. Tegen tienen ging ze weg. In de gang hielp hij haar in de regenman tel, want het was slecht weer ge worden. In een opwelling kuste hij haar op de beide wangen. „Pas goed op jezelf, Grada," zei hij enkel. „Ze redt het," zei Grada op een winderige avond aan het eind van september. „Ze krijgt het nog voor elkaar, let op mijn woorden." Ben van den Ogenaller begreep haar niet dadelijk. „Over wie heb je het. eigenlijk?" „Over Yolanda, Die meid heeft even geluk in haar leven! De rech ter heeft beslist, dat ze voorlopig de beschikking krijgt over haar huis. Natuurlijk betwisten de kinderen uit het eerste huwelijk van meneer Bouman Gruijters deze beslissing, maar er is een testament, waarin meneer heeft bepaald, dat de langst levende er mag blijven wonen. Vrij van welke verplichtingen ook. Me neer Van den Dungen heeft er alles op nageslagen, maar niets kunnen vinden om het te beletten. Er zijn namelijk nog een aantal schuldeisers die nauwelijks iets gehad hebben van de opbrengst uit het faillisse ment der Nehafa. Die hadden gegokt op beide woningen. Ook meneer Vaandonk heeft protest aangete kend. Hij schijnt ziek te zijn, want er was een veiklaring van een arts uit Lausanne." De man proefde de jaloezie in haar stem. Hij wist nu, dat ze Yolanda nooit hoog had. Omdat ze haar ver leden kent. Een berekenende griet, was haar oordeel. Misschien had Grada wel gelijk met deze definitie. SEROOSKERKE. Het is stil gewor den in het fraaie natuurgebied rond om de Schelphoekkreken. Zeer velen genoten deze zojner van dit bijzon der aantrekkelijke gebied, dat zich overigens ook uitstekend leent voor het maken van een afwisselende herfstwandeling. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) avontuur voor de jeugd, Wickie de Viking. Daarna komt het zesde deel van Aad van den Heuvels Afrikaans Dagboek, een zeer boeiend reisver slag van een 12.000 km lange tocht door West-Afrika. Vanavond het laatste deel van de komische serie Mijn vrouw de buurvrouw. George zal zich weer als de echtgenoot van de lieftallige Suzy moeten voordoen wil hij een belangrijke advertentie- opdracht in de ivacht slepen. De KRO zendt vervolgens een show i>an Marjol Flore uit, die tijdens de strijd om de Gouden Zeezwaluw de vierde plaats behaalde. In een tijdsbestek van 35 minuten brengt Marjol Flore een keten van chansons. Vervolgens begint de filmprojector te draaien voor de westernfilm Day of the evil gun. De rolprent is een moeizame speurtocht naar de Apachen. Glen Ford speelt de rol van de man wiens vrouw en kinderen tijdens zijn af wezigheid door indianen werden weggevoerd. Na deze enerverende film volgt de aktualiteitenrubriek Brandpunt. De muzikale dagsluiting wordt verzorgd door de fanfare St. CaecAllia uit Bocholts met de mars Rolling Waves. ZATERDAG 8 NOVEMBER NED. 1: 10.00 Teleac; 14.30 School televisie: 15.30 Nieuws; 15.32 Si monskoop; 15.55 Het geheim van de Nijl; 16.55 TROS Sport; 17.25 Ren-je rot; 17.50 Heidi; 18.15 Teleac; 18.45 Informatie Marokkanen; 18.55 Nieuws19.05 Wie van cle drie?; 19.35 Mash; 20.00 Angélique; 21.35 Journaal: 21.50 De Zangeres zonder Naam; 22.40 Sportpanorama; 23.20 Journaal; 23.25 Het lied van de week. NED. II: 18.45 Brigadier Dog; 18.55 Nieuws; 19.05 Wickie de Viking; 19.30 Afrikaans dagboek; 19.50 't Zand 33; 20.00 Journaal; 20.25 Mijn vrouio de buurvrouw; 20.55 Marjol Flore; 21,30 Duel der wanhopigen; 23.00 Brandpunt; 23.40 Muzikale dag sluiting: 23.45 Journaal door HENK VAN HEESWiJK „Van mij mag het, hoor!" ver klaarde de man lachend. „Ze zit mij niet in de weg." „Er was trouwens al een koper, die het onderhands wilde overhe- men. Voor een mooie som. Het was zo goed als rond, tot de beslissing van de rechtbank kwam. Punt uit. Gaat u maar weer naar binnen, me vrouw Bouman Gruijters. De man haalde zijn schouders op. „Wat maakt dat nou uit? Daar heb jij geen last van!" „Weet u, wat dat huis waard is? Honderdtachtigduizend wilde de ad- spirant-koper er voor geven. Bijna twee ton met de kosten mee. En dat geven ze zo maar weer kado aan mevrouw de weduwe Bouman Gruij ters. Mèt de inboedel, die ook wel een slordige duit waard zal zijn. Het moet toch niet gekker worden". „Wet is wet, Grada," antwoordde hij op kalme toon. „Zij heeft natuur lijk kunnen bewijzen, dat de baas geen gelden aan het bedrijf heeft onttrokken." „Welnee, hoe komt u er bij? Het is net andersom. Ze heeft gezegd: geeft u mij maar eens één bewijs, dat mijn man of ik of wij beiden ook maar één cent rechtstreeks aan de Nehafa hebben onttrokken! Ze had bovendien nog een ambtsedige verklaring uit Zwitserland van me neer Vaandonk. Ook hij bevestigt, dat er nooit geld aan het bedrijf is onttrokken voor privé-doeleinden. Integendeel: meneer Vaandonk durft zelfs te beweren, dat hij privé-be- zittingen heeft verkocht, zodat het personeel in april nog salaris kon krijgen, want toen waren er al moei lijkheden met de Amro. Dat wordt nu onderzocht. Inderdaad heeft me neer Bouman Gruijters in april en kele aandelen eri obligaties verkocht. (Wordt vervolgd) Advertentie Bil

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 7