Verbeteren Levensstrijddijk tot 4.50 m. plus N.A.P. gereed DANIEL WAYENBERG GEEN OVEREENSTEMMING IN STICHTING VAN DE ARBEID Stijgende werkloosheid in West-Duitsland natuurgids uit Nederlanders in Zweden verongelukt ENORM! Marokkaanse kabinet „op mars" Stichting „Natuur en Milieu" j wil beperking waterverbruik „Plannen binnenlands bestuur slecht uitgewerkt" Prins Claus reikt diploma Nederlands deel Noordzee Sadat beëindigt bezoek aan V.S. Vergiftiging op grote schaal Aardgasvondst Minder doden en gewonden door de 1-novemberwet HET ZEEUWS ORKEST AGENDA 2 Dijkvak Bruinisse in voorbereiding ZIERIKZEE, 5-11. Op 30 juni is op Schouwen-Duive land begonnen niet de versterking van de zeedijk pol der Schouwen, district Bórrendamme. De opleverings datum voor dit werk dat voor circa f 2,9 miljoen werd gegund is 15 juni 1976. Advertentie dirigent JAN OUT met als solist de wereldberoemde pianist Programma: SAINT SAËNS Ouverture la Princesse Jaune FAURÉ - Pellias et Mélisande RAVEL Ma mèfe l'Oye TSCHAIKOWSKY Pianoconcert no. 1 ZIERIKZEE: CONCERTZAAL vrijdag 7 november 8 uur Kaarten verkrijgbaar a 8,- (C.J.P.-houders en scholieren 4,-) bij de firma D. C. Viergever, Havenpark 42. Telefonische kaartreservering 6 en 7 november van 11.00-12.00 uur, telefoon (01110) 2670 en op de avond van het concert aan de zaal. Half oktober is hier het laatste zand in depot gespoten langs de be staande zcedyk tussen de Levens- strjjddijk en de Westhavendyk. Op de 31e oktober is het verbete ren van de Levenstryddyk tot 4,50 meter plus NAP gereed gekomen. Aldus wordt medegedeeld door de Stuurgroep Dijkversterkingen Oos- terschelde. Begin oktober was het profileren van het zandlichaam van de hoog waterkering in de Cauwersinlaag, dat aan de landzijde moest worden verzwaard, achter de rug. Begin no vember zal ook de kleibekleding' op dit zandlichaam zijn aangebracht en zal de glooiing, van betonblokken op het Westhavenhoofd zijn gelegd. Nog iiv uitvoering is de opbouw van het zandlichaam van de zeedijk tus sen de Levenstrijddijk en het West havenhoofd. Ten opzichte van de planning is er een kleine achter stand, die echter op de veiligheids aspecten geen invloed heeft. Noord-Bevelanil De versterking van hét 3.000 me ter lange dijkvak Jonkvrouw Anna- polder, Katspolder en Leendert Abrahampolder op Noord-Beveland zal naar verwachting begin december ci.s. gereed zijn. Met dit werk werd op 2 juni j.l. begonnen en voor on geveer f 3,2 miljoen gegund. Op 14 oktober j.l. waren de glooiingswer- ken en de grondwerkenvaan buiten berm, buitenbeloop en kruin ge reed. Dat was veertien dagen later dan de bedoeling was. Deze vertra ging was mede een gevolg van de schippersblokkade in België. Inmiddels is ook de kleibedekking op het binnenbeloop van de zeedijk praktisch geheel aangebracht. Men NEURENBERG, 5-11. In West- Duitsland waren in oktober 1.061.100 mensen werkloos vergeleken met 1.005.500 in september, zo heeft het arbeidsbureau in Neurenberg be kendgemaakt. Dit aantal komt over een met 4,6 procent van de beroeps bevolking vergeleken met 4,4 pro cent in september. Het aantal werk nemers waarvoor verkorting van de werktijd gold, bedroeg in oktober 716.600, 78.000 meer dan in septem- be., Er waren in oktober 209.600 va catures, 25.400 minder dan de maand ervoor. AMSTERDAM, 5-11. Prins Claus heeft woensdagmiddag in „De Open Hof" in Soest aan mevrouw H. N. Post-Maris het 2500ste diploma „Na tuurgids" van het Instituut voor Natuurbeschermingseducatic (I.V.N.) uitgereikt. Tijdens de bijeenkomst zei de voorzitter van het I.V.N., de heer H. Wals, dat sinds 1960 in 125 cursussen bijna 3500 personen zijn opgeleid. Een zeer hoog percentage van hen die een opleiding hebben gevolgd, is gedurende vele weekeinden per jaar bereid groepjes belangstellenden, van wie de leeftijden variëren van tien tot tachtig jaar, tijdens zorgvul dig uitgestippelde wandelingen in is nu bezig met het graven van de bermsloot, het afwerken van het zandbed voor de wegverharding op de binnenberm en het aanbrengen van draineerleidingen in deze berm. Tenslotte zal de wegverharding op de binnenberm worden' aangebracht. V oorbereidende werkzaamheden I lit de vergadering van de stuur groep is ook een overzicht gegeven van de stand van zaken bij de voor bereiding van nieuwe werkzaamhe den. Gereed is ontwerp en uitwer king van een klein objekt op Noord- Beveland (Leendert Abrahampol der), te beschouwen als een aanslui ting aan> het in 1975 gemaakte werk. Op Noord'-Beveland is verder in be spreking en nadere uitwerking de dijkversterking Colijnsplaat-Kats. Ter plaatse van het dorp Colijns- plaat geeftdeze uitwerking de no dige problemen. Op Schouwen Duiveland is in voorbereiding het dijkvak Bruinisse - gemaal „Duivelande". Het veld- Sektie van W.B.S.: DEN HAAG, 5-11. In de regerings plannen voor de reorganisatie van het binnenlands bestuur is weinig terug te vinden van dc spreiding van macht en verantwoordelijkhe den. Wel zijn dc uitgangspunten van de plannen goed. Dit is de conclusie van de sectie gemeente, gewest en provincie van de Wiardi Beekman Stichting, het wetenschappelijk bu reau van de P.v.d.A. Omdat de uitgangspunten goed zijn, maar de uitwerking verkeerd wil de sectie de plannen niet zonder meer verwerpen. In het definitieve wetsontwerp kan nog veel worden gecorrigeerd. Grote bezwaren hebben de socia listen tegen „het onthutsend mager takenpakket, dat de regering de gemeenten wil laten". De regering handelt daarmee in strijd met haai' doelstelling om sterke gemeenten te vormen. Ook heeft de WBS-sectie er grote moeite mee, dat de moge lijkheid wordt geopend, dat de vast stelling van bestemmingsplannen geheel of gedeeltelijk van de ge meente naar de provincie kan gaan. contact te brengen met de natuur. De heer Wals was van mening dat het korps van vrijwillige natuurgid- sen het meest heterogene gezelschap is dat men zich kan voorstellen: „maar een kenmerk hebben zij ge meen: het vertrouwen dat, hoe ern stig de milieucrisis ook is, de ont wikkeling ten goede kan keren", al dus de voorzitter van het I.V.N. Prins Claus kreeg een exemplaar van het handboek voor de opleiding tot natuurgids aangeboden, dat pas is verschenen onder de titel „Gras duinen en vossen voor mens en na tuur". Het werd hem overhandigd door de oud-voorzitter van het in stituut, de heer J. A. Nijkamp, die een belangrijk aandeel had in dc samenstelling van dit losbladig kur- susboek. werk is voltooid en de gegevens worden verder uitgewerkt. Het ontwerp-bestek voor hei bc- storten van twee vakken in de voor oever van het district Flaauwers (resp. 200 en 300 meter lang) is op gemaakt. Er zijn nog problemen met de levering van het nodige stortma teriaal. Daarvoor worden thans nog verschillende alternatieven onder zocht. Op Tholen is in voorbereiding de versterking van het dijkgedeelle stadswallen Tholen-Razernijpolder. Het veldwerk is voltooid en uitge werkt. Voor enkele, zeer specialis tische problemen die samenhangen', met de dijkverbeteringen worden adviezen van ingenieursbureaus ge vraagd. Depót-voorzieningen i Ten aanzien van de toezegging om materiaaldepots voor eventuele ca lamiteiten in te richten werd door ir. Van der Weele meegedeeld 'dat een werkwijze is uitgewerkt om hiervoor gebruik te maken van de bij de verschillende werkhavens voor de Deltawerken aanwezige grote hoeveelheden materiaal. Met de aannemers wordt een regeling getroffen om deze zonodig zeer snel te kunnen inschakelen/ De stuur groep maakte een interessante ex cursie naar de aan de gang zijnde werken op Noord-Beveland en Schouwen-Duiveland. Tevens be zocht men- de knelpunten in het vol gende jaar uit te voeren dijkvak Kattendijke-Wemeldinge. Dat zou slechts in uitzonderingsge vallen moeten kunnen voor nauw keurig omschreven projekten (lucht havens, zeehavens, niéuwe steden). WASHINGTON, 6-11. President Sadat van Egypte heeft woensdag zijn bezoek aan de Verenigde Staten beëindigd nadat hij van president Ford de verzekering had gekregen dat Washington zal trachten onder handelingen tussen Syrië en Israël op gang te brengen over een nieuwe troepenscheidingsovereenkomst voor dc Golan. Sadat bracht een laatste bezoek aan Ford nadat de V.S. en Egypte een beginselakkoord hadden gepa rafeerd voor de levering aan Cairo van twee kernreactoren. LULEA (Noord-Zweden), 5-11 Twee Nederlanders - de 34-jarige J. H. J. Broekhoven uit. Putten en de evenoude J. Noordhock uit Alblas- serdam - zijn in de nacht van dins dag op woensdag om het leven ge komen in de haven van de Noord- zweedse plaats Lulea. Zij zaten in een bootje van een Nederlandse bag- germaatschappij uit Hardinxveld- Giessendam waarvoor zij werkten, dat in do vaarroute terecht kwam en werd overvaren door een Noors vrachtschip. Het boot je zonk onmid dellijk. De lichamen van de twee mannen konden pas woensdagmor gen worden geborgen. Zij zaten be klemd in het wrak. DEN HAAG, 5-11. Mr. C. van Veen, voorzitter van het bestuur van de stichting van de Arbeid heeft op een persconferentie meegedeeld, dat partijen deze middag en avond geen overeenstemming- hebben be reikt over het concrete beleid op het gebied van dc loonpolitiek voor 1976. Om een lange discussie over on derdelen en zijpaden die deze mid dag en avond zijn gevoerd kort te maken, aldus de heer Van Veen, kan ik meedelen dat de stichting er niet" uit is kunnen komen. Het punt dat overeind is gebleven is dat de vak beweging vasthoudt .aan zijn nota arbeidsvoorwaardenbeleid, en met name ten aanzien van de materiële arbeidsvoorwaarde volhardt in een volledige prijscompensatie per 1 juli 1976. De heer Van Veen herinnerde er aan dat van de kant van de raad van bestuur in arbeidszaken een en an dermaal in de laatste weken is ge zegd dat van prijscompensatie in 1976 moet worden afgezien omdat het doorgaan van die compensatie zou betekenen dat de loonkosten tot boven de 10 procent zouden stijgen. Dat vinden de werkgevers en onder nemers in de middenstand en land bouw te veel. Zij willen als beleids doelstelling de loonkostenstijging beneden de tien procent voor 1976 en als het. kan in de buurt van de acht- eneenhalve procent. Twee mannen omgekomen bij een bedrijfsongeval ROTTERDAM, 5-11. Bi.i hel be- drijf Andoc op de Maasvlakte zijn woensdag twee elektromonteurs om hel leven gekomen. Het zijn de 42- jarige J. L. Hupkens uit Delft en de 31-jarige H. P. Kleinee uit Rijswijk. De mannen verrichten werkzaamhe den aan een schakelkast op een pon ton, dat naast een in aanbouw zijnd booreiland ligt. De heer Hupkens werd geëlectroeuteerd. De heer Klei nee werd aanvankelijk vermist en later door duikers uit het water ge haald. Naar de toedracht van het. ongeluk wordt, een onderzoek inge steld. DEN HAAG, 5-11. Op een dinsdag middag in Den Haag gehouden pers conferentie, waar de gevolgen van de alcoholwet van vorig jaar 1 no vember zijn besproken, heeft dc heer J. Nystad, directeur van het instituut voor sociaal-wetenschap pelijke en economisch onderzoek en adviseur van Veilig Verkeer Neder land, geconcludeerd, dat de invoe ring van deze wet. heeft geleid lol een duidelijke reductie in het aan tal doden en gewonden. Hel aantal ongevallen met letsel waarbij alcoholgebruik wcril gecon- De heer Kok herinnerde er aan dat de drie vakcentrales de opdracht hebben van de leden van de bonden uiterlijk half november vast te stel len, of er een basis is voor een cen trale overeenkomst voor 1976. Als die basis er niet is, zullen de bon den die voor onderhandelingen staan over vernieuwing van collectieve ar beidsovereenkomsten voor bedrijfs takken of ondernemingen, op basis van de uitgangspunten van de vak centrales, de onderhandelingen be ginnen. BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE A.s. zaterdag-, zondag en dinsdagavond COLUMBIA-INTERNATIONAL presenteert Aanvang 8.00 uur Toegang 14 jaar Salarisverhoging voor kleuterleidsters en onderwijzers DEN HAAG, 6-11. De kleuterleid ster met hoofdacte krijgt hetzelfde salaris als de niet volledig bevoegd onderwijzer aan de lagere school. De volledig bevoegde onderwijzer gaat evenveel verdienen als wanneer de zelfde lcerkrachl bij hel' voortgezet onderwijs zou werken. Hoofden van grote en zeer grote lagere scholen krijgen een grotere toeslag, terwijl er voor de adjunct-schoolleider van een school met tenminste 450 leer lingen een toelage komt zoals men die ook bij mavo's voor dit soort functionarissen kent. slateerd bedroeg in de periode van 1 november 1974 tot en met 30 april 1975 1.252, over het tijdvak 1 novem ber 1973 tot en met 30 april 1974 was dit aantal 2.407. hetgeen een daling betekent van bijna 50 procent. Wat de verkeersongevallen met. dodelijke afloop betreft, waarbij sprake was van alcoholgebruik, trad cveneons eon sierko vermindering op 169 in de periode van 1 novem ber 1973 tot en met 30 april 1974, 96 in de maanden tussen 1 november 1974 en 30 april 1975. een daling der halve van bijna 11 procent. Ouwcrkcrk. „Brouette", Ring 45, expositie schil derijen, op werkdagen en zaterdagen van 9.00-12.00 en van 13.00-17.00 uur. Dondeidag 6 november Zierikzee „Bórrendamme", rekreatiezaal, 20.00 uur, vergadering bewoners Plan West (oprichting van een wijkraad). .Verenigingsgebouw 't Vrije, 19.30 uur, ontspanningsavond voor de bejaar den (U.V.V.). Concordia, 20.00 uur, P.J.Z.-avond. Scharendyke Gemeentehuis, 19.30 uur, vergade ring gemeenteraad Middenschou- wen. Vrijdag 7 november Zierikzee Hotel Van Oppen, 19.30 uur, verga dering Stad en Lande. Concertzaal. Concert Zeeuws Orkest, 20.00 uur. Huis van Nassau. Vogelhoudersver. „Zang en Kleur". 20.00 uur. Nutsspaarbank, 19.00 uur, prijsuit reiking stichting Nutstuingrondver- huring. 14.00 uur 's Landskamer vergadering waterschap Schouwen-Duiveland. Bruinisse Dorpshuis, 20.00 uur, filmavond „De Pul". Zaterdag 8 november Zierikzee De Zeeuwsche Herberghe, 20.00 uur, vergadering N.V.S.H. afdeling Schouwen-Duiveland. Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling „Mc Kenna's Gold". Zondag 9 november Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling „Mc Kenna's Gold". Concordia, 20.00 uur, V.V.V. Dinsdag 11 november Zierikzee Foyer Concertzaal, 14.00 uur, Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, af deling Schouwen. Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling „Mc Kenna's Gold". Oosterland Herv. Ver.-gebouw, 14.30-17.00 en 19.00-21.00 uur, verkoping goederen zendingskrans „DORKAS" Donderdag 13 november Zierikzee Herv. Ver.-gebouw, 20.00 uur, Herv. Vrouwengroep „Wees een Zegen". Haamstede Geref. kerk, 14.00 uur, Ned. Ver. van Huisvrouwen. Vrijdag 14 november Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur Der Bettel- student (Hoofdstad Operette/Z.V.U.). Zaterdag 15 november Westenschouwcn Hoofdingang „Domeinen", 14.00-16.00 uur: „Mosselloop" wedstrijd en trim- lopen van s.v. Delta Sport. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE telefoonnrs. na hall zei Redaktie: I M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: _J01110) 4188 LAATSTE NIEUWS RABAT, 6-11. Een Marokkaanse delegatie op hoog niveau geleid door premier Achmed Osman is in de nacht van woensdag op donderdag vanaf het vliegveld van Agadir ver trokken naar Tarfaya, ter deelne ming aan de „Groene Mars" naar de'Spaanse Sahara. Het Marokkaanse persbureau heeft meegedeeld dal de delegatie bestaat uit prins Moelay Ali, de mi nisters van buitenlandse zaken, justitie, openbare werken en verkeer, huisvesting, stadsontwikkeling, toe risme en milieu en islamzaken, staatssceretarissen. de secretaris van de islamconferentie, de leden van het dagelijks bestuur van dq Istiq- lalpartij onder leiding van haar secretaris-generaal en de ambassa deurs in Rabat van Quater. Oman en Soedan. D<- kranlekuppen in Franstalige Marokkaanse bladen van donderdag luidden: „Marokkaanse volk van daag op mars naar zijn Sahara" (L'Opinion), „Wij trekken vandaag dc Sahaia binnen" (Le Malin). 's-GRAVENLAND. Dc Stichting Natuur cn Milieu betreurt het dat dc regering - blijkens haar beslissing over het structuurschema drink- cn industriewatervoorziening - het opleggen van beperkin- J. gen in het waterverbruik nog niet zinvol acht". Dc ruimte cn geld verslindende projecten die worden voorgesteld maken duidelijk, dal aan dergelijke beperkingen niet valt tc ontkomen", aldus de werk organisatie voor natuurbehoud cn milieubeheer in een woensdag uitgegeven verklaring. Wat het water betreft meent dc stichting niet alleen dat het met het verbruik veel minder kan, zij vindt het ook nodig dat kies keuriger wordt omgesprongen met het schaarse grondwater. Het industriële gebruik is maar voor enkele tientallen procenten nood zakelijk aangewezen op groiidwaterkwaliteit. Hel ligt daaróm voor de hand dat in de grotere Industriegebieden naast het bestaande waterleidingnet een tweede net wordt aangelegd met industriewater dat bereid is uit oppervlaktewater. Het zuiverder grondwater moet in principe gereserveerd blijven voor de drinkwatervoorziening. I L J' DEN HAAG, 5-11. Het ministerie van economische zaken heeft woens dagavond bevestigd dat Placid In ternational, een Amerikaanse olie maatschappij, opnieuw een aardgas- vondst heeft gemeld op het Neder landse deel van het Noordzeeplat. De gasvondst is gedaan in blok L 14 van het Nederlandse plat. Over dc omvang van dc aardgasvondst is nog niets definitiefs'bekend, omdat daar voor nog een aantal seismografischc metingen zouden moeten worden verricht. ''^Geprikkeld De woordvoerders van partijen in het bestuur van de stichting, de voorzitter van het bestuur, werkge versvoorzitter mr. C. van Veen en werknemersvoorzitter W. Kok, ga ven op de gezamenlijke persconfe rentie blijk van de geprikkelde stemming die tijdens de eerste cn voorshands laatste onderhandelings vergadering heeft geheerst. JAKKARTA. 5-11. In Jakarta is woensdag bekendgemaakt dat er op Java 114 mensen om het leven zijn gekomen als gevolg van het eten van vergiftigd voedsel. De Indonesische gezondheidsdienst liet weten dat deze mensen een door een plaatselijk bedrijf gemaakt pro- dukt hebben gegeten dat bedorven soja bevatte. De hygiënische toestand in dit bedrijf zou erbarmelijk zijn. Rond 750 mensen lijden nog aan de gevolgen van de vergiftiging. Zij hebben hevige maagpijn. Maandag 10 november Advertentie Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 2