Rekonstruktie riolering en vervanging klapbrug leggen zware last op budget Zierikzee Krijgt Zierikzee een avond-HAVÖ-opleiding? Onderzoek sportvoorzieningen in gemeente Bruinisse KLEIJRRIJKE V0GEATENT00NSTELLING VAN „DE SCHOUWSE ZANGER" TE BURGH Geslaagde eerste avond jeugdklub „Theseus" Zonnemaire STREEKNÏEÜWS Russen tevreden over ontslag van Schlesinger NUTSSPAARRANK.. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dtnsdac 4 november Ï^TS tfr. 3 In 1975 kwamen veel objekten in uitvoering ZIERIKZEE, 3-10. „Dank zij de aanwezigheid van aanzienlijk meer middelen dan tot voor enkele jaren, konden in 1975 veel meer objecten in uitvoering ko men dan vroeger. In vergevorderde staat van voorbe reiding verkeren nog de rekonstruktie van de riole ring in de binnenstad en het vervangen van de klap brug buiten de Zuidhavenpoort". Aldus delen b. en w. in de aanbie dingsnota gemeentebegroting 1976 aan de raad mede. Het kollege wijst er op dat de beide laatste objecten een zware last op het gemeentelijk budget leggen. „Naar onze mening is het dan gewenst de uitvoering van deze werken afhankelijk te stellen van het verkrijgen van middelen in het kader van de werkloosheidsbe strijding. De commissie voor publieke wer ken heeft zich beraden over de in, 1976 voor uitvoering in aanmerking komende kapitaalswerken. Het col lege deelt de raad mee zich met de adviezen van de commissie te kun nen verenigen. Op de post voor „onvoorziene uit gaven" is voor renten en afschrijving, van nieuwe investeringen geraamd" een som van f 455.000. Rekening hou dende met een gemiddelde afschrij- vingsduur van 25 jaar, moet een las- tenpercentage van vier worden aan gehouden. De rente van financie ringsmiddelen op lange termijn zal procent vergen, zodat in totaal 13'/» procent kapitaalslasten moeten worden geraamd. Een investerings bedrag van rond f 3.370.000 zal dan mogelijk zijn, aldus berekenen b. en w. „Daar de praktijk leert dat alle in vesteringen niet tegelijk in het begin van het jaar worden gedaan, kan met een gemiddelde rente van 6 procent worden volstaan, zodat op genoemd investeringsniveau nogmaals 3Vs pro cent van het totaal investeringsbe drag, of ongeveer f 118.000, vrij is voor investeringen die ineens kunnen worden afgeschreven. Investeringen B. en w. adviseren de raad te besluiten tot de volgende investeringen. (De nummering geeft de urgentie weer die volgens het college deze kapitaals uitgaven toekomt). 1. Controle- en herstelwerkzaamheden oostelijke sectordeur van de keersluis in het havenkanaal82.500 2. Voorzieningen centrale verwarmingsinstallatie stadhuis 110.000 3. Voorzieningen aan bestaand woonwagenterreinf 47.000 4. Gemeentelijk aandeel in de restauratie van de panden naast het stadhuis, zijnde Maarstraat, het Tempelierenhuis, de Nobelpoort, vernieuwing zijgevel Gravensteen en restau ratiewerken binnengedeelte en restauratie Varreput '300.000 5. Verbouw en inrichting begane grond Meelstraat nr. 4 t.b.v. bejaardensoos 75.000 6. Vernieuwing en aanpassing gedeelte riolering binnenstad 500.000 7. Vernieuwing bestrating 's Heer Arendstraat30.000 8. Vernieuwing bestratingsmateriaal en verbetering zandcunet Scheepstimmerdijk120.000 9. Vernieuwing bestratingsmateriaal 't Vrije, aanbrengen licht zandbed en maken toegangskokers riolering75.000 10! Aanbrengen granietkeien in brekerszand én het aanbrengen van toegangskokers riolering in de Hoge Molenstraattussen Schuithaven en 't Vrije85.000 11. Herbestratingswerken en maken toegangskokers riolering Korte Nobelstraatf 72.000 13. Aanvulling en vernieuwing openbare verlichting binnen stad en Malta I90.000 14. Herbestrating Steenbakkerij weg en reconstructie Roompot straat 85.500 15. Gedeeltelijke vernieuwing ponton Luitje175.000 16. Aanbrengen van negen stuks meerpalen in de verbreding van het havenkanaal34.000 17. Het aanbrengen van verharde aanlopen voor een hoog- springbak met rubbertegels-f 32.000 18. Vernieuwing deklaag Julianastraat inclusief, herprofilering 67.000 19. Herbestrating Havenstraat en loswal Engelse Kade 42.000 Totaal 2.087.500 TV-ultzendingen programma zangkoren Schouwen-Duiveland Zoals bekend, werden op 13 okto ber in de Ned. Herv. Kerk te Brou wershaven opnamen gemaakt door dè N.C.R.V. televisie. Nagenoeg alle zangkoren van Schouwen-Duiveland werkten hieraan mee. In tegenstelling tot een eerder ver meld bericht in dit blad werden er geen kerstliederen gezongen, maar zeven geestelijke liederen, waarvan drie oudejaarsliederen, die op 30 de cember zullen worden uitgezonden. Ter attentie van de ±500 deelnemen- den volgen hier de overige tijden en Advertentie data van de andere uitzendingen. Dinsdag 4 november 22.50 uur in 't programma „Zeeland Zingt"; zon dag 16 november 19.05 uur in 't pro gramma „Ruimte". Het lied dat men dan zingt: „God roept ons broeders tot de daad", wordt door de N.C.R.V. ook op 'n grammofoonplaat uitgebracht. A. P. Schouwerraat voorzitter K.N.V.B. afdeling Zeelênd Op de zaterdag in de Prins van Oranje te Goes gehouden jaarverga dering van de afdeling Zeeland van de KNVB is de heer A. P. Schouwe- naar te Brouwershaven, tot dan toe waarnemend voorzitter, benoemd tot voorzitter. Door het overlijden van de heer I. W. Bakker was een voorzittersvaca ture ontstaan, waarvoor één kandi- daat was gesteld. De heer Schouwenaar werd voor gedragen door de Schouwen-Duive- landse verenigingen: Brouwersha ven, Bruse Boys, DFS, Dreischor, Ren esse, SKNWK, WIK en Zierik zee. De periodiek aftredende bestuurs- leden de heren A. F. van der Pluijm en Th. A. d'Haèns werden herbe noemd. BRUINISSE, 3-11. Het gemeente bestuur wil een onderzoek in laten stellen naar de sportvoorzieningen in de gemeente. Een dergelijk on derzoek kost f 4000, waarvoor b. en w. krediet vragen in de raadsverga dering a.s. vrijdag. Wanneer de raad akkoord gaat zal het college de vereniging van Ne derlandse gemeenten afdeling sport zaken opdracht geven voor een on derzoek in de behoefte aan voorzie ningen voor lichamelijke opvoeding in schoolverband en voor sportbe oefening. B. en \v. stellen: „wij hebben geen inzicht in hoeverre de bestaande overdekte en onoverdekte sportakko- modaties in onze gemeente voldoen aan de sport technische eisen, die te genwoordig worden gesteld en de behoefte van de verenigingen en de scholen." „Voor andere urgente kapitaals- werken is nog een reserve aanwezig. Er dient daarbij niet uit het oog te worden verloren, dat telkenjare ook investeringen, niet direct tot de pu blieke werken behorende, moeten worden gedaan, bv. voor onderwijs (zowel openbaar als bijzonder). Voorts wüst de praktijk uit, dat enige reserve ten behoeve van in de loop van het jaar aanvullend te ra men investeringen, die thans nog niet zijn te voorzien, dringend gewenst is", aldus b. en w. 'IERIKZEE Kapitaalswerken 1975 In de loop van 1975 werden te Zie rikzee de volgende kapitaalswerken ter hand genomen, of beëindigd: Be stemmingsplan Havenkwartier; uit breiding algemene begraafplaats; huisvesting plantsoendienst aan de Boerenweg; parkeerterrein Mossel- boomgaard; verbetering Laan van St. Hilaire; rekonstruktie van de Grachtweg (eerste fase); parkeerter rein 's Heer Lauwendorp; rekon struktie Deltastraat-Straalweg; idem Havenpark Z.Z. en Havenplein Z.Z.; vernieuwing kap schilderswerk plaats; aankoop nieuwe vrachtauto; schoonmaken Brakke Gracht; riole ring St. Joostmeet; parkeerterrein Hoofdpoortstraat; revisie carillon stadhuis; riolering Lange Blokweg; stichting negende lokaal openbare basisschool 't Kofschip; bouw van een openbare kleuterschool aan de Scheldestraat. Aldus delen b. en w. mee in de aanbiedingsnota bij de gemeentebe groting voor 1976. Filmvoorstelling Op zaterdag 8, zondag 9 en dins dag 11 november draait in de Con certzaal de ;film „Mc Kenna's Gold" met in de hoofdrollen Gregory Peck, Omar Shariff en Telly Savalas. Lief de, jalouzie, moord, maar vooral goudkoorts zijn de thema's in deze western. Er wordt een bijzonder zware expeditie met veel schermut selingen ondernomen om bij het fel begeerde goud te komen. .Het ge weld barst pas werkelijk los als men aankomt bij een fabelachtige kloof dié schittert van het goud. Woningzoekenden "Het aantal woningzoekenden te Zierikzee bedroeg medio oktober 1974: 164. Thans bedraagt dit aantal 105, (exclusief woningzoekende be jaarden), waarvan 43 afkomstig van buiten Zierikzee. Het totaal aantal woningzoekende bejaarden bedraagt 119, aldus delen b. en w. de raad in de aanbiedingsnota gemeentebegro ting 1976 mee. Vergadering Stad en Lande Vrijdagavond 7 november a.s. wordt in hotel Van Oppen de leden vergadering gehouden van de Ver. Stad en Lande van Schouwen-Dui veland. Na de pauze spreekt de heer M. van Hoogstraten over „De windmolen.... onze vriend", (met dia's). ZONNEMAIRE Opbrengst koliekten De volgende koliekten werden te Zonnemaire gehouden met het re sultaat: Pit-kollekte f 80,helaas geen Zeeuwse kollekte dit jaar; geestelijk gehandicapte kind f 204,20; Nierstichting f 150,20. Alle dames- kollektanten hartelijk dank, als ook de inwoners van Zonnemaire. BRUINISSE Benzine gestolen uit tank van geparkeerde auto In de nacht van zondag op maan dag is uit de in de Kerkstraat ge parkeerd staande personenauto van de heer Van T. benzine uit de tank ontvreemd. De Rijkspolitie zal de zaak nader onderzoeken. Dankdienst hervormde kerk De aanvangvan de avonddienst in de Nederlands Hervormde kerk op woensdag 5 november (dankdag) is niet zoals gemeld om 5 uur, maar om 7 iiur. Auto uit het water gehaald Vorige week is uit het Zijpe ter hoogte van het havenhoofd van de tramhaven een blauwe personen auto merk Opel-rekord opgedregd. Hoe deze nog in een goede staat ver kerende auto te water is geraakt is onbekend. De Rijkspolitie stelt een nader onderzoek in. Subsidieverzoek evenementencommissie De evenemenlenkommissie stich ting Dorpshuis die voor het seizoen 1975/76 enkele feestelijke program ma's gaat organiseren, heeft hier voor bij de gemeente een subsidie aangevraagd van f 1800,—. De ge meenteraad zal over de toekenning hiervan tijdens de raadsvergadering van a.s. vrijdagavond beslissen. aandacht aan deze hobby wordt be steed. Vóór de opening van de tentoon stelling waren de aanwezige vogels door een vijftal keurmeesters van de Nederlandse Bond van Vogelliefheb bers gekeurd. Uitslagen Een deel van de vele inzendingen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) BURGII, 3-11. Door de vogelvereniging „De Scliouw- se Zanger" werd in het afgelopen weekend, in de kan tine van camping „Duinrand", een geslaagde vogelten toonstelling gehouden. Op deze tentoonstelling was een fraaie kollektie van om en nabü de vierhonderd verschillende soorten vogels bijeengebracht door de leden van „De Schouwsc Zanger". Voor de bezoekers waren de bij-r eengebrachte veelkleurige en veler- lei soorten vogels een boeiend en fraai schouwspel. Duidelijk was het dat door de vogelliefhebbers veel Algemeen kampioen werd de heer P. J. Rieteco met een eigen kweek kanariepigment met 90 punten. Bij deze afdeling behaalde de heer W. van Sluijs een le prijs met 88 p.; 2e pr. M. Fennet 88 p.; 3e pr. W. van Sluijs, 88 p. Kanaries vetstof E.K.: kampioen en medaille J. de Meij, 88+ p.; le pr. J. W. v. d. Zande, 88 p.; 2e pr. J. Straijer, 87+ p. en J. de Meij, 87 p.; 3e pr. J. de Meij en P. Straijer, 87 p. Kanaries, open klasse: kampioen M. Fennet, 89 p.; ,1e pr. M. Verberk, 88 1 p.: 2e pr. M. Fennet, 88 p.; 3e pr. M. Verberk. 88p. Grote parkieten, eigen kweek: kampioen en medaille W. J. de jonge, 87 p.; le pr. V/. J. de Jonge, 87 p. Grote parkieten, open klasse: kam pioen C. L. van Dongen; le, 2e en 3e pr. eveneens C. L. van Dongen met 88 p. Grasparkieten, eigen kweek: kam pioen en medaille A. H. van Twist, 88+ p.; le, 2e en 3e pr. eveneens A. H. van Twist met 88 p. en tweemaal 87 p. Vogels, overjarige eigen kweek: kampioen en medaille: A. H. van Twist, 89 p.; le pr. A. H. van Twist, 88 p. Tropen, eigen kweek: kampioen en medaille: A. H. van Twist, 89 p.; le pr. A. H. van Twist, 88 p.; 2e pr. J. v. d. Zande, 87 p.; 3e pr. W. J. de Jonge, 87 p. Tropen, open klasse: kampioen P. Vroegop, 89 p.; le pr. K. de Jonge, 89 p.; 2e pr. P. Verweel 88 en J. van Sluijs, 88 p.; 3e pr. J. van Sluijs, J. van Sluijs en K. de Jonge, 88 p. Optreden van T.S.E.-Formation ZONNEMAIRE, 5-11. Zaterdag avond 1 november hield de jeugd klub „Theseus" te Zonnemaire haar eerste avond. Deze avond is een groot succes ge worden, wat voor het grootste deel te danken is aan de T.S.E.-forma- tiort, die voor de eerste maal in de huidige bezetting optrad. Het pu- B. en w. stellen: „Wij hebben geen ruim twee uur lang de prestaties van deze band kunnen beluisteren, en, blijkens de reacties, ook kunnen waarderen. Het doel van de jeugdklub „The seus" is één keer per maand een avond te organiseren voor jongeren van de kern Zonnemaire en omlig gende kernen. De zo geslaagde eer ste avond rechtvaardigt de verwach- Bestuurster van bromfiets reed tegen lichtpaal Door nog onbekende oorzaak is zaterdagnacht mejuffrouw. F. E. S. uit Oosterland met haar bromfiets tegen een lichtpaal gereden op de zo langzamerhand beruchte Stap horsterkruising. Eerste hulp ver leende dr. Richard uit Nieuwerkerk, waarna het slachtoffer ter observa tie naar het Rode Kruisziekenhuis te Zierikzee werd overgebracht. ting dat dit nieuwe initiatief levens kansen zal hebben. In ieder geval is gebleken dat jeugdklub „Theseus" in een behoefte voorziet^ Vraag' naar gas is verder gedaald DEN HAAG, 4-11-. De gasafgifte van de Nederlandse Gasunie is ïp september verder gedaald. In juli jl. werd, volgens de Gasunie voor namelijk als gevolg van de recessie, vier procent minder gas afgeleverd dan in juli van het vorig jaar. In september lag de gasafgifte zeven procent onder die van september 1974. Er werd in september jl. 5,5 miljard kubieke meter aardgas af geleverd tegen 5,95 miljard in sep tember van het vorige jaar. ROTTERDAM. Prinses Beatrix opent vrijdag 14 onvember a.s. in het museum Boymans-Van Beunin- gen in Rotterdam de tentoonstelling „Het symbolisme in Europa". Met deze internationale expositie heeft het museum een primeur. MOSKOU, 4-11. In de Sowjet- Unie is nog niet officieel gereageerd op de regeringswijziging in de Ver enigde Staten, maar het ontslag van minister van defensie James Schle singer zal door Moskou waarschijn lijk positief ontvangen worden. Se- mi-officiële Russische zegslieden spraken de hoop uit dat er nu schot zal komen in de besprekingen ter vermindering van de strategische bewapening (SALT). Schlesinger is door Moskou vaak in één adem ge noemd met de „vijanden van de ontspanning". Advertentie de ideale gezinsbank Ver- zekeringen op elk gebied BROUWERSHAVEN: Markt - Donderdag 9.00-10.30 Onderwijsflitsen uit aanbiedingsnota ZIERIKZEE, 4-11. „Momenteel wordt bezien in lioe- ver een avoiid-HAVO-opleiding tot de mogelijkheden l>ehoort", aldus delen b. en w. de raad mee in de aan biedingsnota bij de gemeentebegroting voor 1976. De nieuwe kursus aan de avond- MAVO is gestart met tien personen. Dit is belangrijk minder dan vorig jaar. toen met 30 begonnen werd. In 1974 betrof het echter een eerste be gin en het is duidelijk, aldus b. en w. dat, toen een afroming heeft plaatsgevonden. Nog steeds is de voormalige open bare lagere school in de Nieuwe Boogerdstraat volledig voor onder wijsdoeleinden in gebruik; de rijks- sscholengemeenschap heeft 10 klas lokalen en twee bijruimten bezet; het Vormingscentrum voor werken de jongeren heeft 3 lokalen in ge bruik. Het is nog niet bekend wan neer de rijksscholengemeenschap met de bouw van een nieuw scholen- komplex in West zal kunnen begin nen. De grond voor de bouwplaats is nog niet aan het rijk overgedragen. Dat is wel het geval met de grond voor de bouw van een nieuwe tech nische school. Deze overdracht heeft in 1975 plaats gevonden. Het is nog niet bekend wanneer met de bouw een aanvang kan worden genomen. Voor de openbare basisschool 't Kofschip was een belangrijk feit de plaatsing en ingebruikneming van een negende leslokaal. Het aantal leerlingen van deze school bedrahgl per 16 september 1975 285. Er is nog een reserve van 14 leerlingen aleer een tiende leerkracht noodzakelijk wordt. Het college is van mening, dat moet worden getracht het aantal leerlingen op deze school zodanig te beperken, dat een tiende leerkracht niet nodig zal worden. Dit kan wor den bereikt door het verleggen van de zogenaamde schoolgrens tussen de beide openbare scholen voor ba sisonderwijs. De toeneming van het aantal leer lingen bij het openbaar basisonder wijs is sinds 1974 gering le noemen; zij bedraagt slechts 8 leerlingen (toe neming in' West 10 en afnemihg in Malta 2). Het totaal aantal leerlin gen bij het kleuteronderwijs is in deze gemeente in vergelijking met 1974 met 21 verminderd, waarvan 12 bij het openbaar kleuteronderwijs. Gelet op de daling van het aantal geboorten kan gesteld worden, dat de afneming van het aantal leerlin gen bij het kleuteronderwijs de ko mende 4 i 5 jaar nog groter zal wor den. Dit zal ook voor de basisscho len afneming van het aantal leerlin gen betekenen voorzover althans een vestiging van nieuwe inwoners niet tot kompensatie leidt. Onlangs kon met de bouw van er>n openbare kleuterschool in de wijk West worden aangevangen. Met in gang van het komende schooljaar zal deze school in gebruik genomen kunnen zijn. In de vorige nota van aanbieding bad het college reeds medegedeeld dat pogingen in het werk zouden blijven gesteld om te komen tot de bouw van een openbare basisschool by de Nutskleuterschool, teneinde enige integratie op gang te brengen. „Onze pogingen zyn op niets uitge lopen; wij vragen ons af of het nog zin heeft te biyven streven naar de bouw van een dergelijke kleine school", aldus b. en w.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 3