ford wijzigt Belemmering van afstemming samenstelling regering bij standsverleningen op individuele omstandigheden praatje over kleuter in verkeer ouderavond kleuterschool renesse Wereldkoopvaardijvloot stijgt Stormen teisteren IJsland 2 AGENDA MONDRAGON „Taak krijgt te dirigerend karakter" IV A QWÏVnTHM ,1-11 Pl>DClllnn^ lfn4 KArl t-nlr 1"! n Tumpo C/ll«1 ACinfrl ZIERIKZEE, 3-11. „Het besluit landelijke normering bijstandsuitkeringen, waarvan werd verwacht dat in de beslissingen op aanvragen meer eenheid en duide lijkheid zou komen, heeft met zich gebracht een be lemmering van de afstemming van de bijstandsver lening op individuele omstandigheden". B. en w. van Zierikzee, die dit op merken in de aanbiedingsnota by dc gemeentebegroting voor 1976, schrij ven de raad in dit verband van me ning te zijn dat door het rijk te grote nadruk wordt gelegd op de uniformiteit in de uitvoering van dc bepalingen van het genoemde be sluit. „Hierdoor wordt gevreesd, dat in de praktijk de taak van de, bijstand- consulenten een te dirigerend ka rakter zal krijgen,hetwelk de sa- menweking en het oveleg tussen rijk en gemeenten bemoeilijkt". Een gevolg van de toeneming van ontbinding van huwelijken, waarbij het zogenaamde nihil-beding is toe gepast, hetgeen de alimentatieplicht doet vervallen, is een belangrijke vermeerdering van bijstandsverle ning aan onvolledige gezinnen. Verder constateren b. en w. dat - door het in Zierikzee in ruime ma te beschikbaar zijn van huurwonin gen - de vestigingen van bijstands- behoevend en vergemakkelijkt wordt. Bejaarden Woonwagenbewoners De commissie bijstandsverlening woonwagenbewoners, die op grond van de bepalingen van de zoge naamde koepelregeling door het rijk is ingesteld, blijkt in de praktijk niet te voldoen. De veelvuldige wisseling van de commissieleden vertraagt de behandeling van de aanvragen. Bo vendien beïnvloedt dit de eenheid in de advisering, hetgeen de rechtsge lijkheid in de bijstandsverlening aan woonwagenbewoners niet bevordert. De gevolgen hiervan, zijn wederom het ontstaan van conflicten met deze bevolkingsgroep, die de gemeenten toch ais verantwoordelijke instantie blijft zien, aldus het college. Met betrekking tot het aantal aan vragen om bijstand kan worden me degedeeld, dat dit ten opzichte van vorige jaren constant is gebleven. Tot op heden zijn er in 1975 5 branden- van woonwagens geweest. Naar de oorzaken van deze branden is door de rijksrecherche een diep gaand onderzoek ingesteld, hetwelk tot dagvaarding van een tweetal woonwagenbewoners heeft geleid. Van dc zijdp van de woonwagen bevolking is aan b. en w. verzocht te bewerkstelligen, dat de stand plaats „dc Val" gehandhaafd blijft en verbeterd wordt. Door het minis terie van CRM is by herhaling te kennen gegeven, dat dit - zulks met oog op de integratie van deze bevol king - geen goedkeuring zal verkrij gen. Als gevolg hiervan zijn de werk zaamheden op de afdeling sociale zaken toegenomen. Niet alleen is echter de hoeveelheid werk uitge breid, doch ook de aard van het werk'is zodanig gewijzigd, dat meer aandacht moet worden geschonken aan de' juridische aspecten, aan het licht tredend bij de uitvoering van de vele voorschriften. Ook de toe nemende werkloosheid kan op de personeelssituatie van de afdeling van invloed zijn. Met belangstelling zien b. en w. uit naar de resultaten van de studie, welke door de sociale ambtenaren van Schouwen-Duiveland - zulks in nauwe samenwerking met functio narissen van het, bureau Zeeland van het ministerie van CRM - is aangevangen, om de mogelijkheid te onderzoeken te komen tot een re gionale sociale dienst. KASSEL. De justitie in de West- duitse deelstaat Hessen heeft maan dag gewaarschuwd tegen de aan koop en het gebruik van een dode lijk gif, dat wordt verhandeld als „heroïne uit Nederland". Het algemene verschijnsel in de bejaardenoorden dat de verzorging meer en meer uitmondt in verple ging, werkt kostenstijgend, waardoor het voor vele bejaarden onmogelijk wordt de verzorgingsprijs uit eigen middelen te voldoen. Ook in Zierikzee is een aanmerke lijke toeneming van het aantal uit keringen aan deze bejaarden te con stateren, (1974: 74, 1975:87), aldus deelt het college mee. Uitkeringen werkloosheitls- voorziening De Innige economische regressie welke haar weerslag vindt in de werkgelegenheid - heeft het aantal uitkeringen op grond van de wet Werkloosheidvoorziening, ook in Zierikzee aanmerkelijk doen stijgen. Het aantal uitkeringen was in ja nuari 1974: 15, in januari 1975: 22, in mei 1974: 20, in mei 1975: 31, in ok tober 1974: 16 en in oktober 4, 1975: 31. Deze verdubbeling verontrust ons zeer, aldus b. en w. temeer daar geen perspektieven aanwijsbaar zijn, dat er verandering zal komen. Ook de Rijksgroepsregeling Werk loze Werknemers, welke hoofdzake lijk betrekking heeft op de zoge naamde schoolverlaters, vertoond een vermeerdering van hot aantal werklozen. Bovendien blijken de pe rioden waarover uitkeringen worden genoten, te zijn verlengd, waardoor in meerdere gevallen gesproken kan worden van langdurige werkloos heid. DEN HAAG. Prinses Beatrix heeft in het Haagse Congresgebouw de ■prijzen uitgereikt van de kleurendia wedstrijd voor scholieren „Kijk dit moet blijven", een wedstrijd in het kader van het monumentenjaar 1975. Op de foto applaudiseert de prinses voor de winnaar Frans van Dieren uit Amersfoort. LONDEN, 3-11. De wereldkoopvaardijvloot heeft op het ogenblik een tonnage van 342,2 miljoen brutoton, tien procent meer dan in 1974 en tweemaal zoveel als in 1966, zo blijkt uit gegevens van Lloyd's register of shipping. De grootste toeneming deed dit jaar zich voor by dc olietankers, namelyk met 20,6 miljoen ton tot 150,1 miljoen brutoton. De olietankers vormen daarmee 43,9 procent van de totale vloot tegen 41,6 procent in 1974 en 39,8 procent in 1973. De vloot bestaat verder uit schepen voor het vervoer van erts en gestorte vracht (61,8 miljoen brutoton), voor gestore vracht cn olie (23,7 miljoen ton), schepen voor het vervoer van stukgoed (70,4 miljoen ton), containerschepen (6,2 miljoen ton), schepen voor het vervoer van vloeibaar aardgas (3 miljoen ton), schepen voor het vervoer van chemische produkten (0,9 miljoen ton) en schepen voor andere doeleinden (2 miljoen ton). De tonnage van schepen die niet voor dc handel worden gebruikt bedraagt 24 miljoen ton. WASHINGTON, 4-11. President Ford heeft maandagavond een aan tal wijzigingen jp de samenstelling van de Amerikaanse regering be kendgemaakt. De wyzigingen waren reeds door enkele bladen aangekon digd. Tijdens een persconferentie zei het Amerikaanse staatshoofd dat: Minister van defensie James Schlesinger is vervangen door Do nald Rumsfeld; William Colby als hoofd van de inlichtingendienst CIA wordt opge volgd door George Busch; Henry Kissinger, de minister van buitenlandse zaken, zijn funktie als hoofd van de nationale veilig heidsdienst afstaat aan generaal Brent Scowcroft; minister van handel Rogers Morton ontslag heeft genomen en zal worden opgevolgd door Elliot Ri chardson, de huidige ambassadeur van de V.S. in Engeland. Generaal Brent Scowcroft was tot nu toe hoofd van de staf van het Witte Huis. Deze funktie wordt in de toekomst vervuld door Richard Che ney, de assistent van generaal Scow croft. REYKJAVIK, 3-11. Winden met orkaankracht cn vloedgolven hebben zondagavond de zuidkust van IJs land geteisterd en grote schade aan haveninstallaties aangericht. In de vissersplaats Eyrarbakki die op 45 km ten zuidoosten van Reyk javik ligt, werden drie treilers op de kust geworpen. De burgemeester zei dat de schade in de stad en omge ving op circa 1,7 miljoen gulden wordt geschat. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Dc progressieve ka merfracties willen in de contracten tussen veehouders en slachterijen of vleesfabrieken sociale bescherming van de veehouders opgenomen zien. Dit bleek maandag tijdens de open bare vergadering van de kamercom missie voor landbouw over de rege ringsnota inzake de intensieve vee houderij. DEN HAAG. Werkgevers moeten een vergunning van het ministerie van sociale zaken hebben, als zij buitenlandse werknemers in dienst hebben. Neemt een yverkgever zon der vergunning buitenlanders in dienst, dan begaat hij een econo misch delict en is dus strafbaar. Dit is de kern van het wetsontwerp bui tenlandse werknemers van de minis ters Boersma (sociale zaken) en Van Agt (justitie), dat maandag bij de Tweede Kamer is ingediend. Het vertrek van James Schlesinger als hoofd van het Pentagon is het gevolg van een aantal meningsver schillen die er tussen hem en Henry Kissinger bestonden. Op een desbe treffende vraag van een journalist antwoordde Ford eenvoudig: „Dat is juist". Dames maken kostuum voor Sinterklaas RENESSE, 3-11. Vorige week werd in de openbare kleuterschool „Dc Duinkonijntjes" van Renesse een ouderavond gehouden. De avond werd geo pend door de waarnemend voorzitster, mevrouw A. Schalcven, die alle aan wezigen verwelkomde in het bijzonder de spreker van deze avond de heer Ffann van Veilig Verkeer Nederland en mejuffrouw A. C. Houtman, die op de sekretarie van Westerschouvven dc onderwijszaken behartigt. Later op de avond kwam ook wet houder van onderwijs, de heer M. J. Steur, een kijkje nemen. Vervolgens vertelde de heer Ffann van Veilig Verkeer Nederland een en ander over „de kleuter in het verkeer". Hij wees de ouders er op, dat het erg be langrijk is het goede voorbeeld te geven. Verder merkte hij op dat het nodig is dat de weggebruikers reke ning houden met de kinderen. In straten waar kinderen kunnen spe len moet een automobilist wat lang zamer rijden. Als er auto's langs de stoep staan moet men bedenken, dat kleuters daar eenvoudig niet over heen kunnen kijken. Verder merkte dc heer Ffann nog eens op, dat kinderfietsen en kinder zitjes in goede staat moeten verke ren, kinderen niet voorin de auto mogen zitten en dat kinderen in lichte kleding veel eerder worden opgemerkt in het verkeer. Hij illustreerde zijn woorden met dia'-s. Er werd yeel gebruik gemaakt van de gelegenheid vragen te stellen. Het financieel verslag, dat de ouders op stencil voor zich kregen, gaf een ba tig saldo te zien van 1290,88. In de pauze hadden de ouders de gelegenheid om in de klassen het werk van de kinderen te bekijken. Vertoning filmpjes Daarna werden twee filmpjes ver toond over het bezoek aan de brand weer en het kermisfeest op school. De sekretaresse mevrouw J. Hop las de nótulen voor, waarna de be stuursverkiezing aan dc orde kwam. Er was besloten de oudercommis sie uit te breiden van 3 tot 5 leden, verder was mevrouw L. van 't Veer aftredend, terwijl de waarnemend voorzitster mevrouw A. Schaleven aftredend, maar wel herkiesbaar was. Tezamen moesten dus vier le den voor de oudercommissie worden gekozen. Het werden mevrouw Schaleven, de heer Leeuwen, me vrouw Blom en mevrouw Ruiten berg. Tijdens de rondvraag stelde de hoofdleidster van „De Duinkonijn tjes", mevrouw Kleiss-v. Rooyen voor om van het batig saldo een Sin- terklaaspak aan te schaffen. Om de kosten te drukken vroeg zij dames die bereid .waren om het pak zelf te maken. Vrijwilligers werden gevon den in dc dames Verseput, Verboom, van 't Veer en De Keizer. Juffrouw Tineke nodigde verdol de ouders uit om eens een ochtendje Op d«' kleuterschool mee te maken. Wethouder Steur bedankte tot slot mevrouw L. van 't Veer, die aftrad als penningmeesteres van de ouder- commissic, voor 'al het werk dat ze nis nodcrcnmmissic-lid had gedaan. Advertentie Hotel - restaurant ZIERIKZEE Telefoon (01110) 2670 Attentie s.v.p. A.s. woensdagavond zal i.v.m. de enorme belangstelling voor het door ons te verzorgen En gelse diner in hotel Brittannia te Vlissingen een speciale bus rijden. Vertrek-van Mondragon (Oude Haven) om 18.00 uur, terugreis plm. 23.00 uur. Kos ten f 7,50 p.p. Wij verzoeken u ons even tele fonisch te berichten indien u van het vervoermiddel gebruik wenst te maken. Recht op echtheid biologisch dynamische produkten DEN HAAG, 3-11. De consument heeft recht op echtheid en zuiver heid van zogeheten alternatieve, pro dukten. Deze opvatting van de fracties van KVP, PvdA, WD, D'66, CHU en SGP staat te lezen in een motie die op de regeringstafel werd gede- deponeerd tijdens een openbare commissievergadering over de nota intensieve veehouderij. In de motie ontvangt de regering de uitnodiging voorwaarden te ont wikkelen waaraan deze biologisch- dynamische voedingsmiddelen zul len moeten voldoen. „Motie volkomen overbodig, ik wil niet anders", was het antwoord van landbouwminister Van der Stee. Loonbelasting op verhoogde uitkeringen AOW-AWW DEN HAAG, 4-11. Met ingang van 1976 zal loonbelasting worden inge houden van AOW en AWW uitkerin gen, ook van uitkeringen aan men sen die uitsluitend AOW of AWW als inkomsten hebben. Om de netto uitkeringen niet te verminderen zul len met ingang van 1976 de bruto uitkeringen extra worden verhoogd. Dat heeft het ministerie van finan ciën maandag bekend gemaakt. Landbouwer vergiftigde honderden vogels WARFFÜM, 3-11. Maandag heeft de 35-jarige landbouwer L. uit Warffum tegenover de rijkspolitie bekend vogels, hoofdzakelijk eenden meeuwen en spreeuwen, te hebben vergiftigd door in paration gedrenk te tarwe te strooien. Hij zei dat te hebben gedaan omdat hij last had van eenden. Het afgelopen weekein de zijn enkele honderden dode vo gels in Warffum in Den Andel ge vonden. Tegen de landbouwer is proces-verbaal opgemaakt. De rijks politie en de algemene inspektie- dienst hebben maandag de rest van de vergiftigde tarwe zo goed moge lijk opgeruimd. Trein rijdt op pony's in MAASTRICHT, 3-11. Een goede rentrein is maandagmorgen op het baanvak Maastricht-Eijsden ingere den op drie pony's, die op de spoor lijn liepen. Twee waren op slag dood, het derde dier werd door de politie van Maastricht ter plaatse afgemaakt. Het treinverkeer had een half uur oponthoud. De schade aan de locomotief was aanzienlijk. Politie pakt bende van 69 man TILBURG, 3-11. Samenwerking tussen de gemeentepolitie in Til burg, Waalwijk en Den Bosch, als mede dc rijkspolitie in het district Den Bosch heeft geleid tol aanhou ding van 69 mannen in de leeftijd van zeventien tot. en met 25 jaar, die zich in de periode 1973 tot. augustus 1975 schuldig hebben gemaakt aan 437 diefstallen en inbraken in Bra bant, Utrecht, Zuid-Holland, Gel derland en Amsterdam. Van hun gading waren onder meer vrijwel nieuwe bromfietsen, kleding, aan hangwagens, auto's, motoren, ban den enz. Zierikzee ,,'t Lange Uus". Expositie schilde rijen. Tijd: gedurende winkeltijden. Burgh Oude school. Kunstexpositie. Maan dag tot zaterdag: 11-12 en 14-17 uur. Ouwerkcrk. „Brouette", Ring 45, expositie schil derijen, op werkdagen en zaterdagen van .9.00-12.00 en van 13.00-17.00 uur. f Dinsdag 4 november Zierikzee Aula school. Ouderavond Techni sche School. 20.00 uur. Ijterv. Ver.-gebouw. Lezing: „Trans cendente Meditatie Techniek". 20.00 ujur. Huis van Nassau. Groentetelers Or ganisatie. 20.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Bejaardensocië teit, 14.30. Woensdag 5 november Zierikzee Arbeidsbureau, 19.00-20.00 uur, Loontechnische dienst. Donderdag 6 november Zierikzee „Borrendamme", rekreatiezaal, 20.00 uur, vergadering bewoners Plan West (oprichting van een wijkraad). Verenigingsgebouw 't Vrije, 19.30 uur, ontspanningsavond voor de bejaar den (U.V.V.). Concordia, 20.00 uur, P.J.Z.-avond. Scharendyke Gemeentehuis, 19.30 uur, vergade ring gemeenteraad Middenschou- wen. Vrijdag 7 november Zierikzee Hotel Van Oppen, 19.30 uur, verga dering Stad en Lande. Concertzaal. Concert Zeeuws Orkest, 20.00 uur. Huis van Nassau. Vogelhouders ver. „Zang en Kleur". 20.00 uur. Nutsspaarbank, 19.00 uur, prijsuit reiking stichting Nutstuingrondver- huring. 14.00 uur 's Landskamer vergadering waterschap Schouwen-Duiveland. Zaterdag 8 november Zierikzee De Zeeuwsche Herberghe, 20.00 uur, vergadering N.V.S.H. afdeling Schouwen-Duiveland. Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling „Mc Kenna's Gold". Zondag 9 november Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorslel- ling „Mc Kenna's Gold". Maandag 10 november Zierikzee Concordia, 20.00 uur, V.V.V. Dinsdag 11 november Zierikzee Foyer Concertzaal, 14.00 uur, Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, af deling Schouwen. Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling „Mc Kenna's Gold". Donderdag 13 november Haamstede Geref. kerk, 14.00 uur, Ned. Ver. van Huisvrouwen. Vrijdag 14 november Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur Der Bettel- student (Hoofdstad Operette/Z.V.U.). Zaterdag 15 november Westenschouwen Hoofdingang „Domeinen", 14.00-16.00 uur: „Mosselloop" wedstrijd en trim- lopen van s.v. Delta Sport. Woensdag 19 november Zierikzee Plan West, 11.00 uur, eerste steen legging openbare kleuterschool. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Teleioonnn. na half zei Redaktle: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P. Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 Twintigduizend mensen keken naar tweeduizend paarden HEDEL, 3-11. Naar schatting 20.000 personen hebben maandag de jaarlijkse Hcdclsc paardenmarkt be zocht, die steeds gehouden wordt op <jvt eerste maandag na 1 november. Dq aanvoer van paarden lag rond de 2000 stuks in totaal, hetgeen bete kent dat de aanvoer de laatste jaren geleidelijk iets terugloopt. De handel was vrij levendig. Vrachtwagen met (in gestolen T'JK! I M r»ij een transportbe drijf in Th) <n de nacht van maandag op dinsdag een vrachtwa gen met tin gestolen. De waarde van vrachtwagen cn lading is ongeveer f 200.000,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 2