IN EEN LAGERE VERSNELLING niemand biedt u zoveel service ais intermeubel d e u r I o o De Verenigde Staten en Egypte: vriendschap uit noodzaak 1 IloltV" mode ZIEK IKZEESCIIE NIEUWSIK HE Vr\jdag 31 oktober 1975 Nr. 21786 v. BLIK DOOR HET WERELD VENSTER Dit is het helemaal. Een wijde zwierige rok. v.a. f. 30,-. Kombi- neer met b.v. ge streepte blouse en vest. Wij S hebben j een fijne kollektie!? Flitsen uil het buitenland BEIROET. Hel jongste bestand dat de strijdende partijen in de Li banese hoofdstad Beiroet overeen kwamen heeft, evenals alle eerdere overeenkomsten, weinig of geen ef- fekt gesorteerd. In de meeste stads wijken van Beiroet gingen de schiet partijen en bomaanslagen onvermin derd voort. LISABON/JOHANNESBURG. Uiterlijk 5 november zullen alle Portugese soldaten zich uit Angola hebben teruggetrokken, zo meldde het Lissabonse avondblad „A Capi tal". Volgens de Angolese correspon dent van het blad hebben de Por tugese troepen zich reeds in de hoofdstad Loeanda verzameld om zich voor de thuisreis in te schepen. PEKING. Op de tweede dag van een officieel bezoek aan Peking is de Westduitse Bondskanselier Hel mut Schmidt door de Chinese partij voorzitter Mao Tse-Toeng ontvan gen. In verband daarmee werd de tweede gespreksronde tussen de kanselier en vice-premier Teng Hsiao-Ping uitgesteld, mogelijk tot vrijdag. BRIDGETOWN. De vertegenwoor diger van Barbados bij de Verenigde Naties, die waarschuwde voor „mo gelijke internationale gevolgen" wanneer de New Yorkse politie zijn hond zou doodschieten, is naar zijn land ontboden om zijn woorden te verklaren. Dit heeft het Bardiaanse ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld. JAKARTA. De Indonesische mi nister van buitenlandse zaken, Adam Malik, heeft gezegd dat buitenland se huurlingen deel uit maken van de strijdkrachten van het voor de onaf hankelijkheid van Oost-Timor vech tende Fretilin. Malik meldde niet uit welke landen de huurlingen af komstig zijn. ALGIERS. De Algerijnse nationale Olie- en Gasmaatschappij, Sona- trach, heeft met El Paso Natural Gas Company in Texas een overeenkomst gesloten voor de levering van tien miljard kubieke meter vloeibaar aardgas per jaar gedurende twintig jaar, te beginnen in 1981. TOKIO. Een proces tegen vier Ja panse extrimisten is uitgesteld na dat de beklaagden, onder wie twee vrouwen, zich naakt hadden verzet tegen hun verwijdering uit de cel, zo heeft een van hun advocaten meegedeeld. Het proces is verdaagd tot 27 november. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG: Minister De Gaay Fortman van birinelandse zaken heeft tijdens het mondeling vragen uurtje in de Tweede Kamer gezegd, dat hij tien dagen geleden een fout maakte. Hij tekende ongelezen een brief aan de Tweede Kamer. Later ontdekte hij dat het een verkeerde brief was. Maar ondertussen was de inhoud van de foute brief gepubli ceerd. 'S GRAVENZANDE. Veiling „Westland-Zuid" te 's Gravenzande is donderdagmorgén de 100 miljoen gulden omzet over het jaar 1975 ge passeerd. Daarmee is na „Westland- Noord" en - Delft-Westerlee, ook de „kleinste" We9tlandse veiling boven deze grens gekomen de drie West- landse groentenveilingen verwach ten dit jaar gezamenlijk een bedrag van f 450 miljoen om te zetten. Ten opzichte van vorig jaar betekent dit een stijging met ruim f 44 miljoen, (ca. 11 pet.). BLERICK. In Bleriqk is de een jarige AniVa Sepmak uit Tegelen gestikt. Het kindje, dat bij een oma logeerde, raakte met het hoofd be klemd tussen het bedje en een stoel die tegen het bedje was geschoven, zo heeft de politie bekend gemaakt. AMSTERDAM. In een hotel aan de Singel in Amsterdam is Manfred Bohnsack uit Bremen. De man was na het nemen van een overdosis he roine overleden. Wat biedt de BEELDBUIS? ZONDAG 2 NOVEMBER NED. I: De zondagmiddaguitzen ding van de NOS, tussen vier en vijf, biedt Het programma met de muis, een reportage van Jumping Amster dam en de voetbal- en toto-uitsla gen. Aansluitend een IKOR-pro- gramma met elementen uit de joods synagogale eredienst in de Portu gees-Israëlitische synagoge in Am sterdam. Het avondje-AVRO begint met een aflevering van Het wonder der natuur. De Amerikaanse na tuuronderzoeker, schilder, filmer en beeldhouwer Tom Sterling laat de kijkers genieten van de schoonheid van de flora en fauna in New Found- land. Vervolgens staan drie jonge vrouwen op het concertpodium. Het zijn de Engelse mezzo-sopraan Caro lyn Watkinson, de Duitse pianiste Johanna Wiedenbach en de Belgi sche gitariste Annemarie Vermaele. Na dit populaire-klassieke program ma zijn tien minuten beschikbaar voor Jan Brusse, die de kijkers en kele wetenswaardigheden zal vertel len over Frankrijk. De sympathieke politie-inspekteur Columbo heeft vanavond ook weer dienst. Hij moet de moord op het hoofd van de veilig heidsdienst zien op te lossen. Een vrij ingewikkelde kwestie zoals hij spoedig zal ervaren. De laatste vijf tig minuten zijn voor het praatpro gramma. Sonja 's avonds. Een ge mêleerd gezelschap is te gast bij Sonja Barend: de kabaretier Sieto Hoving, oud-staatssekretaris van CRM mr. Egas en de D'66 politikus Jan Terlouw. NED. II: De uitzending van de NOS begint met deel vijf van de avonturenserie voor de jeugd, De zwarte pijl. Het lijkt erop dat Broek in de val zal trappen die de vogel vrijen hem hebben gezet. Een kwar tier achtergrondinformatie over ak- tuele gebeurtenissen in binnen- en buitenland in de rubriek Panora- miek gaat vooraf aan de vijf kwar tier durende uitzending van Studio Sport. Daarmee wordt het tijdstip van half negen bereikt en dan is de beurt aan Aart C. Gisolf en zijn programma Dokter ja, Dokter nee. Diegenen onder de kijkers die niet precies weten hoe men met bejaar den dient om te gaan mogen dit pro gramma niet missen. Hierna volgt het showprogramma uit Boedapest. De ingrediënten van de show zijn o.a. zang en dans. Na het korte jour naal volgt de rubriek Zienswijze. Het onderwerp vanavond: dromen. Tot elf uur zijn de laatste 25 minu ten voor de kunstrubriek Beeld spraak. Centraal in deze uitzending staat de musikus Theo Loevendie. ZONDAG 2 NOVEMBER NED. I: 11.00 Eucharistieviering; 14.00 Teleac; 16.00 Nieuws; 16.02 De tv-muis; 16.27 Jumping Amsterdam; 16.55 Toto; 17.00 Joodse wortels van de christelijke eredienst; 18.15 Te- leac; 18.55 Informatie Tfurken; 19.00 Nieuws; 19.05 Het wonder der na tuur; 19.30 Jonge mensen op het concertpodium; 20.30 Hier Parijs hier Jan Brusse; 20.40 Columbo; 21.50 Sonja 's avonds; 22.40 Journaal. NED. II: 18.25 Woord voor woord; 18.30 Brigadier Dog; 18.35 De zwarte pijl; 19.00 Panoramiek; 19.15 Studio Sport; 20.30 Dokter ja, dokter nee: 21.00 Presentatie Hongarije; 21.25 Dokter ja, dokter nee; 21.30 Nieuws; 21.35 Zienswijze; 22.35 Beeldspraak; 23.00 Journaal. MAANDAG 3 NOVEMBER NED. I: De VARA heeft het eerste half uur gereserveerd voor de jeugd. In deel vier van Tommy en Charlie probeert de laatste zijn oudere vriend Tommy aan een vriendin te helpen. De misser van de maand is een van de onderdelen van FC- Avondrood, dat om half acht aan bod is. Henk van Dorp en Frits Ba rend belichten op een alternatieve wijze het sportgebeuren. Een van de betere kwissen van ons land is nog steeds Twee voor Twaalf. Vanavond wordt deze kwis weer gepresenteerd door Joop Koopman. Klokslag negen volgt het tweede deel van het ge sprek dat Ben Eikerbout had met de vroegere Israëlische minister-presi dent Golda Meir. De 77-jarige poli- tikus heeft het nu onder meer over Advertentie meelstraat 31 zierikzee Dinsdag 4 november, 19.50 uur, Ne derland I: Tatort. In deze aflevering: Een doodgewone moord, leren vier onbekenden elkaar kennen in de restauratie van het centraal station van Bremen de oktoberoorlog en over haar op vattingen over internationaal socia lisme en Israëls plaats in de wereld. Na het journaal volgt het Engelse tv-spel Een liefdesgeschiedenis. De rol van de vrouwelijke hoofdpersoon, miss Hobish, wordt gespeeld door Celia Johnson, die in 1974 werd ge kozen als de beste aktrice van hei jaar. Miss Hobish is een oude, rijke en tevens eenzame dame. Als haar lotgenoot ervaart zij haar rijinstruk- teur, die met drank zich van zijn za kelijke en persoonlijke problemen tracht te ontdoen. Beiden vinden dat zij alleen op de wereld staan. En omdat zij elkaar sympathiek vinden besluiten ze derhalve elkaar gezel schap te houden. NED. 11: De vooravond is door de TROS ingeruimd voor Suske en Wiske. In het derde deel krijgen Suske en Wiske het hevig aan de stok met de boef Krimson, die van plan is alleen met het goud naar de aarde terug te keren. Ook de ge beurtenissen in de serie Doctor Who spelen zich builen de aardse sferen af. Sarah en Harry dreigen elk mo ment door de mannen van Vorus te worden gedood. Na het journaal gaat het doek op voor Johnny Kraay- kamp. In sketches en liedjes wordt hy bijgestaan door o.a. Adèle Bloe- mendaal eri Rita Corita. Ook zijn vroegere partner Rijk de Gooyer maakt zijn. opwachting. In de show wordt ook weer de pin-up van de maand gepresenteerd. Vervolgens een aflevering van Baretta. Nadat hg aan een narcotica-zaak heeft ge werkt wordt Baretta zelf beschul digd van het aannemen van steek penningen. De TROS vergeet haar informatieve taak niet, want tot elf uur brengen de bezige baasjes van AktuaTV kommentaren over en achtergronden, van aktuele gebeur tenissen. MAANDAG 3 NOVEMBER NED. I: 18.15 Teleac; 18.45 Suri name deze week; 18.55 Nieuws; 19.05 Tommy en Charlie, twee vrienden; 19.30 FC-Avondrood; 20.20 2 voor 12; 21.00 Golda Meir; 21.35 Journaal; 21.50 Een liefdesgeschiedenis; 22.45 VARA-jubileumprent; 23.00 Ge dicht; 23.01 Symbiose; 23.05 Jour naal. NED. II: 18.45 Brigadier Dog; 18.55 Nieuws; 19.05 Suske en Wiske; 19.30 Doctor Who; 20.00 Journaal; 20.25 De Johnny Kraaykamp show21.25 Baretta; 22.15 Aktua TV; 22.55 Jour naal. door HENK VAN HEESWIJK President Sadat weet van te vo ren, dat hij grote economische hulp mee terug zal brengen van zijn staatsbezoek aan de VS - het eerste waarvoor dit land een Egyptische president uitnodigde. Dat maakt zonder meer het bezoek voor hem tot een succes, zij het wellicht niet zp groot als hij graag zou nullen. Want met de militaire hulp die Sa- dat ook op prijs stelt, ligt het nogal moeilijk. Voor de VS is het bezoek ook zon der meer een succes, al was het maar omdat het duidelijk maakt hoezeer Sadat los is gekomen van de Sow jet-Unie. Het probleem voor president Ford is voornamelijk, dat hij en Kissinger op het punt van de nauwere banden tussen de VS en Egypte niet sneller kunnen gaan dan het Congres hun toestaat en de par lementariërs zijn wat dat betreft wat minder voortvarend. Ongetwij feld speelt hierbij mee, dat de par lementariërs zich moeilijk kunnen veroorloven tezeer tegen de opvat tingen van de belangrijke groep Joodse kiezers in te gaan. Men den- ke er' maar aan, dat Ford en Kis singer best wapens willen leveren aan Turkije, maar dat het Congres dit remt, nog steeds. Verklaarbaar voor wie bedenkt, dat er maar een geringe groep Amerikanen is van Turkse afkomst, maar een zeer ster ke die uit Griekenland stamt en zich dat nog goed bewust is. Vandaar dat Ford zijn gast alle mogelijke kansen geeft om zijn standpunt onder de aandacht te brengen van Congres (waar hij een rede houdten publiek. De geesten moeten er een beetje op worden voorbereid. Wat te moeilijker zal vallen, omdat sinds de Yom Kippur- oorlog duidelijk is geworden, dat in de machtsverhoudingen tussen Israël en zijn buren iets is veranderd. De VS vooral zorgden er voor, dat Is raël voor vernuftiger wapens mak kelijk de grotere getalsterkte van de tegenstander kon compenseren. In tussen echter hebben vooral de Egyptische troepen laten zien, dat zij het ook niet alleen meer van hun aantal hoeven hebben, maar wel de gelijk in staat zijn de modernste loapensystemen te bedienen. De breuk met de Sowjet-Unie als leve rancier daarvan zou betekenen, dal de kwalitatieve bewapening achter uitgaat als de VS niet helpen, maar voorshands gaat het de Amerikanen nog wat te ver zowel Israël als Egypte van het modernste oorlogs tuig te voorzien. In Israël is men ook niet al te gerust over de toena dering tussen de VS en Sadat, wiens positie men binnenslands tamelijk onzeker acht. De VS echter voelen zich wél de gelijk tot iets verplicht jegens de mandie de Russen zijn land uit trapte en die ook de moed had bin nen een weinig vergevensgezinde Arabische wereld althans tot enige overeenkomsten met Israël te ko men. Struikelblok Syrië wust is - ze is me altwaalf honderd gulden schuldig - kan ik eens gaan denken over alimentatie. Maar ook niet eerder. Zeg dat maar aan haar raadsman." En daarmee moest Van Alingen het doen. Enkele dagen later vertelde Gra- da, toen ze na het eten tegenover el kaar zaten te roken: „Yolanda doet hardnekkige pogingen haar huis te rug te krijgen. De drie en twintigste zou de veiling ex artikel 1223 plaats hebben, maar de rechtbank heeft bevolen, dat die veiling voorlopig uitgesteld wordt. Bij ons op kantoor zeggen ze, dat ze geen schijn van kans heeft, maar ik weet dat 20 net nog niet. In feite is nooit bewezen, dat menear Bouman Gruijters gel den onttrokken heeft aan het be drijf, toen hij er vandoor ging." De man knikte. „Ik weet er een beetje van. Yolanda was hier een poosje geleden op een avond en ver telde haar plannen. En of ik mede werking w ilde verlenen, als dat noodzakelijk zou blijken. Nu ja, in principe heb ik dat toegezegd, maar op welke wijze kan ik haar helpen? Ik zou het niet weten". Grada keek hem met grote ogen aan. „Was ze hier? Bij u? Dat is even brutaal!" „Brutaal? Waarom?" Ditmaal keek de man haar verbaasd aan. „Ze was tenslotte de vrouw van mijn baas". „Ja, en van de mijne. Maar ik heb haar nooit hoog gehad", verklaarde Grada Feit snuivend. „Jullie heb ben het waarschijnlijk nooit gewe ten en ik denk niemand: in de fa briek niet en op het kantoor even min. (Wordt vervolgd) bent geslaagd alsnog een behoorlijk deel van meubels, vitrage, gordijnen en vloerbedekking in je bezit te krij gen, doet niets terzake. Ze heeft zich beklaagd bij mijn confrater In 't Veld, maar die paste voor haar eis: alles moet terugkomen. Hij heeft haar herinnerd aan het vonnis. In dit opzicht bleef ze nalatig met de afgifte der meubels. Toen is ze naar de politie gegaan, maar toen deze vernam, hoe de vork in de steel zat, zag die er meteen van af zich er in te mengen. Hij verwees haar naar haar advokaat. Volgens de buren heeft ze zo ongeveer een zenuwaan val gehad, toen ze na de vakantie het ten dele leeggeroofde huis be trad. Alle respect, Ben, dat heb je prima opgelost". „Ik weet nergens van", was het droge antwoord. „Het werd alle maal keurig bij me thuis bezorgd". De ander lachte even. maar werd daarna weer ernstig. „Blijft over de alimentatie. Ze eist tweehonderd gulden per maand". Ben knikte begrijpend. „Die heeft zc". „Wat bedoel je? Ze heeft verklaard nog nooit geld van je ontvangen te hebben." „Klopt. Ze bedient zichzelf. Ze is verplicht mij acht procent rente te betalen van de door mij verstrekte hypotheek van dertigduizend. Dat is vier en twintighonderd gulden per jaar, oftewel tweehonderd in de maand". De advokaat knikte. „Verdorie ja, je hebt gelijk, Ben. Ze heeft niets te klagen, zou ik zeggen". „Daarom gaan we de rollen eens omdraajen. Ik eis van haar, dat ze mij halfjaarlijks de rente betaald. Zoals in het. vonnis ls bepaald. Zo dra zij zich haar verplichtingen be- Zijn gezicht betrok. „Zo? Voert mijn gewezen vrouw, weer iets in haar schild?" „Zoiets ja. Ze is namelijk bekend met het feit, dat je weer werk hebt. Daarom wil ze alimentatie. Verder - ze heeft je waarschijnlijk be spioneerd of laten doen - weet ze, dat je vroegere sekretaresse hier re gelmatig overhuis komt, en meer malen laat, om niet te zeggen: heel laat jouw woning verlaat". Van den Ogenaller werd rood. „Zo iets infaams kan alleen maar in haar brein opkomen!" siste hij woedend. „Grada Feit komt hier een paar avonden per week, kookt eten voor me en houdt mijn huis zo goed en zo kwaad als mogelijk is, schoon. Een enkele keer ook op zaterdag. Dat is alles. Mag ik alsjeblieft?" „Dat mag. Ze weet voorts, dat de weduwe van je vroegere directeur, mevrouw Bouman Gruijters hier komt. Ook 's avonds." De ander wond zich nog nicer op. „Ze kwam hier om advies. Overdag ben ik niet thuis, dus komen de mensen 's avonds, als ze me om wel ke reden dan ook moeten hebben. Overigensik ben niet meer ge trouwd, dus ik ben van mening, dat ik in huis mag halen wie ik wil". „Je hoeft je niet te verontschuldi gen", meende de advokaat. „Het is ook geen kritiek, enkel inlichting. Waaruit blijkt, dat je gewezen vrouw op je let. Dit te weten kan al tijd nuttig zijn, dacht ik. En wat je meubels betreft - de man maakte een omtrekkende beweging met zijn hand - de rechtbank heeft indertijd bepaald, dat éénvijfde van de meu bels je moesten worden toegewezen. Het is me bekend, dat mevrouw Co- Jippe niet van plan is ook maar iets af te staan. Op welke wijze je erin Dam 19 Zierikzee En de VS hebben nog altijd mo rele verplichtingen inzake het Na bije Oosten verder te werken. Dat Kissinger in dit opzicht beseft een moeilijke opdracht te hebben, blijkt er wel uit, dat hij in een rede voor de VN al suggereerde dat het ver der toch maar in een groter verband moest worden ondernomen: Zijn struikelblok is voorlopig president Assad van Syrië, die bepaald niet gélukkig is met de ontwikkeling tussen Israël en Egypte. Niet dat Assad veel keus heeft behalve dan hors sputteren. Hij kan moeilijk, zelfs met Jordanië erbij, in zijn een tje ten strijde trekken tegen Israël. Juist door zijn uitlatingen tot dus ver en door de stemming in Syrië zelf kan hij evenmin diplomatieke contacten met Israël beginnen. En dus doet hij niets, maar daarmee verdwijnen de problemen natuurlijk niet. Terwijl op de duur, dat weet •men in Israël zo goed als in Syrië, toch wel iéts. gedaan moet worden in het Golan-'gebied, waardoor de ontsteking verwijderd wordt uit de tijdbom die daar nog steeds tikt. Sy rië, dat zich altijd zeer geconfor meerd heeft aan de Palestijnse or ganisatie PLO, kan moeilijk met Is raël praten, zolang de PLO zelf op het standpunt blijft, dat Israël niet bestaat (De PLO-filosofie is, dat er een staat Palestina moet komen, waarin Joden en Palestijnen samen leven - dat een dergelijke staat re delijke kansen van bestaan heeft wordt op dit ogenblik niet bepaald bevestigd door de gebeurtenissen in Libanon. Iets wat in de Arabische wereld wel begrepen wordt en te meer nadruk verleent aan wat Sa dat al enige tijd propageert: dat de PLO zich omvormt tot een regering voor de Palestijnse staat, die naast Israël zou kunnen bestaan). Wil de VS verder nog iefs kunnen bereiken in deze kwestie, dan kan ze het niet zonder Sadat stellen wiens ideeën ook inhouden dat de PLO zich los ser maakt, van Syrië, waardoor om gekeerd ook Syrië niet meer zo vast hoeft te houden aan PLO-opvattin gen. Niemand ontveinst zich dat het hier een zaak betreft waarbij veel ge duld vereist is. En zeker voor zeer lang zal de VS, wil ze nog iets be reiken in het Nabije Oosten, zeer sterk afhankelijk zijn van goede re laties met Egypte - hoe griezelig men die in Israël ook vindt. Advertentie ROME. De Amerikaanse aktrice Liza Minelli, samen met haar vader Vince Minelli en de aktrice Ingrid Berg man, tijdens een in Rome gehouden perskonferenlie, waarin de film „NINA", onder regie van Vincent Minelli, werd aangekondigd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 9