„Fossielen als dokumenten van het verleden" STREEKNIEUWS VOLOP AKTIVITEITEN TIJDENS OUDER AVOND 0PENB. SCHOOL NIEUWERKERK Als u 65+ bent, wordt h museumbezoek nog aantrekkelijker. Met: BAS 65. Pas voor uw plezier. Tentoonstelling in Goes ZIERIKZEE, 30-10. In het Museum voor Zuifl- en Noord-Beveland, aan de Singelstraat te Goes, wordt door de werkgroep palaeontologie van het Koninklijk Zeeuwseh Genootschap der Wetenschappen, in samen werking met de conservator van het muséum, van 7 november tot 6 december aanstaande een tentoonstel ling „Fossielen als dokumenten van het verleden" ge- honden. Na een inleidend woord door de voorzitter van de werkgroep, de heer F. A. D. van Nieuwlande zal de ten toonstelling: op vrijdagavond 7 no vember a.s. worden geopend door de secretaris van het Genootschap mr. J. A. Lantsheer. In verband met. de komende ten toonstelling tekent de werkgroep on der. andere het volgende aan: „Do geologische geschiedenis van de aar de is ingedeeld in drie grote hoofd stukken. Allei-eerst de tijd van het Oude Leven, het Palaeozoicum. Ge durende het Cambrium bestonden er nog slechts primitieve planten en dieren, waar niet veel van terug te vinden is. In het Siluur werd vanuit de eencelligen het stadium van de vissen bereikt; dit waren de eerste gewervelde dieren. Ook begonnen de landplanten hun opmars (Devoon) en dit is voor de verdere ontwikke ling van het leven, van een enorm belang geweest. Van de hieropvol- gende tijden weten we veel, want ze leverden ons de grote hoeveelheden steenkool (Carboon), opgebouwd uit de moerasachtige flora, waarvan we de afdrukken in mijnsteen kunnen zien. Intussen stond de ontwikkeling in de zee niet stil en komen allerlei groepen dieren en planten naar vo ren in steeds meer gecompliceerde soorten. Toen de aarde eenmaal be groeid raakte volgden de dieren vanzelf het spoor van de planten. In deze Oude Tijd kwamen reeds in secten voor, de amphibieën waren nog steeds aan het water gebonden en tenslotte ontwikkelden zich de reptielen (Perm). Mesozoicum De geweldige opbloei van de we reld van de reptielen luidde het tweede grote hoofdstuk in: het Me- Straks geen passende arbeid meer voor veel academici RIJSWIJK, 30-10. „Het lijdt geen twijfel dat de arbeid voor grote groe pen hoger opgeleiden in de toekomst geen passende arbeid in de traditio nele zin zal zijn. We moeten tot een verandering in de arbeidsethos in ons cultuurpatroon komen. Onder wijs moet niet langer een toeleve ringsbedrijf van geschoolde man kracht voor de arbeidsmarkt zijn maar een middel tot persoonlijke ontplooiing worden". Tot deze con clusie kwam donderdagmiddag staatssecretaris G. Klein van onder wijs en wetenschappen op het sym posium van de stichting contactcen trum bedrijfsleven onderwijs in het .gebouw van de Hbllandse Beton- groep in Rijswijk. DEN HAAG. Koningin Margrethe en prins Hendrik van Denemarken on derhouden zich mei Willy Walden en diens echtgenote Aase Rasmussen tijdens een ontvangst van de Deense kolonie in het Haagse Congrescen trum. Aase Rasmussen is van Deense afkomst. sozoicum (de Geologische Middel eeuwen). Honderden soorten grote en kleine reptielen bevolkten de ge hele aarde. Gedurende de in het Me sozoicum voorkomende perioden Trias, Jura en Krijt ontwikkelden zich miljoen jaren allerlei land- en zeedieren, zo ook aan het eind de vogels en de zoogdieren. Het derde hoofdstuk, het Kaeno- zoicum, as het tijdvak, waa.rin zich vooral de zoogdieren ontwikkelden (Tertiair), warmbloedige dieren, wier lichamen niet direct afhanke lijk waren van de temperatuur van de omgeving. In het kwartair ver anderden deze streken in een toen dralandschap, afgewisseld door tij den, waarin het warmer was en een rijkere plantengroei bestond. Aller lei dieren bezochten deze streken en ook de mens verscheen ten to nele. Toen de gletsjers van de Ijstijd smolten keerde de zee terug naar deze streken en daarmee brak de tijd aan waarin wjj thans leven. Een geologische geschiedschrijving van ons gebied kan niet aan elke periode die aandacht schenken, waarop deze gezien haar tijdsduur /recht" zou hebben. Er treedt een soort vertekening op, welke samen hangt met de plaats in de tijdsruim te van waaruit wij thans onze waar nemingen doen en met de plek op de aardbodem waar wij ons bevin den. Ook de fossielen, die als docu menten deel uit maken van deze geschiedenis hebben op de verteke ning invloed; dat wat dichtbij is in overvloed ziet men het best". Teneinde een indurk te geven van het grote geheel wil de tentoonstel ling zich niet beperken tot uitslui tend in Zeeland gevonden fossielen. U hebt er nu de tijd voor en vaak kost 't u ook minder. Met PAS 65. Geldig vanaf 1 december. Uw gemeente laat u weten hoe U 'm kunt krijgen. De prijs? Niet meer dan f 6,50.Wilt u meer informatie? Vraag 't bij uw gemeente. Schoolkrant De schoolkrant van de Chr. Kleu terschool „De Speeldoos" te Zierik- zee is weer uit. De vrolijke felle kleuren op de kaft nodigen meteen uit om het blad in te bladeren. Nog 1 'oen kleine terugblik op de laatste schooldag wordt gegeven evenals op de eerste schooldag in het nieuwe seizoen. Verder vele nuttige mede delingen aan de ouders, een stukje over „Kleuters en televisie", wat korte gedichtjes, een verslagje over het bezoek aan de posterijen te Zi£- rikzee, dat de kleuters onlangs af legden en een verslag van de leden vergadering op vrijdag 19 september j.l. Heel grappig is het verhaaltje van „De kabouter en de reus", waar bij de kleuter zelf kan reageren. De schoolkrant is geïllustreerd met heel veel mooie tekeningen en last but not least zijn er ook heerlijke kleu teruitspraken in opgetekend, zoals „De juffrouw heeft streepjes nagel lak op haar ogen", of „Ik weeg 85 kilometer" en „Juf, ik krijg men- sentanden". Al met al een schoolT krant waar „De Speeldoos" trots op kan zijn. Vergadering Waterschap Op vrijdag 7 november zal in 's Landskamer te Zierikzee, Haven park 40 de 45e algemene vergadering van het bestuur van het Waterschap Schouwen-Duiveland worden ge houden. De agenda voor deze verga dering ziet als. volgt uit: Opening, notulen, ingekomen stukken, mede delingen, een groot aantal voorstel len van het dagelijks bestuur, rond vraag en sluiting. Ontspanningsavond U.V.V. voor de bejaarden De Zierikzeese U.V.V. organiseert voor de bejaarden een grote ont spanningsavond op donderdag 6 no vember aanstaande in bet Hervormd' Verenigingsgebouw in het Vrije. Deze avond zal onder andere- wor den verzorgd door het accordeonor kest uit Wissenkerke. Causerie Z.V.U. In de heden (vrijdag)-avond te houden causerie in „Het Huis van Nassau" onder auspiciën van de Z.V.U. door dr. W. J. Wolff zullen de volgende onderwerpen aan de orde komen: 1. Wat is een landschap? Waarom vinden we het ene landschap mooier dan het andere? Aspekten die hierbij ter sprake komen zijn de historische ontwikkeling, afwisseling en schaal. 2. Waardoor veranderen de land schappen? Andere cultuurmethoden, ruilverkaveling, ziekten in planten, nieuwe ontwikkelingen, recreatie. 3. Stand van zaken met betrek king tot nationale parken en natio nale landschapsparken. 4. Moet er een landschapspark op Schouwen komen? Ergens anders in Zeeland? Moeten er andere maatre gelen worden getroffen om het land schap op Schouwen en in de rest van Zeeland te behouden? Gemeentelijke volkskredietbank In 1974 zijn door de gemeentelijke Volkskredietbank in het rayon Schouwen-Duiveland 93 geldlenin gen verstrekt, tot een totaal bedrag van f 176.309,50. In de periode lot en met 15 oktober 1975 verstrekte de bank 71 leningen, tot een bedrag van f 174.575. Ultimo december 1974 be droeg het uitstaande saldo f 182.171,69. In de aanbiedingsnota gemeentebegroting 1976 delen b. en w. mee dat de aflossing van de ver strekte geldleningen bevredigend verloopt. In gevallen van ziekte, werkloosheid e.d. wordt, indien noodzakelijk het overeengekomen aflossingsplan gewijzigd en aan de financiële mogelijkheden van de kredietnemer aangepast. Vergadering V.V.V. Op maandag 10 november wordt in hotel-restaurant „Concordia" de buitengewone ledenvergadering van de V.V.V. Zierikzee gehouden. Het doel van deze vergadering is: Af handeling aankoop pand en inge bruikneming c.q. exploitatie kan toor; aktiviteiten V.V.V. (o.a. ge schenkbon en V.V.V.-gids nieuwe opzet); verslag toeristendagen; be spreking nieuwe opzet toeristenda gen 1976. Prijswinnaars Nutstuinen Door de commissie van de stich ting Nutsluingrondverhuring wer den na vier keuringen de volgende prijswinnaars voor de best onder houden tuinen aangewezen: le prijs (f 25,de heer J. Verspoor, 2e prijs (f 20,de heer W. Snijders, 3e prijs (f 15,de heer C. L. v. d. Hoek. 4e prijs (f 10,de heer A. Ravia en de 5e prijs (f 10,de heer S. van Don gen. De prijzen zullen worden uit gereikt vrijdagavond 7 november a.s. in de hal van de Nutsspaarbank. HAAMSTEDE Opbrengst kollekle De te Burgh-Haamstede gehouden kollekle ten bate van de Nierstich ting heeft opgebracht f 1.642,93. Al len die meewerkten om dit resultaat te bereiken namens de Nierstichting Nederland hartelijk dank. BROUWERSHAVEN Evenementen in 1976 De winter staat nog voor de deur, maar de V.V.V. Brouwershaven werkt al met een vooruitziende blik. Een programma voor de zeilwed strijden in het volgend jaar ligt in middels al op tafel. De voorlopige opgave van de tot nu toe bekende evenementen in 1976 ziet er als volgt uit: 1, 2 en 3 mei: R.Y.C.B. Zeilwed strijden op de Grevelingen, Snipe klasse. 5, 6 en 7 juni: Cadett-klasse orga nisatie. Zeilwedstrijden op de Gre- velingen. 31 juli t/m 6 augustus: K.W.V. de Kaag. ONKS Solo Grevelingen. 7 t/m 10 augustus: K.W.V. de Kaag, ONKS Hornet, Grevelingen. 11 t/m 13 augustus: K.W.V. R.Y. C.B., FD. Finn, Yngling, OK, 420 Europe, 470. Grevelingen. 14, 15 augustus: K.W.V. de Kaag, R.Y.C.B. Benelux kampioenschap pen, 420, Europe Grevelingen. NEW YORK. Heden (vrijdag) werd in de V.S. een elektronisch reken- horloge gepresenteerd. De energie voor dit horloge wordt geleverd door een zonnecel, die op zon- en neonlicht reageert. De cel voedt een quart shatter ij; de levensduur van cel en batterij is ongeveer drie jaar. De kosten voor dit mini-computertje zijn 895 dollar. OUWERKERK Oud papier-aktie voor SVOWK Morgen (zaterdag) wordt te Ou- werkerk weer oud papier opgehaald voor SVOWK. Het gebundeld gereed zetten van het oud papier bevordert een vlotte afwikkeling van deze 'ak- tie. BRUINISSE Sportblad gezamenlijke verenigingen Te Bruinisse - werd door de geza-' menlijke. sport- en 'èntspanningsver- enigingen een sportkrant uitgege ven, waarvan hel de bedoeling is' dat iedere vereniging er een redac tioneel aantal bladzijden vult, om eventuele evenementen aan te kon digen, of om de aandacht op zich te vestigen. De heer Jan IJzelenberg zorgde voor een fraai en pakkende voorplaat op de omslag. Wnd. bur gemeester S. A. Jumelet, schreef een voorwoord, waarin' hij er op wees, dat het verenigingsleven in de Bruse gemeenschap altijd een grote plaats heeft ingenomen', ook al meer dan een halve eeuw geleden. Een Sportkrant c.q. een blad voor de supporters werd de laatste jaren al uitgegeven door Brüse Boys, maar voor deze club alleen werd dït financieel wat zwaar. Een gezamen lijk periodiek blad van alle vereni gingen op het gebied van sport en ontspanning zal op Bruinisse zeker een nuttige functie kunnen vervul len. De redactie tekent met de ini tialen h.g. T.V.-uitzending „Zeeland ringt" Een gedeelte van het programma dat onlangs in de kerk van Brou wershaven is opgenomen wordt dinsdagavond 4 november in het tv programma „Zeeland zingt" uitge zonden. Dit programma is te zien via Nederland 2 om 22.50 uur. Zo als al eerder gemeld heeft ook het Nederlands hervormd kerkkoor uil Bruinisse hieraan meegewerkt. „Blijf er niet buiten" NIEUWERKERK, 30-10. Onder het motto „Blijft u er niet buiten" werd in de openbare basisschool te Nieu- werkerk een ouderavond gehouden. Door het onder-® wijzend personeel, de oudercoimnissie en enkele ouders was een „onderwijsmarkt" georganiseerd. In elk lo kaal van de school waren „stands" ingericht, waar ieder kon meedoen aan allerlei aktiviteiten. Overal was versiering aangebracht, door de kinderen waren vele teke ningen gemaakt, zodat alles er fees telijk uit zag. In de hal van de school was een stand niet allerlei in formatie, met folders enz., terwijl pijlen de weg wezen waar men ver schillende attracties kon vinden. Bij het dokumentatiecentTum kon men evenals de kinderen op school een opdracht uitvoeren waarbij dan vragen opgelost moesten worden. Ook was er de mogelijkheid van verschillende krantenberichten een krant samen te stellen. Deze'worden dan vermenigvuldigd, waarna de kinderen met deze kranten kunnen werken. „Wat kan men met taal doen." Door verschillende ouders werden taalspelletjes uitgeprobeerd. Door de ouders was het mogelijk gemaakt een nieuwe verkeersmetho- de aan te schaffen. Het was nu mo gelijk deze te bezichtigen, waarbij dc heer Schiewold als deskundige uitleg gaf. Mejuffrouw Goosens uit Middel burg was aanwezig om le vertellen over het goede jeugdboek. Dit werd toegelicht mei dia's. Hiervoor be stond ook veel belangstelling. De heer Provoost gaf uitleg over de nieuwe methode niveau-kursus rekenen. Deze methode zal t.z.t. waarschijnlijk ook op deze school worden gebruikt In het handenar- be dlokaal kon een ieder die kreatief bezig wou zijn. zich uitleven met klei of verf. Fa. Lievense had een videa-rekorder beschikbaar gesteld. Dit voor velen nog een onbekend apparaat kon men. bezichtigen, ter wijl er direkte opnamen konden worden gemaakt. Overgang kleuter-basisonderwijs kwam ook uitgebreid aan de orde. De heer Den Dekker met personeel van de kleuterschool, hadden een projekt over „Wonen" opgezet. De kinderen van de le klas waren hier mee bezig geweest. De ouders kon den het op dezelfde manier nog eens over doen. Vele ouders probeerden om zelf een huis te „bouwen". Zelfs gaf éér) der ouders via de poppen kast nog een uiteenzetting over „wo nen". In dé gang was een koffiestand. waar een ieder zich van het nodige kon voorzien. Tussendoor werd het huishoude lijk gedeelte van de vergadering af gewerkt. Door de sekretaris de heer Van Felius en de penningmeesteres- re mevrouw Slootmaker waren ver slagen en notulen aan de ouders ge zonden. Deze werden nu ter diskus- s'e gesteld. Het financiële gedeelte gaf een goed resultaat te zien. Het jaarverslag bevatte een opsomming van verschillende aktiviteiten over het afgelopen jaar. Bij het begin van het schooljaar stonden 119 leerlin gen ingeschreven. Vertrokken was onderwijzer de heer Bastiaanse. Hiervoor in de plaats was gekomen mejuffrouw B. de Glopper. 27 maart was de jaarlijkse feestavond. Ook dit was een sukses. De heer Den Dek ker trad in het huwelijk. Leerlingen u t dé klas konden dit ter plaatse meemaken. Een projekt „Tuin" was door de leerlingen behandeld. Ver der was er een afscheidsavond voor de zesde klas leerlingen 4 septem ber vond de jaarlijkse schoolreis plaats naar de „Efteling" en naar Amsterdam. Van de leden der ou derkommissie waren aftredend en niet herkiesbaar de heren v. d. Wie len en Goedegebure. Hiervoor in de plaats werden gekozen mevrouw C. Krijger-Brekelmans en de heer A. Verbeek die deze benoeming aan vaardden. De heren v. d. Wielen en Goedegebure werden bedankt voor het werk dat ze in het belang van de school hadden verricht. Met de nieuwe leden hoopte de voorzitter de heer Lievense op een goede sa menwerking. .Huishoudelijke vergadering Bij de rondvraag kwamen riog wat problemen aan de orde betreffende de uitgang van de school aan de Weststraat. Ondanks dc getroffen voorzieningen blijkt, dat tijdens het parkeren van auto's daar ter plaat se toch nog gevaarlijke situaties ont slaan voor de kinderen. Dit doet zich vooral voor wanneer de kinderen bij slecht weer door verschillende ou ders met de auto worden afgehaald. Veel ouders wisten niet wat het „Braamfonds" voor betekenis had. De heer Visser lid van het „Braam- komité" gaf hierover een uitleg. Een suggestie werd gedaan om hij de wandel-vierdaagse die jaarlijks vanuit Zierikzee gehouden wordt ge zamenlijk in schoolverband op te treden. Dit zal nader worden beke ken in overleg met zo mogelijk de andere scholen. De voorzitter de heer Lievense dankte het onderwijzend personeel voor het vele werk dat ze t.b.v. de kinderen doen. Verder bedankte hij een ieder die had meegewerkt om deze avond le doen slagen, in het bij/onder ook het groepje ouders dat eh spontaan beschikbaar had ge steld. Hij stelde vast. dat de ouder avond ook in deze opzet een sukses genoemd mag worden en dankte de ouders voor de goede opkomst. Hier- ha bleven nog vele ouders bezig met het deelnemen aan de verschillende aktiviteiten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 4