%nk Bestuur Br use Mosseik wekersvereniging sprak met Tweede Kamerlid ir. Van Rossum Veel vrouwen willen afvallen Nederland spaart minder Prijzen aangevoerde Nederlandse mosselen gedaald 4 Lommerd in Engeland keert terug Problematiek van Sahel-landen Drama voor viool Komt er een weer-en-wind-pak voor fietsers? „Algemeen Vissersbelang" vergaderde BRUINISSE. 27-10. In de vorige week gehouden vergadering van de mcsselkwekersvereniging „Algemeen Vissersbelang" werd aan de leden medegedeeld, dal het -bestuur een enderhoud heeft gehad, met het tweede kamerlid de heer ir. II. van Rossum (SGP). Meer kleuters naar school DEN HAAG, 27-10. Het aantal kleuters, dat per 1 januari van dit jaar naar school ging, was met 7.600 tot 513.600 gestegen in vergelijking met januari 1974. Het gemiddeld aantal leerlingen per kleuterleidster liep terug van 29 tot 27,7. Van alle vijfjarigen zat 97 procent op de kleuterschool, volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek. Confectie slaat alarm AMSTERDAM, 27-10. Het sociaal werkgevers verbond voor de confec- lieindustrie (SWVC) heeft minister Böersma van sociale zaken gevraagd maatregelen te nemen om voor 1976 de stijgingen van het wettelijk mi nimumloon per 1 januari en 1 juli zodanig te beperken dat ook voor deze bedrijfstak de gemiddelde loon kostenstijging niet boven 10 procent komt. De confectie-industrie vreest voor 1976 een loonstijging van circa 14 procent met name wanneer de huidige politiek bij het optrekken van het wettelijk minimumloon .word: voortgezet. IPSWICHEngeland, 27-10 Na tien jaar keert in het straatbeeld van de Engelse fabrieksstad Ips wich op 150 kilometer ten noordoos ten van Londen de lommerd terug. „Steeds meer mensen hebben voor al als gevolg van de werkloosheid geld nodig", zegt John Steward, de man die in Ipsuhch een lommerd opent. Samen met Kenneth Clark heeft Steward al tw.ee winkels in Ipsiuich waar tweehandsgoederen te koop zijn. De noodzaak van een lommerd bleek hem xiit het aantal mensen dat hem zaken als stereo-apparaten en bontmantels kwam verkopen om steeds hoger wordende rekeningen te kunnen betalen. De drie koperen ballen waarmee de lommerd in Engeland wordt aan geduid zijn bij Steward van plastic. „Nog een teken des tijds", zegt hij. De heer Van Rossum is afkomstig van Flakkee en goed ingevoerd in visserijkringen. Bedoeld gesprek heeft geleid tot een serie kamervragen, samen met de leden W. Aantjes (ARP). G. ter Wcorst (KVP), H. Tolman (CHU) en C. Tuijnman (VVD), over de inflatie correctie die op de schadevergoeding aan de mosselkwekers, die hun per celen in de Grevelingen verloren, dient te worden toegepast. In veel gevallen is deze schade nog niet af gerekend. Zij die wel een afrekening kregen hebben daarop toch wel meer dan vier jaar moeten wachten. Als schade kon worden opgegeven, de vijf jaren voorafgaande aan het jaar waarin de schade optrad. Van die i 5 jaar is nu de helft genomen, dus ^■2% jaar. Men acht het nu billijk dat de uitkeringen, die om uiteenlopen de redenen, jarenlang op zich lieten wachten, worden verhoogd met een zeker inflatiepercentage, omdat de waardedaling van het geld over de laatste jaren niet onbelangrijk is geweest. Huurovereenkomst Een ander punt, dat de aandacht vroeg, was de nieuwe huurovereen komst, die straks met de staat, c.q. de inspecteur der domeinen moet worden afgesloten, bij de huur van mosselpercelen. Algemeen is men in visserijkringen van oordeel,dat in de vigerende pachtovereenkomst de lasten teveel eenzijdig op de pach ter drukken. Deze heeft, alleen maar plichten en weinig rechten. Ook met de vissersvereniging uit Zierikzee is hierover kontakt gezocht. De punten die voor de MAC-ver- gadering op de agenda stonden wex'den besproken. Een meerderheid sprak zich uit voor verruiming van de kwaliteitseisen, door het z.g. slukstal op 200 te brengen. (Op ge noemde MAC-vergadering werd in tussen besloten dat men tot 180 zal gaan). Gesproken werd over de toewij zing van Waddenzeemosselpercelen en de communicatie tussen de leden van de vereniging en de afgevaar digde van Bruinisse in bedoelde toewijzingscommissie. Radarcursus Op de radarcursus, die één dezer dagen in' Rotterdam start, kunnen twee personen uit Bruinisse worden geplaatst. Bij loting werden twee kandidaten hiervoor aangewezen Hans de Waal (Bru 5) en Leen de Keizer (Bru 19). Voor deze radar cursussen bestaat onder de jonge mosselkweker en het personeel veel belangstelling. Verbreding Brienenoordbrug DEN HAAG, 27-10. De Brienen- oordbrug bij Rotterdam wordt ver breed, zodat de bromfietsers voor taan aan de buitenkant deze brug kunnen passeren. Het huidige brom fietspad zal worden toegevoegd aan de rijstrook voor motorvoertuigen, waarmee een grotere wegcapaciteit wordt verkregen. Minister Wester terp (verkeer) heeft dit maandag middag in de tweede kamer meege deeld. In een overleg met de kamercom missie voor verkeer en waterstaat deelde hij voorts mee, dat op 6 no vember aanstaande de ruit om Rot terdam „rond" komt. Bij eventuele opstoppingen zal dan gemakkelijker een alternatieve route (door de Beneluxtunnel) gevolgd kunnen worden een omleidingsroute die door elektronische signalering zal wor den aangegeven. Reed T-Fordje in een wak? LELYSTAD, 27-10«Mogelijk is de T-Ford, die verleden week bij land- bouwwerkzaamheden in de Flevopol- der te voorschijn kwam, in 1929 bij een ralley over het Zuiderzeeijs in een wak gereden. Een tiental men sen hebben de rijksdienst voor de IJsselmeerpolders laten weten zich zoiets te herinneren. AMSTERDAM, 27-10. Vierenveer tig procent van de Nederlandse vrouwen willen lichter worden. Dit blijkt uit een nationale steekproef die het NIPO in oktober genomen heeft onder 1030 vrouwen en man nen. DEN HAAG, 27-10. Na de sterke toevloed van spaargelden naar de banken in de maanden mei en juni van dit jaar zijn de besparingen on geveer gehalveerd en daarmee tot een meer normale omvang terugge lopen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft dat maandag meege deeld. Het totaal van de spaaroverschot ten schommelde bij de spaarbanken en de landbouwkredietinslellingen in het derde kwartaal rond een half miljard gulden per maand, tegenover overschotten van bijna een miljard gulden in de maanden mei en juni. In totaal vloeide in de eerste drie kwartalen ruim vier miljard gulden naar hun spaarrekeningen (in de zelfde periode van 1974: 218 miljoen gulden). Dc handelsbanken, waarvan de gegevens over september nog niet bekend z.ijn, zagen de spaartegoeden in juli en augustus met rond 350 cn 200 miljoen gulden aangroeien, te genover rond 650 en 700 miljoen in de maanden mei en juni. In boven genoemde bedragen is de bijgeschre ven rente niet meegerekend. Door de Mosseladvicscommissie werd machtiging gevraagd, een an der pand aan le kopen, dat moet gaan dienen als kantoor voor de mosselzaken, (direkteur de heer Van Splunter). Deze machtiging werd verleend. Het pand is inmiddels aan gekocht, (evenals net oude in de Sta tionstraat te Bergen op Zoom). Het pand blijft eigendom van de mossel sector, in het Produktschap voor Vis en Visprodukten. HILVERSUM, 2S-I0. De problema tiek van de Sahellanden komt woensdag aan de orde in Panora- miek van de NOS. Manus van de Kamp sprak in Mali met de Neder landse bioloog dr. Henk Breman, die onderzoek verricht over de oor zaken van de hongersnoodramp die dit gebied heeft getroffen. Alleen het opsporen van de oorzaken kan her haling voorkomen, zegt dr. Breman. In Panoramiek is ook het maande lijkse interview met minister Van der Stoel opgenomen. Verlies voor Residentieorkest - SCHIPHOL, 26-10. Met aanzienlijk minder instrumenten dan waarmee het orkest bijna een maand geleden vertrok, is het Haagse residentieor kest uit New York op Schiphol te ruggekeerd. 25 instrumenten zijn één dag na aankomst in New York spoorloos verdwenen. Met voor een deel geleende instrumenten heeft het orkest desondanks een zeer suc cesvolle toernee door de Verenigde Staten gemaakt. Prof. Tinbergen: kuituur is ziek LEIDEN, 27-10. „Onze cultuur is ziek. Wezenlijke menselijke waarden worden in toenemende mate onder mijnd: door geweld, door egoisme van ouders en door verminderde so lidariteit." Dit zei prof. J. Tinbergen zater dagmiddag in Leiden tijdens een toespraak die hij hield ter gelegen heid van de jaarlijkse reünie van de Stichting Vriendenkring van Oud- Natzweilers. Natzweijer was een zo geheten N-N-kamp in de laatste we reldoorlog in de Elzas. De gevange nen van dat kamp mochten geen be richten van buitenaf ontvangen en konden zelf ook niet met de buiten wereld in contact komen. De auto en de lawaaiproduktie DEN HAAG, 27-10. Er valt pas te denken aan een heffing op geluids overlast voor auto's „wanneer de automobilist informatie is verschaft over de lawaaiproduktie van de hem aangeboden auto's en wanneer die heffing afhankelijk is van het lawaai dat de auto maakt". Dat staat in het novembernummer van de Consu mentengids in een artikel over het wetsontwerp geluidshinder. Koningin bezocht woonwagenkamp AMSTERDAM, 27-10. Koningin Ju liana heeft maandagmiddag op de dag dat Amsterdam officieel 700 jaar geleden stadsrechten kreeg, een in formeel bezoek gebracht aan een woonwagenkamp in Amsterdam-Os dorp. Vergezeld van onder meer burgemeester Samkalden, de wet houder voor sociale zaken De Cloe en de commissaris van de koningin in Noord-Holland mr. Kranenburg, ging de koningin bij twee gezinnen in het woonwagenkamp op visite. Het bezoek van de vorstin duurde ongeveer één uur. Eerder op de dag had koningin Juliana, nadat zij hel Amsterdams Historisch Museum of ficieel had geopend, een informeel bezoek afgelegd aan de nieuwe sporthallen bij de Amstelveenseweg en aan het Begijnhofje. AMSTERDAM, 23-10. Het toeke- lijkse informatieblad „Jews in the U.S.S.R." dat in Londen wordt uitge geven, meldt dat de 63-jarige Meita Liebovna Leidina uit Leningrad een half jaar lang in de KGB-gevangenis van Moskou opgesloten is geweest en nu is overgebracht naar een zie kenhuis. Verklaard wordt dal zij aan een psychose zou lijden, zodat haar nu opneming in een psychiatrische inrichting boven het hoofd hangt. Dit alles overkwam haar omdat ze zonder toestemming een viool zou hebben verzonden aan haar dochter in Israël. Deze mocht haar eigen viool, noch enige andere met zich meenemen toen ze een jaar geleden naar Israël emigreerde. Een vriend stuurde la ter via een andere man een bood schap naar Anna's moeder in Lenin grad: de man vroeg om de viool. Zij gaf hem deze in goed vertrouwen mee. maar werd later ongerust om dat ze de man niet kende. Ze schreef daarom een brief naar haar dochter om te vragen of ze de viool had ont vangen. De KGB onderschepte de brief en arresteerde de moeder op 17 maart van dit jactr. VISSERIJBERICHTEN BRUINISSE, 27-10. Door de aan voer van mosselen van het Duitse Wad in de la,afste veertien dagen, daalden de prijzen van de aange voerde eigenNederlandse mogselen. De 'opgetreden prijsvai gold voor namelijk de 'mosselen die wel aan de leveringsvoorwaarden beantwoord den, maar die.niet. tot de. topkwali- teit behórén. Voormosselen van eerste kwali teit wordén nog wél 'goéde prijzen betaald, maar - de mosselen gelijk waardig aan de geïmporteerde Duit se mosSelèn (ook deze zijn mosselen met. een lager visgéwicht) was. de prijsvai nogal aanmerkelijk'. DEN HAAG, 27-10. Minister Wes terterp zou er iets voor over heb ben als in Nederland, door mede werking van het particulier - initia tief, iets gedaan zou kunnen worden aan de verbetering van de kléding voor fietsers. Ook in ons ruwere klimaat zou dan gedurende langere tijd van de fiets gebruik gemaakt kunnen wor den, aldus de minister van verkeer tijdens de openbare commissie-ver gadering over het rijksiuegenfonds in de tweede kamer. Mochten initiatieven voor zo'n weer-en-wind pak opkomen dan is de minister zeker bereid om die fi nancieel te steunen. Flitsen uit het buitenland NIEUW DELHI/PARIJS. China heeft maandag een ondergrondse kernproef gehouden. De explosie is geregistreerd door een Indiaas cen trum voor atoomonderzoek in de buurt van Bangalore, in Zuid-India. JERUZALEM. De burgemeester van Jeruzalem, Teddy Koliek, heeft zondag de steun van de gemeente raad gekregen voor zijn plannen voor grotere autonomie voor de Ara bische ingezetenen van Oost-Jeru zalem. Even voor de stemming hier over was Koliek ingestort, volgens zijn artsen van uitputting. ROME. In de nacht van maandag op dinsdag zijn in Rome aanslagen gepleegd op drie telefooncentrales. De schade is aanzienlijk. JAKARTA. De Billiton Exploratie Maatschappij Indonesia B.V. (BEMI) heeft ten zuidwesten van Bangka, voor de kust van het eiland Tujuh, tienduizenden tonnen tinerts gevon den, aldus het Indonesische persbu reau Antara. TOKIO. In een ruzie tussen twee rivaliserende linksradicale studen- leng'roepen op de campus van de universiteit van Tokio, is maandag eer\ student met stalen buizen dood geslagen. SINGAPORE. Ter hoogte van Sin gapore is dinsdag een Griekse tank boot na een ontploffing in tweeën gebroken. De 53 opvarenden konden worden gered. Vijf hebben ernstige brandwonden opgelopen. WASHINGTON. President Sadat van Egypte heeft maandagavond aan een diner le zijner ere in Washing ton gezegd dat er nog steeds gevaar voor een crisis in het Midden-Oos ten is en dat de behoefte aan vrede daarom dringend is. MADRID. Het Madrileeuse blad „Informaciones" heeft maandag avond gemeld, dat Spanje cn Marok ko tot een akkoord schijnen te zjjn gekomen betreffende de kwestie van de westelijke Sahara. BEIROET. Duizenden inwoners van Beiroet hebben de nacht door gebracht in tenten en kelders. Het geweld kostte maandag 45 mensen levens. Het dagblad L'Orient-Le Jour sprak van de gewelddadigste nacht van het afgelopen jaar. Intussen moet worden gezegd, dat de export, c.q. het verbruik in eigen land en in de inleggerijen zich nog steeds gunstig ontwikkelt. Dc aanvoeren Tot en met 18 oktober wei-den aangevoerd uit de Waddenzee 335.107 tonnen en uit Zeeland 142.618 ton- nen, totaal 477.725 tonnen, tegen 400.154-tonnen vorig jaar Geïmpor teerd werden - tot18 oktober 4953. tonnen. Verzonden werden 115.824 tonnen naar België, 54.535 'tonnen naar Frankrijk, 1420 tonnen naar' West-Duitsland, 17.127 tonnen naar. het binnenland en .67.565 tonnen, werden in de inleggerijen verwerkt, totaal 256.514 tonnen tegen 240,458. tonnen vorig jaar. Het is vooral Bel gië, dat beter trekt dan vorig jaar. De gemiddelde prijs was f 30,92 of f 4,16 meer dan vorig jaar en f 10,75 meer dan in het seizoen 1973/74 en meer dan 100 °/o meer dan in het seizoen 1972/73. Inmiddels is de gemiddelde prijs in verband met wat in het begin werd gesteld wel gedaald van f 35,97 tot gemiddeld f 29,25. Voor de min dere soorten bedraagt de prijsvai dus wel plm. f 10,per ton. Voor de Mossel Advies Commissie- was het prijsverloop en het feit, dat storm en vlotte export de voorraden erg deden slinken, het z.g. stukstal van 170 op 180 te brengen en het minimum visgéwicht te brengen op 14 kg. Verlaging heffing Een ander gewaardeerd besluit van de MAC was de verlaging van de heffing ten behoeve van het Mos selfonds met f 1,per ton met te rugwerkende kracht tot het begin van het seizoen. De heffing bedraagt nu nog f 3,per ton. Advertentie DAMESTASSEN Elegant, toonaangevend en ruime keus CMme» dam 9 LENGKEEK LEDERWAREN ZIERIKZEE KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ALKMAAR. Op last van de offi cier van justitie te Alkmaar is sectie verricht op een lijk van de Berge- naar Cor H. die woensdag in het zie kenhuis te Alkmaar overleed. De 22- jarige jongeman werd in de nacht van 11 oktober door een 24-jarige Egtmonder A. T. S. zodanig tegen het hoofd geschopt cn geslagen dat hij bewusteloos raakte en niet meer uit die toestand is ontwaakt. UTRECHT. In Utrecht is op en kele plaatsen Iepziekte vastgesteld. Enkele bomen zijn gerooid en ver brand. Hel plaatsvervangend hoofd van dc plantsoenendienst, de heer P. J. Winters, weet nog niet of het om de oude- of de nieuwe Iepziekte gaat. Zachte landing op Venus MOSKOU, 27-10. De Russi sche sonde Venus 10" is zacht op Venus geland. Naar Tass meldt, vond deze landing plaats op slechts tweeduizend kilometer van de plek waar woensdag het landingsvoer tuig van Venus 9" is neerge komen. Een panoramisch overzicht is door Venus 10" naar de aarde geseind, aldus Tass. BURGH. Het tweede lintje bij ge legenheid van het 70-jarig jubileum van de Zangvereniging „Nu met Hope" te Burgh, viel ten deel aan de heer A. Hogesteindie door bur gemeester H. P. Everwijn'van Wes- terscliouwen de versierselen kreeg opgespeld, van de ere-rriedaille in zilver behorend bij de Orde van Oranje-Nassau. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) DEN HAAG. De CDA-fracties en de Eerste Kamer (KVP, ARP en CHU) onthouden hun medewerking niet aan het verlenen van onafhan kelijkheid aan Suriname. Zjj menen, zo zei hun woordvoerder Elfferich, maandagavond in de Eerste Kamer bij het Suriname-debat, dat de Su rinaamse -grondwet - een redelijk stuk - op 25 november aanvaard moet zijn. DEN -HAAG. In Djakarta is vorige week een Nederlands-Indonesische overeenkomst getekend,, waarbij Ne derland Indonesië 1:940.000 gulden schenkt voor de ontwikkeling van een aantal stroomgebieden in Mid den-Java. AMSTERDAM. Drie automobilis ten bleken bij een controle door de Amsterdamse verkeerspolitie derma te onder de invloed van stérke drank te zijn dat hun rijbewijzen ter plaat se ingehouden werden. ROERMOND. Varel B.V. zal medio januari 1976 haar nieuwe fabriek voor industriële electronische appa raten openen op het industrieterrein Heide. In deze fabriek worden even eens een bijzonder groot programma van telecommunicatie- en alarmap paraten ontwikkeld. WAGENINGEN. Nederland heeft dit jaar zijn tienduizendste ligboxen- stal voor runderen gekregen, vijf jaar geleden waren nog maar een goede achthonderd. Waar en wan neer die tienduizendste precies ge reedgekomen is, is niet bekend. AMSTERDAM. De K.N.S.M. heeft twee moderne vrachtschepen van een Noorse rederij overgenomen. De schepen, bouwjaar 1972, zullen om streeks de jaarwisseling aan de vloot van de K.N.S.M. worden toegevoegd en worden ingezet in de vaart op de Caraibische Zee, aldus de K.N.S.M. DEN HAAG. Minister Pronk van ontwikkelingssamenwerking zal 3 tot en met 7 november een bezoek aan Cuba brengen op uitnodiging van de regering van dat land. De minister zal onder meer overleg voeren over de ontwikkelingssamen werking tussen beide landen. UTRECHT. Arie Groenevelt, voor zitter van, de Industriebond NVV, vindt het beschamend en politiek verwerpelijk dat minister Lubbers van economische zaken hem zater dag op een bijeenkomst van de Arjos in Noordwijkerhout „misschien wel goed voor 100.000 werklozen" heeft genoemd. .IJZENDIJKE. De 16-jarige M. L. Kuyl uit het Zeeuwse IJzendijke is maandagmorgen bij een verkeerson geluk in zijn woonplaats om het le x-en gekomen. Volgens de rijkspoli tie verleende de jongeman met zijn brommer geen voorrang aan een een vrachtauto. AMSTERDAM. Sint Nicolaas zal dit jaar op zaterdag 15 november in Amsterdam aankomen. Tegen half twaalf die dag zal zijn boot aanleg gen aan de steiger van Rederij Bcrg- mann tegenover het Centraal Sta tion. KERKNIEUWS Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Raalte: B. Albeda, Strijen. Gereformeerde Kerken Beroepen tc Diemen-Watergraafs- meer-Bijlmer: C. M. Versputj. Olde- hove. Aan genomen de benoeming tot sekreteris van de beleidsstaf van het Ned. Bijbelgenootschap: W. van Ga len (N.-H.). Bedankt voor Ede: C. Padmos. Maasland. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Buiten Verband Afgestaan tot legerpredikant in lang verband: J. Vcrhocff. Amster dam-Zuid. Gereformeerde Gemeenten Bedankt voor Scherpenissc: A. Bregman, Rijssen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 4