„Partiële leerplicht en lonen remmen plaatsing jeugdigen Japonnenweelde Raad Wester schouwen Bijeenkomst afdeling Noordwelle Ned. Bond van Plattelandsvrouwen STREEKNIEUWS coats 3 5 'IloïtV* ii|ode Jongste moeder van Italië is twaalf jaar CONGRESGANGERS TE ZIERIKZEE ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Dinsdae 28 oktober 1975 Nr. 21784 KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND D1CN HAAG. Dl» VHP-lop, die zich momenteel nog in Den Haag bevindt, overweegt geen medewerking te ver lenen aan het op gang brengen van parlementaire arbeid in Suriname, zolang geen overeenstemming is be reikt met de NPK-regering over de nieuwe grondwet van Suriname. DEN HAAG. De controle van de Gewestelijke Arbeidsbureaus op de werklozen is aan het verslappen, zo stelt het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond deze week in zijn orgaan De Werkgever vast. Het N.C.W. heeft die conclusie getrok ken op grond van het verminderde aantal bezwaarschriften dat de bu reaus bij bedrijfsverenigingen heb ben ingediend tegen uitkeringen krachtens de werkloosheidswet. DEN HAAG. Het strakke prijsbe leid voor bejaardenoorden moet wor den gehandhaafd. Dit heeft minister Van Doorn van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk de besturen van de provincies en van de drie grootste gemeenten meegedeeld. De bewindsman heeft in overleg met de minister van economische zaken voor het komende jaar opnieuw prysregcls vastgelegd. HILVERSUM. CH-fractievoorzit- ter Kruisinga hoopt dat de P.v.d.A. fractie in de Tweede Kamer de C.H.U. zal steunen om het kabinet Den Uyl op een aantal punten te dwingen tot een beter beleid. Inval in gokhuis ROTTERDAM, 28-10. De politie in Rotterdam heeft dinsdagmorgen om vijf uur een inyal gedaan in een gok huis aan, de Van Vollenhovenstraat. De eigenaars van het speelhol, de gebroeders A. en A. Z., zijn in ver zekerde bewaring gesteld. Tegen achttien spelers, voorname lijk buitenlanders, is proces-verbaal opgemaakt. De politie nam de appa raten en het speelgeld (f 4.000) in beslag. Flitsen" uit het buitenland BRESCIA. In de Italiaanse stad Brescia is in de nacht van maandag op dinsdag een flatgebouw ingestort, waarschijnlijk door een gasontplof fing. Er zijn drie doden gevonden en zeven mensen worden nog vermist. PARIJS. De evacuatie van Franse troepen uit de Afrikaanse republiek Tsjaag is voltooid. Maandag kwa men in Marseille de laatste 130 man van het 850 man sterke contingent Franse soldaten in Tsjaad aan. Met de gezinsleden der militairen erbij zijn in het geheel ongeveer 2000 mensen geëvacueerd. Opbrengst kollekte De kollekte len bate van de nier stichting Nederland die onder lei ding van mevrouw P. IJzelenberg Olree gehouden werd te Bruinisse heeft een totaal bedrag van f 1039,10 opgebracht. Veel dank aan de gevers die dit werk willen steunen met een gift, én ook de leiding en kollektan- ten die hebben meege,werkt aan dit mooie resultaat. „Denen" In verband met ons berichtje over ganzen, die „Denen" werden ge noemd in het maandag-nummer, deelt men ons van deskundige zijde mede. dat met „Denen" wilde zwa nen worden bedoeld. Ganzen zijn trouwens al eerder en route; andere overwinteren hier trouwens. Waar van akte! Advertentie NUTSSPAARBANK.. dc ideale gezinsbank Persoonlijke leningen DREISCllOR: Ring, donderdags 12.00 uur. van 11.00— Is het het Jaar van de Vrouw of niet? Nou, dan mag u het aan de mode best merken Kijk maar eens gauw in onze gloednieuwe japonnenkollektie. Een weelde van vrouwelijkheid en vriendelijkheid. Let eens op die wijdgelijnde rokken. Om dansend in rond ie zwieren. Let eens op die winterse, maar soepele stoffen. Kijk naar de sportieve nonchalance. De vele kombinatiekansjes. Om steeds weer anders, steeds weer nieuw, maar altijd vrouw te zijn. Dankjewel 1975. Goed gedaan. (Vervolg van pag. 1) wet aangepast worden om met in achtneming van onze beginselen van een goede democratie en openheid toch samenwerkingsmogelijkheden te houden. Een hoogst belangrijk facet uit het huidige concept wordt door het kol lege aangevallen, n.l. het feit dat bü ongewijzigde doorvoering de onroe rend goed belasting voor een groot deel naar de provincie gaat. Hier wordt stelling tegen genomen. Men is van mening dat op het stuk van financiën de gemeente niet be knot mag worden. Integendeel, bij een ongewijzigd takenpakket waar men voor pleit zal het gemeentelijk belastinggebied niet mogen worden verkleind en zal voor het doelmatig kunnen funktioneren van die ge meente een betere financiële verhou ding tussen rijk en gemeente dienen te worden gerealiseerd ten gunste van de gemeente. Kanttekeningen gemeenteraad In grote lijnen waren de drie woordvoerders van >de drie frakties uit de raad het met het door het kol lege ingenomen .standpunt eens, al werden er wel een aantal kantteke ningen gemaakt. SAN REMO. 27-10. De jongste moeder van Italië is nel 12 jaar. Zij moet volgens de nieuwe gezinswet nog zes jaar wachten alvorens ze dé vader van „Katiuscia" kan trou wen. Maria Carla Soldano woont in een bergdorp in de buurt van San Remo aan de Italiaans-Franse grens. Een Italiaanse krant schrééf dat in dat. afgelegen gebied de televisie de enige ontspanning biedt, maar dat die niet in elk gezin ontvangen wordt. De moeder van Maria Carla zei dal zij haar dochter niet. de les had gelezen. Burgemeester Emilio Oroe- si op zijn beurt, zei: „Het hele dorp viel het op dat het meisje uitdijde, behalve de ouders die zagen het niet". De jonge moeder is blij: „Wij zijn hier één grote familie", zei ze. Praatje over Rode Kruis ELLEMEET. 27-10. Donderdag avond hield de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen afdeling Noordwelle c.o. een bijeenkomst in het dorpshuis van Ellemeet. De avond werd geopend door de presi dente, mevrouw Vervloet-Visser, die alle aanwezigen verwelkomde, in hel bijzonder de dames v. d. Sluis-bij de Vaate cn Houtman cn drie nieuwe leden. Verder feliciteerde z.jj me vrouw v. d. Sluis-bU de Vaate met het jubileum dat z(j onlangs vierde. Mevr. v. d. Sluis-Bij de Vaate voorheen leidster van dc Rode- Kruis kolonne in Zierikzce vertelde vervolgens een en ander over het werk van het Rode Kruis. Zij illus treerde haar woorden met dia's. Met de donoravonden weer vlak voor de deur vertelde zij ook dat vorige jaar veel meer mensen zich opgaven dan cr uileindelijk op de avond versche nen. Zij legde uit dat dergelijk ge drag het Rode Kruis onnodig geld kost. Voor een bloeddonoravond wordt n.l. voor ieder die men ver wacht een fles klaargemaakt waarin het bloed komt. Hierin moet een bepaalde vloeistof en men kan deze flessen niet bewaren als ze niet ge bruikt worden. Zij riep daarom ieder die zich had opgegeven nog cent: op om toch zeker te komen. Wclfarcwcrk Mej. A. C. Houtman uit Renesse hield vervolgens een vijf minuten- praatje over het welfarewerk. Er waren ook tyelfare-artikelen uitge stald. Zij vertelde verder dat men deze winter met een E.H.B.O.-cur- sus in Scharendijke hoopt te komen. Na dc pauze vertoonde mevr. v. d. Sluis-Bij de Vaate een schitterende dia-serie over Schouwcn-Duiveland. onder het motto „Ons Eiland Rond". Aan het eind van dc avond dank te de presidente de beide spreek sters en bood hen een attentie aan. De heer J. v. d. Berge, woordvoer der van de prot. chr. groepering, merkte op dat het wetsontwerp zwijgt over de taken die overgehe veld zullen worden; „wij zijn wel benieuwd welke taken dit zullen zijn". Een logische gedachte wordt het geacht, dat bij een provincie nieuwe stijl Goeree-Overflakkee bij Zee land gevoegd zou worden, gezien de velerlei gebied parrallel lopende belangen waardoor nu en in de toe komst op velerlei gebied zullen moe ten samenwerken. Gedacht wordt hierbij o.m. aan het Grevelingen projekt. De P.C.-fraktie was van mening dat aan de gemeente al niet bij voorbaat taken mogen ontnomen worden. Men zou graag zien dat de gemeente's meer inspraak kregen betreffend bestemmingsplannen, ge toetst aan het streekplan. Meh vraagt zich zelfs af of er jn het ver leden al niet te veel naar de provin cie is overgeheveld, wat 'de gemeen te zelf had kunnen blijven doen. De provincie heeft een eigen taak. maar men zal de provinciale macht niet moeten gaan uitbreiden ten kos.te van de gemeente. De P.C.-fraktie zag geen behoefte in het herindelen van de eigen ge meente, daar men zich in staat acht om deze taak naar behoren uit te oefenen. Tegenstander is men ook tegen 'het beknotten van de finan ciën van de gemeente. Als het toch op een herindeling zou uitlopen gaan de gedachten bij de P.C.-frak tie uit naar een samenvoeging van gemeenten met een zelfde struktuür als b.v. Middenschouwen en Goede reede. Namens de PvdA-fraktic werd hét woord gevoerd door de heer J. Lus tig die het met het kollege eens was dat het concept ontwerp van wat te weinig duidelijkheid schenkt op het gebied van het afstoten van rijksta ken naar de lagere publiekrechtelij ke organen. Wat blijft cr nog over van dc gemeentelijke autonomie zo vroeg de heer Lustig zich af ais de gemeenten een aantal faken worden afgenomen. Met de vereniging van Ned., Ge meenten was dc PvdA-fraklie hét eens, dat er aan de voorgestelde ne gatieve opsomming geen behoefte bestaat. „Het is een principieel on juiste gedachte". Zowel de provincie als de ge meente is op grond van haar be staande bevoegdheden jn staat alle belangen aan te trekken, die zij bin nen haar taakstelling zal begrijpen. Gelet op het feit dat Coerce- Overflakkee ten nauwste met Schouwen-Duiveland is betrokken bij de toekomstige ontwikkeling van hot Grevelingenbeklcen, zou aan sluiting van deze streek bij de pro vincie Zeeland te overwegen zijn. De PvdA-fraktie zou het ten zeerste willen ondersteunen, wanneer de bevolking van Goeree-Overflakkee zelf zich daarvoor zou uitspreken. VVD-standpuiit Mevr. A. G. J. Friderichs-Landc- gent verklaarde dat de WD-fraktio ook achter het door b. cn w. inge nomen standpunt staat. Zij vond het juist gezien dat er geen 4e bestuurs laag wordt gevorcnd. Als de bewo ners van, Goeree-Overflakkee zelf kenbaar maken bij Zeeland te wil len aansluiten dan zal dit door de VVD-fraktie worden ondersteund. Vastgesteld werd' door mevr. Fride- ricbs dat mede door het tot stand- komen van de Deltawerken de ver bindingen in Zeeland in een belang rijke mate zijn verbeterd. Het over hevelen van ruimtelijke ordening naar de provincie werd niet als juist gezien. De intergemeentelijke samenwerking wordt bijzonder waardevol geacht en dient, zonodig met het aanbrengen van de nodige verbeteringen, in stand te worden gehouden. In zijn geheel kon dc raad zich opstellen achter de nota van het kol lege welke, met de door de raadsle den gemaakte kanttekeningen in hn bezit zal worden gesteld van G.S. van Zeeland. Bejaardensociëteit Op dinsdagmiddag 4 november zal in het .Verenigingsgebouw te Kerk- werve weer bejaardensociëteit wor den gehouden. De bejaarden zullen dan kunnen spelen, biljarten en handwerken enz. Alle bejaarden van 60 jaar en ouder zijn welkom. BROUWERSHAVEN Bloedafname-avond Op dinsdag 4 november a.s. wordt te Brouwershaven een bloedafname- avond gehouden in de openbare ba sisschool. Eventuele donors - zij zijn dringend nodig - kunnen zich mel den bij de heer K. Mandemaker, I. M. v. d. Bijlstraat 18, Zonnemaire. DREISCllOR Kollekte Nierstichting De kollekte ten bate van de Nier stichting, heeft alhier opgebracht f338,18; een belangrijk hoger bedrag dan vorig jaar (f266,37). Dank komt toe aan dc burgerij en dc kollektan- tcr;. BRUINISSE milieuheffingen vindt de Kamer, dat het bedrijfsleven de tijd moet heb ben om op de nieuwe regelingen en heffingen in te spelen, zodat de kon- tinuïteit van de onderneming ge waarborgd blijft. Verder suggereert de Kamer van Koophandel een aandrang op de mi nister van sociale zaken om het aan tal bemiddelaars bij het arbeidsbu reau te vergroten. Een andere sug gestie, het starten van een sollici- tantenbank met gegevens die het be drijfsleven op de sollicitantenformu lieren wenst aan te treffen, kan zon der meer bemiddelaars niet door gaan. menteel in volle gang. En dat het de organisatoren niet aan medewerking ontbreekt is dezer dagen gebleken uit het resultaat van de voorlaatste oproep aan de Renessenaren om mee te werken aan deze bazaar d.m.v. het bakken van taarten enz. Een ware bakrace is op deze oproep gevolgd en deze heeft zijn einde nog niet be reikt. Reeds meer dan 60 baksels zijn toegezegd. Bovendien werden ook andere goederen beloofd. A.s. woensdag volgt de tweede aktie. Maandag kregen alle Renessenaren een stencil met de oproep tot mede werking in de vorm van het be schikbaar stellen van tweehands boeken, artikelen voor de rommel markt en prijzen voor de bazar. Hiervoor zullen woensdagmiddag omstreeks 1.15 uur drie wagens door Renesse rijden. Leerlingen van de school zullen ervoor zorgen dat dit zeer duidelijk hoorbaar zal zijn. Men hoopt en verwacht met deze aktie een groot aantal prijzen en artike len binnen te krijgen, die de bazaar een zeer aantrekkelijk karakter zul len geven. Dinertje voor personeel Zaterdag 18 oktober bood slager M. J. Ossewaarde uit Renesse zijn voltallig personeel eën gezellig di nertje aan in Avenue te Renesse. Om zeven uur 's avonds begon men met een genoegelijk borreluur tje, waarna de 20 aanwezigen geno ten van een uitstekend diner. Aan het eind van de avond was er voor ieder dame nog een roos en de heren werden verwend met een ro kertje. Opbrengst kollekte Voor de kollekte ten bate van de Geestelijk gehandicapten werd dooi de bevolking van Renesse een be drag van f 590,31 bijeengebracht. Kollekte Nierstichting Voor de kollekte ten bate van de Nierstichting Nederland werd door de bevolking van Renesse een be drag bijeengebracht van f 910, Een woord van dank aan het adres van de kollektanten en de gevers is bij dit fraaie resultaat zeker op zijn plaats. KERKWERVE Kollekte Nierstichting De kollekte voor Nierstichting heeft in Kerkwerve f 263,35 opge bracht. Namens de nierpatiënten hartelijk dank voor dit mooie be drag! Ook véél dank aan de dames die voor deze kollekte hun vrije tijd beschikbaar stelden om te kunnen koliek teren! feingdag Hervormde Vrouwengroepen Op heden (dinsdag) 28 oktober vindt te Bruinisse dc jaarlijkse Ringdag plaats van Hervormde Vrouwengroepen van Schouwen- Duiveland. De bijeenkomst wordt gehouden in het verenigingsgebouw. Sportkrant Afgelopen week werd huis-aan- huis het eerste nummer van de sportkrant te Bruinisse bezorgd. Deze gratis krant zal om de twee maanden verschijnen. De bedoeling is dat de diverse sportverenigingen hierin hun informatie bekend ma ken aan de inwoners van Bruinisse. Aan de eerste uitgave werkte de vol gende verenigingen mee: Bruse F.oys (voetbal); T.O.G. (schaken); De Bru-tcn (tennis); Kwiek (gymnastiek en volleybal); Bruse Trekker (dui vensport). UTRECHT, 28-10. Met name in ile handel heeft de partiële leerplicht een remmende invloed op het plaat sen van jeugdige personen. De hoogte van het jeugd loon leidt in een aantal sectoren tot problemen bij de plaatsing en tot een vermindering van het aantrekken van jeugdigen door bedrijven. ^lakkee In het donker rikzee Intocht St. Nicolaas Geschenk Zeelandia-personeel Bij gelegenheid van het 75-jarig bestaan van het bedrijf, schonk het gezamenlijk personeel van de Kon. Zeelandia, d.w.z. allen die funktio- neel met Zeelandia zijn gelieerd, een abstrakt glas-kunstwerk dat zal worden vervaardigd door de Kon. Glasfabrieken te Leerdam. Het kunstwerk wordt vervaardigd volgens het nieuwe procédé Triplum en gaat een dekoratieve wandversie ring vormen in het personeelskan toor van de zaak in de Poststraat. Het wordt nl. t.z.t. opgehangen op het wandgedeelte tussen direktie- kantoor en hal. Spontaan is uit het personeel een komité gevormd, dat zich heeft belast met de inzameling van gelden en de verdere voorberei ding. Van de zijde van de Ondernemers Centrale deelt men ons mede, dat de inkomst van St. Nicolaas is vastge steld op zaterdag 22 november a.s. Neptunus omlaag Heden (dinsdag)morgcn werd de gouden Neptunus afgenomen van de spits van dc stadhuistoren. Een hele installatie was nodig om het gevaar te een zachte landing te laten maken in de Meélstraat. Grote delén van Neptunus blijken recentelijk .zwart te zijn geworden. Men schreef dit aanvankelijk toe aan blikseminslag, maar zulks is niet juist gebleken. Andere weersinvloe den zullen het goud verdoft hebben. In ieder geval krijgt Neptunus een nieuwe gouden huid. Vandaar zijn reis omlaag! Opbrengst kollekte Nierstichting De te Zierikzee gehouden collecte ten bate van de Nierstichting heeft opgebracht het mooie bedrag van f 2.361,41. Het organiserend comité dankt allen die aan het bereiken van dit resultaat hebben meegewerkt. RENESSE Bakrace voor bazaar De voorbereiding van de op 7 en 8 november te houden bazaar in de openbare school 't Staepel'of is mo- ZIERIKZEE. Deelnemers aan het vierdaags Europees Momimenlenkongrcs, datte Amsterdam werd gehouden, bezochten ook Zierikzce. Om in de stijl van cen maritieme stad tc blijven, kregen zij een eenvoudige vis-lunch aan geboden in de Vierschaar van het stadhuis. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit schryft de Kamer van Koop handel van Utrecht en omstreken in een nota, waarin suggesties tot het snel verbeteren van het funktione ren van de arbeidsmarkt worden uitgewerkt. Andere belemmerende faktoren bij de arbeidsbemiddeling noemt de Kamer van Koophandel onder meer de onvoldoende aanmelding van va- katures door het bedrijfsleven, het hanteren van het begrip „passend werk", de onvoldoende bereidheid van vooral vrouwen tot mobiliteit en het gebrek aan kennis bij werk zoekenden en werkgevers van plaat- sings- en scholingsbevorderende maatregelen. De Kamer van Koophandel doet ook suggesties. Zo dienen het be drijfsleven en zijn belangenbeharti gers op hun hoede te zijn voor de voorrang die wordt gegeven aan na tuur- en milieubelangen. De indruk bestaat dat de prioriteiten zodanig aan het verschuiven zijn dat onvol doende ruimte blijft voor een gezon de ontwikkeling van het bedrijfsle ven. aldus de Kamer van Koophan del. Als gevolg van een explosie in een kabelverdeelstation, zaten grote de le:* van Flakkee van zaterdagmor gen tot zondagmiddag zonder treem. Milieuheffingen Van de invoering en hoogte van Advertentie Echte punlparka, aangepast voor school en daarna. Stevig gevoerd. Geinige deluils. t U weel wel hoe praktisch ze zijn. j Bij maat 140 49,- Pull met brede tailleboord. g Bij maal 140 -

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 3