Nederhorst gered na aanvraag van surseance WEER EENS OOSTERSCHELDE Conferentie over voedselhulp Doden door orkaan Geen beslissende verschuivingen in Zwitserland Noord-Amerikaanse broedvogel in Zeeland Zestig doden bij vliegramp Malaria op de Molukken Nieuwe verkeersborden Om bouw vaste oeververbinding Westerschelde AGENDA KRANTEDAG In visserykringen is de tussentijd se nota van minister VVestcrterp in zake de aanleg van een stormstuw- caissondam, redelijk goed gevallen. Om te beginnen kan - blijkens deze nota - aan twee noodzakelijke voor waarden worden voldaan. Het wordt een moeilijk karwei, maar R.W.S. ziet kans om zo'n „alternatieve" dam te bouwen. Ook tijdmatig zou het geheel tijdig gereed kunnen zijn, d.w.z. iu 1985. Rest nog de vraag naar de financiën. Alles wordt duur der en wie gaat „plannen" op lange re termijn kan al bij voorbaat voor spellen, dat men niet binnen de ge stelde begrotingslimiet blijft. Wat werkt allemaal niet op cijfers in, in flatie, geldontwaarding, stijgende loonkosten en dat soort dingen. Een uniek verschijnsel is dat niet. Terecht werd op de jongste te Zie- rikzee gehouden vergadering van de vissersvereniging door de Zevibel- voorzitter opgemerkt, dat lagere en hogere overheden zich doorlopend „schuldig" maken aan financiële grensoverschrijding. Te Zierikzee is daar een heel spre kend voorbeeld van: het rusthuis Borrendamme. De bouw destijds is belangrijk duurder uitgevallen, dan was begroot. Toen men dit eenmaal in de gaten kreeg, is het werk echt niet neergelegd, maar het huis is ge bouwd en later zijn de aanvullende financieringsmiddelen aangedragen. Zo zal en moet het ook gaan met de aanleg van de stormstuw-caisson- dam. Als men in de gaten krijgt, niet te kunnen bleven binnen de limiet, gaat de bouw gewoon door en aan vullende middelen komen stellig ter beschikking. De hele sfeer rond de Oosterschel- de is trouwens thans rijp voor deze operatie. Synchroom namelijk met de gewijzigde plannen - op grond van de Kameruitspraak - lopen de djjkversterkings-projckten. Het gebied wordt - zulks in tegen stelling met voorheen - iedere dag een klein beetje veiliger. Intussen valt niet te hopen dat opnieuw een lijdensweg moet gevolgd als - door w^t voof oorzaak - men toch weer zou gaan denken aan de volledige afsluiting. Dan valt te verwachten dat de roep om sterkere dijken, over de gehele linie, op Deltahoogte lui der wordt. Deze ingreep zou echter ernstig zijn, want daar komt heel wat voor kijken. Er wordt zelfs ge- fluisterd^dat jn zo'n situatie typische djjkdorpen (zoals b.v. Coljjhsplaat), geheel zouden moeten verdwijnen. Het heeft echter geen zin op de za ken vooruit te lopen, maar alle aan dacht te schenken aan de storm- stuwcaissondam, die een waterpeil garandeert, waaronder tot onder Yerseke, de schelpdierkultuur onbe dreigd blijft. Dat betekent voor de toekomst miljoenenwinst voor deze oer-Zeeuwse bedrijvigheid, miljoe nen die verarmend Nederland maar moeilijk zal kunnen missen. Ruim 300 onderwijzers in Limburg werkloos DEN HAAG, 27-10. Eind septem ber jl. waren in Limburg 172 onder wijzers en 161 onderwijzeressen werkloos, zo heeft minister Boers- ina van sociale zaken maandag ge antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamer-lid Konings (P.v.d.A.). De minister ontkent hiermee ge ruchten als zouden er 1100 onderwij zers werkloos zijn. Volgens de be windsman is de vraag naar onder wijzend personeel in Limburg zeer gering. Een onderzoek van half sep tember wees uit, dat. er in de pro vincie geen enkele onvervulde vaka- ture bestond. Voor het kleuteronderwijs stonden eind september een man en 260 vrouwen als werkzoekend geregis treerd. Voor het algemeen vormend onderwijs liggen deze cijfers op res pectievelijk 81 en 77, aldus minister Boersma. Trein doodt koe UTRECHT. Op het spoorwegtra ject Leeuwarden-Harlingen is een koe onder de trein gekomen en ge dood. Er liepen meer koeien op de spoorbaan. Het treinverkeer had een uur vertraging. Drie treinen moesten worden opgeheven. Overval op bank DEN BOSCH, 29-10. Twee gewa pende mannen hebben dinsdagmor gen omstreeks negen uur een gewa pende overval gepleegd op een bij kantoor van de Rabo-bank aan het Rivierenplein in Den Bosch. Zij zijn er met enkele duizenden guldens in een auto vandoor gegaan. De beide mannen kwamen het bij kantoor van de bank binnen, toen er geen klanten in het gebouw waren. De auto, waarin beide overvallers zijn gevlucht is even later door de politie teruggevonden in de buurt van de bank. De politie van Den Bosch heeft het onderzoek ter plaat se nog niet afgesloten. De juiste om vang van de buit is nog niet bekend. Rijk en OGEM samen Advertentie DEN HAAG. 28-10. De Verenigde Bedrijven Nederhorst (Nederhorst United) N.V. en enige van haar doehtersondernemingen, t.w. Neder horst Staal B.V., Montinex-Holvrie- ka B.V. en Nebig B.V. zullen sur seance van betaling aanvragen. De V.B.N. heeft dit maandagavond in een communique meegedeeld. ROME, 27-10. In Rome zjjn maan dag afgevaardigden uit bjjna 80 lan den bijeengekomen om plannen voor de oprichting van een internationaal agrarisch ontwikkelingsfonds (IFAD) van 1,2 miljard dollar voor hulp aan de armste ontwikkelingslanden uit te werken. Op de conferentie, die vijf dagen zal duren, zijn afgevaardigden uit industrielanden, olie exporterende landen en ontwikkelingslanden aan wezig. Er zijn geen vertegenwoordi gers uit de Sowjet-Unie en China. MAZATLAN, 27-10. De autoritei ten van Mazatlan, een havenstad in Mexico aan de kust van de Stille Oceaan die zaterdag getroffen werd door de orkaan „Olivia", hebben maandag laten weten dat de hevige sförm 27 mensenlevens heeft geëist. De schade wórdt op 8 miljoen dollar gégchat. Mazatlan en omgeving zijn zaterdag tot 'rampgebied verklaard. Vijf miljoen voor Zuid-Vietnam DEN - HAAG, 27-10. Nederland heeft vijf miljoen gulden toegezegd aah het hoge commissariaat voor de vluchtelingen van de Verenigde Na ties. Het ministerie van ontwikke lingssamenwerking heeft dat maan dag bekendgemaakt. Dit bedrag is bestemd voor hulp bij wederopbouw en opvang van vluchtelingen in Zuid-Vietnam. De raad van commissarissen en de raad van bestuur van V.B.N. achten het daarom - mede op grond van ge sprekken met de regering en de re geringswaarnemer, dr. G. v. d. Wal- - in dit stadium de enige mogelijk heid voor V.B.N. surceance van be taling aan te vragen; hierdoor kun nen regelingen worden getroffen die de continuïteit van de bouwactivitei ten van het concern en de werkge legenheid van een belangrijk deel van haar werknemers zeker te stel len, aldus het communiqué. Wat betreft dit laatste is de minis ter van economische zaken op grond van het door OGEM op verzoek van de minister gedane vooronderzoek van mening dat er reële mogelijkhe den bestaan om alle bouwaktivitei- ten van het Nederhorst-concern als mede de aktiviteiten in de Neder landse Antillen voort te zetten. Het ministerie van ekonomische zaken heeft na ruggespraak met de adviesgroep „Nederhorst" besloten mee te werken aan de oprichting van een nieuwe bouwonderneming in sa menwerking met OGEM. OGEM De opzet van deze gezamenlijke onderneming tussen overheid en OGEM zal zijn dat OGEM de verant- BERN,- 27-10. Bij de Zwitserse par lementsverkiezingen van het afgelo pen weekeinde hebben dé sociaal democraten weliswaar met negen niéuwe zetels de grootste winst ge boekt, maar blijven de wezenlijke 'machtsverhoudingen intakt. Volgens de nog voorlopige uitslag van maandagavond maakt de S.P.S. een sprong van 46 naar 55 zetels. De liberale F.D.P., tot dusver de groot ste partij, zakt van 49 naar 47, ter wijl de Zwitserse' volkspartij haar beide zetels verliest. De christen democraten daarentegen winnen twee zetels en komen op 46. GOES, 27-10. De grote Franjepoot, een Noordamerikaanse broedvogel, is de laatste tijd geregeld in Zuid- Beveland bij Goes waargenomen. De vogel wordt in Europa de zogenaam de Dwaalgast genoemd. Ornitholo gen vermoeden dat hü tqdens de na jaarstrek van noord- naar midden- Amerika door een sterke westelijke luchtstroming naar west-Europa is afgedwaald en mogelijk al een week in ons land verblijft. In Nederland zijn in deze eeuw maar twee keer een grote Franjepoot waargenomen. Het is een waadvogel, die zijn woordelijkheid voor het manage ment op zich zal nemen, dat de ver houding in het aandelenkapitaal zal zijn 50-50. OGEM verkrijgt onder een aantal voorwaarden op het 50- procent pakket van de overheid eer. optie van 30 procent, waarbij de overheid zich het recht voorbehoudt 20 procent te behouden. voedsel op en langs kreken en meer tjes zoekt. Hij rent daarbij opval lend vlug langs de waterlijn. Ook zwemmend wordt met heel snelle en driftige pikbewegingen voedsel van het wateroppervlak opgenomen. Bij de gesignaleerde vogel ontbreekt een witte streep op de vleugels, die de in noord-Europa broedende Franje- pootsoorten wel hebben. Bovendien is de Noordamerikaanse met zijn 25 centimeter een stuk groter dan zijn Europese soortgenoten. Het veren kleed is in de herfst en winter van boven grijs. De hals, kop, buik, stuit en staart zijn wit. Het dier heeft lange donkergele poten. Het is ont dekt in een kleine kreek vlak naast de oude rijksweg Goes-Middelburg. LA PAZ, 27-10. President Hugo Banzer van Bolivia heeft bekendge maakt dat er zestig mensen om het leven zijn gekomen toen een Bolivi- aans militair vliegtuig met officieren en hun gezinnen aan boord maandag in de bergen ten noordoosten van La Paz neerstortte. De militairen en hun gezinnen hadden een weekeinde doorgebracht in Tomonoco waar de Boliviaanse strijdkrachten een vakantie-oord hebben voor militairen. Het toestel zou kort na de start in Tomonoco zijn neergestrot. Het vakantieoord ligt op 170 km ten noordoosten van La Paz. JAKARTA, 27-10. Een malaria epidemie op de Molukken heeft met name op het eiland Lombok al aan 90 mensen het leven gekost. Dit is in Jakarta bekendgemaakt. Een plotselinge verslechtering van de epidemie heeft tot een paniekreac tie geleid op Ambon, waar meer dan 200 mensen in een- ziekenhuis zijn opgenomen. J Aziatische ooievaar TIENSTIN, China, 27-10. J De Oosterse of Aziatische wii- te ooievaar, familielid van de J Europese ooievaar, blijkt niet f te zijn uitgestorven zoals al- r gemeen was aangenomen. Het Smithsonian Museum i?i Washington had gehoord dat er één huisde in de dierentuin van Tientsin in China en stuurde de Britse diplomaat en amateur-ornitholoog John Gerson naar de stad om te ve rifiëren. Gerson trof de oostere ooie vaar - groter dan zijn Euro pese soortgenoot en voorzien van een zwarte snavel-- aan tussen de kraanvogels en pe- likanen. J DEN HAAG, 28-10. Er komen en kele nieuwe verkeersborden in Ne derland, die - op voorstel van minis ter Westerterp van verkeer en water staat - met de daarbij behorende be palingen, zjjn opgenomen in het Re glement verkeersregels en verkeers tekens. Hierdoor is het mogelijk - aldus het ministerie - om bij bochten en gevaarlijke punten adviessnelheden te geven voor het verkeer. Dit kan nu in de eerste plaats met een vierkant blauw bord, waarop de snelheid in witte cijfers wordt ver meld. Op wegen met een automa tisch signaleringssysteem is het ook mogelijk met zogenaamde matrix- borden, waarop door middel van lichtsignalen verschillende rijsnelhe- den zichtbaar kunnen worden ge maakt. Een nieuw bord komt er ook voor de aanduiding van weggedeelten, waar men alleen mag parkeren met een door de gemeente verleende ver gunning. Het bestaat uit het teken „wachtverbod" in combinatie met de woorden „parkeren alleen voor ver gunninghouders". Verder wordt in het reglement de bepaling opgenomen, dat vracht auto's en meer dan zeven meter lange combinaties, op rijbanen met drie of meer rijstroken, alleen de twee meest rechts liggende stroken mogen gebruiken Dit verbod geldt niet als ze moeten voorsorteren. BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE Hedenavond en morgenavond EXTRA VOORSTELLINGEN van Het hoogste gebouw ter wereld brandt! Samen met 294 mensen zit Uop de 135e etage opgesloten... Wie zal ontsnappen..? *ARNtH8ftOS dAI ?OlüCfNIUR, F04 rAUL SJEVE NEWMAN McQUEEN WILLIAM HOLDEN pAYE IRWIN DUNAWAY ALLEN'S piodu.i.t IbWERBNG Aanvang. 20.00 uur Toegang 14 jaar AGADIR. Marokko. Vrijwilligers voor de mars van koning Hassan naar de Spaanse Sahara vervolgen dansend en zingend 'hun weg, na een korte rust pauze in Agadir. Zodra de vroeger zo schuwe Marokkanen, thans een foto graaf of filmer ontdekken, willen zij hun enthousiasme nu duidelijk laten blijken. DEN HAAG, 27-10. Met dc bouw van een vaste oeververbinding over dc Westerschelde zal men in ieder geval niet eerder dan in het voor jaar van 1976 kunnen beginnen. Minister Westerterp van verkeer en waterstaat heeft dit maandag ge antwoord op schriftelijke vragen van de tweede-kamerleden Comelissen en Krosse (beiden KVP). De regering moet de beslissing over de vaste oeververbinding ove rigens nog nemen. Dat zal voor het eind van dit jaar gebeuren. Is die beslissing positief, dan zal het toch riet meer lukken de bouw nog in '75 te starten. F.erst moeten namelijk nog diverse formaliteiten worden verricht cn moet men nog kapitaal aantrekken voor de voor de oever verbinding op te richten N.V., aldus minister Westerterp. Bij de bekendmaking van de be slissing. zal de regering de adviezen over de oeververbinding openbaar maken. Zierikzee ,,'t Lange Uus". Expositie schilde rijen. Tijd: gedurende winkeltijden. Burgh Oxide school. Kunstexpositie. Maan dag tot zaterdag: 11-12 en 14-17 uur. Dinsdag 18 oktober Zierikzee Gebouw Rijkswaterstaat, 20.00 uur, filmavond voor amateurfilmers. Haamstede Geref. kerk, 19.30 uur. Ned. Ver, van Huisvrouwen. Kerkwerve 20.00 uur, ouderavond kleuterschool. Zonnemaire Ned. Herv. Verenigingsgebouw. Rode Kruis-film, 16.00 en 20.00 uur. Dorpshuis: 16.00 en 20.00 uur film voorstellingen Rode Kruis. Ver.gebouw, 10.00 uur Ring Her vormde Vrouwengroepen. Woensdag 19 oktober Zierikzee Stadhuis, 20.00 uur, vergadering ge meenteraad Zierikzee. Herv. Verenigingsgebouw, 14.30 uur, bejaardenmiddag N.C.V.B. Brouwershaven Jeugdgebouw. Rode Kruis-films. Jeugd: 16.00 uur; volwassenen: 20.00 uur. Noordgouwe Hotel v. d. Weijde, 16.00 en 20.00 uur, filmvoorstellingen Rode Kruis Man in hals gestoken AMSTERDAM. 26-10. Dé 22-jari- ge A. R. B. is in de Warmoesstraat in Amsterdam in de hals gestoken en in levensgevaarlijke toestand naar een ziekenhuis gebracht. In verband daarmee is de. 22-jarige F. R. van B.'in het binnengasthuis aan gehouden. Hij was daarheen gegaan om zich te laten behandelen voor een wónd aan zijn hand, die hij op liep bij een eerder in de nacht voor gevallen steekpartij.'* De tweede steekpartij was volgens de. politie een wraakneming. Explosie bij Shell: twee gewonden ROTTERDAM, 27-10. Twee be- dieningsmensen zijn zondagavond gewond geraakt bij een explosie op het terrein van Shell Nederland Che mie in Rotterdam-Pernis. Een van hen is met brandwonden opgeno men in het ziekenhuis. De ander kon na behandelnig huiswaarts keren. Door nog onbekende oorzaak ont stond een explosie in de insectici- denfabriek. In het gebouwtje, waar hjït ongeluk gebeurde, werden de mannen door een steekvlam getrof fen. De materiële schade is niet zo groot. De vloer en de muren verto nen scheuren. Nederlandse verkeersdoden in Duitsland MÜNCHEN, 26-10. Het Neder- landse echtpaar W. en E. Gorissen (resp. 44 en 43 jaar) uit Zoelermeer is bij een verkeersongeluk bij Neu- stadt-Bad Windsheim in Beieren om het leven gekomen. Hun drie kinde ren in de leeftijd van elf tot 18 jaar en een jongen uit Zoest, die ook in de auto zaten, raakten gewond en zijn opgenomen in de ziekenhuizen in Erlangen, Würzburg en Neustadt- Aisch. Het ongeluk gebeurde toen de auto van de familie Gorissen, die van va kantie in Oostenrijk op weg naar Nederland was. frontaal in botsing kwam met een Duitse sportwagen. VEENENDAAL/HANNOVER. Za terdag zijn twee inwoners van het Gelderse Veenendaal bij een ver keersongeluk in dc bondsrepubliek op de weg Hannover-Dortmund ter hoogte van Bad Eilsen om het leven gekomen. De slachtoffers, de 52-ja- rige H. Hiensch en de 40-jarige A. Bloot, waren beiden leraar aan het christelijk lyceum in Veenendaal. Do heer Hiensch was lid van dc ge meenteraad van Veenendaal voor de Anti Revolutionaire Partij. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ToMoonnrf. na ImH im Redaktle: M. J. Bij de Veste (01110) 293» J. P. Jongschaap (01110) 2416 Advertontios: (01110) 2118 Kranten hebben een dagfunktie, maar wie ze allemaal bewaart kan snel even kijken naar vroeger. Komt men iets aan de weet van de ditjes en datjes van toen, Hoe was het bij voorbeeld op 28 oktober 1935, op de kop af veertig jaar geleden. „Wat is nu veertig jaar" zal men zeggen, O.K. maar niemand weet dat 28 ok tober 1935 op maandag viel. Het Zïerikzeese kollege van b. w. stelde voor drie iepenbomen te rooien. Eén bij de 'muziektent staan de boom verloor een kroon door de storm; een bij het trio passende iep voor het pand. (nu Winkel van Sin- kei) was ziek; de derde boom was gaaf en gezond, maar op grond van een door de historie geheel ondoor grondelijk geworden gevoel voor symetrië loenste het kollege een „al les weg hier" en dat ging door ook. Het weer op 28 oktober: „toene mende westelijke tot zuidwestelijke wind en toenemende bewolking. Kouder en kans op regen". De Con certzaal-Bioskoop bracht „Wenn du jung bist, gehort dir die Welt" met de zanger Joseph Schmidt. Het bleek - vijf jaar later was het oorlog - niet waar te zijn. Een spreuk was er ook al in de krant. Deze op die 28ste: „Zij die zich verheugen over onze voorspoed, zijn onze ware vrienden". Een goeie was dat! Het „Algemeen Weekblad voor den Middenstand" riep de zakenlie den op kalm te blijven ten aanzien van de publieke neiging tot hamste ren, als gevolg van de „internatio nale verhoudingen". Er was ook toen al meer aan de hand dan het verdwijnen van drie iepen in het stille stadscentrum. Met Slacht maand op komst werd geadverteerd met zout (4'ls cent per pond) en met „drankjes": Voorburg en Cherry Brandy, beiden 75 cent per fles. Koffiebonen deden 50 cent voor „an derhalf pond". Geld was er niet veel, maar wat er was had in ieder geval waarde. Het jaarverslag van het Nutsde- partement Zierikzee verscheen: het ledental steeg tot 159 in het verslag jaar; inkomsten en uitgaven draai den om de f 1900. De Rotteredamse Aardappelbeurs: Zeeuwse Blauwe f 2,40 a f 2,80 per hektoliter. Dagnotering van de Stoomzuivelfabrlek „De Duif" te Nieuwerkerk; prijs der boter 93'!: ct. per pond. De wijkzuster van Noord- welle zond een pakket oude rijwiel plaatjes en slaghoedjes van patro nen met een gewicht van 9 kg aan de Ver. t. bestrijding van TBC. In het weekeinde speelde Z.S.C. Zie rikzee" I tegen Eiland Boys. Ie dereen zal het vergeten zijn, maar het werd 4-4. Te Ouwerkerk vond een vergade ring plaats van de „Kraamvrouwen- vereeniging" en de raad van Zonne maire gaf toestemming dat het op te richten zangkoor gaat zingen in een leegstaand lokaal van de openbare school. Nog een kostelijk berichtje uit Zonnemaire: „de raad beschikte afwijzend op een verzoek van de kerkvoogdij der Ned. Hervormde Gemeente, om het bedrag voor het gebruik van de luidklok te vermin derenTof slot nog dit: zware de batten in de raad of „onwettige" kinderen in het Weeshuis mochten worden opgenomen en dc 50,toe lage voor kantoorbehoeften aan de stadsbouwmeester, werd geschrapt. Zuinig, zuinif), zuinig in die tijd. Eén zo'n krantedagtoont het aan! SCH1EREILANDMAN i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 2