Stuurgroep natuur- en rekreatiebelangen voor Oosterschelde Burgemeester H. P. Everwijn: „moeilijkheden bij Smit-Bolnes grote slag voor gehele regio" m^smm Aanhoudend „beleg" in Monasterevin Franco: geen verandering Sadat in Washington dVKMUG alsu wild op wild bent... ZEVENTIG JARIGE POSEERT ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 28 oktober 1975 132ste jaargang Nr. 21784 B1BL| x WAARIN OPGiN^MEN DE ZIERt&Ëi˧gfciE COURANT (1797 - 1889) REDAKTJE. ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11. Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE; Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 19.90; per jaar f 76.50. Losse nummers 45 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 29 cent per losse mm: „Succesjes" (max. 4 regefs) 3.50 Vraagt onze contractprijzenI De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B T W In dit nummer: Stadgenoot eerste in intern. scJiaaktoernooi HAAMSTEDE, 27-10. In de maandagavond gehouden raadsvergadering van de gemeente Westerschouwen sprak burgemeester H. P. Everwijn zijn verontrusting uit over het teruglopen van de werkgelegenheid in ons land. De regio is nu opgeschrikt door de moeilijkheden bij Smit-Bolnes te Zierikzee dat aan ruim 200 personen werk biedt, waaronder ook een groot aantal uit de gemeente Wes terschouwen. Als er geen oplossing voor wordt gevonden zal dit een grote slag bete kenen voor de gehele regio, aldus burgemeester Everwijn. Hij sprak de hoop uit dat de mensen die zich er momenteel voor inspannen om deze werkgelegenheid voor de regio te behouden, hun pogingen met sukses beloond zullen zien, en dat de zor gen welke er momenteel zijn spoe dig tot het verleden zullen behoren. Door het kollege werd ten- aanzien van het concept-ontwerp van wet reorganisatie binnenlands bestuur een aantal opmerkingen gemaakt. Landelijk is men het er over eens dat de huidige bestuurlijke organisa tie van ons land, met name ook waar het het binnenlands bestuur betreft, niet meer voldoet. Onderschreven wordt dan ook de landelijke stelling dat een reorgani satie gewenst is. In zijn algemeen heid wordt er wel voor gewaar schuwd dat van de huidige constela- tie niet te snel iets overboord, moet worden gegooid, als er nog geen be ter alternatief beschikbaar is. Prie bestuurslagen Met de voorgestelde 3 bestuursla gen wordt van harte ingestemd daar hiermee een einde is gekomen aan het gekoestei'de voornemen om een 4e bestuurslaag te scheppen in de vorm van gewesten. Bij handhaving van de 3 be stuurslagen, rijk, provincie en ge meente zal duidelijkheid moeten komen ten aanzien van het taken pakket voor elke bestuurslaag. Blijkens het memorandum dat bij het concept-wetsvoorstel is gevoegd denkt de regering over afstoting van rijkstaken naar beneden. Teneinde een duidelijk standpunt ten aanzien van het in te dienen wetsontwerp te kunnen formuleren, zowel voor de provincie's als voor de gemeenten en niet in het minst voor de leden van de Tweede en Eerste Kamer der Staten-Generaal, SEROOSKEllKE. Door een onge lukkige manoeuvre kiepte een groot formaat dragline, ingezet aan de Schelphoek om. Eenmaal op zijn kant terecht gekomen, zag men het gro teske van zo"n soort graafmonster. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) zal aan de regering verzocht dienen te worden tegelijk met het in te die nen wetsontwerp kenbaar te maken welke rijkstaken zullen worden overgeheveld. Het kollege wil niet treden in de vraag of er 26 provincie's nieuwe stjjl gevormd moeten worden dan wel of dit aantal kleiner moet zjjn. Men kan zich voorstellen dat bij de behandeling in de Provinciale Staten of in de Kamers een diskussie zal kunnen komen over de vraag of Tholen en Sint Philipsland nu wel bij Zeeland dienen te blijven en of Goeree-Overflakkee niet bij Zeeland dient te komen. Naar de mening van het kollege dient de gemeenteraad zich daarover niet uit te spreken maar is dit een zaak van de provin cie zelf. Ten aanzien van de taak van de Heeft u nog een goed BANKSTEL maar wilt u graag veranderen? Ruil het dan in bij MEUBELRAMA Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Terofoon (01114) 1268 - 1265 provincies wordt nog een opmerking gemaakt. Het concept gaat naar de mening van het kollege te ver met de aan de provincie op te dragen taken. In het nieuw voorgestelde ar tikel 127c van de Gemeentewet wordt o.a. bepaald dat de bevoegd heid van de gemeentebesturen ziel' niet uitstrekt tot de onderwerpen genoemd in de bij de wet behorende bijlage. Bezwaar wordt gemaakt te gen de taken genoemd onder punt 3, b. c en d en punt 9 die zonder meer naar de provincie zouden overgaan. Ook ten aanzien van de overige punten van deze bestuursover- dracht worden nog wel vraagtekens gezet. Gesteld wordt dat niet bij voorbaat al taken uit het gemeente pakket moeten worden weggenomen. Duidelijk wordt door het kollege naar voren gebracht dat: de ge meente moet in het nieuwe bestel een volwaardige bestuurslaag blij ven. De gemeente staat het dichtst bij de burger. Aan de gemeente mo gen al bij voorbaat geen taken wor den ontnomen. De provincie heeft een eigen taak; men moet de provin ciale macht niet gaan uitbreiden ten koste van de gemeenten. De pro vincie's nieuwe stijl moeten plan nend en coördinerend te werk gaan. Zonder in details te willen treden wordt door het kollege gesteld dat het er mee kan instemmen als in zijn algemeenheid wordt gesteld dat een mogelijkheden moet behoren. Men plaatst hierbij wel een kanttekening dat men niet lichtvaardig tot die herindeling mag overgaan. Nadruk kelijk zal hierbij het uitgangspunt moeten zijn of ook de burger gebaat is met die herindeling. Intergemeentelijke samenwerking wordt van het grootste belang ge acht. De huidige wet gemeenschap pelijke regelingen mag dan niet vol doen i.v.m. onoverzichtelijkheid en dergelijke, maar dan moet o.i. die (Vervolg pag. 3) MONASTEREVIN (Ierse Repu bliek), 27-10. Op de zevende dag van gemeentelijke herindeling tot d&.jj *ie* »beleg in Monasterevin, is de u~uv, Tv/rIerse politie in staat alle gesprekken af te luisteren tussen de twee ont voerders van de Nederlandse indu- striëel Tiede Herrema. In de nacht van zondag op maan dag is namelijk een zeer gevoelige mikrofoon geplaatst op het dak bo ven de woning, waarin Eddie Gal lagher en zijn medeplichtige Marian Cóyle zich hebben vérschanst. De zen zijn er in geslaagd de half steens muur door te breken, waarachter een badkamer en toiletten zich be vinden. Hierdoor zullen de bijzon der slechte hygiënische toestanden, Installatie te Middelburg ZIERIKZEE, 28-10. Op woensdag 5 november a.s. zal ten provincielmize te Middelburg de commissaris der koningin, dr. C. Bocrtien, de stuurgroep Natuur- en Reereatiebclangen Oosterschelde installeren. Deze stuurgroep bestaat uit ver tegenwoordigers van de provincie en van de gemeenten rond de Ooster schelde. De samenstelling is als volgt: ge deputeerde A. L. van Geesbergen, voorzitter; gedeputeerde mr. J. P. Boersma; voor Middenschouwen burgemeester E. Baerends; voor, Sint Philipsland: burgemeester G. van den Berg; voor Tholen: burgemees ter J. E. van Boeijen; voor Kor.tgene: burgemeester P. J. Evers; voor Wes terschouwen: burgemeester H. P. Everwijn; voor Bruinisse: waarne mend burgemeester S. A. Jumelet; voor Duiveland: burgemeester J. D. de Kam; voor Goes: wethouder J. P. Lindenbergh; voor Zierikzee: burge meester Th. H. de Meester; voor Rei- merswaal: gemeente-secretaris B. G. Munnik; voor Brouwershaven: bur gemeester A. P. Schouwenaar; voor Kapelle: burgemeester H. G. van Suijlekom; voor Wissenkerke: bur gemeester P. Wisse; voor Borsele: wethouder P. L. peeters (toehoorder). Secretaris van de stuurgroep is de heer C de Vos. secretaris van de Pro vinciale raad voor de recreatie in Zeeland. Gedeputeerde staten hebben de mi nisters van verkeer en waterstaat en •van financiën, alsmede de staats secretaris van c.r.m., verzocht een vertegenwoordiger in de stuurgroep (dan wel een toehoorder) aan te wij zen. Verwacht wordt dat op deze verzoeken spoedig een beslissing zal worden genomen. die sinds het begin van het beleg - op 21 oktober - heersten m de ruim te waarin dr. Herrema en zijn ont voerders zich bevinden, snel verbe teren. Tot dusver hadden' de twee ontvoerders geen gebruik gemaakt van toiletten buiten het door hen bezette appartement, die gelegen zijn buiten dit appartement en waarvoor men een trap op moest, die door de politie wordt bewaakt. MADRID, 28-10. Sinds het laatste bulletin van maandagavond is de toestand van generaal Franco niet verandering, zo heet het in een com muniqué van het Pardopaleis van dinsdagochtend. De patiënt heeft een rustige nacht gehad. WASHINGTON, 28-10. President Anwar Sadat is maandag in Wash ington aangekomen voor een staats bezoek van tien dagen aan de Ver enigde Staten. Hij is het eerste Egyptische staatshoofd dat offi cieel Amerika bezoekt. De besprekingen die Sadat direkt na zijn aankomst per auto uit Wil liamsburg (Virginia) begon, worden van grote betekenis geacht voor de toekomstige betrekkingen tussen de twee landen. Het jaarlijkse wildseizoen is losgebroken. Kom nü naar Avenue. U hebter9wild- menu's voor't kiezen. Eend,'fazant, patrijs, haas en ree, voor elck wat wilds. P.S.Voorniet- wildliefhebbers is er ook genoeg om wild op te zijn. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's De wijnstok draagt drie tros sen: genot, dronkenschap, be rouw. Anacharsis Raad Westerschouwen akkoord met nota B. en W. inzake bestuurs-reorganisatie Laone32,Renesse. Tel. (01116) 1637 AMSTERDAM. Het Suriname-co- mité heeft haar grote ongerustheid uitgesproken over een eventuele voortgaande koloniale inmenging van Nederland in Surinaamse aan gelegenheden. BURGH. Bij gelegenheid van het 70-jarig jubileum ging de Burghse zangvereniging „Nu met Hope" heel mooi zitten (en echt landelijk) om de herinnering aan het gebeuren voor later te kunnen vasthouden. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Verwachting tot woensdagavond: Weinig verandering Overwegend droog en nevelig weer met veel bewolking; zwakke tot ma tige wind uit zuidelijke richtingen; minimumtemperaturen rond 3 gra den, maxima morgen ongeveer 6 gra den. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 6. Min.-temperaturen: omstreeks 4 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 10 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 29 okt. Zon op 7.28, onder 17.19 Maan op 0.40, onder 14.39 30 okt. Zon op 7.30, onder 17.17 Maan op 1.59, onder 15.04 Nieuwe maan: 3 nov. (14.05). HOOG. EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 29 okt. 9.14 22.07 2.57 1533 30 okt. 10.45 23.38 4.16 16.56 Doodtij: 30 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 28-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Op korte termijn zal er aan het huidige weertype weinig veran deren. Een hogedrukgebied boven zuid-Duitsland handhaaft zich. Hier door kunnen oceaandepressies slechts tot Ierland naderen om vervolgens via een noordoostelijke koers naar noord-Scandinavië weg te trekken. Doordat de lucht in het hogedruk gebied in de onderste zeven- a acht honderd meter erg vochtig is, komt er veel laaghangende bewolking in voor, waaruit echter vrijwel geen re gen valt. Ten zuiden van de Alpen en in Ita lië is het zonnig. Op Sicilië werden maandagmiddag temperaturen rond 23 graden gemeten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 1