Protest uit de burgerij tegen sluiting van Smit Bolnes De ontvoering van dr. Herrema Tot 15 november extra korting d e u r I o o Nomaden verhuizen per vliegtuig De toestand van Franco Doden door mist Zwartrijders in India Nog geen landbouw- rampenfonds Amsterdam is jarig ZIEKENHUISPATIËNT MOET EN KAN BETER WORDEN INGELICHT Afschaffing wet op calamiteuze polders AGENpA Lijst van handtekeningen ZIERIKZEE, 25-10. Ondergete kenden protesteren tegen de voor genomen sluiting van „Smit Bol nes" te Zierikzee. DUBLIN. 27-10. Het Franse pers bureau AFP berichtte maandagoch tend vroeg dat op het dak van het huis in Monasterevin waarin de Nederlandse fabrieksdirekteur dr. Tiede Herrema is gegijzeld, het sil houet van twee mannen, klaarblij kelijk soldaten of politiemannen, is gesignaleerd. Er werden dakpannen weggeno men, zodat een gat van een vierkan te meter ontstond. Eén van de man nen zou een lang voorwerp hebben gedragen. Intussen neemt, steeds volgens AFP. de bezorgdheid over de ge zondheidstoestand van dr. Herrema toe. De politie zou op haar afluister- apparaten hardnekkig hoesten en een moeilijke ademhaling registre- Advertentie Zie meubelfolder meelstraat 31 zierikzee De gevolgen hiérvan zullen zijn: 1. Ontslag van ongeveer 200 werk nemers die bijna allen op Schouwen- Duiveland wonen. 2. Minder werk voor de toeleve ringsbedrijven en andere diensten, waarvan er vele in de direkte om geving gevestigd zijn. 3. Een verarming van de midden stand, immers minder omzet bete kent automatisch minder inkomsten. Het is vanzelfsprekend, dat zij protesteren tegen dit voornemen en dat zij met alle klem aandringen op handhaving van de vestiging te Zie rikzee. J. A. van Anraad-Goossen, Zierik zee, hoofd openbare kleuterschool „West"; H. Asma, Zierikzee, raadslid; ds. J. B. Assendorp, Zierikzee, predi kant; mevrouw P. Baris, Dreischor, hoofd openbare kleuterschool „De Woelwaters"; Sj. Bergsma, Zierikzee, dierenarts; J. D. C. Berrevoets, Zie rikzee, fotograaf; C. Boot, Zierikzee, P.S.P.; J. G. Brugman, Zierikzee, hoofd Theo Thijsesnschool; J. M. van der Bijl-Dalebout, Zonnemaire, hoofd Chr. kleuterschool ,;De Speeldoos"; D. Dool, Zierikzee, bedrijfsleider werkvoorzieningschap; P. de Graaf, Zierikzee, N.V.V.; J. Groen, Zierik zee, raadslid; C. Heijboer, Zierikzee, werkmeester werkvoorzieningschap J. Hillebrand, Ouwerkerk, werk meester werkvoorziéningschap; J. Klaassen, Zierikzee, notaris; C. J. Konijnenburg, Zierikzee, werkmees ter werkvoorzieningschap; F. A. de Jager, Zierikzee, V.V.V.; M. J. Bij de Vaate, Ziei*ikzee, journalist; J. Koop man, Zierikzee, raadslid; M. P. de Lange, Zierikzee, hoofd J. L. de Jongeschool; W. B. van Leeuwen, Zierikzee, hoofd Beatrixschool; B. J. M. Leijdekker, Zierikzee, N.K.V., raadslid; J. W. F. Loubert, Zierijczee, arts; P. de Moor, Schuddebeurs, di- rekteur huishoudschool „Prinses Ju liana"; L. H. Mooy, Zierikzee, C.P.N.; A. van Oosterom, Zierikzee, hoofd J. W. van den Doelschool; J. Pomper, Zierikzee, direkteur werkvoorzie ningschap „Schouw.en-Duiveland" H. M. van der Post, Zierikzee, direk teur P. en T. kantoor; J. Prins, Zie rikzee, PvdA; A. P. den Reyer, Zie rikzee, P.P.R.; E. Saman, Zierikzee, Zierikzeese Ondernemerscentrale; C. Snijders, Zierikzee, Bouwbond N.V.V.; L. van Sluis, Zierikzee, C.N.V.; M. Soeters, Renesse, werk meester werkvoorzieningschap; ds. F. Spoelstra, Zierikzee, predikant; P. van der Sterren, Zierikzee, wei'k- meester werkvoorzieningschap; M. Speelman-Nooy, Zierikzee, wnd. hfd. Nutskleuterschool; P. R. M. van dei- Sneppen, Zierikzee, hfd. Willibror- dusschool; C. Struyk-van der Linden, NAIROBI, 24-10. Tienduizenden Somalische nomaden, die door de hardnekkige droogte op hun weide gronden de hongerdood nabij waren, zijn de afgelopen maand met een vloot Sowjet-Russische transport vliegtuigen vervoerd naar nieuwe woonplaatsen en een nieuw bestaan. Volgens deskundigen die het pro- jekt hebben begeleid is dit het groot ste hervestigingsprogram dat ooit in Afrika is uitgevoerd. In het tijdsbestek van ruim één maand brachten de Russische toe stellen 120.000 rondtrekkende herders uit het zuiden van Somalië over naar permanente kampementen in het noorden en langs de kust. Voor de betrokkenen betekent dit een totaal ander leven. Na sinds mensenheuge nis met hun kudden kamelen, koeien en geiten te hebben rondgetrokken moeten ze nu in hun nieuwe woon plaatsen wortel schieten als boeren en vissers. Zierikzee, vrouwenkontakt PvdA; M. Vaai'zon Morel, Zierikzee, hfd. openbare basisschool ,,'t Kofschip"; A. W. K. Verschelling, Zierikzee, raadslid; drs. P. Vis, Zierikzee, rec tor Rijksscholengemeenschap „Pro fessor Zeeman"; C. G. Vleugels- Schutter-Spit, Zierikzee, arts; E. E. Vleugels-Schutter, Zierikzee, arts; E. Ymkers, Zierikzee, C.P.N. MADRID. Generaal Franco heeft een rustige nacht gehad, maar zijn toestand blijft ernstig, al dus een communiqué dat zijn artsen om 7.50 uur maandagochtend hebben uitgegeven. De maagbloedingen zijn bedwon gen en zijn hart werkt beter. DEN HAAG, 25-10. De uit 1870 da terende wet calamiteuze polders zal worden ingetrokken. In het kader van deze wet droegen rijk èn provin cie Zeeland bij in de' onderhoudskos ten van de dijken rond de zgn. éa- lamiteus Verklaarde polders. Prémier Den Uyl deelde mee dat de oude wet zal worden vervangen door een algemene bijdrageregeling voor hoogwaterkeringen. Bovendien komt er een bijzondere regeling die het rijk en de provincie Zeeland in staat stellen een extra bijdrage te verlenen in de kosten van buitenge wone waterkeringen. DUINKERKEN, 27-10. In het weekeinde zijn in Duinkerken acht mensen gedood en nog veel meer ziek geworden door koolmonoxyde- vergiftiging als gevolg van door dichte mist niet trekkende kolen- kachels. De politie heeft met luidspreker wagens door de stad gereden om het stoken van kolenkachels tijdens mist te ontraden. NIEUW DELHI, 25-10. Bij de In diase spoorwegen wordt fel jacht gemaakt op mensen die zonder plaatskaartje reizen. In de eerste drie maanden van dit jaar werden meer dan een half miljoen zwartrijders aangehouden. De minister voor de spoorwegen verklaarde vrijdag dat 600.000 arres taties zijn verricht. Op het zwart rijden staat een boete. Deze kon door 55.000 mensen niet worden betaald. Zij kregen gevangenisstraf. DEN HAAG, 24-10. Minister mr. A. van der Stee van landbouw en visse rij heeft nog geen beslissing kunnen nemen over eventuele maatregelen om de financiële gevolgen van als rampen aan te merken situaties in land- en tuinbouw te helpen opvan gen. HU heeft dit meegedeeld aan tweede-kamerleden van de v(jf grote fraktics, die hem gevraagd hadden hoe hij dacht over de instelling van een landbouw-rampen-fonds. Flitsen uit het buitenland NEW YORK. De Veiligheidsraad heeft hel mandaat van de V.N.-troe- pen in de Sinai, dat zou aflopen, met een jaar verlengd. MONASTEREVIN. De Sinn Fein, de politieke afdeling van het Ierse Republikeinse Leger, heeft zondag een beroep op de ontvoerders van de Nederlandse industrieel dr. Tiede Herrema gedaan hun gijzelaar vrij te laten. MONTREAL. Voor de vierde ach- tei'eenvolgende dag werd er niet ge wérkt op het terrein waar het nieu we Olympische stadion van Montre al moet verrijzen. Wel liet een woordvoerder van de gemeente doorschemeren optimsitisch te zijn over een naderend compromis. WASHINGTON. De Newyorkse senator James Buckley heeft een rapport van de staat New York be kendgemaakt, waarin wordt gezegd dat de stad New York de afgelopen jaren honderden miljoenen dollar heeft geleend als voorschot op fic tieve inkomsten. De senator heeft om een onderzoek door het departe- ment van justitie in Washington ge vraagd. LISSABON. De Volksbeweging voor de Bevrijding van Angola, MPLA, heeft allé mannen tussen de 18 en 35 jaar opgeroepen om te strij den tegen wat zij een buitenlandse invasie ijoemde. Dit heeft de Ango lese radio uit Loeanda gemeld. JAKARTA. De Amerikaanse pre sident Ford zal mogelijk aan het eind van dit jaar een bezoek aan Indone sië brengen, zo is vrijdag in officiële kringen vernomen. BELFAST. Een bejaard R.K. echt paar is in zijn boerdeiij in Listamlet, ca 45 km ten zuidwesten van Belfast, doodgeschoten. LISSEBON. De goedbewapende militie van uiterst links in Portugal heeft bekendgemaakt dat zij haar aktiviteit ondergronds zal voortzet ten. De revolutionaire brigades, on derdeel van de proletarische partij- revolutionaire brigades (PRP-BR), verwachten namelijk moëilijkheden met de overheid nu de regering het bezitvan wapens voor onbevoegden heeft verboden. NEW YORK. Een groep vooraan staande artiesten en schrijvers heeft de V.N.-organisatie voor onderwijs, wetenschappen en cultuur, de U- NESCO, gewaarschuwd dat ze zullen doorgaan met hun boycot tegen deze organisatie ondanks haar gematigde standpunt tegen Israël. SAO PAULO. De Interamerikaan- se persvereniging heeft Vrijdag, de laatste dag van haar algemene ver gadering, gezegd dat de situatie van de persvrijheid op ht westelijk half rond „deprimerend" is. GENÊVE. De wereld kampt met een enorm tekort aan kapitaal, dat in de komende tien jaar kan toene men tot drie biljoen dollar (7,5 bil joen gulden). Dat verklaard Willard Butcher, president van Chase Man hattan Bank, vrijdag tegenover de Zwitsers-Amerikaanse Kamer van Koophandel. Amsterdams historisch museum geopend AMSTERDAM, 27-10. Koningin Juliana heeft maandagochtend het nieuwe Amsterdams historisch mu seum, gelegen tussen Kalverstraat en Nieuwe Zijds Voorburgwal in het geboüw van het vroegere burger weeshuis, officieel geopend. De ko ningin kreeg uit handen van de 81- jarige B. de Ridder, die van 1908 tot 1916 als wees in het burgerweeshuis verbleef, de sleutel waarmee zij het hek kon openen dat toegang geeft tot 'het nieuwe museum. Nieuw huis voor prinses Margriet APELDOORN, 24-10. Sedert enige weken wonen prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven in een nieuw huis binnen de grenzen van het oude domein „Het Loo". Dit nieuwe huis heeft ook de naam „Het Loo" gekregen, waarmee prinses Margriet de nauwe verbondenheid met het vroegere paleis tot uitdruk king heeft willen brengen, zo heeft de Rijksvoorlichtingsdienst vrijdag meegedeeld. Advertentie Strak prijsbeleid bejaardenoorden DEN HAAG, 25-10. Met het oog op de ekonomische situatie van ons land en de verwachtingen daaromtrent voor het komende jaar, moet het hui dige strakke prijsbeleid voor bejaar denoorden worden gehandhaafd, zo heeft ministet^mr. H. W. van Doorn van kuituur, rekreatie en maat schappelijk werk medegedeeld aan de provinciale besturen en aan de gemeentebesturen van de drie groot ste steden. Daartoe heeft de bewindsman in overleg met de minister van ekono mische zaken voor 1976 opnieuw prijsregelen vastgesteld. Verzoeken tot prijsverhogingen, ingaande op of na 1 januari 1976 moeten aan de hand van die regelen worden beoor deeld. Alleen die kosten die tot de normale exploitatie van een bejaar denoord kunnen worden gerekend zijn aanvaardbaar. Regering stelt NAVO gerust DEN HAAG, 25-10. Premier Den Uyl heeft de sekretaris-generaal van de NAVO, mr. Luns, er vrijdag van in kennis gesteld, dat de Nederlandse regering de 13 - voor NAVO-taken bestemde Neptune Maritieme vlieg tuigen - niet in januari uit" dienst stelt en dat de kruiser „De Zeven Provinciën" in reserve blijft' tot me dio volgend jaar. De minister-presi dent heeft daarmee geantwoord op een brief van de sekretaris-generaal, waarin deze de opvatting vèrtolkte van het defensie planning kómité van de NAVO over de gewijzigde marine-plannen. Koningin bij slotzitting monumentencongres AMSTERDAM, 24-10. Koningin Juliana heeft Vrijdagmiddag de slot zitting van het vierdaagse Europees monumentenkongres in het RAI-ge- bouw in Amsterdam bijgewoond. De koningin kreeg uit handen van de kongresvoorzitter Lord Duncan San dys, een Delfts blauw bord en een exemplaar van de „Declaration of Amsterdam", waarin de beleidslijnen en wensen inzake het architektonisch erfgoed zijn vastgesteld. Man doodgestoken AMSTERDAM, 25-10. Dë 26-jarige Groninger Jan de ifonge is in de nacht van vrijdag op zaterdag door drie onbekende mannen neergesto ken en kort daarna aan zijn verwon dingen overleden. De steekpartij speelde zich om streeks middernacht af op de Prins Hendrikkade. Volgens een passeren de automobilist was de Groninger, die vijf dagen van de week in de hoofdstad verblijft en alleen in het weekeinde naar huis gaat, door de drie mannen aangevallen omdat zij hem wilden beroven. Toen De Jonge zich heftig tegen de beroving verzette, werd hij neer gestoken. Hij kon nog naar een na bijgelegen café lopen, maar zakte daar voor de deur in elkaar. Op weg naar het ziekenhuis is de man. overleden. LAATSTE NIEUWS UTRECHT - Meer informatie aan mensen die in zie kenhuizen moeten worden opgenomen, is van belang voor liet welzijn van de patiënten. Een hele verbete ring zou al zijn de verstrekking van een folder, waarin het een en ander staat over de gang van zaken in het ziekenhuis. Die folder zou hij de opneming kunnen worden verstrekt. AMSTERDAM. Toon Hermans heeft in het Amsterdamse American zijn boek: „Clownerietjes" ten doop gehouden. Het boek wordt uitgegeven door Elsevier. Dit schrgvcn R. E. Barnard, P. L. Batenburg en J. Luciferin een ar tikel in het tijdschrift voor sociale geneeskunde. In het kader van hun studie aan het instituut maatschap pelijke gezondheidszorg van de Eras- musunivcrsitcit in Rotterdam onder vroegen zij 57 patiënten naar hun ervaringen in een middelgroot zie kenhuis. Merkwaardig was bijvoorbeeld dat van de 57 patiënten 11 na twee da gen nog absoluut niet wisten waar voor zij waren opgenomen. 21 pa tiënten verklaarden dat zij niet wis ten wat er met hen ging gebeuren. Uit waarnemingen van het drietal bleek daarentegen weer dat in 41 van de 57 gevallen dc arts in het eerste gesprek, bij dc opname, in formatie gaf over de toestand van de patient terwijl in 32 gevallen in lichtingen over te volgen therapie werden verstrekt. Kennelijk komt die informatie niet ..over". Tevoren weten Veel mensen zien op tegen een verblijf in het ziekenhuis, zo wordt verder gezegd. Een folder of gids kan daar iets aan doen. Met name mensen die tevoren weten dat ze op genomen moeten worden, kunnen dan thuis die gids raadplegen, zodat ze minder vreemd aankijken tegen de gebeurtenissen in het ziekenhuis. De artsen zouden zich meer be wust moeten zijn van de vraag of voor hen venzelfsprekende zaken ook begrijpelijk zijn voor de patiën ten. Het is de drie onderzoekers op gevallen dat veel patiënten na de zaalvisites van de artsen uitleg vroe gen aan de verpleegkundigen over wat aan hun bed door de artsen was besproken. Ten slotte wordt In het artikel verruiming van dc recreatiemoge lijkheden bepleit. De patient bevindt zich nog te veel in een passieve rol, niencn zy. Zierikzee Vierschaar Stadhuis, van 1 tot en met 22 oktober, tentoonstelling „Oh- d^r je voeten vandaan en vlak voor jé neus".. Elke werkdag van 9 tot 12 en van 14.00 tot 17.00 uur. (Op woensdagmiddag is ook het ge meentemuseum geopend van 13.30- 16.30 uur.) Zierikzee ,,'t Lange Uus". Expositie schilde rijen. Tijd: gedurende winkeltijden. Burgh Oude school. Kunstexpositie. Maan dag tot zaterdag; 11-12 en 14-17 uur. Maandag 27 oktober Zierikzee Huis van Nassau. P.v.d.A.-fraktie- vergadering, 20.00 uur. Raadhuis. Vergadering gemeente raad, 19.30 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw, 16.00 en 20.00' .uur, filmvoorstellingen Rode Kruis Dreischor ,;De Drie Schapen". Rode Kruis- films. Jeügdfilms, 16.00 Uuh Hoofd film, 20.00 uur. Ouwerkerk Kleuterschool, 19.30 ouderavond. Dinsdag 28 oktober Zierikzee Gebouw Rijkswaterstaat, 20.00 uur, filmavond voor amateurfilmers. Haamstede Geref. kerk, 19.30 uur. Ned. Ver. van Huisvrouwen. Kerkwerve 20.00 Uur, ouderavond kleuterschool. Zonnemaire Ned. Herv. Verenigingsgebouw. Rode Kruis-film, 16.00 en 20.00 uur. Ouwerkerk Dorpshuis; 16.00 en 20.00 uur film voorstellingen Rode Kruis. Woensdag 29 oktober Zierikzee Stadhuis, 20.00 uur, vergadering ge meenteraad Zierikzee. Brouwershaven Jeugdgebouw. Rode Kruis-films. Jeugd: 16.00 uur; volwassenen: 20.00 uur. Noordgouwe Hotel v. d. Vlijde, 16.00 en 20.00 uur, filmvoorstellingen Rodé Kruis Donderdag 30 oktober Zierikzee Ver.-gebouw. Herv. Vrouwengroep, 20.00 uur. Burgh Recreatiezaal camping Duinrand, 19.00-22.00 uur vogeltentoonstelling „De Schouwse Zanger". Nieuwerkerk Dorpshuis, Rode Kruis-films. Jeugd: 16.00 uur; Volwassenen: 20.00 uur. Noordgouwe Café v. d. Weyde. Rode Kruis-films. Jeugd: 16.00 uur; volwassenen, 20.00 AMSTERDAM, 27-10. De 700-ste verjaardag van Amsterdam is maan dagochtend om negen uur officieel begonnen met het luiden van de carillons en klokken in de stad. Een kwartier eerder verrichtte burge meester Samkalden op het stadhuis de eerste verjaardagshandeling met het in ontvangst nemen van een gro te beschuit met een doorsnede van 700 millimeter. Bruinisse Herv. Ver. gebouw, 16.00 en 20.Q0 uur filmvoorstellingen Rode Kruis Vrijdag 31 oktober Zierikzee „Huis van Nassau". Causerie Z.V.U. 20.00 uur. Aula HSG, Manhuisstraat, 20.00 uur, filmavond „Ziejook". Ver. gebouw t' Vrije, 16.00 en 20.00 uur, filmvoorstellingen Rode Kruis Burgh Recreatiezaal camping Duinrand, 19.00-22.00 uur vogeltentoonstelling „De Schouwse Zanger". Oosterland Ver. gebouw, 16.00 en 20.00 uur, filmvoorstellingen Rode Kruis. Zaterdag 1 november Burgh Recreatiezaal camping Duinrand, ll.00-16.0i) uur, vogel tentoonstelling „De Schouwse Zanger". Maandag 3 november Ouwerkerk Dorpshuis. Afd. Plattelandsvrouwen bond. 19.30. Dinsdag 4 november Zierikzee Aula school. Ouderavond Techni sche School. 20.00 uur. Herv. Vei'.-gebouw. Lezing: „Trans- cedente Meditatie Techniek". 20.00 uur. Donderdag 6 november Zierikzee ..Borrendamme", rekreutiezaal, 20.00 uur, vergadering bewoners Plan West (oprichting van een wijkraad). ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Talafoonnrs. na half ies R*daktto: M. J. BIJ de Vaate (01110) 2938 J. P Jongschaap (01110) 2416 AdvtrUntiBt; (01110) 2118

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 2