ZE VIBEL-V OORZITTER LOCKEFEER VERWACHT STORMSTU W-C AISSOND AM Twee „lintjes" op de van „Nu met Hope" receptie te Burgh Stimulerings program werkgelegenheid DE ZIERIKZEESCHE COURANT MEUBELRAMA WAT 2EQT PE BIL T ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 27 oktober 1975 132ste jaargang: Nr. 21783 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE. ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255 Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur. M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 19,90; per jaar f 76,50. Losse nummers 45 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 29 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,50 Vraagt onze contractprijzenI De advertentieprijzen zijn exclusief 4% BTW In dit nummer: Groen licht voor Venkel-bebouwing V.V. „Helpt Elkander" ZIERIKZEE, 24—10. „Hoewel het vuurtje van verzet blijft smeulen, heb ik toch wel verwachting dat het komt tot de aanleg van de storinsluw-caissondam in de Oosterschelde, zulks op grond van de verschenen tus sentijdse nota van minister Westerterp van verkeer en waterstaat". Aldus de „ZevibeE'-voorzitter de heer A. L. S. Lockefeer op de vrijdag in het „Huis van Nassau" gehouden vergadering van de Vissersvereniging „Helpt Elkander". De tussentijdse nota vermeldt dat een dergelijke stormstuw-caissondam, waarop destijds - zij het onder voorwaarden - de Tweede Kamer zijn fiat gaf - technisch uitvoerbaar is. Kwesties zjjn nog de tijdsduur en de financie ring, want de kostprijs moet binnen een gestelde limiet blijven van 1,7 mil jard plus een uitloop van twintig procent. De heer Lockefeer zei vertrouwen te hebben in de R.W.S. nu is vast- gesteld dat de aanleg van een de ge tijdenwerking behoudende dam, mo gelijk is. „Het gaat nu nog om de vraag in hoeverre de ontbindende voorwaar den een punt zouden kunnen zetten achter alle waarden, die met het on- derwerpelijk projekt gemoeid zijn". Geen „krentewegerspolitiek" Het overschrijden van geraamde bedragen, mocht deze zich voordoer noemde de voorzitter een vrij alge meen voorkomend verschijnsel. Zo wel bij hogere als bij lagere overhe den is dit schering en inslag. In dit opzicht verwacht ik van de Kamer geen krentewegerspolitiek". Vraagstelling is nog of de schelp dierkuituur in de Zeeuwse stromen gewaarborgd is bij de sluiting met een stormstuw-caissondam. Daar over behoeft geen twijfel te bestaan, blijkens eigen bevindingen van de Deltadienst en ook de bekende bio loog dr, Korringa is daar zeker van als het gedachte getij denpatroon wordt aangehouden, (getij Yerseke: 2.30). Technische uitvoering Wat de technische uitvoering be treft wordt nog gepuzzeld over de z.g.n. „brievenbusoplossing" (veel caissons naast elkaar) of de „spleet- oplossing" (caissons op afstanden van 1200 meter). Binnen die marge zal de uitvoering een grote inspan ning vergen. Belangrijk voordeelpunt intussen is ook aan het worden de dijkver- Burgemeester H. P. Everwijn speldt mevrouw J. J. v. d, Weel-Schoon aard de koninklijke onderscheiding op. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) sterking op zwakke plaatsen. Als het werk in het tot nu toe gevolgde tem po doorgaat, kan sprake zijn van voldoende veiligheid, c.a. een ver hoogde veiligheid. „Zou het toch nog uitlopen op een financieel ka'tegorisch „neen", dan zal de vraag verhevigd worden naar een open Oosterschelde, beschermd door versterkte en verhoogde dij ken", aldiuv-de- heer Lockefeer. Niet terug Hij vulde aan: „we gaan nooit meer terug naar het oorspronkelijk Deltaplan. Regering en Kamer zou den het gezicht geheel verliezen". „Mocht het toch zo lopen dan gaat de z.g.n. S.O.S,-groep zich roeren, het debat wordt heropend en de strjjd brandt opnieuw los". Zo besloot de Zevibel-voorzittër. Vragen Uit de vergadering kwamen vra gen. Wat gebeurt bij een eventuele kabinetswisseling? Dan ontstaat mogelijk een andere situatie, die een zich opnieuw opstellen vergt. Hoe veel verschilt de prijs van een stormstuw-caissondam en het bren gen van de dijken op Deltahoogte? Dijkverhoging zou f 1,2 miljard ver gen volgens globale berekening. Ook al zou die niet precies juist zijn, dan nog is dijkverhoging duidelijk goed koper dan de aanleg van een sluit- dam. „Niet slecht" Eerder had de voorzitter de heer Heeft u nog een teak bergmeubel en wilt u graag over op eiken? Ruil het dan in bi) Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1268 - 1265 B. W. Schot zich uitgelaten over de „tussentijdse nota". Hij vond de be vindingen niet ongunstig. „Ik vind die nota nog niet zo slecht. De R.W.S. wil en kan „het ding" bouwen bin nen de tijdslimiet van 1985. Dat zijn toch de twee voornaamste voorwaar den", aldus de heer Schot, die als enig ander alternatief zag: een open Schelde met verzwaarde dijken. „We zullen de vinger aan de pols houden", zo besloot hij. De gang van zaken Na opening van de vergadering, die werd bijgewoond door burge- -meester Tbr. H. de Meester en de heer A. P. E. Rammelo te Yerseke, had de voorzitter een inzicht gegeven in de gang van zaken in de mosselarij. De Mosseladvieskommissie heeft een stukstal geadviseerd van 180 i.p.v. 170. Er is thans een behoorlijke aan voer, waardoor de prijzen zijn ge zakt. Omzet: 44.000 tonnen, w.o. 7.000 tonnen import. De 180 als stuksgetal gaat in op 3 november; het visge- wicht is terug gebracht op 14 kg. De heffing is terug gebracht van f 4, naar f 3,mogelijk wordt dit later f 2,Besloten werd een ander pand aan te kopen als Mosselkantoor te Bergen op Zoom. Aanvullende cijfers Tot nu toe is door de handel opge nomen: Zeeland: 142.000 tonnen; Waddenzee: 235.000 tonnen. Samen 477.000 tonnen. De import bedraagt 11.000 tonnen. België loopt goed met '115:000 tonnen, maar Frankrijk "blijft - ondanks een reklamekampagne - nog achter (54.000 tonnen); het bin nenland trok iets meer aan, evenals de inleggerijen. De gemiddelde prijs bedroeg f 30,30 (in 1974: f 27,31). Feestelijke jubileumviering BURGH, 25-10. Met een druk bezochte receptie in het restaurant „De Hofstede", op het bungalowpark „Burghstede" te Burgh, herdacht zaterdagmiddag de zangvereniging „Nu met Hope" het feit dat de vereni ging voor zeventig jaar werd opgericht. Hoogtepunt van deze feestelijke receptie was de koninklijke onderschei ding, die de beide bestuursleden, mevrouw J. J. v. d. Weel-Schoonaard en de heer A. Hogestein uit handen van burgemeester H. P. Everwijn in ontvangst mochten nemen. Voor hun verdienste voor „Nu met Hope" werd aan beide de crc-medaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau toege kend. De heer Hogestein is 50 jaar wer kend lid van de verenigig waarvan vanaf I960 bestuurslid, gedurende de periode 1960-1965 als le secretaris en vanaf 1965 als penningmeester. Mevrouw v, d. Weel-Schoonaard is 40 jaar werkend lid waarvan even eens vanaf 1960 bestuurlid en wel van 1960 tot 1965 als 2e secretaris en hierna als le secretaresse waarbij zij de laatste jaren nog de funktie van waarnemend voorzitster vervult. Een bijzonder groot aandeel heeft mevr. v. d. Weel ook in de jaarlijkse uitvoeringen waarvan zij o.m. het organiseren van de verloting voor haar rekenig neemt. Voordat, de burgemeester tot het bekendmaken van de verleende on derscheidingen overging feliciteerde hij namens het gemeentebestuur de jubilerende vereniging, wat hij ge paard liet gaan met het overhandi gen van een geschenk onder couvert. Hij wierp een blik in het verleden, waarbij het naar zijn veronderstel ling in 1905 wel niet moeilijk zal zijn geweest om een vereniging op té richten. Deze konklusie trok hjj uit het feit dat op de oprichtingsvergadering niet minder dan dertig personen aan wezig waren die van hun belang stelling blijk gaven. Waarschijnlijk achtte hjj het dat de dorpsomroeper van Burgh hier zijn steentje aan zal hebben bijgedragen. „Moeilijker is het om gedurende een periode van 70 jaar een vereni ging in stand te houden. Ook Nu met Hope heeft in zijn be staan ups en downs gekend. Met een groot enthousiasme dat steeds weer aan de dag werd gelegd slaagde men er steeds weer in de dieptepunten te overwinnen en de vereniging weer nieuw leven in te blazen.!' Vroegere steunpilaren Als mensen die in het verleden bij zonder veel voor Nu met Hope heb ben gedaan noemde burgemeester Everwijn de heren J. Rademaker en J. L. Jonker. Bewondering had hij voor het feit dat men ondanks het feit dat er wel eens een uitvoering moest worden gegeven met slechts zestien werken- Het bestuur van de Vissersvereni- ging „Helpt Elkander". Midden: de heer B. W. Schot (voorzitter). Naast hem (l.) de heer A. L. S..Lockefeer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Gelovigen behoeven toneel niet te mijden om grofheid of ontuchtigheden; ze zouden dan -ook. de bijbel niet mogen lezen.. Luther de leden, men de kracht en de moed heeft gehad om door te gaan. Door het enthousiasme juist door deze mensen aan de dag gelegd, is het mogelijk geweest v andaag de kroon op het werk te zetten met het vieren van het 70-jarig jubileum ioor een kerngezonde vereniging met bijna veertig werkende leden. Een belangrijk aandeel in de hui dige bloei van de vereniging hebben ook de dirigent de heer M. Hogen- stein e de pianiste mevrouw E. Vos- Simons. De burgemeester sprak de wens uit dat de vereniging nog vele-jaren zal mogen groeien en bloeien, waar naar het goed luisteren en- meezin gen zal zijn. Door het koor werd hierna een feestlied gezongen waarbij de burge meester als dirigent optrad. Door de heer J. A. v. d. Weel werd een dankwoord gesproken. De koninklijke oderscheiding zag hij als een bekroning voor het vele werk dat door een aantal personen in het belang van de vereniging is verricht. Op de receptie gaven vele zuster verenigingen van Schouwen-Duive- land blijk van hun belangstelling door het aanbieden van hun felicita ties. Door de koninklijke muziekvereni ging „Witte van Haemstcde" werd tijdens de receptie een serenade ge bracht. DEN HAAG, 25-10. In hoofdlijnen is het stimuleringsprogramma voor de werkgelegenheid door het kabinet Den Uyl vastgesteld. Tijdens de kabinetsvergadering van volgende week vrijdag zal het program formeel worden vastgesteld, om binnen veertien dagen met uitge werkte bedragen aan de Tweede Ka mer te worden aangeboden. Premier Den Uyl deelde een an der mee tijdens zijn wekelijkse pers- konferentie. Onaangenaam verrast zei de mi nister-president te zijn over de jong ste rapportage van de OESO. Daar- uitblijkt dat wij. internationaal ge sproken, nog een hard en moeilijk jaar voor de boeg hebben. Verwachting tot dinsdagavond: Weinig verandering Overwegend droog weer met veel bewolking en vooral in de nacht en ochtend plaatselijk mist; zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtin gen; minimumtemperaturen circa 5 graden, maxima rond 8 graden. Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 6. Min.-temperaturen: omstreeks 4 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 10 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 28 okt. Zon op 7.26, onder 17.21 Maan op onder 14.12 Laatste kwartier: 27 okt. (23.07) IIOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 28 okt. 8.01 20.45 1.51 14.22 Doodtij: 30 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 27-10. Het KNMI deelt mede: Een krachtig hogedruk gebied met zwaartepunt boven Zuid-Duits- land zal ook het komende etmaal het weer in vrijwel geheel West- Europa beheersen. Het weer in Ne derland zal dan ook weinig veran deren. In het hogedrukgebied komt op uitgebreide schaal mist en laag hangende bewolking voor. De laag waarin de mist en bewolking voor komt is vrij dun. Dit bleek zondag in Luxemburg en Duitsland. De top pen van de Ardennen, hel Sauer- land en de Harz staken boven de mist uit en plaatselijk liep daar de temperatuur op onder invloed van de overvloedige zonneschijnt tot 17 graden. Ook ten zuiden van de Al pen is het overwegend zonnig met middagtemperaturen rond 20 gra den.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 1